Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2021!


Recommended Posts

On 19/2/2022 at 7:15 ΜΜ, Penny28 είπε:

Εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα όχι αυτές τις κρέμες του εμπορίου τα οποία δεν τα θέλει με τίποτα σήμερα ούτε μια κουταλιά δεν έφαγε!!!Περιμένω τα μπισκότα μένω σε χωριό και ότι χρειάζομαι τα παραγγέλνω στο φαρμακείο και έρχονται.... 

Α τα μπισκοτα μεσα στα φρουτα?

Φαγητο τρωει? Ποσο περιπου?

16 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Καλημέρα κορίτσια,πως τα πάνε τα μωράκια σας με τον πόνο των δοντιών;ταλαιπωρούνται η είστε τυχερές; Εμένα κλαίει τις τελευταίες μέρες αρκετά και δαγκώνει ότι βρει.

Καλησπερα!

Εμεις δεν εχουμε ακομα...

Ποσο ειναι το μπεμπι σου?

Ξερω οτι βοηθανε κατι μασητικα που τα βαζεις ψυγειο κ παγωνουν κ τα δινεις να τα μασαει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, georgiaSep21 είπε:

Α τα μπισκοτα μεσα στα φρουτα?

Φαγητο τρωει? Ποσο περιπου?

Καλησπερα!

Εμεις δεν εχουμε ακομα...

Ποσο ειναι το μπεμπι σου?

Ξερω οτι βοηθανε κατι μασητικα που τα βαζεις ψυγειο κ παγωνουν κ τα δινεις να τα μασαει.

Έχουμε ξεκινήσει φρούτο περίπου 3 εβδομάδες δεν τρώει σχεδόν καθόλου με το ζόρι ότι της δίνω σε 15 μερες περίπου θα ξεκινήσουμε λαχανικά μας είπε...Αυριο θα της βάλω μπισκότο μέσα να δούμε πως θα πάει τρώει δηλαδή 3 με 4 κουταλιές παραπάνω με τίποτα...ελπιζω να φάει τώρα... 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Έχουμε ξεκινήσει φρούτο περίπου 3 εβδομάδες δεν τρώει σχεδόν καθόλου με το ζόρι ότι της δίνω σε 15 μερες περίπου θα ξεκινήσουμε λαχανικά μας είπε...Αυριο θα της βάλω μπισκότο μέσα να δούμε πως θα πάει τρώει δηλαδή 3 με 4 κουταλιές παραπάνω με τίποτα...ελπιζω να φάει τώρα... 

Πως κ σας εβαλε πρωτα φρουτα κ μετα λαχανικα?

Εχεις δοκιμασει διαφορετικους συνδυασμους μηπως και?

Ελπιζω κατι να φαει με το μπισκοτο....γεννηκα το ανοιγει το στομα οταν πας κοντα το κουταλι?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, georgiaSep21 είπε:

Πως κ σας εβαλε πρωτα φρουτα κ μετα λαχανικα?

Εχεις δοκιμασει διαφορετικους συνδυασμους μηπως και?

Ελπιζω κατι να φαει με το μπισκοτο....γεννηκα το ανοιγει το στομα οταν πας κοντα το κουταλι?

Εννοείς πως και δεν μας έδωσε κρέμα εμπορίου? Γενικά είναι πολύ κατά σε ότι έχει σχέση με πραγμστσ εμπορίου... Και τα μπισκότα με το ζόρι τα έδωσε...

Δοκιμασα αυτές τις μέρες να της δώσω χωρίς πορτοκαλί και το έφαγε αρκετά καλά μπορώ να πω ανοίγει και το στοματάκι της να φάει ευτυχώς! Σήμερα έφαγε 50γρ 3κει που δεν έτρωγε καθόλου χωρίς μπισκότο... Κάτω υπό άλλες συνθήκες δεν άνοιγε το στόμα με της το έδινα και το έφτυνε αμέσως η έκανε πως θα κάνει εμετό...εσεις πως τα πάτε τι τρώτε τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2022 at 5:33 ΜΜ, Penny28 είπε:

Εννοείς πως και δεν μας έδωσε κρέμα εμπορίου? Γενικά είναι πολύ κατά σε ότι έχει σχέση με πραγμστσ εμπορίου... Και τα μπισκότα με το ζόρι τα έδωσε...

Δοκιμασα αυτές τις μέρες να της δώσω χωρίς πορτοκαλί και το έφαγε αρκετά καλά μπορώ να πω ανοίγει και το στοματάκι της να φάει ευτυχώς! Σήμερα έφαγε 50γρ 3κει που δεν έτρωγε καθόλου χωρίς μπισκότο... Κάτω υπό άλλες συνθήκες δεν άνοιγε το στόμα με της το έδινα και το έφτυνε αμέσως η έκανε πως θα κάνει εμετό...εσεις πως τα πάτε τι τρώτε τώρα? 

Ναι νομιζα σας εδωσε εμποριου!

Πως τη φτιαχνεις δηλαδη?

Δυσκολο το πορτοκαλι...εμας μας ειπε μπανανα μηλο κ γινομενο αχλαδι. Δοκιμασε κ αβοκαντο, λενε τους αρεσει!

Εμεις τρωμε 50γρ κ 700μλ γαλα...τα κλασσικα μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 24/2/2022 at 7:14 ΠΜ, georgiaSep21 είπε:

Ναι νομιζα σας εδωσε εμποριου!

Πως τη φτιαχνεις δηλαδη?

Δυσκολο το πορτοκαλι...εμας μας ειπε μπανανα μηλο κ γινομενο αχλαδι. Δοκιμασε κ αβοκαντο, λενε τους αρεσει!

Εμεις τρωμε 50γρ κ 700μλ γαλα...τα κλασσικα μας...

Καλησπέρα χάθηκα εντελώς!!

Έκοβα μήλο,αχλάδι, μπανάνα τα έβαζα στο μουλτι και έβαζα και χυμό από ένα πορτοκαλί...το κόψαμε και αυτό γιατί μας είναι οξυνο και κάνουμε γουλιες σήμερα τα έβρασα και τα έφαγε πολύ καλύτερα ξεκινήσαμε και λαχανικά καιξ σε λίγες μέρες κρέας.. Εσεις πως τα πάτε? 

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2022 at 12:07 ΠΜ, Penny28 είπε:

Καλησπέρα χάθηκα εντελώς!!

Έκοβα μήλο,αχλάδι, μπανάνα τα έβαζα στο μουλτι και έβαζα και χυμό από ένα πορτοκαλί...το κόψαμε και αυτό γιατί μας είναι οξυνο και κάνουμε γουλιες σήμερα τα έβρασα και τα έφαγε πολύ καλύτερα ξεκινήσαμε και λαχανικά καιξ σε λίγες μέρες κρέας.. Εσεις πως τα πάτε? 

Καλησπερα!

Εμεις ακομα λαχανικα οχι φρουτα! Απο επομενο μηνα. Σε μια βδομαδα θα βαλουμε μοσχαρι. Τρωμε λιιιγο παραπανω κ κλασσικα παιρνουμε βαρος. Εσεις ολα καλα??

Δε θεωρω πρεπει να βραζεις το φρουτο. Αν το βρασεις εχεις χασει το 90% των θρεπτικων συστατικων του. Μη του βαζεις καθολου πορτοκαλι...

Και η δικη μας γιατρος ετσι μου ειπε: δε τα βραζουμε και δε βαζουμε οξυνα

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, georgiaSep21 είπε:

Καλησπερα!

Εμεις ακομα λαχανικα οχι φρουτα! Απο επομενο μηνα. Σε μια βδομαδα θα βαλουμε μοσχαρι. Τρωμε λιιιγο παραπανω κ κλασσικα παιρνουμε βαρος. Εσεις ολα καλα??

Δε θεωρω πρεπει να βραζεις το φρουτο. Αν το βρασεις εχεις χασει το 90% των θρεπτικων συστατικων του. Μη του βαζεις καθολου πορτοκαλι...

Και η δικη μας γιατρος ετσι μου ειπε: δε τα βραζουμε και δε βαζουμε οξυνα

Καλημέρα και εγώ το σκέφτηκα να μην τα βράσω καθόλου απλά είδα μεγάλη διαφορά με την παλυνδομηση έχει ηρεμήσει αρκετά ούτως ή άλλως δεν τα θέλει καθόλου τα φρούτα τα λαχανικά τα τρώει και εμείς σε λίγες μέρες ξεκινάμε κρέας!! Έχετε δοκιμάσει πορτοκαλί κολοκύθα? 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε και εμείς στερεές :-P με μεγάλη αποτυχία προς το παρόν :???:

Τρίτη μέρα βέβαια σήμερα είναι, δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις. Αχλάδι για αρχή και το καταλαβαίνω ότι δεν της αρέσει, δεν είναι και η υφή του ωραία κρεμώδης, οπότε λογικό. Αύριο θα προσθέσω και μήλο, ίσως είναι καλύτερο έτσι.

Προς το παρόν η μπουμπού χρησιμοποιεί το κουταλάκι ως μασητικό για τα ούλα της, μάλλον δεν έχει καταλάβει ακόμα τι πρέπει να κάνει :-)

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2022 at 4:52 ΠΜ, georgiaSep21 είπε:

Α τα μπισκοτα μεσα στα φρουτα?

Φαγητο τρωει? Ποσο περιπου?

Καλησπερα!

Εμεις δεν εχουμε ακομα...

Ποσο ειναι το μπεμπι σου?

Ξερω οτι βοηθανε κατι μασητικα που τα βαζεις ψυγειο κ παγωνουν κ τα δινεις να τα μασαει.

Καλησπέρα,είναι 6 μηνών τώρα(ήταν 5.5 όταν το είχα γράψει) και ακόμη συνεχίζει να πονάει.τα δοντακια όπου να ναι θα βγουν γιατί σχεδόν διαγράφονται στα ούλα.υπομονη λοιπόν..

Το δικό σου πόσο είναι;

Εμείς ξεκινήσαμε φρούτα μήλο αχλάδι μπανάνα εδώ κ 3 εβδομάδες και από λαχανικά πατάτα καρότο κολοκύθι και φασολάκια.τις πρώτες 2 εβδομάδες έτρωγε από 3 κουταλιές με δυσκολία αλλά την τελευταία εβδομάδα τρώει πάρα πολύ,συνήθισε να μασάει κανονικά κ όχι να το βγάζει με τη γλώσσα έξω και συνήθισε και την υφή της κρέμας φαίνεται.εφαγε τόσο πολύ που τον έπιασε δυσκοιλιότητα και για 3 μέρες δεν μπορούσε να κάνει κακά,πιεζόταν κι εκλαιγε.τελικα του λιγόστεψα την ποσότητα κ έκανε κακα 4 φορές η μία μετά την άλλη κ ήταν σκληρά τα κακά του (ενώ με το γάλα μόνο ήταν πάντα νερουλά).πορτοκάλι μας είπε όχι ακόμη ο γιατρός επειδή είναι πολυ όξινο και ούτε εμείς τα βράζουμε τα φρούτα,κρύα απ' το ψυγείο στο μουλτι κι έτοιμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 12/3/2022 at 2:14 ΜΜ, Ασία είπε:

Καλησπέρα,είναι 6 μηνών τώρα(ήταν 5.5 όταν το είχα γράψει) και ακόμη συνεχίζει να πονάει.τα δοντακια όπου να ναι θα βγουν γιατί σχεδόν διαγράφονται στα ούλα.υπομονη λοιπόν..

Το δικό σου πόσο είναι;

Εμείς ξεκινήσαμε φρούτα μήλο αχλάδι μπανάνα εδώ κ 3 εβδομάδες και από λαχανικά πατάτα καρότο κολοκύθι και φασολάκια.τις πρώτες 2 εβδομάδες έτρωγε από 3 κουταλιές με δυσκολία αλλά την τελευταία εβδομάδα τρώει πάρα πολύ,συνήθισε να μασάει κανονικά κ όχι να το βγάζει με τη γλώσσα έξω και συνήθισε και την υφή της κρέμας φαίνεται.εφαγε τόσο πολύ που τον έπιασε δυσκοιλιότητα και για 3 μέρες δεν μπορούσε να κάνει κακά,πιεζόταν κι εκλαιγε.τελικα του λιγόστεψα την ποσότητα κ έκανε κακα 4 φορές η μία μετά την άλλη κ ήταν σκληρά τα κακά του (ενώ με το γάλα μόνο ήταν πάντα νερουλά).πορτοκάλι μας είπε όχι ακόμη ο γιατρός επειδή είναι πολυ όξινο και ούτε εμείς τα βράζουμε τα φρούτα,κρύα απ' το ψυγείο στο μουλτι κι έτοιμα.

 

 

Καλησπερα!

Μια χαρα θα τα πατε!! Θελει υπομονη η στερεα..κ εμεις τωρα που 1 μηνα τρωμε ψιλοστρωνουμε....

On 11/3/2022 at 12:36 ΜΜ, Heidelberg είπε:

Ξεκινήσαμε και εμείς στερεές :-P με μεγάλη αποτυχία προς το παρόν :???:

Τρίτη μέρα βέβαια σήμερα είναι, δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις. Αχλάδι για αρχή και το καταλαβαίνω ότι δεν της αρέσει, δεν είναι και η υφή του ωραία κρεμώδης, οπότε λογικό. Αύριο θα προσθέσω και μήλο, ίσως είναι καλύτερο έτσι.

Προς το παρόν η μπουμπού χρησιμοποιεί το κουταλάκι ως μασητικό για τα ούλα της, μάλλον δεν έχει καταλάβει ακόμα τι πρέπει να κάνει :-)

Καλησπερα!

 

Κ το αβοκαντο βοηθαει στην υφη κ παει κ με λαχανικα κ φρουτα...κ η μπανανα...

Πως τα πατε τωρα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , georgiaSep21 είπε:

Καλησπερα!

Μια χαρα θα τα πατε!! Θελει υπομονη η στερεα..κ εμεις τωρα που 1 μηνα τρωμε ψιλοστρωνουμε....

Καλησπερα!

 

Κ το αβοκαντο βοηθαει στην υφη κ παει κ με λαχανικα κ φρουτα...κ η μπανανα...

Πως τα πατε τωρα?

Ναι περιμένω να μπουν και αυτά τα πιο κρεμώδη και τότε θα γίνει πιο εύκολο λογικά. Απλώς επειδή της κρατάω 3ήμερες εισαγωγές για κάθε καινούργιο, περνάνε μέρες. Όταν έβαλα το μήλο, αντέδρασε και καλύτερα, για να πω την αλήθεια, αλλά επειδή την 2η μέρα πέταξε ξαφνικά κάτι κοκκινίλες στα μάγουλα, το σταμάτησα. Την αφήνω κάνα δυο μέρες μόνο με αχλάδι πάλι και μετά θα βάλω μπανάνα.

Λαχανικά δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα, είμαστε στο ένα γεύμα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2022 at 12:02 ΜΜ, Heidelberg είπε:

Ναι περιμένω να μπουν και αυτά τα πιο κρεμώδη και τότε θα γίνει πιο εύκολο λογικά. Απλώς επειδή της κρατάω 3ήμερες εισαγωγές για κάθε καινούργιο, περνάνε μέρες. Όταν έβαλα το μήλο, αντέδρασε και καλύτερα, για να πω την αλήθεια, αλλά επειδή την 2η μέρα πέταξε ξαφνικά κάτι κοκκινίλες στα μάγουλα, το σταμάτησα. Την αφήνω κάνα δυο μέρες μόνο με αχλάδι πάλι και μετά θα βάλω μπανάνα.

Λαχανικά δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα, είμαστε στο ένα γεύμα προς το παρόν.

Καλησπερα!

Πως ειστε με τις κοκκινιλες? Το ξεπερασε?

Πως κ ξεκινησατε απο φρουτα κ οχι λαχανικα?

Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2022 at 5:18 ΠΜ, georgiaSep21 είπε:

Καλησπερα!

Πως ειστε με τις κοκκινιλες? Το ξεπερασε?

Πως κ ξεκινησατε απο φρουτα κ οχι λαχανικα?

Καλημέρα!

Δεν της ξανάβαλα μήλο προς το παρόν, θα το αφήσω ακόμα. Οι κοκκινίλες της είχαν φύγει μετα από λίγο και είπε η παιδίατρος μήπως την ερέθισε το όξινο του φρούτου, καθώς ακουμπούσε το κουταλάκι στα μάγουλά της. Αλλά το αφήνω για λίγο καλού-κακού.

Για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω γιατί μας ξεκινάει με φρούτα και όχι λαχανικά, το ίδιο κάναμε και στον γιο μου πριν 3 χρόνια. Ίσως επειδή είναι πιο γλυκιά η γεύση τους, για να είναι πιο εύκολο στην αρχή; 

Η μπουμπού το παλεύει η καημένη, κάτι τρώει, όχι σπουδαία ποσότητα βέβαια. Αλλά έχουν αλλάξει τελείως και τα κακά της :roll:, οπότε καταλαβαίνω ότι κάτι καταλήγει και στο στομάχι της (εκτός από ρούχα, καρέκλα, χαρτοπετσέτες κλπ κλπ :???:)

Εσείς πώς τα πάτε;;

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και εμείς έχουμε ξεκινήσει εδώ και 1,5 μήνα φρούτα δεν τα έτρωγε καθόλου δεν άνοιγε καν το στόμα της από τότε που έβαλα αβοκάντο πάμε πολύ καλύτερα 15 μέρες τώρα τρώει και λαχανικά πατάτα καρότο κολοκύθα της αρέσει πάραααα πολύ το μόνο θέμα μας είναι πως όταν πεινάει και νυσταζει δεν έχει υπομονή να φάει κρέμα και θέλει μόνο γάλα και πάντα της κάνω νωρίτερα την κρέμα για να μην πεινάσει και μου κλαίει δεν έχει αντοχή...Μεγάλο θέμα με τα δόντια έχουμε νομίζω πως δεν κοιμάται την μέρα από τον πόνο δεν ξέρω τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...