Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ


Recommended Posts

Προτείνω να έχετε ελαιόλαδο, παξιμάδια, κονσέρβες, και στα τρόφιμα γενικά ότι κρατάει εκτος ψυγείου (γαλέτα, μπισκότα) να τα προτιμάτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 636
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, αυτή την στιγμή έχω στο ντουλάπι του σπιτιού μου 1 πακέτο μακαρόνια, 1 κιλό αλευρι, 1 κιλό ρύζι! Α, έχω επίσης 10 κιλά πατάτες, γύρω στα 2 κιλά λάδι, κάτι κρέατα στο ψυγείο......5 αυγά, 1 κιλό τυρί. Αυτά.....θα πεινάσουμε, το ξέρω!!!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Είδα ειδήσεις και με επιασε κατάθλιψη...

Ελεγαν για το τι μέλλει γενέσθαι σε περίπτωση που απόψε δεν περασουν τα νέα μέτρα...

Είτε περασουν είτε δεν περάσουν δηλαδή,μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα!!

Τι θα απογίνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Είδα ειδήσεις και με επιασε κατάθλιψη...

Ελεγαν για το τι μέλλει γενέσθαι σε περίπτωση που απόψε δεν περασουν τα νέα μέτρα...

Είτε περασουν είτε δεν περάσουν δηλαδή,μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα!!

Τι θα απογίνουμε;

αχ περιστεράκι μου,το ξέρεις πως δεν θέλω πια ν'ακούω τίποτα?αφού έτσι κι αλλιώς όλα ερήμην μας αποφασίζονται.Γυρνάει το μυαλό μου όταν ακούω τα τέρατα που γίνονται στις πλάτες μας.Τα κέρδη που αποκομίζουν παίζοντας με το ψωμί των παδιών μας.

Εχω χάσει τον ύπνο μου.

Αλήθεια ξέρει κανείς τι γίνεται με τα δάνεια σε περίπτωση χρεωκοπίας?Ψάχνοντας είδα πως οι απόψεις είναι αντικρουόμενες.Και δεν ξέρεις πια τι να πιστέψεις.Εχει γεμίσει ο τόπος παπαγαλάκια...


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περιστεράκι, είτε έτσι, είτε αλλιώς θα πεινάσουμε που θα πεινάσουμε, αυτό δεν το γλιτώνουμε, να βγούμε επιτέλους από την οικονομική ζώνη, να είμαστε κύριοι του εαυτού μας, να ορίζουμε την Ελλάδα μας και το μέλλον μας. Θα ζοριστούμε άγρια, αυτό μας το έβαλαν καλά στο μυαλό μας, όμως, φαντάζομαι, θα αρχίσουμε να ξανακαλλιεργούμε τη γη με αυτά που χρειαζόμαστε για να μας θρέψουν, θα σφίξουμε τα ζωνάρια μας πολύ, θα μάθουμε να ξοδεύουμε λιγότερα απ' αυτά που εισπράττουμε, θα βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον και θα τα καταφέρουμε, αλλά δε θα έχουμε κανέναν κερασφόρο να μας κάνει ό,τι θέλει και να χορεύει στο σβέρκο μας.

Link to comment
Share on other sites

Περιστεράκι, είτε έτσι, είτε αλλιώς θα πεινάσουμε που θα πεινάσουμε, αυτό δεν το γλιτώνουμε, να βγούμε επιτέλους από την οικονομική ζώνη, να είμαστε κύριοι του εαυτού μας, να ορίζουμε την Ελλάδα μας και το μέλλον μας. Θα ζοριστούμε άγρια, αυτό μας το έβαλαν καλά στο μυαλό μας, όμως, φαντάζομαι, θα αρχίσουμε να ξανακαλλιεργούμε τη γη με αυτά που χρειαζόμαστε για να μας θρέψουν, θα σφίξουμε τα ζωνάρια μας πολύ, θα μάθουμε να ξοδεύουμε λιγότερα απ' αυτά που εισπράττουμε, θα βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον και θα τα καταφέρουμε, αλλά δε θα έχουμε κανέναν κερασφόρο να μας κάνει ό,τι θέλει και να χορεύει στο σβέρκο μας.

Δεν έχεις κι άδικο...

Είναι προτιμότερο από το να έχουμε δερβέναγα στο κεφάλι μας

Αλλά σαν άγνωστη κατάσταση προκαλεί μεγαλύτερο φόβο από αυτό που ήδη βιώνουμε

Link to comment
Share on other sites

Τι έχουμε να φοβηθούμε πλέον κορίτσια? Τι άλλο μένει να χάσουμε? Μας έχουν ξεπουλήσει (σε όλα τα επίπεδα), εμάς και τα παιδιά μας - τουλάχιστον - για να μην πάω κι άλλες γενιές παραπέρα.

ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΧΩΡΑ, ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.

Και το συζητάμε? Ενώ αυτοί απόψε μέσα στην Βουλή ρίχνουν την τελευταία φτυαριά στο πτώμα μας, έχοντας αμπολήσει απ' έξω τους εγκάθετους να κάψουν περιουσίες και να σπείρουν τρόμο?

Δεν είμαι Μπουμπουλίνα (έχω κι εγώ φοβίες) αλλά ας ξυπνήσουμε επιτέλους, μπας και κάποια στιγμή βρούμε την άκρη του κουβαριού. Για ποιό άγνωστο μιλάτε που σας τρομάζει? Αυτούς κι αυτά που υπογράφουν τους/τα ξέρετε? Και σας δημιουργούν ασφάλεια?

Συγνώμη για το ύφος αλλά μόλις γυρίσαμε από την πορεία (μια παρέα ΟΛΩΝ των πολιτικών/κομματικών πεποιθήσεων) κι είμαι πάρα πολύ φορτισμένη... και πολύ λυπημένη...


Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι θα ειμαστε σε χειροτερη μοιρα εαν καταψηφιστουν τα μετρα και προχωρησουμε σε χρεοκοπια. ειμαστε δηλαδη χρεοκοπημενοι, αλλα εαν βγουμε απτο την ευρωζωνη θα ειναι καταστροφικο κοριτσια. θα πεθανουμε της πεινας. οχι βεβαια οτι αν μεινουμε θα δουμε ασπρη μερα και θα μας τα χαρισουν, αλλα πιστευω οτι θα ειμαστε ακομη χεροτερα, μπροσ γκρεμος και πισω ρεμμα....στεναχωριεμαι για τα παιδια μας...σε τι κοσμο μεγαλωνουν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ πάλι πιστεύω πως επίτηδες τα λένε και τα ξαναλένε όλα αυτά για να μας φοβήσουν. Ωραία, θα σας πω τι θα γίνει. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το ψηφίσουν το μνημόνιο- ταφόπλακα για όλους μας! Θα τα περάσουν τα μέτρα και θα κερ΄δίσουμε ένα ακόμη τρίμηνο στο οποίο η ζωή μας θα γίνει χειρότερη από ό,τι είναι σήμερα. Κι αν ξέραμε ότι στο τρίμηνο, εξάμηνο έστω χρόνο θα φτιάξουν τα πράγματα, αντε να το δεχόμασταν και το μνημόνιο τους. Αλλά σε 3 μήνες θα έρθουν και θα μας πουν για νέα μέτρα, νέες απολύσεις, κατώτερο επίπερο ζωής και πάλι θα μας απειλούν με χρεοκοπία. Στο τέλος τι θα γίνει; Θα έρθει η ιδια η Μέρκελ και οι παρατρεχάμενοι της και θα μας πουν "ήρθε η ώρα να βγάλετε τα βρακιά σας να σκύψετε και να σας γ.......στην κυριολεξία πλέον". Θα το κάνουν κι αυτό και μετά;;;Μετά θα πτωχευσουμε, γιατί την πτώχευση δεν την γλιτώνουμε, και να το θυμηθείτε αυτό. Πριν από 2 χρόνια έλεγαν το 2012 θα βγούμε στις αγορές. Μας είδατε να βγαίνουμε;;;

Κι αυτοί έχασαν τίποτα από τα προνομιά τους; 150 χιλ ο καθε βουλευτής καθάρισε το 2011, εν μέσω οικονομκής κρίσης. Ακούσατε να λένε τίποτα για μειώσεις στις αποδοχές τους; Οχι! Θέλουν ένα τρίμηνο ακόμη να φουσκώσουν λίγο ακόμη οι τσεπούλες τους, να αδειασουν οι δικές μας και μετά φτού! από την αρχη. Ενα μονο θα με χαροποιούσε. Να αδειασουν τα ραφια, αλλά μαζί με μας να πεινάσουν κι αυτοί! Να μην έχουμε πετρέλαιο, αλλά να μην έχουν κι αυτοί. Αλλά παθαίνουν τίποτα οι κατσαρίδες; Οχι. Αυτοί θα επιβιώσουν και θα μας ξανακυβερνήσαν είτε οι ίδιοι είτε τα παιδιά τους, γιατί τόσο άθλιοι είμαστε κι εμείς και θα τους ξαναψηφίσουμε. Μυαλό δεν βάζουμε ποτέ....δυστυχώς. Ξαφνικά κάναμε και τον Σαμαρά ήρωα που 'εσωσε τις συντάξεις των "ευγενών" ταμείων. Με τις συντάξεις του απλού κοσμάκη τι έκανε;;;

Τους επόμενους 3 μήνες αυτοί θα έχουν θέρμανση, λεφτά., φαι. εμείς δεν θα έχουμε!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω πως επίτηδες τα λένε και τα ξαναλένε όλα αυτά για να μας φοβήσουν. Ωραία, θα σας πω τι θα γίνει. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το ψηφίσουν το μνημόνιο- ταφόπλακα για όλους μας! Θα τα περάσουν τα μέτρα και θα κερ΄δίσουμε ένα ακόμη τρίμηνο στο οποίο η ζωή μας θα γίνει χειρότερη από ό,τι είναι σήμερα. Κι αν ξέραμε ότι στο τρίμηνο, εξάμηνο έστω χρόνο θα φτιάξουν τα πράγματα, αντε να το δεχόμασταν και το μνημόνιο τους. Αλλά σε 3 μήνες θα έρθουν και θα μας πουν για νέα μέτρα, νέες απολύσεις, κατώτερο επίπερο ζωής και πάλι θα μας απειλούν με χρεοκοπία. Στο τέλος τι θα γίνει; Θα έρθει η ιδια η Μέρκελ και οι παρατρεχάμενοι της και θα μας πουν "ήρθε η ώρα να βγάλετε τα βρακιά σας να σκύψετε και να σας γ.......στην κυριολεξία πλέον". Θα το κάνουν κι αυτό και μετά;;;Μετά θα πτωχευσουμε, γιατί την πτώχευση δεν την γλιτώνουμε, και να το θυμηθείτε αυτό. Πριν από 2 χρόνια έλεγαν το 2012 θα βγούμε στις αγορές. Μας είδατε να βγαίνουμε;;;

Κι αυτοί έχασαν τίποτα από τα προνομιά τους; 150 χιλ ο καθε βουλευτής καθάρισε το 2011, εν μέσω οικονομκής κρίσης. Ακούσατε να λένε τίποτα για μειώσεις στις αποδοχές τους; Οχι! Θέλουν ένα τρίμηνο ακόμη να φουσκώσουν λίγο ακόμη οι τσεπούλες τους, να αδειασουν οι δικές μας και μετά φτού! από την αρχη. Ενα μονο θα με χαροποιούσε. Να αδειασουν τα ραφια, αλλά μαζί με μας να πεινάσουν κι αυτοί! Να μην έχουμε πετρέλαιο, αλλά να μην έχουν κι αυτοί. Αλλά παθαίνουν τίποτα οι κατσαρίδες; Οχι. Αυτοί θα επιβιώσουν και θα μας ξανακυβερνήσαν είτε οι ίδιοι είτε τα παιδιά τους, γιατί τόσο άθλιοι είμαστε κι εμείς και θα τους ξαναψηφίσουμε. Μυαλό δεν βάζουμε ποτέ....δυστυχώς. Ξαφνικά κάναμε και τον Σαμαρά ήρωα που 'εσωσε τις συντάξεις των "ευγενών" ταμείων. Με τις συντάξεις του απλού κοσμάκη τι έκανε;;;

Τους επόμενους 3 μήνες αυτοί θα έχουν θέρμανση, λεφτά., φαι. εμείς δεν θα έχουμε!

Δυστυχώς...συμφωνώ


Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει πολύ που βγήκανε ένας ένας και περιγράφανε πώς θα είναι η Ελλάδα αν πτωχεύσουμε γιατι χρεωκοπημένοι είμαστε ήδη και φυσικά οι εθνοσωτήρες προσπαθούν να το αποτρέψουν.

Και τι γίνετε φαντάζουν όλα τόσο δύσκολά και όπως είπε η περιστέρω προτιμά ο άλλος αυτό που ξέρει παρά το άγνωστο. Και έτσι είναι.

Υπάρχει περίπτωση να μην πτωχεύσουμε; Οχι.

Με το φτωχό μου μυαλό και τις λίγες γνώσεις μου την βλέπω να έρχεται μέσα στους επόμενους μήνες.

Απλά η Γερμανία δεν έχασε στο Πόλεμο κι αυτό φαίνεται τώρα.

Ηξεραν απο το 10 που πηγαίναμε. Τρελαίνομαι ότι με μαθηματική ακρίβεια μας οδηγούν εκεί που θέλουν.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...