Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.. τελικά σήμερα του έφτιαξα μπιφτέκι μοσχαρίσιο χωρίς αλάτι βέβαια και του έβρασα και γλυκολοκυθα που του αρέσει και πατάτα. Το μπιφτέκι το είχαμε για εμάς φαγητό σήμερα και λέω δεν φτιάχνω και στο μωρό ένα να δω τι θα κάνει. Ε λοιπόν έφαγε σχεδόν όλο το μπιφτέκι που τον τάισα κομματάκι κομματάκι και έφαγε και λίγο κολοκύθα και πατάτα. Έφαγε λιγότερο σε σχέση με το αλεσμένο αλλά βρε κορίτσια δεν το περίμενα. Τελικά μάλλον αυτός θέλει απευθείας κομμάτια. Τα πατημένα τα σιχαίνεται καλά είχα καταλάβει. Χάρηκα πάρα πολύ και σκέφτομαι όλα να του τα κάνω μπιφτέκια δηλαδή το μοσχάρι το κοτόπουλο κλπ. Γιατί αν τα βράσω τις ίνες δεν τις θέλει του κολλάνε στον ουρανίσκο και εκνευρίζεται:-P. Εμείς αυτό το μήνα ξεκινήσαμε και όσπρια και σε λίγες μέρες που έχουμε παιδίατρο κοντά 10 μηνών μας είπε θα ξεκινήσει και ψάρι. 

  • Μου αρέσει 4

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Hope.2019 είναι ανάλογα το παιδί απ' ότι έχω καταλάβει.καποια τα θέλουν αλεσμένα αλλά όχι..ωραία ιδέα πάντως τα μπιφτέκια..αυτό με τους παιδιάτρους πάντως με ξεπερνάει..δεν υπάρχει μια κοινη γραμμή ...εμάς από 7μηνων μας έχει βάλει σε ψάρι..και μεις σε μια εβδομάδα ξεκινάμε με φακορυζο..

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Hope.2019 είναι ανάλογα το παιδί απ' ότι έχω καταλάβει.καποια τα θέλουν αλεσμένα αλλά όχι..ωραία ιδέα πάντως τα μπιφτέκια..αυτό με τους παιδιάτρους πάντως με ξεπερνάει..δεν υπάρχει μια κοινη γραμμή ...εμάς από 7μηνων μας έχει βάλει σε ψάρι..και μεις σε μια εβδομάδα ξεκινάμε με φακορυζο..

 

 

Ισχύει αυτό με τους παιδιάτρους.  Εμάς μας είχε πει εξαρχής δοκιμάζουμε όλα τα λαχανικά και τα φρούτα εποχής. Δεν ισχύει πλέον αυτό που λέγανε παλιά για αποφυγή κάποιων τροφών αλλεργιογόνων γιατί όσο πιο νωρίς έρθει σε επαφή το παιδί τόσο καλύτερα θα αντιμετωπίσει πιθανή αλλεργία. Επίσης ξεκινήσαμε στον 6ο τροφές. Αλλά το πήγε σιγά σιγά. Δηλαδή  ένα γεύμα το μήνα. Πρώτα μεσημεριανό μετά 7 μηνών και δεκατιανο και οκτώ μηνών απόγευματινο όπου μπήκαν και τα δημητριακά τότε πριν δεν είχαμε. Μετά κοντά 9 μηνών βάλαμε ξηρούς καρπούς και όσπρια όπου μας είπε να δοκιμάσουμε όσο περισσότερους μπορούμε από τους βασικούς ώστε να δούμε αν τυχόν υπάρχει κάπου αλλεργία. Γιατί λέει όσο πιο νωρίς εμφανίσει αλλεργία τόσο πιο ήπια θα την εμφανίσει πχ με σπυράκια. Ενώ αν πχ δοκιμάσει δύο χρόνων κάσιους για παράδειγμα και έχει αλλεργία μπορεί να το εμφανίσει πολύ πιο σοβαρα. Εμείς στον 10ο θα φάει ψάρι. 

  • Μου αρέσει 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α εμείς ξεκινήσαμε 5 μηνών με ρυζαλευρο μετά 5,5 με τροφές και σιγά σιγά εμπλουτίζονταν..τώρα τρώμε σχεδόν τα πάντα εκτός καστανό ρύζι,ξηροί καρποί ,παντζάρι,αρακά..γιαούρτι επίσης δεν μου έχει πει...πάντως στο γιο μου πριν δώδεκα χρόνια ήταν πάρα πολύ διαφορετικά..οι μπισκοτοκρεμες,και οι φαρίνα λακτε πήγαιναν σύννεφο..τα παιδικά γιαουρτακια κτλ..το φαγητό όμως πήγαινε λαού λαού...νομίζω μετά το χρόνο αυγό και ψάρι ...συνεχώς τα αλλάζουμε...σε λίγα χρόνια θα βγει πάλι μια καινούρια μελέτη και θα τα ανατρέψει πάλι όλα ...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω...σίγουρα τα φαρίν λακτε κ οι μπισκότο κρέμες δεν είναι καλή διατροφή αλλά κ αυτό το επί ένα μήνα σχεδον φρούτα κ λαχανικά που μου έβαλε η δικιά μου νομίζω δεν μου άρεσε. Δεν μου φαίνεται κ φυσιολογικό να χέζουν 4 και 5 φορές την μέρα. Θέλει από την αρχή να μπει σύντομα το κρέας κ τα δημητριακά κ πολύ μικρές ποσότητες απολα... Έτσι λέει τουλάχιστον ο παπαβεντσης.

Νομίζω ότι οι παιδίατροι επειδή δεν είναι διατροφολογοι δεν ξέρουν την τύφλα τους. Ο καθένας λέει ότι ξέρει κ ότι εμπιστεύεται...

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 4/11/2021 at 2:19 ΜΜ, Hope.2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. τελικά σήμερα του έφτιαξα μπιφτέκι μοσχαρίσιο χωρίς αλάτι βέβαια και του έβρασα και γλυκολοκυθα που του αρέσει και πατάτα. Το μπιφτέκι το είχαμε για εμάς φαγητό σήμερα και λέω δεν φτιάχνω και στο μωρό ένα να δω τι θα κάνει. Ε λοιπόν έφαγε σχεδόν όλο το μπιφτέκι που τον τάισα κομματάκι κομματάκι και έφαγε και λίγο κολοκύθα και πατάτα. Έφαγε λιγότερο σε σχέση με το αλεσμένο αλλά βρε κορίτσια δεν το περίμενα. Τελικά μάλλον αυτός θέλει απευθείας κομμάτια. Τα πατημένα τα σιχαίνεται καλά είχα καταλάβει. Χάρηκα πάρα πολύ και σκέφτομαι όλα να του τα κάνω μπιφτέκια δηλαδή το μοσχάρι το κοτόπουλο κλπ. Γιατί αν τα βράσω τις ίνες δεν τις θέλει του κολλάνε στον ουρανίσκο και εκνευρίζεται:-P. Εμείς αυτό το μήνα ξεκινήσαμε και όσπρια και σε λίγες μέρες που έχουμε παιδίατρο κοντά 10 μηνών μας είπε θα ξεκινήσει και ψάρι. 

Και εγω σκέφτομαι αύριο για μπιφτεκακια μιας και το κρεας το τρωει ηδη κομμάτια, σκετα τα εκανες;;  ελεγα να βαλω κ μια ντομάτα κ βρομη ισως μεσα

Κορίτσια μου τι ωραια που ειστε ηδη στη φάση ψάρι, εμεις μια φορα με τ9 κοτόπουλο που της εκανε βλεννη ξαι πρασινες κενωσεις, και 2 ιωσεις ακομη ουτε αβγουλακι δεν βαλαμε, περιμένω να περάσουν λιγες μερες ακομη απυρετη αν κάνουμε ξανα εισαγωγη γιατι την πρώτη φορα πιυ εκανα ειδα 2 3 κοκκινακια κ το σταματησαμε..  Αλλα σου λυνει τα χερια το αβγο

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Και εγω σκέφτομαι αύριο για μπιφτεκακια μιας και το κρεας το τρωει ηδη κομμάτια, σκετα τα εκανες;;  ελεγα να βαλω κ μια ντομάτα κ βρομη ισως μεσα

Κορίτσια μου τι ωραια που ειστε ηδη στη φάση ψάρι, εμεις μια φορα με τ9 κοτόπουλο που της εκανε βλεννη ξαι πρασινες κενωσεις, και 2 ιωσεις ακομη ουτε αβγουλακι δεν βαλαμε, περιμένω να περάσουν λιγες μερες ακομη απυρετη αν κάνουμε ξανα εισαγωγη γιατι την πρώτη φορα πιυ εκανα ειδα 2 3 κοκκινακια κ το σταματησαμε..  Αλλα σου λυνει τα χερια το αβγο

Τα έκανα ακριβώς όπως και εμάς χωρίς αλάτι. Απλά εμένα είχε δοκιμάσει όλα τα επιμέρους συστατικά, τα είχαμε ήδη εισάγει. Από λαχανικά έβαλα και κρεμμύδι και ντομάτα και καρότο. Ναι και βρώμη μπορείς να βάλεις... Εντωμεταξυ παρατήρησα ότι άμα πάω να τον ταισω κομμάτια τα σνομπαρει αλλά όταν μας βλέπει να τρώμε ζηλεύει. Σήμερα τρώγαμε κοτόπουλο παϊδάκι ψητό και πατάτες φούρνου και τσουκου τσουκου του έδινα και εκείνου μπουκιά μπουκιά έφαγε ένα παϊδάκι κοτόπουλο μαλακό με πολύ ψαχνό και τρεις πατατουλες. Όλα χωρίς αλάτι φυσικά Τρώει μόνο άμα συμμετέχει και τρώμε και εμείς. Αλλιώς να κάτσει να τον ταίσεις κομμάτια βαριέται και δεν τρώει κομματάκια τα φτύνει. Απίστευτο. Σήμερα το διαπίστωσα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια από πότε ξεκινήσατε να δίνετε κομματάκια;;;εγώ δεν το τολμώ ακόμη!!της είχα δώσει πριν λίγες μέρες να κρατάει ψωμάκι κι έκοψε κομματάκι έκανε αυτό το πνιξιμο και πήγα να πεθάνω απ' το άγχος...Φοβάμαι πολύ το πνιξιμο....:unsure:

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Τα έκανα ακριβώς όπως και εμάς χωρίς αλάτι. Απλά εμένα είχε δοκιμάσει όλα τα επιμέρους συστατικά, τα είχαμε ήδη εισάγει. Από λαχανικά έβαλα και κρεμμύδι και ντομάτα και καρότο. Ναι και βρώμη μπορείς να βάλεις... Εντωμεταξυ παρατήρησα ότι άμα πάω να τον ταισω κομμάτια τα σνομπαρει αλλά όταν μας βλέπει να τρώμε ζηλεύει. Σήμερα τρώγαμε κοτόπουλο παϊδάκι ψητό και πατάτες φούρνου και τσουκου τσουκου του έδινα και εκείνου μπουκιά μπουκιά έφαγε ένα παϊδάκι κοτόπουλο μαλακό με πολύ ψαχνό και τρεις πατατουλες. Όλα χωρίς αλάτι φυσικά Τρώει μόνο άμα συμμετέχει και τρώμε και εμείς. Αλλιώς να κάτσει να τον ταίσεις κομμάτια βαριέται και δεν τρώει κομματάκια τα φτύνει. Απίστευτο. Σήμερα το διαπίστωσα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συμφωνω! Και εμενα μέρες που δεν ετρωγε λεω δεν θα σκασω,  αφηνα το φαγητο της οπως ηταν και ξεκινουσα να τρωω εγω,  πως ηθελε και αυτη μετα, αστοο.. Δυστυχώς δεν καναμε εισαγωγή το αβγο..  Μόλις ξεμπερδεψουμε πλήρως με την ιωση ομως ειναι το πρωτο.  Και κρεμμυδι δεν της εχω δώσει, γιατι εχω διαβασει για αερια,  βέβαια τρωει άπειρο μπροκολο και δεν εχει θεμα,  ας το δοκιμασω κ αυτο ομως

3 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Κορίτσια από πότε ξεκινήσατε να δίνετε κομματάκια;;;εγώ δεν το τολμώ ακόμη!!της είχα δώσει πριν λίγες μέρες να κρατάει ψωμάκι κι έκοψε κομματάκι έκανε αυτό το πνιξιμο και πήγα να πεθάνω απ' το άγχος...Φοβάμαι πολύ το πνιξιμο....:unsure:

Μολις εκλεισε τον 7ο και ειχε ηδη ενα μηνα που ειχαμε ξεκινήσει της ξεκινησα τα κομμάτια. Βέβαια μερες πριν παρατηρησα οτι δεν τα ηθελε πολυ αλεσμενα.  Οποτε το εκανα σταδιακα.  Δηλαδή απο τον πουρε, ζήτημα να εφαγε 2 εβδομάδες έτσι κ με το ζορι,  στα ελαφρως αλεσμενα,  μετα τη μπανανα κ αβοκαντο πατημενα με πιρούνι, φετα αβοκαντο στο χερι (γλιστραει καλύτερα απο το ψωμακι κ το προτιμησα) και τωρα πλέον το φαγητο της το ψιλοκοβω με το μαχαίρι. Οπως ειπε κ μια κοπελα πιο πάνω, το κρεας πολτοποιημενο δεμ το ηθελε καθόλου, οι υφη δεν της αρεσε, ενω τωρα με τα κομμάτια μπορώ να πω τρωει καλύτερα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε; χρόνια και ζαμάνια... Εχω πάρα πάρα πολύ καιρό να σας γράψω αλλά σας διαβάζω που και που...ελπιζω να είστε όλες καλά και τα μωρούλια σας το ίδιο. Εγώ έχω λίγο καιρό που επέστρεψα στην δουλειά και δυστυχώς αποχωρίστηκα την μικρή μου τα πρωινα... Πως τα πάτε εσείς; τρώτε; διαβάζω ότι κάποιες δεν έχετε δώσει αυγό ψάρι κλπ. Πραγματικά κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του.. Εμείς πλέον τα τρώμε όλα ή τουλάχιστον τα δοκιμάζουμε.. Το Αυγό με διαφορα φρούτα που τρώει το πρωί είναι με διαφορά το αγαπημένο  της..Τα υπόλοιπα δεν τρελενεται αλλά το παλεύουμε.Αλλεσμενα εμείς δεν φάγαμε ποτέ ίσως λίγο την πρώτη δεύτερη εβδομάδα.. Μετά ίνες πατημένα κλπ πλέον της δίνω και κομμάτια μπιφτέκι ή μαφιν που φτιάχνω κ κάπως τα καταφέρνει όχι όμως τρελες ποσότητες. Με τον θηλασμό επίσης συνεχίσουμε ακάθεκτοι όσο είμαι σπίτι κ οοολο το βράδυ. Εσείς κοιμάστε συνεχόμενα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Mari@nna όντως κάθε παιδίατρος έχει τη δική του τακτική....εμείς ψάρι τρώμε από 7 μηνών..και αυγό από 8 μηνών ...την προηγούμενη εβδομάδα φάγαμε και πρώτη φορά φακή με ρύζι..οκ δεν τρελάθηκαμε κιόλας...εγώ βλέπω ότι οι περισσότερες δίνετε χοντροκομμένα η πατημένα με πιρούνι...εγώ δεν το τολμώ.  Νομίζω ότι θα σταθεί κομμάτι στο λαιμό...:huh:έχω μεγάλη φοβία και δεν ξέρω πως θα την ξεπεράσω.....εγώ απογευματινό της δίνω ότι και μεσημεριανό...με το θηλασμό κι εμείς ακάθεκτοι..ειδικά το βράδυ..ανά μία με δύο ώρες...!!!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Mari@nna όντως κάθε παιδίατρος έχει τη δική του τακτική....εμείς ψάρι τρώμε από 7 μηνών..και αυγό από 8 μηνών ...την προηγούμενη εβδομάδα φάγαμε και πρώτη φορά φακή με ρύζι..οκ δεν τρελάθηκαμε κιόλας...εγώ βλέπω ότι οι περισσότερες δίνετε χοντροκομμένα η πατημένα με πιρούνι...εγώ δεν το τολμώ.  Νομίζω ότι θα σταθεί κομμάτι στο λαιμό...:huh:έχω μεγάλη φοβία και δεν ξέρω πως θα την ξεπεράσω.....εγώ απογευματινό της δίνω ότι και μεσημεριανό...με το θηλασμό κι εμείς ακάθεκτοι..ειδικά το βράδυ..ανά μία με δύο ώρες...!!!

Δοκίμασε κάτι που να λιώνει για αρχή όπως μπανάνα ή πολύ βρασμένα λαχανικά πατάτα, κολοκύθι κλπ. Σιγά σιγά θα το εμπιστευτείς και θα σου φύγει η φοβία. Για οσπρια πάντως ούτε κ εμένα τρελενεται.. Βασικά για τπτ δεν τρελενεται πέρα από τογιαούρτι. Εγώ με τον θηλασμό έχω κουραστεί αρκετά η αλήθεια είναι όμως θέλω να το κρατήσω μέχρι το έτος κ μετά θα το ξανασκεφτώ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Mari@nna της είχα δώσει ψωμάκι να κρατάει και πνίγηκε κι από τότε φοβήθηκα πολύ...όσπρια τι δίνεις;;εγώ μόνο φακή..και μένα Μ έχει κουράσει ο θηλασμός..όλο το βράδι άυπνη ..και με περιορίζει και σε πολλά αλλα απ' την άλλη νομίζω ότι δεν είμαι έτοιμη ακόμη ...και γω εκεί στο χρόνο πιστεύω...αν και δεν ξέρω και πως θα ξεκολλήσει και το μωρό ..που με ψάχνει συνεχεια:P

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Mari@nna της είχα δώσει ψωμάκι να κρατάει και πνίγηκε κι από τότε φοβήθηκα πολύ...όσπρια τι δίνεις;;εγώ μόνο φακή..και μένα Μ έχει κουράσει ο θηλασμός..όλο το βράδι άυπνη ..και με περιορίζει και σε πολλά αλλα απ' την άλλη νομίζω ότι δεν είμαι έτοιμη ακόμη ...και γω εκεί στο χρόνο πιστεύω...αν και δεν ξέρω και πως θα ξεκολλήσει και το μωρό ..που με ψάχνει συνεχεια:P

Φακές, μαυρομάτικα, και ρεβίθια έχω δοσει αλλά δεν τρελάθηκε κιόλας.. Γενικά δεν τρώει ιδιαίτερα. Επίσης της φτιάχνω μαφιν με διαφορα λαχανικά ή/και λίγο κρέας κ μπιφτέκι και της τα δίνω να τα κρατάει.. Και όλο κ κάτι τρώει. Όταν θέλω να την απασχολήσω της δίνω ψωμί την κόρα ή παξιμάδι και κάθεται εκεί με τις ώρες..ότι θα πλανταξουν κάποια στιγμή είναι σίγουρο, μου έχει κάνει κ εμένα 2-3 επεισόδια στο ένα επενέβει, την χτύπησα στην πλάτη και το έβγαλε, ηταν πιο μικρή βέβαια τότε. Γενικά όμως αν διαβάσεις θα δεις ότι έχουν μηχανισμούς για να τα διαχειριστουν πολύ καλύτερα απ ότι φανταζόμαστε. Αν θέλεις βοήθεια μπες στο Facebook στην ομάδα μετάβασης από αλεσμένα ή στο bwl να πάρεις ιδέες κ κουράγιο. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Mari@nna ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.δυστηχως δεν χρησιμοποιώ το facebook. Θα ψάξω εδώ στο φόρουμ είμαι σίγουρη θα βρω ουκ ολίγα θεματα..!!Απλά ήταν πολύ τρομαχτικό αυτό με το ψωμί και δεν μπορώ ψυχολογικά να το ξαναδώ...είχε και μια παλινδρόμηση νεογέννητη και έχω φοβίες ....το βλέπω 3 χρόνων θα της δώσω κάτι σε στερεο:Pούτε εμένα τρελάθηκε και γενικά δεν πολυτρωει...η παιδίατρος μου είπε τις φακές να τις συνδυάζω πάντα με ρύζι για καλύτερη απορρόφηση των βιταμινών...πόσο μηνών είναι ακριβώς το δικό σου;;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...