Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

Εγώ αντιμετωπίζω το ανάποδο που θεωρώ επίσης δύσκολο! Τρώω με το ζόρι κ οι ποσότητες που τρώω είναι ίδιες ίσως και λιγότερες από τον 3,5χρ γιο μου. Τρώω γιατί πρέπει. Δεν πίνω καφέ γιατί με πειράζει, μέχρι το μεσημεριανό δεν πίνω υγρά γιατί με πειράζουν και παίρνω ακόμη χάπια για τη ναυτια. Έχω βάλει ένα κιλό παραπάνω απ' αυτά που ξεκίνησα κ στην 1η μου εγκυμοσύνη είχα βάλει στο σύνολο 7. Παρόλαυτα όταν πήρα εξιτήριο είχα κοιλιά 7μηνων έγκυος, η οποία έφυγε σιγά σιγά κ επανήλθα στα κιλά που ήμουν. Διαβάζοντας τις δικές σας εμπειρίες λίγο ζηλεύω την όρεξη που έχετε με το φαγητό αλλά καταλαβαίνω κ τις ανησυχίες σας. Εμένα με επηρεάζει πάρα πολύ στην ψυχολογία αυτή η κατάσταση και όπως κ στην 1η μου εγκυμοσύνη απλά θέλω να περάσει αυτό το 9μηνο... 😒

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!Φοράω μάσκα ούτως ή άλλως και πλένω συνέχεια τα χέρια μου ο Θεός βοηθός. Είναι και χάλια το παιδί και στενοχωριεμαι πολύ 😢

Καλημέρα!! Αυτό είναι το χειρότερο όταν είναι τα παιδάκια μας άρρωστα και ταλαιπωρούνται οι ψυχούλες... Εύχομαι να περάσει γρήγορα!!! 

16 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Εγώ αντιμετωπίζω το ανάποδο που θεωρώ επίσης δύσκολο! Τρώω με το ζόρι κ οι ποσότητες που τρώω είναι ίδιες ίσως και λιγότερες από τον 3,5χρ γιο μου. Τρώω γιατί πρέπει. Δεν πίνω καφέ γιατί με πειράζει, μέχρι το μεσημεριανό δεν πίνω υγρά γιατί με πειράζουν και παίρνω ακόμη χάπια για τη ναυτια. Έχω βάλει ένα κιλό παραπάνω απ' αυτά που ξεκίνησα κ στην 1η μου εγκυμοσύνη είχα βάλει στο σύνολο 7. Παρόλαυτα όταν πήρα εξιτήριο είχα κοιλιά 7μηνων έγκυος, η οποία έφυγε σιγά σιγά κ επανήλθα στα κιλά που ήμουν. Διαβάζοντας τις δικές σας εμπειρίες λίγο ζηλεύω την όρεξη που έχετε με το φαγητό αλλά καταλαβαίνω κ τις ανησυχίες σας. Εμένα με επηρεάζει πάρα πολύ στην ψυχολογία αυτή η κατάσταση και όπως κ στην 1η μου εγκυμοσύνη απλά θέλω να περάσει αυτό το 9μηνο... 😒

Εσύ ζηλεύεις την όρεξη μας και εγώ ζηλεύω που δεν μπορείς να φας χαχαχα... Μακάρι να μην έτρωγα επειδή δεν θέλω για να μην πάρω πολλά κιλά αλλά δεν χαχαχα.. βλέπω και τα μελομακάρονα που έφερε ο άντρας μου και με φωνάζουν!!! Μπορεί να παίρνω κιλά αλλά η κοιλια μου δεν είναι μεγάλη δεν φαίνομαι για έγκυος...

16 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Εγώ αντιμετωπίζω το ανάποδο που θεωρώ επίσης δύσκολο! Τρώω με το ζόρι κ οι ποσότητες που τρώω είναι ίδιες ίσως και λιγότερες από τον 3,5χρ γιο μου. Τρώω γιατί πρέπει. Δεν πίνω καφέ γιατί με πειράζει, μέχρι το μεσημεριανό δεν πίνω υγρά γιατί με πειράζουν και παίρνω ακόμη χάπια για τη ναυτια. Έχω βάλει ένα κιλό παραπάνω απ' αυτά που ξεκίνησα κ στην 1η μου εγκυμοσύνη είχα βάλει στο σύνολο 7. Παρόλαυτα όταν πήρα εξιτήριο είχα κοιλιά 7μηνων έγκυος, η οποία έφυγε σιγά σιγά κ επανήλθα στα κιλά που ήμουν. Διαβάζοντας τις δικές σας εμπειρίες λίγο ζηλεύω την όρεξη που έχετε με το φαγητό αλλά καταλαβαίνω κ τις ανησυχίες σας. Εμένα με επηρεάζει πάρα πολύ στην ψυχολογία αυτή η κατάσταση και όπως κ στην 1η μου εγκυμοσύνη απλά θέλω να περάσει αυτό το 9μηνο... 😒

Εσύ ζηλεύεις την όρεξη μας και εγώ ζηλεύω που δεν μπορείς να φας χαχαχα... Μακάρι να μην έτρωγα επειδή δεν θέλω για να μην πάρω πολλά κιλά αλλά δεν χαχαχα.. βλέπω και τα μελομακάρονα που έφερε ο άντρας μου και με φωνάζουν!!! Μπορεί να παίρνω κιλά αλλά η κοιλια μου δεν είναι μεγάλη δεν φαίνομαι για έγκυος...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Καλημέρα!! Αυτό είναι το χειρότερο όταν είναι τα παιδάκια μας άρρωστα και ταλαιπωρούνται οι ψυχούλες... Εύχομαι να περάσει γρήγορα!!! 

Εσύ ζηλεύεις την όρεξη μας και εγώ ζηλεύω που δεν μπορείς να φας χαχαχα... Μακάρι να μην έτρωγα επειδή δεν θέλω για να μην πάρω πολλά κιλά αλλά δεν χαχαχα.. βλέπω και τα μελομακάρονα που έφερε ο άντρας μου και με φωνάζουν!!! Μπορεί να παίρνω κιλά αλλά η κοιλια μου δεν είναι μεγάλη δεν φαίνομαι για έγκυος...

Εσύ ζηλεύεις την όρεξη μας και εγώ ζηλεύω που δεν μπορείς να φας χαχαχα... Μακάρι να μην έτρωγα επειδή δεν θέλω για να μην πάρω πολλά κιλά αλλά δεν χαχαχα.. βλέπω και τα μελομακάρονα που έφερε ο άντρας μου και με φωνάζουν!!! Μπορεί να παίρνω κιλά αλλά η κοιλια μου δεν είναι μεγάλη δεν φαίνομαι για έγκυος...

Κορίτσι μου τελικά την βγάλαμε χθες 6 ώρες στο Παίδων Αγλαια Κυριακού, του έβαλαν ορό και του έκαναν εξετάσεις, το τι ταλαιπωρία πέρασα κι εγώ δεν θέλω να το θυμάμαι. Σήμερα πονάω σε όλο το σώμα και εύχομαι αύριο που έχω τη β επιπέδου να μην μου βρουν κάτι κ να μην έπαθα κάτι που ήμουν πέρα δώθε 6 ώρες.

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 2

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MariaZiss said:

Καλημέρα!! Αυτό είναι το χειρότερο όταν είναι τα παιδάκια μας άρρωστα και ταλαιπωρούνται οι ψυχούλες... Εύχομαι να περάσει γρήγορα!!! 

Εσύ ζηλεύεις την όρεξη μας και εγώ ζηλεύω που δεν μπορείς να φας χαχαχα... Μακάρι να μην έτρωγα επειδή δεν θέλω για να μην πάρω πολλά κιλά αλλά δεν χαχαχα.. βλέπω και τα μελομακάρονα που έφερε ο άντρας μου και με φωνάζουν!!! Μπορεί να παίρνω κιλά αλλά η κοιλια μου δεν είναι μεγάλη δεν φαίνομαι για έγκυος...

Εσύ ζηλεύεις την όρεξη μας και εγώ ζηλεύω που δεν μπορείς να φας χαχαχα... Μακάρι να μην έτρωγα επειδή δεν θέλω για να μην πάρω πολλά κιλά αλλά δεν χαχαχα.. βλέπω και τα μελομακάρονα που έφερε ο άντρας μου και με φωνάζουν!!! Μπορεί να παίρνω κιλά αλλά η κοιλια μου δεν είναι μεγάλη δεν φαίνομαι για έγκυος...

Χαχαχα ναι είδες; Κάθε μία μας ζηλεύει το άλλο άκρο. Περισσότερο τυχερές είναι αυτές που τρώνε τόσο όσο και δεν τρέχει κάστανο χαχαχα. Πάντως γενικά είχα την εντύπωση ότι ο θηλασμός δεν σε βοηθάει να χάσεις κιλά αλλά αντιθέτως κάνεις και κατακράτηση. Εγώ 6μηνες έχω θηλάσει μόνο οπότε δεν έχω ακριβώς ολοκληρωμένη άποψη για αυτό το θέμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Κορίτσι μου τελικά την βγάλαμε χθες 6 ώρες στο Παίδων Αγλαια Κυριακού, του έβαλαν ορό και του έκαναν εξετάσεις, το τι ταλαιπωρία πέρασα κι εγώ δεν θέλω να το θυμάμαι. Σήμερα πονάω σε όλο το σώμα και εύχομαι αύριο που έχω τη β επιπέδου να μην μου βρουν κάτι κ να μην έπαθα κάτι που ήμουν πέρα δώθε 6 ώρες.

Ωχ ψυχούλα μου.. ταλαιπωρήθηκατε και οι δυο σας... Τι σας είπανε τελικά;

Μην αγχώνεσαι για αύριο όλα καλά θα πάνε δεν θα βρει κάτι λόγω κούρασης... Εσύ ξεκουράσου τώρα επειδή πρέπει να έχεις δυνάμεις!!!

8 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Χαχαχα ναι είδες; Κάθε μία μας ζηλεύει το άλλο άκρο. Περισσότερο τυχερές είναι αυτές που τρώνε τόσο όσο και δεν τρέχει κάστανο χαχαχα. Πάντως γενικά είχα την εντύπωση ότι ο θηλασμός δεν σε βοηθάει να χάσεις κιλά αλλά αντιθέτως κάνεις και κατακράτηση. Εγώ 6μηνες έχω θηλάσει μόνο οπότε δεν έχω ακριβώς ολοκληρωμένη άποψη για αυτό το θέμα. 

Άσε τίποτα δεν μας αρέσει τελικά!!! Πήρα απόφαση και ανέβηκα στην ζυγαριά... Τελικά 5 κιλά έχω πάρει μέχρι τώρα περίεργο, νόμιζα είχα πάρει παραπάνω... Ένα ουφφφ είπα χαχαχα... Καλά εγώ με τον θηλασμό είναι δεν έχασα γραμμάριο.... Και δεν μπορώ να πω ότι έτρωγα κιόλας..... Θήλασα 21 μήνες σχεδόν... Μόλις σταμάτησα ξεκίνησα να ξεπρηζομαι μου το έλεγαν οι άλλοι και πήγα σε διατροφολόγο τελικά και επανήλθα στα φυσιολογικά μου!! Αυτό με φοβίζει ότι με τον θηλασμό θα αργήσω πάλι..... Θα πάρω ρίσκο και θα πάω σε διατροφολόγο ενώ θηλάζω μπας και με βοηθήσει έστω με την κατακράτηση γιατι όπως είπες είμαι και από αυτές που έκανα κατακράτηση στον θηλασμό!!!!! Και όλες λενε μα ο θηλασμός βοηθάει να χάσεις!!!! Αμα ήταν έτσι θα θήλαζαμε μια ζωή να κρατάμε τα κιλά μας χαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Γύρισα κι εγώ από την β επιπέδου, ευτυχώς είναι όλα καλά!

Μπράβο πολύ ευχάριστα νέα!! Σου δίνουν πάλι εγγράφως τα αποτελέσματα με πιθανότητες όπως στην αυχενική;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Spring_girl είπε:

Μπράβο πολύ ευχάριστα νέα!! Σου δίνουν πάλι εγγράφως τα αποτελέσματα με πιθανότητες όπως στην αυχενική;;

Ναι ναι γράφει τις πιθανότητες γιατί αναπροσαρμόζονται απ'οτι κατάλαβα αλλά μου είπαν ότι όλα είναι φυσιολογικα!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Γύρισα κι εγώ από την β επιπέδου, ευτυχώς είναι όλα καλά!

Υπέροχα νέα!!!! Όλα θα πάνε καλά!!!!! Άντε με τη σειρά όλες να κάνουμε β επιπέδου!!! Και μετά έχει σειρά η καμπύλη ζαχάρου, ούτε να το σκέφτομαι θέλω..... Τι βάρος σου έβγαλε το μωρό; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MariaZiss είπε:

Υπέροχα νέα!!!! Όλα θα πάνε καλά!!!!! Άντε με τη σειρά όλες να κάνουμε β επιπέδου!!! Και μετά έχει σειρά η καμπύλη ζαχάρου, ούτε να το σκέφτομαι θέλω..... Τι βάρος σου έβγαλε το μωρό; 

440 γραμμάρια γράφει το χαρτί, πολλά, λίγα ιδέα δεν έχω! Τον άλλο μήνα έχουμε την καμπύλη και ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

440 γραμμάρια γράφει το χαρτί, πολλά, λίγα ιδέα δεν έχω! Τον άλλο μήνα έχουμε την καμπύλη και ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!

Σε ποια εβδομάδα ακριβώς εισαι; Εμένα 20+1 367γρ... Δεν ξέρω τι θα βγάλω. το πρώτο παιδάκι ήταν πιο βαρύ στις μετρήσεις... Με το νέο έτος 3-4 πάω για καμπύλη και με πιάνει μια αηδία ήδη... Δεν ξέρω αν θα αντέξω αυτή τη φορά .. στην πρώτη εγκυμοσύνη το άντεξα με το ζόρι... Τώρα δεν ξέρω γιατί ακόμα όταν μυρίζω κάτι έντονα με αηδιάζει....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Σε ποια εβδομάδα ακριβώς εισαι; Εμένα 20+1 367γρ... Δεν ξέρω τι θα βγάλω. το πρώτο παιδάκι ήταν πιο βαρύ στις μετρήσεις... Με το νέο έτος 3-4 πάω για καμπύλη και με πιάνει μια αηδία ήδη... Δεν ξέρω αν θα αντέξω αυτή τη φορά .. στην πρώτη εγκυμοσύνη το άντεξα με το ζόρι... Τώρα δεν ξέρω γιατί ακόμα όταν μυρίζω κάτι έντονα με αηδιάζει....

Σήμερα είμαι 20 κ 6 με βάση την τελευταία περίοδο αλλά ο υπέρηχος με βγάζει 21 και 2.Γι' αυτό μου άλλαξαν και την ΠΗΤ. Είναι μια αηδία, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι, εγώ δεν ξέρω σε ποια εβδομάδα θα με βάλουν να την κανω, κάπου μέσα Γενάρη υπολογίζω.


 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με αηδιάζει το φάρμακο της καμπύλης (έχω κάνει ήδη δύο μικρές της μιας ώρας. Τις κάνει πάντα ο γιατρός μου, μια στην αρχή και μια στην αυχενική) αλλά δεν αντέχω να μείνω τόση ώρα χωρίς φαγητό και καφέ! Σκοτώνω άνθρωπο!! Να σηκωθώ, να ετοιμάσω τον μικρό να τον πάω σχολείο, να πάω εκεί και να περιμένω να περάσουν οι ώρες.. κάποιος δεν θα περάσει καλά.. χαχαχ

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, μου είχε πει μια κοπέλα από την Πάτρα ότι ο μικροβιολόγος αντί να της δώσει το φάρμακο της είπε να πιει Fanta  και να να φάει τοστ. Που θα τον βρω αυτόν τον γιατρό??? 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Σήμερα είμαι 20 κ 6 με βάση την τελευταία περίοδο αλλά ο υπέρηχος με βγάζει 21 και 2.Γι' αυτό μου άλλαξαν και την ΠΗΤ. Είναι μια αηδία, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι, εγώ δεν ξέρω σε ποια εβδομάδα θα με βάλουν να την κανω, κάπου μέσα Γενάρη υπολογίζω.

Και εγώ με βάση με βάση τον υπέρηχο είμαι 3 μέρες πιο μπροστά... Δεν ξέρω πως θα το αντέξουμε... Νομίζω γύρω στις 25 εβδομάδες γίνεται η εξέταση αυτήν...

12 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Γιατί τόση αηδία με την καμπύλη κορίτσια;; Μη μας τρομάζετε! 😅 Κι εγώ 20+6 είμάι σήμερα β επιπέδου με το καλό 28/12.. Τις μέρες μετράω.. 

Με το καλό τα αποτελέσματα!!! Είναι πάρα μα πάρα πολύ γλυκό σε σημείο που δεν μπορείς να το πιεις και σε λιγωνει σε αηδιάζει αυτή η τόση γλύκα!!!! Πολλές κάνουν και εμετός και πρέπει να το πιούνε ξανά άσε.... Ελπίζω με την πρώτη και αυτή τη φορά, θα κάνω αυτοσυγκέντρωση που με βοηθάει συνήθως!

12 ώρες πρίν, ElenGD είπε:

Εμένα δεν με αηδιάζει το φάρμακο της καμπύλης (έχω κάνει ήδη δύο μικρές της μιας ώρας. Τις κάνει πάντα ο γιατρός μου, μια στην αρχή και μια στην αυχενική) αλλά δεν αντέχω να μείνω τόση ώρα χωρίς φαγητό και καφέ! Σκοτώνω άνθρωπο!! Να σηκωθώ, να ετοιμάσω τον μικρό να τον πάω σχολείο, να πάω εκεί και να περιμένω να περάσουν οι ώρες.. κάποιος δεν θα περάσει καλά.. χαχαχ

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, μου είχε πει μια κοπέλα από την Πάτρα ότι ο μικροβιολόγος αντί να της δώσει το φάρμακο της είπε να πιει Fanta  και να να φάει τοστ. Που θα τον βρω αυτόν τον γιατρό??? 

Πέρα από την αηδία είναι και όλα αυτά που λες.... Δεν ξέρω πως θα γίνει ειλικρινά.... Ο Θεός μαζί μας!!!! Αυτόν το γιατρό θέλω και εγώ γιατι να ταλαιπωρούμαστε έτσι; Αλλά μήπως δείχνει πιο έγκυρα αποτέλεσμα με την γλυκόζη; Λέω εγώ τώρα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...