Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Απώλεια 19η εβδομάδα, εξαιτίας τράχηλου / μικρόβιου / χοριοαμνιονίτιδα


Recommended Posts

Γεια σας θα μπορουσα να εχω μια γνωμη απο καποια που εχει περασει το ιδιο.Ειχα μια υγειαστατη εγκυμοσινη μεχρι που πειγα 19 εβδομαδες ειχα το τακτικο ραντεβου στο νοσοκομειο για κολπικο υπεριχο(παρσκολουθομουν καθε 2 εβδομαδες λογο ιστορικου της προηγουμενεις εγκυμοσινεις τα νερα εσπασαν 17 εβδομαδες και ειχαν βρει οτι ο λογος ηταν απο στρεπτοκοκκος β) με ελεξε και μου ειπε οτι ο τραχιλος ειχε ανοιξη και απο 30μμ πηγε 16μμ.Μου εκανε καλιεργεια και βρεθεικε οτι εχω μικροβιο χοριοαμνιονίτιδα.Με κρατισανε στο νοσοκομειο και μου ειπε η γιατρος οτι θα κανουμε ραματα κατι που δεν εγινε,οταν ηρθε αλλος γιατρος στο δωματιο μου ειπε εγω δεν αναλαμβανω αυτην την ευθηνη να σε ραψω ειχεις μολυνσει.Μου προτηνε να αποβαλω γιατι το μωρακι δεν θα τα καταφερνε και αυτο το μικροβιο θα το σκοτονε οσο περνουσαν η ωρες και θα αρωστειση.Απεβαλα δεν μου δινανε μια ελπειδα οτι καπως θα τα καταφερναμε με αντιβιοσει να απομακρινουμε το μικροβιο.Ειμαι χαλια ψιχολογικα εχασα 2 μωρακι ενω ολα πιγεναναι καλα και δεν ξερω αν εκανα την σωστη επιλογη και διεκοπσα την κυηση μου λεγανε οτι θα αρωστισω οτι δεν θα ξανα κανω παιδι αν το κρατησω το μωρο ετσι με ανοιχτο τραχιλο και το μικροβιο,φοβοντουσαν για την υγεια μου(μενω Αγγλια και εδω το συστημα στα νοσοκομεια ειναι πολυ διαφορετικο)

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, μαρινα1996 είπε:

Γεια σας θα μπορουσα να εχω μια γνωμη απο καποια που εχει περασει το ιδιο.Ειχα μια υγειαστατη εγκυμοσινη μεχρι που πειγα 19 εβδομαδες ειχα το τακτικο ραντεβου στο νοσοκομειο για κολπικο υπεριχο(παρσκολουθομουν καθε 2 εβδομαδες λογο ιστορικου της προηγουμενεις εγκυμοσινεις τα νερα εσπασαν 17 εβδομαδες και ειχαν βρει οτι ο λογος ηταν απο στρεπτοκοκκος β) με ελεξε και μου ειπε οτι ο τραχιλος ειχε ανοιξη και απο 30μμ πηγε 16μμ.Μου εκανε καλιεργεια και βρεθεικε οτι εχω μικροβιο .Με κρατισανε στο νοσοκομειο και μου ειπε η γιατρος οτι θα κανουμε ραματα κατι που δεν εγινε,οταν ηρθε αλλος γιατρος στο δωματιο μου ειπε εγω δεν αναλαμβανω αυτην την ευθηνη να σε ραψω ειχεις μολυνσει.Μου προτηνε να αποβαλω γιατι το μωρακι δεν θα τα καταφερνε και αυτο το μικροβιο θα το σκοτονε οσο περνουσαν η ωρες και θα αρωστειση.Απεβαλα δεν μου δινανε μια ελπειδα οτι καπως θα τα καταφερναμε με αντιβιοσει να απομακρινουμε το μικροβιο.Ειμαι χαλια ψιχολογικα εχασα 2 μωρακι ενω ολα πιγεναναι καλα και δεν ξερω αν εκανα την σωστη επιλογη και διεκοπσα την κυηση μου λεγανε οτι θα αρωστισω οτι δεν θα ξανα κανω παιδι αν το κρατησω το μωρο ετσι με ανοιχτο τραχιλο και το μικροβιο,φοβοντουσαν για την υγεια μου(μενω Αγγλια και εδω το συστημα στα νοσοκομεια ειναι πολυ διαφορετικο)

Κοριτσι μου δε ξερω πραγματικα τι να σου πω.μονο κουραγιο.! δε ξερω το συστημα εκει οπως λες αλλα εδω ελλαδα ολες παιρνουμε μια δευτερη γμωμη.για να σου ειπανε αυτο το πραγμα ομως σημαινει οτι το μικροβιο θα ηταν πολυ ισχυρό ωστε να καταπολεμηθεί με αντιβιωση.πραγματικα  λυπαμαι πολυ.κλαψε ξέσπασε και ξεκινα ξανά κ ολα θα πανε καλά στο τελος! ο χρονος ειναι βάλσαμο.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, μαρινα1996 είπε:

Γεια σας θα μπορουσα να εχω μια γνωμη απο καποια που εχει περασει το ιδιο.Ειχα μια υγειαστατη εγκυμοσινη μεχρι που πειγα 19 εβδομαδες ειχα το τακτικο ραντεβου στο νοσοκομειο για κολπικο υπεριχο(παρσκολουθομουν καθε 2 εβδομαδες λογο ιστορικου της προηγουμενεις εγκυμοσινεις τα νερα εσπασαν 17 εβδομαδες και ειχαν βρει οτι ο λογος ηταν απο στρεπτοκοκκος β) με ελεξε και μου ειπε οτι ο τραχιλος ειχε ανοιξη και απο 30μμ πηγε 16μμ.Μου εκανε καλιεργεια και βρεθεικε οτι εχω μικροβιο χοριοαμνιονίτιδα.Με κρατισανε στο νοσοκομειο και μου ειπε η γιατρος οτι θα κανουμε ραματα κατι που δεν εγινε,οταν ηρθε αλλος γιατρος στο δωματιο μου ειπε εγω δεν αναλαμβανω αυτην την ευθηνη να σε ραψω ειχεις μολυνσει.Μου προτηνε να αποβαλω γιατι το μωρακι δεν θα τα καταφερνε και αυτο το μικροβιο θα το σκοτονε οσο περνουσαν η ωρες και θα αρωστειση.Απεβαλα δεν μου δινανε μια ελπειδα οτι καπως θα τα καταφερναμε με αντιβιοσει να απομακρινουμε το μικροβιο.Ειμαι χαλια ψιχολογικα εχασα 2 μωρακι ενω ολα πιγεναναι καλα και δεν ξερω αν εκανα την σωστη επιλογη και διεκοπσα την κυηση μου λεγανε οτι θα αρωστισω οτι δεν θα ξανα κανω παιδι αν το κρατησω το μωρο ετσι με ανοιχτο τραχιλο και το μικροβιο,φοβοντουσαν για την υγεια μου(μενω Αγγλια και εδω το συστημα στα νοσοκομεια ειναι πολυ διαφορετικο)

Λυπαμαι γι αυτο που περασες. Το περασε προσφατα η κολλητη μου σε μεγαλυτερη εβδομαδα. Δυστυχως εχουν δικιο σε οτι σου ειπαν. Η χοριοαμνιτιδα  ειτε εμβρυικο θανατο ειτε προωρο τοκετο με επιπλοκες και προβληματα σοβαρα στην υγεια του παιδιου. Ειδικα σε βδομαδα τοσο μικρη οσο η δικη σου η θνησιμοτητα ειναι σχεδον σιγουρη. Οποτε δυστυχως δεν ειχες επιλογη. Μη νιωθεις ασχημα. Αυτο που προτεινεται σε επομενη κυηση ειναι η συχνη καλλιεργεια κολπικου υγρου ωστε να βεβαιωνεσαι μηνα με τον μηνα οτι δεν εχεις καποιο μικροβιο.

Δυστυχως ειναι αρκετα συχνο φαινομενο. Παρε το χρονο σου, πονεσε, ξεσπασε και οταν το αποφασισεις κ νιωσεις ετοιμη, αστο πισω σου και προχωρα. Ευχομαι συντομα να ειναι ολα μια κακη αναμνηση και να κρατησεις στα χερια σου ενα υγιες και χαρουμενο μωρακι..

Μη νιωθεις ασχημα, μη νιωθεις ενοχες, μην αυτομαστιγωνεσαι. ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, μαρινα1996 είπε:

Γεια σας θα μπορουσα να εχω μια γνωμη απο καποια που εχει περασει το ιδιο.Ειχα μια υγειαστατη εγκυμοσινη μεχρι που πειγα 19 εβδομαδες ειχα το τακτικο ραντεβου στο νοσοκομειο για κολπικο υπεριχο(παρσκολουθομουν καθε 2 εβδομαδες λογο ιστορικου της προηγουμενεις εγκυμοσινεις τα νερα εσπασαν 17 εβδομαδες και ειχαν βρει οτι ο λογος ηταν απο στρεπτοκοκκος β) με ελεξε και μου ειπε οτι ο τραχιλος ειχε ανοιξη και απο 30μμ πηγε 16μμ.Μου εκανε καλιεργεια και βρεθεικε οτι εχω μικροβιο χοριοαμνιονίτιδα.Με κρατισανε στο νοσοκομειο και μου ειπε η γιατρος οτι θα κανουμε ραματα κατι που δεν εγινε,οταν ηρθε αλλος γιατρος στο δωματιο μου ειπε εγω δεν αναλαμβανω αυτην την ευθηνη να σε ραψω ειχεις μολυνσει.Μου προτηνε να αποβαλω γιατι το μωρακι δεν θα τα καταφερνε και αυτο το μικροβιο θα το σκοτονε οσο περνουσαν η ωρες και θα αρωστειση.Απεβαλα δεν μου δινανε μια ελπειδα οτι καπως θα τα καταφερναμε με αντιβιοσει να απομακρινουμε το μικροβιο.Ειμαι χαλια ψιχολογικα εχασα 2 μωρακι ενω ολα πιγεναναι καλα και δεν ξερω αν εκανα την σωστη επιλογη και διεκοπσα την κυηση μου λεγανε οτι θα αρωστισω οτι δεν θα ξανα κανω παιδι αν το κρατησω το μωρο ετσι με ανοιχτο τραχιλο και το μικροβιο,φοβοντουσαν για την υγεια μου(μενω Αγγλια και εδω το συστημα στα νοσοκομεια ειναι πολυ διαφορετικο)

λυπαμαι πολυ,ευχομαι την επομενη φορα να πανε ολα καλα κ να απαλυνει ο πονος σου

κ εγω δ ξερω πολλα για το συστημα εκει,η τι επιλογες θα μπορουσες να εχεις

πλεον ομως αυτο δ αλλαζει.εκανες το καλυτερο που μπορουσες με τα δεδομενα που ειχες

αφησε το πισω,ξερω ειναι δυσκολο,κ δ εννοω να ξεχασεις τα αγγελακια σου

απλα να ψαχτεις,να ανασυγκροτηθεις κ να μπεις ξανα στην προσπαθεια

δ ξερω ποσο ευκολο ειναι να βρεις εναν γιατρο που εχει εμπειρια σε παρομοιες περιπτωσεις,κ κανει περιδεση πχ.αλλα κ γω ξερω οτι μπορεις να κανεις συχνα καλλιεργιες,κ προληπτικα περιδεση ισως για να μην ανοιξει ο τραχηλος παλι

κοιτα να αναρρωσεις πρωτα απο ολα σωματικα κ ψυχολογικα,κ μετα κανε τις εξετασεις σου κ προετοιμασου,να κρατησεις αγκαλια το επομενο μωρακι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω..προσπαθω να το παλεψω να βγω δυνατη να μην παθω καταθληψει με ποναει ο χαμος αλλα δεν ηθελα να επιμενω ενω δεν ηξερα πως θα πιγενανε τα πραγματα με το μωρο...με βαζανειση αν εκανα καποια αποτομι κυνηση και τραβματισα τον τραχιλο...θα ψαχτω πολυ αυτην την φορα αν και οταν αρχισα την εγκυμοσηνη ειχα κανει εξετασει και ολα εδιχναν καλα...μαλον ο θεος με προστατεψε και το μωρακι να γενιοταν αρρωστο τη να πω

  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Λυπαμαι γι αυτο που περασες. Το περασε προσφατα η κολλητη μου σε μεγαλυτερη εβδομαδα. Δυστυχως εχουν δικιο σε οτι σου ειπαν. Η χοριοαμνιτιδα  ειτε εμβρυικο θανατο ειτε προωρο τοκετο με επιπλοκες και προβληματα σοβαρα στην υγεια του παιδιου. Ειδικα σε βδομαδα τοσο μικρη οσο η δικη σου η θνησιμοτητα ειναι σχεδον σιγουρη. Οποτε δυστυχως δεν ειχες επιλογη. Μη νιωθεις ασχημα. Αυτο που προτεινεται σε επομενη κυηση ειναι η συχνη καλλιεργεια κολπικου υγρου ωστε να βεβαιωνεσαι μηνα με τον μηνα οτι δεν εχεις καποιο μικροβιο.

Δυστυχως ειναι αρκετα συχνο φαινομενο. Παρε το χρονο σου, πονεσε, ξεσπασε και οταν το αποφασισεις κ νιωσεις ετοιμη, αστο πισω σου και προχωρα. Ευχομαι συντομα να ειναι ολα μια κακη αναμνηση και να κρατησεις στα χερια σου ενα υγιες και χαρουμενο μωρακι..

Μη νιωθεις ασχημα, μη νιωθεις ενοχες, μην αυτομαστιγωνεσαι. ❤️

Σε ευχαριστω...ειχα αλλα σχεδεια για αυτην την εγκυμοσυνη ηθελα τοσο πολυ να τα καταφερω😑 ολα χαθεικαν...σκεφτομαι πολα μηπως το προηγουμενο βραδυ ετσι που εσκιψα τραβματισα τον τραχιλο ενω συκονομουν...φοβαι για την αλλη εγκυμοσυνη οταν με το καλλο ξανα ερθει...πολυ λυπαμαι για την φιλη σου ευχομαι να τα καταφερει να περασει τον πονο και να αποκτησει ενα υγιεστατο μωρο

17 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Κοριτσι μου δε ξερω πραγματικα τι να σου πω.μονο κουραγιο.! δε ξερω το συστημα εκει οπως λες αλλα εδω ελλαδα ολες παιρνουμε μια δευτερη γμωμη.για να σου ειπανε αυτο το πραγμα ομως σημαινει οτι το μικροβιο θα ηταν πολυ ισχυρό ωστε να καταπολεμηθεί με αντιβιωση.πραγματικα  λυπαμαι πολυ.κλαψε ξέσπασε και ξεκινα ξανά κ ολα θα πανε καλά στο τελος! ο χρονος ειναι βάλσαμο.

Σε ευχαριστω...ναι θα ερθω μολις γινω καλητερα να κανω ολες της εξετασεις και να βρω καποια λυση...θυμωνω που δεν τα καταφερα ενω ολα εδειχναν να ειναι καλα...γιατι να μην υπηρχε καποια ελπειδα...τωρα οσω και να αναρωτιμαι το μωρο δεν ξανα γυρναει απλα με ποναει που εχασα και αλλη μια εγκυμοσυνη ενα μωρακι

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαρινα1996 είπε:

Σε ευχαριστω...ειχα αλλα σχεδεια για αυτην την εγκυμοσυνη ηθελα τοσο πολυ να τα καταφερω😑 ολα χαθεικαν...σκεφτομαι πολα μηπως το προηγουμενο βραδυ ετσι που εσκιψα τραβματισα τον τραχιλο ενω συκονομουν...φοβαι για την αλλη εγκυμοσυνη οταν με το καλλο ξανα ερθει...πολυ λυπαμαι για την φιλη σου ευχομαι να τα καταφερει να περασει τον πονο και να αποκτησει ενα υγιεστατο μωρο

Σε ευχαριστω...ναι θα ερθω μολις γινω καλητερα να κανω ολες της εξετασεις και να βρω καποια λυση...θυμωνω που δεν τα καταφερα ενω ολα εδειχναν να ειναι καλα...γιατι να μην υπηρχε καποια ελπειδα...τωρα οσω και να αναρωτιμαι το μωρο δεν ξανα γυρναει απλα με ποναει που εχασα και αλλη μια εγκυμοσυνη ενα μωρακι

Κοπελα μου μην σκεφτεσαι ετσι. Δεν εκανες τιποτα λαθος. Ο τραχηλος ειναι θεμα κατασκευης και το μικροβιο ειναι απλα κακη συγκυρια. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να προνοησεις για την επομενη φορα με εγκαιρη περιδεση και συχνες καλλιεργιες. Και φυσικα προσοχη στα μικροβια (σεξ, τουαλετες ξενες κτλ απαγορευονται). 

Κατα τα αλλα υπομονη και δωσε χρονο στο σωμα και το μυαλο σου. Και ολα θα πανε καλα. Η φιλη μου μετα απο 4 μηνες πηρε το οκ απο τον γιατρο για προσπαθεια και εχει ξεκινησει ηδη. Την ποναει το γεγονος αλλα δεν το αφησε να την λιωσει. Προσπαθει να το αφησει πισω της.. ευχομαι να μπορεσεις να κανεις το ιδιο ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαρινα1996 είπε:

Σε ευχαριστω..προσπαθω να το παλεψω να βγω δυνατη να μην παθω καταθληψει με ποναει ο χαμος αλλα δεν ηθελα να επιμενω ενω δεν ηξερα πως θα πιγενανε τα πραγματα με το μωρο...με βαζανειση αν εκανα καποια αποτομι κυνηση και τραβματισα τον τραχιλο...θα ψαχτω πολυ αυτην την φορα αν και οταν αρχισα την εγκυμοσηνη ειχα κανει εξετασει και ολα εδιχναν καλα...μαλον ο θεος με προστατεψε και το μωρακι να γενιοταν αρρωστο τη να πω

οχι κοπελα μου,μην σκεφτεσαι ετσι.δ φταις σε τπτ.δ εκανες κτ που οδηγησε σε αυτο το κακο

οπως ειπε κ η elle,εξετασεις,προληπτικα περιδεση,προσοχη κ γιατρο για τα δυσκολα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2023 at 8:01 ΜΜ, μαρινα1996 είπε:

Γεια σας θα μπορουσα να εχω μια γνωμη απο καποια που εχει περασει το ιδιο.Ειχα μια υγειαστατη εγκυμοσινη μεχρι που πειγα 19 εβδομαδες ειχα το τακτικο ραντεβου στο νοσοκομειο για κολπικο υπεριχο(παρσκολουθομουν καθε 2 εβδομαδες λογο ιστορικου της προηγουμενεις εγκυμοσινεις τα νερα εσπασαν 17 εβδομαδες και ειχαν βρει οτι ο λογος ηταν απο στρεπτοκοκκος β) με ελεξε και μου ειπε οτι ο τραχιλος ειχε ανοιξη και απο 30μμ πηγε 16μμ.Μου εκανε καλιεργεια και βρεθεικε οτι εχω μικροβιο χοριοαμνιονίτιδα.Με κρατισανε στο νοσοκομειο και μου ειπε η γιατρος οτι θα κανουμε ραματα κατι που δεν εγινε,οταν ηρθε αλλος γιατρος στο δωματιο μου ειπε εγω δεν αναλαμβανω αυτην την ευθηνη να σε ραψω ειχεις μολυνσει.Μου προτηνε να αποβαλω γιατι το μωρακι δεν θα τα καταφερνε και αυτο το μικροβιο θα το σκοτονε οσο περνουσαν η ωρες και θα αρωστειση.Απεβαλα δεν μου δινανε μια ελπειδα οτι καπως θα τα καταφερναμε με αντιβιοσει να απομακρινουμε το μικροβιο.Ειμαι χαλια ψιχολογικα εχασα 2 μωρακι ενω ολα πιγεναναι καλα και δεν ξερω αν εκανα την σωστη επιλογη και διεκοπσα την κυηση μου λεγανε οτι θα αρωστισω οτι δεν θα ξανα κανω παιδι αν το κρατησω το μωρο ετσι με ανοιχτο τραχιλο και το μικροβιο,φοβοντουσαν για την υγεια μου(μενω Αγγλια και εδω το συστημα στα νοσοκομεια ειναι πολυ διαφορετικο)

Καλησπέρα. Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου. Έχω ζήσει το ίδιο. Το 2020 είχα μια κανονική εγκυμοσύνη και στις 19 βδομάδες πήγα στο γιατρό για τον έλεγχο και ο τράχηλος ήταν ανοιχτός. Νοσηλεία μια βδομάδα στο νοσοκομείο δεν ήθελαν να κάνουν ραματα, μικρόβιο δε βρέθηκε ποτε.  Γέννησα το μωρό μου στις 20 βδομάδες και φυσικά δεν τα κατάφερε. Στην επόμενη εγκυμοσύνη το 2021 έκανα προληπτικά περιδεση στην 16 βδομάδα με φυσικά πριν και μετά συχνές καλλιέργειες κολπικου για τυχόν μόλυνση. Τα ράμματα κόπηκαν  στις 36 βδομάδες και γεννησα  στις 40 την κορούλα μου. Ξέρω ακριβώς πως νοιώθεις. Μένω Γερμανία. Τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο πολύ αρχή ακόμα...πάρε το χρόνο σου και ζητά την επόμενη φορά να κάνεις περιδεση τραχήλου προληπτικά. Αν δε στην κάνουν πήγαινε Ελλάδα!! Εύχομαι τα καλύτερα από ψυχής. 

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites

  • CoffeeMaker changed the title to Απώλεια 19η εβδομάδα, εξαιτίας τράχηλου / μικρόβιου / χοριοαμνιονίτιδα
12 ώρες πρίν, Della21 είπε:

Καλησπέρα. Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου. Έχω ζήσει το ίδιο. Το 2020 είχα μια κανονική εγκυμοσύνη και στις 19 βδομάδες πήγα στο γιατρό για τον έλεγχο και ο τράχηλος ήταν ανοιχτός. Νοσηλεία μια βδομάδα στο νοσοκομείο δεν ήθελαν να κάνουν ραματα, μικρόβιο δε βρέθηκε ποτε.  Γέννησα το μωρό μου στις 20 βδομάδες και φυσικά δεν τα κατάφερε. Στην επόμενη εγκυμοσύνη το 2021 έκανα προληπτικά περιδεση στην 16 βδομάδα με φυσικά πριν και μετά συχνές καλλιέργειες κολπικου για τυχόν μόλυνση. Τα ράμματα κόπηκαν  στις 36 βδομάδες και γεννησα  στις 40 την κορούλα μου. Ξέρω ακριβώς πως νοιώθεις. Μένω Γερμανία. Τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο πολύ αρχή ακόμα...πάρε το χρόνο σου και ζητά την επόμενη φορά να κάνεις περιδεση τραχήλου προληπτικά. Αν δε στην κάνουν πήγαινε Ελλάδα!! Εύχομαι τα καλύτερα από ψυχής. 

Σε ευχαριστω...εμαθες απο τη προκαλεσε τον τραχιλο να ανοιξη...πεσμου τι εξετασεις εκανες και τα καταφερες σε αυτην την εγκυμοσινη....φοβαι πολυ αλλα θα το ψαξω θα κανω τα παντα για να τα καταφερω να εχω και εγω ενα παιδι😭😭...ποναω που εχασα αλλα ενα μωρο εκανα τα πανατα και δεν τα καταφερα τον εχασα απο τα χερια μου νιωθω ασχημα😞σου ευχομαι να εχεις μια υγιεστατη εγκυμοσινη🙏🙏❤❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, μαρινα1996 είπε:

Σε ευχαριστω...εμαθες απο τη προκαλεσε τον τραχιλο να ανοιξη...πεσμου τι εξετασεις εκανες και τα καταφερες σε αυτην την εγκυμοσινη....φοβαι πολυ αλλα θα το ψαξω θα κανω τα παντα για να τα καταφερω να εχω και εγω ενα παιδι😭😭...ποναω που εχασα αλλα ενα μωρο εκανα τα πανατα και δεν τα καταφερα τον εχασα απο τα χερια μου νιωθω ασχημα😞σου ευχομαι να εχεις μια υγιεστατη εγκυμοσινη🙏🙏❤❤

Όταν μου χε συμβεί ήταν σα να μαι στο απόλυτο κενο. Σε νοιώθω απολυτα Εκλαιγα για μήνες αλλά σιγά σιγά επέστρεψα.. έκανα ψυχοθεραπεία ονλαιν. Μου παν και μένα πως ίσως ήταν αμνιοχοριονιτιδα. Κανεις δε μπορουσε να πει με σιγουρια. Στην επόμενη εγκυμοσύνη 1. Έβαζα κολπικα υποθετα προγεστερονης με αντισηπτικά γάντια για αποφυγή λοιμώξεων. 2. Κάθε μήνα σχεδόν ζητούσα καλλιέργεια κολπικου 3. Μετά την περιδεση επειδή δεν ήξερα πως θα αντιδράσει ο τράχηλος έκατσα σπίτι μόνο στο ιατρό πήγαινα. Κινουμουν λίγο σπίτι. Βγήκα έξω βόλτα να φανταστείς 37η βδομάδα όταν έκοψα τα ράμματα. Επειδή κάθε χώρα έχει διαφορετικά πρωτόκολλα συμβουλεύσου και έναν Έλληνα γυναικολόγο. Πες το ιστορικό σου και σιγουρέψου πως την επόμενη φορά αυτός που θα σε αναλάβει δεν επιτρέπεται να κάνει λάθη και παραλείψεις. Εγώ έτσι τους έλεγα. Γιατί υπέφερα πολύ. Και να ξέρεις πως σε λιγο καιρό δε θα το πιστεύεις πως θα κρατάς το μωρό στην αγκαλιά σου. Ο.τι χρειαστείς στείλε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου... Έπαθα ακριβώς το ίδιο πέρυσι. Διαπιστώθηκε ανοικτός τραχηλος την 19η εβδομάδα. Έκανα περιδεση, που δεν πέτυχε... Ξαναέκανα την 22η και στο τέλος έπαθα χοριοαμνιονιτιδα. Δυστυχώς σε αυτή τη φάση της χοριοαμνιονιτιδας δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Το μωρό δυστυχώς δεν έχει πιθανότητες, ειδικά σε αυτή την ηλικια, και επίσης μπορεί να δημιουργηθούν θέματα και με εσένα. Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις... Είναι πολύ δυσκολο.

Πριν την επόμενη εγκυμοσύνη με το καλό, όταν είσαι έτοιμη και σωματικά αλλά κυρίως ψυχολογικά θα κάνεις κολπικά να ξέρεις ότι ξεκινάς καθαρή από μικρόβια. Εγω τώρα είμαι έγκυος και κάθε μήνα κάνω κολπικά για να δούμε αν υπάρχει μικροβιο. Έκανα προληπτική περιδεση τραχήλου την 13η εβδομάδα. Και κάθε μήνα παίρνω προληπτικά αντιβίωση. Εννοείται δεν κουράζομαι, δεν σηκωνω βάρη κτλ. Εννοείται όχι θάλασσα, οχι σεξ. Utrogestan από το στόμα, όχι από τον κολπο. Προσπάθησε να βρεις γιατρό να σε καθοδηγήσει σωστά. 

Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα!!! 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...