Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Να ρωτήσω κ εγώ κορίτσια πόσο είναι το κόστος των εξετάσεων θρομβοφιλιας? Μόνο αυτές δεν έχω κάνει κ είπαμε με το γιατρό εφόσον έχουμε υγιης βλαστοκυστη στον προεμφυτευτικο, πριν την εμβρυομεταφορα να γίνει κ αυτός ο έλεγχος... Βέβαια στις τελευταίες εμβρυομεταφορες έκανα προληπτικά κ αντιπηκτικες. 

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Joka είπε:

Συμφωνώ απόλυτα Μαίρη μου.Τα ίδια συμπεράσματα ακριβώς έχω βγάλει κι εγω.Ναι μεν τα εμβρυα παιζουν το βασικοτερο ρόλο και δευτερευοντως το ενδομήτριο αλλά όντως οπως εχουμε δει σε πολλες περιπτώσεις άριστες βλαστοκυστες και καλο ενδομήτριο δε φερνουν στανταρ εγκυμοσυνη.Οπως μας ειχε πει κι ο γιατρος τη μερα της ετ αλλωστε,μπορει οι εμβρυολογοι να αξιολογούν μια βλαστοκυστη ως πολυ καλή ή άριστη,απο αποψη χρωμοσωματων όμως δε μπορουν να ξερουν πως είναι.Ουτε καν με προεμφυτευτικό ή δανεικά είναι δεδομένη η επιτυχία.Ειναι πολυπαραγοντικό το ζήτημα.Οποτε θέλει επιμονή κι υπομονή.Καμια δεν ξερει πότε θα πετύχει...

Την ημερα της τυχερης μου ετ, ερχεται ο εμβρυολογος ενθουσιασμενος και μας λεει, εδω εχουμε πολυ ωραια ζωηρα εμβρυκια. Τον ακουει προσεκτικα ο Χριστ., ο εξωσωματικος μου, και μου λεει, αυτο Μαιρη ειναι ενα καλο νεο, αλλα παλι δεν μας λεει κατι, γιατι ειναι πολυπαραγοντικο το θεμα. Εκει μας γειωσε. Αλλα ετσι ειναι

  • Μου αρέσει 2

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, Mary H είπε:

Την ημερα της τυχερης μου ετ, ερχεται ο εμβρυολογος ενθουσιασμενος και μας λεει, εδω εχουμε πολυ ωραια ζωηρα εμβρυκια. Τον ακουει προσεκτικα ο Χριστ., ο εξωσωματικος μου, και μου λεει, αυτο Μαιρη ειναι ενα καλο νεο, αλλα παλι δεν μας λεει κατι, γιατι ειναι πολυπαραγοντικο το θεμα. Εκει μας γειωσε. Αλλα ετσι ειναι

Πολυ σωστός ο γιατρός σου.Δεν έχω ίδιαν άποψη,αλλά απ'όσα εχω διαβάσει τόσα χρόνια εδώ έχω σχηματίσει συνολικά πολύ καλή άποψη.Ο καλός γιατρός πρέπει να έιναι μετρημένος,ούτε να σε ενθουσιαζει αλλά ούτε και να σου ρίχνει την ψυχολογία και να κινείται σε διεθνώς αποδεκτές επιστημονικες πρακτικές βάση του "evidence based medicine".Γνώμη μου πάντα.

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Πολυ σωστός ο γιατρός σου.Δεν έχω ίδιαν άποψη,αλλά απ'όσα εχω διαβάσει τόσα χρόνια εδώ έχω σχηματίσει συνολικά πολύ καλή άποψη.Ο καλός γιατρός πρέπει να έιναι μετρημένος,ούτε να σε ενθουσιαζει αλλά ούτε και να σου ρίχνει την ψυχολογία και να κινείται σε διεθνώς αποδεκτές επιστημονικες πρακτικές.Γνώμη μου πάντα.

Για μενα ειναι απ τους κορυφαιους στη χωρα μας, με πολλες επιτυχιες κ εδω στο φορουμ. Και οντως πολυ προσεκτικος στις προσεγγισεις του. Οταν πηγα στο γραφειο του απογοητευμενη μετα την αποτυχια , μ ενα τετραδιο ερωτησεις, τον ρωταω , τι εφταιξε, και μου ειπε πολυ απλα , πολυ πιθανον τιποτα , ειναι θεμα τυχης κ ποσοστων . Και ειχε δικιο

  • Μου αρέσει 2

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Μπορεί να έχεις δίκιο. Αλλά θελει σίγουρα να κανει ο ίδιος μια δοκιμή χωρις να εχει πειραχτεί η μήτρα με βιοψίες εγχυσεις κλπ και μετα νομιζω στέλνει.

Μίλησα με τον γιατρό. Αποκλείει τη φλεγμονή έτσι όπως είδε τη μήτρα μου. Μου είπε ότι στην περίπτωση μου που η προσπάθεια έγινε με δωρεά και τα Ωαρια ήταν νέας γυναικας, θα ελέγξει το παράθυρο εμφύτευσης, ίσως σε εμένα δεν ανοίγει με τεχνητό τρόπο αλλά μόνο με φυσικό δηλαδή κάνοντας ωορρηξία. Από εκεί θα ξεκινήσουμε. Βλέποντας κ κάνοντας. 

Μόλις αδιαθετησω θα μετρήσω ορμόνες. Του είπα ότι είναι πολύτιμα τα εμβρυακια μου.

 

Just now, Mary H είπε:

Για μενα ειναι απ τους κορυφαιους στη χωρα μας, με πολλες επιτυχιες κ εδω στο φορουμ. Και οντως πολυ προσεκτικος στις προσεγγισεις του. Οταν πηγα στο γραφειο του απογοητευμενη μετα την αποτυχια , μ ενα τετραδιο ερωτησεις, τον ρωταω , τι εφταιξε, και μου ειπε πολυ απλα , πολυ πιθανον τιποτα , ειναι θεμα τυχης κ ποσοστων . Και ειχε δικιο

Και ο Σφακιανουδης σήμερα θλιμμένος Κ μαζεμένος πολύ στα λόγια του. Βήμα βήμα κι αυτή τη φορά. 

  • Μου αρέσει 3

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Μίλησα με τον γιατρό. Αποκλείει τη φλεγμονή έτσι όπως είδε τη μήτρα μου. Μου είπε ότι στην περίπτωση μου που η προσπάθεια έγινε με δωρεά και τα Ωαρια ήταν νέας γυναικας, θα ελέγξει το παράθυρο εμφύτευσης, ίσως σε εμένα δεν ανοίγει με τεχνητό τρόπο αλλά μόνο με φυσικό δηλαδή κάνοντας ωορρηξία. Από εκεί θα ξεκινήσουμε. Βλέποντας κ κάνοντας. 

Μόλις αδιαθετησω θα μετρήσω ορμόνες. Του είπα ότι είναι πολύτιμα τα εμβρυακια μου.

 

Πολυ ωραια η προσεγγιση του. Ολα καλα να πανε στην επομενη ετ

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary H είπε:

Για μενα ειναι απ τους κορυφαιους στη χωρα μας, με πολλες επιτυχιες κ εδω στο φορουμ. Και οντως πολυ προσεκτικος στις προσεγγισεις του. Οταν πηγα στο γραφειο του απογοητευμενη μετα την αποτυχια , μ ενα τετραδιο ερωτησεις, τον ρωταω , τι εφταιξε, και μου ειπε πολυ απλα , πολυ πιθανον τιποτα , ειναι θεμα τυχης κ ποσοστων . Και ειχε δικιο

Λοιπον να σου πω κατι μετά απο 6 χρόνια που γυριζα σε γιατρούς με μια σακούλα εξετάσεις?Είδα πολλους,νομίζω 10,μέσα σ αυτούς 3-4 απο τα μεγαλυτερα ονόματα της χώρας.Ολες οι εξετάσεις μας οκ,με μοναδικη ιδιαιτεροτητα την πολυκυστική υφή των ωοθηκών μου.Ολοι μας έλεγαν "ανεξήγητη υπογονιμότητα".6 χρόνια λοιπόν μετά,παρέμεινε ανεξήγητη.Ναι εμεινα εγκυος κι ελπιζω να προχωρησει αλλα αν με ρωτησει καποιος γιατί πέτυχα τώρα,δεν έχω ιδέα τι να απαντήσω.Οκ,δε μπορω να μην πω σε ποιο γιατρο πετυχα αλλά δεν ειμαι καθολου σιγουρη οτι αυτός έκανε το θαύμα.Στην ετ μου ειχε πει οτι ημουν το φαβορί τους οπως και τωρα μου λεει οτι όλα είναι άριστα και δεν εχει πεσει εξω ως τωρα.Ως εκει όμως διοτι μετά απ όλα αυτα επιβεβαιώνω όσα πιστευα εξαρχής.Ειναι θέμα τύχης ή αλλιως ένα σωρό παραγόντων που απλά κάποια στιγμή θα κάτσει.1000 εξετασεις να κανουμε,100 γιατρους να αλλάξουμε,ολα αυτα δε μας εξασφαλίζουν τιποτα παρα μόνο μας αδειάζουν οικονομικά και ψυχολογικά.Υπομονη κι επιμονή λοιπον και αργά ή γρήγορα για όλες που το επιθυμούν θα έρθει.

  • Μου αρέσει 4

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Μίλησα με τον γιατρό. Αποκλείει τη φλεγμονή έτσι όπως είδε τη μήτρα μου. Μου είπε ότι στην περίπτωση μου που η προσπάθεια έγινε με δωρεά και τα Ωαρια ήταν νέας γυναικας, θα ελέγξει το παράθυρο εμφύτευσης, ίσως σε εμένα δεν ανοίγει με τεχνητό τρόπο αλλά μόνο με φυσικό δηλαδή κάνοντας ωορρηξία. Από εκεί θα ξεκινήσουμε. Βλέποντας κ κάνοντας. 

Μόλις αδιαθετησω θα μετρήσω ορμόνες. Του είπα ότι είναι πολύτιμα τα εμβρυακια μου.

 

Και ο Σφακιανουδης σήμερα θλιμμένος Κ μαζεμένος πολύ στα λόγια του. Βήμα βήμα κι αυτή τη φορά. 

Ειναι καλος γιατρος κ ανθρωπος. θα του ειχα απολυτη εμπιστοσυνη. θα τη βρειτε την ακρη θα δεις

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Συμφωνω μαζι σου σε γενικές γραμμές , απλα να συμπληρώσω οτι στην υστεροσκοπηση φάνηκε οτι υπήρχε ακομα η φλεγμονή σ εμενα ήπια βεβαια και έπιασα. Παίζουν και τα έμβρυα πολυ ρόλο μάλλον.

Θα συμφωνήσω 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Λοιπον να σου πω κατι μετά απο 6 χρόνια που γυριζα σε γιατρούς με μια σακούλα εξετάσεις?Είδα πολλους,νομίζω 10,μέσα σ αυτούς 3-4 απο τα μεγαλυτερα ονόματα της χώρας.Ολες οι εξετάσεις μας οκ,με μοναδικη ιδιαιτεροτητα την πολυκυστική υφή των ωοθηκών μου.Ολοι μας έλεγαν "ανεξήγητη υπογονιμότητα".6 χρόνια λοιπόν μετά,παρέμεινε ανεξήγητη.Ναι εμεινα εγκυος κι ελπιζω να προχωρησει αλλα αν με ρωτησει καποιος γιατί πέτυχα τώρα,δεν έχω ιδέα τι να απαντήσω.Οκ,δε μπορω να μην πω σε ποιο γιατρο πετυχα αλλά δεν ειμαι καθολου σιγουρη οτι αυτός έκανε το θαύμα.Στην ετ μου ειχε πει οτι ημουν το φαβορί τους οπως και τωρα μου λεει οτι όλα είναι άριστα και δεν εχει πεσει εξω ως τωρα.Ως εκει όμως διοτι μετά απ όλα αυτα επιβεβαιώνω όσα πιστευα εξαρχής.Ειναι θέμα τύχης ή αλλιως ένα σωρό παραγόντων που απλά κάποια στιγμή θα κάτσει.1000 εξετασεις να κανουμε,100 γιατρους να αλλάξουμε,ολα αυτα δε μας εξασφαλίζουν τιποτα παρα μόνο μας αδειάζουν οικονομικά και ψυχολογικά.Υπομονη κι επιμονή λοιπον και αργά ή γρήγορα για όλες που το επιθυμούν θα έρθει.

Ναι η τυχη κ το σωστο ταιμιγκ παιζουν ρολο σιγουρα


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Ειναι καλος γιατρος κ ανθρωπος. θα του ειχα απολυτη εμπιστοσυνη. θα τη βρειτε την ακρη θα δεις

Ισχυει

Γι αυτό δεν το κουνώ ρουπι

Μου άρεσε γιατί δε μου πε να τα βάλουμε αμέσως τα επόμενα, που θα μπορούσε. 

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν κορίτσια έκατσα να φάω για μεσημέρι! Είχαμε ντοματοσαλατα πατάτες στο φούρνο και κοτόπουλο τηγανιτο!!! Ξεκίνησα να τρώω και μια φτερούγα έφαγα και λίγη σαλατουλα και άρχισα να ανακατεύομαι...το παράτησα...λέω να μην κάνω κι εμετό...

Καλά αν συνεχίσω έτσι...θα καταλήξω πιο αδύνατη απ' ότι ξεκίνησα... χαχαχαχαχαχαχ


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Λοιπόν κορίτσια έκατσα να φάω για μεσημέρι! Είχαμε ντοματοσαλατα πατάτες στο φούρνο και κοτόπουλο τηγανιτο!!! Ξεκίνησα να τρώω και μια φτερούγα έφαγα και λίγη σαλατουλα και άρχισα να ανακατεύομαι...το παράτησα...λέω να μην κάνω κι εμετό...

Καλά αν συνεχίσω έτσι...θα καταλήξω πιο αδύνατη απ' ότι ξεκίνησα... χαχαχαχαχαχαχ

Κι εγω εχω χάσει τρία κιλά μεχρι στιγμής.μια χαρα !οι γιατροι μας χαίρονται νομιζω!

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Λοιπόν κορίτσια έκατσα να φάω για μεσημέρι! Είχαμε ντοματοσαλατα πατάτες στο φούρνο και κοτόπουλο τηγανιτο!!! Ξεκίνησα να τρώω και μια φτερούγα έφαγα και λίγη σαλατουλα και άρχισα να ανακατεύομαι...το παράτησα...λέω να μην κάνω κι εμετό...

Καλά αν συνεχίσω έτσι...θα καταλήξω πιο αδύνατη απ' ότι ξεκίνησα... χαχαχαχαχαχαχ

Ναυτίες καλώς ήρθατε!!! Τα τουτουνακια δηλώνουν το παρόν!!!

Just now, Καντι είπε:

Κι εγω εχω χάσει τρία κιλά μεχρι στιγμής.μια χαρα !οι γιατροι μας χαίρονται νομιζω!

Έλα ρε θηρίο. Μόντελο θα βγεις από το μαιευτήριο!!!


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Ναυτίες καλώς ήρθατε!!! Τα τουτουνακια δηλώνουν το παρόν!!!

Δεν ξέρω αν ήταν ναυτία...απλά λίγο τα φαγητό με πείραξε...μόλις το ένιωσα όμως το παράτησα αμέσως για να μην κάνω χειρότερη την κατάσταση! 

Κορίτσια όταν γελάω έχω κάτι πόνους χαμηλά στην κοιλιά! Λέτε να είναι το έντερο?

Just now, Καντι είπε:

Κι εγω εχω χάσει τρία κιλά μεχρι στιγμής.μια χαρα !οι γιατροι μας χαίρονται νομιζω!

Εγώ ξεκίνησα 55 κιλά και τώρα είμαι 54...δεν έχασα και πολύ ένα κιλακι μόνο!!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Λοιπον να σου πω κατι μετά απο 6 χρόνια που γυριζα σε γιατρούς με μια σακούλα εξετάσεις?Είδα πολλους,νομίζω 10,μέσα σ αυτούς 3-4 απο τα μεγαλυτερα ονόματα της χώρας.Ολες οι εξετάσεις μας οκ,με μοναδικη ιδιαιτεροτητα την πολυκυστική υφή των ωοθηκών μου.Ολοι μας έλεγαν "ανεξήγητη υπογονιμότητα".6 χρόνια λοιπόν μετά,παρέμεινε ανεξήγητη.Ναι εμεινα εγκυος κι ελπιζω να προχωρησει αλλα αν με ρωτησει καποιος γιατί πέτυχα τώρα,δεν έχω ιδέα τι να απαντήσω.Οκ,δε μπορω να μην πω σε ποιο γιατρο πετυχα αλλά δεν ειμαι καθολου σιγουρη οτι αυτός έκανε το θαύμα.Στην ετ μου ειχε πει οτι ημουν το φαβορί τους οπως και τωρα μου λεει οτι όλα είναι άριστα και δεν εχει πεσει εξω ως τωρα.Ως εκει όμως διοτι μετά απ όλα αυτα επιβεβαιώνω όσα πιστευα εξαρχής.Ειναι θέμα τύχης ή αλλιως ένα σωρό παραγόντων που απλά κάποια στιγμή θα κάτσει.1000 εξετασεις να κανουμε,100 γιατρους να αλλάξουμε,ολα αυτα δε μας εξασφαλίζουν τιποτα παρα μόνο μας αδειάζουν οικονομικά και ψυχολογικά.Υπομονη κι επιμονή λοιπον και αργά ή γρήγορα για όλες που το επιθυμούν θα έρθει.

Όχι βρε joka μου δεν ειναι ετσι. Ο Μαστ έκανε σε σένα το θαύμα, το εργαστηριο του και οι χειρισμοί του. Άμα ήσουν στον προηγούμενο γιατρο με την τακτική που ειχε και το εργαστηριο που ειχε , πιστεύεις οτι πάλι θα ειχες πετύχει; Ο τωρινός  δηλαδη ηταν απλα τυχερός;

Just now, Ele@n είπε:

Ναυτίες καλώς ήρθατε!!! Τα τουτουνακια δηλώνουν το παρόν!!!

Έλα ρε θηρίο. Μόντελο θα βγεις από το μαιευτήριο!!!

Ε δεν νομιζω... το καλο ειναι οτι αυτα που έχασα ειναι λόγω διατροφής και όχι με εμετούς. Σαβουρωνα μάνα μου!

  • Χαχα 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...