Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

που είναι η αντίρρησή σου σε αυτά που παρέθεσες , και που αντιβαίνουν αυτά που γράψαμε παραπάνω

Δεν αντιβαίνουν σε κάτι από τα παραπάνω, απλά τα βρήκα σε "επίσημο"έγγραφο που ξεκαθαρίζει διάφορα για τα οποία μιλήσαμε και μου φάνηκε σωστό να το μοιραστώ :)

Η "διαφωνία" μου έχει να κάνει με την εφαρμογή αυτών.

Δε γίνεται να δηλώνεις πως έχεις περισσότερους δημόσιους σταθμούς από ιδιωτικούς και στην πράξη να μην καλύπτουν οι θέσεις με τίποτα τους αιτούντες.

Επίσης πολλά πράγματα φαίνεται να υπάρχουν, αλλά ουσιαστικά δεν καλύπτουν ούτε κλάσμα αναγκών.

Όπως λες κι εσύ, τα νήπια δέχονται 4χρονα μόνο αν υπάρχουν θέσεις και χρήματα, πράγμα δύσκολο ειδικά στην Αθήνα όπου ζω.

Εξίσου δύσκολη η είσοδος σε βρεφονηπιακούς, όταν σε έναν τεράστιο δήμο όπως αυτός που ζω εγώ δέχονται μόνο 30 μωρά, καταλαβαίνεις πως η παροχή αυτή υπάρχει μόνο κατ ευφημισμό.

Η "γκρίνια " μου γενικά αναφέρεται στο οτι θα έπρεπε να βρεθεί τρόπος (άμεσα, όχι σε 10 χρόνια) να αυξηθούν οι παροχές από την πολιτεία, το δήμο, όπως θέλεις πες το, ώστε να ανταποκρίνονται αριθμητικά στις ανάγκες των κατοίκων κάθε περιοχής και να μην ζούμε όλοι κάθε καλοκαίρι το θρίλερ αν μας πάρουν, αν υπάρξει έσπα, αν έχουμε λεφτά για ιδιωτικό κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λοιπον γιατι πηγανε να μας βγαλουνε και τρελους μερικοι απο εκει στα αλλα αντιστοιχα θεματα ακουστε και εναν δημαρχο τι ακριβως λεει για τις θεσεις τις γαμωεγκεκριμενες θεσεις,,,,

http://www.dimitriskarras.com/2012/08/blog-post_8.html

Link to comment
Share on other sites

δειτε και αυτο!!! απο τον δημο μας.;)

Η δήμαρχος Βέροιας καλεί τους βουλευτές Ημαθίας να παρέμβουν για το πρόβλημα με τους βρεφονηπιακούς σταθμούς

xaroula+skeptiki.jpg

Δικαιολογημένη αναστάτωση δημιούργησε τις τελευταίες ημέρες η απόρριψη των αιτήσεων ή η κατάταξή τους ως επιλαχόντες, πολλών οικογενειών της περιοχής μας (όπως και σε ολόκληρη την Ελλάδα) από το πρόγραμμα ΕΣΠΑ, το οποίο αφορά τη δωρεάν φοίτηση φροντίδα και φιλοξενία βρεφών, νηπίων, παιδιών και νηπίων, παιδιών, εφήβων ατόμων με Αναπηρία, σε Βρεφονηπιακούς Σταθμούς και Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης.Το πρόβλημα προέκυψε έπειτα από την κυβερνητική απόφαση για μειωμένη χρηματοδότηση της δράσης και φαίνεται να αφορά 42.000 περίπου οικογένειες πανελλαδικά, οι οποίες αν δεν εξοικονομηθούν 120 εκατ. Ευρώ από το ΕΣΠΑ, θα στερηθούν τις υπηρεσίες των Βρεφονηπιακών Σταθμών και των λοιπών φορέων, δημιουργώντας τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα, με αποτέλεσμα την ανατροπή του οικογενειακού προγραμματισμού και τη διατάραξη της λειτουργίας πολλών οικογενειών και στο Δήμο μας.Ο Δήμος Βέροιας καθημερινά γίνεται αποδέκτης της αγωνίας και της ανασφάλειας των γονέων, οι οποίοι αναζητούν απαντήσεις στο αληθινό και σοβαρό πρόβλημά τους.Η Δήμαρχος Βέροιας, πριν είναι αργά, καλεί όλους τους τοπικούς Βουλευτές να ασκήσουν πιέσεις στους υπεύθυνους της Κυβέρνησης (όπως έπραξε και η Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδος) ώστε όχι απλώς να πάρουν θέση επί του θέματος, αλλά να το λύσουν άμεσα. Λύσεις υπάρχουν, χρήματα από το ΕΣΠΑ υπάρχουν, χρειάζεται πολιτική βούληση και ανθρώπινη ευαισθησία για τα 42.000 παιδιά που δικαιούνται και πρέπει να συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον γιατι πηγανε να μας βγαλουνε και τρελους μερικοι απο εκει στα αλλα αντιστοιχα θεματα ακουστε και εναν δημαρχο τι ακριβως λεει για τις θεσεις τις γαμωεγκεκριμενες θεσεις,,,,

http://www.dimitriskarras.com/2012/08/blog-post_8.html

καλά είναι το λιγότερο αστοιχείωτη η κα. Δελαπόρτα έτσι???

άκουσον άκουσον

δήλωσε ότι δεν υπήρξαν περικοπές στις εγκεκριμένες θέσεις για τους βρεφονηπιακούς σταθμούς μέσω ΕΣΠΑ-ΕΕΤΑΑ και ότι για όλο αυτό φταίνε οι Δήμοι που ανακοίνωσαν ως εγκεκριμένες τις θέσεις που ζήτησαν.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόγραμμα είχα την εντύπωση ότι αναφέρονταν σε όλες τις μαμμάδες και όχι μόνο στις εργαζόμενες. Δηλαδή εμείς οι άνεργες δεν έχουμε δικαίωμα να στείλουμε τα παιδιά μας στον παιδικό? Με 900 ευρώ το μήνα του άνδρα μου δεν μπορώ να σκάω κάθε μήνα 350 ευρώ για παιδικό. Οι αδικίες σε αυτό το κράτος συνεχίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας δήμος πήρε τηλέφωνο όλους όσους δήλωσαν στο δήμο για παιδικό και μας έλεγαν: φέτος θα δεχτούμε πχ 100 παιδάκια μέσω εσπα, κάντε αίτηση μέσω του προγράμματος να μην πληρώνετε και τροφεία... τώρα τι λέει: δεν έχουμε λεφτά, δεν έχουμε προσωπικό και δεν ξέρουμε πόσα παιδάκια να πάρουμε .

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα είχα την εντύπωση ότι αναφέρονταν σε όλες τις μαμμάδες και όχι μόνο στις εργαζόμενες. Δηλαδή εμείς οι άνεργες δεν έχουμε δικαίωμα να στείλουμε τα παιδιά μας στον παιδικό? Με 900 ευρώ το μήνα του άνδρα μου δεν μπορώ να σκάω κάθε μήνα 350 ευρώ για παιδικό. Οι αδικίες σε αυτό το κράτος συνεχίζονται.

Προφανώς κ απευθύνεται και σε ανεργες εξ ου κ η -εστω χαμηλότερη-μοριοδότηση των ανέργων , κ ο όχι a priori αποκλεισμός τους όπως πχ στις μητέρες του δημοσίου ή στα εκκαθαριστικα άνω των 40000 .

Απο που ορμωμενη αποφασισες να γράψεις αυτο το ποστ.....;δεν το λέω ειρωνικά,αλήθεια αναρωτιέμαι.- ή είναι στα πλαίσια των τελευταίων ποστ να διορθώσουμε όλα τα κακώς κείμενα της χώρας;:rolleyes:

Ας τοποθετηθω γενικα, δεν αναφέρομαι σε σένα stauroulitsa,χρησιμοποιώ το ποστ σαν αφορμή να πω τη γνώμη μου.

Τα πράγματα είναι απλα-ναι, η κατάσταση στην παιδεία/εκπαίδευση είναι χάλια χρονια τώρα κ "απο σκοπό" αν θέλετε τη γνώμη μου ως καθηγήτριας.

Απο κει κ πέρα νομίζω ότι αν αρχίσουν οι κοπέλες που αδικηθηκαν στους οριστικους πινακες να διαμαρτύρονται για ολα τα κακώς κείμενα της παιδείας απο καταβολής ελληνικού κράτους,όχι το δίκιο τους δε θα βρουν αλλα θα τις περάσουν κ για τις τρελές του χωριού.....

Το θέμα είναι να διεκδικήσουν ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΑ αυτο που οριστηκε απ το συγκεκριμένο προγραμμα ήτοι τις θέσεις που είχαν αρχικώς εγκριθεί!

Ας μην αποπροσανατολιζουμε εσκεμμένα ή άθελα μας τις προσπάθειες τόσων γυναικων που σε λιγότερο απο μήνα δε θα ξέρουν τι να κάνουν τα παιδια τους....

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλα-ναι, η κατάσταση στην παιδεία/εκπαίδευση είναι χάλια χρονια τώρα κ "απο σκοπό" αν θέλετε τη γνώμη μου ως καθηγήτριας.

Απο κει κ πέρα νομίζω ότι αν αρχίσουν οι κοπέλες που αδικηθηκαν στους οριστικους πινακες να διαμαρτύρονται για ολα τα κακώς κείμενα της παιδείας απο καταβολής ελληνικού κράτους,όχι το δίκιο τους δε θα βρουν αλλα θα τις περάσουν κ για τις τρελές του χωριού.....

Το θέμα είναι να διεκδικήσουν ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΑ αυτο που οριστηκε απ το συγκεκριμένο προγραμμα ήτοι τις θέσεις που είχαν αρχικώς εγκριθεί!

Ας μην αποπροσανατολιζουμε εσκεμμένα ή άθελα μας τις προσπάθειες τόσων γυναικων που σε λιγότερο απο μήνα δε θα ξέρουν τι να κάνουν τα παιδια τους....

Πραγματικά, ό,τι πιο σωστό έχω διαβάσει εδώ και πολλές σελίδες...

Συμφωνώ με κάθε λέξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα καθόλου? Τι είναι η πρόσκληση Α και Β? Γιατί τα παιδάκια μου περάσανε και τα δυο στον ίδιο παιδικό σταθμό αλλά το ένα στην πρόσκληση Α και το άλλο στην πρόσκληση Β. Και δεν έχω ιδέα τι είναι!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα καθόλου? Τι είναι η πρόσκληση Α και Β? Γιατί τα παιδάκια μου περάσανε και τα δυο στον ίδιο παιδικό σταθμό αλλά το ένα στην πρόσκληση Α και το άλλο στην πρόσκληση Β. Και δεν έχω ιδέα τι είναι!

Δεν σε επηρεάζει καθόλου. Αφορά την χρηματοδότηση του παιδικού σταθμού - απο την περσινή επιδότηση (Α) και φετινή (Β).

Συγχαρητήρια για την επιλογή σας.

Link to comment
Share on other sites

starstrass

οι κοπέλες που αδικηθηκαν στους οριστικους πινακες

Ενημερώνω πως πέρασα στην 1η μας επιλογή,άρα δεν αισθάνομαι καθόλου αδικημένη,:)

να διαμαρτύρονται για ολα τα κακώς κείμενα της παιδείας απο καταβολής ελληνικού κράτους,όχι το δίκιο τους δε θα βρουν αλλα θα τις περάσουν κ για τις τρελές του χωριού.....

Δεν γνώριζα πως απαγορεύεται σε ένα φόρουμ να λέει κανείς τη γνώμη του, πόσο μάλλον να γενικεύει τη συζήτηση. Ούτε και γνώριζα πως είναι τρελός κάποιος που διαμαρτύρεται για τα κακός κείμενα σε έναν τομέα. Τώρα το έμαθα και αυτό :)

να διεκδικήσουν ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΑ αυτο που οριστηκε απ το συγκεκριμένο προγραμμα ήτοι τις θέσεις που είχαν αρχικώς εγκριθεί!

Δεν διεκδικώ τίποτα από το πρόγραμμα, είπαμε, εγώ "βολεύτηκα". Διεκδικώ όμως, ως τρελή του χωριού, αναβάθμιση των κοινωνικών παροχών για ΟΛΕΣ τις οικογένειες ΓΕΝΙΚΑ, και όχι στοχευμένα.

Όσο για την ιστορία της έγκρισης των θέσεων έκανε μια ωραία ανάλυση προ ημερών ο spirograph, καθώς και μία κοπέλα στο άλλο φόρουμ και πέσανε να τους φάνε επειδή δεν πάνε με παρωπίδες και εξήγησαν μάλλον κάτι που δε βόλευε να το καταλάβουν όλοι.

Ας μην αποπροσανατολιζουμε εσκεμμένα ή άθελα μας τις προσπάθειες τόσων γυναικων που σε λιγότερο απο μήνα δε θα ξέρουν τι να κάνουν τα παιδια τους....

Μήπως οι ίδιες γυναίκες του χρόνου, αν δεν έχει έσπα, αρχίσουν να διεκδικούν όσα συζητάν από φέτος οι τρελοί του χωριού; Θα δούμε.

Όσο για το υποννοούμενο του εσκεμμένου αποπροσανατολισμού, πέρα από την κακοήθεια που εμπεριέχει, με κάνει να αναρωτιέμαι: μα τόσο εύκολα αποπροσανατολίζεται ένας άνθρωπος αποφασισμένος και σίγουρος για τους στόχους του;

Τέλος πάντων, επειδή έχει χαλάσει αρκετά η καλή διάθεση και η συμπάθεια με την οποία είχα αρχίσει να συμμετέχω σε αυτό το φόρουμ, αποχωρώ και εύχομαι στο μεταξύ να βρεθεί τρόπος να τακτοποιηθούν όλα τα παιδάκια σε σταθμούς.

Φιλικά,

η τρελή του χωριού :)

Link to comment
Share on other sites

Τοσοδούλα... Δε νομίζω ότι το τελευταίο ποστ της starstrass προοριζόταν για σένα και δεν καταλαβαίνω την ευθιξία σου, πραγματικά! Εννοείται ότι όλοι έχουμε γενικεύσει, έχουμε εκφράσει παράπονα, επιθυμίες ή ευσεβείς πόθους (ως τέτοιος για να είμαι ειλικρινής μου ακούστηκε το ότι ειδικά αυτή την περίοδο θα πρέπει να βρεθεί τρόπος ΑΜΕΣΑ να αυξηθούν οι παροχές στους παιδικούς έτσι ώστε να καλύπτουν όλες τις μητέρες)...

Συμφώνησα αμέσως με την starstrass γιατί στο facebook πχ έχω διαβάσει τα απίστευτα! Αιτήματα που σαφώς είναι σωστά αλλά άκαιρα! Και αν το τραβήξουμε από τα μαλλιά τώρα (πρόσεχε, όχι ότι όλα αυτά που θέτεις δεν είναι σημαντικά, κάθε άλλο), όντως θα χαρακτηριστούμε γραφικές...

Δεν είναι αναγκη οτιδήποτε γράφεται να είναι απάντηση σε κάποιον... Ούτε είναι απαραίτητο να πρέπει σώνει και καλά να υπάρχει σύγκριση με κάτι άλλο... Τα περισσότερα ποστς τελειώνουν με την τελεία, μην ψάχνετε κρυμμένα μηνύματα από πίσω τους!

Ειλικρινά φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου ...

Δεν ξέρω αν είμαι στην σωστή θεματική ενότητα γιατί εγγράφηκα σήμερα για να θέσω μια ερώτηση...

Είμαι στα Χανιά και έχουμε επιλεγεί μέσω ΕΕΤΑΑ σε μια δομή που έχει σίτιση. Κάποιος με πληροφόρησε πρόσφατα οτι η σίτιση εντός είναι υποχρεωτική και δεν μπορεί το κάθε παιδί να κρατάει απο το σπίτι του φαγητό. Μάλιστα θα έχει χρέωση 25? το πρωινό και 55? το μεσημεριανό = 80? μηνιαίως στο κατά τα άλλα "ΔΩΡΕΑΝ" ΕΕΤΑΑ ...

Γνωρίζει κανείς αν κάτι τέτοιο είναι νόμιμο ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...