Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Μου αρέσει 1
      • Λουλούδια 2

Μανούλες Ιουλίου 2023


Evi!

Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Γεια σας κορίτσια.. Εμεις δίνουμε ακόμη αγώνα για να φάει.. Τρώει περιπου 100 γραμ φρούτο κ 140 γραμ φαγητό! Εχω πελαγωσει ειναι η αλήθεια.. Ρώτησα μια ειδική διατροφολογο και μου είπε πως θέλουμε λίγες κουταλιτσες να τρώει, ο παιδιατρος λέει 150-200 γρ στο γεύμα, εσάς ποσό τρώνε; εχω τρελαθει Ολη μέρα ζυγιζω! 

Κοπελα μου θυμάμαι όμως ότι είπες με λίγο που έτρωγε στην αρχή πήρε κατευθείαν βάρος. Μήπως προς το παρόν είναι μια χαρά η προσληψη βαρους ,ξαναπηγες γιατρο??

Εγώ να σας πω το σοκ που έπαθα σήμερα με αυτό το θέμα.Πηγαμε σήμερα γιατρό,κάναμε κ το εμβόλιο μηνιγγίτιδας. Την ζύγισε κ πήρε μόνο περίπου 200 γραμμάρια έναν μήνα!Και τρώει μια χαρά μερίδες! Μου είπε η γιατρός να περιμένουμε κ τον επόμενο μήνα να δούμε κ αν πάει έτσι να μας γράψει ένα κάρο εξετάσεις απ ότι κατάλαβα, θυρεοειδή ,γενική αίματος, έλεγχο τα κακά της κ άλλα..Πελαγωσα κ αγχώθηκα πώς γίνεται αυτό???Είχε καμία ίδιο θέμα???? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 34 λεπτά , Maria Ad είπε:

Κοπελα μου θυμάμαι όμως ότι είπες με λίγο που έτρωγε στην αρχή πήρε κατευθείαν βάρος. Μήπως προς το παρόν είναι μια χαρά η προσληψη βαρους ,ξαναπηγες γιατρο??

Εγώ να σας πω το σοκ που έπαθα σήμερα με αυτό το θέμα.Πηγαμε σήμερα γιατρό,κάναμε κ το εμβόλιο μηνιγγίτιδας. Την ζύγισε κ πήρε μόνο περίπου 200 γραμμάρια έναν μήνα!Και τρώει μια χαρά μερίδες! Μου είπε η γιατρός να περιμένουμε κ τον επόμενο μήνα να δούμε κ αν πάει έτσι να μας γράψει ένα κάρο εξετάσεις απ ότι κατάλαβα, θυρεοειδή ,γενική αίματος, έλεγχο τα κακά της κ άλλα..Πελαγωσα κ αγχώθηκα πώς γίνεται αυτό???Είχε καμία ίδιο θέμα???? 

Δεν ξερω εχω τρελαθει.. Την παρακαλαω να φάει! Σε 20 μερες Εχουμε γιατρό πάλι.. Για τις εξετάσεις κ εγώ σκέφτομαι να τον ρωτησω για να κάνουμε, προληπτικά, ετσι κ αλλιώς πολλοι γιατροι το εχουν σαν δεδομένο τον 10ο μήνα να γράφουν εξετάσεις..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Tintin είπε:

Δεν ξερω εχω τρελαθει.. Την παρακαλαω να φάει! Σε 20 μερες Εχουμε γιατρό πάλι.. Για τις εξετάσεις κ εγώ σκέφτομαι να τον ρωτησω για να κάνουμε, προληπτικά, ετσι κ αλλιώς πολλοι γιατροι το εχουν σαν δεδομένο τον 10ο μήνα να γράφουν εξετάσεις..

Τώρα πια δεν ζυγίζεις φαγητό απλά κοιτάς αν τρώει Κ ζυγίζεις το μωρό. Δεν μετράμε φαγητό απλά να αυξάνει κάθε τόσο τις ποσότητες Κ να παχαινει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Τώρα πια δεν ζυγίζεις φαγητό απλά κοιτάς αν τρώει Κ ζυγίζεις το μωρό. Δεν μετράμε φαγητό απλά να αυξάνει κάθε τόσο τις ποσότητες Κ να παχαινει. 

Δεν μπορώ να πω πως αυξάνει τις ποσότητες.. Στα ιδια πανω κάτω ειναι.. Να την πάω να την ξαναδεί; Εχουμε θέμα κ με τα κακά, ζοριζεται να τα κανει η καημενη.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Maria Ad είπε:

Κοπελα μου θυμάμαι όμως ότι είπες με λίγο που έτρωγε στην αρχή πήρε κατευθείαν βάρος. Μήπως προς το παρόν είναι μια χαρά η προσληψη βαρους ,ξαναπηγες γιατρο??

Εγώ να σας πω το σοκ που έπαθα σήμερα με αυτό το θέμα.Πηγαμε σήμερα γιατρό,κάναμε κ το εμβόλιο μηνιγγίτιδας. Την ζύγισε κ πήρε μόνο περίπου 200 γραμμάρια έναν μήνα!Και τρώει μια χαρά μερίδες! Μου είπε η γιατρός να περιμένουμε κ τον επόμενο μήνα να δούμε κ αν πάει έτσι να μας γράψει ένα κάρο εξετάσεις απ ότι κατάλαβα, θυρεοειδή ,γενική αίματος, έλεγχο τα κακά της κ άλλα..Πελαγωσα κ αγχώθηκα πώς γίνεται αυτό???Είχε καμία ίδιο θέμα???? 

Ύψος πήρε ? Μην ανχωνεσε όταν πλησιάζει τον χρόνο μειώνει ρυθμούς στο βάρος κάποιες φορές μπορεί να πάρει πιο πολύ ύψος από ότι βάρος . Αν περνάν συνέχεια 1 κιλό το μήνα θα φτάναμε 2 χρόνων 40 κιλά . 

Just now, Tintin είπε:

Δεν μπορώ να πω πως αυξάνει τις ποσότητες.. Στα ιδια πανω κάτω ειναι.. Να την πάω να την ξαναδεί; Εχουμε θέμα κ με τα κακά, ζοριζεται να τα κανει η καημενη.. 

Ζητά εξετάσεις . Κ η δυσκοιλιότητα μπορεί να οφείλετε σε κάτι παθολογικό όπως θυροειδή αλλεργίες κτλ. Ζητά εξετάσεις μόνη σου μην περιμένεις τον γιατρό να ανησυχήσει . Πες απλά γράψε μου εξετάσεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Ύψος πήρε ? Μην ανχωνεσε όταν πλησιάζει τον χρόνο μειώνει ρυθμούς στο βάρος κάποιες φορές μπορεί να πάρει πιο πολύ ύψος από ότι βάρος . Αν περνάν συνέχεια 1 κιλό το μήνα θα φτάναμε 2 χρόνων 40 κιλά . 

Σε ενα μήνα ειχε πάρει 1 πόντο κ.μισό πόντο το κεφαλακι της.. Οταν ξεκινησαμε να τρώει κανονικά ειχε πάρει 350γρ σε 15 μερες.. Αλλα με πολυ προσπάθεια κ κοπο

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

Ύψος πήρε ? Μην ανχωνεσε όταν πλησιάζει τον χρόνο μειώνει ρυθμούς στο βάρος κάποιες φορές μπορεί να πάρει πιο πολύ ύψος από ότι βάρος . Αν περνάν συνέχεια 1 κιλό το μήνα θα φτάναμε 2 χρόνων 40 κιλά . 

Ζητά εξετάσεις . Κ η δυσκοιλιότητα μπορεί να οφείλετε σε κάτι παθολογικό όπως θυροειδή αλλεργίες κτλ. Ζητά εξετάσεις μόνη σου μην περιμένεις τον γιατρό να ανησυχήσει . Πες απλά γράψε μου εξετάσεις 

Δεν ειναι δυσκοιλια, κανει καθε μέρα 2-3 φορες απλά ζοριζεται να τα κανει .. Τον εχω ρωτήσει 2 φορες και μου είπε ειναι απ την μετάβαση γαλα-τροφη... Πφφφ να τον παρω να πάω να μιλήσουμε τοτε

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tintin είπε:

Σε ενα μήνα ειχε πάρει 1 πόντο κ.μισό πόντο το κεφαλακι της.. Οταν ξεκινησαμε να τρώει κανονικά ειχε πάρει 350γρ σε 15 μερες.. Αλλα με πολυ προσπάθεια κ κοπο

Ε αφου περνει γιατί ανησυχείς για τις ποσότητες ? Τώρα για τον κόπο όλα τα παιδιά έχουν ιδιαιτεροτητες. 

Πάντως γενικά αν ανησυχείς για κάτι ζητά εξετάσεις. Ο παιδίατρος δεν θα σου αρνηθεί 

Η μαμά είναι η πρώτη που πρέπει να έχει το νου της . Ο παιδίατρος δεν είναι μέσα στο σπίτι. Εσύ πρέπει να επιμένεις σε κάποια πράγματα που σε ανχωνουν . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Ε αφου περνει γιατί ανησυχείς για τις ποσότητες ? Τώρα για τον κόπο όλα τα παιδιά έχουν ιδιαιτεροτητες. 

Πάντως γενικά αν ανησυχείς για κάτι ζητά εξετάσεις. Ο παιδίατρος δεν θα σου αρνηθεί 

Εγώ θέλω αλλα ο ανδρας μου με λέει υπερβολική και πως τρεχω καθε λιγο στον γιατρό ( δεν εχει κ αδικο).. Ευτυχώς τα λέω εδω κ λαμβανω συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Tintin είπε:

Εγώ θέλω αλλα ο ανδρας μου με λέει υπερβολική και πως τρεχω καθε λιγο στον γιατρό ( δεν εχει κ αδικο).. Ευτυχώς τα λέω εδω κ λαμβανω συμβουλες

Ξέρεις καμιά φορά η μαμάδες έχουν αλάνθαστο ένστικτο . Μπορεί να είναι κάτι ασήμαντο αλλά να το έχεις καταλάβει πρώτη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , linaa είπε:

Ξέρεις καμιά φορά η μαμάδες έχουν αλάνθαστο ένστικτο . Μπορεί να είναι κάτι ασήμαντο αλλά να το έχεις καταλάβει πρώτη. 

Τι να πω δεν ξερω.. Μάλλον θα τον παρω τηλέφωνο να παμε να μας δει απο κοντα κ να την ζυγισει.. Η διατροφολογος που ρώτησα μου είπε πως οι ποσότητες ειναι καλές κ να μην την πιεζω.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Τι να πω δεν ξερω.. Μάλλον θα τον παρω τηλέφωνο να παμε να μας δει απο κοντα κ να την ζυγισει.. Η διατροφολογος που ρώτησα μου είπε πως οι ποσότητες ειναι καλές κ να μην την πιεζω.. 

Γενικά τα παιδιά με το φαγητό δεν πρέπει να τα πιέζεις καθόλου. Αν βλέπεις ότι ένα παιδί περνει βάρος έχει κάνει τις εξετάσεις του κ είναι καλές Κ είναι καλοδιαθετο ακόμα Κ δύο κουταλιές να τρώει δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να βλέπεις το παιδί να είναι καλά να ξέρεις ότι οι εξετάσεις του είναι καλές Κ όχι αν τρώει 5 γραμμάρια ή 100. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

Γενικά τα παιδιά με το φαγητό δεν πρέπει να τα πιέζεις καθόλου. Αν βλέπεις ότι ένα παιδί περνει βάρος έχει κάνει τις εξετάσεις του κ είναι καλές Κ είναι καλοδιαθετο ακόμα Κ δύο κουταλιές να τρώει δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να βλέπεις το παιδί να είναι καλά να ξέρεις ότι οι εξετάσεις του είναι καλές Κ όχι αν τρώει 5 γραμμάρια ή 100. 

Μόλις μίλησα με τον γιατρό, του είπα τον προβληματισμό μου και μου είπε πως θα ανεβάσει μόνη της την ποσότητα σιγά σιγά... Του είπα για εξετάσεις και μου απάντησε πως 350γρ  σε 15 μερες με τροφή δεν οδηγούν σε εξετάσεις, οπότε σε 20 μερες που θα μας δει θα το ξανασυζητησουμε.. Σ ευχαριστώ πολυ που μου απάντησε με βοηθησες πολυ

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Δεν μπορώ να πω πως αυξάνει τις ποσότητες.. Στα ιδια πανω κάτω ειναι.. Να την πάω να την ξαναδεί; Εχουμε θέμα κ με τα κακά, ζοριζεται να τα κανει η καημενη.. 

Εμάς η αλήθεια είναι ότι τρώνε μεγάλες ποσότητες φαγητού, αλλά ο μικρός δε θέλει σχεδόν καθόλου το γάλα. Αν πιει 200ml μέσα στη μέρα κάνουμε πάρτι. Η παιδίατρος μας όμως γενικά δε μας λέει γραμμάρια. Είναι της λογικής ας φάει όσο θέλει.. επίσης και τα δικά μας έκαναν λίγη δυσκοιλιότητα όταν ξεκίνησαν να τρώνε πολύ φαγητό, αλλά το αντιμετωπισανς με τη διατροφή. Βάζαμε δλδ πολλά πράσινα μέσα στο φαγητό τους, τους έβαλα και βρώμη, αφαιρέσαμε για λίγο τη μπανάνα και μειώσαμε λίγο το καρότο και είδαμε άμεσα διαφορά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , LeneL είπε:

Εμάς η αλήθεια είναι ότι τρώνε μεγάλες ποσότητες φαγητού, αλλά ο μικρός δε θέλει σχεδόν καθόλου το γάλα. Αν πιει 200ml μέσα στη μέρα κάνουμε πάρτι. Η παιδίατρος μας όμως γενικά δε μας λέει γραμμάρια. Είναι της λογικής ας φάει όσο θέλει.. επίσης και τα δικά μας έκαναν λίγη δυσκοιλιότητα όταν ξεκίνησαν να τρώνε πολύ φαγητό, αλλά το αντιμετωπισανς με τη διατροφή. Βάζαμε δλδ πολλά πράσινα μέσα στο φαγητό τους, τους έβαλα και βρώμη, αφαιρέσαμε για λίγο τη μπανάνα και μειώσαμε λίγο το καρότο και είδαμε άμεσα διαφορά!

Εμάς ξεκινάει να κανει κακά της κ επειδή δεν θέλει να ζοριστει το κόβει μόνη της.. Τώρα βέβαια με τα φρούτα που της δίνουμε δεν εχει αλλη επιλογή τα κανει 😂😂 εγώ απο μλ δεν ξερω ποσο πίνει αλλα της αρέσει να Θηλαζει..  Βρωμη πήρα με μπισκοτο μήπως την φάει γτ την απλή με τίποτα δεν την θέλει.. 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Tintin είπε:

Εμάς ξεκινάει να κανει κακά της κ επειδή δεν θέλει να ζοριστει το κόβει μόνη της.. Τώρα βέβαια με τα φρούτα που της δίνουμε δεν εχει αλλη επιλογή τα κανει 😂😂 εγώ απο μλ δεν ξερω ποσο πίνει αλλα της αρέσει να Θηλαζει..  Βρωμη πήρα με μπισκοτο μήπως την φάει γτ την απλή με τίποτα δεν την θέλει.. 

Εγώ τη βρώμη τη βάζω με μήλο ( τη βράζεις κανονικά με νερό και 5 λεπτά πριν τη σβήσεις βάζεις τριμμένο μήλο). Γίνεται σα γλυκάκι και την τσακίζουν. Και γενικά με  ο,τι φρούτο θες γίνεται!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...