Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Κόλλα εμβρύων! Έγχυση Χοριακής Γοναδοτροπίνης στην μήτρα μετά από εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , Μαρίτσα10 είπε:

Και εγώ με 16 άριστες βλαστοκυστες ξεκίνησα στη τελευταία διέγερση. Ο γιατρός είπε να κάνουμε προεμφυτευτικο για να δούμε μήπως φταίνε τα έμβρυα....αλλά δεν είναι από εκεί το πρόβλημα. 

Θεωρούμε από τις ανεξήγητες περιπτώσεις! Παρόλαυτά δεν έχω σκοπό να το βάλω κάτω! Κάποια λύση θα βρεθεί!  

οι 16 βλαστοκυστες ειναι ασύλληπτος αριθμός!!! Μακάρι κατι να βρεθεί και σύντομα.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, Καντι είπε:

οι 16 βλαστοκυστες ειναι ασύλληπτος αριθμός!!! Μακάρι κατι να βρεθεί και σύντομα.

Δεν δικαιολογούνται οι αποτυχίες μου δυστυχώς! 


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Απλα τραγικό.

Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα εμβρύων ενα σωρό έμβρυα εμφυτεύονται με ανωμαλίες. Εχεις δει ποτε θετική χοριακη; Ο γιατρός πως σου ειπε πλέον να προχωρήσετε;

Φαντάσου κι εμενα ειχε φανεί στην υστεροσκοπηση και δεν αξιολογήθηκε καθόλου. Εγω προεμφυτευτικο δεν εχω κανει κυρίως λόγω κόστους, αλλα και επειδη εχω βάλει 16 έμβρυα δεν μπορει να έχουν ολα ανωμαλίες.

Τι να πω βρε κορίτσια υπάρχει κάποιος λόγος που δεν εμφυτεύονται αλλα ποιος θα τον βρει;

 

Καλημερα!Δεν μου προτεινε κατι ιδιαιτερο.Απλα να δοκιμασουμε με εμβρυα αλλησ ημερασ και με καθαρη μητρα.Βεβαια αν το παραθυρο εμφυτευσησ εχει βρεθει πχ6-7 ημερα τι νοημα εχει να βαλεισ 3..?!Δεν ξερω τι να πω..Σκεφτομαι κ για αλλαγη το assisted hatching  που βεβαια εχει προυποθεσεισ και δεν προσθετει ιδιαιτερα στην επιτυχια..Του προτεινα μεχρι και δανεικα αλλα μου ειπε δεν χρειαζεται ακομη...Αρχισα να απογοητευομαι....Τελοσπαντων...

Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2018 at 10:32 ΠΜ, anoulious είπε:

Καλημερα!Δεν μου προτεινε κατι ιδιαιτερο.Απλα να δοκιμασουμε με εμβρυα αλλησ ημερασ και με καθαρη μητρα.Βεβαια αν το παραθυρο εμφυτευσησ εχει βρεθει πχ6-7 ημερα τι νοημα εχει να βαλεισ 3..?!Δεν ξερω τι να πω..Σκεφτομαι κ για αλλαγη το assisted hatching  που βεβαια εχει προυποθεσεισ και δεν προσθετει ιδιαιτερα στην επιτυχια..Του προτεινα μεχρι και δανεικα αλλα μου ειπε δεν χρειαζεται ακομη...Αρχισα να απογοητευομαι....Τελοσπαντων...

Τα έμβρυα 3ης ημέρας συντονίζονται καλύτερα με το ενδομήτριο μου χει πει ο γιατρός μου. Θα μου το έκανε κ ας έχει προκύψει ότι το ενδομήτριο μου αργεί συγκριτικα με άλλες γυναίκες. 8η μέρα προγεστερονης μου είπαν ότι είναι γόνιμο.


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Μαρίτσα10 είπε:

Τα έμβρυα 3ης ημέρας συντονίζονται καλύτερα με το ενδομήτριο μου χει πει ο γιατρός μου. Θα μου το έκανε κ ας έχει προκύψει ότι το ενδομήτριο μου αργεί συγκριτικα με άλλες γυναίκες. 8η μέρα προγεστερονης μου είπαν ότι είναι γόνιμο.

Πρωτη φορα το ακουω αυτο..Μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση γιατι νομιζα οτι ισχυει ακριβωσ το αναποδο..Παντωσ εγ δυστυχωσ πιστευω οτι στη μητρα ειναι το προβλημα και οτι ισωσ ουτε με δανεικα θα ειναι η λυση..Ξερει καμμια αν βοηθαει το σπιραλ προγεστερονησ κ σε ποιεσ περιπτωσεισ ενδεικνυται η χρηση του?(Συγνωμη για το ασχετο ερωτημα αλλα ειπα να μην ανοιξω θεμα για αυτο..)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , anoulious είπε:

Πρωτη φορα το ακουω αυτο..Μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση γιατι νομιζα οτι ισχυει ακριβωσ το αναποδο..Παντωσ εγ δυστυχωσ πιστευω οτι στη μητρα ειναι το προβλημα και οτι ισωσ ουτε με δανεικα θα ειναι η λυση..Ξερει καμμια αν βοηθαει το σπιραλ προγεστερονησ κ σε ποιεσ περιπτωσεισ ενδεικνυται η χρηση του?(Συγνωμη για το ασχετο ερωτημα αλλα ειπα να μην ανοιξω θεμα για αυτο..)

Βοηθάει μόνο όταν το ενδομήτριο έχει προβλήματα λόγω ορμονικών θεμάτων. Συνήθως το προτείνει ο γιατρός μετά από την βιοψία εφόσον το αποτέλεσμα έχει δείξει ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Και συνήθως η θεραπεία με το σπιράλ κρατάει 3 μήνες...η άλλη θεραπεία που κάνουν είναι η αποξεση...αλλά ο γιατρός είναι ο πιο κατάλληλος να προτείνει θεραπεία ανάλογα με τη διάγνωση. 


POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
On 1/5/2018 at 9:59 ΜΜ, anoulious είπε:

Πρωτη φορα το ακουω αυτο..Μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση γιατι νομιζα οτι ισχυει ακριβωσ το αναποδο..Παντωσ εγ δυστυχωσ πιστευω οτι στη μητρα ειναι το προβλημα και οτι ισωσ ουτε με δανεικα θα ειναι η λυση..Ξερει καμμια αν βοηθαει το σπιραλ προγεστερονησ κ σε ποιεσ περιπτωσεισ ενδεικνυται η χρηση του?(Συγνωμη για το ασχετο ερωτημα αλλα ειπα να μην ανοιξω θεμα για αυτο..)

Είδα ότι τελικά τα καταφέρατε και έγινες μανούλα!!! Και αν τύχει να διαβάσεις αναρτήσεις προηγούμενων ετών..είναι τουλάχιστον συγκινητικό..

Να σας ζήσει το παιδάκι σας❤️

Τελικά εν συντομία τι πιστεύεις ότι ήταν αυτό που βοήθησε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αδιέξοδη η κατάσταση όταν δεν έχει βρεθεί το πρόβλημα. Έτσι τουλάχιιστον τη βιώνω εγώ, ως ένα μεγάλο τοίχο. Με χαμηλή αμη, γύρω στο 1 (άλλες έχουν παιδιά με χαμηλότερη), οπότε σε κάθε πρόκληση 2-4 καλά έμβρυα, λεπτό ενδομήτριο (παχαίνει με πολλή οιστραδιόλη και prp), χωρίς φλεγμονές (η μείωση ζάχαρης και γλουτένης βοηθά σε αυτό σε συνδυασμό με αντιπξειδωτικές τροφές και μύκητες γιαούρτης), καλό σπέρμα, απορώ γιατί δεν έχω μείνει ποτέ φυσιολογικά έγκυος, γιατί δεν είχα σύλληψη με κατεψυγμένα, γιατί δυο συλήψεις οδήγησαν σε αποβολή! Απάντηση; Κανείς δεν θα μου δώσει. 
Έμεινα μόνο με φρέσκα 3ης ημέρας. Βέβαια απέβαλα, αλλά η σύλληψη είναι ένα βήμα. Αν δεν υπήρχε, θα είχα σταματήσει τις προσπάθειες εκεί. Μετά τη σύλληψη όμως δημιουργούνται ελπίδες και προσδοκίες. Δύσκολα διαχειρίσιμες…

Από όσα διάβασα, οι γιατροί κάνουν όσα ξέρουν και μπορούν. Και τον δικό μου τον εμπιστεύομαι πολύ. Αλλά έχω φτωχύνει πια. Δεν κάνω τίποτα άλλο από το να αδειάζω λογαριασμούς και να χρεώνομαι. Σε α πληθυντικό καλύτερα. Δουλεύουμε για να πληρώνουμε το κέντρο. Να ήξερα ότι θα ήταν έτσι, δεν θα είχα ξεκινήσει ποτέ τις εξωσωματικές! 
 

Είναι άγνωστο εν πολλοίς το κομμάτι της εμφύτευσης. Δεν ξέρω κιόλας αν εντείνουν τις προσπάθειες για τις αναγκαίες μελέτες για το κομμάτι αυτό ή αν έχουν επαναπαυθεί στα κέρδη της βιομηχανίας που έχουν στήσει. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Visit a vis είπε:

Είναι αδιέξοδη η κατάσταση όταν δεν έχει βρεθεί το πρόβλημα. Έτσι τουλάχιιστον τη βιώνω εγώ, ως ένα μεγάλο τοίχο. Με χαμηλή αμη, γύρω στο 1 (άλλες έχουν παιδιά με χαμηλότερη), οπότε σε κάθε πρόκληση 2-4 καλά έμβρυα, λεπτό ενδομήτριο (παχαίνει με πολλή οιστραδιόλη και prp), χωρίς φλεγμονές (η μείωση ζάχαρης και γλουτένης βοηθά σε αυτό σε συνδυασμό με αντιπξειδωτικές τροφές και μύκητες γιαούρτης), καλό σπέρμα, απορώ γιατί δεν έχω μείνει ποτέ φυσιολογικά έγκυος, γιατί δεν είχα σύλληψη με κατεψυγμένα, γιατί δυο συλήψεις οδήγησαν σε αποβολή! Απάντηση; Κανείς δεν θα μου δώσει. 
Έμεινα μόνο με φρέσκα 3ης ημέρας. Βέβαια απέβαλα, αλλά η σύλληψη είναι ένα βήμα. Αν δεν υπήρχε, θα είχα σταματήσει τις προσπάθειες εκεί. Μετά τη σύλληψη όμως δημιουργούνται ελπίδες και προσδοκίες. Δύσκολα διαχειρίσιμες…

Από όσα διάβασα, οι γιατροί κάνουν όσα ξέρουν και μπορούν. Και τον δικό μου τον εμπιστεύομαι πολύ. Αλλά έχω φτωχύνει πια. Δεν κάνω τίποτα άλλο από το να αδειάζω λογαριασμούς και να χρεώνομαι. Σε α πληθυντικό καλύτερα. Δουλεύουμε για να πληρώνουμε το κέντρο. Να ήξερα ότι θα ήταν έτσι, δεν θα είχα ξεκινήσει ποτέ τις εξωσωματικές! 
 

Είναι άγνωστο εν πολλοίς το κομμάτι της εμφύτευσης. Δεν ξέρω κιόλας αν εντείνουν τις προσπάθειες για τις αναγκαίες μελέτες για το κομμάτι αυτό ή αν έχουν επαναπαυθεί στα κέρδη της βιομηχανίας που έχουν στήσει. 

Σπαζοκεφαλιά ειλικρινά το γιατί δεν προέκυψε έστω μια φυσιολογική σύλληψη. Αναπάντητο ερώτημα για πάντα.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2018 at 9:02 ΜΜ, Καντι είπε:

Εχω καταλάβει οτι του έχουμε ξεμείνει οι δύσκολες περιπτώσεις. Διοτι οι εύκολες πετυχαίνουν και απλα δεν τις ξαναβλέπεις.

Επισης σίγουρα δεν μου φταίει ο γιατρός ή το κέντρο εχω αλλάξει 4, το θεμα ειναι να βρει ο γιατρός πως θα κανω εμφυτευση γιατι και με την φλεγμονή δεν ειμαι σιγουρη εφ οσον πινοποδια υπάρχουν.

Ε ναι σίγουρα έχουμε βρεθεί στον διάδρομο!

παρεπιπτωντως η πρεγκνιλ μπαίνει πέντε λεπτά πριν την έμβρυομεταφορά και όχι μετα.

Ο Νικας δεν εχει μεγάλο κόστος και σου βρει φλεγμονή εχε υπόψη σου οτι θα χρειαστείς κάποιους μηνες αντιβιώσεων. Τα έμβρυα που σου έχουν μείνει ποιας ημέρας ειναι και ποσών διαιρέσεων; Εκεί διαφωνούσα με τον γιατρο μου που μου έβαλε ολα τα καλα μαζι και τωρα έμεινα μ ενα πεντάρι και εξάρι.

Ποιος ειναι ο Νικας,κοριτσια? Τι εξεταση ειναι αυτη? Επισης ποσο κοστιζει αυτη η κολλα εμβρυων? Κ τι ειναι το στρατσινγκ που αναφερετε? Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 21/12/2021 at 2:50 ΜΜ, Visit a vis είπε:

Είναι αδιέξοδη η κατάσταση όταν δεν έχει βρεθεί το πρόβλημα. Έτσι τουλάχιιστον τη βιώνω εγώ, ως ένα μεγάλο τοίχο. Με χαμηλή αμη, γύρω στο 1 (άλλες έχουν παιδιά με χαμηλότερη), οπότε σε κάθε πρόκληση 2-4 καλά έμβρυα, λεπτό ενδομήτριο (παχαίνει με πολλή οιστραδιόλη και prp), χωρίς φλεγμονές (η μείωση ζάχαρης και γλουτένης βοηθά σε αυτό σε συνδυασμό με αντιπξειδωτικές τροφές και μύκητες γιαούρτης), καλό σπέρμα, απορώ γιατί δεν έχω μείνει ποτέ φυσιολογικά έγκυος, γιατί δεν είχα σύλληψη με κατεψυγμένα, γιατί δυο συλήψεις οδήγησαν σε αποβολή! Απάντηση; Κανείς δεν θα μου δώσει. 
Έμεινα μόνο με φρέσκα 3ης ημέρας. Βέβαια απέβαλα, αλλά η σύλληψη είναι ένα βήμα. Αν δεν υπήρχε, θα είχα σταματήσει τις προσπάθειες εκεί. Μετά τη σύλληψη όμως δημιουργούνται ελπίδες και προσδοκίες. Δύσκολα διαχειρίσιμες…

Από όσα διάβασα, οι γιατροί κάνουν όσα ξέρουν και μπορούν. Και τον δικό μου τον εμπιστεύομαι πολύ. Αλλά έχω φτωχύνει πια. Δεν κάνω τίποτα άλλο από το να αδειάζω λογαριασμούς και να χρεώνομαι. Σε α πληθυντικό καλύτερα. Δουλεύουμε για να πληρώνουμε το κέντρο. Να ήξερα ότι θα ήταν έτσι, δεν θα είχα ξεκινήσει ποτέ τις εξωσωματικές! 
 

Είναι άγνωστο εν πολλοίς το κομμάτι της εμφύτευσης. Δεν ξέρω κιόλας αν εντείνουν τις προσπάθειες για τις αναγκαίες μελέτες για το κομμάτι αυτό ή αν έχουν επαναπαυθεί στα κέρδη της βιομηχανίας που έχουν στήσει. 

Εχεις χίλια δικια θα κανεις ομως μωράκι και θα δικαιωθείς για ολα αυτα, σε καταλαβαινω τοσο πολυ. Σκεφτόμουν τι θα ειχα κανει με τα λεφτά που εχουμε χαλάσει, ταξίδια στον  κόσμο ισως ενα δικο μας σπίτι; Αλλα τωρα με τον μικρο τιποτα δεν συγκρίνεται με τα υλικά αγαθά ή με άλλες εμπειρίες.

1 ώρα πρίν, MarySunflower είπε:

Ποιος ειναι ο Νικας,κοριτσια? Τι εξεταση ειναι αυτη? Επισης ποσο κοστιζει αυτη η κολλα εμβρυων? Κ τι ειναι το στρατσινγκ που αναφερετε? Σας ευχαριστω

Γιώργος Νικας www. aim.cat ειναι το σαιτ του, ειναι γυναικολόγος που ασχολείται με την έρευνα πλεον. Εχει ενα ηλεκτρονικό μικροσκόπιο και ελέγχει οταν του στείλεις βιοψία απο το ενδομητριο αν υπάρχει φλεγμονή στην μήτρα σου και πινοποδια να εμφυτεύσουν τα έμβρυα.

η κόλλα ειναι χοριακη γοναδοτροπινη και στη βάζουν δωρεάν στο γενεσις.σκρατσινγκ ειναι το σκάψιμο στην μήτρα πριν την μεταφορά για να υπάρξει εμφυτευση.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 22/12/2021 at 6:02 ΜΜ, Καντι είπε:

Εχεις χίλια δικια θα κανεις ομως μωράκι και θα δικαιωθείς για ολα αυτα, σε καταλαβαινω τοσο πολυ. Σκεφτόμουν τι θα ειχα κανει με τα λεφτά που εχουμε χαλάσει, ταξίδια στον  κόσμο ισως ενα δικο μας σπίτι; Αλλα τωρα με τον μικρο τιποτα δεν συγκρίνεται με τα υλικά αγαθά ή με άλλες εμπειρίες.

Γιώργος Νικας www. aim.cat ειναι το σαιτ του, ειναι γυναικολόγος που ασχολείται με την έρευνα πλεον. Εχει ενα ηλεκτρονικό μικροσκόπιο και ελέγχει οταν του στείλεις βιοψία απο το ενδομητριο αν υπάρχει φλεγμονή στην μήτρα σου και πινοποδια να εμφυτεύσουν τα έμβρυα.

η κόλλα ειναι χοριακη γοναδοτροπινη και στη βάζουν δωρεάν στο γενεσις.σκρατσινγκ ειναι το σκάψιμο στην μήτρα πριν την μεταφορά για να υπάρξει εμφυτευση.

Ευχαριστω πολυ, Καντι!

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, MarySunflower said:

Ευχαριστω πολυ, Καντι!

Εγώ μετά το scratching τα κατάφερα. Είναι πολύ εύκολη και ανώδυνη διαδικασία. Διαρκεί 5 λεπτά στο ιατρείο κι εμένα δεν μου πήρε χρήματα. Ανανεώνονται τα τοιχώματα της μήτρας και βοηθάει στην εμφύτευση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Εκανα εμβρυομεταφορά μετά απο PRP, με 2 κατεψυγμένα έμβρυα 3 ημερών κ τωρα ειμαι σε αναμονή χοριακη. 

Την 1η μέρα μετα την ετ βρήκα στο εσώρουχο ένα μικρό ζελεδάκι σε μέγεθος 1/2 κοκκου ρυζιου το οποίο έβαλα σε ένα ποτηρακι να το παρατηρησω καλυτερα, κ σε 2 ώρες πετρωσε. 

Καμιά ιδέα τι είναι,,? Μήπως ήταν αυτά κ έπεσαν? Από εκείνη τη στιγμή δεν έχω ξαναδεί τίποτα παρομοιο. Όλα καθαρά. 

Μήπως δεν μου εχουν κανει κι εμένα αυτήν την "κόλλα" κ ετσι έπεσαν από το ενδομήτριο έτσι απλά? 

Από εκείνη τη στιγμή έχω απελπιστεί, ενώ βγήκα από την κλινική με την καλυτερη ψυχολογία. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...