Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

yannis_hania

Εφόσον η σίτιση περιλαμβάνεται στις παροχές του σταθμού, είναι δωρεάν.

Στον περσινό σταθμό μας υπήρχε πρωινό, φρούτο, μεσημεριανό και απογευματινό.

Επίσης μπορούσαμε, αν θέλαμε, να στείλουμε συμπληρωματικά γάλα ή κάποιο φαγητό αν π.χ. το παιδί ανάρρωνε από αρρώστια και έκανε ειδική διατροφή.

Το ίδιο μου είπαν και στον φετινό που μας πήραν, με τη διαφορά πως δεν δίνουν απογευματινό και αν θέλω μπορώ να στέλνω εγώ κάτι.

Προκαταβολικά σε ενημερώνω πως κανονικά δεν χρεώνουν ούτε γραφική ύλη και υλικά χειροτεχνίας.

Τα γράφει όλα στην προκήρυξη, να εντοπίσεις τα κατάλληλα σημεία και να επιμείνεις (λίγο διπλωματικά ίσως, να μην γίνει "στραβή" αρχή στις σχέσεις σας με το σταθμό), αλλά να μην το δεχτείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

... έχουμε επιλεγεί μέσω ΕΕΤΑΑ σε μια δομή που ΔΕΝ έχει σίτιση.

Μου ξέφυγε το ΔΕΝ ...

Η δομή λοιπόν που επιλεγήκαμε δεν έχει σίτιση και υποχρεώνει τους γονείς, να τρώνε τα παιδιά τους εντός.

Δεν επιτρέπει δηλαδή "ταπεράκια" ...

Αυτό πόσο νόμιμο είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα να μη το πω; Όταν τον δήλωνες γιατί δεν είχες πλήρη γνώση των προσφερόμενων;

Νόμιμο και παράνομο δεν υπάρχει. Είναι ιδιωτικός σταθμός και κάνει ότι θέλει. Νομίζω πως δεν υπάρχει κανένας νόμος που να απαγορεύει αυτό που αναφέρεις.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

εδω στη θεσσαλονικη λεγατε οτι οι περισσοτεροι δεν εχουν σιτιση

σορρυ ρε παιδια κιολας αλλα αμα θελουν κανενα 50αρι για σιτιση και αλλο ενα 70αρι οπως δηλωσαν ηδη για μεταφορα ποιο ειναι το δωρεαν, κοροιδευομαστε??????120 ευρω το λετε δωρεαν???????

Link to comment
Share on other sites

... έχουμε επιλεγεί μέσω ΕΕΤΑΑ σε μια δομή που ΔΕΝ έχει σίτιση.

Μου ξέφυγε το ΔΕΝ ...

Η δομή λοιπόν που επιλεγήκαμε δεν έχει σίτιση και υποχρεώνει τους γονείς, να τρώνε τα παιδιά τους εντός.

Δεν επιτρέπει δηλαδή "ταπεράκια" ...

Αυτό πόσο νόμιμο είναι ;

Από την στιγμή που δεν παρέχεται σίτηση , φαντάζομαι ότι ο σταθμός δικαιούται να ζητήσει χρήματα για σίτηση . Το μόνο ίσως που θα μπορούσες να πιέσεις , για να φέρνει το φαγητό του από το σπίτι το παιδί , είναι να πεις ότι εγώ προσέχω την διατροφή του παιδιού μου , και θέλω να ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό που τρώει . Τώρα βέβαια είναι πιθανόν ο σταθμός να υποχρεώνει τα παιδία να τρώνε το φαγητό που φτιάχνουν αυτοί εκεί , γιατί κάποιες μητέρες δεν θα ήταν επιμελείς με το θέμα του φαγητού σε ταπεράκι . Δηλαδή μπορεί , και εκ του πονηρού , κάποιες ημέρες να μην πήγαιναν φαγητό σε τάπερ , και να ζήταγαν επειδή δεν πρόλαβαν να μαγειρέψουν να φάει το παιδί μαζί με τα άλλα παιδάκια . Αλλά όλος τυχαίος , στο τέλος του μήνα να ξέχναγαν να δώσουν κανένα ευρώ για τις ημέρες που έφαγε το παιδί τους φαγητό από τον παιδικό . :)

Όσο για το αν είναι δωρεάν οι όχι το πρόγραμμα , ήταν γνωστό με το που βγήκαν οι πίνακες με τις Δομές , ποιές προσφέρουν σίτιση και ποιές όχι , ποιές προσφέρουν μεταφορά και ποιές όχι . Η μεταφορά καταρχήν δεν είναι υποχρεωτική , αν θες την χρησιμοποιείς και την πληρώνεις , αν δεν τη θες δεν δίνεις φράγκο , και το πας εσύ το παιδί στον παιδικό . Αυτά τα πράγματα ήταν γνωστά από την αρχή της προκύρυξης . Εκεί που δεν μπορούν να ζητήσουν καθόλου λεφτά , είναι για την γραφική ύλη .

Αν κάποιος θεωρούσε ότι δεν μπορούσε να ανταποκριθεί οικονομικά στο θέμα τις σίτησης και της μεταφοράς , μπορούσε να επιλέξει κάποιον σταθμό που να προσφέρει σίτιση , και κάποιον που να έχει οικονομικότερη μεταφορά ή και καθόλου αν δεν τον ένοιαζε .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά , άλλο είναι ο σταθμός να μην προσφέρει σίτιση στην τιμή που προσφέρει τις θέσεις του ΕΣΠΑ και άλλο να σε υποχρεώνει να πληρώνεις για σίτηση.

Στο δικό μας σταθμό δεν προσφέρεται σίτιση είτε μέσω ΕΣΠΑ , είτε ιδιωτικά αν το πηγαίνεις το παιδί , δίνεις ταπεράκι και το ταίζουν , σου το επιεστρέφουν και βλέπεις και πόσο έφαγε.

Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί ο σταθμός να με υποχρεώσει να πληρώσω σίτιση , το πρώτο μου επιχείρημα είναι ότι θέλω να τρώει το παιδί μου φαγητό που θα δίνω εγώ !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ! Γιατί είχα αυτήν την απορία και όταν έκανα την αίτηση δεν ήξεραν μάλλον τι τους γίνεται και ο ένας μου είπε πως η πρόσκληση Β είναι βραδυνή βάρδια και η άλλη υπάλληλος ότι είναι για παιδάκια με ειδικές ανάγκες. Οπότε στο τέλος έμεινα πάλι με την απορία :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όσο για το αν είναι δωρεάν οι όχι το πρόγραμμα , ήταν γνωστό με το που βγήκαν οι πίνακες με τις Δομές , ποιές προσφέρουν σίτιση και ποιές όχι , ποιές προσφέρουν μεταφορά και ποιές όχι . Η μεταφορά καταρχήν δεν είναι υποχρεωτική , αν θες την χρησιμοποιείς και την πληρώνεις , αν δεν τη θες δεν δίνεις φράγκο , και το πας εσύ το παιδί στον παιδικό . Αυτά τα πράγματα ήταν γνωστά από την αρχή της προκύρυξης . Εκεί που δεν μπορούν να ζητήσουν καθόλου λεφτά , είναι για την γραφική ύλη .

Αν κάποιος θεωρούσε ότι δεν μπορούσε να ανταποκριθεί οικονομικά στο θέμα τις σίτησης και της μεταφοράς , μπορούσε να επιλέξει κάποιον σταθμό που να προσφέρει σίτιση , και κάποιον που να έχει οικονομικότερη μεταφορά ή και καθόλου αν δεν τον ένοιαζε .

Λευτερη μην το λες...εγω απο εδω μεσα εμαθα οτι ολη η Θεσσαλονικη ξαφνικα δεν εχει σιτιση......και τα πουλμαν φετος εγινε η αλλαγη.......περυσι ηταν στην τιμη........απλα στη δικη μου περιπτωση πχ δεν εχω τη δυνατοτητα να παω και να φερω εγω το παιδι γιατι εχω αυτοανοσο και δεν ξερω αν ολη τη χρονια θα μπορω να οδηγαω εστω αυτα τα 3 λεπτα η καποιους μηνες θα ειμαι καθηλωμενη, καταλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να ευχηθώ καλή αρχή, καλή χρονιά στα παιδάκια των οικογενειών που θα ωφεληθουν του προγράμματος.

Θέλω να ευχηθώ καλή δύναμη και καλή συνέχεια στις οικογένειες που δεν θα καταφέρουν τελικά να ωφεληθούν του προγράμματος.

Σχετικά με την ερώτηση του φίλου για το φαγητό, τα ταπεράκια κλπ. Η άποψη μου είναι ότι το φαγητό από το σπίτι είναι καλή λύση ανάγκης και μόνο. Είμαι πολύ επιφυλακτική σε ότι αφορά κανονισμούς υγειινής, φύλαξης και συντήρησης τροφίμων διότι πολλοί δεν έχουν τις γνώσεις, την υποδομή, το χρόνο και την σχολαστικότητα που απαιτούνται για την σωστη διαχείρησή τους. Ιδιαίτερα όταν το φαγητό έρχεται απ΄έξω δηλαδή από το σπίτι. Άσε που δεν ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμο να δέχονται φαγητό απ΄έξω. Φανταστείτε τι θα γίνει αν παρουσιαστούν τροφικές δηλητηριασεις. Τα παιδάκια είναι η πλέον ευαίσθητη ομάδα σε αυτές. Θα ισχυρίζονται οι γονείς ότι ευθύνεται ο σταθμός και ο σταθμός με τη σειρά του το αντίθετο...

Να εκφράσω κι εγώ την απορία μου: Αν επιλέξω να μεταφέρω εγώ το παιδί μου στον παιδικό αφού κρίνω ότι είναι κοματάκι δυσβάστακτο το μεταφορικό κόστος του παιδικού, τι γίνεται στις διαφορες εκδρομές και επισκέψεις που θα οργανωθούν από τον παιδικο ? Μπορούν να αρνηθούν να μου το πάρουν αυτές τις λίγες φορές αποκλείοντας έτσι τη συμμετοχή του σε αυτές ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να ευχηθώ καλή αρχή, καλή χρονιά στα παιδάκια των οικογενειών που θα ωφεληθουν του προγράμματος.

Θέλω να ευχηθώ καλή δύναμη και καλή συνέχεια στις οικογένειες που δεν θα καταφέρουν τελικά να ωφεληθούν του προγράμματος.

Σχετικά με την ερώτηση του φίλου για το φαγητό, τα ταπεράκια κλπ. Η άποψη μου είναι ότι το φαγητό από το σπίτι είναι καλή λύση ανάγκης και μόνο. Είμαι πολύ επιφυλακτική σε ότι αφορά κανονισμούς υγειινής, φύλαξης και συντήρησης τροφίμων διότι πολλοί δεν έχουν τις γνώσεις, την υποδομή, το χρόνο και την σχολαστικότητα που απαιτούνται για την σωστη διαχείρησή τους. Ιδιαίτερα όταν το φαγητό έρχεται απ΄έξω δηλαδή από το σπίτι. Άσε που δεν ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμο να δέχονται φαγητό απ΄έξω. Φανταστείτε τι θα γίνει αν παρουσιαστούν τροφικές δηλητηριασεις. Τα παιδάκια είναι η πλέον ευαίσθητη ομάδα σε αυτές. Θα ισχυρίζονται οι γονείς ότι ευθύνεται ο σταθμός και ο σταθμός με τη σειρά του το αντίθετο...

Να εκφράσω κι εγώ την απορία μου: Αν επιλέξω να μεταφέρω εγώ το παιδί μου στον παιδικό αφού κρίνω ότι είναι κοματάκι δυσβάστακτο το μεταφορικό κόστος του παιδικού, τι γίνεται στις διαφορες εκδρομές και επισκέψεις που θα οργανωθούν από τον παιδικο ? Μπορούν να αρνηθούν να μου το πάρουν αυτές τις λίγες φορές αποκλείοντας έτσι τη συμμετοχή του σε αυτές ?

καλημερα

λογικα οι εκδρομες χρεωνονται εξτρα. δηλ αν εμενες διπλα στον σταθμα θα επρεπε ντε και καλα να ερθει το σχολικο???

οσο για την σιτιση αν θυμαστε καλα στην αρχη δεν ειχαν πει για φαγητο και μετα απο λιγες μερες βγαλαν ορθη επαναληψη των δομων οπου αναφεροταν και η σιτιση. εμενα καποιοι σταθμοι στο νομο μου δεν ειχαν μεσα. τον εναν ηθελα να τον βαλω κιολας. αν πηγαινα τις πρωτες μερες να καταθεσω αιτηση δεν θα ειχα γνωση για μη σιτιση γιατι δεν ειχε βγει και σχετικη ανακοινωση. μονο για μεταφορικα ελεγαν.

επιπλεον, εχουμε καμια ενημερωση για τα παιδακια που εμειναν εξω? εχει ακουστει αν θα δωθουν χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το αν είναι δωρεάν οι όχι το πρόγραμμα , ήταν γνωστό με το που βγήκαν οι πίνακες με τις Δομές , ποιές προσφέρουν σίτιση και ποιές όχι , ποιές προσφέρουν μεταφορά και ποιές όχι . Η μεταφορά καταρχήν δεν είναι υποχρεωτική , αν θες την χρησιμοποιείς και την πληρώνεις , αν δεν τη θες δεν δίνεις φράγκο , και το πας εσύ το παιδί στον παιδικό . Αυτά τα πράγματα ήταν γνωστά από την αρχή της προκύρυξης . Εκεί που δεν μπορούν να ζητήσουν καθόλου λεφτά , είναι για την γραφική ύλη .

Λευτερη θα σε μαλωσω. δεν ειχαν πει απο την αρχη ποιοι σταθμοι προσφερουν σιτιση για αυτο και εγινε ορθη επαναληψη. και εγω το ειδα τυχαια στο σαιτ της εεταα και απο τοτε κοιταγα καθε μερα να δω μηπως βγαλουν καμια αλλη αλλαγη. πραγμα που εγινε (εκκ 2012)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...