Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Terry1986 είπε:

      Καλημερα!! Καλή μας επιτυχία τη Δευτέρα!!! Εάν και εσύ έχεις σιγουρα θετικό-το τεστ σου είναι ξεκαθαρο!! Οποτε θα σου ευχηθω καλους διπλασιασμους!! Εγώ φοβαμαι να κάνω!

      Καλημερα! Να σου πω απλα τρομαξα, ενω το ηξερα σαν σενάριο, γτ τις αλλες 2 φορές που ειχα εμφυτευση δεν ειχα αιμα οποτε ειχα δεσει στο μυαλο μου πως αυτο συμβαίνει στανταρ στον οργανισμο μ!! Τ τρελου κοινως!!!

      Ναι δυο βλαστοκύστες 4ΑΑ έβαλα! 😀

      Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική από όσο φαίνεται !!! Και εγώ περίμενα να δω καφέ και αυτήν την φορά αλλά τελικά τίποτα και να που έχω θετικό τεστ !!! ( έκανα και clear blue σήμερα κι βγήκε πιο έντονη η γραμμή ) εγώ θα σου έλεγα κάνε ένα τεστακι να σου φύγει το άγχος μέχρι την Δευτέρα !!! Είμαι σίγουρη πως θα έχεις καλά αποτελέσματα 🥹🥹🥹

      • Μου αρέσει 5

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Annie4 είπε:

Κορίτσια ξαναμπαίνω σφήνα..

Μόλις γυρισα απο τον γιατρό. Ακούσαμε καρδούλα!!! Μια μικρη αποκολληση εχω, οχι σημαντικη αλλα ειπε καλυτερα να ξεκουραστω μια βδομαδα ακομα και μου εγραψε και ενεσιμη προγεστερονη. Ειπε ειναι συχνοτατο και δεν υπαρχει λογος να ανησυχω ουτε και να ειμαι ξαπλα. Απλα να μην κουραζομαι. Ειμαι χαρουμενη.

Μεγαλη χαρα πηρα!!!!!!! Τι ευχαριστα.. μολις μπηκα μονο και μονο για να δω αν εχεις γραψει νεα!!!!!!!!  Να ναι παντα γερο!!!! Να προσεχεις λιγακι, μη σκυβεις, μη σηκωνεις βαρη οχι αποτομες κινησεις.. ολα θα πανε τελεια!!!!!!! Μπραβο μπραβο μπραβο ρε μικρο σπορακιιιιιιι:x

4 ώρες πρίν, nina21 είπε:

κοριτσια πως ειστε? πως πανε οι κοιλιτσες? φουσκωνουν? 

εγω μπηκα στην 17η εβδομαδα και ακομη δεν λεω να ηρεμισω απο εμετους! εσεις πως ειστε?

μαθατε φυλο για τα μωρακια σας? 

εμεις περιμενουμε δυο αντρακια <3 <3 <3 

Καλησπερα

Με το καλο τα αντρακια σου!!!! Παντα γερα να ναι :x

Εγω μεθαυριο μπαινω 16η και κατα 90% εχω κοριτσακι

Εγω φουσκωσα ηδη ναι... φαινεται δηλαδη παρολο που ειναι νωρις. Απο συμπτωματα.. απιστευτη συχνοουρια, κουραση, τσιμπηματακια..

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

Κορίτσια ξαναμπαίνω σφήνα..

Μόλις γυρισα απο τον γιατρό. Ακούσαμε καρδούλα!!! Μια μικρη αποκολληση εχω, οχι σημαντικη αλλα ειπε καλυτερα να ξεκουραστω μια βδομαδα ακομα και μου εγραψε και ενεσιμη προγεστερονη. Ειπε ειναι συχνοτατο και δεν υπαρχει λογος να ανησυχω ουτε και να ειμαι ξαπλα. Απλα να μην κουραζομαι. Ειμαι χαρουμενη.

Μπραβο, κοριτσι μου!!!Τελεια νεα!!Μην αγχωνεσαι για την αποκολληση!!Στον γιο μου ειχα παθει κι εγω με ξαφνικη αιμοραγια, εμεινα ολο το δευτερο μηνα στο σπιτι με προσοχη και ολα πηγαν τελεια!!Απο τον 3ο επεστρεψα κιολας κανονικα στη δουλεια, μεχρι που βγηκα στην αδεια εγκυμοσυνης. Ξεκουραση και προσοχη θελει και ολα θα πανε μια χαρα!Η προγεστερονη βοηθαει γενικα, εγω τοτε επαιρνα ετσι κι αλλιως ενεσιμη και utrogestan απο την αρχη λογω εξωσωματικης.

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Primula είπε:

Φουσκώνουν φουσκώνουν...

εγώ δεν ήθελα να μάθω το φύλο αλλά από ότι καταλαβαίνω από το αγόρι μου για δύο αγοράκια μπουκλωτα πάμε κ μεις!!

Κορίτσια εγώ συνεχίζω να έχω πονάκια.. τραβηγματα αλλά κ πόνους χαμηλά σαν περιόδου. αίμα καθόλου αλλά αυτοί οι πόνοι πόσο με αγχωνουν.. πονάτε εσείς καθόλου; 

Τα μωράκια δεν ξέρω αν τα νιώθω, αλλά αν είναι αυτό που νομίζω άντε να τα νιώσω μια δύο φορές την ημέρα; Εσείς; Τα νιώθετε αισθητά;

Επίσης, όταν φαω ή πιω κάτι, έστω το τίποτα πολύ λίγο, η κοιλιά μου τουμπανιαζει γίνεται πολύ σκληρή.. τις συσπασεις πως τις νιώθουμε έχει νιώσει καμία τώρα ή σε παλιότερη εγκυμοσύνη αν μπορεί να περιγράψει;

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε τέλεια!!

Προσευχουλα κ ξεκούραση ❤️

Συσπασεις ειναι οταν η κοιλια τσιτωνει.. τουμπανιαζει.. πετρωνει. Αν νιωθεις κατι τετοιο απλα να το πεις στον γιατρο σου για να το ξερει. Εγω ειχα κανα 2 μερες μερικες και μου ειπε να μην κουραζομαι,παιρνω ηδη μαγνησιο. 

Τωρα δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει το φαι.. ισως ειναι εντερο. Αλλα οπως το περιεγραψες σ εμας καλο ειναι να το πεις και στον γιατρο.

Εγω κοριτσια τα λεω ολα να εχω το κεφαλι μου ησυχο..


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, κι εγω πηγα σημερα στο γιατρο...ειδαμε φυλο!!!Αγορακι και αυτο ξεκαθαρα!!!Μ' εφαγαν οι αντρες οπως καταλαβαινετε χαχαχα!!Κατα τα αλλα, ολα αψογα μεχρι στιγμης!Επομενο ραντεβου 7/6 για τη β επιπεδου.

  • Μου αρέσει 6

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Κοριτσια, κι εγω πηγα σημερα στο γιατρο...ειδαμε φυλο!!!Αγορακι και αυτο ξεκαθαρα!!!Μ' εφαγαν οι αντρες οπως καταλαβαινετε χαχαχα!!Κατα τα αλλα, ολα αψογα μεχρι στιγμης!Επομενο ραντεβου 7/6 για τη β επιπεδου.

Πόσο θέλω να διαβάζω μόνο ευχάριστα για όλες μέχρι τέλους ❤️

Β επιπέδου πόσο θα είσαι όταν θα κάνεις;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Primula είπε:

Πόσο θέλω να διαβάζω μόνο ευχάριστα για όλες μέχρι τέλους ❤️

Β επιπέδου πόσο θα είσαι όταν θα κάνεις;

Αχ, μακαρι να εχουμε μονο καλα νεα να λεμε!!21+3 θα ειμαι.

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια nipt έκανε καμιά (εκτός από papp-a δηλ στην αυχενική) κ αν ναι τι ηλικία έχετε όσες κάνατε; Εγώ δεν έκανα ,44 ετών, αλλά είμαι με δοτρια 22 ετών κ η αυχενική ήταν πολύ καλή.. κ το σκέφτομαι συνέχεια τώρα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Primula είπε:

Φουσκώνουν φουσκώνουν...

εγώ δεν ήθελα να μάθω το φύλο αλλά από ότι καταλαβαίνω από το αγόρι μου για δύο αγοράκια μπουκλωτα πάμε κ μεις!!

Κορίτσια εγώ συνεχίζω να έχω πονάκια.. τραβηγματα αλλά κ πόνους χαμηλά σαν περιόδου. αίμα καθόλου αλλά αυτοί οι πόνοι πόσο με αγχωνουν.. πονάτε εσείς καθόλου; 

Τα μωράκια δεν ξέρω αν τα νιώθω, αλλά αν είναι αυτό που νομίζω άντε να τα νιώσω μια δύο φορές την ημέρα; Εσείς; Τα νιώθετε αισθητά;

Επίσης, όταν φαω ή πιω κάτι, έστω το τίποτα πολύ λίγο, η κοιλιά μου τουμπανιαζει γίνεται πολύ σκληρή.. τις συσπασεις πως τις νιώθουμε έχει νιώσει καμία τώρα ή σε παλιότερη εγκυμοσύνη αν μπορεί να περιγράψει;

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε τέλεια!!

Προσευχουλα κ ξεκούραση ❤️

Εμενα τα πονακια εχουν υποχωρησει αλλα θυμαμαι οτι στην πρωτη εγκυμοσυνη, ειχα μεχρι τελους, βασικα με επιαναν μολις κουραζομουν λιγο, μη φανταστεις...δεν εκανα τιποτα κουραστικο τοτε αλλα λιγο να εμενα περισσοτερο ορθια για παραδειγμα, αμεσως ενιωθα πονακια σαν κραμπες περιοδου και μολις ξαπλωνα, υποχωρουσαν. Οποτε, ολα παιζουν φανταζομαι!Εγω το νιωθω ολο και πιο εντονα μερα με τη μερα και προχθες ενιωσα για πρωτη φορα κλωτσιες χαμηλα που ηταν αισθητες και εξωτερικα οταν εβαλα το χερι μου. Μου φανηκε περιεργο γιατι ειναι νωρις, στον γιο μου καπου στις 20 εβδομαδες ειχα νιωσει την πρωτη κλωτσια, αλλα χθες παλι το καταλαβε και ο αντρας μου οταν εβαλε το χερι του. Αυτο με το τουμπανιασμα μετα το φαγητο το εχω κι εγω. Μονο το πρωι ειναι σχετικα μαλακη η κοιλια μου. Και στην πρωτη εγκυμοσυνη ομως ετσι ηταν, οποτε δε νομιζω να σημαινει κατι.

 

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Primula είπε:

Κορίτσια nipt έκανε καμιά (εκτός από papp-a δηλ στην αυχενική) κ αν ναι τι ηλικία έχετε όσες κάνατε; Εγώ δεν έκανα ,44 ετών, αλλά είμαι με δοτρια 22 ετών κ η αυχενική ήταν πολύ καλή.. κ το σκέφτομαι συνέχεια τώρα..

Ο γιατρος τι σου ειπε;; ειναι πολυ ιδιαιτερη η περιπτωση σου. Εκανε μια φιλη μου πριν εναν μηνα με καλη αυχενικη, απο εξωσωματικη 38 χρονων. Ειναι μη παρεμβατικη μεθοδος οποτε ειναι καθαρα οικονομικο το θεμα. Στατιστικα βγαζει κι αυτη, δεν ειναι δηλαδη διαγνωστικη οπως η αμνιοπαρακεντηση..απλα εχει μεγαλη ακριβεια... με επιφυλαξη.. οτι μου εχουν πει σου μεταφερω.


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Primula είπε:

Φουσκώνουν φουσκώνουν...

εγώ δεν ήθελα να μάθω το φύλο αλλά από ότι καταλαβαίνω από το αγόρι μου για δύο αγοράκια μπουκλωτα πάμε κ μεις!!

Κορίτσια εγώ συνεχίζω να έχω πονάκια.. τραβηγματα αλλά κ πόνους χαμηλά σαν περιόδου. αίμα καθόλου αλλά αυτοί οι πόνοι πόσο με αγχωνουν.. πονάτε εσείς καθόλου; 

Τα μωράκια δεν ξέρω αν τα νιώθω, αλλά αν είναι αυτό που νομίζω άντε να τα νιώσω μια δύο φορές την ημέρα; Εσείς; Τα νιώθετε αισθητά;

Επίσης, όταν φαω ή πιω κάτι, έστω το τίποτα πολύ λίγο, η κοιλιά μου τουμπανιαζει γίνεται πολύ σκληρή.. τις συσπασεις πως τις νιώθουμε έχει νιώσει καμία τώρα ή σε παλιότερη εγκυμοσύνη αν μπορεί να περιγράψει;

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε τέλεια!!

Προσευχουλα κ ξεκούραση ❤️

Εγώ κορίτσι μου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πολλές συσπάσεις και την έβγαλα ξάπλα τους 3 τελευταίους μήνες.. Στην αρχή νόμιζα ότι κουνιέται το μωρό και με σπρώχνει με το κεφάλι του. Αυτή είναι η αίσθηση, σαν κάτι να κάνει κωλοτουμπα μέσα στην κοιλιά σου και αυτή σκληραίνει πολύ, γίνεται πέτρα.. Έτσι θα το περιεγραφα.. Πάντως πολλές μανούλες έχουν συσπάσεις και νομίζουν ότι είναι το μωρό, δεν τις καταλαβαίνουν.. Οποτε να προσέχετε κορίτσια γιατί και εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη την πάτησα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 35 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Ο γιατρος τι σου ειπε;; ειναι πολυ ιδιαιτερη η περιπτωση σου. Εκανε μια φιλη μου πριν εναν μηνα με καλη αυχενικη, απο εξωσωματικη 38 χρονων. Ειναι μη παρεμβατικη μεθοδος οποτε ειναι καθαρα οικονομικο το θεμα. Στατιστικα βγαζει κι αυτη, δεν ειναι δηλαδη διαγνωστικη οπως η αμνιοπαρακεντηση..απλα εχει μεγαλη ακριβεια... με επιφυλαξη.. οτι μου εχουν πει σου μεταφερω.

Και ο γυναικολόγος κ ο υπερηχογραφίστης μου είπαν δεν χρειάζεται, απλά σκέφτομαι μήπως έκανα βλακεία

πρίν από 18 λεπτά , Ρια new mum είπε:

Εγώ κορίτσι μου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πολλές συσπάσεις και την έβγαλα ξάπλα τους 3 τελευταίους μήνες.. Στην αρχή νόμιζα ότι κουνιέται το μωρό και με σπρώχνει με το κεφάλι του. Αυτή είναι η αίσθηση, σαν κάτι να κάνει κωλοτουμπα μέσα στην κοιλιά σου και αυτή σκληραίνει πολύ, γίνεται πέτρα.. Έτσι θα το περιεγραφα.. Πάντως πολλές μανούλες έχουν συσπάσεις και νομίζουν ότι είναι το μωρό, δεν τις καταλαβαίνουν.. Οποτε να προσέχετε κορίτσια γιατί και εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη την πάτησα! 

Και πως κατάλαβες ότι τελικά ήταν συσπάσεις κ οχι το μωρό; Φαινόταν στον υπέρηχο πχ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Primula είπε:

Και ο γυναικολόγος κ ο υπερηχογραφίστης μου είπαν δεν χρειάζεται, απλά σκέφτομαι μήπως έκανα βλακεία

Και πως κατάλαβες ότι τελικά ήταν συσπάσεις κ οχι το μωρό; Φαινόταν στον υπέρηχο πχ;

Αφου στο ειπαν οι γιατροι σου μην βασανιζεσαι κοπελα μου. Αχ τι αγχος περναμε οι μανουλες ολες...

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Primula είπε:

Και ο γυναικολόγος κ ο υπερηχογραφίστης μου είπαν δεν χρειάζεται, απλά σκέφτομαι μήπως έκανα βλακεία

Και πως κατάλαβες ότι τελικά ήταν συσπάσεις κ οχι το μωρό; Φαινόταν στον υπέρηχο πχ;

Έτσι όπως διάβαζα στα φόρουμ διάβασα και για τις συσπάσεις και συνειδητοποίησα ότι μάλλον είναι συσπάσεις, το είπα στο γιατρό μου και με έβαλε στον καρδιοτοκογραφο και τελικά όντως ήταν συσπάσεις. Είναι σημαντικό να καταλάβεις πώς αισθάνεσαι την συσπαση.. Επίσης έπρεπε να το καταλάβω γιατί ξεκίνησαν από τον 4ο μήνα που είναι λίγο δύσκολο να νιώθεις το κεφάλι του μωρού να σπρώχνει την κοιλιά σου:razz: Απλά οι περισσότερες θέλουμε να πιστεύουμε ότι είναι το μωρό και έτσι την πατάμε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Ρια new mum είπε:

Έτσι όπως διάβαζα στα φόρουμ διάβασα και για τις συσπάσεις και συνειδητοποίησα ότι μάλλον είναι συσπάσεις, το είπα στο γιατρό μου και με έβαλε στον καρδιοτοκογραφο και τελικά όντως ήταν συσπάσεις. Είναι σημαντικό να καταλάβεις πώς αισθάνεσαι την συσπαση.. Επίσης έπρεπε να το καταλάβω γιατί ξεκίνησαν από τον 4ο μήνα που είναι λίγο δύσκολο να νιώθεις το κεφάλι του μωρού να σπρώχνει την κοιλιά σου:razz: Απλά οι περισσότερες θέλουμε να πιστεύουμε ότι είναι το μωρό και έτσι την πατάμε.. 

Άρα, τις συσπάσεις τουλάχιστον εσύ τις ένιωθες σαν κάτι να σπρώχνει από μέσα προς τα έξω (σαν πέτρα ή γροθιυεθχα διαβάσει κάπου) με πέτρωμα τοπικά, παρά σαν γενικό τουμπανιασμα κ τσιτωμα ξέρω γω.. συγγνώμη γίνομαι κουραστικη προσπαθω να καταλάβω γιατί είναι σημαντικό..

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Μεγαλη χαρα πηρα!!!!!!! Τι ευχαριστα.. μολις μπηκα μονο και μονο για να δω αν εχεις γραψει νεα!!!!!!!!  Να ναι παντα γερο!!!! Να προσεχεις λιγακι, μη σκυβεις, μη σηκωνεις βαρη οχι αποτομες κινησεις.. ολα θα πανε τελεια!!!!!!! Μπραβο μπραβο μπραβο ρε μικρο σπορακιιιιιιι:x

Καλησπερα

Με το καλο τα αντρακια σου!!!! Παντα γερα να ναι :x

Εγω μεθαυριο μπαινω 16η και κατα 90% εχω κοριτσακι

Εγω φουσκωσα ηδη ναι... φαινεται δηλαδη παρολο που ειναι νωρις. Απο συμπτωματα.. απιστευτη συχνοουρια, κουραση, τσιμπηματακια..

Σε ευχαριστώ τοσο πολύ για το ενδιαφέρον σου! Προσέχω, σα την κότα πάω (χαχα).Να έχεις μια απολαυστική εγκυμοσύνη κσι με το καλό να έρθει η μπεμπούλα σου.

8 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Μπραβο, κοριτσι μου!!!Τελεια νεα!!Μην αγχωνεσαι για την αποκολληση!!Στον γιο μου ειχα παθει κι εγω με ξαφνικη αιμοραγια, εμεινα ολο το δευτερο μηνα στο σπιτι με προσοχη και ολα πηγαν τελεια!!Απο τον 3ο επεστρεψα κιολας κανονικα στη δουλεια, μεχρι που βγηκα στην αδεια εγκυμοσυνης. Ξεκουραση και προσοχη θελει και ολα θα πανε μια χαρα!Η προγεστερονη βοηθαει γενικα, εγω τοτε επαιρνα ετσι κι αλλιως ενεσιμη και utrogestan απο την αρχη λογω εξωσωματικης.

Σσε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Με παρηγορεί να ακούω παρόμοιες εμπειρίες με ευτυχή κατάληξη...θέλω κι εγώ τόαο πολυ να γυρισω στη δουλεια! Εγω στον γιο μου δεν ενιωσα εγκυος ποτε περα απο την μεγαλη κοιλια και τωρα ολο αυτο μου φαινεται πολυ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...