Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Πάντως αν πάρεις τεστ,μην κανεις τη βλακεία που έκανα εγώ.Να ξεκινήσεις τουλάχιστον 7μερες από την εμβρυομεταφορά,γιατί πιο πριν θα βγει αρνητικό,ενώ μπορεί να είσαι έγκυος 

      Ναι αυτό σκεφτόμουν βασικά …. Μήπως κάνω Δευτέρα …

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

πρίν από 56 λεπτά , chitaneta είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Αυτο με το πιστοποιητικό για το μπαμπά ακούγεται τέλειο! Διαρκεί πολυ το σεμινάριο για να το κανει;

Και μια άλλη ερώτηση...εχεις μα μου προτείνεις καποιο γιατρό;

Άσε είμαστε ιδιαιτερη περίπτωση...Ειναι Ισπανός και στα χαρτια ακομα κατοικος Ισπανίας. Εχουμε ερθει πρόσφατα Ελλάδα. Δεν εει δουλεια εδώ.

Ισπανία θα ειχα μια χαρα ασφαλιση, αλλά ποιος τρεχει εκει τώρα; δεν εχουμε και σπιτι εκεί...

Αν θυμαμαι καλα ηταν δυο σαββατοκυριακα, περιπου 4 ωρες τη μερα.

Αλλα δεν ξερω πλεον τι γινεται κι αν εχει αλλαξει κατι λογω covid οποτε καλυτερα παρε ενα τηλεφωνο η πηγαινε απο κοντα και ρωτησε.

Εχουν και πολυ ωραιο δωρεαν σεμιναριο θηλασμου 

  • Ευχαριστώ 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, chitaneta είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Αυτο με το πιστοποιητικό για το μπαμπά ακούγεται τέλειο! Διαρκεί πολυ το σεμινάριο για να το κανει;

Και μια άλλη ερώτηση...εχεις μα μου προτείνεις καποιο γιατρό;

Άσε είμαστε ιδιαιτερη περίπτωση...Ειναι Ισπανός και στα χαρτια ακομα κατοικος Ισπανίας. Εχουμε ερθει πρόσφατα Ελλάδα. Δεν εει δουλεια εδώ.

Ισπανία θα ειχα μια χαρα ασφαλιση, αλλά ποιος τρεχει εκει τώρα; δεν εχουμε και σπιτι εκεί...

Αν έχει ασφάλιση από την Ισπανία αλλά μένει μόνιμα στην Ελλάδα και σε είχε ασφαλίσει στην Ισπανία μπορεί να ζητήσει το Ευρωπαϊκό Έντυπο S1 για τον ίδιο και για εσένα από τον Ισπανικό φορέα που είναι ασφαλισμένος ώστε να έχετε ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη και οι δύο στην Ελλάδα. Δουλεύω στον ΕΦΚΑ για αυτό σου το λέω. Ότι θες μπορείς να με ρωτήσεις 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2022 at 11:53 ΠΜ, chitaneta είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Ήθελα να σας ρωτησω αν καποια σκεφτεται να γεννησει στο δημοσιο στην Αθηνα. Ή αν εχει ακουσει για καποια φιλη που γεννησε στο Ελενα κι αν εχετε ακουσει για καποιον καλό γυναικολογο του Ελενα. Ο γιατρος μου συνεργαζεται στο Ιασω και στο Μητερα (ειμαι μαζι του απο εξωσωματικη), και σκεφτομουν οτι θα γεννησω σε ενα απο τα δυο. Αλλά δεν ειμαι ασφαλισμενη στον εοπυ, κοινως ειμαι ανασφαλιστη, και είδα οτι οι τιμες στο Ιασω αν δεν εισαι στο εοπυ ειναι απλησιαστες... Επίσης γνωριζετε αν στα δημοσια ο πατερας μπορει να ειναι μαζι μας στον τοκετο; 

Οποιαδήποτε πληροφορια θα μου φανει χρησημη

Ευχαριστώ

Καλησπέρα!! Εγώ πρώτα Ο Θεός θα γεννήσω στο Έλενα με τον κύριο Κολιόπουλο αλλά έχω ακούσει ότι δεν παίρνει τώρα καινούργιες γυναίκες γιατί μαζευτηκαμε πολλές. Εγώ δεν έχω ξαναγεννησει αλλά η κουμπάρα μου γέννησε και τα δύο παιδιά στο Έλενα και έμεινε πολύ ευχαριστημένη. Όσον αφορά τον πατέρα νομίζω δεν μπαίνει μέσα στην αίθουσα τοκετού λόγω κοβιντ, παλιότερα έμπαινε κανονικά αν είχε συμμετάσχει στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού! Ελπίζω να βοήθησα! Πάντως αν σκέφτεσαι να γεννήσεις στο Έλενα βρες γιατρό γιατί όσο προχωράει η εγκυμοσύνη ίσως να μην σε δέχονται - για παρακολούθηση εννοώ, για τοκετό χώρος παρακολούθηση σε δέχονται υποχρεωτικά αν εφημερεύουν- 

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στην ομάδα...τώρα πήρα χαμπάρι τα φόρουμ εγώ...εδώ βλεπω εσείς τα λέτε από το τέστ εγκυμοσύνης! Εγώ είμαι 14εβ και 1 ημ με τελική ημερομηνία 10/10! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Rafailiapan said:

Καλησπέρα!! Εγώ πρώτα Ο Θεός θα γεννήσω στο Έλενα με τον κύριο Κολιόπουλο αλλά έχω ακούσει ότι δεν παίρνει τώρα καινούργιες γυναίκες γιατί μαζευτηκαμε πολλές. Εγώ δεν έχω ξαναγεννησει αλλά η κουμπάρα μου γέννησε και τα δύο παιδιά στο Έλενα και έμεινε πολύ ευχαριστημένη. Όσον αφορά τον πατέρα νομίζω δεν μπαίνει μέσα στην αίθουσα τοκετού λόγω κοβιντ, παλιότερα έμπαινε κανονικά αν είχε συμμετάσχει στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού! Ελπίζω να βοήθησα! Πάντως αν σκέφτεσαι να γεννήσεις στο Έλενα βρες γιατρό γιατί όσο προχωράει η εγκυμοσύνη ίσως να μην σε δέχονται - για παρακολούθηση εννοώ, για τοκετό χώρος παρακολούθηση σε δέχονται υποχρεωτικά αν εφημερεύουν- 

Ωχ σοβαρά ε; δεν δεχεται καινουριες; Απο οτι βλεπω οσοι εχουν καλο ονομα δεν δεχονται αλλές λογω φορτω εργασιας...να δω τι θα κανω.

Να παω να γεννησω στην τυχη στα εφημερευοντα δεν θα το ηθελα καθολου...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , chitaneta είπε:

Ωχ σοβαρά ε; δεν δεχεται καινουριες; Απο οτι βλεπω οσοι εχουν καλο ονομα δεν δεχονται αλλές λογω φορτω εργασιας...να δω τι θα κανω.

Να παω να γεννησω στην τυχη στα εφημερευοντα δεν θα το ηθελα καθολου...

Ναι και εγώ δεν θα στο πρότεινα, απλά πάρε τηλέφωνο να δεις ποιος γιατρός δέχεται , παίζει ρόλο και αν είσαι στην αρχή της εγκυμοσύνης για αυτό σου είπα να βιαστεις, συνήθως θέλουν να σε παρακολουθούν από την αρχή αν έχω καταλάβει σωστά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 minutes ago, Rafailiapan said:

Ναι και εγώ δεν θα στο πρότεινα, απλά πάρε τηλέφωνο να δεις ποιος γιατρός δέχεται , παίζει ρόλο και αν είσαι στην αρχή της εγκυμοσύνης για αυτό σου είπα να βιαστεις, συνήθως θέλεις να σε παρακολουθούν από την αρχή αν έχω καταλάβει σωστά

Θα κλεισω 14 εβδομαδα...πως το βλεπεις;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , chitaneta είπε:

Θα κλεισω 14 εβδομαδα...πως το βλεπεις;

Μαζί είμαστε... Δεν έχω ιδέα...είναι ανάλογα το γιατρό απλά κάνε μια προσπάθεια το συντομότερο να κλείσεις ραντεβού με κάποιον γιατρό του Έλενα, δεν έχω και συγκεκριμένο να σου προτείνω μόνο το δικό μου ξέρω και τον κ. Γιαλελη που δεν δέχεται γιατί θα βγει στη σύνταξη

On 14/2/2022 at 11:43 ΠΜ, Dimitra97 είπε:

Ναι εεε πο και με το ζόρι πίνω νερό   εντομεταξυ .....

Μπραβοο κορίτσι μ και εγώ θα πάω λίγο πιο μετά από εσένα για το πρώτο μ υπέριχο ...περιμένω πως και πως:wub:

Κορίτσια αυτό το κείμενο το έκανα αντιγραφή επικόλληση από μια κοπέλα π το ανέβασε εγώ δεν ήξερα ότι δεν κάνει η ηλεκτρική κουβέρτα και την αναβα κάθε βράδυ είπα να σας το στηλώ π είμαστε όλες εγγυουλες ...

Κορίτσια καλησπέρα. Μόλις έμαθα ότι η χρήση ηλεκτρικής κουβέρτας απαγορεύεται κατά τη διάρκεια τής εγκυμοσύνης, λόγω αύξησης θερμοκρασίας του σώματος , πιθανότητα αποβολής αλλά και για γενετικές ανωμαλίες λόγω ηλεκτρομαγνητικού πεδιου που παράγει.. έχω φοβηθεί πολύ γιατί είμαι στην 7 βδομάδα και ως τώρα κοιμόμουν με ηλεκτρική και κάποια βράδυα την άφηνα ανοιχτή και με έπαιρνε και ο ύπνος ...

Και εγώ μέχρι πριν 1-2 εβδομάδες κοιμόμουν με ηλεκτρικό υπόστρωμα αλλά πριν ξαπλώσουμε το βγάζαμε από την πρίζα είναι η αλήθεια, πιστεύω δεν το επηρέασε το παιδί ελπίζω τουλάχιστον, οι εξετάσεις είναι όλες πολύ καλές... Δεν σκέφτηκα να ρωτήσω το γιατρό για να είμαι ειλικρινής με τόσο κρύο που είχαμε στο σπίτι μου ήταν μονόδρομος...

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2022 at 7:49 ΠΜ, eva141722 είπε:

Εγώ 11/10/88 χαχα μαζί έχουμε γενέθλια! 

Εγώ και στα δυο μου παιδια στην Αυχενικη είχα μαθει. Τώρα είχα παει στη γιατρό μου στις 10+3 και ελ ήδη έχει κάνει προβλεψη για αγοράκι. Θα μάθουμε λογικα την Παρασκευή στην Αυχενικη. 

Εγώ έκανα την αυχενική,έχω περίπου 2 βδομάδες που την έχω κάνει και μας είπαν 90% κοριτσάκι, δεν είχε τίποτα να εξέχει,πλάκα τελείως... Για να δούμε...εμείς το έχουμε σίγουρο κορίτσι τώρα αν φυτρώσει τίποτα θα γελάμε... χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2022 at 6:12 ΜΜ, eva141722 είπε:

Μονο υπομονη εχω να σου πω. Η πρωτη μου εγκυμοσυνη που κατεληξε σε παλινδρομη ηταν κενος σακος αλλα δεν ειχα και καλες χοριακες εξ αρχης. Η εξελιξη της χοριακης ειναι μια πρωτη ενδειξη καλης εκβασης.Αλλα υπομονη μονο μεχρι και τον επομενο υπερηχο που λογικα θα φανει ξεκαθαρα οτι ειναι.Ο κυκλος επισης μπορει γενικα να ειναι σταθερος αλλα καποιο μηνα να αλλαξει και να χει γινει καθυστερημενη συλληψη.

Καλησπερα και σ ευχαριστω πολύ για την απαντηση…

θελω την βοηθεια σου..Σαν να εξομολογουμαι νοιωθω..Πηγαμε στο γιατρο.Ειδαμε τον σακο.Την Δευτερα που πηγαμε παλι ειδαμε την φουσκαλα δεν ξερω πως λεγεται.
αυτο που με προβληματίζει αρκετά ειναι οτι την δευτερα που μας περασε ειχε χοριακη 24.000 και σημερα που πηραμε αποτελεσματα απο χθεσινη χοριακη ηταν 32.000 περιπου…

και μας κοπηκαν λιγο τα ποδια…

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2022 at 8:26 ΜΜ, Dimitra97 είπε:

Ο ο ο μεγαλώνει κιαλο η περεουλα τι ωραία κορίτσια Μ ❤️ 

 Εγώ πρεπει να είμαι η μοναδική της παρέας ο δεν έχω κάνει  χοριακη εντομεταξυ 

Και εγώ δεν έκανα ποτέ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Christos13 είπε:

Καλησπερα και σ ευχαριστω πολύ για την απαντηση…

θελω την βοηθεια σου..Σαν να εξομολογουμαι νοιωθω..Πηγαμε στο γιατρο.Ειδαμε τον σακο.Την Δευτερα που πηγαμε παλι ειδαμε την φουσκαλα δεν ξερω πως λεγεται.
αυτο που με προβληματίζει αρκετά ειναι οτι την δευτερα που μας περασε ειχε χοριακη 24.000 και σημερα που πηραμε αποτελεσματα απο χθεσινη χοριακη ηταν 32.000 περιπου…

και μας κοπηκαν λιγο τα ποδια…

Καλησπέρα! Αν κρίνω από αυτά που έχω διαβάσει στο ίντερνετ έχει πολύ καλή χοριακη η γυναίκα σου, διορθώστε με αν κάνω λάθος κορίτσια...αλλά κάπως έτσι κυμαίνονται οι τιμες όταν πάνε όλα καλά, αυξάνονται πολύ στην αρχή .. ασφαλή απάντηση για το πώς πορευεστε όμως θα σας δώσει ο γιατρός,αυτόν να εμπιστεύεστε και να είστε ήρεμοι. 

On 5/4/2022 at 11:40 ΠΜ, Christos13 είπε:

Καλημερα παιδια και απο εμενα..

αν και άντρας θελω να σας γραψω απλά γιατι ουσιαστικά δεν εχω καπου να το πω για να το μοιραστώ…

δεν ξερω καν αν ειμαι και στο σωστο τοπικ..

η γυναικα μου με ολα τα γνωστά συμπτωματα ειναι εγκυος.

με σωστό κυκλο (τα εχω μαθει και αυτα βλεπετε)στις 25-27 μερες καναμε τεστ και ηταν θετικό.Μας εβαλε ο γιατρος και καναμε χοριακή πρεπει να ηταν καπου στην 4η με 5η εβδομαδα και βγηκε 2640.

χθες που πηγαμε ενω φαινεται ο σακος μας αγχωσε λιγο γιατι δεν φαινοταν κατι ακομα.
μας εβαλε να ξανακανουμε χοριακη χθες το απογευμα λεγοντας μας οτι τωρα θα πρεπει να ειναι καπου στις 10.000-15.000.

φυσικά μας ειπε οτι ενδεχομένως να ειναι ακομα νωρις για να φανεί κατι.Αλλά φοβόμαστε αυτο το σκετο σακο.Προσπαθω  α μην δειχνω αρνητικός αλλα η ψυχη μου το ξερει κυριως για την γυναικα μου και να την στηριξω οσο μπορω.

το αγχος μεγαλο…

ο σακος φυσικά απ την πρωτη φορά με την χθεσινή εχει μεγαλώσει αισθητά.
εχω φαει τα νυχια μου

Προσπαθώ τόση ώρα να επισυναψω μια εικόνα που δείχνει την αύξηση της χοριακης ανάλογα την εβδομάδα αλλά δεν τα έχω καταφέρει... Αν το ψάξεις ίσως το βρεις και μόνος σου,αλλά όπως είπα και στο προηγούμενο σου μήνυμα με το γιατρό πρέπει να τα δείτε αυτά και να σας καθυσηχασει για να ξέρετε σίγουρα τι γίνεται, εγώ για να καταλάβετε δεν έκανα ποτέ χοριακη,είχα απλά το θετικό τεστ εγκυμοσύνης και μετά από δεκαπέντε μέρες περίπου πήγα για υπέρηχο στον οποίο είδαμε σάκο και ένα πολύ μικρό έμβρυο που δεν μπορέσαμε καν να ακούσουμε καρδιά, δεν ξέρω καν τι τιμές χοριακης είχα δηλαδή, σημασία έχει να δείτε το μωράκι στον υπέρηχο και να μην αγχώνεστε γιατί το μεταδίδετε και στο μωρό! Εύχομαι κάθε καλό! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Rafailiapan είπε:

Καλησπέρα! Αν κρίνω από αυτά που έχω διαβάσει στο ίντερνετ έχει πολύ καλή χοριακη η γυναίκα σου, διορθώστε με αν κάνω λάθος κορίτσια...αλλά κάπως έτσι κυμαίνονται οι τιμες όταν πάνε όλα καλά, αυξάνονται πολύ στην αρχή .. ασφαλή απάντηση για το πώς πορευεστε όμως θα σας δώσει ο γιατρός,αυτόν να εμπιστεύεστε και να είστε ήρεμοι. 

Το θέμα ειναι οτι ο γιατρος θα την ηθελε παραπανω…

και αυτο μας εχει γεμισει προβληματισμούς..Δεν ξερω..Την θελαμε παραπανω,αλλά….

ουυυυυφ….

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Christos13 είπε:

Το θέμα ειναι οτι ο γιατρος θα την ηθελε παραπανω…

και αυτο μας εχει γεμισει προβληματισμούς..Δεν ξερω..Την θελαμε παραπανω,αλλά….

ουυυυυφ….

Τι βδομάδα είστε με βάση την τελευταία περίοδο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Rafailiapan είπε:

Τι βδομάδα είστε με βάση την τελευταία περίοδο; 

Η γυναικα μου λεει 7 προς 8η.

πρίν από 25 λεπτά , Rafailiapan είπε:

Τι βδομάδα είστε με βάση την τελευταία περίοδο; 

Ειχαμε μια απωλεια περισυ παλινδρομη πως λεγεται…Αν μας κατσει στραβή και τωρα πραγματικά ποιος θα κρατησει τον αλλον…

δεν ξερω…Ξερεις προσπαθω να σκεφτω θετικα οσο μπορω αλλά….

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Christos13 είπε:

Η γυναικα μου λεει 7 προς 8η.

Ειχαμε μια απωλεια περισυ παλινδρομη πως λεγεται…Αν μας κατσει στραβή και τωρα πραγματικά ποιος θα κρατησει τον αλλον…

δεν ξερω…Ξερεις προσπαθω να σκεφτω θετικα οσο μπορω αλλά….

Ναι καταλαβαίνω, εγώ θα πρότεινα υπομονή μέχρι να πάτε για υπέρηχο; Σας έχει πει ο γιατρός να πάτε; Να στηρίζετε ο ένας τον άλλον και έχει ο Θεός, ο,τι και να συμβεί θα είναι για το καλό σας. Πάντως χωρίς να είμαι γιατρός εγω θα έλεγα να κρατήσετε την αισιοδοξία σας γιατί μια σχετικά χαμηλή χοριακη μπορεί να σημαίνει και καθυστερημένη σύλληψη (δηλαδή να έγινε η σύλληψη αργότερα από ότι υπολογίζετε εσείς) εγώ πιστεύω ότι μόνο ο υπέρηχος μπορεί να καθορίσει τη βιωσιμότητα της κύησης. Αφού είδατε σάκο τουλάχιστον ξέρετε ότι πρόκειται για μια ενδομήτρια κύηση! Εγώ στην 7η εβδομάδα μόνο αυτό ήξερα αν σε παρηγορεί, τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...