Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια στα 32


Recommended Posts

πρίν από 38 λεπτά , Kate33 είπε:

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά με υγεία και να γεμισουν μωράκια την αγκαλιά μας σύντομα. Πρώτη φορά γραφω στο γκρουπ, αλλά το παρακολουθώ από τον Απρίλιο, όταν και διαγνωστηκα με ΠΩΑ.

Η ιστορία μου έχει ως εξής: το 2018 βρέθηκαν δυο κύστες ενδομητριωσης, μια σε κάθε ωοθηκη και αφαιρέθηκαν με λαπαροσκοπικο χειρουργειο. Τον Απρίλιο  του 2021, σε ηλικία 33 ετών, μετά από κάποιους μήνες ελεύθερων -και όχι στοχευμένων - επαφών, παρατήρησα ανωμαλίες στην περίοδο. Ο γυναικολόγος μου μου σύστησε να κάνω εξετάσεις και ανάμεσα τους την ΑΜΗ, η οποία βγήκε 0,23. 
Η FSH 10 και οι υπόλοιπες φυσιολογικά. Έπαθα πανικό και σοκ για αρκετό καιρό. Συμβουλεύτηκα τρεις γυναικολόγους, οι οποίοι σύστησαν 2-3 σπερματεγχυσεις και μετά εξωσωματική.

Επίσης έχω θυρεοειδή (ρυθμισμένο), αντίσταση στην ινσουλίνη και κάποια κιλά παραπάνω. Διάβασα πολλά πράγματα στο φόρουμ και πραγματικά ευτυχώς που υπάρχει και με βοήθησε να βρω γιατρό που να μου ταιριάξει.
Τον Σεπτέμβριο εκανα την πρώτη ωοληψια στο γένεσις με τον Σφ. Μετά από τρεις ωοληψιες που δεν γονιμοποιηθηκε το ωάριο που βρήκαμε, εκανα prp ωοθηκών. Ο γιατρός μου εξήγησε ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες λόγω της ηλικίας να δούμε βελτίωση. Όντως στους δυο επόμενους κύκλους γονιμοποιήθηκαν δυο ωάρια και έχω δυο εμβρυακια. Συνεχίζουμε το μάζεμα να φτάσουμε ιδανικά στα 4 έμβρυα.

η fsh είναι άλλοτε 12 κ αλλοτε 14.

επισης κάνω γυμναστική κάθε μέρα, βελονισμό, μια προσπάθεια στην διατροφή και παίρνω βιταμίνες Fertilimax και ovamax. 
 

το σοκ ακόμα ύπαρχει, κάθε μέρα το σκέφτομαι κ δεν το πιστεύω. Ελπίζω μέσα μου ότι θα πετύχει η προσπάθεια μου όπως και όλων των κοριτσιών  και σύντομα θα έχουμε αγκαλιά τα μωρά μας.
Σήμερα διάβασα την ιστορία σου- αλλωστε μπαίνω κάθε μέρα στο φόρουμ- και αποφάσισα να σου γράψω.

Όσον  αφορά την περίοδο, εχω κανονικά αλλά με λιγότερη ροή.

@Malntalia έχω διαβάσει και την δίκη σου ιστορία και μέσα από την ψυχή μου εύχομαι να είναι η τυχερή σου φορά.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου .. εγώ όπως είπα τπτ δεν έχω μαζέψει ελπίζω στο prp... Γιατί περίοδος δεν έρχεται κάθε μήνα κ με ταλαιπωρούν οι εξάψεις... Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά!και να χούμε και δικά σου νέα σύντομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Kate33 είπε:

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά με υγεία και να γεμισουν μωράκια την αγκαλιά μας σύντομα. Πρώτη φορά γραφω στο γκρουπ, αλλά το παρακολουθώ από τον Απρίλιο, όταν και διαγνωστηκα με ΠΩΑ.

Η ιστορία μου έχει ως εξής: το 2018 βρέθηκαν δυο κύστες ενδομητριωσης, μια σε κάθε ωοθηκη και αφαιρέθηκαν με λαπαροσκοπικο χειρουργειο. Τον Απρίλιο  του 2021, σε ηλικία 33 ετών, μετά από κάποιους μήνες ελεύθερων -και όχι στοχευμένων - επαφών, παρατήρησα ανωμαλίες στην περίοδο. Ο γυναικολόγος μου μου σύστησε να κάνω εξετάσεις και ανάμεσα τους την ΑΜΗ, η οποία βγήκε 0,23. 
Η FSH 10 και οι υπόλοιπες φυσιολογικά. Έπαθα πανικό και σοκ για αρκετό καιρό. Συμβουλεύτηκα τρεις γυναικολόγους, οι οποίοι σύστησαν 2-3 σπερματεγχυσεις και μετά εξωσωματική.

Επίσης έχω θυρεοειδή (ρυθμισμένο), αντίσταση στην ινσουλίνη και κάποια κιλά παραπάνω. Διάβασα πολλά πράγματα στο φόρουμ και πραγματικά ευτυχώς που υπάρχει και με βοήθησε να βρω γιατρό που να μου ταιριάξει.
Τον Σεπτέμβριο εκανα την πρώτη ωοληψια στο γένεσις με τον Σφ. Μετά από τρεις ωοληψιες που δεν γονιμοποιηθηκε το ωάριο που βρήκαμε, εκανα prp ωοθηκών. Ο γιατρός μου εξήγησε ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες λόγω της ηλικίας να δούμε βελτίωση. Όντως στους δυο επόμενους κύκλους γονιμοποιήθηκαν δυο ωάρια και έχω δυο εμβρυακια. Συνεχίζουμε το μάζεμα να φτάσουμε ιδανικά στα 4 έμβρυα.

η fsh είναι άλλοτε 12 κ αλλοτε 14.

επισης κάνω γυμναστική κάθε μέρα, βελονισμό, μια προσπάθεια στην διατροφή και παίρνω βιταμίνες Fertilimax και ovamax. 
 

το σοκ ακόμα ύπαρχει, κάθε μέρα το σκέφτομαι κ δεν το πιστεύω. Ελπίζω μέσα μου ότι θα πετύχει η προσπάθεια μου όπως και όλων των κοριτσιών  και σύντομα θα έχουμε αγκαλιά τα μωρά μας.
Σήμερα διάβασα την ιστορία σου- αλλωστε μπαίνω κάθε μέρα στο φόρουμ- και αποφάσισα να σου γράψω.

Όσον  αφορά την περίοδο, εχω κανονικά αλλά με λιγότερη ροή.

@Malntalia έχω διαβάσει και την δίκη σου ιστορία και μέσα από την ψυχή μου εύχομαι να είναι η τυχερή σου φορά.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου καλή χρονιά και με το επιθυμητό σύντομα! Τις βιταμίνες στις είπε ο σφακ ; Εγώ δεν παίρνω κάτι. . Μόνο cyclacur για την ώρα.. προσέχω όσο μπορώ βέβαια.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Cathy10 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου καλή χρονιά και με το επιθυμητό σύντομα! Τις βιταμίνες στις είπε ο σφακ ; Εγώ δεν παίρνω κάτι. . Μόνο cyclacur για την ώρα.. προσέχω όσο μπορώ βέβαια.. 

Μετά την δεύτερη φορά που δεν γονιμοποιηθηκε το ωάριο μου είπε να πάρω βιταμίνες. Ωστοσο ηδη έπαιρνα τις ovamax και προσέθεσα τις fertilimax. Παίρνω και προβιοτικά τον τελευταίο μήνα. Διάβασα αρκετά πράγματα στο site tomakeamammy όμως δεν μπορώ να πω ότι τα τηρώ όλα. Αποφεύγω να βάφω νύχια, χρησιμοποιώ φυτικά προϊόντα για καλλωπισμό και για καθαριότητα του σπιτιού. Πινω ένα ρόφημα μείγμα από τσουκνίδα, λιναροσπορο και λυγαρια. Και κάνω μάσαζ στην κοιλιακή χώρα μετά την περίοδο με καστορέλαιο για 1-2 λεπτά κάθε βράδυ. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Μπορεί να παίζει, αλλά όχι μόνο της μαμάς, όλων των θηλυκών προγόνων μας. Δεν βρίσκεις άκρη! Συν αυτό που ανέφερε άλλο μέλος: ζούμε σε άλλα περιβάλλοντα! 

Υπομονή και πολλή τύχη!!! 

Α σοβαρά Ε; Νομιζα ειναι κληρονομικο κ μονο απο μητερα κ το πολυ πολυ της γιαγιάς ..

On 3/1/2022 at 12:04 ΜΜ, Cathy10 είπε:

Η ΑΜΗ μου είναι 0,24 pmol/L . Καθόλου καλή δυστυχώς..

Η μαμά μου μπήκε κλιμακτηριο κοντά στα 50 αν σκεφτείς ότι μας έκανε και στα 42 φυσικα..(και είμαι και δίδυμη)..δεν νομίζω να έπαιξε ρόλο αυτό..

Για το κέντρο που λες ειμαι στο Γένεσις , η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα τρελά.. αλλά θεωρείται απ' τα τοπ.. τι να πω..αν έχεις κάτι να προτείνεις θα χαρώ πολύ να το ακούσω.

Ωωω κ 42 κ φυσικα και δίδυμη ..μαλιστα.κ εγω 42 ετων με αμη 0,3 κ fsh 16 εως 18,5 ..μαζεψα με φυσικους στο γεν στον Π κ τα καταφερα κ διδυμα επιασα.γιατι κινήθηκα κ γρηγορα κ ημουν κ τυχερη θεωρω..αλλα δεν χασαμε ωαριο ,κ απο την αρχη μου εδωσε βιταμινες κ ειχα κ γενικα σωστη καθοδηγηση απο αποψη εξετασεων αλλα και καλό σπερμα !

23 ώρες πρίν, Condios είπε:

Καλησπέρα,,,,η ΑΜΗ σου είναι χαμηλή αλλά έχουμε δει και με χαμηλοτερη επιτυχια με δικά τους ωαρια,,,,θέλει υπομονή αν έχεις να παρακολουθείς φυσικούς,,,,λόγω ηλικίας καθαρά και επειδη είσαι μικρή αν αντέχεις δοκίμασε,,,,Η @Nephele78 έχει δίκιο,,,παίζει ρόλο το εμβρυολογικό αλλά δεν ξερω ούτε αυτό που είσαι ούτε θυμάμαι σε ποιο ήταν η Νεφέλη,,,,ας σου πει....! Όσο για την Πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια και την πρόωρη εμμηνόπαυση έχω να σας πω πως δεν παιζει ρολο οπως πολυ σωστα αναφέρεις (και εσυ ζωντανό παράδειγμα)...άλλη ζωή πλέον, άλλος οργανισμός, μακάρι να είμασταν σαν τις μαμαδες μας ,,, αλλά δεν....οπότε δόξα το Θεο που υπάρχουν επιλογες θα πω εγώ. Βρισκομαι στην αντίστοιχη κατασταση σου αλλα ειμαι 41 και με μεγαλυτερη ΑΜΗ αλλά με ενδομητριωση,,,αρα παω μονο με δανεικα και με αυτα ακομα παιδευομαι,,,δεν εχω καταφερει εγκυμοσυνη τελειομηνη.

Εγώ ξέρω κοπέλα που αντίστοιχα στην ηλικία σου πήγε με δανεικά λόγω προωρης εμμηνόπαυσης και έκανε ένα παιδάκι και μετά από 7 χρόνια με 1 ωορρηξία που έτυχε μεσα στο χρονο να κανει έκανε το δεύτερο της,,,,προφανως η χαλαρωση επειδή είχε ένα και η τύχη ήταν με το μερος της. Για αυτό λεμε,,,,όλα γίνονται! Εύχομαι να τα καταφέρεις αν εχεις τη δυναμη και να το παλεψεις,,,,γιατι εισαι οντως μικρή,,,μακάρι ολοψυχα να εισαι και τυχερη και να κάνεις με δικό σου ωάριο !!!!! Δύναμη και μεγάλη αγκαλιά! Αυτή η χρονιά ας είναι η τυχερή για το δώρο ζωής που περιμένουμε τόσες γυναίκες!

Ξεχασα να γράψω γιατι τωρα το καταλαβα.εγω με αμη 0,3 ng οποτε η δικη σου η pmol δε ξερω ποσο αντιστοιχει σε ng .. @Cathy10 εισαι μικρη προσπαθησε κ αλλο, εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι απο τους 12 μηνες ωαριο καταλληλο για γονιμοποιηση θα βρουμε τους 6-7.,γμωμη μου να επιμεινεις λιγο ακομα. Η λύση με τη δοτρια θα σε περιμενει παντα κ η επιτυχια ειναι σιγουρη.!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια! Είμαι τόσο καιρό στο φόρουμ με ετ με δότρια αλλά εδώ δεν έχω ξαναμπεί και χρειάζομαι τη συμβουλή σας. Λοιπόν. Διαγνώστηκα με ΠΩΑ στα 26 μου. Τώρα είμαι 37. Τα πρώτα χρόνια η περίοδός μου ερχόταν όποτε ήθελε και επειδή έβγαζα και κύστες συνέχεια έπαιρνα αντισυλληπτικά. Τα τελευταία 3 χρόνια περίπου το γύρισα στα cyclacur  και τον τελευταίο χρόνο σε αυτοκόλλητα dermestril των 50 σε συνδυασμό με duphaston. Χωρίς αυτά δε μου έρχεται με τίποτα περίοδος. Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Αυτόν το μήνα δε μου ήρθε περίοδος ούτε με τη θεραπεία. Η γυναικολόγος μου μου είπε ότι ίσως είναι τυχαίο γιατί καμιά φορά ειδικά όταν έχε κρύο δεν εφαρμόζουν καλά τα αυτοκόλλητα και ότι πρέπει να συνεχίσω τη θεραπεία ως έχει και να δω αν θα μου έρθει τον επόμενο μήνα. Τη ρώτησα λοιπόν αν σε περίπτωση που δεν έρθει πρέπει να αυξήσω τη δόση των dermestril γιατί έχω και κάποια συμπτώματα έλλειψης οιστροδιόλης (ξηρότητα κόλπου, λιγούρες για γλυκό, υπνηλία, ξεχνάω πολύ). Η γιατρό είπε ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο αυτό γιατί υπάρχουν επιπτώσεις και θα πρέπει να ελέγχω συνέχεια το στήθος μου. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση? Δηλαδή από τη μία ίσως δε με καλύπτει η θεραπεία που παίρνω αλλά από την άλλη δε θέλω να διακινδυνέψω για καρκίνους του μαστού και τέτοια πράγματα. Εσείς τι θεραπεία κάνετε (αν κάνετε). Έχετε να μου προτείνετε κάποιον γιατρό που να ειδικεύεται σ' αυτό στη Θεσσαλονίκη?

Ο εξωσωματικός μου όταν τον ρώτησα μου απάντησε ότι αυτά θα μου τα πει ο γιατρός που με παρακολουθεί και επίσης όταν ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βγάλω κανένα δικό μου ωάριο που είπε δεν υπάρχει καμία περίπτωση. Επομένως πάω για εξωσωματική με δότρια με κλειστά μάτια (είμαι σε αναμονή όπου να ναι θα ξεκινήσω) αλλά τι πρέπει να κάνω για να διατηρήσω την υγεία μου ανεξάρτητα από την εξωσωματική και την απόκτηση παιδιού? Ουφφφφ μπλέξιμο.

ΑΜΗ: 0,02

FSH : 38.4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα. 

Θα παραθέσω την δική μου ιστορία ελπίζοντας να βοηθήσει. 

Πριν ένα χρόνο, στα 35 μου, αποφάσισα πως θέλω να καταψύξω ωάρια καθώς θέλω πολύ να κάνω παιδάκια αλλά δεν υπάρχει ακόμη ο σωστός σύντροφος. Ζω στην επαρχία και μίλησα με κέντρο της Άθηνας όπου μου εξηγήσαν λεπτομέρώς τα πάντα. Ταυτόχρονα, υπήρχε επικοινωνία τους και με τον γυναικολόγο μου. Κάνω το πακέτο εξετάσεων που απαιτείται για τις ορμόνες και τα αποτελέσματα με κάνουν να χάσω την γη κάτω από τα πόδια μου. Τρεις ημέρες κλεισμένη στο δωμάτιο του σπιτιού μου, χωρίς να θέλω ούτε να φάω, τίποτα. Ήταν σοκ. ΑΜΗ 0,41, FSH περίπου 25 και μια εικόνα πρόωρης ωοθηκικής ανεπάρκειας - κάτι που δεν γνώριζα καν πως υπήρχε. Με μητέρα και γιαγιάδες να έχουν περίοδο ως τα 50 τους σίγουρα και με πολλές δίδυμες κυήσεις και από τις δύο πλευρές, πίστευα οτι θα έμενα έγκυος με την πρώτη και μάλιστα σε δίδυμα. 

Θα κάνω ένα fast forward. Προχώρησα σε prp 4/3/21. Ξεκίνησα βιταμίνες D3 2500/εβδομάδα για 1 μήνα. Ξεκίνησα κάτι άλλες βιταμίνες σχετικές με γονιμότητα. Έκανα στο εντωμεταξύ εξετάσεις για να μάθω αν είναι γονιδιακό ή κάτι άλλο. Όλα άψογα. (Έμαθα λοιπόν και πόσο υγιής σε αυτόν τον τομέα είμαι - ήταν ανακούφιση). Καρυώτυπος check. Έλεγχος για σύνδρομο Turner check. Κληρονομικότητα check. Αποκλείστηκαν όλα αυτά (ίσως και άλλα που δεν θυμάμαι) και οι πιθανότητες ήταν δύο: ή γεννήθηκα με λιγότερα ωάρια ή κάποια στιγμή από κάποια ίωση κάποιο αυτοάνοσο τα θεώρησε εχθρούς και προχωρήσε σε...γενοκτονία. 

Δεύτερες εξετάσεις. FSH 7,7!!!! Αρχίζουμε! Ενέσεις, χάπια... ιστορίες... 5 ωάρια! Τρίτη φορά... τα ίδια! Άλλα 5 ωάρια! Τέταρτη φορά η ίδια ιστορία...και 6 ωάρια! Ακολουθήσαν άλλες δυο φορές με 2 και 4 αντίστοιχα ωάρια (αναφέρομαι σε ώριμα και υγιή ωάρια). Σύνολο 22! 

Τελείωσα 11/7/21 όμως ακομη δεν εχω συνέλθει καθώς μόλις πήγε λίγο ο οργανισμός να μπει ξανά στη σειρά του... άρχισαν ακόμη πιο έντονα τα συμπτώματα (που μέχρι πρότινος θεωρούσα προεμμηνορρυσιακό σύνδρομο). Εξάψεις - εφίδρωση - καταθλιπτική διάθεση - νεύρα... πολλά. Ψυχολογία στα τάρταρα που τόσο νέα θα έπρεπε να ξεκινήσω κάποια στιγμή χάπια για να κρατήσω την περίοδο ως τα 50 μου περίπου. Άγχος γιατί η εμμηνόπαυση κάτω των 40 είναι νόσος - φόβος. Οι γιατροί μου όλοι φυσικά καθησυχαστικοί γιατι θα λαμβάνω τις ορμόνες δια στόματος. Ακόμη δεν έχουμε φτάσει εκεί αλλά πραγματικά δυσκολεύομαι και να το αποδεχτώ και να ηρεμήσω.

ΟΜΩΣ!!! Ο σκοπός επετεύχθη! Ευτυχώς εγκαίρως πρόλαβα να ανακαλύψω τι συμβαίνει γιατί αν αυτό γινόταν πχ φέτος... δεν ξέρω τι αποτελέσματα θα είχε και αν θα είχε. Ακόμη τότε όλοι με προετοίμαζαν για δανεικά ωάρια, υιοθεσία... Είμαι υπερ και των δυο αλλά ήμουν αποφασισμένη να φτάσω πρώτα μέχρι τέλους, να παλέψω όσο μπορώ για να καταψύξω ωάρια. Και έγινε! Πίστη, θέληση, πείσμα και γιατροί που γνωρίζουν καλά το αντικείμενό τους και πως να προσαρμόζουν την αγωγή όχι απλά σε κάθε γυναίκα, αλλά και σε κάθε κύκλο της ίδιας γυναίκας ανάλογα με την πορεία της. 

Σωματικά, πνευματικά, ψυχολογικά και οικονομικά...γονάτισα. Ακόμη δεν έχω επανέλθει πλήρως. Είναι και στον άνθρωπο βέβαια. Με στήριξη από την οικογένεια όμως όλα γίνονται τόσο πιο εύκολα και διαχειρίσιμα. Αν όχι της οικογένειας, καλών φίλων. Κάποιου πάντως που θα είναι εκεί τις στιγμές που καταρρέουμε... 

Δεν μετανιώνω λεπτό. Θα το έκανα ξανά και ξανά και ξανά. Δεν ξέρω που βρήκα την δύναμη. Το σκέφτομαι και λέω "εγω; Ολο αυτο εγω;". Η δύναμη της θέλησης λοιπόν... 

Μην προδικάζετε τι μέλλει γενέσθαι. Ναι, οι γιατροί οφείλουν να μας ενημερώσουν για όλα τα σενάρια. Η πορεία όμως θα δείξει πως κάθε γυναίκα ανταποκρίνεται σε βοήθεια όπως το prp, οι ειδικές βιταμίνες κοκ και φυσικά στην ωοθηκική διέγερση. 

Οπλιστείτε με αισιοδοξία και υπομονή! Για εμένα αν και η πιο δύσκολη περίοδος σε όλους τους τομείς... ήταν και η περίοδος που ήμουν ευτυχισμένη! Χαμογελάστε, παλέψτε το τόσο όσο θέλετε και αντέχετε και απο εκεί και πέρα... ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει! :-)

Στην διάθεσή σας αν κάποια κοπέλα θέλει περαιτέρω λεπτομέρειες. Έμαθα καλά εκεί μέσα στο κέντρο εξωσωματικής πόσο πρέπει να στηρίζουμε η μια την άλλη...

Καλή τύχη κσι δύναμη σε όλες!!!!

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλες 

Γράφω κυρίως για να ενθαρρύνω λέγοντας τη δική μου ιστορία .είμαι 34 και διαγνώστηκα με πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια τον Νοέμβριο καθώς ζήτησα προγεννητικό.τα αποτελέσματα τραγικά ...22 fsh και 0.1 αμη.

Απογοήτευση,θυμός , στεναχώρια όλα τα συναισθήματα μαζί και εγώ να μην ξέρω τι να κάνω .αφού δοκίμασα κάποιους γιατρούς,κατασταλλαξα και εκανα θεραπεία με βιταμίνες και dhea,έκανα και prp και τι να πω ρε κορίτσια...έγινε το θαύμα με φυσική σύλληψη .

Είμαι 9 εβδομάδων και αδυνατω να το πιστέψω ακόμη .

Εύχομαι να το πιστέψετε,να προσεύχεστε και να έρθει  σε όλες αυτό το θειο δώρο !

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Roza@@ είπε:

Καλησπέρα σε όλες 

Γράφω κυρίως για να ενθαρρύνω λέγοντας τη δική μου ιστορία .είμαι 34 και διαγνώστηκα με πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια τον Νοέμβριο καθώς ζήτησα προγεννητικό.τα αποτελέσματα τραγικά ...22 fsh και 0.1 αμη.

Απογοήτευση,θυμός , στεναχώρια όλα τα συναισθήματα μαζί και εγώ να μην ξέρω τι να κάνω .αφού δοκίμασα κάποιους γιατρούς,κατασταλλαξα και εκανα θεραπεία με βιταμίνες και dhea,έκανα και prp και τι να πω ρε κορίτσια...έγινε το θαύμα με φυσική σύλληψη .

Είμαι 9 εβδομάδων και αδυνατω να το πιστέψω ακόμη .

Εύχομαι να το πιστέψετε,να προσεύχεστε και να έρθει  σε όλες αυτό το θειο δώρο !

Απιστευτο κ ομως ολα τελικα γίνονται ,ισως  την ωρα που πρεπει να γινουν;; Ισως για καποιο λογο ταλαιπωρουμαστε καποιες λιγοτερο ,καποιες πιο πολυ;;Ποιος ξερει;;!! Με το καλό να κρατησεις αγκαλίτσα το μωρακι σου κοπελα μου ! Οτι καλυτερο ευχομαι !!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Roza@@ είπε:

Καλησπέρα σε όλες 

Γράφω κυρίως για να ενθαρρύνω λέγοντας τη δική μου ιστορία .είμαι 34 και διαγνώστηκα με πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια τον Νοέμβριο καθώς ζήτησα προγεννητικό.τα αποτελέσματα τραγικά ...22 fsh και 0.1 αμη.

Απογοήτευση,θυμός , στεναχώρια όλα τα συναισθήματα μαζί και εγώ να μην ξέρω τι να κάνω .αφού δοκίμασα κάποιους γιατρούς,κατασταλλαξα και εκανα θεραπεία με βιταμίνες και dhea,έκανα και prp και τι να πω ρε κορίτσια...έγινε το θαύμα με φυσική σύλληψη .

Είμαι 9 εβδομάδων και αδυνατω να το πιστέψω ακόμη .

Εύχομαι να το πιστέψετε,να προσεύχεστε και να έρθει  σε όλες αυτό το θειο δώρο !

Κορίτσι μου όλα καλά Εύχομαι μεσα από την καρδιά μου μια εύκολη  εγκυμοσύνη και το μωράκι σου αγκαλιά υγιές και χαρούμενο!

μας δίνεις κουράγιο! Θα ήθελες να μας πεις τι βιταμίνες πήρες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 15 λεπτά , Kate33 είπε:

Κορίτσι μου όλα καλά! Εύχομαι. Είδα από την καρδιά μου μια εύκολη  εγκυμοσύνη και το μωράκι σου αγκαλιά υγιές και χαρούμενο!

μας δίνεις κουράγιο! Θα ήθελες να μας πεις τι βιταμίνες πήρες;

Ναι φυσικά !σου γράφω αναλυτικά τι έπαιρνα και πως κινήθηκα.

Απ'τον Νοέμβριο ξεκίνησα ένα ινofert σε φακελάκι το πρωί και ένα inofert plus το βράδυ . ωμέγα 3 (2000μγ), συνένζυμοq10, βιταμίνη Ε (ρίχνει την fsh με φυσικό τρόπο έστω κ εικονικά εμάς μας ενδιαφέρει όμως να πέσει αυτή η τιμή )dhea 75mg σε τρεις δόσεις τη μέρα , βιταμίνη d3 8 σταγόνες τη μέρα ,τ4 γιατί πρεπει να είναι ρυθμισμένος ο θυρεοειδής (θ το γνωρίζεις σίγουρα)fertilimax ένα πρωί ένα βράδυ για δύο μήνες (εxei dhea το φερτιλιμαξ οπότε  από τότε που τα ξεκίνησα μετά έπαιρνα 2 dhea των 50 μγ για να συμπληρώσω το 75μγ)μετά έπαιρναα οβαμαξ ένα πρωί ένα βράδυ .πρόσεξα τη διατροφή μου λίγο,ξεκίνησα γυμναστήριο,έκανα πρπ 9/3 κ εκείνο τον μήνα η αρχές Απριλίου έμεινα έγκυος .το θέμα είναι ότι δε ξέρω τι από όλα βοήθησε γτ το πρπ θέλει δύο κύκλους να δράσει υποτίθεται .λίγο πριν μάθω για την εγκυμοσύνη πήγα σε αιματολογο και ευτυχως που πήγα γτ βρέθηκα να έχω θρομβοφιλικη διάθεση οπότε κάνω ενέσιμες ηπαρινη κ παίρνω κ σαλοσπιρ. Αρχές Απριλίου που είχα μείνει έγκυος κ δε το γνώριζα ακόμη ,είχα ξεκίνησει φεμαρα για πρόκληση ωορρηξίας ένα 7 ημερο.αφου έμαθα για την εγκυμοσύνη εκτός από σαλοσπιρ κ ενέσεις ηπαρινης παίρνω κ κορτιζονη για το α τρίμηνο κ έκανα κ δύο όρους intralibids για να μειώσω τομ κίνδυνο αποβολής.σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια .εύχομαι να σου πάνε κ εσένα όλα καλά !

Επίσης  Προσευχή και είχα κ τη  ζώνη Αγίας Άννας

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια καλησπέρα!!!

Σε απόγνωση κ εγώ...ετών 33..πριν δύο χρόνια βιοχημική κύηση στον 3 μήνα προσπαθειών αναμονή 2 μήνες για νέα προσπάθεια κ τυχαία από υπέρηχο εντοπίσαμε μετά από ένα εξάμηνο πολύποδες ενδομητρίου που δεν επέτρεπαν για εμφύτευση πάρα της προσπάθειες ..αφαίρεση λαπαροσκοπικά 3# μήνες αποχή κ μετά από ένα τρίμηνο πάλι εγκυμοσύνη..αυτή τη φοραπαλινδρομησε την 8 η εβδομάδα...μαζεύω τα κομμάτια μου κ πάμε μετά από 3 μήνες να ξαναπροσπαθησουμε..πήγα να κάνω υπέρηχο κ ο γιατρός μου βρέθηκε έκπληκτος από την εικόνα των ωοθηκών μου μέσα σε 3 μήνες..κάνω ορμονολογικες κ ήρθε το τελειωτικό χτύπημα...Αμη:0.27 fsh:12 Ε2:22 υποστηρίζουν ότι ενδέχεται να επηρεάσε η νόσηση μου από covid γτ ο υπέρηχος πριν νοσησω ήταν άψογος..με πάνε απευθείας για εξωσωματική γτ λένε δεν έχω χρόνο κ μου πέταξαν ότι σε 2 χρόνια από τώρα δεν θα έχω κ περίοδο θα μπω εμμηνόπαυση..

Συγνώμη για το τεράστιο κείμενο αλλά βοήθειααααα..

πρίν από 16 λεπτά , Ninarelita είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!

Σε απόγνωση κ εγώ...ετών 33..πριν δύο χρόνια βιοχημική κύηση στον 3 μήνα προσπαθειών αναμονή 2 μήνες για νέα προσπάθεια κ τυχαία από υπέρηχο εντοπίσαμε μετά από ένα εξάμηνο πολύποδες ενδομητρίου που δεν επέτρεπαν για εμφύτευση πάρα της προσπάθειες ..αφαίρεση λαπαροσκοπικά 3# μήνες αποχή κ μετά από ένα τρίμηνο πάλι εγκυμοσύνη..αυτή τη φοραπαλινδρομησε την 8 η εβδομάδα...μαζεύω τα κομμάτια μου κ πάμε μετά από 3 μήνες να ξαναπροσπαθησουμε..πήγα να κάνω υπέρηχο κ ο γιατρός μου βρέθηκε έκπληκτος από την εικόνα των ωοθηκών μου μέσα σε 3 μήνες..κάνω ορμονολογικες κ ήρθε το τελειωτικό χτύπημα...Αμη:0.27 fsh:12 Ε2:22 υποστηρίζουν ότι ενδέχεται να επηρεάσε η νόσηση μου από covid γτ ο υπέρηχος πριν νοσησω ήταν άψογος..με πάνε απευθείας για εξωσωματική γτ λένε δεν έχω χρόνο κ μου πέταξαν ότι σε 2 χρόνια από τώρα δεν θα έχω κ περίοδο θα μπω εμμηνόπαυση..

Συγνώμη για το τεράστιο κείμενο αλλά βοήθειααααα..

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Ninarelita said:

Κορίτσια καλησπέρα!!!

Σε απόγνωση κ εγώ...ετών 33..πριν δύο χρόνια βιοχημική κύηση στον 3 μήνα προσπαθειών αναμονή 2 μήνες για νέα προσπάθεια κ τυχαία από υπέρηχο εντοπίσαμε μετά από ένα εξάμηνο πολύποδες ενδομητρίου που δεν επέτρεπαν για εμφύτευση πάρα της προσπάθειες ..αφαίρεση λαπαροσκοπικά 3# μήνες αποχή κ μετά από ένα τρίμηνο πάλι εγκυμοσύνη..αυτή τη φοραπαλινδρομησε την 8 η εβδομάδα...μαζεύω τα κομμάτια μου κ πάμε μετά από 3 μήνες να ξαναπροσπαθησουμε..πήγα να κάνω υπέρηχο κ ο γιατρός μου βρέθηκε έκπληκτος από την εικόνα των ωοθηκών μου μέσα σε 3 μήνες..κάνω ορμονολογικες κ ήρθε το τελειωτικό χτύπημα...Αμη:0.27 fsh:12 Ε2:22 υποστηρίζουν ότι ενδέχεται να επηρεάσε η νόσηση μου από covid γτ ο υπέρηχος πριν νοσησω ήταν άψογος..με πάνε απευθείας για εξωσωματική γτ λένε δεν έχω χρόνο κ μου πέταξαν ότι σε 2 χρόνια από τώρα δεν θα έχω κ περίοδο θα μπω εμμηνόπαυση..

Συγνώμη για το τεράστιο κείμενο αλλά βοήθειααααα..

 

Καλημέρα. Διαβάζοντας αυτά που έγραψες μου θύμισαν κάπως αυτά που μου είπαν πριν 3 χρόνια. Στα 30 ξεκίνησαν οι φυσικές προσπάθειες. Πέρασε ένας χρόνος και τίποτα. Ενώ μου έλεγαν ότι δεν είχα τίποτα ξαφνικά μου βρησκουν χαμηλή α.μ.η,  λίγο απόθεμα στις ωοθήκες και πρέπει άμεσα να ξεκινήσουμε εξωσωματική και ότι μας μένει πολύ λίγος χρόνος . Κάνουμε 2 προσπάθειες χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Έρχεται η τρίτη και τα καταφέρνουμε( δυστυχώς το χάσαμε).  Πλέον μαζεύαμε ότι δύναμη μας είχε απομείνει και ετοιμαζόμασταν τώρα τον Σεπτέμβρη για την 4η εξωσωματική. 
Αλλά μια έκπληξη από το πουθενά μένω έγκυος και είμαι στον 4ο μήνα τώρα. 
Σου είπα την ιστορία μου για να μην χάνεις την ελπίδα. Με κάποιο τρόπο θα τα καταφέρεις. Να το ψάχνεις να προσπαθείς και να μην απογοήτευσε να είσαι δυνατή και θα τα καταφέρεις. Να σου αναφέρω ότι έχω νοσήσει και εγώ με κορονοϊο. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου αλήθεια μου δίνεις δύναμη με αυτό απλά μου έκανε εντύπωση πως με φυσική προσπάθεια εμένα σχετικά άμεσα εγκυος.Με τέτοιες τιμές στις ορμόνες μου είπαν δύσκολα κ με εξωσωματική..θυμάσαι τις τιμές σου?

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ότι καλύτερο!

Επεξεργάστηκαν by Ninarelita
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ninarelita said:

Κορίτσι μου αλήθεια μου δίνεις δύναμη με αυτό απλά μου έκανε εντύπωση πως με φυσική προσπάθεια εμένα σχετικά άμεσα εγκυος.Με τέτοιες τιμές στις ορμόνες μου είπαν δύσκολα κ με εξωσωματική..θυμάσαι τις τιμές σου?

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ότι καλύτερο!

Δεν θυμάμαι τις τιμές αλλά ήταν χαμηλή η α.μ.η. Θα ψάξω και αν τις βρω θα σου τις στείλω. 
Στις εξωσωματικές που έκανα περνάμε πολύ λίγα ωάρια, δεν είχα καλή ανταπόκριση στα φάρμακα. 
Είχα κάνει άπειρες εξετάσεις και δεν βρίσκαμε κάποιο αλλο πρόβλημα. 
Μου είχαν κάνει πλύση εγκεφάλου ο γυναικολόγος μου και το κέντρο εξωσωματικησ και μου είπα ότι ήταν αδιέξοδος η εξωσωματική όποτε δεν ασχολήθηκα με τις φυσικές προσπάθειες(δηλαδή να ψάξω την ωορρηξία μου και να έρθω στοχευμένα σε επαφή εκείνες τις μέρες γιατί ο κύκλος μου ήταν χάλια απο 40 μέχρι 55 μέρες)  οποτε πίστευα ότι δεν θα τα κατάφερνα ποτέ με αυτόν τον τρόπο. 
Κάτι μέσα μου έλεγε να πάρω τεστ ωορρηξίας. 
ξεκίνησα απο την 9 ημέρα και έβγαλα θετικό τεστ την 23. Ήρθα σε επαφή εκείνη την ημέρα και την μεθεπόμενη. Τα καταφέραμε έμεινα έγκυος ΣΟΚ. 
Δεν ξέρω τι να πιστέψω. 
Κάτι που είχα κάνει πριν μείνω έγκυος,  για δυο μήνες έπινα κατι βιταμίνες για καλύτερη ποιότητα ωαρίου. Προσέχω γενικά πολύ με την διατροφή μου όποτε όχι αλκοόλ όχι τσιγάρο όχι στην ζάχαρη και αλάτι. Ίσως ήμουνα λιγότερο αγχωμένη γιατί απλά περίμενα τον Σεπτέμβρη και δεν είχα στο μυαλό μου την εγκυμοσύνη. 
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...