Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

14 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Την ημέρα πριν την καμπύλη είχες κάνει 2 κυρια γεύματα με σύνθετο υδατανθρακα; Μήπως έχεις απλά κάποια μικρή αντίσταση στην ινσουλίνη; πάντως και στο εργαστήριο που πήγα εγώ, στην νηστεία 100 ή 110 ήταν το όριο, μόνο η δεύτερη τιμή σου θα ήταν εκτός σύμφωνα με το χαρτί μου.. επίσης, μπορεί αν έχεις ήδη αλλάξει τη διατροφή σου να αποτυπώνεται αυτό στον έλεγχο. Καλό είναι που βγαίνει εντός φυσικά τιμών! Αυτό είναι και το ζητούμενο! 

Έχω αντίσταση στην ινσουλίνη γενικά από παλιά λόγω ΣΠΩ κ έπαιρνα και glucostop πριν μείνω εγκυοσ Για αυτό τον λόγο. Πως σχετίζεται αυτό;
3 μέρες πριν την καμπύλη μου είχε πει π γιατρός να τρώω υδατάνθρακες. Έτρωγα 3 μέρες μακαρονια 

Καλό είναι ναι απλά φοβάμαι μην είναι ελλατωματικο το μηχάνημα μου με τόσο χαμηλές τιμές, και έχω άλλες και δεν τις βλέπω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Sisii είπε:

Έχω αντίσταση στην ινσουλίνη γενικά από παλιά λόγω ΣΠΩ κ έπαιρνα και glucostop πριν μείνω εγκυοσ Για αυτό τον λόγο. Πως σχετίζεται αυτό;
3 μέρες πριν την καμπύλη μου είχε πει π γιατρός να τρώω υδατάνθρακες. Έτρωγα 3 μέρες μακαρονια 

Καλό είναι ναι απλά φοβάμαι μην είναι ελλατωματικο το μηχάνημα μου με τόσο χαμηλές τιμές, και έχω άλλες και δεν τις βλέπω 

Υπάρχει μια συσχέτιση που διάβαζα ότι ισως αν εχεις πολυκιστικες ή αντίσταση να εμφανίσεις διαβήτη κύησης! Αλλά αυτό που σου είπε για τους υδατάνθρακες δεν το θεωρώ σωστό! Κ εγώ έφαγα πριν πάω, αλλά γενικά η οι διατροφικες μας συνηθειεσ πριν από κάθε εξέταση είτε εγκυος είτε μη εγκυος πρέπει να είναι ίδια Να μην αλλάζει για να μη δείξει ψευδώς αποτελέσματα! Ούτε από μη υγιεινή διατροφή σε ακραία υγιεινή ούτε το αντίθετο…δεν ξέρω γιατί στο είπε..συνήθως οι οδηγίες είναι να είμαστε νηστικοί 8 ώρες περίπου 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Έχω αντίσταση στην ινσουλίνη γενικά από παλιά λόγω ΣΠΩ κ έπαιρνα και glucostop πριν μείνω εγκυοσ Για αυτό τον λόγο. Πως σχετίζεται αυτό;
3 μέρες πριν την καμπύλη μου είχε πει π γιατρός να τρώω υδατάνθρακες. Έτρωγα 3 μέρες μακαρονια 

Καλό είναι ναι απλά φοβάμαι μην είναι ελλατωματικο το μηχάνημα μου με τόσο χαμηλές τιμές, και έχω άλλες και δεν τις βλέπω 

Η ινσουλίνη ρίχνει τη γλυκόζη στο αίμα, άρα η μικρότερη ευαισθησία που έχεις λόγω σπω οδηγούν σε αυξημενα επίπεδα σακχάρου. Μήπως να πάρεις το μηχάνημα και να πας σε ένα φαρμακείο να σου το κάνει ο φαρμακοποιός για να βεβαιωθείς πως γίνεται η μέτρηση με σωστό τρόπο αρχικά, και έπειτα να ενημερώσεις το γιατρό για τις νέες μετρήσεις και την αντίσταση στην ινσουλίνη, μπας και έχει να σου πει κάτι για αυτό! 

6 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Υπάρχει μια συσχέτιση που διάβαζα ότι ισως αν εχεις πολυκιστικες ή αντίσταση να εμφανίσεις διαβήτη κύησης! Αλλά αυτό που σου είπε για τους υδατάνθρακες δεν το θεωρώ σωστό! Κ εγώ έφαγα πριν πάω, αλλά γενικά η οι διατροφικες μας συνηθειεσ πριν από κάθε εξέταση είτε εγκυος είτε μη εγκυος πρέπει να είναι ίδια Να μην αλλάζει για να μη δείξει ψευδώς αποτελέσματα! Ούτε από μη υγιεινή διατροφή σε ακραία υγιεινή ούτε το αντίθετο…δεν ξέρω γιατί στο είπε..συνήθως οι οδηγίες είναι να είμαστε νηστικοί 8 ώρες περίπου 

Κι εμένα μου είπε να φάω την προηγούμενη ημέρα 2 κυρία γεύματα με σύνθετο υδατανθρακα όμως, δλδ πατάτα ή ρύζι. Και 12 ώρες νηστείας. Αλλά 3 μέρες μακαρονια, επεξεργασμενο υδατανθρακα και 3 μερες; πως να βγει εντός ορίων η εξέταση σε κοπέλα με αντίσταση κιόλας; μου φαίνεται κι εμένα κάπως τραβηγμένο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Υπάρχει μια συσχέτιση που διάβαζα ότι ισως αν εχεις πολυκιστικες ή αντίσταση να εμφανίσεις διαβήτη κύησης! Αλλά αυτό που σου είπε για τους υδατάνθρακες δεν το θεωρώ σωστό! Κ εγώ έφαγα πριν πάω, αλλά γενικά η οι διατροφικες μας συνηθειεσ πριν από κάθε εξέταση είτε εγκυος είτε μη εγκυος πρέπει να είναι ίδια Να μην αλλάζει για να μη δείξει ψευδώς αποτελέσματα! Ούτε από μη υγιεινή διατροφή σε ακραία υγιεινή ούτε το αντίθετο…δεν ξέρω γιατί στο είπε..συνήθως οι οδηγίες είναι να είμαστε νηστικοί 8 ώρες περίπου 

Μου το έχει πει κ η ενδοκρινολόγος μου να το κάνω με τους υδατανθρακεσ αυτό και ο γυναικολογος. Υποθέτω θα υπάρχει λόγος. 

τώρα για ΣΠΩ ναι υπάρχει συσχέτιση, για αυτό κ ο γυναικολογος μου με ειχε στείλει για καμπύλη και στις 18 εβδομάδες! 

Παντως πλέον οι τιμές μου βγαίνουν ξανά μεγάλες… σημερα μια ώρα μετά το πρωινό είχα ζάχαρο 115 :/

 

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, προς οποία έχει διαβητη κύησης: Σας έγραψαν τις ταινίες και τις βελόνες οι γιατροί σας; Και αν ναι, πόσο πληρώνετε αν σας τις γράψουν; Γιατί εγώ μόνο τις ταινίες τις πήρα 20 ευρώ και θα πρέπει ανα 12 ημέρες να παίρνω πάλι καινούριες(αφού κάνω 4 μετρήσεις την ημέρα)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Μου το έχει πει κ η ενδοκρινολόγος μου να το κάνω με τους υδατανθρακεσ αυτό και ο γυναικολογος. Υποθέτω θα υπάρχει λόγος. 

τώρα για ΣΠΩ ναι υπάρχει συσχέτιση, για αυτό κ ο γυναικολογος μου με ειχε στείλει για καμπύλη και στις 18 εβδομάδες! 

Παντως πλέον οι τιμές μου βγαίνουν ξανά μεγάλες… σημερα μια ώρα μετά το πρωινό είχα ζάχαρο 115 :/

 

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, προς οποία έχει διαβητη κύησης: Σας έγραψαν τις ταινίες και τις βελόνες οι γιατροί σας; Και αν ναι, πόσο πληρώνετε αν σας τις γράψουν; Γιατί εγώ μόνο τις ταινίες τις πήρα 20 ευρώ και θα πρέπει ανα 12 ημέρες να παίρνω πάλι καινούριες(αφού κάνω 4 μετρήσεις την ημέρα)

 

Μου τις εγραψε η ενδοκρινολογος μου, ελαχιστη συμμετοχη εδωσα, δεν θυμαμαι ποσο. Επισης, το 115 μια ωρα μετα το γευμα ειναι οκ, ειναι εντος οριων!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Annie4 είπε:

Μου τις εγραψε η ενδοκρινολογος μου, ελαχιστη συμμετοχη εδωσα, δεν θυμαμαι ποσο. Επισης, το 115 μια ωρα μετα το γευμα ειναι οκ, ειναι εντος οριων!

Σήμερα ήταν 128 μετά το γεύμα… στεναχωριέμαι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , MinakiG είπε:

εμενα ναι.....

Εμένα όχι ακόμη και αγχώνομαι η αλήθεια είναι. Η αδερφή μου στην εγκυμοσύνη της έβγαζε απ' τον 6ο μήνα. Βέβαια έχω διαβάζει ότι δεν είναι απαραίτητο να βγάζεις στην εγκυμοσύνη. Εγώ αγχώνομαι μήπως δεν έχω γάλα για να θηλάσω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Freedom1998 είπε:

Εμένα όχι ακόμη και αγχώνομαι η αλήθεια είναι. Η αδερφή μου στην εγκυμοσύνη της έβγαζε απ' τον 6ο μήνα. Βέβαια έχω διαβάζει ότι δεν είναι απαραίτητο να βγάζεις στην εγκυμοσύνη. Εγώ αγχώνομαι μήπως δεν έχω γάλα για να θηλάσω.

Ούτε εγώ έχω!!! Εξάλλου στο τρίτο τρίμηνο είναι που ανεβαίνει κ η προλακτινη για να αρχίσει η παραγωγή γαλακτος! Μην αγχώνεσαι!!! 

Νασας ρωτήσω βρε κορίτσια οποίος με βλέπει κ ειδικά γυναίκες κ με ρωτανε ποσό μηνών είμαι κ λεω 6 μηνών μου λένε ότι τέτοια κοιλια είχαν στον 3ο μήνα! Αρχισα να αγχώνομαι ότι κάτι δεν πάει καλά…μεγαλώνει το μωρό καλά; Μήπως δεν τρώω εγώ πολύ;; δεν ξέρω! Κ τα ακούει κ ο άντρας μου και μετά τον έχω κ αυτόν στο κεφάλι μου ότι επειδή δεν τρώω πολύ! Δεν είναι φυσιολογικό μια γυναίκα να μην έχει κοιλια δλδ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


32 minutes ago, Rafaela_123 said:

Ούτε εγώ έχω!!! Εξάλλου στο τρίτο τρίμηνο είναι που ανεβαίνει κ η προλακτινη για να αρχίσει η παραγωγή γαλακτος! Μην αγχώνεσαι!!! 

Νασας ρωτήσω βρε κορίτσια οποίος με βλέπει κ ειδικά γυναίκες κ με ρωτανε ποσό μηνών είμαι κ λεω 6 μηνών μου λένε ότι τέτοια κοιλια είχαν στον 3ο μήνα! Αρχισα να αγχώνομαι ότι κάτι δεν πάει καλά…μεγαλώνει το μωρό καλά; Μήπως δεν τρώω εγώ πολύ;; δεν ξέρω! Κ τα ακούει κ ο άντρας μου και μετά τον έχω κ αυτόν στο κεφάλι μου ότι επειδή δεν τρώω πολύ! Δεν είναι φυσιολογικό μια γυναίκα να μην έχει κοιλια δλδ;;;

κοριτσι μου δεν κανουν κοιλαρα ολες οι γυναικες! το παιδι μεγαλωνει μια χαρουλα αφου σε παρακολουθει ο γιατρος σου...

  • Μου αρέσει 1

4DTxp3.png 47gQp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Σήμερα ήταν 128 μετά το γεύμα… στεναχωριέμαι πολύ.

Σε καταλαβαίνω πραγματικά...εμένα μου εχει δωσει μεγιστο 130. Εχω φτασει κι εγω 124 και χθες που εφαγα 1η φορα ρυζι εφτασα πρωτη φορα εκτος οριου 145. Μου χαλασε η ψυχολογια. Αλλα θα το βρουμε, τωρα δοκιμαζουμε τι μας κανει και τι οχι. Τι εφαγες και πηγες 128?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Freedom1998 είπε:

Εμένα όχι ακόμη και αγχώνομαι η αλήθεια είναι. Η αδερφή μου στην εγκυμοσύνη της έβγαζε απ' τον 6ο μήνα. Βέβαια έχω διαβάζει ότι δεν είναι απαραίτητο να βγάζεις στην εγκυμοσύνη. Εγώ αγχώνομαι μήπως δεν έχω γάλα για να θηλάσω.

Ουτε καν, δεν έχω τίποτα.  Να μην αγχώνεσαι καθόλου γιατί δεν σχετίζεται με την παραγωγή γάλακτος αυτό, μας το ειπε και η μαια μου. Μάλιστα μου ειπε πως τις πρώτες 2 3 μέρες μετά την γέννα δεν θα έχουμε πολύ γάλα, μετά ξεκινά η σωστή ροή. 

4 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Ούτε εγώ έχω!!! Εξάλλου στο τρίτο τρίμηνο είναι που ανεβαίνει κ η προλακτινη για να αρχίσει η παραγωγή γαλακτος! Μην αγχώνεσαι!!! 

Νασας ρωτήσω βρε κορίτσια οποίος με βλέπει κ ειδικά γυναίκες κ με ρωτανε ποσό μηνών είμαι κ λεω 6 μηνών μου λένε ότι τέτοια κοιλια είχαν στον 3ο μήνα! Αρχισα να αγχώνομαι ότι κάτι δεν πάει καλά…μεγαλώνει το μωρό καλά; Μήπως δεν τρώω εγώ πολύ;; δεν ξέρω! Κ τα ακούει κ ο άντρας μου και μετά τον έχω κ αυτόν στο κεφάλι μου ότι επειδή δεν τρώω πολύ! Δεν είναι φυσιολογικό μια γυναίκα να μην έχει κοιλια δλδ;;;

Κοπέλα μου, αυτά τα σχόλια μόνο προβλήματα μας φέρνουν. Μικρή κοιλιά =δεν τρως καλά, δεν μεγαλώνει το παιδί! Μεγάλη κοιλιά = το παιδί θα βγει 4,5 κιλά, θα πας για καισαρική, σιγά μην βγαίνει (αυτά ακούω εγώ πχ που έχω μεγαλη κοιλίτσα).

Από παρουσιαστριες εδώ Ελλάδα ξέρεις τη Συνατσακη και τη Γαστερατου; Η πρώτη είναι 30 εβδομάδων και έτσι ήμουν στον 3ο. Η άλλη ήταν 6 μηνών και την ρωτούσαν αν περιμένει να γεννήσει! Κάθε σώμα είναι διαφορετικό! 

Δεν μας φτάνουν τα άγχη μας, έχουμε και τους εξωτερικούς σχολιαστές! 

Ο γιατρός σου παρακολουθεί τις καμπύλες ανάπτυξης του μωρού και φαντάζομαι πως μέχρι τώρα είναι εντός ορίων! Αυτό να σε νοιάζει μόνο!

Συνεχίζουμε δυνατά, στην τελική ευθεία και δεν αφήνουμε τον καθένα να μας χαλάει την ηρεμία!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Ούτε εγώ έχω!!! Εξάλλου στο τρίτο τρίμηνο είναι που ανεβαίνει κ η προλακτινη για να αρχίσει η παραγωγή γαλακτος! Μην αγχώνεσαι!!! 

Νασας ρωτήσω βρε κορίτσια οποίος με βλέπει κ ειδικά γυναίκες κ με ρωτανε ποσό μηνών είμαι κ λεω 6 μηνών μου λένε ότι τέτοια κοιλια είχαν στον 3ο μήνα! Αρχισα να αγχώνομαι ότι κάτι δεν πάει καλά…μεγαλώνει το μωρό καλά; Μήπως δεν τρώω εγώ πολύ;; δεν ξέρω! Κ τα ακούει κ ο άντρας μου και μετά τον έχω κ αυτόν στο κεφάλι μου ότι επειδή δεν τρώω πολύ! Δεν είναι φυσιολογικό μια γυναίκα να μην έχει κοιλια δλδ;;;

Αχ τα ίδια περνάω κι εγώ κορίτσι μου. Τους λέω κλείνω τον 7ο σε λίγες μέρες και δεν με πιστεύουν. Το χω πάρει απόφαση ότι δεν έχω μεγάλη κοιλιά κι η αλήθεια είναι κάποιες φορές με πιάνει και μένα το άγχος μου μήπως δεν μεγαλώνει σωστά το μωρό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχετε απόλυτο δίκιο!!! Δε μας φτάνουν τα δικά μας άγχη έχουμε κ αυτους να μας λένε για τηβ κοιλια κ τα κιλά κ μετα θα μας λένε για το μωρό! 
 

πηγα γιατρο κορίτσια το αντράκι μου έγινε 1200γρ κ είμαι 28+2!  Όλα πάνε καλά ευτυχως πήρε και θέση είναι με το κεφάλι κάτω! Μακάρι να μην αλλάξει αν και μου είπε δύσκολο για πρωτότοκη λόγο ότι η μήτρα είναι ακόμα σφυκτη αν ήταν 2η ή 3η εγκυμοσύνη θα μπορούσε να ξανά αλλάξει γιατί η μήτρα είναι πιο χαλαρή! 
 

θα με ξαναδεί σε 2 εβδομαδες κ θα κάνω κ το εμβόλιο του κοκκυτη! Όλα τα αλλά υγρό και κοιλιτσα του ολα φυσιολογικά!! Πωπω χάρηκα πολύ γιατί αγχώθηκα που δε το ενιωθα πολύ κ μου είπε ότι καποιες φορές είναι πιο ήσυχα αλλες πιο ζωηρά! 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...