Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, Anna17 said:

Γιατί είμαι σε σκέψη να πάρω ένα πιο σκληρό ή όχι. Ξέρεις για το σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου που λένε κτλ. 

Σαλιαρες δεν ήξερα ότι χρειαζόμαστε άλλα τελικά μου είπε μια φίλη μου που γέννησε και αυτή καλοκαίρι ότι του δικού της του κάναν ερεθισμούς. Και τελικά σε μαγαζί με υφάσματα πήρα πετσέτε ύφασμα με το μετρό μαλακό πολύ και το έκοψα σε διάσταση 30 εκατοστών για να το βάζω στον ώμο μου για γουλιτσες και το ίδιο το έκοψα και 15εκ να του το βάζω στο λαιμουδακι. Βγαίνει και πολύ οικονομικό έτσι αλλά πήρα και όσο χρειαζόμουν. 

Φαντάζομαι είναι ελεγμένα τα στρωματάκια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Elenpap είπε:

Φαντάζομαι είναι ελεγμένα τα στρωματάκια...

Ε ναι. Απλά μας έδειξαν και ένα λεπτό 4εκ. επώνυμο αλλά μαλακό και δεν με ικανοποίησε αρκετά. Και σκέφτηκα να πάρω ένα μέτριας σκληρότητας στα 10 εκ. Δεν βγαίνουν πάρα πολύ ψηλά αυτά λόγω μεγέθους. Γι αυτό ρώτησα επειδή μίλησες για λίκνο. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια ... Τι κάνετε ? 

Για λίκνο δεν μπορώ να πω κάτι γιατί δεν θα πάρω και έτσι δεν τα έχω κοιτάξει καθόλου ... δεν θα μας πει ο παιδίατρος για το στρώμα τι να πάρουμε ? 

@Anna17για το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου ...χτύπα ξύλο και κουνήσου ;πο την θέση σου ... Υπάρχουν ειδικά μαξιλαράκια που κάθεται πιο φιλική; Το μωράκια η υπάρχει ένα άλλο που δεν το αφήνει να γυρίσει και μένει πλάι ... Εγώ θα ρωτήσω παιδίατρο και οποίο μου πει από τα δύο θα πάρω ... Πάντως ότι θα πάρω ένα από τα δύο είναι σίγουρο γιατί φοβάμαι ...

Αλλά ας μην το σκεφτόμαστε αυτό είναι ένα θέμα που δεν μπορώ καθόλου να το συζητήσω γιατί το τρέμω ...

Εγώ σαλιαρες πήρα 4 και ψιλά γράφουν και i Love Daddy δεν κρατηθηκα τα ήθελα ...τώρα μπορεί να μην της δένω γύρω από το λαιμό γιατί έχω διαβάσει και εγώ ότι κάνουν ερεθισμούς ίσως απλά να της χρησιμοποιήσω έτσι ..από κάτω είναι αδιάβροχες πάντως πιστεύω καλύτερα έτσι ... 

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι αυτές η πάνες αγκαλιας ...πήρα δύο αλλά τι θα της κάνω δεν ξέρω 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anna17 said:

Ε ναι. Απλά μας έδειξαν και ένα λεπτό 4εκ. επώνυμο αλλά μαλακό και δεν με ικανοποίησε αρκετά. Και σκέφτηκα να πάρω ένα μέτριας σκληρότητας στα 10 εκ. Δεν βγαίνουν πάρα πολύ ψηλά αυτά λόγω μεγέθους. Γι αυτό ρώτησα επειδή μίλησες για λίκνο. 

Μάλιστα, θα το ρωτήσω όταν ξαναπάω για τα έπιπλα. Κ το στρωματάκι του πορτ μπεμπέ αποκλείεται να είναι πάνω απο 4 εκ...με αυτή τη λογική, εκείνο είναι ακόμα πιο ακατάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Giosotpk είπε:

Γεια σας κορίτσια ... Τι κάνετε ? 

Για λίκνο δεν μπορώ να πω κάτι γιατί δεν θα πάρω και έτσι δεν τα έχω κοιτάξει καθόλου ... δεν θα μας πει ο παιδίατρος για το στρώμα τι να πάρουμε ? 

@Anna17για το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου ...χτύπα ξύλο και κουνήσου ;πο την θέση σου ... Υπάρχουν ειδικά μαξιλαράκια που κάθεται πιο φιλική; Το μωράκια η υπάρχει ένα άλλο που δεν το αφήνει να γυρίσει και μένει πλάι ... Εγώ θα ρωτήσω παιδίατρο και οποίο μου πει από τα δύο θα πάρω ... Πάντως ότι θα πάρω ένα από τα δύο είναι σίγουρο γιατί φοβάμαι ...

Αλλά ας μην το σκεφτόμαστε αυτό είναι ένα θέμα που δεν μπορώ καθόλου να το συζητήσω γιατί το τρέμω ...

Εγώ σαλιαρες πήρα 4 και ψιλά γράφουν και i Love Daddy δεν κρατηθηκα τα ήθελα ...τώρα μπορεί να μην της δένω γύρω από το λαιμό γιατί έχω διαβάσει και εγώ ότι κάνουν ερεθισμούς ίσως απλά να της χρησιμοποιήσω έτσι ..από κάτω είναι αδιάβροχες πάντως πιστεύω καλύτερα έτσι ... 

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι αυτές η πάνες αγκαλιας ...πήρα δύο αλλά τι θα της κάνω δεν ξέρω 

Επειδή είναι πολύ τρομακτικό σαν θέμα με απασχολεί όμως αρκετά. Βέβαια λένε πλέον ότι το μωρό το βάζεις να κοιμάται ανάσκελα με το κεφάλι μια δεξιά και μια αριστερά. Εναλλάξ σε κάθε ύπνο για να αποφύγουμε την πλάγιοκεφαλια. Διάβασα και εγώ για τις σφήνες αλλά δεν πήρα περιμένω τον παιδίατρο. Αλλά για κάτι αλλά που βάζουν κάτω από το στρώμα δεν κάνουν. Είναι για τα παιδάκια που έχουν παλινδρομησεις. Το στρώμα πρεπει να είναι μέτριο μου είπε ο παιδίατρος μας γιατί αν είναι πολύ μαλακό ίσως γυρίσει και χωθεί η μυτούλα του μέσα. Αλλά από στρώματα υπάρχουν πάρα πολλά, μπαμπού, κοκοφοινικας, αλοη. Για το λίκνο που είναι πολύ μικρούλια και δεν θα πολύ γυριζουν χρειάζεται παλι η ίδια προσοχή με το στρώμα κουνιας; 

Οι πάνες αγκαλιάς θα είναι σίγουρα για τις πρώτες μέρες όταν θέλει να την πάρει οποιοσδήποτε αγκαλιά. Να μην ακουμπάει το μωρό στα ρούχα τους που έχουν μικρόβια από έξω. Επίσης για να την ακουμπήσεις εσύ κάπου. Πχ στον καναπέ, κρεβάτι κτλ. Να μην ακουμπάει το προσωπάκι της όπου να ναι και να μπορείς μετά να την ξαπλώσεις στο κρεβάτι της χωρίς να την αλλαξεις. Τώρα για πόσο καιρό δεν ξερω. 

 

 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna17 είπε:

Επειδή είναι πολύ τρομακτικό σαν θέμα με απασχολεί όμως αρκετά. Βέβαια λένε πλέον ότι το μωρό το βάζεις να κοιμάται ανάσκελα με το κεφάλι μια δεξιά και μια αριστερά. Εναλλάξ σε κάθε ύπνο για να αποφύγουμε την πλάγιοκεφαλια. Διάβασα και εγώ για τις σφήνες αλλά δεν πήρα περιμένω τον παιδίατρο. Αλλά για κάτι αλλά που βάζουν κάτω από το στρώμα δεν κάνουν. Είναι για τα παιδάκια που έχουν παλινδρομησεις. Το στρώμα πρεπει να είναι μέτριο μου είπε ο παιδίατρος μας γιατί αν είναι πολύ μαλακό ίσως γυρίσει και χωθεί η μυτούλα του μέσα. Αλλά από στρώματα υπάρχουν πάρα πολλά, μπαμπού, κοκοφοινικας, αλοη. Για το λίκνο που είναι πολύ μικρούλια και δεν θα πολύ γυριζουν χρειάζεται παλι η ίδια προσοχή με το στρώμα κουνιας; 

Οι πάνες αγκαλιάς θα είναι σίγουρα για τις πρώτες μέρες όταν θέλει να την πάρει οποιοσδήποτε αγκαλιά. Να μην ακουμπάει το μωρό στα ρούχα τους που έχουν μικρόβια από έξω. Επίσης για να την ακουμπήσεις εσύ κάπου. Πχ στον καναπέ, κρεβάτι κτλ. Να μην ακουμπάει το προσωπάκι της όπου να ναι και να μπορείς μετά να την ξαπλώσεις στο κρεβάτι της χωρίς να την αλλαξεις. Τώρα για πόσο καιρό δεν ξερω. 

 

 

Δεν το ήξερα ότι θέλει τόσο προσοχή στο στρώμα ...εγώ θα πήγαινα με το σκεπτικό σε ένα μαγαζί και οποίο μου έδιναν ...αλλά τώρα που το λες θα ρωτήσω παιδίατρο και μετά θα πάω να πάρω ... 

Ωραία κατάλαβα τι είναι η πάνα αγκαλιας ...η πάνα φανέλα ? Το ίδιο είναι ? 

Εγώ για απορρυπαντικό τελικά κατέληξα στο Planet για παιδιά αν μου δώσει το οκ η παιδίατρος ... 

Κρέμα συγκαματος έχετε σκεφτεί ? Έχω διαβάσει ότι η sudocream τελικά δεν είναι και η καλύτερη μόνο σε πολύ ερεθισμένο δερματακι ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

Δεν το ήξερα ότι θέλει τόσο προσοχή στο στρώμα ...εγώ θα πήγαινα με το σκεπτικό σε ένα μαγαζί και οποίο μου έδιναν ...αλλά τώρα που το λες θα ρωτήσω παιδίατρο και μετά θα πάω να πάρω ... 

Ωραία κατάλαβα τι είναι η πάνα αγκαλιας ...η πάνα φανέλα ? Το ίδιο είναι ? 

Εγώ για απορρυπαντικό τελικά κατέληξα στο Planet για παιδιά αν μου δώσει το οκ η παιδίατρος ... 

Κρέμα συγκαματος έχετε σκεφτεί ? Έχω διαβάσει ότι η sudocream τελικά δεν είναι και η καλύτερη μόνο σε πολύ ερεθισμένο δερματακι ... 

Αποφευγω να σκέφτομαι το θέμα αλλαγή πάνας :razz:

Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν προκειτε να βάλω ταλκ. Τώρα κρέμες κτλ είχα πάει σε ένα σεμινάριο θηλασμού και μας έδωσαν κάποια δείγματα και για στο στήθος και για το μωρό και ενυδατικες. Οπότε μέχρι τότε θα τον έχει δει ο παιδίατρος και ότι μου πει τι συστήνει ο ίδιος. Έχεις βρει κάποια να κάνει για κάθε μερα; 

Τα planet τα χρησιμοποιώ σαν καθαριστικά για το σπιτι και έχω μείνει ικανοποιημενη. Δεν νομίζω να έχει θέμα εφ όσον είναι ειδικό για μωρά. 

Τώρα η πάνα φανέλα αν το ψάξεις θα δεις ότι λέει είναι σαν τις πάνες αγκαλιάς αλλά στην ουσία είναι μαλακή κουβέρτα. Οπότε μην πάρεις. Θα την σκάσεις τη μπέμπα :razz:


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Αποφευγω να σκέφτομαι το θέμα αλλαγή πάνας :razz:

Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν προκειτε να βάλω ταλκ. Τώρα κρέμες κτλ είχα πάει σε ένα σεμινάριο θηλασμού και μας έδωσαν κάποια δείγματα και για στο στήθος και για το μωρό και ενυδατικες. Οπότε μέχρι τότε θα τον έχει δει ο παιδίατρος και ότι μου πει τι συστήνει ο ίδιος. Έχεις βρει κάποια να κάνει για κάθε μερα; 

Τα planet τα χρησιμοποιώ σαν καθαριστικά για το σπιτι και έχω μείνει ικανοποιημενη. Δεν νομίζω να έχει θέμα εφ όσον είναι ειδικό για μωρά. 

Τώρα η πάνα φανέλα αν το ψάξεις θα δεις ότι λέει είναι σαν τις πάνες αγκαλιάς αλλά στην ουσία είναι μαλακή κουβέρτα. Οπότε μην πάρεις. Θα την σκάσεις τη μπέμπα :razz:

Γιατί αποφεύγεις να σκέφτεσαι την αλλαγή Πάνας ? Έχει και βιντεάκια που δείχνουν πως να το αλλάζεις ... 

Εγώ βρήκα μια της septona που λέει ότι είναι για κάθε μέρα για την πρόληψη του συγκαματος ... 

Έτοιμη είμαι να την πάρω τώρα μέχρι μετά δεν ξέρω τι θα έχω κάνει χαχαχαχ ... Δεν ξέρω διάβασα και καλά σχόλια ... 

Και εμενα μου έκανε εντύπωση όταν το είδα ότι είναι ειδικό για μωράκια και γενικά μου αρέσουν τα προϊόντα που έχει ας είναι λίγο πιο ακριβά ...

Πω πω πολλές ονομασίες... 

Της  frezyderm την ξέρω την άλλη δεν την ξέρω καθόλου ....

Just now, Elenpap είπε:

Κρέμα αλλαγής πάνας άκουσα οτι είναι καλή της welleda, κ της frezyderm.

 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Elenpap είπε:

Αχ είναι ξεσηκωτικές οι αγορές κ έχει τόσο όμορφα πραγματάκια για μωράκια. :-D

Α καλά δεν έχουν σταματημό ...ειδικά στα ρουχαλακια η στα παπουτσάκια η στις καλτσουλες που είναι όλα μικρουλικα τρελενεσαι ... 

Καλά εγώ παπούτσια δεν πήρα πήρα μόνο καλτσουλες για τα ποδαράκια ... 

Τώρα μου έχει μπει η ιδέα να πάρω κάνα παιχνιδάκι ...κουδουνιστρα τίποτα τέτοιο ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk said:

Α καλά δεν έχουν σταματημό ...ειδικά στα ρουχαλακια η στα παπουτσάκια η στις καλτσουλες που είναι όλα μικρουλικα τρελενεσαι ... 

Καλά εγώ παπούτσια δεν πήρα πήρα μόνο καλτσουλες για τα ποδαράκια ... 

Τώρα μου έχει μπει η ιδέα να πάρω κάνα παιχνιδάκι ...κουδουνιστρα τίποτα τέτοιο ... 

Ναι, χρειάζονται κ κάποια παιχνιδάκια. Άσε, όλα είναι σούπερ χαριτωμένα. Εγώ ρουχάκια δν έχω αγοράσει ακόμα αλλά θα το κάνω σχετικά άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Ναι, χρειάζονται κ κάποια παιχνιδάκια. Άσε, όλα είναι σούπερ χαριτωμένα. Εγώ ρουχάκια δν έχω αγοράσει ακόμα αλλά θα το κάνω σχετικά άμεσα.

Εκεί να δεις όταν θα πας για ρουχαλακια δεν θα ξέρεις πιο να πρώτο πάρεις όλα θα τα θέλεις ... 

Εγώ λέω πως έχω τελειώσει με της αγορές των ρούχων ...έτσι λέω ...

Αν και θέλω να κρατηθώ γιατί περιμένω αρκετά δώρα και δεν θέλω να πάνε χαμένα να προλάβει να τα φορέσει ... 

Εσύ έχεις σκεφτεί τι θα πάρεις ? 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk said:

Εκεί να δεις όταν θα πας για ρουχαλακια δεν θα ξέρεις πιο να πρώτο πάρεις όλα θα τα θέλεις ... 

Εγώ λέω πως έχω τελειώσει με της αγορές των ρούχων ...έτσι λέω ...

Αν και θέλω να κρατηθώ γιατί περιμένω αρκετά δώρα και δεν θέλω να πάνε χαμένα να προλάβει να τα φορέσει ... 

Εσύ έχεις σκεφτεί τι θα πάρεις ? 

Το φαντάζομαι...υποθέτω κάποια κοντομάνικα φορμάκια, κάποια ολόσωμα, φορμάκια- πυζάμα, καλτσούλες. Δεν ξέρω κιόλας, μν νομίζεις...

Όσο για τα δώρα ακόμα κ η πεθερά μου ξέρω οτι ήδη έχει πάρει κάτι αλλα έχει τη συνήθεια να μν συνεννοείται με τον άλλο οπότε θα πάρει ότι θέλει, δλδ κ πράγματα π θα πάρω κ γω. Βέβαια χρειάζονται πράγματα. Αλλά πχ είναι κρίμα να βρεθώ με 10 πικέ κουβέρτες. :-D

Όσο για τα δώρα φίλων, νομίζω οτι θα αργήσουν. Τα πιο πολλά στη βάφτιση δν τα φέρνουν; Με αυτή π σίγουρα θα συνεννοηθώ είναι η μαμά μου, η οποία θα μ δώσει χρήματα αλλά θέλω να πάω μία μέρα κ σε ένα κατάστημα μαζί της να χαρεί, να διαλέξουμε κ μαζί.  Μένει σε άλλη πόλη βέβαια, αλλά εντάξει, βρισκόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Το φαντάζομαι...υποθέτω κάποια κοντομάνικα φορμάκια, κάποια ολόσωμα, φορμάκια- πυζάμα, καλτσούλες. Δεν ξέρω κιόλας, μν νομίζεις...

Όσο για τα δώρα ακόμα κ η πεθερά μου ξέρω οτι ήδη έχει πάρει κάτι αλλα έχει τη συνήθεια να μν συνεννοείται με τον άλλο οπότε θα πάρει ότι θέλει, δλδ κ πράγματα π θα πάρω κ γω. Βέβαια χρειάζονται πράγματα. Αλλά πχ είναι κρίμα να βρεθώ με 10 πικέ κουβέρτες. :-D

Όσο για τα δώρα φίλων, νομίζω οτι θα αργήσουν. Τα πιο πολλά στη βάφτιση δν τα φέρνουν; Με αυτή π σίγουρα θα συνεννοηθώ είναι η μαμά μου, η οποία θα μ δώσει χρήματα αλλά θέλω να πάω μία μέρα κ σε ένα κατάστημα μαζί της να χαρεί, να διαλέξουμε κ μαζί.  Μένει σε άλλη πόλη βέβαια, αλλά εντάξει, βρισκόμαστε.

Εγώ πυτζάμα δεν πήρα :shock: ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό ... Λογικά χρειάζεται ε ? 

Κακό αυτό να μην υπάρχει συνεννόηση το καλύτερο είναι να σου δώσουν λεφτά όπως έκανε η μαμά σου... Θα είναι μια στιγμή που θα σου μείνει αξέχαστη η αγορά με την μαμά σου που πλέον τώρα θα γίνεις και εσύ μανούλα ... 

Εμένα η πεθερά μου δεν ξέρω πόσα λεφτά μου έχει δώσει πάντως κάθε φορά που έρχομαι σπίτι γιατί μένουμε σχετικά κοντά η αυλές μας είναι δίπλα δίπλα οπότε βλεπομαστε και με βλέπει να έχω πάρει κάτι για την μπέμπα τρέχει να μου δώσει λεφτά και τα βάζει και κρυφά υποτίθεται στην τσέπη μου η όπου βρει και μου κλείνει το μάτι ...μου έχει σταθεί σαν μάνα και οπότε ίσως σε κάποιες θα φαινόταν κάπως εμένα όμως όχι ίσα ίσα που μου αρέσει να το πω δεν ξέρω ... 

Καλά ο πατέρας μου εκτός από τα ψώνια που έκανε μόνος του που από της συζητήσεις που κάναμε μάλλον σημείωνε τι είχα σκοπό να πάρω μου έχει δώσει κάποια λεφτά για της βασικές αγορές λέει ... 

Αλλά πιστεύω πως η βόλτα στα μαγαζιά με.την μαμά σου θα είναι από της στιγμές που θα σου μείνουν αξέχαστες της εγκυμοσύνης ... 

 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...