Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , dec-e είπε:

      Συγχαρητήρια! Στην προηγούμενη σου εγκυμοσύνη πόση χοριακή είχες.?

      Ευχαριστώ πολύ!Είχα υψηλή,γιατί ήταν διδυμα,νομίζω 300+. Και δεν θυμάμαι αν την έκανα εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά όπως τώρα η λίγο πιο μετά..

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Irenesirene είπε:

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις! Μόνο αυτός μπορεί να το επιβεβαιώσει! 

Περνάω σαλμονέλα, κλωστριδιο difficile και κορώνα, παράλληλα..! Σήμερα επιτέλους έκανα ραπίντ, σελφ και pcr και τα δύο πρώτα βγήκαν αρνητικά.. Οπότε μάλλον τελείωσα με ένα από τα τρία προβλήματα. Την Παρασκευή ελπίζω να πάρω αποτελέσματα που θα δείχνουν ότι έχω τελειώσει από όλα, γιατί είμαι ήδη 20 μέρες μακριά από τη μικρή μου και με έχει ρίξει κάπως ψυχολογικά..! 

Πωωωω τι λες τώρα όλα αυτά μαζί;;Περαστικά κ γρήγορα εύχομαι κοπέλα μου!! Να πάνε όλα καλά!! Η μικρή σ πόσο είναι;Λογικό τόσες μέρες να σ' έχει λείψει!!Αλλά έχεις κ το άλλο μωράκι στην κοιλίτσα που σ κρατάει συντροφιά!!Θα την έχεις σύντομα ξανά στην αγκαλιά σ, τον έφαγες τον γάιδαρο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, lazy_bee είπε:

λοιπόν πηγα ρώτησα (και εγω για 22/12 ειμαι). 

Δίκλινο φτηνό εχει ένα τζάμι ανάμεσα.

Δίκλινο ακριβό έχει τοίχο ανάμεσα!

Ένας σύνοδος επιτρέπεται με μοριακο τεστ και αυτός μόνο τις ώρες επισκεπτηριου..

Τωρα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα του μοριακός φαντάζομαι θα,τη βγάλω μόνη μου.

 

 

Δηλαδή συγγνώμη, αν σπάσουν τα νερά ξαφνικά νωρίτερα από την ΠΗΤ θα πρέπει να μείνουμε μόνες μας χωρίς τους άντρες μας μέχρι να βγει το μοριακό; 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, marpi91 said:

Δηλαδή συγγνώμη, αν σπάσουν τα νερά ξαφνικά νωρίτερα από την ΠΗΤ θα πρέπει να μείνουμε μόνες μας χωρίς τους άντρες μας μέχρι να βγει το μοριακό; 

έτσι φαινεται.. βεβαια δεν ξέρω πόση ώρα κάνει να βγει το μοριακό. επίσης δέχονται μοριακό 48 ωρών. οπότε μπορείς,να το κάνεις 2 μέρες πριν και να ελπίζεις? τι να πω

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου...σας διαβαζω αλλα εχω καιρο να γραψω.

@Irenesirene περαστικα σου κοπελα μου, πραγματικα ταλαιπωρεισαι  ευχομαι συντομη αναρρωση.

Εγω κοριτσια εχω διαβητη κυησης, οχι τεραστιες τιμες κλπ, η 2η μετρηση μου βγηκε πανω απο τα ορια, πηγα σε ενδοκρινολογο και απο σημερα αυστηρη διατροφη. Πειναω πολυ και σε συνδυασμο με τη στερηση τσιγαρου θελω γερα νευρα στο εξης...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου...σας διαβαζω αλλα εχω καιρο να γραψω.

@Irenesirene περαστικα σου κοπελα μου, πραγματικα ταλαιπωρεισαι  ευχομαι συντομη αναρρωση.

Εγω κοριτσια εχω διαβητη κυησης, οχι τεραστιες τιμες κλπ, η 2η μετρηση μου βγηκε πανω απο τα ορια, πηγα σε ενδοκρινολογο και απο σημερα αυστηρη διατροφη. Πειναω πολυ και σε συνδυασμο με τη στερηση τσιγαρου θελω γερα νευρα στο εξης...

Καλημέρα :) ποσό βγήκε δλδ; Νομίζω θα ήταν καλύτερο να πας σε διατροφολόγο γιατί συνήθως οι ενδοκρινολόγοι είναι πολύ αυστηροί 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, Annie4 said:

Καλημερα κοριτσια μου...σας διαβαζω αλλα εχω καιρο να γραψω.

@Irenesirene περαστικα σου κοπελα μου, πραγματικα ταλαιπωρεισαι  ευχομαι συντομη αναρρωση.

Εγω κοριτσια εχω διαβητη κυησης, οχι τεραστιες τιμες κλπ, η 2η μετρηση μου βγηκε πανω απο τα ορια, πηγα σε ενδοκρινολογο και απο σημερα αυστηρη διατροφη. Πειναω πολυ και σε συνδυασμο με τη στερηση τσιγαρου θελω γερα νευρα στο εξης...

πηρα και,διάβασα,το the easy way to quit smoking by Allen carr.. δεν θέλω να κανω διαφήμιση αλλά πραγματικά με βοήθησε. το διάβασα όταν έμαθα για την εγκυμοσύνη μου και το έκοψα χωρίς νεύρα . δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αλλά εκεί που δεν μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς μετά την πλύση εγκεφάλου που μου έκανε δεν θέλω να καπνίσω ακόμα και όταν πιέζομαι, ακόμα και όταν έχω άγχος!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

 

Που θα γεννήσεις?! Μου κάνει πολύ εντύπωση αυτό που λες.. Πέρυσι γέννησα στο "Έλενα", που είναι δημόσιο, είχα μονόκλινο και ο άντρας μου ήταν συνέχεια εκεί! 

Πέρα από την πρώτη μέρα, που έπρεπε να βγει το αποτέλεσμα του μοριακού τεστ και που ούτως ή άλλως εγώ ήμουν στα χαμένα από την ολική νάρκωση και η μικρή ήταν σε θερμοκητιδα, όλες τις υπόλοιπες μέρες τις περάσαμε οι τρεις μας! Ερχόταν για να με εξετάσουν, μας έδειξαν πως να προσέχουμε το παιδί και πως να θηλάζω και την έπαιρναν για μπάνιο. Δεν έφυγε λεπτό από δίπλα μου. 

Στα δημόσια δεν θα τον αφήσουν να μπει στη γέννα σίγουρα. Απαγορεύεται πλέον από το πρωτόκολλο. Στα ιδιωτικά δεν ξέρω τι γίνεται. 

Σε σχέση με τις απορίες κάποιας από τις κοπέλες, συγγνώμη δεν θυμάμαι ποιας: 

Αν πάρεις τηλέφωνο στη ΜΚΟ "φαιναρετη" μπορούν να σε βάλουν σε ομάδα για αναπνοές κλπ και να σε καθοδηγήσουν για το πότε πρέπει να ξεκινήσεις. Εκεί μπορούν να σου λύσουν και όλες τις άλλες απορίες σου. 

Εγώ στην πρώτη, επειδή μου είχαν δώσει πολλά ρούχα και δεν ήθελα να τρέχω τελευταία στιγμή. Ό,τι μου έφερναν το έπλενα, το σιδερωνα και το έκλεινα αεροστεγώς. Τώρα ό,τι έχω κρατήσει από την πρώτη-γιατί τα έδωσα τα περισσότερα - τα έχω πλύνει και έκανα το ίδιο να είναι έτοιμα. Είναι και θέμα πρακτικό, για την αποθήκευση τους. 

Εγώ είμαι ακόμη καραντίνα, μετά από 20 μέρες και ενώ ήταν να κάνω στα κοντά καμπύλη ζαχάρου, δεν ξέρω πότε θα την κάνω, γιατί ακόμη το έντερο μου δεν μπορεί να αντέξει τέτοιο σοκ..! 

Στα δημόσια δεν δέχονται το ραπιντ, σίγουρα. 

Κορίτσι μου εγώ δεν είμαι από Αθήνα. Δεν ξέρω εκεί πως λειτουργούν τα πράγματα εκεί. Εμείς είμαστε βόρεια. Εγώ θα γεννήσω Γιαννιτσά αν γνωρίζεις. Είναι κοντά στη Βέροια. 

Δεν υπάρχει η επιλογή μονοκλινο σε δημόσιο νοσοκομείο, εδώ δεν υπάρχουν άλλα βασικά πράγματα. Σου λέω ότι γνωρίζω απ' την γέννα της αδερφής μου. Γέννησε μόνη της, την έπιασαν πόνοι πήρε τη βαλίτσα της πήγε στο νοσοκομείο και ήταν ολομόναχη, όποια βοήθεια είχε ήταν απ' τις νοσοκόμες. Δεν υπάρχει επισκεπτήριο πια, πόσο μάλλον στην μαιευτική. 

Γι αυτό πολύ φοβάμαι ότι θα είμαι μόνη μου κι εγώ. Δεν ήθελα άλλωστε κόσμο να έρχεται, όπως ήταν πριν χρόνια τα πράγματα. Αλλά τουλάχιστον θα ήθελα να έχω δίπλα μου τη μαμά μου και τον σύζυγο. Έστω και σαν επίσκεψη, όχι σύνοδο.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , lazy_bee είπε:

πηρα και,διάβασα,το the easy way to quit smoking by Allen carr.. δεν θέλω να κανωις διαφήμιση αλλά πραγματικά με βοήθησε. το διάβασα όταν έμαθα για την εγκυμοσύνη μου και το έκοψα χωρίς νεύρα . δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αλλά εκεί που δεν μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς μετά την πλύση εγκεφάλου που μου έκανε δεν θέλω να καπνίσω ακόμα και όταν πιέζομαι, ακόμα και όταν έχω άγχος!

Ξέρεις τι γινεται? Εγω το θελω το τσιγαρο με τον καφε μου. Εχω διαβασει απειρα αρθρα ωστε να πειστω αλλα ακομα ειμαι στην τσιτα. Ισως ομως να το διαβασω αυτο που μου προτεινεις, σε ευχαριστω πολυ.

1 ώρα πρίν, Rafaela_123 είπε:

Καλημέρα :) ποσό βγήκε δλδ; Νομίζω θα ήταν καλύτερο να πας σε διατροφολόγο γιατί συνήθως οι ενδοκρινολόγοι είναι πολύ αυστηροί 

Η 2η μετρηση βγήκε 230. Η 1η και η 3η πολυ καλες. Η ενδοκρινολογος δεν με τρομοκρατησε, ηταν πολυ ενθαρρυντικη. Πιστευεις ειναι ασφαλες να συμβουλευτω διατροφολογο στη φαση αυτη? Εχεις καποια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Annie4 είπε:

Ξέρεις τι γινεται? Εγω το θελω το τσιγαρο με τον καφε μου. Εχω διαβασει απειρα αρθρα ωστε να πειστω αλλα ακομα ειμαι στην τσιτα. Ισως ομως να το διαβασω αυτο που μου προτεινεις, σε ευχαριστω πολυ.

Η 2η μετρηση βγήκε 230. Η 1η και η 3η πολυ καλες. Η ενδοκρινολογος δεν με τρομοκρατησε, ηταν πολυ ενθαρρυντικη. Πιστευεις ειναι ασφαλες να συμβουλευτω διατροφολογο στη φαση αυτη? Εχεις καποια εμπειρια?

Νομίζω είναι καλύτερα…ξέρει είναι η δουλεια της! Ο ενδοκρινολόγος συνήθως δίνει τις ίδιες οδηγίες σε όλους! Ξέρω από κοπελες που είχαν και τους έλεγε να τρωνε πχ μισό τοστ, 100γρ κοτοπουλο με σαλατα, 1/2φλιτζανι φακές, 2 κουταλάκια βρωμη! Αυτό δεν είναι σωστό ούτε που κνεις δίαιτα δεν τρως τόσο λίγο! Κ οι υδατάνθρακες χρειάζονται στην εγκυμοσύνη! Η κλινικη διαιτολογος θα στα βάλει σε προγραμμα με βάση τη δίκη σου ανάγκη και όχι γενικά πράγματα… αλλά αν είσαι καλυμμένη από την ενδοκρινολόγο τότε οκ! Απλά να μη πείνας 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Νομίζω είναι καλύτερα…ξέρει είναι η δουλεια της! Ο ενδοκρινολόγος συνήθως δίνει τις ίδιες οδηγίες σε όλους! Ξέρω από κοπελες που είχαν και τους έλεγε να τρωνε πχ μισό τοστ, 100γρ κοτοπουλο με σαλατα, 1/2φλιτζανι φακές, 2 κουταλάκια βρωμη! Αυτό δεν είναι σωστό ούτε που κνεις δίαιτα δεν τρως τόσο λίγο! Κ οι υδατάνθρακες χρειάζονται στην εγκυμοσύνη! Η κλινικη διαιτολογος θα στα βάλει σε προγραμμα με βάση τη δίκη σου ανάγκη και όχι γενικά πράγματα… αλλά αν είσαι καλυμμένη από την ενδοκρινολόγο τότε οκ! Απλά να μη πείνας 

Πειναω τοσο πολυ!!! Θα παω και σε διατροφολογο, ναι. Ξερουν και αυτοι, εχεις δικιο. Σε ευχαριστω πολυ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια τώρα διάβαζα σε μια σελίδα στο φβ ότι έχει κοπελες σε όλη την εγκυμοσύνη έχουν βάλει 4 κιλά!! Πως γίνεται αυτό;;; Εγώ έβαλα 3 κιλά σε ένα μισή μήνα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα μπήκαμε και επίσημα στο 3ο τρίμηνο εμείς! Απερίγραπτη χαρά! Μου φαίνεται απίστευτο! 

Η καμπύλη μου εμένα βγήκε 85, 161, 125.. νομίζω είναι εντός φυσιολογικων τιμών, περιμένω και μειλ από τον γιατρό μου! 

3 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

κορίτσια τώρα διάβαζα σε μια σελίδα στο φβ ότι έχει κοπελες σε όλη την εγκυμοσύνη έχουν βάλει 4 κιλά!! Πως γίνεται αυτό;;; Εγώ έβαλα 3 κιλά σε ένα μισή μήνα 

Κάθε σώμα, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Εγώ πάντως έχω βάλει 6,5 μέχρι στιγμής και είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό, γιατί γνωρίζοντας το σώμα μου τόσα χρόνια και με την θυρεοειδήτιδα δεν ήξερα πως θα αντιδράσει.. πίστευα πως θα βάζω 3 κιλά τον μήνα για πλάκα.. είχα προετοιμαστει ψυχολογικά για μεγαααλες αλλαγές! Όλα καλά! Να έρθει ο μπεμπούκος μου και θα φύγουν όπως ήρθαν!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Rafaela_123 said:

κορίτσια τώρα διάβαζα σε μια σελίδα στο φβ ότι έχει κοπελες σε όλη την εγκυμοσύνη έχουν βάλει 4 κιλά!! Πως γίνεται αυτό;;; Εγώ έβαλα 3 κιλά σε ένα μισή μήνα 

Εγώ στη 1η εγκυμοσύνη έχασα 8 μεχρι την γέννα και άλλα 5 στη γέννα.... Τώρα μπαίνω 7ο και είμαι μειον 4.... Μη έγκυος παχαίνω και με αέρα....

  • Χαχα 4

4DTxp3.png 47gQp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα μπήκαμε και επίσημα στο 3ο τρίμηνο εμείς! Απερίγραπτη χαρά! Μου φαίνεται απίστευτο! 

Η καμπύλη μου εμένα βγήκε 85, 161, 125.. νομίζω είναι εντός φυσιολογικων τιμών, περιμένω και μειλ από τον γιατρό μου! 

Κάθε σώμα, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Εγώ πάντως έχω βάλει 6,5 μέχρι στιγμής και είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό, γιατί γνωρίζοντας το σώμα μου τόσα χρόνια και με την θυρεοειδήτιδα δεν ήξερα πως θα αντιδράσει.. πίστευα πως θα βάζω 3 κιλά τον μήνα για πλάκα.. είχα προετοιμαστει ψυχολογικά για μεγαααλες αλλαγές! Όλα καλά! Να έρθει ο μπεμπούκος μου και θα φύγουν όπως ήρθαν!!!

Κ εγώ τόσα έβαλα 6.5 κ φαντάζομαι θα πάω ως τα 10 ως να γεννήσω…πόσες εβδομαδες είσαι τώρα;;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

κορίτσια τώρα διάβαζα σε μια σελίδα στο φβ ότι έχει κοπελες σε όλη την εγκυμοσύνη έχουν βάλει 4 κιλά!! Πως γίνεται αυτό;;; Εγώ έβαλα 3 κιλά σε ένα μισή μήνα 

Έχω βάλει μόνο 2 κιλά και η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι, μήπως δεν είναι φυσιολογικό μήπως το μωρό δεν τρέφεται σωστά και δεν θα έχει το κατάλληλο βάρος. Γενικά οι ορμόνες δεν πάνε καλά, σκέφτομαι συνεχώς αρνητικά και απαισιόδοξα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...