Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , vikib είπε:

εχουν περασει 3μερες απο την πρωτη  επαφη,κ συλληψη να εγινε,δ εγινε εμφυτευση.γινεται 5-12μερες μετα.δ εχω ακουσει για συμπτωματα πριν την εμφυτευση

σαν επαφες ηταν καλες,μεσα στις γονιμες.κ εχεις πιθανοτητες.αλλα ειναι παρα πολυ νωρις ακομη

τα συμπτωματα ισως απλα τα προσεξες τωρα πρωτη φορα λογω των ελευθερων επαφων.οσο μπορεις προσπαθησε να μην αγχωνεσαι

Τι να πω πραγματικά έχω πολύ άγχος απλώς στης προηγούμενες εγκυμοσύνες μου εκανα κάπου 4 μηνες να μείνω τα αλλά τα έχασα τα 2 μονο την μπεμπουλα μου μπόρεσα να έχω σήμερα και το άγχος είναι πανω απο όλα και δεν ξέρω αν μπόρεσε να γίνει με αυτές της δύο φορές ενώ της αλλες φορές εκανα 4 μήνες πάντως σε ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σου ❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 26 λεπτά , Queen είπε:

Τι να πω πραγματικά έχω πολύ άγχος απλώς στης προηγούμενες εγκυμοσύνες μου εκανα κάπου 4 μηνες να μείνω τα αλλά τα έχασα τα 2 μονο την μπεμπουλα μου μπόρεσα να έχω σήμερα και το άγχος είναι πανω απο όλα και δεν ξέρω αν μπόρεσε να γίνει με αυτές της δύο φορές ενώ της αλλες φορές εκανα 4 μήνες πάντως σε ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σου ❤

κ 4μηνες δ ειναι πολυ.αλλο αν εμεις απο την επιθυμια μας τρελαινομαστε απο την πρωτη φορα

λυπαμαι για τις απωλειες σου

θα ερθει ενα γερο σπορακι!να χαιρεσαι κ την ζουζουνα σου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , vikib είπε:

κ 4μηνες δ ειναι πολυ.αλλο αν εμεις απο την επιθυμια μας τρελαινομαστε απο την πρωτη φορα

λυπαμαι για τις απωλειες σου

θα ερθει ενα γερο σπορακι!να χαιρεσαι κ την ζουζουνα σου

Ναι το ξέρω δεν είναι και πολύ απλως μου φαίνεται περίεργο με την μια σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου μεσά απο την καρδιά μου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Queen είπε:

Ναι το ξέρω δεν είναι και πολύ απλως μου φαίνεται περίεργο με την μια σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου μεσά απο την καρδιά μου! 

γινεται.κ μια φορα αρκει

στην κορη μου κ εγω εκανα 4μ,κ εμεινα σχετικα αργα,νομιζα ειχαν περασει οι γονιμες

στον γιο μου με μια κ μοναδικη επαφη κ μαλιστα στις αρχες

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikib είπε:

γινεται.κ μια φορα αρκει

στην κορη μου κ εγω εκανα 4μ,κ εμεινα σχετικα αργα,νομιζα ειχαν περασει οι γονιμες

στον γιο μου με μια κ μοναδικη επαφη κ μαλιστα στις αρχες

Να σου ζήσουν κορίτσι μου τα παιδάκια σου ❤ αχ τι να πω αν γίνει με την μια φορά και σε μένα θα περιμένω να δω αν μου έρθει αν και μέσα μου καίγομαι μέχρι ν έρθει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 17/3/2022 at 5:56 ΜΜ, Lila ki είπε:

Γεια σου κοπέλα μου… πως είσαι πες μου τα νέα σου ! Είχαμε θετικά νεακια;;;;

καλησπέρα Lila ki, δυστυχώς όχι ακόμα δεν υπάρχουν θετικά νέα.....ξεκίνησα να παρακολουθώ την ωορρηξία με υπέρηχο πλέον, στον κύκλο του Μαρτίου έγινε απο την αριστερή πλευρά της εξωμήτριας, το ίδιο και στον κύκλο του Απριλίου, μόνο που τώρα έκανα μέτρηση της οιστραδιόλης και προγεστερόνης, εκανα την 15η μέρα με μετρηση 92 και 0,6 αντίστοιχα, ο γιατρος ειπε πως θα έπρεπε να ηταν τουλάχιστον 170 η οιστραδιολη για μια καλή ωορρηξία, εκανα και την 17η μερα μετρηση, που έδειξε μείωση και στις 2 ορμόνες, κακή ωορρηξία, οπότε χαμένος κύκλος αυτός, τουλάχιστον ήταν απο τη πλευρα που λείπει η σάλπιγγα, τώρα περιμένω αυτόν τον κύκλο. 

Η αλήθεια είναι πως έχω μορφολογία πολυκυστικων ωοθηκών, οχι ΣΠΩ, σκέφτομαι να πάρω τα inofert, μήπως και βοηθήσουν στην ποιότητα.

Εσύ έκανες την σαλπιγγογραφία; όλα καλά;;;

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2022 at 11:12 AM, Alex@ said:

καλησπέρα Lila ki, δυστυχώς όχι ακόμα δεν υπάρχουν θετικά νέα.....ξεκίνησα να παρακολουθώ την ωορρηξία με υπέρηχο πλέον, στον κύκλο του Μαρτίου έγινε απο την αριστερή πλευρά της εξωμήτριας, το ίδιο και στον κύκλο του Απριλίου, μόνο που τώρα έκανα μέτρηση της οιστραδιόλης και προγεστερόνης, εκανα την 15η μέρα με μετρηση 92 και 0,6 αντίστοιχα, ο γιατρος ειπε πως θα έπρεπε να ηταν τουλάχιστον 170 η οιστραδιολη για μια καλή ωορρηξία, εκανα και την 17η μερα μετρηση, που έδειξε μείωση και στις 2 ορμόνες, κακή ωορρηξία, οπότε χαμένος κύκλος αυτός, τουλάχιστον ήταν απο τη πλευρα που λείπει η σάλπιγγα, τώρα περιμένω αυτόν τον κύκλο. 

Η αλήθεια είναι πως έχω μορφολογία πολυκυστικων ωοθηκών, οχι ΣΠΩ, σκέφτομαι να πάρω τα inofert, μήπως και βοηθήσουν στην ποιότητα.

Εσύ έκανες την σαλπιγγογραφία; όλα καλά;;;

Είσαι σε καλό δρόμο όμως και θεωρώ θα έχεις καλα αποτελέσματα … 

 λοιπόν κατέβηκα Ελλάδα και την έκανα τον Φλεβάρη . Βγήκαν όλα καλα εκτός από καποιουσ πολύποδες που βρέθηκαν … αποφασίσαμε με την γιατρό επειδή μενω μακριά και ήδη προσπαθούμε δυο χρόνια να τους αφαιρέσουμε … Μάρτιος μου ήρθε η πρώτη περίοδος και Απρίλιο κανενα αποτέλεσμα τώρα περιμένω να δούμε τους επόμενους μήνες . Η γιατρός είπε οφείλετε στους τρεις πολύποδες .. ένας 5 εκατοστά οι άλλοι δυο μικρότεροι … 

Βρήκαμε αντίσταση στην ινσουλίνη και μ έδωσε μισό χάπι κάθε βράδυ και να συνεχίσω τα Inofert ένα κάθε μεσημέρι μετά το φαγητό . 

Οταν με είχε δει την πρώτη φοράς (καθώς άλλαξα γιατρό εφόσον δ είχα αποτέλεσμα με τον προηγούμενο ) βρήκε ωορρηξία 4 ημέρες πριν την περίοδο … με τα ινοφερτ αυτό φτιάχτηκε και κάνοντας τεστ ωορρηξίας κάνω 13η ημέρα . Πριν μπω χειρουργείο πραγματι 13η ημέρα είδε αυγό όποτε αυτό βελτιώθηκε .. μ είπε και η ποιότητα θα βελτιωθώ με τα ινοφερτ.. όποτε θα σ έλεγα  να τα ξεκινήσεις …

περιμενουμε και την εξέταση σπέρματος του άντρα μ να δούμε μήπως χρειάζεται καππια ενίσχυση … 

μ τι να πω θεωρώ θα τα καταφέρουμε ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 13/5/2022 at 2:34 ΠΜ, Lila ki είπε:

Είσαι σε καλό δρόμο όμως και θεωρώ θα έχεις καλα αποτελέσματα … 

 λοιπόν κατέβηκα Ελλάδα και την έκανα τον Φλεβάρη . Βγήκαν όλα καλα εκτός από καποιουσ πολύποδες που βρέθηκαν … αποφασίσαμε με την γιατρό επειδή μενω μακριά και ήδη προσπαθούμε δυο χρόνια να τους αφαιρέσουμε … Μάρτιος μου ήρθε η πρώτη περίοδος και Απρίλιο κανενα αποτέλεσμα τώρα περιμένω να δούμε τους επόμενους μήνες . Η γιατρός είπε οφείλετε στους τρεις πολύποδες .. ένας 5 εκατοστά οι άλλοι δυο μικρότεροι … 

Βρήκαμε αντίσταση στην ινσουλίνη και μ έδωσε μισό χάπι κάθε βράδυ και να συνεχίσω τα Inofert ένα κάθε μεσημέρι μετά το φαγητό . 

Οταν με είχε δει την πρώτη φοράς (καθώς άλλαξα γιατρό εφόσον δ είχα αποτέλεσμα με τον προηγούμενο ) βρήκε ωορρηξία 4 ημέρες πριν την περίοδο … με τα ινοφερτ αυτό φτιάχτηκε και κάνοντας τεστ ωορρηξίας κάνω 13η ημέρα . Πριν μπω χειρουργείο πραγματι 13η ημέρα είδε αυγό όποτε αυτό βελτιώθηκε .. μ είπε και η ποιότητα θα βελτιωθώ με τα ινοφερτ.. όποτε θα σ έλεγα  να τα ξεκινήσεις …

περιμενουμε και την εξέταση σπέρματος του άντρα μ να δούμε μήπως χρειάζεται καππια ενίσχυση … 

μ τι να πω θεωρώ θα τα καταφέρουμε ! 

Θεωρώ πως είστε σε πολύ καλό δρόμο! 

Η αλήθεια είναι πως έχω ακούσει ότι μετά από αφαίρεση πολυποδα υπήρξε εγκυμοσυνη πολύ γρήγορα! Μακάρι να είναι και στη δική σου περίπτωση έτσι!

Ξεκίνησα τα inofert plus, παίρνεις ένα πριν κοιμηθείς. Τα παίρνω 20 μέρες περίπου και μπορώ να σου πω πως ο γιατρός μου είπε κ εμενα οτι θα γίνει ωορρηξια την 13 με 14 μέρα και μάλιστα από δεξιά την καλή πλευρά! Βέβαια έκανα πάλι εξέταση οιστραδιολης 9 μέρα του κύκλου και είναι 60, δε ξέρω αν αυτό είναι καλό σημάδι.

Μακάρι όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Alex@ said:

Θεωρώ πως είστε σε πολύ καλό δρόμο! 

Η αλήθεια είναι πως έχω ακούσει ότι μετά από αφαίρεση πολυποδα υπήρξε εγκυμοσυνη πολύ γρήγορα! Μακάρι να είναι και στη δική σου περίπτωση έτσι!

Ξεκίνησα τα inofert plus, παίρνεις ένα πριν κοιμηθείς. Τα παίρνω 20 μέρες περίπου και μπορώ να σου πω πως ο γιατρός μου είπε κ εμενα οτι θα γίνει ωορρηξια την 13 με 14 μέρα και μάλιστα από δεξιά την καλή πλευρά! Βέβαια έκανα πάλι εξέταση οιστραδιολης 9 μέρα του κύκλου και είναι 60, δε ξέρω αν αυτό είναι καλό σημάδι.

Μακάρι όλα να πάνε καλά!

Όλα καλα θα πάνε θα δεις !!! Εμένα ήταν κάπου 41.34 αλλά εγώ τα έκανα δεύτερη ημέρα περιόδου !!! Αλλά δεν ξέρω τι είναι οιστραδιολη;; Έχει να κάνει με το εάν κανείς ωορρηξία ;;;  Και εγώ έτσι έχω ακούσει αλλά τίποτα ακόμα … Φλεβάρη έκανα την επέμβαση ! Μακάρι να μας πάνε όλα καλα ! Αυτό το μήνα ξεκίνησα εντατικά επαφές όλη την γόνιμη εβδομάδα και βλέπουμε !  

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

Όλα καλα θα πάνε θα δεις !!! Εμένα ήταν κάπου 41.34 αλλά εγώ τα έκανα δεύτερη ημέρα περιόδου !!! Αλλά δεν ξέρω τι είναι οιστραδιολη;; Έχει να κάνει με το εάν κανείς ωορρηξία ;;;  Και εγώ έτσι έχω ακούσει αλλά τίποτα ακόμα … Φλεβάρη έκανα την επέμβαση ! Μακάρι να μας πάνε όλα καλα ! Αυτό το μήνα ξεκίνησα εντατικά επαφές όλη την γόνιμη εβδομάδα και βλέπουμε !  

Η οιστραδιόλη είναι μια από τις 3 ορμόνες των οιστρογονων. Είναι χρησιμη σε γυναίκες που βρίσκονται στην αναπαραγωγική ηλικία. 

Ναι το ξέρω αυτό με την 3 μέρα του κύκλου, έχω κάνει κ είναι πολύ καλή αλλά ο γιατρός με βάζει να κάνω μέτρηση οιστρογονων και προγεστερονης μέχρι την ημέρα ωορρηξίας για να δούμε τις τιμές γιατί λέει πως από την τιμή των οιστρογονων φαίνεται αν η ωορρηξία θα είναι καλή, δηλ ποιοτικό ωαριο, για ένα καλό ωαριο χρειάζεται τιμή 160 της ορμονης τη μέρα ωορρηξίας φαντάζομαι. Άσε πολύ μπέρδεμα όλα αυτά τα γυναικολογικα!

Ευτυχώς το σπερμοδιάγραμμα του συζύγου βγήκε πάρα πολύ καλό!

Δώσε χρόνο στον οργανισμό σου να επανέλθει από την επέμβαση κ να ξαναμπεί στους ρυθμούς του, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Δε θα αργήσει όλα καλά θα μας πάνε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και απο εμένα σε ολες τις μέλλουσες μανούλες!Εμεις εχουμε 2 αγορακια,6 και 8 ετων και ευχομαστε να μπορέσουμε να κάνουμε και αλλα παιδακια!Εχοντας περασει τα χρονια εχω ξεχασει τα συμπτώματα της εγκυμοσυνης!!Ειχα τελευταια περιοδο στις 9/5 και λογο επαγγελματικων υποχρεώσεων, ειχαμε μια και μοναδικη επαφη με τον σύζυγο μου στις 20/5.Εχω σταθερο κυκλο 28 ημερων και περιμένω την Δευτέρα την περίοδο μου.Εχω ομως μια εβδομαδα τωρα με εντονη κοπωση, ζαλάδες, πονοκεφαλους,πολυ πρησμένο στήθος και περιέργως αυξημένη όρεξη...Και μου εχουν μπει ψύλλοι στα αυτια μπας και....Δεν προσπαθούμε για εγκυμοσύνη την συγκεκριμένη περιοδο,αλλα η επαφη που ειχαμε ηταν ελευθερη...Και εχω και μια περιεργη ναυτια εδω και 4-5 μερες...Λεω να παρω ενα τεστ για αρχή...Αναρωτιέμαιαν ειναι συμπτωματα εγκυμοσύνης η ειμαι κουρασμενη απλα...Απο την αλλη σκεφτομαι να περιμενω να δω αν θα εχω καθυστερηση μην απογοητευτω...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alex@ said:

Η οιστραδιόλη είναι μια από τις 3 ορμόνες των οιστρογονων. Είναι χρησιμη σε γυναίκες που βρίσκονται στην αναπαραγωγική ηλικία. 

Ναι το ξέρω αυτό με την 3 μέρα του κύκλου, έχω κάνει κ είναι πολύ καλή αλλά ο γιατρός με βάζει να κάνω μέτρηση οιστρογονων και προγεστερονης μέχρι την ημέρα ωορρηξίας για να δούμε τις τιμές γιατί λέει πως από την τιμή των οιστρογονων φαίνεται αν η ωορρηξία θα είναι καλή, δηλ ποιοτικό ωαριο, για ένα καλό ωαριο χρειάζεται τιμή 160 της ορμονης τη μέρα ωορρηξίας φαντάζομαι. Άσε πολύ μπέρδεμα όλα αυτά τα γυναικολογικα!

Ευτυχώς το σπερμοδιάγραμμα του συζύγου βγήκε πάρα πολύ καλό!

Δώσε χρόνο στον οργανισμό σου να επανέλθει από την επέμβαση κ να ξαναμπεί στους ρυθμούς του, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Δε θα αργήσει όλα καλά θα μας πάνε.

Μπέρδεμα δεν λες τίποτα αλλά τι να κάνουμε που πρέπει να γίνονται όλες πι εξετάσεις ! Καλή επιτυχία μας εύχομαι !!  

55 minutes ago, Iwanna32 said:

Καλησπέρα και απο εμένα σε ολες τις μέλλουσες μανούλες!Εμεις εχουμε 2 αγορακια,6 και 8 ετων και ευχομαστε να μπορέσουμε να κάνουμε και αλλα παιδακια!Εχοντας περασει τα χρονια εχω ξεχασει τα συμπτώματα της εγκυμοσυνης!!Ειχα τελευταια περιοδο στις 9/5 και λογο επαγγελματικων υποχρεώσεων, ειχαμε μια και μοναδικη επαφη με τον σύζυγο μου στις 20/5.Εχω σταθερο κυκλο 28 ημερων και περιμένω την Δευτέρα την περίοδο μου.Εχω ομως μια εβδομαδα τωρα με εντονη κοπωση, ζαλάδες, πονοκεφαλους,πολυ πρησμένο στήθος και περιέργως αυξημένη όρεξη...Και μου εχουν μπει ψύλλοι στα αυτια μπας και....Δεν προσπαθούμε για εγκυμοσύνη την συγκεκριμένη περιοδο,αλλα η επαφη που ειχαμε ηταν ελευθερη...Και εχω και μια περιεργη ναυτια εδω και 4-5 μερες...Λεω να παρω ενα τεστ για αρχή...Αναρωτιέμαιαν ειναι συμπτωματα εγκυμοσύνης η ειμαι κουρασμενη απλα...Απο την αλλη σκεφτομαι να περιμενω να δω αν θα εχω καθυστερηση μην απογοητευτω...

Είσαι ακριβώς μια εβδομάδα πριν από μένα …. Και έχουμε ακριβώς τον ίδιο κύκλο άντε εμένα καμμία φορά ίσως μ έρθει 27 η 29 αλλά σχεδόν πάντα 28η ημέρα μου έρχεται … πάντως βάση κύκλου η 12η ημέρα θεωρητικά είναι και η γόνιμη … σου το εύχομαι ολόψυχα … όσον αφορά τα συμπτώματα δεν ξέρω γιατί κ εγώ κάθε μήνα ψάχνω να βρω ένα σωρό αλλά τελικά γ κάθε γυναίκα είναι διαφορετική και το βιώνει αλλιώς … εμένα για παράδειγμα η αδελφή μου το μόνο που είχε κάποιες μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο ήταν παρά παρά πολλά υγρά και έτρωγε πολύ ααα και είχε ανυπόφορο πόνο στο στήθος  …. Εγώ στο εύχομαι ολόψυχα για εγκυμοσύνη μου μοιάζει …. 
οσον αφορά το τεστ δεν ξέρω εάν θα δείξει τόσο νωρίς … εάν μπορείς κάνε λίγο υπομονή και κάνε την Δευτέρα … η αλλιώς κάνε ένα αλλά με πρωινά ουρα … 

ενημερωσε με για ότι νεότερο έχω αγωνία … καλή επιτυχία !!! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας!Χρειάζομαι τα φώτα σας..γέννησα πριν λίγο καιρό κι ακομα δεν έχω αδιαθετησει.19 του μήνα πήγα για τεστ Παπ και βρήκαμε ωορρηξία.Στις 15 είχαμε επαφές με τον άντρα μου.Μια εβδομάδα μετά για δύο μέρες είχα πολύ λίγο αίμα.Ισα να λερωθεί η σερβιετα και το χαρτί.Την τρίτη ημέρα μόνο αίμα στο χαρτι το πρωί και μετά τέλος.30/5 πήγα έκανα β χοριακη και ήταν 4,985.Ο μικροβιολόγος μου είπε ότι ναι μεν είναι αρνητική αλλά δεν είναι και μηδενικη κι ότι ίσως πρόκειται για κάποια αποτυχημενη ή για κάποια που ξεκινάει τώρα.Ο γυναικολόγος μου είπε να ξανακάνω τη Δευτέρα.Εγω δεν κρατηθηκα κι έκανα σήμερα τεστ ούρων από το φαρμακείο αλλά το αποτέλεσμα είναι αρνητικό.λετε να περιμένω λίγο ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 
Αναρωτιόμουν αν τα συμπτώματα σε κάθε εγκυμοσύνη είναι τα ίδια ακριβώς! Παράδειγμα αν στην πρώτη είχε πρηστεί το στήθος, το ίδιο θα γίνει και στη δεύτερη; 
 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Hlianaa είπε:

Καλησπέρα! 
Αναρωτιόμουν αν τα συμπτώματα σε κάθε εγκυμοσύνη είναι τα ίδια ακριβώς! Παράδειγμα αν στην πρώτη είχε πρηστεί το στήθος, το ίδιο θα γίνει και στη δεύτερη; 
 

Οχι, συμφωνα με τα κοριτσια που εχουν μεινει εγκυες τα συμπτωματα διαφερουν κατα πολυ οχι μονο αναμεσα σε ατομα αλλα και στις ιδιες εγκυμοσυνες!

 

Ειναι τρομερο το πως λειτουργει το ανθρωπινο σωμα, ειδικα το γυναικειο, και ακομα πιο ειδικα στην εγκυμοσυνη.. τρομερο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...