Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

@EllidrΜια χαρά είναι η καμπύλη σου, στα φυσιολογικά! Θα σου πει κ ο γιατρος!! Συμφωνώ τα λευκά πάντα είναι αυξημένα στην εγκυμοσύνη! 

Εμένα κορίτσια με πήρε τηλ σήμερα η γιατρος μου αύξησε τον σίδηρο! Αντί 1 θα παιρνω 2 πιο πολύ για την αιμοσφαιρινη παρά γι τον αιματοκρίτη ανησυχεί μου είπε! Τα υπόλοιπα είναι οκ, την Τετάρτη θα τα πούμε κ από κοντά 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Sisii είπε:

Κορίτσια θήλαστρο να πάρω; Κάνω λίστα και δεν τα πάω πολύ καλά. Πρέπει να έχω έτοιμο στο σπίτι όταν γεννηθει το 

Όχι! Σόρι που το λέω τόσο κάθετα, αλλά είναι κάτι που δεν είναι σίγουρο ότι θα σου χρειαστεί. Πάρα πολλά πράγματα θα δεις στην πράξη αν θα σου χρειαστούν και το θήλαστρο είναι ένα από αυτά. Αν κάτι μου φάνηκε από την αρχή χρήσιμο και δεν είναι μεγάλο έξοδο, είναι η κρέμα για την επούλωση των πληγών από το θηλασμό. Θήλαστρο δεν χρησιμοποίησα, άλλες τις βόλεψε και άλλες όχι. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Sisii είπε:

Κορίτσια θήλαστρο να πάρω; Κάνω λίστα και δεν τα πάω πολύ καλά. Πρέπει να έχω έτοιμο στο σπίτι όταν γεννηθει το 

Καλησπέρα! Εξαρτάται από το πόσο καιρό σκοπεύεις να θηλάζεις το μωράκι σου! Έπειτα από μεγάλη έρευνα κατέληξα να μην αγοράσω εκ των προτέρων θήλαστρο λόγω του διόλου ευκαταφρονητου κόστους. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να θηλασω αρχικά (που το θέλω όσο τίποτα), αλλά και να μπορεσω θα είναι μόνο για τις πρώτες 40 ημέρες λόγω  της φύσης της εργασίας μου. Οπότε σκέφτηκα πως με συμφέρει να νοικιάσω ένα νοσοκομειακο θήλαστρο για τις πρώτες αυτές ημέρες, να κανω και μια μικρή "κάβα" και να μην μου μείνει.. αλλά αυτή είναι η δική μου οπτική! Πάντως, μου είπαν πως δεν είναι κάτι που μπορείς να ξέρεις από πριν αν θα χρειαστείς! Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα παραπάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, κορίτσια! Εγώ αν μπορέσω να θηλάσω, έχω την δυνατότητα να θηλάσω μέχρι να γίνει ενός χρόνου. Οποτε, μπορω να κάνω αποκλειστικό θηλασμό. Απλώς, ανησυχώ μήπως πάθω κάτι και πρέπει να βγάζω το γαλα από το στηθος για να μην πετρώνει κτλ. Τότε δεν θα πρέπει να το έχω έτοιμο; Ή να το παραγγείλω μόνο οταν το χρειαστώ και όλα καλά; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Sisii είπε:

Ευχαριστώ, κορίτσια! Εγώ αν μπορέσω να θηλάσω, έχω την δυνατότητα να θηλάσω μέχρι να γίνει ενός χρόνου. Οποτε, μπορω να κάνω αποκλειστικό θηλασμό. Απλώς, ανησυχώ μήπως πάθω κάτι και πρέπει να βγάζω το γαλα από το στηθος για να μην πετρώνει κτλ. Τότε δεν θα πρέπει να το έχω έτοιμο; Ή να το παραγγείλω μόνο οταν το χρειαστώ και όλα καλά; 

Όπως είπε και η @marpi91 ούτως ή άλλως αν χρειαστείς στην αρχή θήλαστρο, καλό θα ήταν να νοικιάσεις από το νοσοκομείο, γιατί η τεχνολογία τους είναι πολύ καλύτερη. Μετά, έχεις χρόνο να δεις τις ανάγκες σου. Κι εγώ ένα χρόνο θήλασα και όχι αποκλειστικά. Αυτά είναι πράγματα που θα τα δεις μετά τη γέννα.. Από το ποσό γάλα έχεις, πόσο πονάς, πόσο θέλεις να ξεκουραστείς. Είναι διάφορες παράμετροι. Ένα, ένα θα βρεις τις απαντήσεις που θα ταιριάζουν σε εσένα. Απλά, μη βιαστείς καλύτερα για κάτι τέτοιο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2022 at 9:05 PM, evaki23 said:

Μετά τους 4 μήνες που παίρνεις υποχρεωτικά από την δουλειά σου μπορείς να αιτηθεις για ακόμη 6 μήνες απλά θα πληρώνεσαι εξ ολοκλήρου από τον ΟΑΕΔ τον κατώτατο μισθό. Με την αλλαγή αυτή αντί για 6 πας στους 9.

@Irenesirene πω πω πραγματικα απίστευτο ποσα εχεις τραβηξει....περαστικα να ειναι ολα!

ο Μητσοτάκης το είπε στην ΔΕΘ. Και μάλιστα με άμεση εφαρμογή.

Ναι και γώ το είδα και είπαν ότι θα το εφαρμόσουν από τον Ιανουάριο του ‘23. Άντε να δούμε … Όσο για το καρότσι επειδή με αγχώσατε θα πάω να το παραγγείλω την άλλη εβδομάδα ! Χαχαχαχα

On 9/11/2022 at 11:22 PM, evaki23 said:

Βασικά δυστυχώς θα ακριβυνουν ΟΛΑ. Μπορείς να τα παραγγείλεις και να έρθουν οπότε τους πεις...φαντάσου εγώ παρήγγειλα Αύγουστο και θα έρθουν Νοέμβριο 

Τόσο πολύ καιρό θα κάνει ή εσύ τους το ζήτησες απλά να στο φέρουν Νοέμβριο ;

On 9/11/2022 at 10:15 PM, Rafaela_123 said:

Νομίζω να το παραγγείλεις γιατί αν δεν έχουν κ στοκ κ πρέπει να παραγγείλουν μπορεί να κάνουν κ 2-3 μηνες να έρθουν! Κ εκτός από αυτό μπορεί να ακριβύνουνε  

Η αλήθεια είναι πως μου είπαν το αργότερο 1.5 μήνα παράδοση αλλά καλύτερα να το παραγγείλουμε από τώρα μη γίνει καμία στραβή ..

Εσεις τι καρότσια επιλέξατε; Εμείς επειδή έχουμε σκάλες για να ανέβουμε στην οικοδομή και πολύ μικρό ασανσέρ που δε χωράει κανένα καροτσάκι ανοιχτό είπαμε να πάρουμε της Inglesina το Electa που είναι ελαφρύ και κλείνει εύκολα με το ένα χέρι… 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια 

Πήγαμε στη γιατρο μου χθες! Το αγόρι μου έγινε 720γρ!! Θα με δει σε 3 εβδομαδες αντί σε 4 εβδομαδες λόγο του ρίσκου με την ανάπτυξη του εμβρύου που ήταν λίγο αυξημένο στην αυχενική, κ μετά κάθε 2 εβδομαδες! Κάθε φορά μου είπε να της παιρνω κι ουρα! 
 

πωπω σιγά σιγά φτάνουμε στο τελος!! Απίστευτο 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Πήγαμε στη γιατρο μου χθες! Το αγόρι μου έγινε 720γρ!! Θα με δει σε 3 εβδομαδες αντί σε 4 εβδομαδες λόγο του ρίσκου με την ανάπτυξη του εμβρύου που ήταν λίγο αυξημένο στην αυχενική, κ μετά κάθε 2 εβδομαδες! Κάθε φορά μου είπε να της παιρνω κι ουρα! 
 

πωπω σιγά σιγά φτάνουμε στο τελος!! Απίστευτο 

Τέλεια κορίτσι μου! Ποσών εβδομάδων είσαι τώρα; Μην ανησυχείς καθόλου θα το παρακολουθείτε στενά με τη γιατρό και θα πάνε όλα καλά. Άσε που δεν σημαίνει ότι θα γίνει και κάτι σίγουρα σχετικά με το βάρος του μωρού, όλα πιθανότητες είναι!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Τέλεια κορίτσι μου! Ποσών εβδομάδων είσαι τώρα; Μην ανησυχείς καθόλου θα το παρακολουθείτε στενά με τη γιατρό και θα πάνε όλα καλά. Άσε που δεν σημαίνει ότι θα γίνει και κάτι σίγουρα σχετικά με το βάρος του μωρού, όλα πιθανότητες είναι!

Ναι ναι ολ πιθανά μου είπε δεν θελουμε κάτι πριν τις 36 μετά δε μας νοιάζει κ πολύ αν γίνει κάτι στις 36+! Είμαι 25+5! Στην αυχενική κ β επιπέδου με έβγαζε 25-12 ΠΗΤ, η γιατρος 24-12 κ έτσι το αφήσαμε 24-12! Αλλά στα έντυπα για τις αδειες κτλ βάλαμε 02-01 που είναι κ η τελευταία εβδομάδα που θα μπορούσα να γεννήσω! Μακάρι να μου έρθει μετά τις 24-12 χαχα προτιμω! Ρώτησα επειδή πέφτουν οι μερες αργιες κτλ κ μου είπε να μην αγχώνομαι δεν θα φύγει να πάει πουθενά όποτε θέλει το μωράκι αν δεν συντρέχει καποιος κίνδυνος θα γεννηθεί! 
 

εσυ ποτέ θα πας; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 21 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Ναι ναι ολ πιθανά μου είπε δεν θελουμε κάτι πριν τις 36 μετά δε μας νοιάζει κ πολύ αν γίνει κάτι στις 36+! Είμαι 25+5! Στην αυχενική κ β επιπέδου με έβγαζε 25-12 ΠΗΤ, η γιατρος 24-12 κ έτσι το αφήσαμε 24-12! Αλλά στα έντυπα για τις αδειες κτλ βάλαμε 02-01 που είναι κ η τελευταία εβδομάδα που θα μπορούσα να γεννήσω! Μακάρι να μου έρθει μετά τις 24-12 χαχα προτιμω! Ρώτησα επειδή πέφτουν οι μερες αργιες κτλ κ μου είπε να μην αγχώνομαι δεν θα φύγει να πάει πουθενά όποτε θέλει το μωράκι αν δεν συντρέχει καποιος κίνδυνος θα γεννηθεί! 
 

εσυ ποτέ θα πας; 

Τέλεια, άρα το μωράκι βγαίνει και μεγαλύτερο από την αρχική ΠΗΤ..Μην αγχώνεσαι καθόλου και εγώ στο γιο μου είχα αυτό το θέμα αλλά εμφανίστηκε τελικά πολύ αργότερα στον 9ο κοντά. Κι εγώ είχα και δείγματα από πριν ότι ήταν λίγο πιο κάτω στο βάρος. Εσένα πάει σφαίρα.

Εγώ πήγα 8/9 ήμουν 25+4 και ήταν 780 γραμμάρια. Θα ξανά πάω 28/9 κι εγώ δηλαδή σε διάστημα τριών εβδομάδων γιατί πονάω πολύ στην υβικη περιοχή επειδή το μωρό είναι ήδη με το κεφάλι κάτω και έχει βολευτεί ακριβώς πάνω στον τράχηλο και δείχνει να τον πιέζει για αυτό πονάω κι όλας. Ήταν όλα καλά είχα 3.7 κλειστό απλά θα το βλέπουμε πιο συχνά μην κοντύνει ξαφνικά από την πίεση.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Τέλεια, άρα το μωράκι βγαίνει και μεγαλύτερο από την αρχική ΠΗΤ..Μην αγχώνεσαι καθόλου και εγώ στο γιο μου είχα αυτό το θέμα αλλά εμφανίστηκε τελικά πολύ αργότερα στον 9ο κοντά. Κι εγώ είχα και δείγματα από πριν ότι ήταν λίγο πιο κάτω στο βάρος. Εσένα πάει σφαίρα.

Εγώ πήγα 8/9 ήμουν 25+4 και ήταν 780 γραμμάρια. Θα ξανά πάω 28/9 κι εγώ δηλαδή σε διάστημα τριών εβδομάδων γιατί πονάω πολύ στην υβικη περιοχή επειδή το μωρό είναι ήδη με το κεφάλι κάτω και έχει βολευτεί ακριβώς πάνω στον τράχηλο και δείχνει να τον πιέζει για αυτό πονάω κι όλας. Ήταν όλα καλά είχα 3.7 κλειστό απλά θα το βλέπουμε πιο συχνά μην κοντύνει ξαφνικά από την πίεση.

Αα ήδη έπιασε θέση το μωράκι; Εμένα ήταν χθες με το κεφάλι του κάτω από το δεξί στήθος κ τα πόδια του στην αριστερή μεριά ήταν καπως διαγώνια!! Αλλά σήμερα ένιωσα κλωτσιά πάνω αντί κάτω, μάλλον γύρισε πάλι δεν ξέρω… 

κοντα είμαστε στα κιλά…εσένα δλδ το πρώτο σου μωράκι ήταν πίσω από την αρχή 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Wish_soon είπε:

Ναι και γώ το είδα και είπαν ότι θα το εφαρμόσουν από τον Ιανουάριο του ‘23. Άντε να δούμε … Όσο για το καρότσι επειδή με αγχώσατε θα πάω να το παραγγείλω την άλλη εβδομάδα ! Χαχαχαχα

Τόσο πολύ καιρό θα κάνει ή εσύ τους το ζήτησες απλά να στο φέρουν Νοέμβριο ;

Η αλήθεια είναι πως μου είπαν το αργότερο 1.5 μήνα παράδοση αλλά καλύτερα να το παραγγείλουμε από τώρα μη γίνει καμία στραβή ..

Εσεις τι καρότσια επιλέξατε; Εμείς επειδή έχουμε σκάλες για να ανέβουμε στην οικοδομή και πολύ μικρό ασανσέρ που δε χωράει κανένα καροτσάκι ανοιχτό είπαμε να πάρουμε της Inglesina το Electa που είναι ελαφρύ και κλείνει εύκολα με το ένα χέρι… 

το electa μου φάνηκε και εμένα πολύ καλό....

Δεν ξέρω το χρωμα που ήθελα μου είπαν 2 και μηνες αλλά δεν με πείραζε....πήρα το aptica το απλό.

εγω τα παρηγγείλα όλα αλλά θα έρθουν τον Νοεμβριο. Ακόμη καλυτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Αα ήδη έπιασε θέση το μωράκι; Εμένα ήταν χθες με το κεφάλι του κάτω από το δεξί στήθος κ τα πόδια του στην αριστερή μεριά ήταν καπως διαγώνια!! Αλλά σήμερα ένιωσα κλωτσιά πάνω αντί κάτω, μάλλον γύρισε πάλι δεν ξέρω… 

κοντα είμαστε στα κιλά…εσένα δλδ το πρώτο σου μωράκι ήταν πίσω από την αρχή 

Ναι από τις 23 εβδομάδες που είχα πάει στο μαιευτήριο για υπέρηχο επειδή πονούσα και μετά στο γιατρό μου ήταν έτσι. Κι ο γιος μου είχε γυρίσει από νωρίς αλλά δεν ήταν τόσο χαμηλά, ήταν πιο ψηλά. Ναι ο γιος μου στο βάρος από αυτές τις εβδομάδες που είμαστε τώρα άρχιζαν οι μετρήσεις της κοιλίτσας του να είναι προβληματικές , την βγάζαμε πάντα πιο μικρή από ότι θα έπρεπε και έριχνε έτσι το μέσο όρο στο βάρος και στις καμπύλες. Αλλά το πραγματικό πρόβλημα φάνηκε λίγο πριν τον 9ο. Θυμάμαι από 34-37η που γέννησα εκτάκτως γιατί έμεινε στάσιμο είχε πάρει μόνο 100 γραμμάρια κάτι τέτοιο.

Πάντως τώρα έχουν χωρο ακόμα και γυρνάνε. Μπορεί την επόμενη φορά να το δεις σε άλλη θέση. Εγώ δεν ξέρω ακόμα πολύ χαμηλά το νοιώθω να πιέζει. Μακάρι να μην έχω θέμα πάλι με τον τράχηλο.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Όπως είπε και η @marpi91 ούτως ή άλλως αν χρειαστείς στην αρχή θήλαστρο, καλό θα ήταν να νοικιάσεις από το νοσοκομείο, γιατί η τεχνολογία τους είναι πολύ καλύτερη. Μετά, έχεις χρόνο να δεις τις ανάγκες σου. Κι εγώ ένα χρόνο θήλασα και όχι αποκλειστικά. Αυτά είναι πράγματα που θα τα δεις μετά τη γέννα.. Από το ποσό γάλα έχεις, πόσο πονάς, πόσο θέλεις να ξεκουραστείς. Είναι διάφορες παράμετροι. Ένα, ένα θα βρεις τις απαντήσεις που θα ταιριάζουν σε εσένα. Απλά, μη βιαστείς καλύτερα για κάτι τέτοιο. 

@Sisii λοιπόν έχει ανέβει πολύ ωραίο βιντεακι στο fb από την μαία της ομάδας Ωκυτοκινη - μητρικός θηλασμός και τα λέει όλα πολύ αναλυτικά για την αγορά θηλαστρου. Εμένα τουλάχιστον με βοήθησε στην απόφαση να μην αγοράσω αλλά να νοικιάσω και σίγουρα να μην δανειστώ από γνωστή (δεν φαντάζεσαι τι κίνδυνο κρύβει για το μωρό)! 

2 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Τέλεια, άρα το μωράκι βγαίνει και μεγαλύτερο από την αρχική ΠΗΤ..Μην αγχώνεσαι καθόλου και εγώ στο γιο μου είχα αυτό το θέμα αλλά εμφανίστηκε τελικά πολύ αργότερα στον 9ο κοντά. Κι εγώ είχα και δείγματα από πριν ότι ήταν λίγο πιο κάτω στο βάρος. Εσένα πάει σφαίρα.

Εγώ πήγα 8/9 ήμουν 25+4 και ήταν 780 γραμμάρια. Θα ξανά πάω 28/9 κι εγώ δηλαδή σε διάστημα τριών εβδομάδων γιατί πονάω πολύ στην υβικη περιοχή επειδή το μωρό είναι ήδη με το κεφάλι κάτω και έχει βολευτεί ακριβώς πάνω στον τράχηλο και δείχνει να τον πιέζει για αυτό πονάω κι όλας. Ήταν όλα καλά είχα 3.7 κλειστό απλά θα το βλέπουμε πιο συχνά μην κοντύνει ξαφνικά από την πίεση.

Καλέ τι 3,7!!! Τι νούμερα ωραία είναι αυτά που έχετε οι περισσότερες! Εγώ στη Β επιπέδου ήμουν στο 2,8 κλειστός με περιδεση και πεσσό!!! 

4 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Πήγαμε στη γιατρο μου χθες! Το αγόρι μου έγινε 720γρ!! Θα με δει σε 3 εβδομαδες αντί σε 4 εβδομαδες λόγο του ρίσκου με την ανάπτυξη του εμβρύου που ήταν λίγο αυξημένο στην αυχενική, κ μετά κάθε 2 εβδομαδες! Κάθε φορά μου είπε να της παιρνω κι ουρα! 
 

πωπω σιγά σιγά φτάνουμε στο τελος!! Απίστευτο 

Αχού μεγαλωσεεε! Κι εμείς αύριο έχουμε ραντεβού! Στην αυχενική ήταν  620 γρ., για να δούμε πόσο πήρε! Πιστεύω τώρα θα μου γράψει καμπύλη ζαχάρου να κάνω,  εχω και τη βυθοσκόπηση και πίεση ματιών τη Δευτέρα.. πλησιαζουμεεε!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...