Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/16/2024 at 7:18 PM, marmaki said:

      Απο online φαρμακείο δεν έκανες την παραγγελία; Ισως αν τους τηλ να προλαβαίνεις να την ακυρώσεις/αλλαξεις. Το έχω κανει, έχω αλλάξει παραγγελία που είχα κάνει μες στην ίδια μέρα 

      Impryl έχει πάρει κάποια κοπέλα? Είναι συμπλήρωμα για αυτές που έχουμε χαμηλή ΑΜΗ. Εγώ κοιτάζω τώρα να τα πάρω, έχουν κάποιο υψηλό κόστος αυτά τα χάπια. 

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

εμας εδω ηρακλειο απο οτι ειδα ( δε τα ψαξα ολα αλλα αρκετα) εχουν καλυφθει μαλλον ολες οι θεσεις για τους δημοσιους κ εχουν κοπει καποιες των ιδιωτικων και οι περισσοτερες απο απογευματινα τμηματα ( πχ εδινε ενασ σταθμος 50 θεσεις και πηραν τρια παιδακια). Μεθαυριο ειπαν πως θα βγουν κ τα αποτελεσματα του δημου...δυστυχως η μικρη μου δεν εκοψε ακομα τελειως τη πανα οποτε αν μας παρουν (πολυ χλωμοτατο) θα δω τι θα κανω... αλλα πειτε καμια γνωμη μιας κ ειμαστε πολλοι εδω....Τα τροφεια μας το μηνα θα ειναι 100 ευρω... και σχολανε το πολυ 4 παρα 15 .

Με 160 ΕΥΡΩ(χωρις φαγητο) τη παω στη δημ. απασχοληση, δε μας νοιαζει και η πανα και τη παιρνω κ οτι ωρα θελω....(εργαζομαι ως τις 5 και πρεπει να αγγαρεψω πεθερα). ΕΠΙΣΗΣ ετσι κ αλλιως θα μαγειρευω αφου η μεγαλη μου θα ναι νηπιο και θα βαζω κ στη μικρη. Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμας εδω ηρακλειο απο οτι ειδα ( δε τα ψαξα ολα αλλα αρκετα) εχουν καλυφθει μαλλον ολες οι θεσεις για τους δημοσιους κ εχουν κοπει καποιες των ιδιωτικων και οι περισσοτερες απο απογευματινα τμηματα ( πχ εδινε ενασ σταθμος 50 θεσεις και πηραν τρια παιδακια). Μεθαυριο ειπαν πως θα βγουν κ τα αποτελεσματα του δημου...δυστυχως η μικρη μου δεν εκοψε ακομα τελειως τη πανα οποτε αν μας παρουν (πολυ χλωμοτατο) θα δω τι θα κανω... αλλα πειτε καμια γνωμη μιας κ ειμαστε πολλοι εδω....Τα τροφεια μας το μηνα θα ειναι 100 ευρω... και σχολανε το πολυ 4 παρα 15 .

Με 160 ΕΥΡΩ(χωρις φαγητο) τη παω στη δημ. απασχοληση, δε μας νοιαζει και η πανα και τη παιρνω κ οτι ωρα θελω....(εργαζομαι ως τις 5 και πρεπει να αγγαρεψω πεθερα). ΕΠΙΣΗΣ ετσι κ αλλιως θα μαγειρευω αφου η μεγαλη μου θα ναι νηπιο και θα βαζω κ στη μικρη. Τι λετε?

Στο είχα ξανα πεί νομίζω, εξαρτάται κ απο τον παιδικό βέβαια αλλα στον δικό μας δημοτικό παιδικό σταθμό που πήγαινε η κόρη μου είχε πολλά παιδάκια που δεν ειχαν βγάλει την πάνα κ τα πήραν κανονικά με την βοήθεια της δασκάλας την έβγαλαν τουλάχιστον για τις πρωινές ώρες, τα πάνε πολύ τακτικά τουαλέτα κ συνηθίζουν τα παιδάκια στη διαδικασία αυτή. πως ξέρεις οτι βγαίνουν μεθαύριο τα αποτελέσματα είναι σίγουρο?? μπαίνω καθε μέρα στον δήμο κ τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Περσι που ειχα ρωτησει στο σταθμο που στελνα τη μεγαλη, που εχω κανει αιτηση παλι για τη μικρη φετος μου ειπαν πως με πανα δε το παιρνουν...δε ξερω αν αλλαξε κατι ως τωρα!!!! Για το αλλο πηρε προχτες μια φιλη τηλεφωνο στο δημο μας κ της ειπαν 22 του μηνα θα ανακοινωθουν στο σαιτ του δημου και στην εφημεριδα.

παντως το ωραριο με δεσμευει πιο πολυ γιατι ναι μεν περσι ειχα ακομα μειωμενο κ προλαβαινα ισα ισα ν α την παρω...φετος που σχολαω 5...αστα βραστα!

Link to comment
Share on other sites

Περσι που ειχα ρωτησει στο σταθμο που στελνα τη μεγαλη, που εχω κανει αιτηση παλι για τη μικρη φετος μου ειπαν πως με πανα δε το παιρνουν...δε ξερω αν αλλαξε κατι ως τωρα!!!! Για το αλλο πηρε προχτες μια φιλη τηλεφωνο στο δημο μας κ της ειπαν 22 του μηνα θα ανακοινωθουν στο σαιτ του δημου και στην εφημεριδα.

παντως το ωραριο με δεσμευει πιο πολυ γιατι ναι μεν περσι ειχα ακομα μειωμενο κ προλαβαινα ισα ισα ν α την παρω...φετος που σχολαω 5...αστα βραστα!

ξέρω οτι σε όλους το ίδιο λένε οτι πρέπει δηλαδή να έχει βγάλει την πάνα όμως σε περίπτωση που τη φοράει ακόμα ή είναι σε διαδικασία για να την βγάλει δε σου λένε τίποτα, αν την πάρουν ρώτα να δεις τι θα σου πούν, όσο για το ωράριο ναι ειναι ενα θέμα... αν δεν έχεις άλλη επιλογή... κ αν η διαφορά είναι μόνο 60 ευρω το μήνα κ είσαι πιο ήσυχη με το ωράριο τότε στείλε τη στη δημ. απασχόληση (αυτό με την δημιουργική απασχόληση για τι ηλικίας παιδιά είναι?)

Link to comment
Share on other sites

Την πηγαινα απο 22 μηνων 2 φορες τη βδομαδα στην απασχοληση. Περιπου 2 ετων μου χαν πει πως τα δεχονται.

Τωρα το καλοκαιρι, απο ιουνιο, τη παω καθε μερα Κ πληρωνω 200 το μηνα, εχει και πρωινο στη τιμη αλλα δυστυχως ειναι ως τις 4μισι. γιαυτο παλι δε μου κανει, στο καινουριο που λεω να παει ειναι 165 νομιζω χωρις φαγητο καθολου,(θα το βαζω εγω δηλαδη ταπερακι) κ μπορω να παω οτι ωρα θελω να την παρω, ειναι ανοιχτα ως τις 9 το βραδυ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια (και αγόρια) καλησπέρα...

Προχθές μίλησα με έναν φίλο που οι αδερφές του έχουν παιδικούς σταθμούς που έδωσαν θέσεις στο ΕΣΠΑ. Από τις 40 θέσεις που πρόσφεραν τελικά καλύφθηκαν οι 30 (στο κάθε σταθμό). Γνώριζε το πρόβλημα που δημιουργήθηκε και η ενημέρωση που είχε ήταν πως η κατάσταση θα μείνει ως έχει....... :( . Δυστυχώς δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Τα χρήματα που ήταν να δωθούν στους παιδικούς έχουν πάει για άλλο σκοπό!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες,

είμαστε κ μεις απο αυτυος που εμειναν απεξω εφέτος λογω των περικοπών.

Επικοινωνησα πριν λιγες μερες με το δήμο μας να δω τι σκοπούς έχουν και ποτε θα βγουν τα αποτελέσματα και μου είπαν πως θα περιμένουν μέχρι και την τελευταια μέρα του Αυγουστου να δουν τι θα γινει με το ΕΣΠΑ, ακομη είπαν πως δεν εχει λήξει το θέμα.

Μακάρι να γινει κάτι τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς μείναμε εκτός και είμαι σε διακοπές και δεν γνώριζα ότι έγινε κάποια κινητοποίηση. Έκανα αίτηση στο δήμο που άνοιξε για 3 ημέρες για τις μητέρες που κόπηκαν και μου είπαν ότι θα γίνουν κι άλλες αιτήσεις τέλη Αυγούστου. Μακάρι να πάρουν κι άλλα παιδάκια μέσω ΕΣΠΑ, αλλά το βλέπω λίγο χλωμό.

Link to comment
Share on other sites

μόλις έδωσε συνέντευξη στο Ράδιο Θεσσαλονίκη ο κ. Δανιηλίδης κ είπε ότι θα γίνει κάποια συνάντηση την Πέμπτη και πιθανώς να δοθούν λεφτά ώστε να καλυφτούν και οι υπόλοιπες θέσεις..... Μακάρι ...... Καλημέρα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.

Μίλησα με την Ε.Ε.Τ.Α.Α. σήμερα και μου είπαν πως αύριο έχει συνάντηση για το θέμα που μας καίει όλους, ο Υπουργός Εργασίας με τον πρόεδρο της ΚΕΔΕ.

Πρόταση του Υπουργού είναι να δοθεί ένα χρηματικό ποσό και να εξεταστεί η οριζόντια μείωση διδάκτρων.

Οπότε από την αυριανή συνάντηση θα κριθούν πολλά!

Ανάψτε κεράκια, λαμπαδίτσες, τάξτε και κάτι θα γίνει!!!!!!!!!


zMS8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω σκεφτομαι κατι καιρο τωρα αλλα δεν ειχα χρονο να το εκφρασω...

λοιπον!!!

ο δημοτικος σταθμος που πηγαιναμε περσι οριζει μεγιστο ποσο τροφειων αν πας εκτος εσπα, 100 ευρω το μηνα (το ξερω γιατι τοσο μου ζητησαν για να γραψω τη κορη μου στο τμημα αυγουστου που δεν ειναι στο προγραμμα).

Αρα για 11 μηνες 1100 ευρω...πως μπορει να δινει λοιπον προσφορα ανα παιδι περιπου 2500 για το εσπα ΤΟ ΕΤΟς? ΑΝ κανεις τη διαιρεση βγαινει 230 ευρω περιπου/μήνα. δηλαδη αν παει καποιο παιδακι με εσπα στοιχιζει 230 ευρω, αν παει εκτος εσπα 100 ευρω για τις ιδιες ακριβως παρεχομενες υπηρεσιες! ΜΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΕΛΕΓΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΥΤΑ?

(α.... συμπληρωνω πως ουτε και με την αιτηση του δημου μας πηρανε...)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι ειναι περισσοτερα τα χρηματα μεσω εσπα και εννοειται οτι για αυτο τους συμφερει τους δημοτικους παιδικους σταθμους να παρουν μεσω εσπα....

για αυτο κι αυτοι εχουν πελαγωσει γιατι θα χασουν χρηματα....

Εμας δεν ανοιξε ξανα για αιτησεις ο δημος, τουλαχιστον δεν εμαθα κατι τετοιο... εξαλλου ειχα κανει αιτηση και στο δηνμο οποτε δεν ειχε νοημα να ξανακανω ....

το μονο που εμαθα ειναι οτι εξεταζουν το ενδεχομενο να παρουν και ανεργες μαμαδες... και να ρωτησω γνωριζετε μηπως(δυσκολο τωρα αλλα λεμε) τα παιδακια που ειανι επανεγγραφη εχουν περισσοτερες ελπιδες? η ειναι καθαρα κοινωνικοοικονομικα τα κριτηρια?

\


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο δήμο μου είπαν πως τα χρηματα που λαμβάνουν απο το ΕΣΠΑ δεν πάνε μονο στους σταθμούς για υλικά αλλά κυρίως χρησιμοποιούνται για προσληψη προσωπικού.

Ουφ, μακάρι να γινει κάτι την Πέμπτη!

Σε μας ειχαν πει πως τις επανεγγραφες κατα 90% τις παίρνουν και γω άνεργη είμαι αλλά ελπίζω!Σιγουρα προηγουνται οι εργαζόμενες.

Οσο για τα κριτηρια καλά κρασσά....αν έχεις μπάρμπα απτην Κορώνη ειναι το πιο δυνατό κριτήριο πιστευω!

Link to comment
Share on other sites

και να ρωτησω γνωριζετε μηπως(δυσκολο τωρα αλλα λεμε) τα παιδακια που ειανι επανεγγραφη εχουν περισσοτερες ελπιδες? η ειναι καθαρα κοινωνικοοικονομικα τα κριτηρια?

\

Στον Δήμο μας αυτό ισχύει. Φέτος για παράδειγμα που "πνίγηκαν" στις αιτήσεις, είπαν ότι θα πάρουν όλα τα παιδάκια που είχαν και πέρυσι και τα νέα παιδάκια, ΑΝ κ ΕΦΟΣΟΝ προσληφθούν νέες παιδαγωγοί, θα τα καλέσουν μετά τον Οκτώβρη...

Αλλά το ότι οι επανεγγραφές προηγούνται δεν είναι φετινό, έτσι ήταν πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...