Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Sisii είπε:

Εγώ θα ξεκινήσω τα ψώνια μέσα Οκτώβρη έχω πει… ελπίζω να μην είναι πολύ αργά. Έχω ΠΗΤ 26/12… Είναι αργά λέτε; 

Καλημέρα έαν είναι ετοιμοπαράδοτα όλα καλά....απλά κάποιες φορές δεν είναι και αυτό είναι μόνο θέμα....επίσης δες μηπως βαρύνεις πολύ και δεν είναι εύκολο...

επίσης ζυγαριά είναι καλό να πάρετε εάν θα θηλάζετε και υπνοσακο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, vivi24 είπε:

Πολύ καλή η λίστα!!! Να πω από την εμπειρία στο 3ο πλέον ότι κοντομάνικα  15τμχ και ειδικά στο 0-3 δεν θα τα χρειαστείς  !Εκτός το ότι μεγαλώνουν  τα μωράκια και άμα γεννηθεί κοντά 3.5κιλα στο μήνα πάνω θα θες 3-6  καλό είναι να έχουν εσωτερικά μακρυμανικο    και μια λεπτή  κουβερτουλα  από πάνω γιατί είναι επικίνδυνο  χοντρά-φουσκωτα  σκεπασματα... επίσης να προσθέσω  πάνες μωρομαντηλα βαμβακι,  γάζες   καθαρό οινόπνευμα επιθέματα κρεμα  για θηλες... 

Κορίτσια  τα μωράκια θέλουν ζεστη  αν τα έχουμε με κοντομανικο  από μέσα και απέξω μόνο βελουτέ  και κουβέρτα  100% τα χεράκια ποδαράκια θα είναι παγωμένα... το τονίζουν και οι γιατροί ότι φοράμε εμείς +1σκεφτειτε  χειμώνα πυτζάμες και ρόμπα δεν θελετε ???  Και το καλοκαίρι ακόμα μακρύ φοράνε στην αρχή...  τώρα από εκεί και πέρα η κάθε μία ότι θέλει κάνει..

Εγώ ελεγα να παρω κοντομάνικα κορμάκια στο  56 γιατί τον πρώτο μήνα χειμωνιάτικα φαντάζομαι δεν θα τον βγάλω και πολύ εως καθόλου έξω και θα φοράει και μπουφανακι. Τώρα μέσα στο σπίτι πιστεύω θα βγάλουμε την πέτσα μας εμείς για να ναι ζεστό το μωρο, οποτε σκέφτηκα ότι το μακρυμάνικο από μέσα θα τον ζεσταίνει πολύ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Sisii είπε:

Εγώ ελεγα να παρω κοντομάνικα κορμάκια στο  56 γιατί τον πρώτο μήνα χειμωνιάτικα φαντάζομαι δεν θα τον βγάλω και πολύ εως καθόλου έξω και θα φοράει και μπουφανακι. Τώρα μέσα στο σπίτι πιστεύω θα βγάλουμε την πέτσα μας εμείς για να ναι ζεστό το μωρο, οποτε σκέφτηκα ότι το μακρυμάνικο από μέσα θα τον ζεσταίνει πολύ

Κι εμένα ο παιδίατρος που ήρθα σε επαφή κοντομάνικο μου ειπε απο μέσα εκτός από τις μέρες που είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κακός ο καιρός. Αυτό βέβαια αφού με ρώτησε αν θα ανάβω καλοριφέρ, αν το σπίτι έχει υγρασία, αν το βλέπει ήλιος κλπ. Μου εξήγησε ότι δεν πρέπει να το μπουκώνω γιατί έχουν μεγαλύτερη θερμοκρασία από εμάς. Εκεί που εγώ απλά θα ζεσταίνομαι το μωρό θα σκάει.  Βλέποντας και κάνοντας! Πάντως από ότι καταλαβαίνω, ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του, σε όλες τις ειδικότητες! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sisii είπε:

Εγώ θα ξεκινήσω τα ψώνια μέσα Οκτώβρη έχω πει… ελπίζω να μην είναι πολύ αργά. Έχω ΠΗΤ 26/12… Είναι αργά λέτε; 

Και εγώ πήρα κάποια πράγματα! Αλλά περίμενα κ τα χειμερινά που η αλήθεια είναι ότι τώρα εχουν παραλαβές! Κουβέρτες πήρα έχω κ πετσέτες μπάνιου κ μπουρνούζια, εμένα μου έμειναν λίγα εσωτερικά και εξωτερικα φορμάκια, καμία ζακέτα, εξωτερική φόρμα κ σεντονακια για το αμάξι για το καρότσι κ γενικά σεντονακια! Μπιμπερό θα δω αν θα πάρω γιατί δίνουν κ στην κλινικη, κ πιπίλες! Μπιμπερό ήδη μου έδωσαν ένα dr brown…
 

Κάλτσες, σκουφάκι, γαντακια πήρα οπως κ τα υπόλοιπα σετ περιποίησης ψαλίδι κτλ που ανέφερε τη λίστα η @marpi91 τα πήρα.

ΥΓ η λίστα σου πολύ βοηθητική 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κορίτσια προτείνω αν έχετε λίκνο και θα μεταβείτε μετα σε κούνια, να μην πάρετε διαφορετικά σεντόνια. Του λίκνου είναι πολύ μικρότερα και μετά θα σας πάνε άκλαφτα. Εγώ που θα κοιμιζω αρχικά στο πορτ μπεμπέ και έχω πάρει σεντόνια κούνιας απευθείας, θα τα διπλώνω από κάτω. Τα πήρα όλα μέσω σκρουτζ, πολύ οικονομικά.

@Sisiiαν έχεις υπόψη να τα πάρεις διαδικτυακά, εγώ μέσα σε 1 εβδομάδα παρέλαβα τα πάντα εκτός από αυτά που έρχονται από εξωτερικό. Αλλά και πάλι δεν θα αργήσουν. Γενικά τα έπιπλα μόνο δεν βρηκα ετοιμοπαραδοτα. Η κουνια μας εχει 2 μηνες αναμονή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Freedom1998 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Στο 0-3 δηλαδή 52εκ. δεν θέλει ποσότητες 5-6 απ' το κάθε είδος. Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και εννοείται ότι δεν ξέρουμε πόσα κιλά θα βγει το μωράκι.

Εγώ επειδή είμαι πρωτάρα δεν έχω εμπειρία και ιδέα γενικότερα. Βαμβάκι γάζες και οινόπνευμα που χρειάζονται για το μωρό;

 

Είναι για τον αφαλό του μωρού... εμένα με βόλεψε το βαμβακι να σταζω οινόπνευμα και τοπικά να σκουπίζω  με γαζα αλλιώς μπορείς σιγά σιγά με το οινόπνευμα  χωρίς βαμβακι και μετά γαζα

9 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Εννοείται κι εγώ γυάλινα μόνο πήρα! Αν μπεις στο σκρουτζ έχει σε πάρα πολλά καταστήματα,  δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα! Σε 2 μέρες παρέλαβα, άμεσα!

Η λογική των 15 κοντομανικων στο 0-3 έχει ως εξής: λίγο να βραχεί με γάλα, λιγο με σάλια, λιγο να κατουρηθει ή να φύγουν κακάκια που είναι νερουλα στην αρχή, θες 2 εσωρουχακια μέσα στη μέρα. Και σαλακια μονο να τρέξουν, δεν θέλω να στεγνώσει πάνω στο στηθακι του καταχείμωνο.. δεν διαθέτω στεγνωτηριο, να πλύνω κάθε μέρα και να στεγνώσει δεν παίζει με την υγρασία, οπότε πήρα 2 πακέτα των 7, πολύ οικονομικά και ας βάλει όσα προλάβει! Προτίμησα να δώσω 12 ευρώ παραπάνω και να έχω ένα άγχος λιγότερο!!! Πρώτη φορά μανούλα κι εγώ, μπορεί ακόμα και όταν το πιάσω να του πλύνω το πωπουδακι να το βρεξω! Σιγά σιγά θα μάθω πιστεύω!

Βρε μαζί σου στα τεμάχια στο κοντομανικο   διστάζω.... τώρα αν η θερμοκρασία  στο σπίτι σας είναι ιδανική και  είσαι σίγουρη ότι δεν θα κρυώνει όλα οκ!! Και πάλι τονίζω ότι η κάθε μανούλα ξέρει καλύτερα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marpi91 είπε:

Επίσης κορίτσια προτείνω αν έχετε λίκνο και θα μεταβείτε μετα σε κούνια, να μην πάρετε διαφορετικά σεντόνια. Του λίκνου είναι πολύ μικρότερα και μετά θα σας πάνε άκλαφτα. Εγώ που θα κοιμιζω αρχικά στο πορτ μπεμπέ και έχω πάρει σεντόνια κούνιας απευθείας, θα τα διπλώνω από κάτω. Τα πήρα όλα μέσω σκρουτζ, πολύ οικονομικά.

@Sisiiαν έχεις υπόψη να τα πάρεις διαδικτυακά, εγώ μέσα σε 1 εβδομάδα παρέλαβα τα πάντα εκτός από αυτά που έρχονται από εξωτερικό. Αλλά και πάλι δεν θα αργήσουν. Γενικά τα έπιπλα μόνο δεν βρηκα ετοιμοπαραδοτα. Η κουνια μας εχει 2 μηνες αναμονή. 

Καλησπερα. Τα μικρα σεντονακια λικνου εγω τα χρησιμοποιησα και μετα πολυ γιατι τον σκεπαζα στο καροτσι και στην κουνια του αφου ακομα ηταν μικρος ετσι κ αλλιως. Τα σταματησα λιγο πριν κλεισει τα 2.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vivi24 είπε:

Είναι για τον αφαλό του μωρού... εμένα με βόλεψε το βαμβακι να σταζω οινόπνευμα και τοπικά να σκουπίζω  με γαζα αλλιώς μπορείς σιγά σιγά με το οινόπνευμα  χωρίς βαμβακι και μετά γαζα

Βρε μαζί σου στα τεμάχια στο κοντομανικο   διστάζω.... τώρα αν η θερμοκρασία  στο σπίτι σας είναι ιδανική και  είσαι σίγουρη ότι δεν θα κρυώνει όλα οκ!! Και πάλι τονίζω ότι η κάθε μανούλα ξέρει καλύτερα!

Κάθε κοπέλα για το μωράκι της, δεν το συζητάμε αυτό! Εμείς έχουμε την τύχη να είμαστε σε καινούριο σπίτι που το λούζει όλη μέρα ο ήλιος και δεν έχουμε καθόλου απώλειες από τα κουφώματα. Χειμώνα αναψαμε καλοριφέρ μόνο τις μέρες που χιονιζε. Κάποιες μέρες ήμασταν και με το κοντομάνικο συν ζακετακι ψιλό! Οι συνθήκες διαφέρουν και ακούμε φυσικά και τους γιατρούς μας ή κάθε μια! Εμάς βάσει των ανωτέρω συνθηκών μας συνέστησε κοντομάνικο κυρίως! 

1 hour ago, Annie4 είπε:

Καλησπερα. Τα μικρα σεντονακια λικνου εγω τα χρησιμοποιησα και μετα πολυ γιατι τον σκεπαζα στο καροτσι και στην κουνια του αφου ακομα ηταν μικρος ετσι κ αλλιως. Τα σταματησα λιγο πριν κλεισει τα 2.

Ααα ναι, σωστό και αυτό! Για το καρότσι, δεν το σκέφτηκα! Ίσως πάρω 2 πανωσεντονα μικρούλια να έχω.  Εμένα μου το είπαν από το κατάστημα σαν tip εξοικονόμησης και γιαυτό το μοιράστηκα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλημέρα! Είσαι Ελλάδα ή Κύπρο; μου κάνει φοβερή εντύπωση! Τα έχουν και στα orchestra premaman αλλα λιγο πιο ακριβά και αν μπεις στο σκρουτζ σε πάμπολλα μαγαζιά! Μπαίνεις σκρουτζ,  πατάς Dr brown's μπιμπερό και επιλέγεις ποιο θες, προσοχή να λέει γυάλινο! Εγώ έκανα την παραγγελία τη Δευτέρα που πέρασε και παρέλαβα Τετάρτη, σε 2 μολις μέρες. Μου τα έστειλαν από Ορεστιάδα αν δεν κάνω λάθος, αλλά αμέσως! 

Τα βρήκα σε ένα σάιτ μόνο. Όχι σετ μεμονωμένα αλλά το μικρό μέγεθος μόνο, 10,50€ το ένα. Αναγκαστικά θα παραγγείλω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Freedom1998 είπε:

Τα βρήκα σε ένα σάιτ μόνο. Όχι σετ μεμονωμένα αλλά το μικρό μέγεθος μόνο, 10,50€ το ένα. Αναγκαστικά θα παραγγείλω. 

Εγώ πήρα ένα κουτί είχε 3 μέσα από τζάμπο 6 ευρώ, τα πήρα για να δω τη ποιότητα όταν τα πλύνω γιατί ήταν πολύ οικονομικά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Επίσης κορίτσια προτείνω αν έχετε λίκνο και θα μεταβείτε μετα σε κούνια, να μην πάρετε διαφορετικά σεντόνια. Του λίκνου είναι πολύ μικρότερα και μετά θα σας πάνε άκλαφτα. Εγώ που θα κοιμιζω αρχικά στο πορτ μπεμπέ και έχω πάρει σεντόνια κούνιας απευθείας, θα τα διπλώνω από κάτω. Τα πήρα όλα μέσω σκρουτζ, πολύ οικονομικά.

@Sisiiαν έχεις υπόψη να τα πάρεις διαδικτυακά, εγώ μέσα σε 1 εβδομάδα παρέλαβα τα πάντα εκτός από αυτά που έρχονται από εξωτερικό. Αλλά και πάλι δεν θα αργήσουν. Γενικά τα έπιπλα μόνο δεν βρηκα ετοιμοπαραδοτα. Η κουνια μας εχει 2 μηνες αναμονή. 

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι όλα μέσω Ίντερνετ είναι φθηνότερα, εκτός από ρούχα που είναι το ίδιο οποτε θα πάω από κοντά μόνο για τα ρούχα… κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου. Το έχω κάνει έτσι στο κεφάλι μου για να μην αγχώνομαι γιατί στις 14 έχω τον πολιτικό μου και προς το παρόν ψωνίζω για μένα τώρα. Είχα και την εξεταστική μου στην σχολή τώρα τον Σεπτέμβρη και πελάγωσα με όλα… :unsure:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Sisii είπε:

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι όλα μέσω Ίντερνετ είναι φθηνότερα, εκτός από ρούχα που είναι το ίδιο οποτε θα πάω από κοντά μόνο για τα ρούχα… κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου. Το έχω κάνει έτσι στο κεφάλι μου για να μην αγχώνομαι γιατί στις 14 έχω τον πολιτικό μου και προς το παρόν ψωνίζω για μένα τώρα. Είχα και την εξεταστική μου στην σχολή τώρα τον Σεπτέμβρη και πελάγωσα με όλα… :unsure:

Είναι υπέροχο να ψωνίζεις από κοντά, αλλά εγώ δυστυχώς με την περίδεση τώρα που βαραίνει η κοιλιά δεν μπορώ να στέκομαι όρθια πολλή ώρα! Έκανα μια γρήγορη βόλτα να δω ποιότητες και παρήγγειλα τα πάντα μετά από το διαδίκτυο!

Να μην αγχώνεσαι καθόλου, έχουμε ακόμα καιρό, όπως σου είπα μόνο τα έπιπλα ίσως καθυστερησουν!

Με το καλό ο γάμος σας! Κι εμείς παντρευτηκαμε με πολιτικό αρχές Σεπτεμβρίου και έχει όντως τρέξιμο και αυτό, δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Είδα από αρκετές να λέτε για υπνοσακο. Έχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο; επίσης όταν βάζουμε υπνοσακο δεν βάζουμε κουβέρτα ή παπλωματακι; ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα σας! Είδα από αρκετές να λέτε για υπνοσακο. Έχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο; επίσης όταν βάζουμε υπνοσακο δεν βάζουμε κουβέρτα ή παπλωματακι; ευχαριστώ!

Καλημέρα....οχι δεν βάζουμε τιποτα άλλο και για αρχή καλό είναι να μην έχει πολλά πραγματα γύρω του. ένας χειμωνιάτικός υπνόσακος tod 2.5 νομίζω είναι μια χαρά. Προσωπικά αγορασα από La Millou γιατί μου αρέσουν όλα πάρα πολύ και μου έχουν πει ότι είναι και πολύ ποιοτικός. Φυσικά και τα mothercare έχουν πολύ καλά και πήρα και από εκεί ένα. είναι ιδανικοι για νεογεννητα.....

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα σας! Είδα από αρκετές να λέτε για υπνοσακο. Έχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο; επίσης όταν βάζουμε υπνοσακο δεν βάζουμε κουβέρτα ή παπλωματακι; ευχαριστώ!

Καλημέρα κορίτσι μου. Ναι όταν βάζεις υπνοσακο δεν χρειάζεται η κουβέρτα. Επίσης βοηθάει πολύ τα μωράκια στον ύπνο, με τα χεράκια μέσα.

Οι καλύτεροι οι υπνοσακοι είναι οι grobag, που πλέον αν δεν κάνω λάθος συνεργάζεται με την tommee tippee στο my sunshine.gr. Έχει νούμερα κανονικά όπως τα ρουχαλακια του μωρού και επιλέγεις εννοείται αν το θέλεις για χειμώνα ή καλοκαίρι. Έχει μεγεθολογιο από κάτω να δεις με εκατοστά και κιλά του μωρου. Το χειμώνα παίρνουμε το 2,5 tog είναι από 16-20°C. Υπάρχει με 1 tog που είναι για την άνοιξη/φθινόπωρο είναι και 0,2 tog για το καλοκαίρι. Επίσης υπάρχει 3,5 tog απλά στην Ελλάδα δύσκολα να βρεις, είναι για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες στις σκανδιναβικές χώρες, είναι για θερμοκρασίες κάτω των 16°C.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...