Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

Kαλημέρα κοριτσάκια και μπαμπούλη!!!

μπήκα λίγο να σας διαβάσω και να απαντήσω στην Μαίρη αν και η παπατρίκος με κάλυψε πλήρως!!!

επισκληρίδιος δαγκωτό!!!! την ένεση δεν την καταλαβαίνεις γιατί πριν θα σου έχουν κάνει τοπική αναισθησία!!! αναρρώνεις γρηγορότερα!!! εγώ περπάτησα 10 ώρες μετά το χειρουργείο!! οι πόνοι οι δικοί μου τουλάχιστον ήταν σαν πόνοι περιόδου συνεχόμενοι αλλά με παυσίπονα ήμουν οκ!!! μέχρι που να πας στο σπίτι θα έχεις αναρρώσει πλήρως!!!! θα μπορείς να κάνεις τα πάντα!!! μη φοβάσαι τίποτα...το κλάμα του γιού σου θα σε κάνει να ξεχάσεις τους φόβους σου και όλα!!! εκείνη την ώρα η φύση έχει προνοήσει για να είμαστε όλες οι γυναίκες γενναίες και σου το λέω εγώ που φοβάμαι και το τσίμπημα της βελόνας!!!!!!!!!

όλα καλά να πάνε σου εύχομαι!!!!!!!!!!!

φιλάκια πολλά σε όλες


861fp3.png

WmXFp2.png

oZs5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα και απο μενα και καλη χρονια με αγαπη υγεια γαληνη κοριτσακια σε ολες.Αν θελει ας μου πει καποια μανουλα αν θυμαται ή εγκυος καποια...Χθες πηγα στο γιατρο και μετρησα τον μπεμπακι μου ειμαι 30εβδομαδων εγκυος και μου ειμαι οτι ειναι 23εκ και 1170γρ.Το υψος του μου φανηκε λιγο και εχω στεναχωρηθρι πολυ.Κοιταξα μεσα στο ιντερνετ και ελεγε 27εκ οτι ειναι τα εμβρυα 30εβδομαδων.Βοηθηστε με λιγο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μουυυ..!!marry μου εγω χωρις να εχω βιωσει την καισαρικη κ την επισκληριδιο δεν μπορω να εκφερω προσωπικη γνωμη αλλα απο οσα εχω διαβασει...ακουσει κσυζητησει κ εδω μεσα κ με φιλες μου επισκληριδιο δαγκωτο κ μην τρελαινεσαι..ολα θα τα ξεχασεις μετα αφου θα εχεις το μωρουλι σου αγκαλια...ετσι κ αλλιως οπως ειπα κ στον γιατρο εγω οτι δεν μπορεις να αποφυγεις απολαυσε το...ειτε σε παρει απο κατω ειτε οχι δεν το γλιτωνεις κ το αποτελεσμα θα σε αποζημειωσει κ με το παραπανω...!!αυτο πιστευω κ λεω κ μεσ μου,,!!

οσο για την τομη κοριτσια η κουμπαρα μου που ειναι 11 μηνων το μπεμπακι της η τομη ειναι ακομη σκουρα κ μουδιασμενη κ της ειχε πει ο γιατρος οτι παντα θα ειναι λιγο μουδιασμενη,,,!!αυταααααααααααααα..!!λοιπον παω για μασες....οι μεχρι τωρα μετρησεις ζαχαρου ειναι τελειες.....82 προ γευματος...κ 86 μετα...!αυταααααα..!!φλακιαααααααααα!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα και καλη χρονια με αγαπη υγεια γαληνη κοριτσακια σε ολες.Αν θελει ας μου πει καποια μανουλα αν θυμαται ή εγκυος καποια...Χθες πηγα στο γιατρο και μετρησα τον μπεμπακι μου ειμαι 30εβδομαδων εγκυος και μου ειμαι οτι ειναι 23εκ και 1170γρ.Το υψος του μου φανηκε λιγο και εχω στεναχωρηθρι πολυ.Κοιταξα μεσα στο ιντερνετ και ελεγε 27εκ οτι ειναι τα εμβρυα 30εβδομαδων.Βοηθηστε με λιγο.

Εσύ θα ακούς μόνο το γιατρό σου. Αυτός με τις μετρήσεις που κάνει βγάζει καμπύλες ανάπτυξης με το μηχάνημα του και εκεί βλέπει αν η ανάπτυξη του μωρού σου είναι φυσιολογική ή όχι! Μην το ψάχνεις απο δω και απο εκεί γιατί θα τρελαθείς!!! Με το καλό να κρατήσεις το μπεμπάκι σου!!!!!!!!!!!!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα και καλη χρονια με αγαπη υγεια γαληνη κοριτσακια σε ολες.Αν θελει ας μου πει καποια μανουλα αν θυμαται ή εγκυος καποια...Χθες πηγα στο γιατρο και μετρησα τον μπεμπακι μου ειμαι 30εβδομαδων εγκυος και μου ειμαι οτι ειναι 23εκ και 1170γρ.Το υψος του μου φανηκε λιγο και εχω στεναχωρηθρι πολυ.Κοιταξα μεσα στο ιντερνετ και ελεγε 27εκ οτι ειναι τα εμβρυα 30εβδομαδων.Βοηθηστε με λιγο.

Kοριτσι εμενα ηταν 1950 αλλα εμενα ηταν πολυ μεγαλος. Δεν κανουμε ολες τα ιδια μωρα γτ δεν ειμαστε κι ολες ιδιες!!! Αν ο γιατρος το βρηκε μια χαρα, ποιος ο λογος να ανυσηχεις?????????


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από την (μικρή) εμπειρία μου και τα όσα άκουσα και συζήτησα με ιατρούς και μαίες:

Αν θα ολοκληρωθεί φυσιολογικά ο τοκετός ή αν θα υπάρξουν παρεμβάσεις και ποιές (π.χ. επισκληρίδιος) είναι θέμα των συνθηκών και του ιατρού. Επίσης, αν θα πρέπει να γίνει τοπική ή ολική νάρκωση πριν την καισαρική, επίσης είναι θέμα που αποφασίζουν ο ιατρός σε συνεργασία με τον αναισθησιολόγο και παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες.

Όλα αυτά δεν αποφασίζονται εκ των προτέρων από τους γονείς ή τη μανούλα...


Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστω παρα πολυ όλες για τις απαντήσεις.. Απο χτες όλο εκλαιγα... Θα μου πείτε εσείς χαζες ήσασταν που τα περασατε; Οχι βέβαια.. Απλα να εγω έχω ένα κακο σαν ανθρωπος.. Έτσι και πλασω ένα σενάριο στο μυαλο μου μετα δεν θέλω παρεμβολες. Η κοιλίτσα ειναι πολυ μικρη και εχω ακριβωσ την ιδια κοιλιά απο 6-7 μηνων δεν εχει μεγαλώσει καθολου!! το μωρο ευτυχωσ επαιρνε ομωσ μεχρι που τεζαρίστηκε και δεν χωράει να κουνηθεί!! παρολαυτα Έτσι έκανα τις ασκήσεις μου για να πάρει θεση το μωρο (βλακείες τελικα), τις αναπνοες μου και γενικα αλλιώς φανταζόμουν τα πράγματα, οτι θα ειναι και ο άντρας μου μεσα και θα μου κρατά το χερι, και νου ήρθε ο ουρανός σφοντύλι!! Να φανταστείτε και στα τόσα βιβλία εγκυμοσύνης που διάβασα πάντα πηδουσα το κεφάλαιο για καισαρικη!! Ώσπου ξαφνικα διάβασα τα χίλια μυρια χτες κι έπαθα κρίση πανικού. Ήθελα τόσα να ρωτήσω το γιατρο έχτες και έμεινα με το στόμα ανοιχτό λες και με πήγαιναν για απαγχονισμο!! Είδα κι το βίντεο στο Ίντερνετ και σοκαρίστηκα. Εντάξει θα το ξεπεράσω σιγα σιγα..είμαι και λιγοψυχη και κλαψιαρα και παραπονιαρα δεν θέλω και πολυ!

Miss caramel μου ο γιατρός ειπε οτι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να σπάσουν τα νερά ως τη πεμπτη οπότε εκει λέει θα μπορούσε να κάνει προσπάθεια να το γυρίσει αλλα κατάλαβα οτι δεν θελει να παω με πρόκληση μην φάω όλους τους πόνους της γεννας και τελικα καταλήξουμε σε καισαρικη ενώ διαφέρει αν έρθει φυσιολογικα. Βέβαια μέτρησε τον τραχηλο και δεν έδειχνε κατι τέτοιο.

Επισκληριδιο θα κάνω κι εγω δεν θέλω να χάσω τη γέννηση του γιου μου, το πρωτο κλάμμα επουδενι!! Το μετα σκέφτομαι οτι επειδη λιγοψυχάω με το παραμικρό εδω παρανυχίδα με πονάει, μήπως δεν μπορω να προσφέρω στο μωράκι μου αυτα που θα χρειάζεται. Μήπως δεν τα καταφέρω.

Το rooming in ειναι κάτι που το σκέφτομαι ακόμα. Σε ΦΤ είχα αποφασίσει να το έχω τωρα πραγματικά δεν ξέρω..

Οπως και να εχει σημασία εχει αυτο που λέτε ένα γερο παιδάκι τίποτα αλλο και όντως δεν έχουμε περάσει λίγα για να το αποκτήσουμε. Μακάρι να πανε ολα καλα και να έχω Γρηγόρη ανάρρωση οπως είχατε κι εσείς για να του προσφέρω όσα περισσότερα μπορω!!

Ξέχασα να σας πω τα κιλάκια μας ειναι 3100... Πήραμε μονο 200 γρ σε δυο εβδομάδες γιατι ειναι στριμωγμένος και δεν εχει χώρο να αναπτυχθεί.


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θα ακούς μόνο το γιατρό σου. Αυτός με τις μετρήσεις που κάνει βγάζει καμπύλες ανάπτυξης με το μηχάνημα του και εκεί βλέπει αν η ανάπτυξη του μωρού σου είναι φυσιολογική ή όχι! Μην το ψάχνεις απο δω και απο εκεί γιατί θα τρελαθείς!!! Με το καλό να κρατήσεις το μπεμπάκι σου!!!!!!!!!!!!

Σ ευχαριστω κοπελα μου απλα αν ακους τελικα και τους συγγενεις ειναι χειροτερα.Απλα φοβηθηκα μηπως δεν τρωω καλα μηπως δεν κανω κατι καλα εγω και φταιω για το μωρακι μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

maryy: Ψυχραιμία! Ούτε η δική μου η κοιλίτσα ήταν μεγάλη, και προφανώς ο μπόμπιρας είχε κάρα - στριμωχθεί εκεί μέσα μια που συνέχεια ένιωθα δυσφορία, αλλά βγήκε 3400γρ και 52εκ, και όλα πήγαν καλά! Εμένα η γιατρός μου είπε να κοιμάμαι/ξαπλώνω στο αριστερό πλευρό για να γυρίσει το μωρό! Αλλά και να μην γύριζε, απλά θα δυσκολευόμασταν λίγο στη γέννα. Οπότε μήπως να συζητήσεις με το γιατρό σου να ξεκινήσετε για Φ.Τ. με πρόκληση, και αν είναι και χρειάζεται κάνετε την καισαρική. Κι εγώ τελικά με πρόκληση γέννησα! Αν δεν έχουν σπάσει τα νερά σου και αποφασίσετε για Φ.Τ., τότε όταν έχεις 3 εκ. διαστολή, να κάνετε επισκληρίδιο και μετά να σου σπάσουν τα νερά! Σε μένα που έγινε έτσι, δούλεψε μια χαρά για να μην έχω πόνους. Όπως και να χει πάντως, εμπιστεύσου τον γιατρό σου και όλα θα πάνε καλά! Όσο τώρα για το rooming in, εγώ δεν έκανα, και δεν είχα πρόβλημα, την πρώτη βδομάδα, με τον θηλασμό! Στην κλινική που γέννησα, αν το επέλεγες, δεν είχες την δυνατότητα να δέχεσαι κανέναν άλλον στο δωμάτιο πέρα από τον μπαμπά του μωρού, για αυτό και δεν το επέλεξα! Με το καλό λοιπόν!

Καλό υπόλοιπο ΣΚ :)


XzvPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Sophie μου σε ευχαριστω. Θα παω την Τετάρτη να με δει, κι αν δεν εχει γυρίσει θα πάμε στο προκαθορισμένο ραντεβού μας τη Πέμπτη. Βεβαια το θεμα ειναι οτι δεν μπορεί να εμπεδωθεί ουτε στη λεκάνη και αυτό το καθιστά πιο δύσκολο. Είμαι πολυ καλύτερα κορίτσια, ξανάδιαβάζω τις ιστορίες σας και παίρνω κουράγιο..


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! Τρίτο συνεχόμενο 24ωρο αυπνη.. Και μάλλον έτσι θα παει μεχρι να γέννησω μου φαίνεται. Ελπίζω τουλάχιστον με τις ναρκωσεις να κοιμηθώ λιγο στο μαιευτήριο!! Η Chot που ειναι εχει μέρες να γράψει, λέτε να γέννησε;


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι αφού γράφω μόνη μου θα συνεχίσω με τις απορίες μου!! Στο μαιευτήριο μετα τη καισαρικη φορουσατε πυτζαμες η νυχτικακι; Μήπως δεν κάνει πυτζαμες λόγω της τομής; Άμα ειναι να προλάβω να αγοράσω νυχτικό δεν έχω πάρει!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαιρούλα εγώ φόραγα το πρώτο 24ώρο νυχτικό γιατί μέχρι να αρχίσω να περπατώ και να μπορώ να πάω τουαλέτα είχα το καθετήρα. Η τομή είναι αρκετά μουδιασμένη απ' οτι θυμάμαι και δεν πειράζει αν φοράς παντελόνι με χαλαρό λάστιχο (ε δεν θα πάρεις και κολάν!) αλλά καλό είναι να έχεις το νυχτικό σου τις πρώτες ώρες διαφορετικά θα σε αφήσουν χωρίς παντελόνι :tongue:

Αλλά και με φ.τ να γεννήσεις πιστεύω ένα νυχτικάκι θα το χρειαστείς τη πρώτη μέρα!

Και μην σε στεναχωρεί τόσο η κ.τ. Το μωράκι σου λόγω της θέσης του ίσως ζοριστεί αρκετά για να βγεί με φ.τ (δεν το θεωρώ απίθανο όμως). Επίσης όπως και εμένα δεν έχεις κάνει καθόλου διαστολή και με πρόκληση θα πας πολλές ώρες ή μέρες. Η Ζόφη μας αλλά και η Νένα που είχε κάνει διαστολή (παρόλο που πήγε κ.τ στο τέλος) είχαν ήδη λίγη διαστολή πριν πάνε για πρόκληση! Η γιατρός μου όταν τελείωσαν όλα μου είπε πως δεν θα μπορούσα να αποφύγω τη κ.τ. γιατί ήμουν πολύ στενή και δεν είχα καθόλου διαστολή. Επομένως μην αφήσεις τον εαυτό σου να βασανιστεί και κυρίως το μωράκι σου να ταλαιπωρηθεί! Η κ.τ σώζει τις ζωές των μωρών μας όταν γίνεται εφόσον συντρέχει λόγος. Και στη περίπτωση σου μέχρι τώρα συντρέχει λόγος!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

27-12-12 μπεμπης 3100γρ!!

Με πονους σαν περιοδου πηγα νοσοκομειο και γεννησα μεσα σε 3 ωρες...Ολοι επαθαν πλακα για πρωτοτοκη...Μου ειπαν το δευτερο θα το κανω μαλλον στο σπιτι...:)!!

Δεν προλαβαινω να γραψω πολλα γιατι προσπαθω να τακτοποιηθουμε και θηλαζουμε και ολη την ωρα ....Αρα καταλαβαινετε!!

Μαρη ακομα εχω τις ιδιες αυπνιες με πριν και τις ακολουθει και ο μπεμπης μαζι μου...Υπνηλιες καθολου παρολη την κουραση....Να σου πω μονο οτι και ο δικος μου την ιδια θεση ειχε και γυρισε την ωρα του τοκετο....Εχετε υποψιν σου αυτο!!

Τα φιλια μου σε ολους και ολες και στα μωρακια σας!!!!Θα τα πουμε ξανα μολις χαλαρωσουμε!


wsUfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεννησα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

27-12-12 μπεμπης 3100γρ!!

Με πονους σαν περιοδου πηγα νοσοκομειο και γεννησα μεσα σε 3 ωρες...Ολοι επαθαν πλακα για πρωτοτοκη...Μου ειπαν το δευτερο θα το κανω μαλλον στο σπιτι...:)!!

Δεν προλαβαινω να γραψω πολλα γιατι προσπαθω να τακτοποιηθουμε και θηλαζουμε και ολη την ωρα ....Αρα καταλαβαινετε!!

Μαρη ακομα εχω τις ιδιες αυπνιες με πριν και τις ακολουθει και ο μπεμπης μαζι μου...Υπνηλιες καθολου παρολη την κουραση....Να σου πω μονο οτι και ο δικος μου την ιδια θεση ειχε και γυρισε την ωρα του τοκετο....Εχετε υποψιν σου αυτο!!

Τα φιλια μου σε ολους και ολες και στα μωρακια σας!!!!Θα τα πουμε ξανα μολις χαλαρωσουμε!

Καλά μάντης είμαι!!! Το προαισθημα της εγγυου!! Το πα για να μην μπαινει η έτερη νυχτεριδα αξημέρωτα θα γέννησε!!! Μπράβο κοριτσάρα μου να σου ζήσει ο παιδάρος!!! Να ναι τυχερός και υγιής μια ζωη!!!! Πω πω ήσουν η έκπληξη της εβδομάδας εσυ!!! Φτου φτου τέτοια εύκολη γέννα μπράβο!!!! Καλη προσαρμογή τωρα και θα περιμένουμε το συντομότερο λεπτομέρειες!!!!!!

Linaki μου συμφωνώ απόλυτα σε οτι είπες.. Εκτος του οτι ειναι αδύνατον να γυρίσει επειδη ειναι στριμωγμένος δεν εχει εμπεδώθεί κιόλας και σίγουρα θα ειναι ένας δύσκολος τοκετος αν προσπαθήσει να τον γυρίσει κσι να τον τραβήξει και να φάμε ταλαιπωρία καταλήγοντας στη καισαρικη. Θα με δει και την Τετάρτη και θα μου πει!! Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που το chotaki εδω ηταν στην ιδια φαση ο μπέμπης και γέννησε σε τρεις ώρες!!! Αυτα ειναι!! Δεν με πειράζει ομως έχω συνηφαστεί με την ιδέα της καισαρικής και το μονο που με νοιάζει ειναι ένα γερο μωρο!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...