Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2021!


Recommended Posts

On 17/3/2022 at 8:35 ΠΜ, Heidelberg είπε:

Καλημέρα!

Δεν της ξανάβαλα μήλο προς το παρόν, θα το αφήσω ακόμα. Οι κοκκινίλες της είχαν φύγει μετα από λίγο και είπε η παιδίατρος μήπως την ερέθισε το όξινο του φρούτου, καθώς ακουμπούσε το κουταλάκι στα μάγουλά της. Αλλά το αφήνω για λίγο καλού-κακού.

Για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω γιατί μας ξεκινάει με φρούτα και όχι λαχανικά, το ίδιο κάναμε και στον γιο μου πριν 3 χρόνια. Ίσως επειδή είναι πιο γλυκιά η γεύση τους, για να είναι πιο εύκολο στην αρχή; 

Η μπουμπού το παλεύει η καημένη, κάτι τρώει, όχι σπουδαία ποσότητα βέβαια. Αλλά έχουν αλλάξει τελείως και τα κακά της :roll:, οπότε καταλαβαίνω ότι κάτι καταλήγει και στο στομάχι της (εκτός από ρούχα, καρέκλα, χαρτοπετσέτες κλπ κλπ :???:)

Εσείς πώς τα πάτε;;

 

Καλησπεραα!!

Ναι ισως για να της αρεσει πιο πολυ. Αν κ απο οτι βλεπω στα περισσοτερα αρεσουν πιο πολυ τα λαχανικα. 

Πως τα πατε??

Καλα το τι τρωνε τελικα ειναι αλλο θεμα! Φρυδια, μαλλια, καρεκλακια χαμος!

Εμεις τρωμε λαχανικα, τραχανα και μοσχαρι που μας αρεσουν-στα δικα μας μετρα που γενικως ειναι λιγοφαγη

Δεν της αρεσουν τα φρουτα κ οι κρεμες ακομα...το παλευουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 18/3/2022 at 11:15 ΜΜ, Penny28 είπε:

Γειά σας κορίτσια και εμείς έχουμε ξεκινήσει εδώ και 1,5 μήνα φρούτα δεν τα έτρωγε καθόλου δεν άνοιγε καν το στόμα της από τότε που έβαλα αβοκάντο πάμε πολύ καλύτερα 15 μέρες τώρα τρώει και λαχανικά πατάτα καρότο κολοκύθα της αρέσει πάραααα πολύ το μόνο θέμα μας είναι πως όταν πεινάει και νυσταζει δεν έχει υπομονή να φάει κρέμα και θέλει μόνο γάλα και πάντα της κάνω νωρίτερα την κρέμα για να μην πεινάσει και μου κλαίει δεν έχει αντοχή...Μεγάλο θέμα με τα δόντια έχουμε νομίζω πως δεν κοιμάται την μέρα από τον πόνο δεν ξέρω τι να πω...

Εμεις απο φρούτα τρώμε μηλο αχλάδι αβοκάντο κ μπανάνα. Το πορτοκάλι που ρης έβαλα 1 κγ χυμό του κόκκινισε ο ποπος κ τα μάγουλα κ το σταμάτησα. Η πορτοκαλί κολοκύθα βοηθάει κ στα κακά? Εγινε δυσκοιλιος κ από εβδομάδα θα ξεκινήσω πατάτα καροτο. Το μπρόκολο κ το κουνουπίδι πότε μπαίνει?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Εμεις απο φρούτα τρώμε μηλο αχλάδι αβοκάντο κ μπανάνα. Το πορτοκάλι που ρης έβαλα 1 κγ χυμό του κόκκινισε ο ποπος κ τα μάγουλα κ το σταμάτησα. Η πορτοκαλί κολοκύθα βοηθάει κ στα κακά? Εγινε δυσκοιλιος κ από εβδομάδα θα ξεκινήσω πατάτα καροτο. Το μπρόκολο κ το κουνουπίδι πότε μπαίνει?

Και εμείς τα ίδια φρούτα τρώμε πορτοκαλί δεν βάζω πια γιατί έκανε πάρα πολλές γουλιες!!! 

Εγώ ξεκίνησα 2 μέρες πατάτα+2 μέρες καρότο+2 μέρες κολοκύθα γλυκιά 

Και σε αυτήν την κρέμα προσθέτω έβαλα πράσο την μία μέρα μετά από 2 μέρες δοκίμασα μπρόκολο πάντα με βάση την πάνω κρέμα τώρα θα δοκιμάσω και γλυκοπατάτα. 

Δηλαδή η βάση είναι πατάτα καρότο κολοκύθα και έπειτα κάθε 2 μέρες προσθέτεις ένα καινούργιο και Σπανάκι μου είπε και φασολάκια ότι είναι εποχής μου είπε να βάζω περισσότερο. Το σπανάκι το φοβάμαι γιατί έχει πάρα πολλά φυτοφάρμακα τα οποία δεν φεύγουν με το βράσιμο μας το έχει πει μανάβης... 

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2022 at 11:15 ΜΜ, Penny28 είπε:

Γειά σας κορίτσια και εμείς έχουμε ξεκινήσει εδώ και 1,5 μήνα φρούτα δεν τα έτρωγε καθόλου δεν άνοιγε καν το στόμα της από τότε που έβαλα αβοκάντο πάμε πολύ καλύτερα 15 μέρες τώρα τρώει και λαχανικά πατάτα καρότο κολοκύθα της αρέσει πάραααα πολύ το μόνο θέμα μας είναι πως όταν πεινάει και νυσταζει δεν έχει υπομονή να φάει κρέμα και θέλει μόνο γάλα και πάντα της κάνω νωρίτερα την κρέμα για να μην πεινάσει και μου κλαίει δεν έχει αντοχή...Μεγάλο θέμα με τα δόντια έχουμε νομίζω πως δεν κοιμάται την μέρα από τον πόνο δεν ξέρω τι να πω...

Καλησπερα!

Πως τα πατε απο τοτε που μας εγραψες?

Το αβοκαντο βοηθα πολυ. Εμεις ακομα φρουτα δεν...αλλα το προσπαθουμε.

Βγαζει δοντακια κ ποναει οντως απο τοσο νωρις?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, georgiaSep21 είπε:

Καλησπερα!

Πως τα πατε απο τοτε που μας εγραψες?

Το αβοκαντο βοηθα πολυ. Εμεις ακομα φρουτα δεν...αλλα το προσπαθουμε.

Βγαζει δοντακια κ ποναει οντως απο τοσο νωρις?

Εμείς ακόμα γενικά με όλες τις κρέμες δεν....τρώει ελάχιστα και από τα φρούτα και τα λαχανικά...δοκιμαζω συνέχεια καινούργια λαχανικά μήπως και φάει αλλά δεν τα θέλει...ναι βγάλαμε δοντάκι το κάτω και αχνό φαίνεται και το δίπλα είχε ξεκινήσει από τον 3ο να βγαίνει και βγήκε τώρα στον 6ο...γενικά όμως σαν μωρό δεν τρώει πολύ απλά όσο τρώει την πιάνει.. Για αυτί εγώ αγχώνομαι επειδή δεν τρώει και πολύ γάλα.. Εσείς πως είστε? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Εμείς ακόμα γενικά με όλες τις κρέμες δεν....τρώει ελάχιστα και από τα φρούτα και τα λαχανικά...δοκιμαζω συνέχεια καινούργια λαχανικά μήπως και φάει αλλά δεν τα θέλει...ναι βγάλαμε δοντάκι το κάτω και αχνό φαίνεται και το δίπλα είχε ξεκινήσει από τον 3ο να βγαίνει και βγήκε τώρα στον 6ο...γενικά όμως σαν μωρό δεν τρώει πολύ απλά όσο τρώει την πιάνει.. Για αυτί εγώ αγχώνομαι επειδή δεν τρώει και πολύ γάλα.. Εσείς πως είστε? 

Α τα βγαλατε νωρις νωρις!! Μεγαλωνεται γρηγορα!

Εμεις τρωμε λαχανικα κ μοσχαρι γυρω στα 80gr κ καμια κρεμα μεσα στη μερα 2 φορες εκει 40gr και 40gr.

Γαλα πινει με παιχνιδακια κ χαζεμα γυρω στα 650ml τη μερα.

Προφανως τρωμε πιο κατω απο το "μεσο ορο" αλλα ναι τη πιανει κ αυτη.

Κ εγω αγχωνομαι πολυ με το γαλα κ το να πιει αυτα τα 650ml μας...βασανιζει. Κανει ο μπαμπας εδω ολοκληρο πανηγυρι. Θελει 2 ατομα δηλαδη για να χαζευει.

Ξερω πως ειναι το αγχος με το φαγητο πολυ καλα...κ προσπαθω να το αποβαλω αφου παιρνει βαρος...αλλα ειναι πολυ δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, georgiaSep21 είπε:

Α τα βγαλατε νωρις νωρις!! Μεγαλωνεται γρηγορα!

Εμεις τρωμε λαχανικα κ μοσχαρι γυρω στα 80gr κ καμια κρεμα μεσα στη μερα 2 φορες εκει 40gr και 40gr.

Γαλα πινει με παιχνιδακια κ χαζεμα γυρω στα 650ml τη μερα.

Προφανως τρωμε πιο κατω απο το "μεσο ορο" αλλα ναι τη πιανει κ αυτη.

Κ εγω αγχωνομαι πολυ με το γαλα κ το να πιει αυτα τα 650ml μας...βασανιζει. Κανει ο μπαμπας εδω ολοκληρο πανηγυρι. Θελει 2 ατομα δηλαδη για να χαζευει.

Ξερω πως ειναι το αγχος με το φαγητο πολυ καλα...κ προσπαθω να το αποβαλω αφου παιρνει βαρος...αλλα ειναι πολυ δυσκολο...

Και εμένα ευτυχώς από βάρος καλά πάμε αλλά το άγχος παραμένει...ενα διάστημα που δεν έτρωγε σχεδόν καθόλου κόντεψα να τρελαθώ!!! 

Δοκίμασα γλυκοπατάτα και πήγε κάπως καλύτερα θα δίξει σε λίγες μέρες έχουμε το τελευταίο εμβόλιο και θα μας πει τι γίνετε...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Και εμένα ευτυχώς από βάρος καλά πάμε αλλά το άγχος παραμένει...ενα διάστημα που δεν έτρωγε σχεδόν καθόλου κόντεψα να τρελαθώ!!! 

Δοκίμασα γλυκοπατάτα και πήγε κάπως καλύτερα θα δίξει σε λίγες μέρες έχουμε το τελευταίο εμβόλιο και θα μας πει τι γίνετε...

Γλυκοπατατα κ καροτο τρωει πολυ η δικη μου...αν σε βοηθαει...κ μπροκολο, κουνουπιδι,σελινο, κολοκυθι, σπανακι

Θα μας μεινει το αγχος...καθε φορα που ειναι ωρα για γαλα λεω ωχ Παναγια μου...καθολου δε το εχουμε ευχαριστηθει..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, georgiaSep21 είπε:

Γλυκοπατατα κ καροτο τρωει πολυ η δικη μου...αν σε βοηθαει...κ μπροκολο, κουνουπιδι,σελινο, κολοκυθι, σπανακι

Θα μας μεινει το αγχος...καθε φορα που ειναι ωρα για γαλα λεω ωχ Παναγια μου...καθολου δε το εχουμε ευχαριστηθει..

Εμένα έτρωγε πολύ πριν κλείσει τον 2ο από εκει και έπειτα έκοψε αρκετά νομίζω μου έχει μείνει ψυχολογικό γιατί και στην κοιλιά δεν έπαιρνες ιδιαίτερο βάρους για αυτό και γέννησα αμέσως με το που είδαμε πως δεν έχει πάρει γραμμάριο!!! Αλλά είναι φυσιολογικό από την μία λόγο θρομβοφυλιας αλλά αυτό το άγχος κάθε φορά δεν υπάρχει!!!Παίρνει πολύ ικανοποιητικό βάρος αλλά τρώει οριακά για την ηλικία της η παιδιατρος λέει τόσο θέλει τόσο τρώει μην σκας!! Εγώ γλυκοπατάτα βάζω καρότο κολοκύθα γλυκιά μπρόκολο πράσο Σπανάκι το φοβάμαι εδώ δεν βρίσκω εύκολα και είναι μέσα στα φυτοφάρμακα...περιμένω το καλοκαίρι έχουμε κήπο και βάζουμε από όλα θα τρώει τα δικά μας που ξέρω και τι έχουν!!! Ιδιαίτερη προσοχή θέλουν η φράουλες μπορεί να το ξέρεις το λέω ενημερωτικά κρατάνε όλα τα φάρμακα και δεν τα από βάλλουν με το πλύσιμο αν και δεν είναι η εποχή τους ακόμα αλλά το λέω  να το ξέρεις!!!

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Εμένα έτρωγε πολύ πριν κλείσει τον 2ο από εκει και έπειτα έκοψε αρκετά νομίζω μου έχει μείνει ψυχολογικό γιατί και στην κοιλιά δεν έπαιρνες ιδιαίτερο βάρους για αυτό και γέννησα αμέσως με το που είδαμε πως δεν έχει πάρει γραμμάριο!!! Αλλά είναι φυσιολογικό από την μία λόγο θρομβοφυλιας αλλά αυτό το άγχος κάθε φορά δεν υπάρχει!!!Παίρνει πολύ ικανοποιητικό βάρος αλλά τρώει οριακά για την ηλικία της η παιδιατρος λέει τόσο θέλει τόσο τρώει μην σκας!! Εγώ γλυκοπατάτα βάζω καρότο κολοκύθα γλυκιά μπρόκολο πράσο Σπανάκι το φοβάμαι εδώ δεν βρίσκω εύκολα και είναι μέσα στα φυτοφάρμακα...περιμένω το καλοκαίρι έχουμε κήπο και βάζουμε από όλα θα τρώει τα δικά μας που ξέρω και τι έχουν!!! Ιδιαίτερη προσοχή θέλουν η φράουλες μπορεί να το ξέρεις το λέω ενημερωτικά κρατάνε όλα τα φάρμακα και δεν τα από βάλλουν με το πλύσιμο αν και δεν είναι η εποχή τους ακόμα αλλά το λέω  να το ξέρεις!!!

 

K εμενα ακριβως μετα τον 2ο παει το γαλα στα 500ml.

Απο τοτε μεχρι 750 εχουμε φθασει.

Κ εμενα ετσι μου λεει αλλα.....το αγχος εκει!

Α τι ωραια θα εχετε κ κηπο!!!

Σωστα για τις φραουλες το ξερω...μαλλον θα βαλω καμια γλαστρουλα γιατι εμεις...μπαλκονι!

On 24/3/2022 at 6:57 ΠΜ, Roulaa@ είπε:

Εμεις απο φρούτα τρώμε μηλο αχλάδι αβοκάντο κ μπανάνα. Το πορτοκάλι που ρης έβαλα 1 κγ χυμό του κόκκινισε ο ποπος κ τα μάγουλα κ το σταμάτησα. Η πορτοκαλί κολοκύθα βοηθάει κ στα κακά? Εγινε δυσκοιλιος κ από εβδομάδα θα ξεκινήσω πατάτα καροτο. Το μπρόκολο κ το κουνουπίδι πότε μπαίνει?

Νομιζω τα λαχανικα δεν εχουν χρονο...οποτε θες ξεκινας καθε ενα που ειναι εποχη του. Μονο να βαζεις ενα νεο καθε φορα, αν κανει αλλεργια να ξερεις τι ειναι. Κ η βρωμη αν τη μουλιασεις σε νερο ή γαλα κ τη βαλεις στα φρουτα βοηθα πολυ στη δυσκοιλιοτητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και από εμάς!

Εμείς δεν τα πάμε πολύ καλά με το φαγητό, μας το παίζει δύσκολη η κυρία!! Ελάχιστη πρόοδο έχουμε κάνει από την αρχή, και δυσκολεύεται και στα κακά (δεν γκρινιάζει, αλλά την βλέπω που ζοριζεται και δεν κάνει κάθε μέρα). 

Μέσα στην εβδομάδα θα της ξεκινήσω και δεύτερο γεύμα (λαχανικά) και ελπίζω εκεί να τα πάει καλύτερα! Νομίζω τουλάχιστον ότι θα βελτιωθεί στο θέμα της δυσκοιλιότητας.

Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2022 at 9:32 ΠΜ, Heidelberg είπε:

Καλημέρα και από εμάς!

Εμείς δεν τα πάμε πολύ καλά με το φαγητό, μας το παίζει δύσκολη η κυρία!! Ελάχιστη πρόοδο έχουμε κάνει από την αρχή, και δυσκολεύεται και στα κακά (δεν γκρινιάζει, αλλά την βλέπω που ζοριζεται και δεν κάνει κάθε μέρα). 

Μέσα στην εβδομάδα θα της ξεκινήσω και δεύτερο γεύμα (λαχανικά) και ελπίζω εκεί να τα πάει καλύτερα! Νομίζω τουλάχιστον ότι θα βελτιωθεί στο θέμα της δυσκοιλιότητας.

Καλησπέρα, και εμενα δεν έχει κάνει μεγάλη πρόοδο και τρώμε 2γευματα κρέμας εδώ και πολύ καιρό κάποιες μέρες τρώει 20γρ κάποιες 100γρ κάποιες μια κουταλιά...δεν την πιέζω ας φάει όσο θέλει τουλάχιστον πίνει γάλα...βέβαια με αγχώνει που δεν τα τρώει αλλά κάποια στιγμή έχω την ελπίδα ότι θα αλλάξει λίγο το θέμα έχουμε βγάλει και δύο δοντάκια και πιστεύω πως την ταλαιπωρουν... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες... Να πω κ γω τα νεακια μας ☺ Διαβαζω οτι οι περισσοτερες τωρα θα μπειτε στ λαχανικα... Εμεις ειμαστε 6 μηνων κ 12 ημερων κ εχουμε ηδη (σχεδον)  ενα μηνα που ξεκινησαμε λαχανικα κ εδω κ μιαμιση βδομαδα ξεκινησαμε κ κρεμα απογευμα υποαλλεργικη... Εχουμε αλλεργια στ γαλα κ στ μοσχαρακι (ω ναι μοσχαρακι).. Γαλα πρωι κ βραδυ υποαλλεργικο απαισιο σε γευση κ την μερα αντε να μ πιει 270 ml αλλα μ τρωει πολυ απο τα αλλα 3 γευματα εστω... Στ 17 που πηγαμε παιδιατρο ηταν 67εκ και 7.100 κιλα! !!! Εχει κ μενα ο μικρος ενοχλησεις στ ουλα τρωει ΤΑ ΠΑΝΤΑ αλλα δν ειν να ασπρισαν ιδιαιτερα τα ουλα τ αν κ ο γιατρος ειπε οτι ξεκιναει σιγα σιγα για τα πρωτα του δοντακια... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Sadri09 είπε:

Καλησπερα μανουλες... Να πω κ γω τα νεακια μας ☺ Διαβαζω οτι οι περισσοτερες τωρα θα μπειτε στ λαχανικα... Εμεις ειμαστε 6 μηνων κ 12 ημερων κ εχουμε ηδη (σχεδον)  ενα μηνα που ξεκινησαμε λαχανικα κ εδω κ μιαμιση βδομαδα ξεκινησαμε κ κρεμα απογευμα υποαλλεργικη... Εχουμε αλλεργια στ γαλα κ στ μοσχαρακι (ω ναι μοσχαρακι).. Γαλα πρωι κ βραδυ υποαλλεργικο απαισιο σε γευση κ την μερα αντε να μ πιει 270 ml αλλα μ τρωει πολυ απο τα αλλα 3 γευματα εστω... Στ 17 που πηγαμε παιδιατρο ηταν 67εκ και 7.100 κιλα! !!! Εχει κ μενα ο μικρος ενοχλησεις στ ουλα τρωει ΤΑ ΠΑΝΤΑ αλλα δν ειν να ασπρισαν ιδιαιτερα τα ουλα τ αν κ ο γιατρος ειπε οτι ξεκιναει σιγα σιγα για τα πρωτα του δοντακια... 

Kαλησπερα!

Μπραβο ειστε πολυ καλα βαρος κ υψος κ εχετε κ αλλεργια!

Πρεπει να ειναι δυσκολη περιπτωση το μικρακι σου...

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Sadri09 είπε:

Καλησπερα μανουλες... Να πω κ γω τα νεακια μας ☺ Διαβαζω οτι οι περισσοτερες τωρα θα μπειτε στ λαχανικα... Εμεις ειμαστε 6 μηνων κ 12 ημερων κ εχουμε ηδη (σχεδον)  ενα μηνα που ξεκινησαμε λαχανικα κ εδω κ μιαμιση βδομαδα ξεκινησαμε κ κρεμα απογευμα υποαλλεργικη... Εχουμε αλλεργια στ γαλα κ στ μοσχαρακι (ω ναι μοσχαρακι).. Γαλα πρωι κ βραδυ υποαλλεργικο απαισιο σε γευση κ την μερα αντε να μ πιει 270 ml αλλα μ τρωει πολυ απο τα αλλα 3 γευματα εστω... Στ 17 που πηγαμε παιδιατρο ηταν 67εκ και 7.100 κιλα! !!! Εχει κ μενα ο μικρος ενοχλησεις στ ουλα τρωει ΤΑ ΠΑΝΤΑ αλλα δν ειν να ασπρισαν ιδιαιτερα τα ουλα τ αν κ ο γιατρος ειπε οτι ξεκιναει σιγα σιγα για τα πρωτα του δοντακια... 

Ποια κρεμα δίνεις? Εγω απ ε μηνων δίνω το novalac ha κ τωρα 5μιση μηνων τρώει φρουτόκρεμα κ μεσημεριανό(λαχανικά με κοτόπουλο μέχρι στιγμής). Για την αλλεργία πήγες σε αλλεργίολογο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...