Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ


Recommended Posts

νομιζω αν θυμαμε κλ οτι τα ελληνικα προιοντα εχουν πανω στο μπαρ κοουντ τον κωδικο 520 στα 1α νουμερα.φεφι καλο θα ταν οσο μπορουμε να ψωνιζουμε ελληνικα ομως οταν εγω βρισκω ξενα φτηνα προιοντα θα τα παρω για να φανε τα παιδια μου.ντροπη το ξερω ομως δεν γινετε αλλιως

μαρή αυτό δεν είναι ντροπή.

ντροπή είναι να αγοράζουμε ξένα ακριβότερα από τα ελληνικά, που στο τέλος θα κλείσουν, απολύσουν, εξαγοραστούν από τους ξένους!

Συμφωνώ μαζί σου και προσπαθώ αλλά πάντα μετ' εμποδίων τι εννοώ:

1. Σε SuperMarket πολλές φορές, δεν έχεις την επιλογή π.χ. φέτος στον Σκλαβενίτη δεν είχε ελληνικά ρόδια αλλά μόνο από Ισραήλ! Τα παίρνω γιατί έχω και συγγενής αγρότες και μου λένε ότι πολλές φορές πετάνε τα προϊόντα τους γιατί δεν έχουν τιμή/ ζήτηση!

ε, τώρα τί να σε πω. δεν μίλησα για ρόδι!

αλλά για πλειοψηφία προϊόντων!

2. Δεν προλαβαίνουμε τις εξελίξεις! Από την άνοιξη που αρχίσαμε με το θέμα του "ψωνίζω" ελληνικά όποτε βρίσκω ευκαιρία την "λέω" σε μαγαζάτορες όταν δεν έχουν ελληνικά προϊόντα. Για παράδειγμα σε μπύρες. Ζητούσα ή Μύθο ή Άλφα. To καλό? Τελικά καμία δεν είναι ελληνική!!!!!!!! Χα, χα, χα εξαγοράστηκαν και δεν το πήραμε χαμπάρι και κατά τα άλλα νομίζαμε οτί ψωνίζουμε ελληνικά.

ναι, το ξέρω ήδη για τις μπύρες!

αν πας κ σε πατατάκια θα φρίξεις! μόνο τσιπίτα ελληνικά! τα τσακίρης εξαγοράστηκαν.

ίον σοκολάτες φορ έβερ, ελληνική

παυλίδης ξένη.

είδη σαμπουάν, κρέμες σώματος κλπ παπουτσάνης, ελληνική

άπι βίτα, κορρέ, ελληνικά!

έψα αναψυκτικά χυμοί,

εβολ, όλυμπος, ελληνικά

τα τοτάλ έχουν βελγικό γάλα κ από μια άλλη χώρα. δεν παίρνω πια!

3. Θα την πω την αμαρτία μου αλλά εγώ την παρμεζάνα και την Mozarrela δεν την αλλάζω (σε σαλάτες και σκέτο)! Όπως και σε τοστ το Chenddar! Δοκιμάζουμε κατά καιρούς διάφορα τυριά αλλά δεν έχω πετύχει ακόμη κάποια που να μοιάζουν στην γεύση με αυτά που προ-ανάφερα. Κάθε πρόταση δεκτή. Μην μου πείτε για φέτα και ανθότυρο γιατί αυτά τα έχω πάντα στο ψυγείο μου.

θα θυμηθώ ποιό είναι ισάξιο αν όχι καλύτερο της παρμεζάνας. για το τσένταρ...να μην το ανοίξω...σιγά τα ωά! το άνοιξα, δεν άντεξα!

4. Για την τιμή μην το δένεις κόμπο γιατί για παράδειγμα το ελληνικό προσούτο έχει διπλάσια τιμή από το ιταλικό. Και μιλάμε για 30 κάτι το κιλό έναντι 15 κάτι (δεν θυμάμαι ακριβός τις τιμές)

κοίτα αγάπη, κ εννοείται τα λέω χιουμοριστικά, μη με παρεξηγείς. στο χωριό μου δεν είχαμε προσούτο! οπότε δεν μου λείπει!

αλλά υπάρχουν ελληνικά πολλά αντίστοιχα, πολύ πριν το ανακαλύψουν οι άγριοι!;) κ σε διάφορες τιμές.

Υ.Γ. Μην φάω κράξιμο, απλά, όπως φαίνεται από τα παραπάνω λατρεύουμε την ιταλική κουζίνα οικογενειακώς!

η οποία κουζίνα τους είναι τωχότερη της ελληνικής!αν κ συγγενής!

Άλλη μια απάτη αυτό με το barcode. Το μόνο που δείχνει είναι η χώρα η οποία έδωσε το barcode και όχι η χώρα προέλευσης των προϊόντων.

δεν κοιτάζω μπαρ κόουντ, διαβάζω ό,τι γράφει η συσκευασία.

γιατί να πάρω βαρίλα, θα πάρω μέλισσα!

θα πάρω ελληνικά μπαχαρικά, όχι τούρκικα, μεξικάνικα κλπ! πιο ακριβά ίσως, αλλά άλλο πράγμα κ με καλύτερη διάρκεια, άρα βγάζουν τα χρήματά τους! ή προτιμήστε τα χύμα από μπακάλικα, αλλά ελληνικά!

το ίδιο κ σε ξηροκάρπια!

πάω να βρω το λινκ για ελληνικά προϊόντα που βρήκα στο φ.μπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 636
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρή Φέφη κάνω σε όλα like!

Γιατί,νομίζεις ότι εγώ πιστεύω κάτι αντίθετο;

Απλά ψάχνομαι η ερμη μήπως γλιτώσω κανα λεφτό...

γιατί μαρή απολογείσαι; δεν τα έγραψα για σένα, για καμιά προσωπικά.

αρκεί να σε πω ότι η αδερφή μου στη βάφτιση της πρώτης κόρης της είχε ανθοστολίσει την κολυμβήθρα!

όταν στη βάφτιση της δικής μου κόρης δεν στόλισα τίποτα, με ρωτούσε μήπως δεν έχω λεφτά να μου δανείσει!...

τί κ αν της εξηγούσα ότι αυτό είναι το σωστό από άποψη ουσίας!

με το καλό να γίνει χριστιανόπουλο το γιοκαρίνι σου αδερφούλα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τσούπρες,το συζητήσαμε σήμερα την ώρα του φαγητού με τον περιστέρη και καταλήξαμε...

Και μιας και η απόφαση ταιριάζει απόλυτα με το θεμα του καφέ θα σας τα γραψω αναλυτικά,μήπως πάρει και καμιά άλλη χριστιανή ιδέες

Να τονίσω για άλλη μια φορά ότι οι προτάσεις όλων σας έκαναν την κεφάλα μου να δουλέψει και να διαμορφώσει μια ολοκληρωμένη εικόνα

Το λοιπόν...

Θα κάνουμε βάφτιση αλά παλαιά...

Οσο αφορα προσκλητήρια, μπομπονιέρες,γλυκά παραμένει η αρχική σκέψη να τα φτιάξω όλα μόνη μου

Για το θέμα του τραπεζιού μετά,που ήταν και ο μεγαλύτερος καημός μου για να μην προσβάλω κανέναν,αποφασίσαμε να μην κάνουμε τραπέζι στους καλεσμένους,αλλά να μαζευτούμε οι οικογένειες και οι κουμπάροι στο σπίτι μας και για την ακρίβεια σε ενα στεγασμένο χώρο που έχει διαμορφωθεί στην οικογενειακή μας πολυκατοικία και διαθέτει τα πάντα για εστίαση.Τον έφτιαξαν οι γονείς μου για να μαζεύονται με την παρεα τους,έχει κουζίνα εξοπλισμένη,μπανάκι,τραπέζι τεράστιο,καναπέδες,τζάκι...Μια χαρά περιβάλλον

Θα δώσουμε κρεας σε φούρνο να μας το ψήσει και θα βγάλουμε ένα οικονομικο μενού,βλέποντας και κάνοντας,ανάλογα και με το πόσοι θα μαζευτούμε.Και 20 ή 30 να είμαστε στο τελος,χωράει μια χαρά

Αλλο φλέγον θεμα τωρα...

Δεν υπάρχει νονός!!

Χα...

Αυτά έχει η κρίση...

Θα προτείνουμε σε κάποιους στενούς συγγενείς με τους οποίους έχουμε πολύ καλές σχέσεις,αλλά με εναν όρο...Να φτιάξουμε μόνοι μας και τα βαφτιστικά ήτοι μαρτυρικά,λαδόπανα κι όλα αυτά που χρειάζονται...Πχ το μπουκαλάκι με το λάδι,τα κεράκι,μπορούμε να τα στολίσουμε ωραιότατα μόνοι μας,χωρίς να πληρώνουμε...κερατιάτικα στα ειδικά μαγαζιά

Και σόρρυ για την εκφραση

Μεχρι και τα ρούχα δεν χρειάζεται να είναι βαφτιστικά με την κλασική έννοια

Στα μαγαζιά υπάρχει ποικιλία ρούχων.Αγορακι είναι...Ενα πουκαμισάκι,ένα παντελόνι,ένα ζευγάρι παπούτσια κι ένα μπουφανάκι τα ψάχνουμε,τα ταιριάζουμε και τα παίρνουμε στην τιμή των ρούχων των απλών και μη βαφτιστικών

Και φυσικά το γεγονός ότι δεν θα κάνουμε τραπέζι δεν σημαίνει ότι θα πρεπει να καλέσουμε λαό στο μυστήριο.Λίγοι και καλοί δικοί μας άνθρωποι είναι αρκετοί

Αυτά...

Πώς σας φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

όταν στη βάφτιση της δικής μου κόρης δεν στόλισα τίποτα, με ρωτούσε μήπως δεν έχω λεφτά να μου δανείσει!...

!

Ούτε καν σαν ιδεα μου περνά να στολίσω την κολυμβήθρα...

Το θεωρώ περιττό,αν μη τι άλλο ανίερο

Βαριά κουβέντα,αλλά αποψή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ενθουσιάστηκα με την ιδέα! μπράβο περιστεράκι μου!

με το καλό!

κρίμα να είμαι μακριά, πολύ θα ήθελα να βαφτίσω εγώ το αγοράκι σου! να είμαι δίπλα του στη ζωή του!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τσούπρες,το συζητήσαμε σήμερα την ώρα του φαγητού με τον περιστέρη και καταλήξαμε...

Και μιας και η απόφαση ταιριάζει απόλυτα με το θεμα του καφέ θα σας τα γραψω αναλυτικά,μήπως πάρει και καμιά άλλη χριστιανή ιδέες

Να τονίσω για άλλη μια φορά ότι οι προτάσεις όλων σας έκαναν την κεφάλα μου να δουλέψει και να διαμορφώσει μια ολοκληρωμένη εικόνα

Το λοιπόν...

Θα κάνουμε βάφτιση αλά παλαιά...

Οσο αφορα προσκλητήρια, μπομπονιέρες,γλυκά παραμένει η αρχική σκέψη να τα φτιάξω όλα μόνη μου

Για το θέμα του τραπεζιού μετά,που ήταν και ο μεγαλύτερος καημός μου για να μην προσβάλω κανέναν,αποφασίσαμε να μην κάνουμε τραπέζι στους καλεσμένους,αλλά να μαζευτούμε οι οικογένειες και οι κουμπάροι στο σπίτι μας και για την ακρίβεια σε ενα στεγασμένο χώρο που έχει διαμορφωθεί στην οικογενειακή μας πολυκατοικία και διαθέτει τα πάντα για εστίαση.Τον έφτιαξαν οι γονείς μου για να μαζεύονται με την παρεα τους,έχει κουζίνα εξοπλισμένη,μπανάκι,τραπέζι τεράστιο,καναπέδες,τζάκι...Μια χαρά περιβάλλον

Θα δώσουμε κρεας σε φούρνο να μας το ψήσει και θα βγάλουμε ένα οικονομικο μενού,βλέποντας και κάνοντας,ανάλογα και με το πόσοι θα μαζευτούμε.Και 20 ή 30 να είμαστε στο τελος,χωράει μια χαρά

Αλλο φλέγον θεμα τωρα...

Δεν υπάρχει νονός!!

Χα...

Αυτά έχει η κρίση...

Θα προτείνουμε σε κάποιους στενούς συγγενείς με τους οποίους έχουμε πολύ καλές σχέσεις,αλλά με εναν όρο...Να φτιάξουμε μόνοι μας και τα βαφτιστικά ήτοι μαρτυρικά,λαδόπανα κι όλα αυτά που χρειάζονται...Πχ το μπουκαλάκι με το λάδι,τα κεράκι,μπορούμε να τα στολίσουμε ωραιότατα μόνοι μας,χωρίς να πληρώνουμε...κερατιάτικα στα ειδικά μαγαζιά

Και σόρρυ για την εκφραση

Μεχρι και τα ρούχα δεν χρειάζεται να είναι βαφτιστικά με την κλασική έννοια

Στα μαγαζιά υπάρχει ποικιλία ρούχων.Αγορακι είναι...Ενα πουκαμισάκι,ένα παντελόνι,ένα ζευγάρι παπούτσια κι ένα μπουφανάκι τα ψάχνουμε,τα ταιριάζουμε και τα παίρνουμε στην τιμή των ρούχων των απλών και μη βαφτιστικών

Και φυσικά το γεγονός ότι δεν θα κάνουμε τραπέζι δεν σημαίνει ότι θα πρεπει να καλέσουμε λαό στο μυστήριο.Λίγοι και καλοί δικοί μας άνθρωποι είναι αρκετοί

Αυτά...

Πώς σας φαίνεται;

Τέλεια.Μπράβο φιλενάδα ωραία το σκεφτήκατε.Κι εμείς κάπως έτσι λέγαμε θα το κάνουμε ΑΝ τα καταφέρουμε φέτος.

Κι εγώ τα βαπτιστικά τα θεωρώ κοροϊδία. Χρυσοπλήρωσαν οι νονοι του μικρού τα ρούχα και η ποιότητα ήταν χάλια.Ενώ αν του έπαιρναν ένα ρουχαλάκι κανονικό θα πλήρωναν,μη σου πω και το 1/4 και μια χαρά θα ήταν!


Link to comment
Share on other sites

ενθουσιάστηκα με την ιδέα! μπράβο περιστεράκι μου!

με το καλό!

κρίμα να είμαι μακριά, πολύ θα ήθελα να βαφτίσω εγώ το αγοράκι σου! να είμαι δίπλα του στη ζωή του!

Ευχαριστω φεφη μου...

Αχ που τετοια τυχη...Να είχε μια νονα σαν εσενα το παιδί,θα ήταν ευτυχία μεγάλη και για μένα και γι' αυτό

Αλλά μας τα χαλάει η καταραμένη απόσταση

Ο σύνδεσμος που ανέβαζε εχει πολύ...ψωμί

Τον μελετώ μετα προσοχής...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα βαπτιστικά τα θεωρώ κοροϊδία. Χρυσοπλήρωσαν οι νονοι του μικρού τα ρούχα και η ποιότητα ήταν χάλια.Ενώ αν του έπαιρναν ένα ρουχαλάκι κανονικό θα πλήρωναν,μη σου πω και το 1/4 και μια χαρά θα ήταν!

Κι όχι μόνο αυτό...

Δεν τα φοράνε κιόλας...

Ενα κοριτσακι έχω βαφτισει,το βαφτιστικό του ρούχο κόστιζε παραπάνω από τα δικά μου στο μυστήριο

Καλή ποιότητα βεβαια

Αλλά ευτυχώς έγινε απόσβεση

Η πιτσιρίκα είναι μικροκαμωμένη και το φόρεμα ευκολοφόρετο.Δεν ειχα ντυσει το κουκλάκι μου μπομπονιέρα!Τοφόρεσε εκτοτε σε γάμους,βαφτίσια,γενέθλια...Το καταχάρηκε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αντί για παρμεζάνα:

λαδοτύρι Κιμώλου, Σαν Μιχάλη Σύρου, κατισικίσιο τυρί (υπάρχουν τόσα ελληνικά κατσικίσια...), πικάντικη σκλήρή παλαιωμένη κρητική ή άλλη γραβιέρα, αμφιλοχείας, ελασσόνας κλπ, "αχλαδάκι" Τήνου, καπνιστό μετσοβόνε,

αντί για ζαμπόν ή μπέικον-απάκι

αντί για παρμεζάνα μερικοί σεφ προτείνουν διατροφκή μαγιά. όχι αυτή που μαγειρεύομε, ζυμώνουμε!

φρέσκο ανθότυρο ή κατίκι αντί για μασκαρπόνε

κασέρια κάθε λογής,

κοπανιστή αντί για ροκφόρ

φορμαέλα, μανούρι, γραβιέρα νάξου...αχ να ήμουν σε πάγκο τυριών! δεν θα πούλαγα, θα ξεπούλαγα, γιατί θα με έβλεπαν να τρώω κα θα ζήλευαν οι καταναλωτές από το μουγκρητό της οδοντοστοιχίας μου!

γενικά βάλτε στο γκούγκλ "αντί για παρμεζάνα" κ θα τρίψετε τα ματάκια σας!

αντίστοιχα δείτε κ ό,τι άλλο θέλετε να αντικαταστήσετε!

Link to comment
Share on other sites

αντί για παρμεζάνα:

λαδοτύρι Κιμώλου, Σαν Μιχάλη Σύρου, κατισικίσιο τυρί (υπάρχουν τόσα ελληνικά κατσικίσια...), πικάντικη σκλήρή παλαιωμένη κρητική ή άλλη γραβιέρα, αμφιλοχείας, ελασσόνας κλπ, "αχλαδάκι" Τήνου, καπνιστό μετσοβόνε,

αντί για ζαμπόν ή μπέικον-απάκι

αντί για παρμεζάνα μερικοί σεφ προτείνουν διατροφκή μαγιά. όχι αυτή που μαγειρεύομε, ζυμώνουμε!

φρέσκο ανθότυρο ή κατίκι αντί για μασκαρπόνε

κασέρια κάθε λογής,

κοπανιστή αντί για ροκφόρ

φορμαέλα, μανούρι, γραβιέρα νάξου...αχ να ήμουν σε πάγκο τυριών! δεν θα πούλαγα, θα ξεπούλαγα, γιατί θα με έβλεπαν να τρώω κα θα ζήλευαν οι καταναλωτές από το μουγκρητό της οδοντοστοιχίας μου!

γενικά βάλτε στο γκούγκλ "αντί για παρμεζάνα" κ θα τρίψετε τα ματάκια σας!

αντίστοιχα δείτε κ ό,τι άλλο θέλετε να αντικαταστήσετε!

:wink: Thanks, μου έδωσες τρομερή ιδέα!

Θα τα δοκιμάσω (κάποια τα ήξερα, τα περισσότερα όμως όχι) και λέω να φτιάξω και μια λίστα "αντί αυτό - εκείνο"!

Λοιπόν θα σε ρωτήσω και για άλλα τρόφιμα αν γνωρίζεις στο μέλλον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...