Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

1 hour ago, evio είπε:

@Margigo οταν γινεται η συσπαση εγω νιωθω σαν να μαζευεται ολη η κοιλια μου, γινεται πολυ σκληρη το λεγομενο πετρωμα. Επισης αναπνεω λιγο πιο δυσκολα κ νιωθω να κατουριεμαι. Πανω απο 30 δευτερολεπτα παντως δεν μου κραταει μεχρι να χαλαρωσει η μητρα. Συνηθως μολις χαλαρωσει αρχιζει κ το μωρο κ κλωτσαει, ισως ενοχλειται κ αυτη εκεινη την ωρα. Πονο δεν εχω οταν γινεται ολο αυτο.

Αααα.καταλαβα...γιατη και εμένα γίνεται..εγώ νόμιζα ότι απλά η μικρή τεντώνεται για αυτό νιώθω έτσι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Είμαι 32 εβδομάδων (σήμερα πρώτη μέρα) και διαβάζω όλα τα μηνύματά σας εδώ... Θα έπρεπε να έχω κι εγώ συσπάσεις στη  κοιλιά;

Γιατί για την ώρα έχω ελάχιστες συσπάσεις στη μήτρα χαμηλά κι αυτό μετά από κούραση ή δουλειές σπιτιού, όσες λίγες κάνω ακόμα εγώ δλδ (!!!).

 

Έχει καμία σας άγχος για τον τοκετό;!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , melanouri είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Είμαι 32 εβδομάδων (σήμερα πρώτη μέρα) και διαβάζω όλα τα μηνύματά σας εδώ... Θα έπρεπε να έχω κι εγώ συσπάσεις στη  κοιλιά;

Γιατί για την ώρα έχω ελάχιστες συσπάσεις στη μήτρα χαμηλά κι αυτό μετά από κούραση ή δουλειές σπιτιού, όσες λίγες κάνω ακόμα εγώ δλδ (!!!).

 

Έχει καμία σας άγχος για τον τοκετό;!

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι συσπάσεις η όχι.. καμιά φορά μέσα στην ημέρα έχω κάτι σαν τέντωμα της κοιλιάς..σαν μια πίεση... και έχω και αυτό που λες δλδ μετά την κούραση...εγώ από χθες μπήκα στη 34 βδομάδα... σήμερα πάω στον γιατρό μου και θα τον ρωτήσω και γι'αυτό

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, evio είπε:

Καλημερα! @Nicol_ στην αρχη τουλαχιστον στο καροτσι δεν χρειαζεται να δεσουμε το μωρακι. Που να παει αλλωστε; Ουτε το κεφαλι τους δεν μπορουν να σηκωσουν χαχαχα , γλυκουλακια! Μετα που θα χρειαζονται δεσιμο δεν θα χρειαζονται κ πανα αγκαλιας οποτε ολα καλα. Τωρα για το αυτοκινητο αυτα που ερχονται σε αμεση επαφη με το μωρο δεν πλενονται; Νομιζω εκει απαγορευεται να το εχουμε με κατι αλλο εκτος απο ρουχαλακια, ετσι δεν ειναι;

Ναι λογικο..και τι κάνουμε με τα ζωνακια που εχει το στρωματακι? Πρεπει να βαλω αλλο στρωματακι στο καροτσι ? Ισως βγαίνουν δεν το ελεγξα.Εμενα δεν εχει πορτ μπεμπε ξεχωριστό. Απλα γίνεται σαν πορτ μπεμπε το ιδιο το καροτσι


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Nicol_ είπε:

Ναι λογικο..και τι κάνουμε με τα ζωνακια που εχει το στρωματακι? Πρεπει να βαλω αλλο στρωματακι στο καροτσι ? Ισως βγαίνουν δεν το ελεγξα.Εμενα δεν εχει πορτ μπεμπε ξεχωριστό. Απλα γίνεται σαν πορτ μπεμπε το ιδιο το καροτσι

Καλά ούτως η άλλως στην αρχή δεν θα το βγάλεις βόλτα για τουλάχιστον ένα μήνα (βέβαια εξαρτάται από το παιδίατρο) οπότε το κάθισμα αυτοκινήτου αν πλένετε θα το πλύνεις και από κει και πέρα θα βγάλεις τα κομμάτια που βγαίνουν..αν θα θέλεις να βάλεις πανα-φανελα στο καρότσι το πολύ πολύ θα την περάσεις κάτω από τις ζώνες.. έτσι έχω δει να κάνουν όταν το καρότσι είναι 2σε1 δλδ το κάθισμα γίνεται πορτ μπεμπέ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Σιγα να μη σε παρεξηγουσαμε oneira glyka και εγω τωρα στο καθισματακι αυτοκινητου εβγαλα αυτα που βγαινουν τα επλυνα στο πλυντηριο και το υπολοιπο επειδη δεν βγαινει,ειδα οτι μετα δεν θα μπορω να το βαλω στη θεση του,το εκανα με ζεστο νερο ενα σφουγγαρακι και βρεφικο απορυπαντικο. Πιστευω ειναι αρκετο.Το καροτσι θα το κανω αφου γεννησω γιατι τωρα με την κοιλια δυσκολευομαι αρκετα με τα καθαρισματα και οπως σου ειπα απο οτι ειδα δεν βγαινουν ολα στο καροτσι ?Αρα παλι πρεπει να πεσει σφουγγαρι.Εκτος και αν κανω λαθος αλλα ηταν ενσωματωμενα τα υφασματα

Να σου πω οταν λες θα βαλεις μια πανα στο καθισματακι, μετα πως θα κουμπωσουν τα ζωνακια στο καθισματακι?Εννοως θα τυλιξεις το μωρακι με την πανα αγκαλιας?

Απο κατω εννοω Νικολ μ. ετσι κ αλλιως οι ιμαντες εχουν καλυματα τα οποια τ εχω πλυνει  (:razz:  αυτα προκοψα και τα επλυνα) οποτε μαζι με τα πλυμενα φορμακια οπως λεει η evio δεν νομιζω ν εχει θεμα. 

4 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Ναι λογικο..και τι κάνουμε με τα ζωνακια που εχει το στρωματακι? Πρεπει να βαλω αλλο στρωματακι στο καροτσι ? Ισως βγαίνουν δεν το ελεγξα.Εμενα δεν εχει πορτ μπεμπε ξεχωριστό. Απλα γίνεται σαν πορτ μπεμπε το ιδιο το καροτσι

σε αυτο π μοιαζει με καλαθουνα εννοεις? αυτο βγαινει νομιζω. οποτε αν το πλυνεις δεν θα εχεις θεμα. (εγω το κοιμιζα εκει τις πρωτες μερες.. κ ξερεις τι επαθα? ακουμπουσε το φωτακι πανω στο πορτ μπεμπε κ  το εκαψε μεχρι μεσα το στρωματακι.. φανηκε το αφρολεξ.. εχει μια μικρη τρυπουλα περιπου ενα εκατοστο.. απο θαυμα δεν μπουρλωτιασαμε.. ολοκαινουριο εντωμεταξυ το καροτσι.. τωρα το εραψα ενα ελεφαντακι με μπαλονακια για ν μη φαινεται το κατορθωμα-απροσεξια μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Margigo είπε:

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι συσπάσεις η όχι.. καμιά φορά μέσα στην ημέρα έχω κάτι σαν τέντωμα της κοιλιάς..σαν μια πίεση... και έχω και αυτό που λες δλδ μετά την κούραση...εγώ από χθες μπήκα στη 34 βδομάδα... σήμερα πάω στον γιατρό μου και θα τον ρωτήσω και γι'αυτό

Καλησπερα κοριτσια!! Και εγω το νοιωθω αυτο το πετρωμα που λέτε μετα απο κουραση συνηθως...ο γιατρος βεβαια μου χει πει δεν ειναι κατι ανησυχητικό! Αυριο επιτελους εχω και εγω ραντεβου το πρωι και ανυπομονω να δω πως ειναι :-D

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Margigo είπε:

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι συσπάσεις η όχι.. καμιά φορά μέσα στην ημέρα έχω κάτι σαν τέντωμα της κοιλιάς..σαν μια πίεση... και έχω και αυτό που λες δλδ μετά την κούραση...εγώ από χθες μπήκα στη 34 βδομάδα... σήμερα πάω στον γιατρό μου και θα τον ρωτήσω και γι'αυτό

Γύρισα και εγώ από τον ιατρό... είμαστε μικρουλια αλλά παίρνει σιγά σιγά τα γραμμάρια της... για τις συσπάσεις μου είπε το εξής-εαν δεν πονάμε τότε είναι μια χαρά.. αρκεί να μην είναι επίπονα να μην αντέχεις...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Margigo είπε:

Γύρισα και εγώ από τον ιατρό... είμαστε μικρουλια αλλά παίρνει σιγά σιγά τα γραμμάρια της... για τις συσπάσεις μου είπε το εξής-εαν δεν πονάμε τότε είναι μια χαρά.. αρκεί να μην είναι επίπονα να μην αντέχεις...

Ναι και εγω αυτο ξερω..αν δεν συνοδευεται με πονο ειναι οκ... μπράβο η μπεμπουλα σου !! Με το καλο να ερθει!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κανετε? Εγω σημερα δεν κοιμήθηκα καλα γιατι καθε φορα που γυρνουσα στο δεξί πλευρο αρχιζε να ποναει η πλατη μου και το νεφρο μου..τουλαχιστον εκει εντόπιζα τον πονο.

Το πρωι που σηκωθηκα πονούσα λιγότερο και τώρα που έκανα κατι δουλιτσες ποναω παλι μονο που ο πονος έχει ερθει μπροστα και ειναι βαθιά σαν σουβλια. Ακριβως στο υψος του κοκαλου της λεκανης.Με χτυπάει και λιγο πισω παλι.Τι στο καλο ειναι παλι Αυτο?Αγχωθηκα μήπως ειναι καμια σκωληκοειδίτιδα.  Ειχε καμια σας κατι παρόμοιο? 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Nicol_ μου οχι δεν ξερω τι ειναι αυτο που περιγραφεις, ουτε μου εχει τυχει. Εγω ποναω στις κλειδωσεις των ισχιων. Παρε ενα τηλ τον γιατρο σου να δεις τι θα σου πει κ αυτος. Περαστικα σου.

@melanouri καλωσηρθες στην παρεα μας. Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να εχεις συσπασεις. Απλα απο καποιες βδομαδες κ μετα ειναι φυσιολογικο να εχεις.


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicol_ είπε:

Κοριτσια τι κανετε? Εγω σημερα δεν κοιμήθηκα καλα γιατι καθε φορα που γυρνουσα στο δεξί πλευρο αρχιζε να ποναει η πλατη μου και το νεφρο μου..τουλαχιστον εκει εντόπιζα τον πονο.

Το πρωι που σηκωθηκα πονούσα λιγότερο και τώρα που έκανα κατι δουλιτσες ποναω παλι μονο που ο πονος έχει ερθει μπροστα και ειναι βαθιά σαν σουβλια. Ακριβως στο υψος του κοκαλου της λεκανης.Με χτυπάει και λιγο πισω παλι.Τι στο καλο ειναι παλι Αυτο?Αγχωθηκα μήπως ειναι καμια σκωληκοειδίτιδα.  Ειχε καμια σας κατι παρόμοιο? 

Λοιπον ειμαι 18βδομ και το χω απο την 13ηβδομαδα αυτο που λες συνεχομενα!!!!Εχω κανει τα παντα απο εξετασεις γιατι εχω και μια προιστορια απο πετρα στα νεφρα και δε βρηκαν τιποτα.Δεν εχω βγαλει ακρη.Οταν με επιασε πρωτη φορα πηγα νοσοκ γιατι νομιζα οτι ηταν σκωληκοειδ η νεφρο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , marian84 είπε:

Λοιπον ειμαι 18βδομ και το χω απο την 13ηβδομαδα αυτο που λες συνεχομενα!!!!Εχω κανει τα παντα απο εξετασεις γιατι εχω και μια προιστορια απο πετρα στα νεφρα και δε βρηκαν τιποτα.Δεν εχω βγαλει ακρη.Οταν με επιασε πρωτη φορα πηγα νοσοκ γιατι νομιζα οτι ηταν σκωληκοειδ η νεφρο.

Κοριτισια σας ευχαριστώ. Εγινε αρκετα εντονο και πήρα το γιατρο μου τηλ. Και θα με πάρει σε λιγο να μιλήσουμε. Αγχωθηκα ειναι η αλήθεια. .Εσυ τι κανείς οταν σε πιανει marian. Δεν σου είπαν που μπορει ξα οφείλεται? 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicol_ είπε:

Κοριτσια τι κανετε? Εγω σημερα δεν κοιμήθηκα καλα γιατι καθε φορα που γυρνουσα στο δεξί πλευρο αρχιζε να ποναει η πλατη μου και το νεφρο μου..τουλαχιστον εκει εντόπιζα τον πονο.

Το πρωι που σηκωθηκα πονούσα λιγότερο και τώρα που έκανα κατι δουλιτσες ποναω παλι μονο που ο πονος έχει ερθει μπροστα και ειναι βαθιά σαν σουβλια. Ακριβως στο υψος του κοκαλου της λεκανης.Με χτυπάει και λιγο πισω παλι.Τι στο καλο ειναι παλι Αυτο?Αγχωθηκα μήπως ειναι καμια σκωληκοειδίτιδα.  Ειχε καμια σας κατι παρόμοιο? 

Μήπως έκατσε έτσι ο μπέμπης και σε πίεζει;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Nicol_ είπε:

Κοριτισια σας ευχαριστώ. Εγινε αρκετα εντονο και πήρα το γιατρο μου τηλ. Και θα με πάρει σε λιγο να μιλήσουμε. Αγχωθηκα ειναι η αλήθεια. .Εσυ τι κανείς οταν σε πιανει marian. Δεν σου είπαν που μπορει ξα οφείλεται? 

Μου ειπαν οτι δε βρισκουν κατι οποτε μαλλον ειναι απο το τεντωμα.ακομα το ψαχνω παντως γιατι δε με ικανοποιει η απαντηση.Σκεψου οτι απο τη δεξια πλευρα δε μπορω να ξαπλωσω.Οταν με πιανει αλλαζω θεση και περναει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...