Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Κορίτσια έχω άγχος βγήκαμε βόλτα και η γυναίκα μου είχε λέει έναν δυνατό πόνο κάτω χαμηλά και γενικά νιώθει σα να κοντεύει να έρθει η περίοδος. Αυτό το είχε ξανά όταν είχε ξανά το αίμα 

      Καλησπέρα! Πονάκια γενικά, και τύπου κράμπες, υπάρχουν στην εγκυμοσύνη. Μεγαλώνει η μήτρα, αλλάζουν θέση τα όργανα.. καλό θα είναι να προσπαθείς να είσαι ήρεμος και να ηρεμείς και τη γυναίκα σου.. εννοείται βέβαια, ο,τι ώρα και να είναι, αν δεν αισθάνεται καλά, τηλεφωνάκι στο γυναικολόγο για οδηγίες και αν θέλει και υπέρηχο άμεσα! Αλλά ψυχραιμία γενικά. Από εδώ και πέρα δεν μπορείτε να κάνετε και πολλά, η εγκυμοσύνη έχει πάρει το δρόμο της και θα πάει όπως είναι γραφτό να πάει. Πιθανότατα μια χαρά!!!!

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Angelina87 είπε:

Κοριτσια καλησπερα!!γεννηθηκε και ο μικρός μου παρολο που ήταν προγραμματισμένη καισαρικη εσπασαν τα νερα δυο μερες νωριτερα!από την αρχη είχα προβλήματα στην εγκυμοσύνη και όταν γεννηθηκε ο μικρος βρήκαν έναν κόμπο στον ομφάλιο λώρο μεγάλο και όπως μου είπε ο παιδιατρος θα μπορούσε να μην γεννηθεί ζωντανός!

Τωρα είμαστε σπίτι μας!!γενικά είναι πολύ ησυχος δεν κλαιει συχνά μόνο στην αλλαγή της πάνας!είναι το πρώτο μου και δεν ξερω κατά πόσο είναι φυσιολογικό αυτό!κοιμαται πολλές ώρες τρωει καλα!!ακομη και ο παιδίατρος που τον εξετασε δεν έκλαψε καθολου και μου είπε ότι φαίνεται ένα πολύ ήσυχο παιδακι!!εσεις που γεννήσατε πως ειναι τα δικα σας παιδακια;

Να σου ζήσει το αντράκι σου κορίτσι μου!! Παρότι δεν έχω παιδάκι έχω εμπειρία από μωράκια οπότε θα σου πω πως είναι απόλυτα φυσιολογικό να κλαίει στην αλλαγή της Πάνας ή όταν κάνετε μπανάκι μέχρι να τα συνηθίσει..

Επίσης είναι πολύ καλό που είναι ήσυχο μωράκι αλλά κ να αρχίσει να γίνεται πιο γκρινιαρικο μετά μην αγχωθεις..όσο είναι τόσο νεογέννητα συνήθως είναι φαι κ ύπνο,μεγαλώνοντας αρχίζουν να είναι λίγο πιο τσαουσικα συνήθως!!

Γέρος κ ευτυχισμένος να είναι κ όλα θα τα βρείτε !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Angelina87 είπε:

Κοριτσια καλησπερα!!γεννηθηκε και ο μικρός μου παρολο που ήταν προγραμματισμένη καισαρικη εσπασαν τα νερα δυο μερες νωριτερα!από την αρχη είχα προβλήματα στην εγκυμοσύνη και όταν γεννηθηκε ο μικρος βρήκαν έναν κόμπο στον ομφάλιο λώρο μεγάλο και όπως μου είπε ο παιδιατρος θα μπορούσε να μην γεννηθεί ζωντανός!

Τωρα είμαστε σπίτι μας!!γενικά είναι πολύ ησυχος δεν κλαιει συχνά μόνο στην αλλαγή της πάνας!είναι το πρώτο μου και δεν ξερω κατά πόσο είναι φυσιολογικό αυτό!κοιμαται πολλές ώρες τρωει καλα!!ακομη και ο παιδίατρος που τον εξετασε δεν έκλαψε καθολου και μου είπε ότι φαίνεται ένα πολύ ήσυχο παιδακι!!εσεις που γεννήσατε πως ειναι τα δικα σας παιδακια;

Δόξα το Θεό πήγαν όλα καλά!!!!να σου ζήσει κορίτσι μου!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Κ εσύ κορίτσι μου πρέπει να έχεις γεννήσει??? Πώς είσαι??

Κορίτσια μου πολύ χαίρομαι για όσες γέννησαν και πήγαν όλα καλά, στις υπόλοιπες με το καλό να έχετε κι εσείς τα μωράκια σας! 

Μπήκα την Τετάρτη προς Πέμπτη κατά τις 12 και ξημερώματα και γέννησα την Πέμπτη στις 3και 40. Φυσιολογικά με επισκληριδιο. 15 ωρίτσες αρκετά κουραστικές.

Όλα πήγαν καλά και τώρα είμαστε σπίτι με την μικρή κουκλίτσα μας και προσπαθούμε να προσαρμοστούμε στο ξενύχτι :p

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina87 είπε:

Κοριτσια καλησπερα!!γεννηθηκε και ο μικρός μου παρολο που ήταν προγραμματισμένη καισαρικη εσπασαν τα νερα δυο μερες νωριτερα!από την αρχη είχα προβλήματα στην εγκυμοσύνη και όταν γεννηθηκε ο μικρος βρήκαν έναν κόμπο στον ομφάλιο λώρο μεγάλο και όπως μου είπε ο παιδιατρος θα μπορούσε να μην γεννηθεί ζωντανός!

Τωρα είμαστε σπίτι μας!!γενικά είναι πολύ ησυχος δεν κλαιει συχνά μόνο στην αλλαγή της πάνας!είναι το πρώτο μου και δεν ξερω κατά πόσο είναι φυσιολογικό αυτό!κοιμαται πολλές ώρες τρωει καλα!!ακομη και ο παιδίατρος που τον εξετασε δεν έκλαψε καθολου και μου είπε ότι φαίνεται ένα πολύ ήσυχο παιδακι!!εσεις που γεννήσατε πως ειναι τα δικα σας παιδακια;

Να σας ζήσει κορίτσι. Να ναι γέρο και τυχερό στη ζωή του. Να ΣτΕ παντα χαρουμενοι... 

Ειναι απόλυτα φυσιολογικό να κλαίει στην πανα, καθώς την αλλάζεις και αρκετές φορές μέσα στην ημέρα χαχα, σκέψου λίγο, στην κοιλιτσα δεν φορουσε τίποτα και ξαφνικά πρεπει να ντυθεί και να βάλει πανα και να πλυθει κιόλας χαχαχα

Αν λερώνει γυρω στις 9 πανες τη μέρα τρώει καλά χαχα, δεν είναι κανόνας αυτό όμως... Να πανε ολα καλα ευχομαι . Μην ανησυχείς για τίποτα και να ρωτάς τον παιδιατρο σας για όλα όσα σε απασχολουν.. Μη μπαίνεις στο ίντερνετ... 

Just now, Elen_2 είπε:

Κορίτσια μου πολύ χαίρομαι για όσες γέννησαν και πήγαν όλα καλά, στις υπόλοιπες με το καλό να έχετε κι εσείς τα μωράκια σας! 

Μπήκα την Τετάρτη προς Πέμπτη κατά τις 12 και ξημερώματα και γέννησα την Πέμπτη στις 3και 40. Φυσιολογικά με επισκληριδιο. 15 ωρίτσες αρκετά κουραστικές.

Όλα πήγαν καλά και τώρα είμαστε σπίτι με την μικρή κουκλίτσα μας και προσπαθούμε να προσαρμοστούμε στο ξενύχτι :p

Να σας ζήσει η μπεμπα... Να ναι γερή και τυχερή

Καταλαβαινω την ταλαιπωρια σου γιατί έκανα και εγώ 17ωρες στο πρωτο.. Όποτε σε νιώθω.. Κάνε υπομονή, ξεκουρασου όταν κοιμάται το νινι και προσεχε και τον εαυτό σου.. Και φυσικά μην χάνεις στιγμή από το αγγελουδι σας

  • Μου αρέσει 2

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Ούτε εγώ προσέχω όπως ήμουν πάντα είμαι...θεωρώ επίσης ότι έχει καταντήσει γελοίο όλο αυτά!!!!ι καθένας βέβαια το εισπράττει διαφορετικά..

Ευτυχώς είμαι καλύτερα τώρα...πήρα το γιατρό αφού δεν πέρναγε...μου είπε δεν νομίζει ότι σχετίζεται με την κύηση αλλά να πιω ένα παυσίπονο να δω αν θα μου περάσει....κ όντως πολύ καλύτερα....!!!!

Άντε ωραία, Αφού πέρασε! Βασικά μέχρι να γεννησουμε θα μας βγουν πολλά άλλα ευτυχώς έμειναν σχεδόν 2 εβδομαδες, για σένα λιγότερο οπότε υπομονή!

πρίν από 25 λεπτά , Angelina87 είπε:

Κοριτσια καλησπερα!!γεννηθηκε και ο μικρός μου παρολο που ήταν προγραμματισμένη καισαρικη εσπασαν τα νερα δυο μερες νωριτερα!από την αρχη είχα προβλήματα στην εγκυμοσύνη και όταν γεννηθηκε ο μικρος βρήκαν έναν κόμπο στον ομφάλιο λώρο μεγάλο και όπως μου είπε ο παιδιατρος θα μπορούσε να μην γεννηθεί ζωντανός!

Τωρα είμαστε σπίτι μας!!γενικά είναι πολύ ησυχος δεν κλαιει συχνά μόνο στην αλλαγή της πάνας!είναι το πρώτο μου και δεν ξερω κατά πόσο είναι φυσιολογικό αυτό!κοιμαται πολλές ώρες τρωει καλα!!ακομη και ο παιδίατρος που τον εξετασε δεν έκλαψε καθολου και μου είπε ότι φαίνεται ένα πολύ ήσυχο παιδακι!!εσεις που γεννήσατε πως ειναι τα δικα σας παιδακια;

Να σου ζήσει κορίτσι μου! Γερό κ καλοτυχο να είναι! Ευτυχώς όλα πήγαν καλά! Μακάρι να συνεχισει να είναι ήσυχος !

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Elen_2 είπε:

Κορίτσια μου πολύ χαίρομαι για όσες γέννησαν και πήγαν όλα καλά, στις υπόλοιπες με το καλό να έχετε κι εσείς τα μωράκια σας! 

Μπήκα την Τετάρτη προς Πέμπτη κατά τις 12 και ξημερώματα και γέννησα την Πέμπτη στις 3και 40. Φυσιολογικά με επισκληριδιο. 15 ωρίτσες αρκετά κουραστικές.

Όλα πήγαν καλά και τώρα είμαστε σπίτι με την μικρή κουκλίτσα μας και προσπαθούμε να προσαρμοστούμε στο ξενύχτι :p

Να σου ζησειιιι:x

Καλημέρα κορίτσιαααααα.....ποιες έχουμε μείνει ακόμα?????

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2020 at 3:16 AM, Anna3 said:

Να σου ζήσει το αγγελούδι σου ότι καλύτερο και τυχερό. Όσο για το θηλασμό πάρε κοχύλια . Η κρέμα και ψευδοθηλες δε βοηθάνε . Ενώ το κοχύλι αφήνει το στήθος να πάρει αέρα και δεν έρχεται τίποτα σε επαφή μαζί του.!!! Ελπίζω να σε βοηθήσει. Πάντα τόσο χαρούμενοι να είστε !!!!!

Έχω πάρει κοχύλια κρέμα(λανολίνη) ψευδοθηλές, μια άλλη κρέμα με κορτιζόνη(αυτή βοήθησε πολύ)..τις άφηνα ανοιχτές..τα χω κάνει όλα..οι ψευδοθηλές βοηθάνε από την άποψη ότι δεν ακουμπάει ο μικρός το στόμα απευθείας πάνω στη θηλή...το κοχύλι το βάζω όταν βάζω κρέμα κ θέλω να μην ακουμπάει η θηλή στο σουτιέν, τώρα βέβαια ανακάλυψα και μια άλλη χρήση, μαζεύει το γάλα που τρέχει από τη θηλή...

Προσπαθώ τώρα είμαι μία με τη ψευδοθηλή μία χωρίς!! Έχω κάνει τα πάντα γιατί θέλω πολύ να καταφέρω να θηλάσω!! Μέχρι στιγμής είναι λίγο καλύτερα. 

Φοβάμαι το πέτρωμα τώρα, ξέρει καμία τι να κάνω για να μην πετρώσει;

Γιατί η αδερφή μου έλεγε κ 1 ώρα να το αφήσω χωρίς να δώσω μπορεί να πετρώσει..

Σε ευχαριστούμε πολύ αγάπη ❤️❤️ Με το καλό κι εσύ το μωράκι σου!!(αν δεν έχεις γεννήσει ακόμη)

On 9/7/2020 at 3:31 AM, ada32 said:

Να σας ζήσει! Γερό και καλοτυχο να είναι!Χωρίς επισκληριδιο γεννησες?? Δεν πειράζει , Θα περάσει ο πόνος , κάποιες μέρες ακόμα υπομονή. Μόνο που βλέπεις το μωράκι σου δίπλα , Αυτό φτάνει! Τώρα υπομονή και κουράγιο γτ έρχονται ξενύχτια για λίγο καιρό. Όσο για τις θηλές , βάζε το δικό σου γάλα κ όσο μπορείς να μην φορας σουτιέν κ μην τις πλενεις συνέχεια. Δεν ξέρω αλλη συμβουλή γτ εμένα δεν πληγώθηκαν.

Σε ευχαριστώ!! Όχι με επισκληρίδιο γέννησα....και όχι απλά έκανα επισκληρίδιο, αλλά μου έβαλαν πόσες φορές δόση γιατί μετά από κάποια στιγμή πέρναγε και δεν άντεχα τον πόνο φώναζα τον αναισθησιολόγο σαν τρελή....παιδεύτηκα πάρα πολύ γενικά πάρα πολλές ώρες....κ στο τσακ για καισαρική βγήκε ο μπέμπης...εννοείται τώρα τον έχω αγκαλιά μου και τρώει δε με νοιάζει τίποτα, αλλά ο πόνος ακόμα δεν έχει περάσει πονάω σε 10 σημεία....τα ξενύχτια ήδη έχουν έρθει, στο μαιευτήριο κοιμήθηκα ελάχιστα..σήμερα από τις 5 το πρωί μέχρι τις 9 μας είχε ξύπνιους..αλλά χαλάλι του :lol:

Βάζω κ το δικό μ γάλα, τις αφήνω κ χωρίς ρούχα κ δν τις πλένω πολύ...βάζω κ κρεμες ψευδοθηλές κοχύλια..προσπαθώ!! Τυχερή που δε σου πληγώθηκαν εσένα, είναι πολύ επώδυνο!! Το στήθος σου είχε πετρώσει;

On 9/7/2020 at 9:28 AM, Thaliamp said:

Να σας ζήσει το μωράκι σας!!!!από αύριο σπιτάκι κ ελπίζω να μπορέσεις να κοιμηθείς κ λίγο!!!!στο Ρέα δεν γεννησες???έτσι θυμάμαι....αν ναι όταν μπορείς πες μου εντυπώσεις!!!!

Κ εσύ ξύπνια εεε????!!!

Ευχαριστούμεε αγάπη!! Ναι στο Ρέα!! Πολύ καλό φαγητό, καθαρά δωμάτια, ό,τι ήθελες στο έφερναν με τη μία..κάποιες μαίες λίγο αγενείς αλλά άλλες καλές!! Θα ξαναπήγαινα ^_^

Τι κάνεις εσύ;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Athenaa είπε:

Έχω πάρει κοχύλια κρέμα(λανολίνη) ψευδοθηλές, μια άλλη κρέμα με κορτιζόνη(αυτή βοήθησε πολύ)..τις άφηνα ανοιχτές..τα χω κάνει όλα..οι ψευδοθηλές βοηθάνε από την άποψη ότι δεν ακουμπάει ο μικρός το στόμα απευθείας πάνω στη θηλή...το κοχύλι το βάζω όταν βάζω κρέμα κ θέλω να μην ακουμπάει η θηλή στο σουτιέν, τώρα βέβαια ανακάλυψα και μια άλλη χρήση, μαζεύει το γάλα που τρέχει από τη θηλή...

Προσπαθώ τώρα είμαι μία με τη ψευδοθηλή μία χωρίς!! Έχω κάνει τα πάντα γιατί θέλω πολύ να καταφέρω να θηλάσω!! Μέχρι στιγμής είναι λίγο καλύτερα. 

Φοβάμαι το πέτρωμα τώρα, ξέρει καμία τι να κάνω για να μην πετρώσει;

Γιατί η αδερφή μου έλεγε κ 1 ώρα να το αφήσω χωρίς να δώσω μπορεί να πετρώσει..

Σε ευχαριστούμε πολύ αγάπη ❤️❤️ Με το καλό κι εσύ το μωράκι σου!!(αν δεν έχεις γεννήσει ακόμη)

Σε ευχαριστώ!! Όχι με επισκληρίδιο γέννησα....και όχι απλά έκανα επισκληρίδιο, αλλά μου έβαλαν πόσες φορές δόση γιατί μετά από κάποια στιγμή πέρναγε και δεν άντεχα τον πόνο φώναζα τον αναισθησιολόγο σαν τρελή....παιδεύτηκα πάρα πολύ γενικά πάρα πολλές ώρες....κ στο τσακ για καισαρική βγήκε ο μπέμπης...εννοείται τώρα τον έχω αγκαλιά μου και τρώει δε με νοιάζει τίποτα, αλλά ο πόνος ακόμα δεν έχει περάσει πονάω σε 10 σημεία....τα ξενύχτια ήδη έχουν έρθει, στο μαιευτήριο κοιμήθηκα ελάχιστα..σήμερα από τις 5 το πρωί μέχρι τις 9 μας είχε ξύπνιους..αλλά χαλάλι του :lol:

Βάζω κ το δικό μ γάλα, τις αφήνω κ χωρίς ρούχα κ δν τις πλένω πολύ...βάζω κ κρεμες ψευδοθηλές κοχύλια..προσπαθώ!! Τυχερή που δε σου πληγώθηκαν εσένα, είναι πολύ επώδυνο!! Το στήθος σου είχε πετρώσει;

Ωχ κατάλαβα.. Όσο πλησιάζουν οι μέρες για τον τοκετό , αρχίζω κ εγώ  κ θυμάμαι τους πόνους.. Εγώ γέννησα χωρίς επισκ.!!!! Καταλαβαίνεις.. Ναι μάλλον ήμουν από τις τυχερές για τις θηλές.  Γιατί έχω ακούσει τις περισσότερες ότι έχουν πρόβλημα στην αρχή. Λίγο υπομονή θα κάνεις.  Όχι εμένα δεν πετρωσε το στήθος μου στην αρχή.  Απλα εβαζα συνέχεια το μωρό στο στήθος κ έτρεχε κ πολύ.  Αλλά μια φορά μόνο κοκκινησε κ με πονούσε , νομίζω όταν ήταν 3-4 μηνών το μωρό.  Τότε έκανα συνέχεια ντουζ κ μασάζ εκεί κ πέρασε. 

Just now, Thaliamp είπε:

Να σου ζησειιιι:x

Καλημέρα κορίτσιαααααα.....ποιες έχουμε μείνει ακόμα?????

 Καλημέρα.  Εγώ είμαι για καρδιοτογραφημα. 

Όντως ποιες μείναμε?

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2020 at 12:25 PM, Comet said:

Καλημέρα κορίτσι μου,να σου ζήσει το αγόρι σου.Σορυ που πετάγομαι στο θέμα σας αλλά σας διαβάζω.Οσο για το στηθος. η purelan βοηθάει πολύ,μπορείς να βάζεις 6 φορές τη μέρα.Και δικό σου γάλα πάνω αν έχεις.Οσο για το σουτιέν μην το βγάζεις τελείως απλά άνοιξε το μπροστά όπως όταν θηλάζεις(φαντάζομαι φοράς θηλασμού) αλλιώς όταν κατέβει το γάλα θα γεμίσεις μπαλάκια.Θα περάσει κορίτσι μου και θα θηλάζετε χωρίς προβλημα

Καλημέρα κορίτσι μου σ ευχαριστώ. Κάνει δουλειά η λανολίνη; Έχω πάρει αλλά την έβαζα τις πρώτες μέρες που ήταν πολύ ερεθισμένες οι θηλές κ δε ξέρω αν βοήθησε. Μετά έβαλα μία με κορτιζόνη και έγιναν αμέσως καλύτερα. Απλά το κακό με την κορτιζονούχα είναι ότι πρέπει να τη βγάζω κάθε φορά πριν θηλάσω. Κ λέω τώρα που είναι λίγο καλύτερα οι θηλές αν βάζω γάλα και λανολίνη θα βοηθήσει; 

Όλες τις μέρες στο μαιευτήριο είχα ανοιχτό το στήθος έξω να αερίζεται, είχα ακούσει ότι βοηθάει για τις πληγες γι’αυτό. Βοηθάει και για το πέτρωμα; Έχει κατέβει το γάλα προσέχω για γρομπαλάκια για να κάνω μασάζ αν είναι αλλά είναι καλά προς το παρόν..σε λίγο δε ξέρω :lol: άλλος φόβος μου είναι μην πετρώσει..μπορώ να κάνω κάτι γι’αυτό πέρα από συχνό θηλασμό κ μασάζ;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Anna3 είπε:

Κακησπερα κορίτσια πήγα και έκανα σήμερα το τεστ. Στο Ιασώ. Δε με άφησαν να μπω στο κτήριο και έτσι δε ρώτησα τπτ... Το τεστ γίνεται σε άλλο κτήριο...

 Όπως είχε πει και άλλη κοπέλα στο παρελθόν τραγικες οι συνθήκες εγγυες και μη ολοι μαζί.... Απλά δεν περίμενα στη σειρά πάλι καλά.... Με περασαν  πρώτη με τη κλασική δυσανασχετιση των παρευρισκομένων..... 

Γενικά οι συνθήκες ήταν για να κολλήσεις όχι για να σε προσέξουν τους έπεφταν πράγματα στα σκουπίδια με τα ίδια γάντια τα έβγαζαν. Μπαίνω μέσα λοιπόν για το τεστ και της έπεσε ένα χαρτί κάτω λέω οκ αμπαλη αλλά τυχαίνει κιόλας...... Στα καπάκια  της έπεσε το μπουκαλάκι που θα έβαζε το δειγμα μου μέσα στο κάδο με τα σκουπιδια (χαρτιά κτλ οκ αλλά σκουοιδια....)... Και σκεφτόταν αν θα το άλλαζε το μπουκαλάκι η όχι... Και λέω ότι να ναι απλά για τα 115€... μπουκαλάκι αφού το σκέφτηκε λίγο το αλλαξε προφανώς δεν άλλαξε γάντια ... Απλά σοκαριστικές οι συνθηκες με δεδομενο πόσο σοβαρό το παρουσιαζουν... Τι να πω...

Δε ξέρω αν αλλού είναι τόσο χύμα...

Ακριβώς έτσι! Τραγικό το ΙΑΣΩ γενικως! Καμία σχέση με το πως ήταν παλιά...

14 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Κοριτσια καλησπερα!!γεννηθηκε και ο μικρός μου παρολο που ήταν προγραμματισμένη καισαρικη εσπασαν τα νερα δυο μερες νωριτερα!από την αρχη είχα προβλήματα στην εγκυμοσύνη και όταν γεννηθηκε ο μικρος βρήκαν έναν κόμπο στον ομφάλιο λώρο μεγάλο και όπως μου είπε ο παιδιατρος θα μπορούσε να μην γεννηθεί ζωντανός!

Τωρα είμαστε σπίτι μας!!γενικά είναι πολύ ησυχος δεν κλαιει συχνά μόνο στην αλλαγή της πάνας!είναι το πρώτο μου και δεν ξερω κατά πόσο είναι φυσιολογικό αυτό!κοιμαται πολλές ώρες τρωει καλα!!ακομη και ο παιδίατρος που τον εξετασε δεν έκλαψε καθολου και μου είπε ότι φαίνεται ένα πολύ ήσυχο παιδακι!!εσεις που γεννήσατε πως ειναι τα δικα σας παιδακια;

Να σας ζησει!

Μην ανησυχείς αν είναι πολύ ήσυχος από την στιγμή που τρώει κανονικά. Έτσι φοβόμουν κι εγώ και λέγαμε με τον άντρα μου, μα καλά αυτό το παιδί όλο κοιμάται! Τώρα που είμαστε πλέον 18 ημερών είναι λίγο πιο ζωηρή, αλλά μην νομίζεις μεγάλη διαφορα... Απλά είναι ήσυχα παιδάκια και είμαστε τυχερές!

Και πάλι να σας ζησει!


GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Athenaa είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου σ ευχαριστώ. Κάνει δουλειά η λανολίνη; Έχω πάρει αλλά την έβαζα τις πρώτες μέρες που ήταν πολύ ερεθισμένες οι θηλές κ δε ξέρω αν βοήθησε. Μετά έβαλα μία με κορτιζόνη και έγιναν αμέσως καλύτερα. Απλά το κακό με την κορτιζονούχα είναι ότι πρέπει να τη βγάζω κάθε φορά πριν θηλάσω. Κ λέω τώρα που είναι λίγο καλύτερα οι θηλές αν βάζω γάλα και λανολίνη θα βοηθήσει; 

Όλες τις μέρες στο μαιευτήριο είχα ανοιχτό το στήθος έξω να αερίζεται, είχα ακούσει ότι βοηθάει για τις πληγες γι’αυτό. Βοηθάει και για το πέτρωμα; Έχει κατέβει το γάλα προσέχω για γρομπαλάκια για να κάνω μασάζ αν είναι αλλά είναι καλά προς το παρόν..σε λίγο δε ξέρω :lol: άλλος φόβος μου είναι μην πετρώσει..μπορώ να κάνω κάτι γι’αυτό πέρα από συχνό θηλασμό κ μασάζ;

Αθήνα μου καλημέρα!!

Εφόσον είσαι καλύτερα να προτιμήσεις άλλες κρέμες κ όχι την κορτιζονουχα ακριβώς επειδή είναι η πιο αποτελεσματική κ τη θέλουμε σε περιπτώσεις ανάγκης κ όχι για καθημερινή χρήση..οπότε συνέχισε με το γάλα σου κ απλές κρεμουλες ειδικές κ την "καλή" αστην για τα δύσκολα(που εύχομαι να μην ξανά έρθουν!!)..

Επίσης βρε μην αγχώνεσαι τόσο για το πέτρωμα ακόμη κ να γίνει με μασάζ απαλο κ υπομονή θα φύγει σε 2-3 μέρες..κάτσε να βρω ένα βίντεο της Πατσουρου (γνωστή μαία) που μιλάει για αυτό να στο παραθέσω..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Athenaa είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου σ ευχαριστώ. Κάνει δουλειά η λανολίνη; Έχω πάρει αλλά την έβαζα τις πρώτες μέρες που ήταν πολύ ερεθισμένες οι θηλές κ δε ξέρω αν βοήθησε. Μετά έβαλα μία με κορτιζόνη και έγιναν αμέσως καλύτερα. Απλά το κακό με την κορτιζονούχα είναι ότι πρέπει να τη βγάζω κάθε φορά πριν θηλάσω. Κ λέω τώρα που είναι λίγο καλύτερα οι θηλές αν βάζω γάλα και λανολίνη θα βοηθήσει; 

Όλες τις μέρες στο μαιευτήριο είχα ανοιχτό το στήθος έξω να αερίζεται, είχα ακούσει ότι βοηθάει για τις πληγες γι’αυτό. Βοηθάει και για το πέτρωμα; Έχει κατέβει το γάλα προσέχω για γρομπαλάκια για να κάνω μασάζ αν είναι αλλά είναι καλά προς το παρόν..σε λίγο δε ξέρω :lol: άλλος φόβος μου είναι μην πετρώσει..μπορώ να κάνω κάτι γι’αυτό πέρα από συχνό θηλασμό κ μασάζ;

 Μη φοβάσαι δεν πετρωνει κατευθείαν.  Όσο πίνει το μωρό , είσαι εντάξει

Just now, Athenaa είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου σ ευχαριστώ. Κάνει δουλειά η λανολίνη; Έχω πάρει αλλά την έβαζα τις πρώτες μέρες που ήταν πολύ ερεθισμένες οι θηλές κ δε ξέρω αν βοήθησε. Μετά έβαλα μία με κορτιζόνη και έγιναν αμέσως καλύτερα. Απλά το κακό με την κορτιζονούχα είναι ότι πρέπει να τη βγάζω κάθε φορά πριν θηλάσω. Κ λέω τώρα που είναι λίγο καλύτερα οι θηλές αν βάζω γάλα και λανολίνη θα βοηθήσει; 

Όλες τις μέρες στο μαιευτήριο είχα ανοιχτό το στήθος έξω να αερίζεται, είχα ακούσει ότι βοηθάει για τις πληγες γι’αυτό. Βοηθάει και για το πέτρωμα; Έχει κατέβει το γάλα προσέχω για γρομπαλάκια για να κάνω μασάζ αν είναι αλλά είναι καλά προς το παρόν..σε λίγο δε ξέρω :lol: άλλος φόβος μου είναι μην πετρώσει..μπορώ να κάνω κάτι γι’αυτό πέρα από συχνό θηλασμό κ μασάζ;

Ποια κρέμα κορτινοζουχα πήρες? Να την έχουμε υπόψη

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, didi2 είπε:

Ακριβώς έτσι! Τραγικό το ΙΑΣΩ γενικως! Καμία σχέση με το πως ήταν παλιά...

Να σας ζησει!

Μην ανησυχείς αν είναι πολύ ήσυχος από την στιγμή που τρώει κανονικά. Έτσι φοβόμουν κι εγώ και λέγαμε με τον άντρα μου, μα καλά αυτό το παιδί όλο κοιμάται! Τώρα που είμαστε πλέον 18 ημερών είναι λίγο πιο ζωηρή, αλλά μην νομίζεις μεγάλη διαφορα... Απλά είναι ήσυχα παιδάκια και είμαστε τυχερές!

Και πάλι να σας ζησει!

Θέλω να πιστεύω ότι μέσα στο δωμάτιο είναι καλύτερα τα πράγματα.... Ελπίζω δηλαδή...  Οι κοπέλες είναι νορμάλ; Πφφφ όσο σκέφτομαι ότι θα μαι μόνη μου  τσπ πες λίγες μέρες είναι... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3 είπε:

Θέλω να πιστεύω ότι μέσα στο δωμάτιο είναι καλύτερα τα πράγματα.... Ελπίζω δηλαδή...  Οι κοπέλες είναι νορμάλ; Πφφφ όσο σκέφτομαι ότι θα μαι μόνη μου  τσπ πες λίγες μέρες είναι... 

Καλημέρα Άννα μου..ναι ρε συ αυτό το "μόνες" είναι φρίκη!! Ελπίζω να αλλάξει ειλικρινά!!

Θα έχεις rooming in..?

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Angelina87 said:

Κοριτσια καλησπερα!!γεννηθηκε και ο μικρός μου παρολο που ήταν προγραμματισμένη καισαρικη εσπασαν τα νερα δυο μερες νωριτερα!από την αρχη είχα προβλήματα στην εγκυμοσύνη και όταν γεννηθηκε ο μικρος βρήκαν έναν κόμπο στον ομφάλιο λώρο μεγάλο και όπως μου είπε ο παιδιατρος θα μπορούσε να μην γεννηθεί ζωντανός!

Τωρα είμαστε σπίτι μας!!γενικά είναι πολύ ησυχος δεν κλαιει συχνά μόνο στην αλλαγή της πάνας!είναι το πρώτο μου και δεν ξερω κατά πόσο είναι φυσιολογικό αυτό!κοιμαται πολλές ώρες τρωει καλα!!ακομη και ο παιδίατρος που τον εξετασε δεν έκλαψε καθολου και μου είπε ότι φαίνεται ένα πολύ ήσυχο παιδακι!!εσεις που γεννήσατε πως ειναι τα δικα σας παιδακια;

Καλησπέρα κορίτσι μου!!

Να σου ζήσει ο μικρός σου!! Πωπω πολύ τυχερή ήσουν...και ευτυχώς που έσπασαν τα νερά νωρίτερα δε ξέρεις τι μπορεί να γινόταν μέσα σε 2 μέρες..η φύση ξέρει και σου έδωσε το μπουμπουκάκι σου υγιές :wub:

Πόσων εβδομάδων γέννησες; Γιατί πήγαινες για καισαρική αν επιτρέπεται;

Γεννήσαμε κι εμείς την Πέμπτη..εσύ ποια μέρα πήγες; Είναι ήσυχος και ο μικρός μου προς το παρόν, εμάς κλαίει μόνο όταν πεινάει λίγο..και στην αλλαγή πάνας έχει κλάψει καναδυο φορές, αλλά ήταν επειδή πείναγε και εμείς εκείνη την ώρα θέλαμε να τον αλλάξουμε πρώτα :lol: Κοιμάται συνέχεια κι εμάς και όταν ξυπνάει τρώει..στα κιλά είναι μια χαρά άρχισε να παίρνει την τελευταία μέρα που φεύγαμε απ’το μαιευτήριο, αύριο θα πάμε πάλι για εξέταση για τον ίκτερο, γιατί μας είχε ανεβάσει ίκτερο 14,5 και μείναμε άλλη μια μέρα στο μαιευτήριο για φωτοθεραπεία..βγήκαμε χθες κ θα πάμε πάλι αύριο να το δουν. Και Πέμπτη θα έρθει η παιδίατρός μας να τον δει. Κακάκια δεν έχει κάνει από χθες που βγήκαμε από το μαιευτήριο, πήρα την παιδίατρο μου είπε είναι οκ προς το παρόν αφού τρώει κανονικά. Θα τον ζυγίσουμε μετά να δούμε διαφορά βάρους. Εσένα κάνει κακάκια κανονικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...