Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

      Ναι μ είπε μια κοπέλα ουι είναι και τα χάπια που παίρνουμε και ότι ο οργανισμός συνηθίζει … όποτε για αυτό .. καιι φυσικά ότι πάνω από 500 μονάδες υπάρχουν συμπτώματα … όπως και μα έχει σε ευχαριστω βαθιά ! Θα τα λέμε εδώ και μην πτοείσαι …. Ευτυχώς να λες είναι σχετικά χαμηλή η χοριακη και δεν θα καταλάβεις τίποτα μέχρι να πέσει είσαι τυχερή μέσα σε όλο αυτό … και επίσης εψεις μια βλαστοκύστη σα να κρύα τα νερά  χαχαχα

      • Ευχαριστώ 1

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

1 hour ago, Alex@ είπε:

Έκανα 3 μέρες πριν την αναμενομενη περίοδο το yes or no, αλλά το έκανα βράδυ κ βγήκε αρνητικό.  Χτες έκανα το πρωί predictor στη δουλειά, καθυατερηση 4 ημερων, ενώ μου φάνηκε σαν άχνη γραμμή σκέφτηκα πως ψάχνω ενδείξεις για να δικαιολογήσω την επιθυμία μου, ωστοσο το κράτησα κ το μεσημέρι που το ξαναείδα ήταν θετικό!

Ναι, τελικά είναι, μετά το πρωινό τεστ που βγήκε θετικό, μετά τη δουλειά πήγα για χοριακη αλλά η τιμή της είναι χαμηλή 17 U/L έγραφε, μίλησα με τον γιατρό που αποκλείει την εξωμητρια μιας κ η πρώτη ήταν τυχαίο γεγονός κ μου ζήτησε να κάνω ξανά αύριο χοριακη να δούμε πως αυξάνεται.

Τουλάχιστον ξέρω πως μπορούμε εύκολα να συλλαβουμε οπότε θα έρθει κάποια στιγμή.

Να σκέφτεσαι θετικά και μπράβο σου που το κάνεις...συλλαμβάνεις εύκολα και αυτό είναι πολύ σημαντικό..σου εύχομαι ότι καλύτερο κορίτσι μου με την επαναληπτική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 12/16/2021 at 9:57 AM, Alex@ said:

Έκανα 3 μέρες πριν την αναμενομενη περίοδο το yes or no, αλλά το έκανα βράδυ κ βγήκε αρνητικό.  Χτες έκανα το πρωί predictor στη δουλειά, καθυατερηση 4 ημερων, ενώ μου φάνηκε σαν άχνη γραμμή σκέφτηκα πως ψάχνω ενδείξεις για να δικαιολογήσω την επιθυμία μου, ωστοσο το κράτησα κ το μεσημέρι που το ξαναείδα ήταν θετικό!

Ναι, τελικά είναι, μετά το πρωινό τεστ που βγήκε θετικό, μετά τη δουλειά πήγα για χοριακη αλλά η τιμή της είναι χαμηλή 17 U/L έγραφε, μίλησα με τον γιατρό που αποκλείει την εξωμητρια μιας κ η πρώτη ήταν τυχαίο γεγονός κ μου ζήτησε να κάνω ξανά αύριο χοριακη να δούμε πως αυξάνεται.

Τουλάχιστον ξέρω πως μπορούμε εύκολα να συλλαβουμε οπότε θα έρθει κάποια στιγμή.

Ίσως έχεις κάνει καθυστερημένη σύλληψη εφόσον δεν έχεις και τόσο σταθερό κύκλο ! Πιστεύω ότι είσαι και στο εύχομαι ολόψυχα !!!!! Κάνε υπομονή τις επόμενες ημέρες που έρχονται και μακάρι να έχεις αυξημένη χοριακη !!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2021 at 9:57 AM, Alex@ said:

Έκανα 3 μέρες πριν την αναμενομενη περίοδο το yes or no, αλλά το έκανα βράδυ κ βγήκε αρνητικό.  Χτες έκανα το πρωί predictor στη δουλειά, καθυατερηση 4 ημερων, ενώ μου φάνηκε σαν άχνη γραμμή σκέφτηκα πως ψάχνω ενδείξεις για να δικαιολογήσω την επιθυμία μου, ωστοσο το κράτησα κ το μεσημέρι που το ξαναείδα ήταν θετικό!

Ναι, τελικά είναι, μετά το πρωινό τεστ που βγήκε θετικό, μετά τη δουλειά πήγα για χοριακη αλλά η τιμή της είναι χαμηλή 17 U/L έγραφε, μίλησα με τον γιατρό που αποκλείει την εξωμητρια μιας κ η πρώτη ήταν τυχαίο γεγονός κ μου ζήτησε να κάνω ξανά αύριο χοριακη να δούμε πως αυξάνεται.

Τουλάχιστον ξέρω πως μπορούμε εύκολα να συλλαβουμε οπότε θα έρθει κάποια στιγμή.

Κοπέλα μου πως είσαι ; Έχουμε κανενα νέο ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 19/12/2021 at 4:18 ΜΜ, Lila ki είπε:

Κοπέλα μου πως είσαι ; Έχουμε κανενα νέο ;

Τελικά ήταν βιοχημικη, μου το επιβεβαίωσε κ ο γιατρός, βέβαια μου είπε πως δε χρειάζεται να αγχωθουμε κ να μπούμε σε έναν αγώνα εξετάσεων. Το καλό είναι πως η δεξιά σάλπιγγα λειτουργεί!!

Τώρα περιμένω να δω πως θα πάμε αυτόν μήνα, μόλις τελείωσαν οι γόνιμες μέρες...σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Alex@ said:

Τελικά ήταν βιοχημικη, μου το επιβεβαίωσε κ ο γιατρός, βέβαια μου είπε πως δε χρειάζεται να αγχωθουμε κ να μπούμε σε έναν αγώνα εξετάσεων. Το καλό είναι πως η δεξιά σάλπιγγα λειτουργεί!!

Τώρα περιμένω να δω πως θα πάμε αυτόν μήνα, μόλις τελείωσαν οι γόνιμες μέρες...σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Είχα κ εγώ βιοχημική πριν αρκετούς μήνες ξέρω είναι δύσκολο …. Όλα θα πάνε καλα πάντως … εγώ από Φλεβάρη θα κάνω σαλπιγγπγραφια εφόσον δ έχω μείνει ως τότε που σίγουρα δεν το βλέπω να μενω … παρόλα αυτά για όλα έρχεται η κατάλληλη στιγμή …  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

Είχα κ εγώ βιοχημική πριν αρκετούς μήνες ξέρω είναι δύσκολο …. Όλα θα πάνε καλα πάντως … εγώ από Φλεβάρη θα κάνω σαλπιγγπγραφια εφόσον δ έχω μείνει ως τότε που σίγουρα δεν το βλέπω να μενω … παρόλα αυτά για όλα έρχεται η κατάλληλη στιγμή …  

Εγώ πιο πολύ φοβήθηκα για 2η εξωμητρια, στη βιοχημικη το σκέφτηκα πως κάτι δεν ήταν σωστό κ η φύση το απέρριψε και δε το πήρα βαριά...απλά είναι σαν να πηγαίνεις στη πηγή κ να μην πίνεις νερό!

Σαλπιγγογραφια γιατί θα κάνεις αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Alex@ said:

Εγώ πιο πολύ φοβήθηκα για 2η εξωμητρια, στη βιοχημικη το σκέφτηκα πως κάτι δεν ήταν σωστό κ η φύση το απέρριψε και δε το πήρα βαριά...απλά είναι σαν να πηγαίνεις στη πηγή κ να μην πίνεις νερό!

Σαλπιγγογραφια γιατί θα κάνεις αν επιτρέπεται;

Το ξέρω έτσι είναι όπως τα λες … μ έδωσε η γυναικολόγος να πάρω Inofer combi για ένα εξάμηνο και να κάνω κ τεστ ωορρηξίας  και αν μέσα σε αυτό το εξάμηνο δεν πιάσω παιδί να κάνω την σαλπιγγογραφια…. Είμαι 35 έχω ελεύθερες επαφές περίπου δυο χρόνια αλλά όχι στοχευμένες …. Ζεστά το πήρα τους τελευταίους δυο μήνες αλλά κ πάλι τίποτα …. Τον Φλεβάρη κλείνω το εξάμηνο κ από εκεί κ πέρα μενει μια σαλπιγγπγραφια να κάνω και εξετάσεις σπέρματος του άντρα μου …

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

Το ξέρω έτσι είναι όπως τα λες … μ έδωσε η γυναικολόγος να πάρω Inofer combi για ένα εξάμηνο και να κάνω κ τεστ ωορρηξίας  και αν μέσα σε αυτό το εξάμηνο δεν πιάσω παιδί να κάνω την σαλπιγγογραφια…. Είμαι 35 έχω ελεύθερες επαφές περίπου δυο χρόνια αλλά όχι στοχευμένες …. Ζεστά το πήρα τους τελευταίους δυο μήνες αλλά κ πάλι τίποτα …. Τον Φλεβάρη κλείνω το εξάμηνο κ από εκεί κ πέρα μενει μια σαλπιγγπγραφια να κάνω και εξετάσεις σπέρματος του άντρα μου …

Εμείς πήραμε την απόφαση τον Μάιο που μας πέρασε, αν κ κάνουμε την αρχή, της σύλληψης, η πορεία δε μας βγαίνει. Εγώ ξεκίνησα τις βιταμίνες pregnacare conception εκείνο τον καιρό, θεωρώ πως βοηθάνε οι βιταμίνες γενικά. Εγώ είμαι 38, σε λίγους μήνες 39...

Ήταν να προγραμματισω κ εγω σαλπιγγογραφια, μου το είπε ο γιατρός για να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται η δεξιά σάλπιγγα που έμεινε ώστε αν υπάρχει θέμα να μην προσπαθούμε κ χάνουμε άδικα τον καιρό μας αλλά με την βιοχημική νομίζω πως δείχνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στη σάλπιγγα, ίσως να κάνω κ λάθος βέβαια 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Alex@ said:

Εμείς πήραμε την απόφαση τον Μάιο που μας πέρασε, αν κ κάνουμε την αρχή, της σύλληψης, η πορεία δε μας βγαίνει. Εγώ ξεκίνησα τις βιταμίνες pregnacare conception εκείνο τον καιρό, θεωρώ πως βοηθάνε οι βιταμίνες γενικά. Εγώ είμαι 38, σε λίγους μήνες 39...

Ήταν να προγραμματισω κ εγω σαλπιγγογραφια, μου το είπε ο γιατρός για να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται η δεξιά σάλπιγγα που έμεινε ώστε αν υπάρχει θέμα να μην προσπαθούμε κ χάνουμε άδικα τον καιρό μας αλλά με την βιοχημική νομίζω πως δείχνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στη σάλπιγγα, ίσως να κάνω κ λάθος βέβαια 

Το γεγονός ότι έγινε σύλληψη είναι πραγματικά θετικό !!!!!! Τώρα γιατί δεν προχωράει δεν ξέρω … Ίσως να μην είναι καλή η ποιότητα σπέρματος η η μητρα να μην είναι σωστά προετοιμασμένη …… αλλά όλα αυτά τ τα υποθετικά γιατροί δεν ήμαστε … η σαλπιγγπγραφια σίγουρα θα δείξει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα εάν είναι βουλωμένες οι σάλπιγγες ήταν είναι όλα φυσιολογικά τότε να μας κατευθύνει ο γιατρός σε άλλες λύσεις σύλληψης … εγώ πάντως αν σε ένα εξάμηνο μετά την σαλπιγγογραφια δεν τα έχω καταφέρει θα προχωρήσω σε εξωσωματική …. Δ αντέχω άλλο τόση ταλαιπωρία κ ανασφάλεια ! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lila ki είπε:

Το γεγονός ότι έγινε σύλληψη είναι πραγματικά θετικό !!!!!! Τώρα γιατί δεν προχωράει δεν ξέρω … Ίσως να μην είναι καλή η ποιότητα σπέρματος η η μητρα να μην είναι σωστά προετοιμασμένη …… αλλά όλα αυτά τ τα υποθετικά γιατροί δεν ήμαστε … η σαλπιγγπγραφια σίγουρα θα δείξει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα εάν είναι βουλωμένες οι σάλπιγγες ήταν είναι όλα φυσιολογικά τότε να μας κατευθύνει ο γιατρός σε άλλες λύσεις σύλληψης … εγώ πάντως αν σε ένα εξάμηνο μετά την σαλπιγγογραφια δεν τα έχω καταφέρει θα προχωρήσω σε εξωσωματική …. Δ αντέχω άλλο τόση ταλαιπωρία κ ανασφάλεια ! 

Κ εμένα στο νοσοκομείο όταν με εξέτασαν για την εξωμητρια ο γιατρός μου είπε μετά από την επέμβαση να περιμένω 3 κύκλους κ μετά να προσπαθήσω για 6 μήνες μέχρι το Πάσχα δηλ κ αν δε γίνει κάτι να πάω για εξωσωματική. Εννοείται πως το σκέφτομαι κ σε καταλαβαίνω, την αναμονή κάθε μήνα κ την ανασφάλεια.

Μακάρι να ξεπεράσουμε όλα μας τα εμπόδια κ σύντομα να μιλάμε για τη περίοδο της εγκυμοσύνης!

Αν θες πες μου πως πηγε η εξέταση της σαλπιγγογραφιας

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα και απο μενα..

Δεν ηξερα σε ποιο τοπικ να γραψω. Αλλα τελος παντων..

Εδω και μερικους μηνες προσπαθουμε για παιδι. Τα τεστ ωορρηξιας δεν ειναι πολυ βοηθητικα για μενα γιατι ποτε δε πετυχαινω σουπερ σκουρα γραμμη. Ωστοσο την εβδομαδα της ωορρηξιας εχω σχεδον καθημερινα επαφες. 

Τελευταια περιοδος 21/12, σχεδον θετικο τεστ και συμπτωματα ωορρηξιας (βλενες, κοψιματα στις ωοθηκες κτλ) 6/01. Φουλ επαφες 3-5-6-7-8 του μηνα. Τωρα ειναι η 23η μερα του κυκλου. Περιμενω περιοδο σε 7-8 μερες. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχουν σταματησει οι ενοχλησεις στη κοιλια. Νιωθω πονακια, οχι εντονα, πιο πολυ σαν δυσφορια. Τσιμπηματακια, μουδιασματα στιγμιαια ανα διαστηματα. Μα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν εχει πρηστει καθολου το στηθος μου. Που κανονικα 10 μερες πριν τη περιοδο γινεται ψιλοτουμπανο. Επρεπε να εχει ηδη πρηστει..

Προφανως δε ζηταω διαγνωση αλλα ηθελα να πω τον πονο μου

Μιλησα με τον γιατρο μου και αν μου ερθει περιοδος τελικα θα παω να μου γραψει εξετασεις και θα κανουμε και ενα σπερμοδιαγραμμα. Περιμενω βα περασει η βδομαδα να κανω κανα τεστ μπας και...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Elle12 είπε:

Καλημερα και απο μενα..

Δεν ηξερα σε ποιο τοπικ να γραψω. Αλλα τελος παντων..

Εδω και μερικους μηνες προσπαθουμε για παιδι. Τα τεστ ωορρηξιας δεν ειναι πολυ βοηθητικα για μενα γιατι ποτε δε πετυχαινω σουπερ σκουρα γραμμη. Ωστοσο την εβδομαδα της ωορρηξιας εχω σχεδον καθημερινα επαφες. 

Τελευταια περιοδος 21/12, σχεδον θετικο τεστ και συμπτωματα ωορρηξιας (βλενες, κοψιματα στις ωοθηκες κτλ) 6/01. Φουλ επαφες 3-5-6-7-8 του μηνα. Τωρα ειναι η 23η μερα του κυκλου. Περιμενω περιοδο σε 7-8 μερες. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχουν σταματησει οι ενοχλησεις στη κοιλια. Νιωθω πονακια, οχι εντονα, πιο πολυ σαν δυσφορια. Τσιμπηματακια, μουδιασματα στιγμιαια ανα διαστηματα. Μα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν εχει πρηστει καθολου το στηθος μου. Που κανονικα 10 μερες πριν τη περιοδο γινεται ψιλοτουμπανο. Επρεπε να εχει ηδη πρηστει..

Προφανως δε ζηταω διαγνωση αλλα ηθελα να πω τον πονο μου

Μιλησα με τον γιατρο μου και αν μου ερθει περιοδος τελικα θα παω να μου γραψει εξετασεις και θα κανουμε και ενα σπερμοδιαγραμμα. Περιμενω βα περασει η βδομαδα να κανω κανα τεστ μπας και...

Καλημέρα κορίτσι και καλώς ήρθες, Συμπτώματα θα σου έλεγα να μην ψάχνεις..Δύσκολο το γνωρίζω..Οι επαφές σου πολυ καλές.Μπορείς όμως για να σου φύγει η αγωνία να κάνεις ένα τεστ πρόωρης ανίχνευσης 5-6 μέρες νωρίτερα. καλή επιτυχία και ότι χρειάζεσαι μας λες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Lilly28 είπε:

Καλημέρα κορίτσι και καλώς ήρθες, Συμπτώματα θα σου έλεγα να μην ψάχνεις..Δύσκολο το γνωρίζω..Οι επαφές σου πολυ καλές.Μπορείς όμως για να σου φύγει η αγωνία να κάνεις ένα τεστ πρόωρης ανίχνευσης 5-6 μέρες νωρίτερα. καλή επιτυχία και ότι χρειάζεσαι μας λες

Καλως σας βρηκα!

Ευχαριστω παρα πολυ!

Περιμενω προς το παρον! Ξερω οτι δε μετρανε συμπτωματα οπως και το "μην αγχωνεσαι" που ακουω και θελω να τους βρισω! Μια κουβεντα ειναι ολα! 

Ευχαριστω για την υποδοχη! Θα τα λεμε ελπιζω και παντα ολες με ευχαριστα νεα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Γεωργιαααα είπε:

Ακριβως και εγω το ιδιο!!Δεν εχει πρηστεί καθολου το στήθος  και περιμένω σε 6 με 7 μερες περίοδο!!Μακάρι να γίνει το θαύμα για όλες μας!!

Καλημερα! Εγω ξεκινησα να πρηζομαι χθες και σημερα. 25η και 26η μερα δλδ 4-5 μερες πριν. Και εχω ξενερωσει γιατι πιστευω  οτι θα εχω καθυστερηση και θα εχασα την ωορρηξια τελικα.. Πως θα γινει να μη το σκεφτομαστε και να μην αγχωνομαστε;;;

Ευχομαι πολλα θετικα τεστ και υγιη μωρακια για ολες.. ❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...