Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

22 minutes ago, nina21 said:

εμενα δεν θα μ δωσουν τπτ...δεν εχει καποια φιλη γεννησει προσφατα...και ειναι κ 2 κ αγχωνομαι....αγχωνομαι ακομη και για το μεχρι ποτε θα μπορω να παω να δω γτ με τα δυο φοβαμαι πως θα βαρυνω αρκετα... 

Πω, αυτό είναι παλούκι, όλα απο την αρχή. Κοίτα, νομίζω τότε σε 1-2 μήνες (δηλαδή εκεί, μέχρι τον 6 τότε) θα πρέπει να ξεκινήσεις. Απλώς, περίμενε λίγο γιατί μπορεί κάποια φίλη σου να μην έχει γεννήσει πρόσφατα αλλα κάποια φίλη φίλης να έχει ή κάποια να έχει κρατημένα, έστω απο παλιότερα σε καμια αποθήκη, κτλ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , zouko είπε:

Πω, αυτό είναι παλούκι, όλα απο την αρχή. Κοίτα, νομίζω τότε σε 1-2 μήνες (δηλαδή εκεί, μέχρι τον 6 τότε) θα πρέπει να ξεκινήσεις. Απλώς, περίμενε λίγο γιατί μπορεί κάποια φίλη σου να μην έχει γεννήσει πρόσφατα αλλα κάποια φίλη φίλης να έχει ή κάποια να έχει κρατημένα, έστω απο παλιότερα σε καμια αποθήκη, κτλ.

και εγω εκει σκεφτομουν... <3 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nina21 said:

κοριτσια ποτε λετε να ξεκινησετε αγορες? εγω ξεκινησα μια ερευνα αγορας για καροτσι...βεβαια για διδυμακια ειναι πιο περιορισμενες οι επιλογες μας... 

Εγώ προς τέλος Αυγούστου .Αν και έχω μιλήσει σε γνωστούς αν έχουν πράγματα μέχρι στιγμής λίκνο βρηκα αλλά θα το πάρω τέλος Αυγούστου κ αυτό .Γενικά δεν θέλω να ψωνίσω από τώρα φοβάμαι 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, nina21 είπε:

κοριτσια ποτε λετε να ξεκινησετε αγορες? εγω ξεκινησα μια ερευνα αγορας για καροτσι...βεβαια για διδυμακια ειναι πιο περιορισμενες οι επιλογες μας... 

Καλησπερα!! Κι εγω τα εχω γιατι ειναι το 2ο. Το καλοκαίρι θα αλλαξω το δωματιο του μικρου μου σε παιδικο και θα χρησιμοποιησω κουνιες συρταριερες κλπ στη μικρη. Τα υπολοιπα τα εχω. Παντως θα σου προτεινα επειδη θα αρχισουν πολλοι και θα σε ρωτανε τι θες να παρω.. συγγενεις και στενοι φιλοι να οργανωθεις και να τους λες να παιρνουν χρησιμα για τα μωρα.. ωστε να μην επιβαρυνεις για ολα και να μη γεμισεις αχρηστα πραγματα. 

1 hour ago, NONI31 είπε:

Παιδιά εγώ δεν παιρνω ουτε ενα πράγμα πριν τη γεννα στην κυριολεξία. Το θεωρώ γρουσουζιά 

Αντε καλε!!! Δηλαδη θα εχεις μυαλο και χρονο νομιζεις αμα γεννησεις να τρεχεις;; 

Δε θελω να σε απογοητευσω αλλα ολες τις μαμαδες μας πιανει.. το συνδρομο της φωλιας.. αν θυμαμαι καλα ετσι λεγεται.. και θελουμε να προετοιμαστουμε για το μωρο και να τα εχουμε ολα ετοιμα... οποτε αργα η γρηγορα ολες θα μπουμε ατη διαδικασια. Τωρα γρουσουζιες και τετοια εγω δεν πιστευω αλλα οπως νιωθει ο καθενας

2 ώρες πρίν, KONNA28 είπε:

Εγώ προς τέλος Αυγούστου .Αν και έχω μιλήσει σε γνωστούς αν έχουν πράγματα μέχρι στιγμής λίκνο βρηκα αλλά θα το πάρω τέλος Αυγούστου κ αυτό .Γενικά δεν θέλω να ψωνίσω από τώρα φοβάμαι 

Καλυτερα περιμενε να δεις μη βρεις τπτ και μετα.

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Καλησπερα!! Κι εγω τα εχω γιατι ειναι το 2ο. Το καλοκαίρι θα αλλαξω το δωματιο του μικρου μου σε παιδικο και θα χρησιμοποιησω κουνιες συρταριερες κλπ στη μικρη. Τα υπολοιπα τα εχω. Παντως θα σου προτεινα επειδη θα αρχισουν πολλοι και θα σε ρωτανε τι θες να παρω.. συγγενεις και στενοι φιλοι να οργανωθεις και να τους λες να παιρνουν χρησιμα για τα μωρα.. ωστε να μην επιβαρυνεις για ολα και να μη γεμισεις αχρηστα πραγματα. 

Αντε καλε!!! Δηλαδη θα εχεις μυαλο και χρονο νομιζεις αμα γεννησεις τα τρεχεις;; 

Δε θελω να σε απογοητευσω αλλα ολες τις μαμαδες μας πιανει.. το συνδρομο της φωλιας.. αν θυμαμαι καλα ετσι λεγεται.. και θελουμε να προετοιμαστουμε για το μωρο και να τα εχουμε ολα ετοιμα... οποτε αργα η γρηγορα ολες θα μπουμε ατη διαδικασια. Τωρα γρουσουζιες και τετοια εγω δεν πιστευω αλλα οπως νιωθει ο καθενας

ναι αυτο εχω στο νου μ κ εγω!

για πες σαν εμπειρη...ποια ειναι τα σος για την αρχη?

εγω σκεφτομουν καροτσι, κουνιες, ριλαξ, συρταριερα και αποστειρωτης...

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όταν βγαίνετε έξω τι τρώτε; Ο γιατρός μου απαγόρευσε Burgers,Pizza,σουβλάκι,σαλάτες,πατάτες τηγανιτές και ζυμαρικά υποτίθεται θέλει ολικής αλέσεως.

Burgers,Pizza και πατάτες τηγανητές να το καταλάβω γιατί είναι ανθυγιεινά και έχουν και πολύ αλάτι όμως όχι σαλάτες και όχι σουβλάκι με περιορίζει πολύ και ζυμαρικά δεν υπάρχουν έξω ολικής αλέσεως!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , nina21 είπε:

ναι αυτο εχω στο νου μ κ εγω!

για πες σαν εμπειρη...ποια ειναι τα σος για την αρχη?

εγω σκεφτομουν καροτσι, κουνιες, ριλαξ, συρταριερα και αποστειρωτης...

 

Εγω που θηλαζα αποκλειστικα και δεν εβαλε πιπιλα δεν χρησιμοποιησα ποτε αποστειρωτη/μπουκαλια κλπ.

Οποτε εξαρταται.

Τα βασικα ειναι καροτσι (εμενα με εσωσε που ηταν 3σε1 με πορτ μπεμπε στο οποιο τον ειχα και μεσα στο σπιτι στην αρχη συνεχεια και οταν ημασταν εξω κοιμοταν, και ηταν και καθισματακι αυτοκινητου μεχρι 8kg)

Που θα κοιμουνται στην αρχη(εγω απο την 1η μερα ειχα την κουνια διπλα μου χωρουσε στο δωματιο οποτε πηρα απευθειας κουνια). Αλλιως αν τα εχεις αλλου διπλα σου (πχ λικνο) μπορεις και να παρεις αργοτερα κουνιες.

Συρταριερα η ντουλαπα αναγκαστικα!!! Θα γεμισει ο τοπος... εχεις και 2!!!! 

Ριλαξ δεν αγορασα ευτυχως μου ειχαν δωσει ενα αλλα δεν καθοταν. Ειναι στο παιδι. Αν δεν εχεις δεν πειραζει δε το λες και πρωτης αναγκης.Οποτε βαλτο στα "δωρα" που θα σε ρωτανε.. χαχαχα

Στην αρχη δε χρειαζεσαι πολλα πραγματα. Πιο πολλα ρουχα και κυριως φαρμακευτικα χρειαζεσαι για την φροντιδα.

Ενα ακυρο... ειναι ενα παιχνιδι υπνου. Μου ειχαν κανει ενα δωρο ξερεις αυτα που βγαζουν ηχους λευκους η αλλους πχ κυματα, καρδια, μελωδιες.. κι εμεις το εχουμε απο την 1η μερα μεχρι σημερα.. και πραγματι νανουριζοταν. Βγαζει και αστερακια κλπ στο ταβανι οποτε και αργοτερα τα χαζευε. Νομιζω ειναι στο παιδι αλλα εμενα με βοηθησε παρα πολυ στον υπνο χαχαχα

 

 

πρίν από 12 λεπτά , Equality είπε:

Κορίτσια όταν βγαίνετε έξω τι τρώτε; Ο γιατρός μου απαγόρευσε Burgers,Pizza,σουβλάκι,σαλάτες,πατάτες τηγανιτές και ζυμαρικά υποτίθεται θέλει ολικής αλέσεως.

Burgers,Pizza και πατάτες τηγανητές να το καταλάβω γιατί είναι ανθυγιεινά και έχουν και πολύ αλάτι όμως όχι σαλάτες και όχι σουβλάκι με περιορίζει πολύ και ζυμαρικά δεν υπάρχουν έξω ολικής αλέσεως!

Εγω τρωω εξω σπανια. Αλλα εχω φαει και καλαμακι καλοψημενο (απο εκει που τρωμε χρονια τωρα δεν παμε σε καινουριο) με πατατες (μπορεις να πεις δε θελω αλατι) και πιτακι και πιτσα μαργαριτα. Επισης μια μακαροναδα με σαλτσα επισης θα την ετρωγα νομιζω.σαλατες κι εγω δεν τρωω γιατι φοβαμαι αν τις πλενουν καλα.

Εξαρταται την εγκυμοσυνη και πολλα αλλα... βαρος.. εξετασεις...οποτε κανε οτι σου ειπε η συζητα το 

  • Μου αρέσει 3

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Εγω που θηλαζα αποκλειστικα και δεν εβαλε πιπιλα δεν χρησιμοποιησα ποτε αποστειρωτη/μπουκαλια κλπ.

Οποτε εξαρταται.

Τα βασικα ειναι καροτσι (εμενα με εσωσε που ηταν 3σε1 με πορτ μπεμπε στο οποιο τον ειχα και μεσα στο σπιτι στην αρχη συνεχεια και οταν ημασταν εξω κοιμοταν, και ηταν και καθισματακι αυτοκινητου μεχρι 8kg)

Που θα κοιμουνται στην αρχη(εγω απο την 1η μερα ειχα την κουνια διπλα μου χωρουσε στο δωματιο οποτε πηρα απευθειας κουνια). Αλλιως αν τα εχεις αλλου διπλα σου (πχ λικνο) μπορεις και να παρεις αργοτερα κουνιες.

Συρταριερα η ντουλαπα αναγκαστικα!!! Θα γεμισει ο τοπος... εχεις και 2!!!! 

Ριλαξ δεν αγορασα ευτυχως μου ειχαν δωσει ενα αλλα δεν καθοταν. Ειναι στο παιδι. Αν δεν εχεις δεν πειραζει δε το λες και πρωτης αναγκης.Οποτε βαλτο στα "δωρα" που θα σε ρωτανε.. χαχαχα

Στην αρχη δε χρειαζεσαι πολλα πραγματα. Πιο πολλα ρουχα και κυριως φαρμακευτικα χρειαζεσαι για την φροντιδα.

Ενα ακυρο... ειναι ενα παιχνιδι υπνου. Μου ειχαν κανει ενα δωρο ξερεις αυτα που βγαζουν ηχους λευκους η αλλους πχ κυματα, καρδια, μελωδιες.. κι εμεις το εχουμε απο την 1η μερα μεχρι σημερα.. και πραγματι νανουριζοταν. Βγαζει και αστερακια κλπ στο ταβανι οποτε και αργοτερα τα χαζευε. Νομιζω ειναι στο παιδι αλλα εμενα με βοηθησε παρα πολυ στον υπνο χαχαχα

 

 

περιμενε τωρα π σε βρηκα θα σε εκμεταλευτω χαχα...λεμε να παρουμε το καροτσι Πολυκαρότσι Διδύμων Cloud Twins Light Grey Με Δύο Καθίσματα Αυτ/του 0-13kg

για πες πως σ φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , nina21 είπε:

περιμενε τωρα π σε βρηκα θα σε εκμεταλευτω χαχα...λεμε να παρουμε το καροτσι Πολυκαρότσι Διδύμων Cloud Twins Light Grey Με Δύο Καθίσματα Αυτ/του 0-13kg

για πες πως σ φαινεται?

μου φαίνεται παρα πολυ καλό αλλά δεν έχω εμπειρία απο δίδυμα, παντως το οτι εχει πορτ μπεμπε και καθισμα ειναι τελειο!!!!!!!!! κι εγω εχω per perego 3 σε 1 γκρι επισης οποτε αν δεις ειναι σαν αυτο που λες.. αλλα για ενα μωρο! χαχαχα οποτε αυτα που χρειαζεται τα εχει αλλα δεν εχω εμπειριαμς 2 παιδια! και ΣΑΣ ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΟΣΟ τις μανουλες διδύμων <3

εγω το χρησιμοποίησα μεχρι 10 μηνών περίπου. μετά πήρα αυτό που έχω μέχρι σήμερα (αν και το κοψαμε πλεον) που ειναι για πιο μεγάλα και καθισμα αυτοκινητου που ειναι μεχρι 5 ετων περιπου


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 4 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

μου φαίνεται παρα πολυ καλό αλλά δεν έχω εμπειρία απο δίδυμα, παντως το οτι εχει πορτ μπεμπε και καθισμα ειναι τελειο!!!!!!!!! κι εγω εχω per perego 3 σε 1 γκρι επισης οποτε αν δεις ειναι σαν αυτο που λες.. αλλα για ενα μωρο! χαχαχα οποτε αυτα που χρειαζεται τα εχει αλλα δεν εχω εμπειριαμς 2 παιδια! και ΣΑΣ ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΟΣΟ τις μανουλες διδύμων <3

μου φανηκε αρκετα ευκολο στη χρηση απλα οταν κλεινει εχει αρκετο ογκο...βεβαια εχουμε μεγαλο πορτ παγκαζ οποτε παλι καλα!

προς το παρον δεν το καταλαβαινω...απο οκτωβρη θα σ πω ποσο δυσκολο ειναι χαχα

προς το παρον σαν εγκυμοσυνη εαν εξαιρεσεις τις ενεσεις π κανω και το γεγονος οτι ακομη εχω θεμα με εμμετους, ειναι καλη...δεν εχω πονους,αιμα κλπ

κοριτσια για πειτε απο βαρος πως πατε? μεχρι ποσα μπορουμε να εχουμε παρει μεχρι τωρα? 

εγω χανω ακομη αλλα να εχω μια ιδεα...

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Εγω που θηλαζα αποκλειστικα και δεν εβαλε πιπιλα δεν χρησιμοποιησα ποτε αποστειρωτη/μπουκαλια κλπ.

Οποτε εξαρταται.

Τα βασικα ειναι καροτσι (εμενα με εσωσε που ηταν 3σε1 με πορτ μπεμπε στο οποιο τον ειχα και μεσα στο σπιτι στην αρχη συνεχεια και οταν ημασταν εξω κοιμοταν, και ηταν και καθισματακι αυτοκινητου μεχρι 8kg)

Που θα κοιμουνται στην αρχη(εγω απο την 1η μερα ειχα την κουνια διπλα μου χωρουσε στο δωματιο οποτε πηρα απευθειας κουνια). Αλλιως αν τα εχεις αλλου διπλα σου (πχ λικνο) μπορεις και να παρεις αργοτερα κουνιες.

Συρταριερα η ντουλαπα αναγκαστικα!!! Θα γεμισει ο τοπος... εχεις και 2!!!! 

Ριλαξ δεν αγορασα ευτυχως μου ειχαν δωσει ενα αλλα δεν καθοταν. Ειναι στο παιδι. Αν δεν εχεις δεν πειραζει δε το λες και πρωτης αναγκης.Οποτε βαλτο στα "δωρα" που θα σε ρωτανε.. χαχαχα

Στην αρχη δε χρειαζεσαι πολλα πραγματα. Πιο πολλα ρουχα και κυριως φαρμακευτικα χρειαζεσαι για την φροντιδα.

Ενα ακυρο... ειναι ενα παιχνιδι υπνου. Μου ειχαν κανει ενα δωρο ξερεις αυτα που βγαζουν ηχους λευκους η αλλους πχ κυματα, καρδια, μελωδιες.. κι εμεις το εχουμε απο την 1η μερα μεχρι σημερα.. και πραγματι νανουριζοταν. Βγαζει και αστερακια κλπ στο ταβανι οποτε και αργοτερα τα χαζευε. Νομιζω ειναι στο παιδι αλλα εμενα με βοηθησε παρα πολυ στον υπνο χαχαχα

Συμφωνω απολυτα!Το τι θα χρειαστεις ειναι σχετικο γιατι εχει να κανει με την ιδιοσυγκρασια του παιδιου!Κι εγω πιπιλες, μπιμπερο κτλ δε χρησιμοποησα γιατι λογω αποκλειστικου θηλασμου δε χρειαστηκαν τελικα, εννοειται ομως οτι ειχα παρει 2 για παν ενδεχομενο...Σε ριλαξ κι εμενα δεν εκατσε, ουτε σε παρκο, ουτε καν στο λικνο...και στην κουνια του ακομα ελαχιστα. Για τον Φιλιππακο το μονο που χρειαστηκαμε ουσιαστικα ηταν η αγκαλια μας και το γαλα μου...λογω ζορικων κολικων μεχρι 2,5-3 μηνων να φανταστειτε κοιμοταν ολη τη νυχτα πανω μου με εμενα ημιξαπλωτη και μεχρι 6 μηνων επρεπε καποιος να τον κραταει αγκαλια για να κοιμαται μεσα στην ημερα αλλιως δεν κοιμοταν...Αυτο το παιχνιδι υπνου το ειχαμε κι εμεις αλλα δεν επιασε τοπο ουτε αυτο...

Σιγουρα χρειαζονται πολλα καθημερινα κι ευχρηστα ρουχαλακια, οπωε επισης και σεντονακια, πανακια, σελτεδακια κτλ. γιατι θα ειναι και φθινοπωρο, οποτε δε θα στεγνωνουν γρηγορα κι εγω θα παρω οπωσδηποτε κι εναν καλο μαρσιπο που να μπορει να χρησιμοποιηθει απο νεογεννητο. Στον γιο μου αργησα να αγορασω, τον πηρα στους 3 μηνες και ο wrap που επελεξα, δε με βολεψε τοσο πολυ. Για εμενα ειναι η καλυτερη επενδυση!!Επισης, συμφωνω οτι τα φαρμακευτικα που χρειαζονται για τη φροντιδα ειναι αρκετα κι ισως τα πιο σημαντικα!!

Γενικα, ο,τιμπορειτε να δανειστειτε κοριτσια, παρτε το γιατι πραγματικα δεν μπορεις να ξερεις τι θα φανει χρησιμο τελικα και τι οχι κι ειναι αμαρτια να ξοδεψεις ενα καρο χρηματα σε πραγματα που τελικα ισως να μην χρησιμοποιησεις!!

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Συμφωνω απολυτα!Το τι θα χρειαστεις ειναι σχετικο γιατι εχει να κανει με την ιδιοσυγκρασια του παιδιου!Κι εγω πιπιλες, μπιμπερο κτλ δε χρησιμοποησα γιατι λογω αποκλειστικου θηλασμου δε χρειαστηκαν τελικα, εννοειται ομως οτι ειχα παρει 2 για παν ενδεχομενο...Σε ριλαξ κι εμενα δεν εκατσε, ουτε σε παρκο, ουτε καν στο λικνο...και στην κουνια του ακομα ελαχιστα. Για τον Φιλιππακο το μονο που χρειαστηκαμε ουσιαστικα ηταν η αγκαλια μας και το γαλα μου...λογω ζορικων κολικων μεχρι 2,5-3 μηνων να φανταστειτε κοιμοταν ολη τη νυχτα πανω μου με εμενα ημιξαπλωτη και μεχρι 6 μηνων επρεπε καποιος να τον κραταει αγκαλια για να κοιμαται μεσα στην ημερα αλλιως δεν κοιμοταν...Αυτο το παιχνιδι υπνου το ειχαμε κι εμεις αλλα δεν επιασε τοπο ουτε αυτο...

Σιγουρα χρειαζονται πολλα καθημερινα κι ευχρηστα ρουχαλακια, οπωε επισης και σεντονακια, πανακια, σελτεδακια κτλ. γιατι θα ειναι και φθινοπωρο, οποτε δε θα στεγνωνουν γρηγορα κι εγω θα παρω οπωσδηποτε κι εναν καλο μαρσιπο που να μπορει να χρησιμοποιηθει απο νεογεννητο. Στον γιο μου αργησα να αγορασω, τον πηρα στους 3 μηνες και ο wrap που επελεξα, δε με βολεψε τοσο πολυ. Για εμενα ειναι η καλυτερη επενδυση!!Επισης, συμφωνω οτι τα φαρμακευτικα που χρειαζονται για τη φροντιδα ειναι αρκετα κι ισως τα πιο σημαντικα!!

Γενικα, ο,τιμπορειτε να δανειστειτε κοριτσια, παρτε το γιατι πραγματικα δεν μπορεις να ξερεις τι θα φανει χρησιμο τελικα και τι οχι κι ειναι αμαρτια να ξοδεψεις ενα καρο χρηματα σε πραγματα που τελικα ισως να μην χρησιμοποιησεις!!

Καλα ο μαρσιπος με εσωσε κι εμενα!!!!!!!! Για ενα 6 μηνο περιπου δεν πηγαινα πουθενα χωρις μαρσιπο. Αλλα δεν εβαλα απο την αρχη μου ειχε πει η γιατρος μετα τον 3ο ωστε να στεκεται καλα το κεφαλακι πρωτα.

Εμενα ο δικος ηταν το πιο ευκολο νεογεννητο του κοσμου. Θηλαζε μεν καθε 2-3 ωρες για 6 μηνες σχεδον αλλα κοιμοταν στην κουνια του και δεν εκλαψε ποτε μα ποτε. Αφου ανησυχουσα.. μου το φυλαγε ο μπαγασας για μετα..  μου χει βγαλει το λαδι πλεον :rolleyes:

  • Χαχα 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2022 at 8:10 ΜΜ, Simona είπε:

@PrimulaEgw panta ayti exw apo tote pou graftika edw.Alla den exw kanena provlima siga...an sou aresei krata tin giati oxi ❤❤❤

@Dimitra97Giatre an den mou peis filo den genaw na ksereis xxaxxxa.

Kala emai esu pos eisai;Perimenw pos kai pos tin paraskevi na dw to moro.exo na paw 3 eudomades kai les kai perase ena xrono niothw.ftasame stis 20 eudomades kiolas,pernaei o kairos.etsi ksafnika tha erthei h ora na genisoume xoris na to katalavoume.ante tha exoume me ti na asxolithoume to xeimona,me ta morakia mas❤❤❤

Χαχα ακριβώς ....καλά και εγώ κοριτσάκι μ άντε  αυριοο θα το δεις το μωρουλινι σου επιτελουςςς ελπίζω να μάθεις και το φύλο ....περνάει όντως πάρα πολύ γρήγορα ο καιρός ανοιπομωνω να πάρω το μωράκι μ στην. Αγγαλιτσα Μ  θα περάσουμε γρήγορα οι μήνες ήδη είμαστε στα μισά της εγγυμοσινης ♥️♥️

8 ώρες πρίν, nina21 είπε:

κοριτσια ποτε λετε να ξεκινησετε αγορες? εγω ξεκινησα μια ερευνα αγορας για καροτσι...βεβαια για διδυμακια ειναι πιο περιορισμενες οι επιλογες μας... 

Καλησπέρα κορίτσι μ  το κάνεις εγώ ξεκηνησα σιγά σιγά αρχικά ξεκηνησα με αφρολουτρα και κρέμες  πήρα μπόλικα πυστευω θα με φτάσουν σίγουρα ένα χρόνο δεν λιγουνε κιόλας οπότε θα ειναι μια χαρά ...είπα να ψωνίζω από κάτι κάθε μήνα να μην Μ φανούν Πόλα τα έξοδα γτ άλλο να τα περνεις λίγα λίγα η αλήθεια είναι και άλλο μαζεμένα ....εγώ η αλήθεια είναι ότι καρότσι σκέφτομαι να μην πάρω για αρχη λόγω ότι θα γενησω Οκτώβριο  και πιάνουν τα κρια σιγά σιγά  και δεν νομίζω να βγενω συχνά βολτιτσες με το μωράκι είπα να το πάρω πιο μετά κοιτάω για λίκνο  να βρω τώρα  π είναι και πιο οικονομικά  κούνια ουτοσιαλος δεν χριαζετε στην αρχή αφού θα κοιμάται μαζί μ για κάποιους μήνες και μαλον θα Μ δώσουν οπότε την γλυτώνω την κούνια γτ η αλήθεια είναι ότι είναι πανάκριβες....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Καλα ο μαρσιπος με εσωσε κι εμενα!!!!!!!! Για ενα 6 μηνο περιπου δεν πηγαινα πουθενα χωρις μαρσιπο. Αλλα δεν εβαλα απο την αρχη μου ειχε πει η γιατρος μετα τον 3ο ωστε να στεκεται καλα το κεφαλακι πρωτα.

Εμενα ο δικος ηταν το πιο ευκολο νεογεννητο του κοσμου. Θηλαζε μεν καθε 2-3 ωρες για 6 μηνες σχεδον αλλα κοιμοταν στην κουνια του και δεν εκλαψε ποτε μα ποτε. Αφου ανησυχουσα.. μου το φυλαγε ο μπαγασας για μετα..  μου χει βγαλει το λαδι πλεον :rolleyes:

Χαχαχα...τουλαχιστον ησασταν χαλαροι στην αρχη!!Εμας μας εχει παει τρενο απ' οταν γεννηθηκε!!Ο ατιμος με το που τον ακουμπουσες κατω ξυπνουσε κατευθειαν με κλαμα...οποτε καταληγαμε παντα αγκαλια! Μονο τη νυχτα δεχοταν να κοιμαται ξαπλωμενος (τον επαιρνε ο υπνος θηλαζοντας) κι αυτο  μετα τους 3 μηνες...πιο πριν την βγαζαμε ολη νυχτα αγκαλια!!!Ειχες εργονομικο μαρσιπο?Ο mei tei που εχω σκοπο να παρω τωρα θεωρειται καταλληλος απο τη γεννηση γιατι παρεχει στηριξη στο κεφαλακι.


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...