Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Kiddo είπε:

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να βγεις αληθινή ❤️

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

2 hours ago, marpi91 said:

Καλησπέρα! Εγώ νομίζω έχω πάρει τα πάντα, αν κάποια έχει να προσθέσει ας μου πει τι ξέχασα!

1. Κορμακια - εσωρουχακια κοντομανικα: 15τμχ στα νούμερα 0-3 και άλλα τόσα στο 3-6.

2. Κορμακια μακρυμανικα: 10 τμχ στο 0-3 και 10 στο 3-6.

3. Βαμβακερά πυτζαμακια με φερμουάρ: 4 τμχ στο 1-2, 4τμχ στο 2-4, 4τμχ στο 4-6. 

4. Βελουτέ φορμακια: 6 στο κάθε νούμερο από τα παραπάνω (υπολόγισα πως θα μου φέρουν κιόλας). 

5. Σετ φορμιτσες: 3 σετ στο 2-4 και 3 στο 4-6. Τον πρώτο μήνα νομίζω δεν θα με βολέψει κάτι άλλο πέρα από φορμακια. 

6. Ζακετακια: 1 στο 0-3 πλεκτό με γουνιτσα εσωτερικά. 1 πιο λεπτό στο 4-6 για μετά που μπαίνει άνοιξη.

7. Καλτσακια: 6 ζευγάρια. Γαντακια: 2 ζευγάρια σκουφάκια 2 τμχ

8. Σαλιαρες: 10 τμχ

9. Φόρμα εξόδου-ολόσωμο μπουφάν: 1 στο 0-3 και 1 στο 4-6. 

10. Πάνες αγκαλιάς βαμβακερες 6 τμχ.

11. Πανάκια για γουλιτσες και λοιπές χρήσεις: 20 τμχ

12. Σεντόνια κούνιας: 5 τμχ.

13. Σελτεδακια: 6 τμχ

14. Μπιμπερό Dr brown 2 μικρά και 2 μεγάλα 

15. 2 πιπιλες να βρίσκονται 

16. Κουβερτακια: φλις 2 τμχ μάλλινο 1 τμχ

17. Πάπλωμα κούνιας και πάντα σετ 1 τμχ.

18. Αλλαξιερα μαλακή για τη συρταριερα με 2 καλυμματα.

19. Κιτ περιποίησης για νύχια μαλλιά κλπ

20. Αποστειρωτής

21. Ατμομαγειρας μπλέντερ

22. 1 Φωλιτσα για να ξαπλώνει δίπλα μας ή στον καναπέ. 

23. Μαξιλάρι τύπου κρουασάν για θηλασμό με πλενομενο κάλυμμα. 

24. 2 τμχ Σεντόνια για το αυγό. Με τρύπες. 

25. 3 μπουρνουζακια με κουκούλα και 2 πετσέτες απλές 

26. Μπανακι με βάση γιατί έχω ντουζιερα και ένα ειδικό σαν στρωματακι με μπιλακια που μπαίνει μέσα για να στηρίζεται το μωρό στην αρχή-δεν ξέρω ονομασία άλλα το έχουν παντού!

27. Αφρόλουτρο, λοσιόν, κρεμουλες και καλαθάκι για αποθήκευση 

28. Εντελώς προαιρετικό, πήρα ένα καλάθι για να βάζω τα άπλυτα του ξεχωριστά από τα δικά μας. 

29. Τσάντα αλλαξιερα, πήρα μια που ανοίγει και γίνεται και κρεβατάκι για ώρα ανάγκης.

30. Καρότσι 3 σε 1 πήρα την inglesina 

Και θα μου δανείζουν και μάρσιπο, ριλαξ 

Μετά όλα τα άλλα που πήρα είναι για δική μου χρήση (νυχτικα, κρέμα θηλων, επιθέματα, κοχύλια κλπ)! 

 Υπάρχει αν googlαρεις λίστα του τι θα χρειαστείς για το δημόσιο. Δεν θυμάμαι σαιτ αλλά αν πατήσεις στην αναζήτηση θα το βρεις. 

 

 

 

 

 

 

Πολύ οργανωμένη σε βρίσκω @marpi91μπραβο κοπέλα μου .. θα τη χρησιμοποιήσω τη λίστα σου να σου πω την αλήθεια σαν μπούσουλα! Δεν νομίζω να αγοράσω βέβαια για 0-3 θα πάμε κατευθείαν 3-6 . Να σε ρωτήσω κάτι γιατί και κοντομάνικα φορμάκια και μακρυμάνικα; Είχα στο μυαλό μου λόγω του οτι θα γεννήσουμε χειμώνα θα χρειαστούμε μόνο μακρυμανικα φια αρχή ..Εγώ είμαι 28 + 2 αλλά δεν έχω ψωνίσει ακόμα ρουχαλάκια κτλ , έχουμε παραγγείλει μόνο καρότσι και πήραμε και τη κούνια και τη συρταριερα . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 31 λεπτά , Wish_soon είπε:

Πολύ οργανωμένη σε βρίσκω @marpi91μπραβο κοπέλα μου .. θα τη χρησιμοποιήσω τη λίστα σου να σου πω την αλήθεια σαν μπούσουλα! Δεν νομίζω να αγοράσω βέβαια για 0-3 θα πάμε κατευθείαν 3-6 . Να σε ρωτήσω κάτι γιατί και κοντομάνικα φορμάκια και μακρυμάνικα; Είχα στο μυαλό μου λόγω του οτι θα γεννήσουμε χειμώνα θα χρειαστούμε μόνο μακρυμανικα φια αρχή ..Εγώ είμαι 28 + 2 αλλά δεν έχω ψωνίσει ακόμα ρουχαλάκια κτλ , έχουμε παραγγείλει μόνο καρότσι και πήραμε και τη κούνια και τη συρταριερα . 

Αχ χαίρομαι πολύ που βοηθάει και κάποιον άλλο η λίστα μου! Διάβαζα εδώ και καιρό προτάσεις και έβλεπα και βίντεο για να καταλήξω. 

Για τα κορμακια έχω ενημερωθεί πως θα χρειαστούμε κυρίως κοντομάνικα, γιατί θα φοράνε και το φορμακι από πάνω και κουβερτούλα και δεν κάνει να ζεσταίνονται και πάρα πολύ. Όμως επειδή έχω πάρει και παντελονακια φόρμας όπως έγραψα, σκέφτηκα να πάρω μερικά μακρυμανικα κορμακια για να του φοράω αντί για μπλουζάκι μαζί με ζακετουλα. Και φυσικά όταν θα κάνει πολύ κρύο και θα πρέπει να βγούμε έξω να φοράει μακρυμανικο κορμάκι και φορμακι βελουτέ! Θα τα δω βέβαια και πως θα πάει στην πράξη! 

Νουμερακια στην ουσία κι εγώ το 3 έχω ξεκινήσει (0-3 τα γράφω γιατί μου είπαν από το κατάστημα ότι εννοεί έως 3 μηνών! Είναι και κάθε μάρκα που έχει άλλες μετρήσεις, τα εγραψα χοντρικά! 52, 56 και 62 ειναι τα εκατοστά απο αυτα που λεω 0-2, 2-4 και 4-6. Δεν πήρα στο 50. Το νούμερο 1 δλδ έχω πάρει μόνο 1 φορμακι, που θα το βάλουμε στην έξοδο από το μαιευτήριο, δεν το ανέφερα καν πιο πάνω στη λίστα). 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα! Εγώ νομίζω έχω πάρει τα πάντα, αν κάποια έχει να προσθέσει ας μου πει τι ξέχασα!

1. Κορμακια - εσωρουχακια κοντομανικα: 15τμχ στα νούμερα 0-3 και άλλα τόσα στο 3-6.

2. Κορμακια μακρυμανικα: 10 τμχ στο 0-3 και 10 στο 3-6.

3. Βαμβακερά πυτζαμακια με φερμουάρ: 4 τμχ στο 1-2, 4τμχ στο 2-4, 4τμχ στο 4-6. 

4. Βελουτέ φορμακια: 6 στο κάθε νούμερο από τα παραπάνω (υπολόγισα πως θα μου φέρουν κιόλας). 

5. Σετ φορμιτσες: 3 σετ στο 2-4 και 3 στο 4-6. Τον πρώτο μήνα νομίζω δεν θα με βολέψει κάτι άλλο πέρα από φορμακια. 

6. Ζακετακια: 1 στο 0-3 πλεκτό με γουνιτσα εσωτερικά. 1 πιο λεπτό στο 4-6 για μετά που μπαίνει άνοιξη.

7. Καλτσακια: 6 ζευγάρια. Γαντακια: 2 ζευγάρια σκουφάκια 2 τμχ

8. Σαλιαρες: 10 τμχ

9. Φόρμα εξόδου-ολόσωμο μπουφάν: 1 στο 0-3 και 1 στο 4-6. 

10. Πάνες αγκαλιάς βαμβακερες 6 τμχ.

11. Πανάκια για γουλιτσες και λοιπές χρήσεις: 20 τμχ

12. Σεντόνια κούνιας: 5 τμχ.

13. Σελτεδακια: 6 τμχ

14. Μπιμπερό Dr brown 2 μικρά και 2 μεγάλα 

15. 2 πιπιλες να βρίσκονται 

16. Κουβερτακια: φλις 2 τμχ μάλλινο 1 τμχ

17. Πάπλωμα κούνιας και πάντα σετ 1 τμχ.

18. Αλλαξιερα μαλακή για τη συρταριερα με 2 καλυμματα.

19. Κιτ περιποίησης για νύχια μαλλιά κλπ

20. Αποστειρωτής

21. Ατμομαγειρας μπλέντερ

22. 1 Φωλιτσα για να ξαπλώνει δίπλα μας ή στον καναπέ. 

23. Μαξιλάρι τύπου κρουασάν για θηλασμό με πλενομενο κάλυμμα. 

24. 2 τμχ Σεντόνια για το αυγό. Με τρύπες. 

25. 3 μπουρνουζακια με κουκούλα και 2 πετσέτες απλές 

26. Μπανακι με βάση γιατί έχω ντουζιερα και ένα ειδικό σαν στρωματακι με μπιλακια που μπαίνει μέσα για να στηρίζεται το μωρό στην αρχή-δεν ξέρω ονομασία άλλα το έχουν παντού!

27. Αφρόλουτρο, λοσιόν, κρεμουλες και καλαθάκι για αποθήκευση 

28. Εντελώς προαιρετικό, πήρα ένα καλάθι για να βάζω τα άπλυτα του ξεχωριστά από τα δικά μας. 

29. Τσάντα αλλαξιερα, πήρα μια που ανοίγει και γίνεται και κρεβατάκι για ώρα ανάγκης.

30. Καρότσι 3 σε 1 πήρα την inglesina 

Και θα μου δανείζουν και μάρσιπο, ριλαξ 

Μετά όλα τα άλλα που πήρα είναι για δική μου χρήση (νυχτικα, κρέμα θηλων, επιθέματα, κοχύλια κλπ)! 

Υπάρχει αν googlαρεις λίστα του τι θα χρειαστείς για το δημόσιο. Δεν θυμάμαι σαιτ αλλά αν πατήσεις στην αναζήτηση θα το βρεις. 

 

 

 

 

 

 

Ωραία σε ευχαριστώ πάρα πολύ. 

Μια διευκρίνιση, τα μπιμπερο Dr Brown's που τα βρήκες διαθέσιμα; Υπάρχουν μόνο πλαστικά κι εγώ δεν τα θέλω. Τα γυάλινα είναι σε έλλειψη δυστυχώς πριν απ' το καλοκαίρι, έχω μιλήσει με ηλεκτρονικά φαρμακεία και δεν ξέρουν πότε θα παραλάβουν.

πρίν από 49 λεπτά , Wish_soon είπε:

Πολύ οργανωμένη σε βρίσκω @marpi91μπραβο κοπέλα μου .. θα τη χρησιμοποιήσω τη λίστα σου να σου πω την αλήθεια σαν μπούσουλα! Δεν νομίζω να αγοράσω βέβαια για 0-3 θα πάμε κατευθείαν 3-6 . Να σε ρωτήσω κάτι γιατί και κοντομάνικα φορμάκια και μακρυμάνικα; Είχα στο μυαλό μου λόγω του οτι θα γεννήσουμε χειμώνα θα χρειαστούμε μόνο μακρυμανικα φια αρχή ..Εγώ είμαι 28 + 2 αλλά δεν έχω ψωνίσει ακόμα ρουχαλάκια κτλ , έχουμε παραγγείλει μόνο καρότσι και πήραμε και τη κούνια και τη συρταριερα . 

Η αλήθεια είναι ότι οι εγώ πήρα μακρυμάνικα εσωρουχακια αρκετά και μου είπαν ότι δεν πολύ βολεύουν για αρχή. Καλύτερα κοντομανικα. Θα φοράνε και το φορμακι από πάνω, ίσως να είναι και βελουτε και να μην ζεσταίνονται πάρα πολύ. Εγώ έχω πάρει και υπνοσακο. Πολύ βολικό θεωρώ. Ότι νομίζει η κάθε μανούλα.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, marpi91 said:

Αχ χαίρομαι πολύ που βοηθάει και κάποιον άλλο η λίστα μου! Διάβαζα εδώ και καιρό προτάσεις και έβλεπα και βίντεο για να καταλήξω. 

Για τα κορμακια έχω ενημερωθεί πως θα χρειαστούμε κυρίως κοντομάνικα, γιατί θα φοράνε και το φορμακι από πάνω και κουβερτούλα και δεν κάνει να ζεσταίνονται και πάρα πολύ. Όμως επειδή έχω πάρει και παντελονακια φόρμας όπως έγραψα, σκέφτηκα να πάρω μερικά μακρυμανικα κορμακια για να του φοράω αντί για μπλουζάκι μαζί με ζακετουλα. Και φυσικά όταν θα κάνει πολύ κρύο και θα πρέπει να βγούμε έξω να φοράει μακρυμανικο κορμάκι και φορμακι βελουτέ! Θα τα δω βέβαια και πως θα πάει στην πράξη! 

Νουμερακια στην ουσία κι εγώ το 3 έχω ξεκινήσει (0-3 τα γράφω γιατί μου είπαν από το κατάστημα ότι εννοεί έως 3 μηνών! Είναι και κάθε μάρκα που έχει άλλες μετρήσεις, τα εγραψα χοντρικά! 52, 56 και 62 ειναι τα εκατοστά απο αυτα που λεω 0-2, 2-4 και 4-6. Δεν πήρα στο 50. Το νούμερο 1 δλδ έχω πάρει μόνο 1 φορμακι, που θα το βάλουμε στην έξοδο από το μαιευτήριο, δεν το ανέφερα καν πιο πάνω στη λίστα). 

Αχ ρε συ θα προλάβουμε να τους τα βάλουμε όλα αυτά ή θα αλλάζουμε νούμερα κάθε βδομαδα ; Χαχαχαχα 

Και γώ τα βλέπω και θέλω να τα πάρω όλα αλλά μετά σκέφτομαι πόσα απο αυτά θα φορέσει ; Η λίστα σου εξαιρετική δε το συζητάω !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η λίστα!!! Να πω από την εμπειρία στο 3ο πλέον ότι κοντομάνικα  15τμχ και ειδικά στο 0-3 δεν θα τα χρειαστείς  !Εκτός το ότι μεγαλώνουν  τα μωράκια και άμα γεννηθεί κοντά 3.5κιλα στο μήνα πάνω θα θες 3-6  καλό είναι να έχουν εσωτερικά μακρυμανικο    και μια λεπτή  κουβερτουλα  από πάνω γιατί είναι επικίνδυνο  χοντρά-φουσκωτα  σκεπασματα... επίσης να προσθέσω  πάνες μωρομαντηλα βαμβακι,  γάζες   καθαρό οινόπνευμα επιθέματα κρεμα  για θηλες... 

Κορίτσια  τα μωράκια θέλουν ζεστη  αν τα έχουμε με κοντομανικο  από μέσα και απέξω μόνο βελουτέ  και κουβέρτα  100% τα χεράκια ποδαράκια θα είναι παγωμένα... το τονίζουν και οι γιατροί ότι φοράμε εμείς +1σκεφτειτε  χειμώνα πυτζάμες και ρόμπα δεν θελετε ???  Και το καλοκαίρι ακόμα μακρύ φοράνε στην αρχή...  τώρα από εκεί και πέρα η κάθε μία ότι θέλει κάνει..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , vivi24 είπε:

Πολύ καλή η λίστα!!! Να πω από την εμπειρία στο 3ο πλέον ότι κοντομάνικα  15τμχ και ειδικά στο 0-3 δεν θα τα χρειαστείς  !Εκτός το ότι μεγαλώνουν  τα μωράκια και άμα γεννηθεί κοντά 3.5κιλα στο μήνα πάνω θα θες 3-6  καλό είναι να έχουν εσωτερικά μακρυμανικο    και μια λεπτή  κουβερτουλα  από πάνω γιατί είναι επικίνδυνο  χοντρά-φουσκωτα  σκεπασματα... επίσης να προσθέσω  πάνες μωρομαντηλα βαμβακι,  γάζες   καθαρό οινόπνευμα επιθέματα κρεμα  για θηλες... 

Κορίτσια  τα μωράκια θέλουν ζεστη  αν τα έχουμε με κοντομανικο  από μέσα και απέξω μόνο βελουτέ  και κουβέρτα  100% τα χεράκια ποδαράκια θα είναι παγωμένα... το τονίζουν και οι γιατροί ότι φοράμε εμείς +1σκεφτειτε  χειμώνα πυτζάμες και ρόμπα δεν θελετε ???  Και το καλοκαίρι ακόμα μακρύ φοράνε στην αρχή...  τώρα από εκεί και πέρα η κάθε μία ότι θέλει κάνει..

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Στο 0-3 δηλαδή 52εκ. δεν θέλει ποσότητες 5-6 απ' το κάθε είδος. Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και εννοείται ότι δεν ξέρουμε πόσα κιλά θα βγει το μωράκι.

Εγώ επειδή είμαι πρωτάρα δεν έχω εμπειρία και ιδέα γενικότερα. Βαμβάκι γάζες και οινόπνευμα που χρειάζονται για το μωρό;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Freedom1998 said:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Στο 0-3 δηλαδή 52εκ. δεν θέλει ποσότητες 5-6 απ' το κάθε είδος. Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και εννοείται ότι δεν ξέρουμε πόσα κιλά θα βγει το μωράκι.

Εγώ επειδή είμαι πρωτάρα δεν έχω εμπειρία και ιδέα γενικότερα. Βαμβάκι γάζες και οινόπνευμα που χρειάζονται για το μωρό;

 

Για τον καθαρισμό του ομφάλιου λώρου μέχρι να πέσει και για τα ματάκια τους να τα καθαρίζεις με φυσιολογικό όρο ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Wish_soon είπε:

Για τον καθαρισμό του ομφάλιου λώρου μέχρι να πέσει και για τα ματάκια τους να τα καθαρίζεις με φυσιολογικό όρο ..

Σε ευχαριστώ πολύ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Freedom1998 είπε:

Ωραία σε ευχαριστώ πάρα πολύ. 

Μια διευκρίνιση, τα μπιμπερο Dr Brown's που τα βρήκες διαθέσιμα; Υπάρχουν μόνο πλαστικά κι εγώ δεν τα θέλω. Τα γυάλινα είναι σε έλλειψη δυστυχώς πριν απ' το καλοκαίρι, έχω μιλήσει με ηλεκτρονικά φαρμακεία και δεν ξέρουν πότε θα παραλάβουν.

Η αλήθεια είναι ότι οι εγώ πήρα μακρυμάνικα εσωρουχακια αρκετά και μου είπαν ότι δεν πολύ βολεύουν για αρχή. Καλύτερα κοντομανικα. Θα φοράνε και το φορμακι από πάνω, ίσως να είναι και βελουτε και να μην ζεσταίνονται πάρα πολύ. Εγώ έχω πάρει και υπνοσακο. Πολύ βολικό θεωρώ. Ότι νομίζει η κάθε μανούλα.

Εννοείται κι εγώ γυάλινα μόνο πήρα! Αν μπεις στο σκρουτζ έχει σε πάρα πολλά καταστήματα,  δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα! Σε 2 μέρες παρέλαβα, άμεσα!

3 ώρες πρίν, vivi24 είπε:

Πολύ καλή η λίστα!!! Να πω από την εμπειρία στο 3ο πλέον ότι κοντομάνικα  15τμχ και ειδικά στο 0-3 δεν θα τα χρειαστείς  !Εκτός το ότι μεγαλώνουν  τα μωράκια και άμα γεννηθεί κοντά 3.5κιλα στο μήνα πάνω θα θες 3-6  καλό είναι να έχουν εσωτερικά μακρυμανικο    και μια λεπτή  κουβερτουλα  από πάνω γιατί είναι επικίνδυνο  χοντρά-φουσκωτα  σκεπασματα... επίσης να προσθέσω  πάνες μωρομαντηλα βαμβακι,  γάζες   καθαρό οινόπνευμα επιθέματα κρεμα  για θηλες... 

Κορίτσια  τα μωράκια θέλουν ζεστη  αν τα έχουμε με κοντομανικο  από μέσα και απέξω μόνο βελουτέ  και κουβέρτα  100% τα χεράκια ποδαράκια θα είναι παγωμένα... το τονίζουν και οι γιατροί ότι φοράμε εμείς +1σκεφτειτε  χειμώνα πυτζάμες και ρόμπα δεν θελετε ???  Και το καλοκαίρι ακόμα μακρύ φοράνε στην αρχή...  τώρα από εκεί και πέρα η κάθε μία ότι θέλει κάνει..

Η λογική των 15 κοντομανικων στο 0-3 έχει ως εξής: λίγο να βραχεί με γάλα, λιγο με σάλια, λιγο να κατουρηθει ή να φύγουν κακάκια που είναι νερουλα στην αρχή, θες 2 εσωρουχακια μέσα στη μέρα. Και σαλακια μονο να τρέξουν, δεν θέλω να στεγνώσει πάνω στο στηθακι του καταχείμωνο.. δεν διαθέτω στεγνωτηριο, να πλύνω κάθε μέρα και να στεγνώσει δεν παίζει με την υγρασία, οπότε πήρα 2 πακέτα των 7, πολύ οικονομικά και ας βάλει όσα προλάβει! Προτίμησα να δώσω 12 ευρώ παραπάνω και να έχω ένα άγχος λιγότερο!!! Πρώτη φορά μανούλα κι εγώ, μπορεί ακόμα και όταν το πιάσω να του πλύνω το πωπουδακι να το βρεξω! Σιγά σιγά θα μάθω πιστεύω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα η παιδίατρος που τη ρώτησα μου είπε ότι τα μωρά φοράνε μακρυμάνικο εσωτερικό κ έξω ακόμα ένα μακρυμάνικο λίγο πιο χοντρό! Κ μια κουβερτούλα λεπτή γιατί θα τους έχουμε και σεντονάκι γύρω γύρω! Δεν ξέρω αν θα πάρω κοντά εσωτερικά! Μπορεί να πάρω 3-6 μερικά! Και μου ειπε μια σταθερή θερμοκρασία 20 βαθμοί! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Εννοείται κι εγώ γυάλινα μόνο πήρα! Αν μπεις στο σκρουτζ έχει σε πάρα πολλά καταστήματα,  δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα! Σε 2 μέρες παρέλαβα, άμεσα!

Η λογική των 15 κοντομανικων στο 0-3 έχει ως εξής: λίγο να βραχεί με γάλα, λιγο με σάλια, λιγο να κατουρηθει ή να φύγουν κακάκια που είναι νερουλα στην αρχή, θες 2 εσωρουχακια μέσα στη μέρα. Και σαλακια μονο να τρέξουν, δεν θέλω να στεγνώσει πάνω στο στηθακι του καταχείμωνο.. δεν διαθέτω στεγνωτηριο, να πλύνω κάθε μέρα και να στεγνώσει δεν παίζει με την υγρασία, οπότε πήρα 2 πακέτα των 7, πολύ οικονομικά και ας βάλει όσα προλάβει! Προτίμησα να δώσω 12 ευρώ παραπάνω και να έχω ένα άγχος λιγότερο!!! Πρώτη φορά μανούλα κι εγώ, μπορεί ακόμα και όταν το πιάσω να του πλύνω το πωπουδακι να το βρεξω! Σιγά σιγά θα μάθω πιστεύω!

Καλημέρα κορίτσι μου. Δυστυχώς όχι έχω ψάξει πολλά σάιτ και είναι σε έλλειψη. Περιμένω από ένα ηλεκτρονικό φαρμακείο αυτές τις μέρες να με ενημερώσουν αν θα παραλάβουν πάλι. Είναι γενικό το "κακό" μου είπαν.

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@marpi91 Ευχαριστούμε για τη λίστα όντως πολύ βοηθητική!!

Να σε ρωτήσω τα φορμάκια κ τα εσώρουχα τα πήρες από ένα συγκεκριμένο μαγαζί; Είχε καλές τιμές;αν θες να μας πεις ποιο είναι!

Επίσης τα σελτεδακια τι είναι κ που χρησιμεύουν βρε κορίτσια;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Freedom1998 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Δυστυχώς όχι έχω ψάξει πολλά σάιτ και είναι σε έλλειψη. Περιμένω από ένα ηλεκτρονικό φαρμακείο αυτές τις μέρες να με ενημερώσουν αν θα παραλάβουν πάλι. Είναι γενικό το "κακό" μου είπαν.

Καλημέρα! Είσαι Ελλάδα ή Κύπρο; μου κάνει φοβερή εντύπωση! Τα έχουν και στα orchestra premaman αλλα λιγο πιο ακριβά και αν μπεις στο σκρουτζ σε πάμπολλα μαγαζιά! Μπαίνεις σκρουτζ,  πατάς Dr brown's μπιμπερό και επιλέγεις ποιο θες, προσοχή να λέει γυάλινο! Εγώ έκανα την παραγγελία τη Δευτέρα που πέρασε και παρέλαβα Τετάρτη, σε 2 μολις μέρες. Μου τα έστειλαν από Ορεστιάδα αν δεν κάνω λάθος, αλλά αμέσως! 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Freedom1998 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Αλλάζω θέμα συζήτησης...

Με την "προίκα" του μωρού πως τα πάτε; Τα έχετε πάρει όλα; Και γενικά τι ποσότητες απ' το κάθε είδος; Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο και πρέπει να έχω αρκετά πράγματα του μωρού μαζί μου, όπως και ρούχα και γάλα σε σκόνη που θα χρειαστεί να πιει μέχρι να κατεβάσω γάλα και μπιμπερο φυσικά. Δώστε μια βοήθεια όσον αφορά πιο πολύ τα ρουχαλακια και είδη προσωπικής φροντίδας του μωρού.

Εγώ θα ξεκινήσω τα ψώνια μέσα Οκτώβρη έχω πει… ελπίζω να μην είναι πολύ αργά. Έχω ΠΗΤ 26/12… Είναι αργά λέτε; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Maritsaki είπε:

@marpi91 Ευχαριστούμε για τη λίστα όντως πολύ βοηθητική!!

Να σε ρωτήσω τα φορμάκια κ τα εσώρουχα τα πήρες από ένα συγκεκριμένο μαγαζί; Είχε καλές τιμές;αν θες να μας πεις ποιο είναι!

Επίσης τα σελτεδακια τι είναι κ που χρησιμεύουν βρε κορίτσια;

Καλημέρα! Τα περισσότερα τα πήρα από τα orchestra γιατί έχω βγάλει την κάρτα μέλους. Μιλάμε για τρελή έκπτωση. Να σου πω ενδεικτικά ότι το ολόσωμο μπουφάν το πήρα από 45 ευρώ 22! Έκανα συνολική παραγγελία για 350 ευρώ και πλήρωσα σχεδόν τα μισά. Αξίζει πολύ. Τα πυτζαμακια με το φερμουάρ από h&m και πήρα και 2 σετ των 4 βελουτέ από la redoute. Προσοχή μόνο στα φορμάκια από orchestra γιατί πολλά από αυτά κουμπώνουν από πίσω και δεν βολεύουν καθόλου, να το ψάχνεις που είναι τα κουμπιά! 

Τα σελτεδακια είναι λεπτά πανάκια που από τη μια μεριά είναι αδιάβροχα και τα στρώνεις στην αλλαξιερα, ή γενικά οπουδήποτε θες να αλλάξεις το μωράκι σου. Θα έχεις πάντα 1 μέσα στην τσάντα του όταν είστε έξω 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...