Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Υποκοριστικό για το όνομα του μωρού μας!


Elenapap

Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλους! Καλά Χριστούγεννα κ καλή χρονιά!! Έχουμε μια μπεμπούλα και σκεφτόμαστε να την βαφτίσουμε Φωτεινή, από την γιαγιά της. Έχετε να προτείνετε κάποιο υποκοριστικό που σας αρέσει εκτός από τα γνωστά..Φενια κλπ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

5 ώρες πρίν, Elenapap είπε:

Χρόνια πολλά σε όλους! Καλά Χριστούγεννα κ καλή χρονιά!! Έχουμε μια μπεμπούλα και σκεφτόμαστε να την βαφτίσουμε Φωτεινή, από την γιαγιά της. Έχετε να προτείνετε κάποιο υποκοριστικό που σας αρέσει εκτός από τα γνωστά..Φενια κλπ;;

Καλησπέρα Elenapap. Να σου ζήσει το μωράκι σου και με το καλό η βάφτιση!

Εκτός από τα (κλασσικά) : Φαίη, Φένια, Φωτούλα, Τούλα, Νούλα, Φανή, Φωφώ μου ήρθαν στο μυαλο το Τίνα (από το Φωτείνα) και το Τένια (από το Φωτένια).Με λίιιιιγο "κόπο" και επεξεργασία/αναγραμματισμούς βέβαια, τα δύο τελευταία.

Εμένα προσωπικά μου αρέσουν από τα παραπάνω τα δύο πρώτα περισσότερο, όπως και ολόκληρο το Φωτεινή το βρίσκω ξεχωριστό και εύηχο.

Ότι και να επιλέξετε εύχομαι το αστεράκι σας να είναι πάντα γερό, τυχερό και φωτεινό!

Καλές γιορτές!! :)

 

 

  • Ευχαριστώ 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, να σου ζήσει το κοριτσάκι σου, με το καλό η βάφτιση! έχω να προσθέσω το υποκοριστικό Φώνη. Δεν μου αρέσει να πω την αλήθεια. αλλά το έχω ακούσει κ ίσως σας αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Φενια και φωνη ειναι απο το περσεφονη ,οχι απο το φωτεινη . φαιη , φωφω, φωφη ειναι τα "οριτζιναλ" υποκοριστικα ας πουμε. 

 

P.S: μιλαω εκ πειρας , φωτεινη με λενε :p ( μια χαρα ειναι το φωτεινη ολοκληρο καλε  )

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως το Φωτεινη μια χαρα όνομα μου ακούγεται... Θεωρώ πολυ ξεπερασμενο το κόψιμο των ονοματων, εκτός κι αν πρόκειται για όνομα εκτρωμα (βλ. Παρθενα κλπ)...!!! 

Ότι και να αποφασίσετε πάντως, να είναι καλοφωτιστη!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ καλέ μη καταστρεφετε τα ονόματα!!! Μιλάω εγώ που με λένε Αναστασία, με φωνάζουν από μικρή (για κάποιο ανεξήγητο ειλικρινά λόγο Τασούλα) και πάλεψα πολύ να εδραιωσω το Αναστασία ξανά, κι ακόμη και τώρα δεν τα έχω καταφέρει πληρως.... Σας το λέω με όλη μου την αγάπη ειλικρινά!!! Να χαίρεστε το κοριτσάκι σας να είναι γερό και ευλογημένο!!! 

  • Ευχαριστώ 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι πως και σε εμένα αρέσουν ολόκληρα τα ονόματα αλλά δεν είμαι βέβαιη ότι μου αρέσει το Φωτεινή ως όνομα. Όλοι γύρω μας υποστηρίζουν το Φαίη ως όνομα για την μικρή μας αν τελικά καταλήξουμε στο Φωτεινή.

Επίσης η γιαγιά της το αξίζει και με το παραπάνω να την τιμήσουμε δίνοντας το όνομα της! Από την άλλη σκέφτομαι ότι το όνομα της θα την ακολουθεί σε όλη της την ζωή και θα ηθελα να είναι ένα πολύ όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Elenapap είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι πως και σε εμένα αρέσουν ολόκληρα τα ονόματα αλλά δεν είμαι βέβαιη ότι μου αρέσει το Φωτεινή ως όνομα. Όλοι γύρω μας υποστηρίζουν το Φαίη ως όνομα για την μικρή μας αν τελικά καταλήξουμε στο Φωτεινή.

Επίσης η γιαγιά της το αξίζει και με το παραπάνω να την τιμήσουμε δίνοντας το όνομα της! Από την άλλη σκέφτομαι ότι το όνομα της θα την ακολουθεί σε όλη της την ζωή και θα ηθελα να είναι ένα πολύ όμορφο!

Το όνομα είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό... Έχει να κάνει με το τι μνήμες ξυπνάει σε αυτόν που το ακούει. Εμένα με λένε Γαρυφαλια και με φωνάζουν Φαίη. Δεν μου άρεσε ποτέ το Γαρυφαλια, πίστευα ότι είναι άθλιο. Όταν πέθανε η γιαγιακα μου που είχα το όνομα της άρχισα να το εκτιμάω λίγο παραπάνω. Μια μέρα πήγα στην τράπεζα,κοιτάζει το όνομα μου η ταμίας και μου λέει να τι ωραίο όνομα, είσαι η πρώτη που γνωρίζω με αυτό το όνομα. Της λέω μπαααα, χάλια είναι! Και μου λέει, εμένα μου αρέσει γιατί το συνδιασα με ένα όμορφο χαμογελαστό κορίτσι όπως εσύ. Όταν θα το ακούω θα σκέφτομαι αυτό! Λίγο μεγάλη απάντηση, συγχώρεσε με, αλλά αφού η γιαγιά το αξίζει γιατί να της το αλλάξετε;

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

την γιαγιά την φωνάζουν φωτεινή? αν την φωνάζουν με κάποιο υποκοριστικό θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε το δικό της υποκοριστικό προς τιμήν της. αν την φωνάζουν φωτεινή τότε κρατήστε το κι εσείς ολόκληρο μιας και της αξίζει που θα πάρει η μικρή σας το όνομα της.κι εμείς που θα δώσουμε όνομα της γιαγιάς θα δώσουμε κ το υποκοριστικό της γιατί θέλω να είναι ακριβώς το ίδιο όνομα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!! Με υγεία και ότι καλύτερο!! Την γιαγιά την λένε φωτεινή. Η άλλη επιλογή είναι Αθανασία από τον παππού. Και τα αντίστοιχα υποκοριστικά είναι Φαίη ή Νάνσυ. Ποιο προτιμάτε; Είτε ολόκληρο είτε υποκοριστικό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Elenapap είπε:

Καλή χρονιά σε όλους!! Με υγεία και ότι καλύτερο!! Την γιαγιά την λένε φωτεινή. Η άλλη επιλογή είναι Αθανασία από τον παππού. Και τα αντίστοιχα υποκοριστικά είναι Φαίη ή Νάνσυ. Ποιο προτιμάτε; Είτε ολόκληρο είτε υποκοριστικό;

καλη χρονια κ να σας ζησει η μπουμπου!

το αθανασια το προτιμω ολοκληρο,οχι οτι το φωτεινη δ ειναι ωραιο,απλα μου αρεσουν κ τα φενια κ φανη

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά!! ως Φωτεινή, θα σου πω να κρατήσεις το ονομα ολόκληρο! Η μικρή σου θα φωτίζει τις ζωές σας και θα είναι η ίδια φως όταν σας χαμογελάει ( αυτό μου λενε από μικρή και πάντα χαμογελούσα όταν το άκουγα). Ο μόνος που χρησιμοποιεί  υποκοριστικο ειναι ο αδερφός μου ( φωφω και φωφωκα- από μικρούλης με φώναζε έτσι!) . να σας ζήσει το φως της ζωής σας!!!

  • Ευχαριστώ 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2018 at 7:13 ΜΜ, Elenapap είπε:

Χρόνια πολλά σε όλους! Καλά Χριστούγεννα κ καλή χρονιά!! Έχουμε μια μπεμπούλα και σκεφτόμαστε να την βαφτίσουμε Φωτεινή, από την γιαγιά της. Έχετε να προτείνετε κάποιο υποκοριστικό που σας αρέσει εκτός από τα γνωστά..Φενια κλπ;;

 

On 27/12/2018 at 7:13 ΜΜ, Elenapap είπε:

Χρόνια πολλά σε όλους! Καλά Χριστούγεννα κ καλή χρονιά!! Έχουμε μια μπεμπούλα και σκεφτόμαστε να την βαφτίσουμε Φωτεινή, από την γιαγιά της. Έχετε να προτείνετε κάποιο υποκοριστικό που σας αρέσει εκτός από τα γνωστά..Φενια κλπ;;

Καλησπέρα! Έχω το ίδιο θέμα αν κάνω κορίτσι. Μετά από πολλή σκέψη, βρήκα το Νελλη σαν μια καλή εναλλακτική για υποκοριστικό του Φωτεινή. Ελπίζω να σου αρέσει. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2019 at 10:48 ΜΜ, Eereenee είπε:

 

Καλησπέρα! Έχω το ίδιο θέμα αν κάνω κορίτσι. Μετά από πολλή σκέψη, βρήκα το Νελλη σαν μια καλή εναλλακτική για υποκοριστικό του Φωτεινή. Ελπίζω να σου αρέσει. 

Καλησπέρα! Όντως δεν το έχω ξανακούσει αυτό! Σ ευχαριστώ πολύ! Εσείς έχετε καταλήξει σε αυτό αν κάνετε κοριτσάκι; Επίσης το Ναντια πως σας ακούγεται; Θα μπορούσε να βγαίνει ως υποκοριστικό;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το Ναντια εμενα με παραπέμπει περισσότερο σε Κωνσταντίνα. 

Αν καταληξετε σε Φωτεινη, παρ ολο που και εμενα μ αρεσουν να μενουν αυτουσια τα ονοματα , προσωπικα θα επελεγα τοΦαιη που πραγματικα το λατρευω. 

Απο την αλλη κ το Αθανασία ειναι πολυ ιδιαιτερο ονομα και ομορφο! Νανσυ δεν θα προτιμουσα  

Καλοτυχο και να το χαιρεσαι το κοριτσακι σου μαζί κ το ονοματακι του ❤ οτι κι αν αποφασισετε!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...