Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια και από μένα...έχω συμβιβαστεί πλέον με την ιδέα ότι το μωράκι μωράκι θα αποκτήσει τόσο γρήγορα αδερφάκι....τρώμε και εμείς στερεές, 3 γεύματα την μέρα.. το τρώμε όλο το φαγάκι μας και πίνουμε και αρκετό γάλα πρωί και βράδυ..ειδικά το πρωί μπορεί και 240ml γιατί κοιμάται 10 με 12 ώρες σερί και πεινάει το πρωί όταν ξυπνάει...τα πάμε αρκετά καλά...ψιλοκαθομαστε, για κάποια δευτερόλεπτα αλλά τελείως μόνος του όχι ακόμα...σε λίγες μέρες γινόμαστε 7 μηνών, αλλά δεν αγχώνομαι.. όλα τα παιδάκια είναι διαφορετικά...κατά τ άλλα από Δευτέρα μπαίνουμε σε κανονικούς ρυθμούς πάλι και δεν θέλω να επιστρέψω καθόλου στην δουλειά, καλή ήταν η άδεια χαχαχα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, mommytobe είπε:

Γειά σας κορίτσια και από μένα...έχω συμβιβαστεί πλέον με την ιδέα ότι το μωράκι μωράκι θα αποκτήσει τόσο γρήγορα αδερφάκι....τρώμε και εμείς στερεές, 3 γεύματα την μέρα.. το τρώμε όλο το φαγάκι μας και πίνουμε και αρκετό γάλα πρωί και βράδυ..ειδικά το πρωί μπορεί και 240ml γιατί κοιμάται 10 με 12 ώρες σερί και πεινάει το πρωί όταν ξυπνάει...τα πάμε αρκετά καλά...ψιλοκαθομαστε, για κάποια δευτερόλεπτα αλλά τελείως μόνος του όχι ακόμα...σε λίγες μέρες γινόμαστε 7 μηνών, αλλά δεν αγχώνομαι.. όλα τα παιδάκια είναι διαφορετικά...κατά τ άλλα από Δευτέρα μπαίνουμε σε κανονικούς ρυθμούς πάλι και δεν θέλω να επιστρέψω καθόλου στην δουλειά, καλή ήταν η άδεια χαχαχα...

Κορίτσι μου δεν σου κρύβω ότι σε ζηλεύω λίγο! Θέλω και εγώ σύντομα και άλλο μωράκι! Έχεις συζητήσει καθόλου με το γιατρό σου αν πρέπει να προσέχεις κάτι επιπλέον λόγω της σύντομης καισαρικης με τη νέα εγκυμοσύνη? Για φυσιολογικό τοκετό ούτε λόγος ε? Εμένα μου είπε ότι για να προσπαθήσω Φ. Τ πρέπει να περάσουν 2 χρόνια ενώ για καισαρική 1..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η περιοδος σας ηρθε συντομα μετα απο καισαρικη; Δεν θηλαζω κ δεν εχει ερθει ακομα( 8 μηνες πανε τωρα) !! Δεν ειναι περιεργο; Μηπως μπηκα εμμηνοπαυση ή εχουν τρελαθει τελειως οι ορμονες; Φεβρουαριο γεννησα κ «χαζοθηλασα»κανα 3 μηνο... 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Nephele78 said:

Κοριτσια η περιοδος σας ηρθε συντομα μετα απο καισαρικη; Δεν θηλαζω κ δεν εχει ερθει ακομα( 8 μηνες πανε τωρα) !! Δεν ειναι περιεργο; Μηπως μπηκα εμμηνοπαυση ή εχουν τρελαθει τελειως οι ορμονες; Φεβρουαριο γεννησα κ «χαζοθηλασα»κανα 3 μηνο... 

Εμμηνόπαυση από τώρα; Δεν πιστεύω.. είχες τέτοια σημάδια από πριν ; 
Τωρα εγώ θα το γράψω κ ας είναι βλακεία … κανένα τεστακι έκανες ; Μου φαίνεται πολύς καιρός οι 3 μήνες που έχεις κόψει το θηλασμό κ να μην έχει έρθει ακόμη. Στο γιατρό έχεις πάει καθόλου αυτό το διάστημα ;

Εμενα ήρθε στους 4 μήνες από τότε που γέννησα (και χαζό θήλαζα ακόμα). Και στο γιο μου που θήλαζα κανονικά & αποκλειστικά στον ίδιο χρόνο μετά τη γεννά μου ήρθε.. αρα μάλλον δεν είμαι πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mommytobe said:

Γειά σας κορίτσια και από μένα...έχω συμβιβαστεί πλέον με την ιδέα ότι το μωράκι μωράκι θα αποκτήσει τόσο γρήγορα αδερφάκι....τρώμε και εμείς στερεές, 3 γεύματα την μέρα.. το τρώμε όλο το φαγάκι μας και πίνουμε και αρκετό γάλα πρωί και βράδυ..ειδικά το πρωί μπορεί και 240ml γιατί κοιμάται 10 με 12 ώρες σερί και πεινάει το πρωί όταν ξυπνάει...τα πάμε αρκετά καλά...ψιλοκαθομαστε, για κάποια δευτερόλεπτα αλλά τελείως μόνος του όχι ακόμα...σε λίγες μέρες γινόμαστε 7 μηνών, αλλά δεν αγχώνομαι.. όλα τα παιδάκια είναι διαφορετικά...κατά τ άλλα από Δευτέρα μπαίνουμε σε κανονικούς ρυθμούς πάλι και δεν θέλω να επιστρέψω καθόλου στην δουλειά, καλή ήταν η άδεια χαχαχα...

Χαίρομαι που είσαι πιο ήρεμη. 
Μια χαρά το ακουω το μωράκι σου. Και εμένα που κοιμούνται τόσες ώρες το βράδυ πίνουν 150ml μόλις ξυπνήσουν κ μετά από 1-1,5 ώρα αλλά 120ml. 
Εγω πάλι είναι να επιστρέψω 15/10 στη δουλειά κ ανυπομονώ για να είμαι ειλικρινής! Βέβαια έχω συνεννοηθεί ν πηγαίνω 3 μέρες την εβδομάδα για κανένα 6-7μηνο όποτε θα είναι σχετικά χαλαρά και η προσαρμογή πιο ομαλή. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Κοριτσια η περιοδος σας ηρθε συντομα μετα απο καισαρικη; Δεν θηλαζω κ δεν εχει ερθει ακομα( 8 μηνες πανε τωρα) !! Δεν ειναι περιεργο; Μηπως μπηκα εμμηνοπαυση ή εχουν τρελαθει τελειως οι ορμονες; Φεβρουαριο γεννησα κ «χαζοθηλασα»κανα 3 μηνο... 

Εμένα μου ήρθε στους 2,5 μήνες μετά την καισαρική και έκανα μικτή διατροφή με θήλαστρο και σκόνη. Και εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια επίσκεψη στο γυναικολόγο σου αν δεν έχεις κάνει μέχρι τώρα.. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Κοριτσια η περιοδος σας ηρθε συντομα μετα απο καισαρικη; Δεν θηλαζω κ δεν εχει ερθει ακομα( 8 μηνες πανε τωρα) !! Δεν ειναι περιεργο; Μηπως μπηκα εμμηνοπαυση ή εχουν τρελαθει τελειως οι ορμονες; Φεβρουαριο γεννησα κ «χαζοθηλασα»κανα 3 μηνο... 

Ούτε εμένα έχει έρθει περίοδος. Και γω καισαρική έκανα αλλά ακόμα θηλάζω.. Θυροειδη έχεις κοιτάξει;; 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Αχ και γω θηλάζω αποκλειστικά αλλά δεν το χουμε πολύ με τις στέρεες.. Προτιμάει το στήθος.. Το πρωί δίνω φρούτο, μεσημέρι φαγητό, απόγευμα κουακερ ρυζαλευρο με το γάλα μου.. Τρώει από λίγο και θέλει στήθος.. Κάποιες φορές τα βγάζει κιόλας αφού στουμπωνει..δεν ξέρω.. Κατι κάνω λάθος μάλλον.. Κανονικα με τα γεύματα δεν πρέπει να μειωθούν οι θηλασμόι;; δεν γίνεται να τρώει και μετά να πίνει και ένα σωρό γάλα.. 

Θεωρω οτι ειναι πολλα για γευματα για τοσο μικρο μωρο. Εισαγωγη στερεών στους 6 κλεισμενους και καθε μηνα προσθετεις γευμα,  ισως το μωρακι να μην ειναι ετοιμο ακομη. Το γαλα ειναι η βασικη τροφη μεχρι το ετος, το φαγητο ειναι συμπληρωματικο,  αν θέλει γαλατακι, γαλατακι τότε..  Το αντίθετο να σε προβλημάτιζε..  Ειναι πολυ μικρουλη ακομη! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Εμένα μου ήρθε στους 2,5 μήνες μετά την καισαρική και έκανα μικτή διατροφή με θήλαστρο και σκόνη. Και εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια επίσκεψη στο γυναικολόγο σου αν δεν έχεις κάνει μέχρι τώρα.. 

Εκανα μονο 40 μερες μετα τη γεννα! Ναι οπωσδηποτε κ εξετασεις οπως λεει η @valentina23 εχω τελειως αφησει τον εαυτο μου δε προλαβαινω να κανω για μενα τιποτα.τα διδυμα θελουν πολλα χερια.. @chris79 αποκλειεται εγκυμοσυνη!! Σου ηρθε νωρις σχετικα ναι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!Είμαι από τις μανούλες Μαρτίου21 διαβάζω που λέτε για την περίοδο κ τον θηλασμό, εγώ γέννησα φυσιολογικά θηλάζω αποκλειστικά κ μου ήρθε περίοδος μετά τις 40 μέρες κανονικά...θηλασμος κ περίοδος δεν είναι κ ότι καλύτερο νιώθω ότι εξαντλείται τελείως ο οργανισμός μου εκείνες τις μέρες!

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Γεια σας κορίτσια!Είμαι από τις μανούλες Μαρτίου21 διαβάζω που λέτε για την περίοδο κ τον θηλασμό, εγώ γέννησα φυσιολογικά θηλάζω αποκλειστικά κ μου ήρθε περίοδος μετά τις 40 μέρες κανονικά...θηλασμος κ περίοδος δεν είναι κ ότι καλύτερο νιώθω ότι εξαντλείται τελείως ο οργανισμός μου εκείνες τις μέρες!

Απιστευτο..πολλες διαφορετικες περιπτωσεις -αυτο  βλεπω -ειναι θεμα οργανισμου  ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κορίτσια μου τι κάνετε; Εχω πολύ καιρό να γραψω αλλά σας διαβαζω καθημερινά! Η μικρή μου ειναι σχεδόν 7 μηνων και εδώ και ένα μήνα εχουμε εισαγει φρούτα και λαχανικά! Στην αρχη τα ετρωγε με μανια, εδω ομως και μια βδομάδα δεν τα θέλει καθόλου! Κλεινει το στόμα, νευριαζει και δεν τρώει παρά μόνο γάλα. Ο γιατρός λεει οτι θελει δυο μήνες να συνηθίσει και χρειάζεται υπομονή! Καμια άλλη μανούλα με ιδια περίπτωση;;;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Georgia Jo said:

Kαλημερα κορίτσια μου τι κάνετε; Εχω πολύ καιρό να γραψω αλλά σας διαβαζω καθημερινά! Η μικρή μου ειναι σχεδόν 7 μηνων και εδώ και ένα μήνα εχουμε εισαγει φρούτα και λαχανικά! Στην αρχη τα ετρωγε με μανια, εδω ομως και μια βδομάδα δεν τα θέλει καθόλου! Κλεινει το στόμα, νευριαζει και δεν τρώει παρά μόνο γάλα. Ο γιατρός λεει οτι θελει δυο μήνες να συνηθίσει και χρειάζεται υπομονή! Καμια άλλη μανούλα με ιδια περίπτωση;;;

Από δόντια πως πάτε; Μήπως ετοιμάζεται κανένα και την έχει επηρεάσει ; Πολλές φορές επηρεάζεται η όρεξη από τα δόντια .. 

Αφου τα έτρωγε και της άρεσαν θα επανέλθει φαντάζομαι. Αν ήταν δε θα τα ήθελε εξαρχής 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chris79 είπε:

Από δόντια πως πάτε; Μήπως ετοιμάζεται κανένα και την έχει επηρεάσει ; Πολλές φορές επηρεάζεται η όρεξη από τα δόντια .. 

Αφου τα έτρωγε και της άρεσαν θα επανέλθει φαντάζομαι. Αν ήταν δε θα τα ήθελε εξαρχής 

Ακόμα τίποτα από δόντια. Βάζει όμως τα χερια στο στόμα ολη την ωρα. Τι να πω... ελπίζω να επανέλθει

Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2021 at 2:15 ΜΜ, Nephele78 είπε:

Κοριτσια η περιοδος σας ηρθε συντομα μετα απο καισαρικη; Δεν θηλαζω κ δεν εχει ερθει ακομα( 8 μηνες πανε τωρα) !! Δεν ειναι περιεργο; Μηπως μπηκα εμμηνοπαυση ή εχουν τρελαθει τελειως οι ορμονες; Φεβρουαριο γεννησα κ «χαζοθηλασα»κανα 3 μηνο... 

Εμένα δεν μου έχει έρθει αν κ ψευτοθηλαζω κ σε εμένα το πρόβλημα είναι κυρίως οι πολυκυστικες.κ για εσένα θα πίστευα περισσότερο ότι είναι ορμονικό το θέμα παρά εμμηνόπαυσης. Ίσως με την εγκυμοσύνη έχουν διαταραχθεί κάποιες ορμόνες όπως θυρεοειδη που ανέφερε μια κοπέλα. Εμμηνόπαυση μόλις γέννησες δύσκολα θεωρώ γιατρός φυσικά δεν είμαι ..


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...