Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Eflenew είπε:

      Αν δε σου ειναι κόπος ναι...σε ευχαριστώ. Δε κρατήθηκα έκανα τώρα το απόγευμα το Predictor early...αχνη γραμμη και αυτό αλλά πιο αξιοπρεπή...αχνη όμως....έπρεπε να πάρω κανονικό που δείχνει πάνω από 25 εκεί θα καταλάβαινα που βρίσκομαι...

      Εγώ και τα 2 early...clearblue early και predictor early.  Έχεις βάλει έμβρυα 3 ημερών ή 5?

      Αχ τι τέλεια νέα!!!! Μπράβο κορίτσι μου❤️

      Την ανέβασα,αυτό είναι από την Τετάρτη,δλδ μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Εσενα είναι πιο έντονο? Μπορείς να το ανεβάσεις?

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

Κορίτσια σας παραθέτω αυτό το λινκ όσες μπορείτε να το δείτε βέβαια είναι γιατρος από Κύπρο μιλάει λίγο κυπριακά χαχαχα αλλά νομίζω θα πιάσετε το νόημα! Δεν είναι ο γιατρος μου αλλά τον ξέρω κ επαγγελματικά λόγο της δουλειας μου και γενικά είναι από τους τοπ γυναικολόγους! Δεν είμαι κατά της καισαρικης  άμα πρέπει κ ευτυχως που υπάρχει αλλά πραγματικά δεν μπορώ να ακούω καποιες δικαιολογίες από τους γιατρους απλά κ μόνο για να σε προγραμματίσουν καισαρικη χωρις να υπάρχει λόγος! Κ στη Κύπρο είμαστε 2η χώρα σε καισαρικές πανευρωπαϊκά 

Επειδή δε με αφήνει να το βάλω αν θέλετε να το δείτε στείλτε μου ένα προσωπικό μήνυμα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Maritsaki είπε:

Καλημέρα!! Σκέψου θετικά ότι ελέγχει τα πάντα κ σε προστατεύει μην τυχόν πάθουν ζημιά τα μάτια σου! Εξάλλου μπορεί να βγει καλή η εξέταση κ να μπορέσεις να γεννήσεις φυσιολογικά! Εμένα ο γιατρός μ είπε να κάνω βυθοσκοπηση όταν μπω στο μήνα μ παρότι δεν έχω μυωπία πια λόγω εγχείρησης λέιζερ που είχα κάνει, αλλά το θεωρεί απαραίτητο κ μέχρι τότε δεν ξέρω αν θα μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά. 

Σίγουρα οι περισσότερες θέλουμε κ μας αξίζει ένας φυσιολογικός τοκετός αλλά μέχρι κ τελευταία στιγμή δεν ξέρουμε αν πιθανόν χρειαστεί καισαρική για οποιονδήποτε λόγο. Καταλαβαίνω ότι θες να αποφύγεις την τομή απλά να σκέφτεσαι ότι θα κάνεις ότι χρειαστεί για το μωράκι σ κ μόλις το πάρεις στην αγκαλιά σου, με όποιον τρόπο κ να γεννήσεις, θα τα ξεχάσεις όλα!!! Εγώ αυτό σκέφτομαι γτ έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί κ να κάνω καισαρική οπότε δεν με απασχολεί ο τρόπος που θα το φέρω στη ζωή αρκεί μόνο να είναι καλά!!!

Για τα κιλά που λες κ εγώ είμαι υπέρβαρη κ φοβόμουν πολύ πόσα θα πάρω μέχρι να γεννήσω. Ο γιατρός μου είχε πει εξαρχής ότι δεν μας ενδιαφέρει να αδυνατίσεις αυτή τη στιγμή αλλά να εξελιχθεί σωστά κ καλά η εγκυμοσύνη! Και νομίζω ότι αυτό είναι κ το πιο σωστό!

Μη σε στεναχωρούν λοιπόν ούτε τα κιλά ούτε αν θα γεννήσεις φυσιολογικά η όχι!Το θέμα είναι ότι παρόλες τις δυσκολίες όλα πάνε καλά, το μωρό σου είναι τέλειο κ κοντεύεις στη στιγμή που θα το πάρεις αγκαλιά! Ευχαριστησου τους τελευταίους μήνες που το έχεις στην κοιλίτσα σου κ τα κιλά θα φύγουν αργότερα! Η φύση ξέρει τι κάνει!! <3 

 

4 ώρες πρίν, Wish_soon είπε:

Καλημερα κοριτσι μου …Ε και να πάρεις θα τα χάσεις… τι να κάνουμε δηλαδή… ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός … Τι εννοεί «τι θα σε κάνω μετά» ας κοιτάξει ο γιατρός σου να κάνει τη δουλειά του και αστον να λέει .. Και γώ τη Πέμπτη ζυγίστηκα και την Παρασκευή ξανά το πρωί και με έδειξε η ζυγαριά 1 κιλο πάνω .. Σήμερα μπήκα στην 29η και έχω βαλει 9 κιλά χωρίς να τρώω .. Τη Δευτέρα που θα πάω και γώ στο γιατρό και θα με ζυγίσει το σκέφτομαι τι θα ακούσω και γώ μη νομίζεις αλλά δεν μπορούμε και να τρώμε μόνο γιαούρτι .. πριν μείνω έγκυος πιο πολύ έτρωγα απ ότι τρώω τώρα .. Επίσης η αδερφή του άντρα μου που είναι και αυτή έγκυος όταν πάει στο γιατρό της δε τη ζυγίζει ποτέ .. μια χαρά χαλαρή και άνετη είναι ! Έχουμε που έχουμε τα άγχη μας να σκάμε και για τα κιλά ; Στα λέω να τα ακούω και γώ ..

 

4 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Αυτό με τις καρωτίδες δεν κατάλαβα τι είναι; Έχει κάτι το μωρό; 
 

όσο για τα κιλά δεν μπορώ να καταλάβω είσαι μια χαρά 8 κιλά!! Άντε να βάλεις ακόμα 3 ως το τελος; 11-12 κιλά σύνολο δεν είναι υπερβολικό! Όσο και να προσέχουμε αυτά τα άτιμα μπαίνουν! Κ εγώ κάνω διατροφή κ μπήκαν 7 κιλά χωρις να τρώω βλακείες!!

Συμφωνώ κ εμένα μου είπε η γιατρος είναι στη κρίση του οφθαλμίατρου αν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά κ όχι δίκη της! Εκείνος έχει την ειδικοτητα για να κρίνει με ποιον τρόπο θα γεννήσω! Βέβαια εγώ έχω πολύ λίγη μυωπία δεν θα πάω καν σε οφθαλμίατρο! Αλλά θυμάμαι που μου είχε πει ότι στέλνει σε περίπτωση που η ασθενής έχει πάνω από 6-7 βαθμούς μυωπία 

Τώρα τα διάβασα όλα συγγνώμη δεν κατάλαβα πριν! Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλεις 10 κιλά! Να συνεχίσεις να τρως ότι τρως και είσαι μια χαρά! Δεν πρέπει να κόβουμε ομαδεσ Τροφών στην εγκυμοσύνη, ακόμα κ κάτι γλυκό να θελουμε να φαμε θα το φάμε και θα το απολαύσουμε!!! Διαβήτη κύησης δεν εχεις όποτε γιατί να αγχώνεσαι;; Έμεινε λίγος καιρός ως να γεννήσουμε στις περισσότερες είναι το πρώτο μας!! Ας ευχαριστηθούμε λίγο αυτες τις στιγμές που έχουμε σαν έγκυες με τους συζύγους γιατί δεν θα ξανά έρθουν και τα κιλά της εγκυμοσύνης φεύγουν δεν μένουν!!!! Θυμάμαι μου είπε ενας διαιτολογος ότι αυτά που μπαίνουν στο τελος φεύγουν χωρις να το καταλάβουμε αυτά που μπαίνουν στο πρώτο τρίμηνο αυτά είναι που μας ταλαιπωρούν!!! Για αυτό χρειάζεται προσοχή στο α τρίμηνο! Στο β κ στο γ θες δεν θες μπαίνουν γιατί βαραίνει και το μωρό τότε!!

Αυτά τα έγραψαν πρόσφατα σε άρθρο στο φβ η κλινικη που θα γεννήσω @marpi91

 

“Αν έχετε μυωπία, θα έχετε ακούσει ότι η μόνη σας επιλογή στον τοκετό είναι η καισαρική τομή. Αυτό όμως δεν είναι απόλυτο και θα εξαρτηθεί από μία σειρά παραγόντων. 

Αν έχετε υψηλή μυωπία (πάνω από 6 βαθμούς) θα συνεκτιμηθεί από την/τον γυναικολόγο και την/τον οφθαλμίατρο που σας παρακολουθεί, κατά πόσο είναι ασφαλές να προχωρήσετε σε φυσιολογικό τοκετό. 

Θα εξεταστούν παράγοντες, όπως ο βυθός του ματιού και η κατάσταση του αμφιβληστροειδή, σε συνδυασμό με τη γενική κατάσταση της εγκυμοσύνης σας, την ηλικία σας και άλλους.

Ενημερωθείτε από τις/τους γυναικολόγους μας για όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για πιθανές επιπτώσεις στα μάτια και την όραση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.“

Χίλια ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να γράψετε και να με καθησυχασετε! Εγώ δεν αγχώνομαι με τα κιλά, αλλά αυτός μου δημιουργεί μεγάλη ψυχολογική πίεση. Θα προσπαθήσω να αποβάλλω όλο αυτό και θα συνεχίσω να κάνω την καλύτερη δυνατή προσπάθεια για εμένα και το μωρό μου! 

Όχι, δεν έχει κάτι το μωράκι! Τις δικές μου καρωτιδες θα ελέγξω για να δούνε με πόση πίεση ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι και προς τα μάτια. 

Ο γιατρός μου είναι πάρα πάρα πολύ υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, πέρσι τον Δεκέμβριο ήταν μέρα παρά μέρα μέσα στο μαιευτήριο, ακόμα και τις γιορτινές ημέρες ώρες ατελείωτες να φέρνει στον κόσμο παιδάκια! Δεν μπορώ να πω σε καμία περίπτωση ότι με πάει επίτηδες για καισαρική.. αυτό έχει να κάνει με τη δική μου φοβία! Και εγώ και ο αδερφός μου με καισαρική ήρθαμε και δεν θεωρώ λιγότερο "γέννα" την κ.τ., ίσα ίσα! Σημασία έχει να πάρω ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά μου και να είμαι κι εγω υγιής μετά,απλά μου έκατσαν όλα μαζί εχθές.. εκεί που πήγα με το χαμόγελο γύρισα σπίτι και έκλαιγα από τα νεύρα μου! 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα υποστηρικτικα σχόλια! Με βοηθήσατε πάρα πολύ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Εχεις δίκιο, απλά όταν είσαι ούτως ή άλλως υπερβαρη από πριν και μια ζωή παλεύεις με τα κιλά πάνω κάτω, προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο σε κατάσταση εγκυμοσύνης. Και ειλικρινά, δεν ξέρω τι καλύτερο μπορώ να κάνω! Τοστ με καφέ πρωί, φρούτο ή γιαούρτι σνακ, μισή μερίδα φαγητό ή μεγαλη σαλάτα για μεσημέρι, ακόμα ένα ελαφρύ σνακ και άλλη μισή μερίδα το βράδυ. 1600 με 1700 θερμίδες τη μέρα για τρίτο τρίμηνο. Να τρώω αέρα;;; 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Λοιπόν, όταν έκανα στην 26η εβδ βυθοσκοπηση, δεν μου βρήκε πίεση στα μάτια αλλά έδειξε ελίκωση αγγείων η οποία έχει προκληθεί από το κάπνισμα (το οποίο έχω διακόψει εδώ και 6 χρόνια). Και μου είπε να κάνω τριπλεξ καρωτίδων γιατί η εικονα ήταν λίγο χειρότερη από όσο θα έπρεπε για την ηλικία μου. Ο γιατρός μου Λοιπόν εχθές μου είπε να κάνω οπωσδήποτε το τριπλεξ γιατί δεν μπορεί  να διακινδυνευσει να ζοριστω στον φυσιολογικό τοκετο και να πάθουν ζημιά τα μάτια μου. Απλά αναρωτιέμαι, αν από τόσες γυναίκες εδω μέσα μόνο εγώ έχω κάνει αυτή την εξέταση, μήπως παρα είναι υπερβολικός; δεν έχω τίποτα κατά της καισαρικής, απλά θα ήθελα να αποφύγω την τομή κλπ. Και στην τελική γιατί να μου στερήσει έναν φυσιολογικό τοκετο για κάτι που κάνεις δεν ελέγχει από όσο βλέπω;! 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όχι, δεν έχω ούτε μυωπία, ούτε πίεση στα μάτια!!! Έδειξε μια ελίκωση αγγείων από κάπνισμα παλιότερα και φοβούνται για αυξημένη πίεση προς το κεφάλι, που δυνητικά μπορεί να μου κάνει πίεση στο μάτι και καμιά αποκόλληση αμφιβληστροειδους από το σπρώξιμο.. πφφφ... δεν έχω άλλα λόγια, αλήθεια.. όσο για τα κιλά, όσες έχω μιλήσει και από το δικό μου περιβάλλον μου λένε πως έχω κάνει καταπληκτική δουλειά δεδομένων των συνθηκών.. άρχισε να μου λέει εχθές και θα φτάσεις πάνω από 100, και θα πάρεις 20 25 κιλα και μετά τι θα σε κάνω κλπ! Ποιες οι πιθανότητες να πάρω 10 ακόμα κιλά σε 10 εβδομάδες maximum;;; 

Μην στεναχωριέσαι κορίτσι μου είναι υπερβολικός ο γιατρός σου! Μια χαρά τρως και μια χαρά τα έχεις πάει. Αν μειώσεις κι άλλο αυτά που τρως που εγώ μια χαρά τα βρίσκω θα σου πέσει ο αιματοκρίτης και θα πέσεις κάτω! Μη σκας! 

1 hour ago, Sisii είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω, τη νυχτικιά του μαιευτηρίου τι νούμερο θα την πάρετε; Να την πάρω αυτό που μου χωράει τώρα με την κοιλιά ή πιο μικρό αφού θα έχω γεννήσει; 

Εγώ πήρα το νούμερο που φοράω τώρα να είμαι άνετη!

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω, τη νυχτικιά του μαιευτηρίου τι νούμερο θα την πάρετε; Να την πάρω αυτό που μου χωράει τώρα με την κοιλιά ή πιο μικρό αφού θα έχω γεννήσει; 

Εγω πήρα 2 σε large που ειναι το νούμερο μου και 1 xl. Σκέψου πως είμαστε στον 7ο αρχές με 8ου και η κοιλιά θα μεγαλώσει κι άλλο. Οπότε αμέσως μετά τη γέννα θα πέσει στα τωρινά επίπεδα. Γενικά δεν ήθελα να με πιέζει ούτε λάστιχο, ούτε μα νιώθω κολλητά τα υφάσματα! Το xl μου είναι αρκετα φαρδύ βέβαια αλλά καλύτερα, να ναι άνετο! Δεν ξέρω και πως θα εξελιχθεί η κοιλούμπα!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Sisii νομίζω αν πάρεις νυχτικό με βάση το σώμα σου τώρα θα είσαι μια χαρά. Εγώ στην 1η μου γέννα έτσι ειχα ψωνίσει κ ημουν κομπλέ.

@marpi91σε καμια των περιπτώσεων τα κιλά σου δεν είναι πολλα.. Κι άλλα 4-5 να πάρεις θα είσαι στα επιτρεπτό όριο. Ειλικρινά μην σκας ΚΑΘΟΛΟΥ ομως. Δεν θα πιεστεις ΚΑΙ για αυτο τωρα. Βγαλτο απο το μυαλο σου. Όσον αφορα την τομή της καισαρικης, εγω γεννησα πριν 2,5 χρονια και πλεον δεν φαινεται καθολου!!! Φαντασου ο γιατρος μου στεγαζει στο ιατρειο του και τμημα λειζερ (δερματολογικο) κι εμενα μου ειπε οταν 40ησα πως δεν παιζει να χρειαστω λειζερ στην τομη. Στην χειροτερη ομως, εχεις και αυτη την επιλογη! Το πώς θα γεννησεις εξαρταται κι απο αλλους παραγοντες της τελευταιας στιγμης. Κι εγω στο 1ο μου ενω σπασαν τα νερα και περιμεναμε για φυσιολογικο 9 ωρες κατεληξα σε καισαρικη. (Οχι εκτακτως. Για καποιον λογο τελος παντων που δεν θα αναφερω γτ η καθε μανουλα εδω μπορει μετα να το εχει στο μυαλο της και δεν υπαρχει λογος).

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.. υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει κάνει περίδεση ή να εχει κοντο τράχηλο, να μου πει τις εμπειρίες της και πως τα πάει μέχρι στιγμής?? Υπαρχει η πιθανότητα να κάνω και φοβάμαι πολύ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Annie4 είπε:

@Sisii νομίζω αν πάρεις νυχτικό με βάση το σώμα σου τώρα θα είσαι μια χαρά. Εγώ στην 1η μου γέννα έτσι ειχα ψωνίσει κ ημουν κομπλέ.

@marpi91σε καμια των περιπτώσεων τα κιλά σου δεν είναι πολλα.. Κι άλλα 4-5 να πάρεις θα είσαι στα επιτρεπτό όριο. Ειλικρινά μην σκας ΚΑΘΟΛΟΥ ομως. Δεν θα πιεστεις ΚΑΙ για αυτο τωρα. Βγαλτο απο το μυαλο σου. Όσον αφορα την τομή της καισαρικης, εγω γεννησα πριν 2,5 χρονια και πλεον δεν φαινεται καθολου!!! Φαντασου ο γιατρος μου στεγαζει στο ιατρειο του και τμημα λειζερ (δερματολογικο) κι εμενα μου ειπε οταν 40ησα πως δεν παιζει να χρειαστω λειζερ στην τομη. Στην χειροτερη ομως, εχεις και αυτη την επιλογη! Το πώς θα γεννησεις εξαρταται κι απο αλλους παραγοντες της τελευταιας στιγμης. Κι εγω στο 1ο μου ενω σπασαν τα νερα και περιμεναμε για φυσιολογικο 9 ωρες κατεληξα σε καισαρικη. (Οχι εκτακτως. Για καποιον λογο τελος παντων που δεν θα αναφερω γτ η καθε μανουλα εδω μπορει μετα να το εχει στο μυαλο της και δεν υπαρχει λογος).

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Έχετε όλες δίκιο, πολύ το άφησα να με επηρεάσει..! Θα συνεχίσω ο,τι έκανα, θα αυξήσω λίγο τα σαλατικα και ο,τι γίνει! 

Όταν λέω για την τομή δεν εννοώ φυσικά το αισθητικό κομμάτι! Απλά φοβάμαι για την αποκατάσταση της τομής μετά, σε μυϊκό επίπεδο. Η μαμά μου είχε κάποια θέματα, αλλά βέβαια γέννησε το 1991 και το 2000.. πρέπει να έχουν βελτιωθεί και οι πρακτικές των γυναικολόγων..

Οπως και να έχει, ειλικρινά απλά περιμένω να πάρω αγκαλιά το αγοράκι μου το αφράτο! Με όποιο σώμα και κιλα έχω εκείνη τη μέρα και με όποιο τρόπο καταφέρω να το φέρω στον κόσμο μας! 

πρίν από 53 λεπτά , Amalia! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει κάνει περίδεση ή να εχει κοντο τράχηλο, να μου πει τις εμπειρίες της και πως τα πάει μέχρι στιγμής?? Υπαρχει η πιθανότητα να κάνω και φοβάμαι πολύ..

Εγω καλέ! Περίδεση και πεσσό! Αρχικά να μην φοβάσαι! Σε ποια βδομάδα είσαι κορίτσι μου και για ποσο κοντο τράχηλο μιλάμε; Αν αισθάνεσαι άβολα να μοιραστείς λεπτομέρειες εδώ, στείλε μου προσωπικό μήνυμα να τα πούμε! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω, τη νυχτικιά του μαιευτηρίου τι νούμερο θα την πάρετε; Να την πάρω αυτό που μου χωράει τώρα με την κοιλιά ή πιο μικρό αφού θα έχω γεννήσει; 

Καλημέρα θα είναι πιο βολικό το νυχτικό από ότι οι πυτζαμες; 

18 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

 

 

Χίλια ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να γράψετε και να με καθησυχασετε! Εγώ δεν αγχώνομαι με τα κιλά, αλλά αυτός μου δημιουργεί μεγάλη ψυχολογική πίεση. Θα προσπαθήσω να αποβάλλω όλο αυτό και θα συνεχίσω να κάνω την καλύτερη δυνατή προσπάθεια για εμένα και το μωρό μου! 

Όχι, δεν έχει κάτι το μωράκι! Τις δικές μου καρωτιδες θα ελέγξω για να δούνε με πόση πίεση ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι και προς τα μάτια. 

Ο γιατρός μου είναι πάρα πάρα πολύ υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, πέρσι τον Δεκέμβριο ήταν μέρα παρά μέρα μέσα στο μαιευτήριο, ακόμα και τις γιορτινές ημέρες ώρες ατελείωτες να φέρνει στον κόσμο παιδάκια! Δεν μπορώ να πω σε καμία περίπτωση ότι με πάει επίτηδες για καισαρική.. αυτό έχει να κάνει με τη δική μου φοβία! Και εγώ και ο αδερφός μου με καισαρική ήρθαμε και δεν θεωρώ λιγότερο "γέννα" την κ.τ., ίσα ίσα! Σημασία έχει να πάρω ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά μου και να είμαι κι εγω υγιής μετά,απλά μου έκατσαν όλα μαζί εχθές.. εκεί που πήγα με το χαμόγελο γύρισα σπίτι και έκλαιγα από τα νεύρα μου! 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα υποστηρικτικα σχόλια! Με βοηθήσατε πάρα πολύ! 

Ναι ναι συγγνώμη μετά κατάλαβα που διάβασα όλα τα σχόλια…! Μια χαρά τα πηγές ως τώρα με τα κιλά! Μην αγχώνεσαι και για αυτό!! Ο μεταβολισμός στην εγκυμοσύνη είναι πολύ διαφορετικός! 

Δε το λεω για τον γιατρο σου…απλά πλέον κ ειδικά μετά την πανδημία αυτά τα 2 χρόνια οποία κοπέλα ξέρω που γέννησε είναι με καισαρικη κ πλέον αρχισα να σκέφτομαι ότι είναι η εύκολη λύση του γιατρού, και επισης φέρει πιο πολλά λεφτά λόγο ότι είναι χειρουργείο! Δεν λεω ότι δεν χρειάζεται ευτυχως που υπάρχει και δεν είμαι εναντίων, γιατί σε καποιες περιπτωσεις πρέπει να γίνει, απλά όχι γιατί είναι η εύκολη λύση, όχι γιατί ο γιατρος έχει κανονίσει κάτι το ΣΚ, όχι γιατί έχει διακοπες κτλ κτλ! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Καλημέρα θα είναι πιο βολικό το νυχτικό από ότι οι πυτζαμες; 

Ναι ναι συγγνώμη μετά κατάλαβα που διάβασα όλα τα σχόλια…! Μια χαρά τα πηγές ως τώρα με τα κιλά! Μην αγχώνεσαι και για αυτό!! Ο μεταβολισμός στην εγκυμοσύνη είναι πολύ διαφορετικός! 

Δε το λεω για τον γιατρο σου…απλά πλέον κ ειδικά μετά την πανδημία αυτά τα 2 χρόνια οποία κοπέλα ξέρω που γέννησε είναι με καισαρικη κ πλέον αρχισα να σκέφτομαι ότι είναι η εύκολη λύση του γιατρού, και επισης φέρει πιο πολλά λεφτά λόγο ότι είναι χειρουργείο! Δεν λεω ότι δεν χρειάζεται ευτυχως που υπάρχει και δεν είμαι εναντίων, γιατί σε καποιες περιπτωσεις πρέπει να γίνει, απλά όχι γιατί είναι η εύκολη λύση, όχι γιατί ο γιατρος έχει κανονίσει κάτι το ΣΚ, όχι γιατί έχει διακοπες κτλ κτλ! 

Εμένα και τώρα με βολεύουν παραπάνω οι νυχτικιές για να μην σκύβω για το παντελόνι όταν το φοράω… φαντάζομαι και τότε δε θα θέλω να πολυσκυβω. Έχω κάνει επιστήμη το πως να βάζω βρακι πλέον… έχω κανει μεγάλη κοιλιά :wacko:

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 36 λεπτά , Sisii είπε:

Εμένα και τώρα με βολεύουν παραπάνω οι νυχτικιές για να μην σκύβω για το παντελόνι όταν το φοράω… φαντάζομαι και τότε δε θα θέλω να πολυσκυβω. Έχω κάνει επιστήμη το πως να βάζω βρακι πλέον… έχω κανει μεγάλη κοιλιά :wacko:

Εμένα ελάχιστα παντελόνια μου μπαίνουν συνήθως κοιμάμαι μόνο με τη φανέλα! Εγώ δεν έχω μεγάλη κοιλια μ γενικά είμαι πολύ ευκίνητη.,,αλλά δεν ξέρω στη γεννα τι θα με βολέψει μάλλον θα πάρω κ από τα δυο! Πήρες καλοκαιρινό; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Καλημέρα θα είναι πιο βολικό το νυχτικό από ότι οι πυτζαμες; 

Ναι ναι συγγνώμη μετά κατάλαβα που διάβασα όλα τα σχόλια…! Μια χαρά τα πηγές ως τώρα με τα κιλά! Μην αγχώνεσαι και για αυτό!! Ο μεταβολισμός στην εγκυμοσύνη είναι πολύ διαφορετικός! 

Δε το λεω για τον γιατρο σου…απλά πλέον κ ειδικά μετά την πανδημία αυτά τα 2 χρόνια οποία κοπέλα ξέρω που γέννησε είναι με καισαρικη κ πλέον αρχισα να σκέφτομαι ότι είναι η εύκολη λύση του γιατρού, και επισης φέρει πιο πολλά λεφτά λόγο ότι είναι χειρουργείο! Δεν λεω ότι δεν χρειάζεται ευτυχως που υπάρχει και δεν είμαι εναντίων, γιατί σε καποιες περιπτωσεις πρέπει να γίνει, απλά όχι γιατί είναι η εύκολη λύση, όχι γιατί ο γιατρος έχει κανονίσει κάτι το ΣΚ, όχι γιατί έχει διακοπες κτλ κτλ! 

Ναι ναι καταλαβαίνω τι λες, κι εγώ ακούω συνέχεια από γνωστές μου καισαρική. Και προχτές μια φίλη μου με καισαρική.. εμένα από την άλλη ανεβάζει συνέχεια φωτογραφίες με μανούλες και γράφει "ακόμα ένα μωράκι με ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ τοκετό ήρθε στη ζωη" και τέτοια. Είναι πάρα πάρα πολύ υπέρ! Τώρα δλδ που ξαναθυμαμαι το σκηνικό που του έλεγα για τις καρωτιδες, πιο πολύ φάνηκε αυτός απογοητευμενος πάρα εγώ, απλά τα πήρα όλα στραβά γιατί με πίκαρε το θέμα των κιλών μετά! Και έχει και μια πολιτική να παίρνει τα ίδια χρήματα και στις 2 περιπτώσεις, ώστε να είμαστε βέβαια τα ζευγάρια ότι αν μας πάει για καισαρική, υπάρχει όντως λόγος και όχι για τα λεφτά! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Εμένα ελάχιστα παντελόνια μου μπαίνουν συνήθως κοιμάμαι μόνο με τη φανέλα! Εγώ δεν έχω μεγάλη κοιλια μ γενικά είμαι πολύ ευκίνητη.,,αλλά δεν ξέρω στη γεννα τι θα με βολέψει μάλλον θα πάρω κ από τα δυο! Πήρες καλοκαιρινό; 

θα πάρω τιραντακι μινι σατεν. Θεωρώ ότι θα έχει πολύ ζέστη εκεί μέσα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα έχει πολύ ζεστη στο μαιευτήριο, για να καταλάβετε γέννησα το πρωτο στο Ιασώ πέρσι και είχα πάρει μαζί 3 νυχτικιές, κατέληξα τόπλες με το βρακάκι της λοχείας.

Για μένα το νυχτικό είναι must και αν γίνεται όσο πιο φαρδύ υπάρχει, δεν πειράζει να είναι χαλαρό, θα σας κάνει τη ζωή σας εύκολη σε όλα. Στα εσώρουχα μαιευτηρίου που θα πρέπει να τα αλλάζετε συνέχεια, και στο θηλασμό, θήλαστρο, μαλάξεις και ότι άλλο χρειαστείτε. Η κοιλιά δεν φεύγει μετά τη γεννα. Δλδ θα μοιάζετε για 7,5 μηνών και θα έχετε κολικούς( πολλά αέρια) , είναι στανταρακι αυτό σε κάθε γεννα. Σας το λένε με το που γεννάτε. Σημασία έχει η άνεση και να αισθάνεστε καλά. Η κοιλιά θα φεύγει σιγά σιγά, μην σας ανησυχεί καθόλου..Τα πρώτα νυχτικα τα λέρωσα από τα λοχεία και τα αλλά που ήταν Large με στένευαν στο στήθος και με πονούσαν. Δεν είναι τπτ τρομακτικό αλλά ας πάρετε 2 νούμερα μεγαλύτερα, τα φορούσα μετά για μήνες και με βόλεψαν καλύτερα από το νούμερο μου. Απόσβεση σίγουρη. 
 

Όσον αφορά την καισαρική που διάβασα ότι κάποιες σας φοβίζει. Είναι δέκα λεπτά υπόθεση, και έχετε ένα υγιέστατο μωράκι χωρίς επιπλοκές. Δεν καταλαβαίνετε πόνο ή γενικά τπτ. Κ εγώ ήμουν αρνητική και στενοχωρήθηκα και φοβόμουν όταν εκανα την πρώτη αλλά το μωρό είχε σφηνώσει και υπήρχαν πολύ σοβαροί λίγοι για να κάνω. Τα θετικά είναι οτι την πρώτη μέρα την απολαμβάνετε πολύ με το μωρό σας. Όσες κάνετε τοπική με επισκληρίδειο ζητάτε να σας αφήσουν( αν και το κάνουν μόνοι τους στα ιδιωτικά) το σωληνάκι, για ένα 24ωρο πατάτε κουμπάκι και δεν θα νοιωσετε πόνο. Επίσης μπορείτε να ζητήσετε από τον γυναικολόγο σας πλαστική από πάνω, δεν φαίνεται κυριολεκτικά τίποτα !!

Η νέα μέθοδος  έχει εξελιχθεί πολύ, μυϊκά είναι πολύ καλύτερη από αυτή που έκαναν παλιότερα καθότι ανοίγουν τους μύες με βαση τις στρώσεις που υπάρχουν και οι τομες εσωτερικά είναι πολύ λιγότερες.Οποία κοπέλα έχει απορίες, ή θέλει οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να μου στείλει. Έκανα μια σχετικά πρόσφατα και πάω για δεύτερη καπακι.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!

Αλλάζω λίγο το θέμα και σας πάω στο θέμα αιμορροΐδες :sad:

Έχω ενόχληση και πόνο από χθες.  Είχα πρόβλημα με εσωτερικές , είχαν ηρεμήσει εδώ και χρόνια αλλά τώρα με την εγκυμοσύνη επανήλθε το πρόβλημα. Είμαι 30 εβδομάδων. Έχει κάποια τέτοιο θέμα; Δεν θα αντέξω ακόμα 2 μήνες μέχρι να γεννήσω έτσι. 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...