Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

Ουφ αδύνατο να με πάρει ο ύπνος!!! Το μάτι γαρίδα!!!!! Έτσι και νυστάζω μεθαύριο με το μωρο θα είμαι απαράδεκτη!!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

γειαααααααααααα σας...!!τι κανουμε??εγω ταλαιπωρηθηκα λιγακι σημερα αλλα ολα καλα...!!πηγα το πρωι για τις αιματολογικες κ ειχα δυσφορια πολυ σαν να με πιεζε κατι στο στομαχι κ μολις γυρνουσα ανασκελα πονουσα χαμηλα αναμεσα στα ποδια....!!παω κ διαπιστωνουμε οτι δεν εχει βαλει σφραγιδα ο γιατρος στις εξετασεις...μου κανουν τις εξετασεις απλως μου ζητανε οταν παω να παρω τα αποτελεσματα να εχω την σφραγιδα πανω...!!ελα ομως που ο γιατρος μου θα λειπει απο αυριο κ για μια εβδομαδα...οποτε επρεπε να τραβηχτουμε σημερα παλι στο ιατρειο του το απογευμα...!αλλα τελικα τον πηρα τηλεφωνο κ μου ειπε να παω στο ΡΕΑ που θα περνουσε μια βολτα...να μου τις σφραγιζε κ επι ευκαιριας να κανουμε κ ενα ΚΤΚ....εκανα λοιπον...ολα καλα ολα υπεροχα ειπε ακριβως..ο μικρος πολυ ζωηρος κ ολα μια χαρα...!!κ τωρα γυρισα σπιτι με καουρα...εφαγα το ξυνομηλο μου για να μου φυγει η καουρ ακ θα την πεσω....!!

marry Μου κ εγω τον ρωτησα που το στηριζει κ μου λεει τιποτα δεν ειναι σιγουρο απο την στιγμη που μπαινεις στον μηνα σου...απλως εχει παρει πολυ καλη θεση ο μπεμπινος προς την λεκανη κ εχει κατεβει κ η κοιλια μου..!!ισως γι αυτο..!!στις 10 του μηνα τωρα θα ξαναμαθουμεεεε...!!

συνειδητοποιησα κατι...χθες κ ελεγα στον αμορε οτι τωρα εκεινος δεν θα τον ξαναδει σε υπερηχο παρα μονο Live στην αγκαλιτσα του αφου θα πρεπει να πηγαινω πολυ πρωι στο ΙΑΣΩ απο εδω κ περα κ θα με πηγαινει ο μπαμπας μου...κ τον επιασε μια συγκινηση που ουτε που την περιμενα να την δω να σας πω την αληθεια...!!!:D:D:D:D

φιλακιααααααααααααααα!!παω για ξαπλεςςς γιατι το βραδυ δεν κοιμηθηκα κ πολυ καλα..!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπαρμπούλα τέλεια τα νεα!!!! Κι εγω αδημονώ για το βραδυ!!! Αφήστε που τη μια ωρα που κατάφερα να κοιμηθω σημερα όλο εφιάλτες έβλεπα κι όλο κόκκινο κόκκινο που ειναι γρηγορο!! Κόκκινα εσώρουχα, μετα οτι βουρτσιζα τα δόντια μου και έτρεχε το αίμα ποτάμι, μετα οτι είχα περίοδο κι ηταν τόσο πολυ που γέμιζα αίματα τη λεκάνη και τη σκούπιζα λέει!!! ΚΑλε λέτε να με κρατήσει ο γιατρός για τοκετο απόψε;;; Πολυ έχω αγχωθεί αν καο είπαμε πόνους γιοκ και το μωρο πολυ ψηλα αποκλείεται να εχει εμπεδώθεί!!! Αφου έκανα και την ηπαρινη μου πρωι πρωι σημερα απο το φόβο μου μην προκύψει τίποτα το βραδυ μετα τα κωλοόνειρα!!!

Οι υπόλοιπες που είστε;;;


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Παπατρίκος μακάρι να καταφέρεις να επιστρεψεις στον αποκλειστικό θηλασμό σημασία έχει όμως οτι δίνεις έστω και λίγο μητρικό άρα μην ανησηχείς να είσαι χαλαρή. Το πιο σημαντικό είναι να πάρει τα κιλά η μπεμπούλα μας και να περάσει εντελώς ο ίκτερος!

Μαιρούλα μου οτι και αν σου πει ο γιατρός να μας ενημερώσεις το συντομότερο! Όσο πιο πολύ μείνει το μωράκι στη κοιλίτσα τόσο το καλύτερο για αυτό!

Μπαρμπ, τέλεια τα νέα σου. Όσο για τη συγκίνηση περίμενε να κρατήσει το γιό στην αγκαλίτσα ο αντρούλης σου εκεί να δεις τι θα πάθει!!!

Εμάς όλο κλαίει το ζιζάνιο μου, αν δεν κοιμάται θα κλαίει και ψάχνουμε τρόπους να τον ηρεμούμε όλη μέρα.

Σωκράτη εμείς πάμε βόλτες απο 2 εβδομάδων και τώρα όποτε έχει ήλιο τα πρωινά τον βάζω στο καροτσάκι του και βουυυρ έξω. Τα παιδιά τρελαίνονται για βόλτες και τους κάνει καλό ο καθαρός αέρας. Πιο επικίνδυνο είναι να τον έχεις μέσα στο σπίτι όλη μέρα παρά να βγαίνετε βόλτα. Απλά πρέπει να ντύνεται ζεστά και όχι υπερβολικά και να φοράει σκούφο γιατί το κεφαλάκι τους είναι το πιο εκτεθειμένο σημείο του σώματος τους. Επίσης θεωρώ οτι τα μωράκια πιο πολλές πιθανότητες έχουν να αρρωστήσουν απο μικρόβιο παρά απο το κρύο!!!!

Σχετικά με τα κιλά εγώ είχα πάρει 12 τώρα είμαι στα -10. Αν υπολογίσει κανείς το τι τρώω λόγω θηλασμού (όλη μέρα τρόω ούτε στην εγκυμοσύνη δεν είχα τόση όρεξη) μια χαρά είμαστε!!

Ρε κορίτσια, είναι φυσιολογικό εγώ να έχω αίμα ακόμη μετά απο 43 μέρες; Δεν έχω πολύ ίσως μια σταγόνα τη μέρα και αυτή πορτοκαλί, αλλά και πάλι έχω αίμα!! :oops:


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσο πλησιάζει το ραντεβού με το γιατρο νομίζω οτι παθαινω κρίση πανικού και πρέπει να ηρεμήσω. Ούτε να μου έλεγε σημερα οτι γεννάω δηλαδη!!! Έχω όλη μέρα δύσπνοια ζαλαδες ανακατωσουρες και γενικότερα μια συνεχή τάση για Εμετό. Ελπίζω να καταφέρω να το διαχειριστώ όλο αυτο γιατι δεν μας βλεπω καλα!! Δηλαδη στον δρόμο για το μαιευτήριο τι θα παθω;;;;;


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε Μιαρουλα, βλεπεις μωρακι σημερα ε??? Κοντευετε κοριτσαρες μου κι εσεις !!!:D:D

Λινακι καλο θα ταν να ρωτησεις το γιατρο σου κοριτσαρα. Ετσι κ αλλιως δεν σου πε στις 40 μερες να πας να σε δει???

Εμενα μου φαινεταο η τομη μου ειναι στραβη..:cry::cry:...Την βλεπουμε ξανα κ ξανα κι εγω κι ο αντρας μου...Τεσπα,....

Ο μπεμπουλης ειναι γενικα υσηχουλης. κοιμαται τα βραδια απο κανα 3ωρο με 4ωρο τη φορα και ηρεμουμε . Βεβαια πανω μου, αλλα ουτε με νοιαζει. Χαλαρωνω κι εγω να τον εχω αγκαλιτσα. Την ημερα αν εχει κεφια κοιμαται κ στο καλαθακι του. Σημερα ειχε γκρινια 2 ωρες το ζουζουνι μου!! Τελικα εφαγε, κοιμηθηκε στις 4 (τωρα ειναι 6) κι ευτυχως ακομα κοιμαται!!! Το λεγα εγω πως με τετοια εγκυμοσυνη θα μ αποζημιωσει το μωρακι μου οταν βγει :D:D:D:D:D:D:D:D:D


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

...Σωκράτη γιατι διαφωνίες για τη πρώτη βόλτα; Εχετε σαραντήσει κιόλας οπότε μια χαρά!! Ασε που είχε υπεροχη μέρα σημερα ύστερα απο πολυ καιρο!!! Ολα καλα!!!...

Διαφωνίες διότι η Ελένη φοβάται υπερβολικά. Κάτι το κρύο, κάτι τα μικρόβια, κάτι το καρότσι και τι θα κουβαλήσει, κάτι το μάτι του κόσμου κ.λπ.

Το πήρα πάνω μου και χθες και σήμερα που κάναμε τη 2η βόλτα μας, οι 2 μας αυτή τη φορά. Πολύ καλή μέρα, ο μικρός ήταν ξύπνιος στο πήγαινε και κοιμισμένος στο έλα.

Καλό βράδυ σε όλες.


Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνίες διότι η Ελένη φοβάται υπερβολικά. Κάτι το κρύο, κάτι τα μικρόβια, κάτι το καρότσι και τι θα κουβαλήσει, κάτι το μάτι του κόσμου κ.λπ.

Το πήρα πάνω μου και χθες και σήμερα που κάναμε τη 2η βόλτα μας, οι 2 μας αυτή τη φορά. Πολύ καλή μέρα, ο μικρός ήταν ξύπνιος στο πήγαινε και κοιμισμένος στο έλα.

Καλό βράδυ σε όλες.

Μπραβο, καλα κανατε και πηγατε βολτιτσα!!!

Κι εμεις πηγαμε τις προαλλες κι ειχε πολυ πλακα :D :D


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους, τι κανετε?πως ειστε?

μαιρουλα περιμενουμε νεα απο το γιατρο , λογικο το αγχος κ ολα οσα νιωθεις, ,πλησιαζει ο καιρος, προσπαθησε να παραμεινεις χαλαρη, οσο μπορεις

μπαρμπ μια χαρα ο μικρος, τελεια τα νεα απο το γιατρο σου, τωρα για την συγκινηση του καλου σου πιστευω ειναι πολυ φυσιολογικη..

παπατρικος μπραβο που ηρεμησες με τον ικτερο της μικρης ολα καλα θα ειναι , να το δεις

σωκρατη αρχισατε τις βολτες ε?η γυναικα σου φοβαται διαβασα, ισως κ εγω στη θεση της λιγακι να το σκεφτομουν, αλλα εφοσον ειχε καλο καιρο , κ εχετε 40ντησει καλα εκανες

χαρα ησυχος ο μικρουλης, τελεια, ενταξει θα εχει κ γκρινιες που κ που σαν μωρακι, η τομη στραβη?τι δηλαδη ανηφοριζει?

λινακι κλαει ο μπεμπης?αχ μωρε..αλλα οι αγκαλιτσες μαλλον σε βολευουν ε?;);)

εμεις κοριτσια ολα καλα δοξα το θεο, σε γενικες γραμμες ειναι ησυχος , κοιμαται τα 3-4 του , τρωει, ολα καλα, το μονο μου θεμα ειναι η λαιμαργια του κ οτι σχεδον σε καθε γευμα πνιγεται :(:(


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια... Η αληθεια ειναι οτι γύρισα λιγο στενοχωρημενη.. Το μωρο εξακολουθεί να ειναι σε λάθος θεση κοιτάζει προς τα έξω και η πλάτη του ειναι γυρισμένη στη σπονδυλική μου στήλη και ειναι ήδη πολυ στριμωγμένο, ο γιατρός δίνει μηδαμινές ελπίδες να γυρίσει.. Οπότε αν δεν σπάσουν τα νερα στο μεταξύ, τη Πέμπτη 10 η ωρα το πρωι μπαίνουμε κι εμείς για καισαρικη... Απογοήτευτηκα τόσο πολυ..

Τωρα θα χρειαστω τα φώτα σας μιας και φτάνει κι εμένα η δική μου η ωρα..

Τελικα μιας και όλες εδω ως τωρα πλυν της Σοφίας γεννησατε με καισαρικη (μανούλες καισαρικής έπρεπε να λεγομαστε οχι Δεκεμβρίου), ειναι τελικα τόσο χαλιά;; Πονάει τόσο πολυ;;; Είσαι κομμάτια για πολλες μέρες μετα και στο Σπιτι δεν μπορείς να κανεις τίποτα;;

Τι καταλαβαίνεις εκεινη την ωρα;;

Έπισκληριδιος η ολική ναρκωση;;;

Ποτε σηκώθηκατε να περπατησετε και ποτε κάνατε μπάνιο;

Επίσης το γάλα αργεί να κατέβει;

Όσες κάνατε καισαρικη είχατε rooming in στο δωμάτιο η δεν το συνιστάτε;;

Το μωρο δεν πιάνει τη θηλη και δεν ξεκινάει να θηλαζει επειδη βγαίνει αταλαιπώρητο;

Αχ έχω αγχωθεί τόσο πολυ που θα βάλω τα κλάμματα!!!

Συγγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις αλλα είχα βγάλει τελείως απο το μυαλο μου τη καισαρικη και τωρα είμαι χαμένη. Είδα κι ένα βίντεο στο YouTube και Κόντεψα να παθω εγκεφαλικό!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαιρούλα! Χαλαρά......

Εγώ δεν πονούσα, έκανα rooming in και σηκώθηκα από την πρώτη ώρα να περπατήσω. Το βράδυ αφού είχα το μωρό έκανα 'κοιλιακούς' για να μπορέσω να σηκωθώ και να κάνω διάφορες κινήσεις άθελά μου και ούτε καταλάβαινα την τομή. Σου μιλάω ειλικρινά. Το μωρό καμία σχέση με το θηλασμό, αμέσως μπαίνει στο στήθος. Φυσικά δεν το συζητάω για ολική νάρκωση εκτός αν θες να μην δεις τη γέννηση του παιδιού σου, να κοιμάσαι μια μέρα μετά και να χεις εμετούς. Με την επισκληρίδιο δεν θα πονάς και μια ώρα μετά θα είσαι κομπλέ!

Μπάνιο έκανα την επόμενη μέρα. Μια γαζα μου άλλαξε και μετά χωρίς και ράμματα που απορροφώνται. Τα έχω ξεχάσει ήδη. 4 μέρες μετά στο σπίτι ήμουνα χωρίς παυσίπονα και αντιβίωση γιατί με πείραξαν και είχα το στομάχι μου. Μου είχε πει ο γιατρός παναντολ εξτρα αν πονέσω αλλα δεν πήρα τίποτα. Είσαι τοσο απασχολημένη με το μωρό που δεν προλαβαίνεις να νοιώσεις σπουδαία πράγματα. Εγω τουλάχιστον αλλά γενικά δεν είμαι κλαψιάρα. Πρέπει να επικεντρωθείς στο γεγονός οτι θα κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου. Διπλά μου στο δωμάτιο ήταν μια κοπέλα που έκανε καισαρική και έκανε σα να την είχαν σφάξει. Έκλαιγε όλη την ημέρα, γκρινιαζε και ενώ είχε πει για rooming in τελικά κρατούσε το μωράκι ελάχιστες ώρες μαζί της.

Το γάλα κατεβαίνει όπως σε όλες.

Θα σου τα πω χοντρά Μαιρούλα μου μιας και έφτασε η ώρα!!! Αν θέλεις να το θυμάσαι σαν κάτι τραυματικό είσαι ελεύθερη να το κάνεις. Έχεις ομως την επιλογή να το ζήσεις σαν κάτι περαστικό που θα σου χαρίσει το παιδί σου και σε 4-5 μέρες θα το έχεις ξεχάσει. Σταμάτα να βλέπει βίντεο και να ακούς βλακείες οτι δεν θα έχεις γάλα η οτι δεν θα τρώει το μωρό. Τα πάντα θα γίνουν όπως πρέπει. Στο μυαλό σου να έχεις μόνο το παιδάκι σου και να χαμογελάς σε κάθε στιγμή ακόμα και αν φοβάσαι που δεν υπάρχει λόγος. Τελευταία συμβουλή, όσο πιο γρήγορα περπατήσεις τόσο πιο γρήγορα θα λειτουργήσει το έντερο, θα μπορείς να ξανασηκωθείς και να κινηθείς και να φάς φυσικά. Και όχι ολική νάρκωση... το πρώτο κλάμα του θα σε στείλει στα ουράνια...


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

Μαιρούλα θα σκόπευα να απαντήσω μια μια στις ερωτήσεις αλλά η παπατρίκος με έχει καλύψει πλήρως!!!!!!!!!

Αν έχεις στο μυαλό σου οτι η καισαρική θα σου φέρει ένα αγγελούδι στην αγκαλίτσα σου όλα θα σου φανούν παιχνίδι. Είναι αλήθεια οτι πονάς λίγο τις πρώτες 3-4 μέρες αλλά τι είναι 3-4 μέρες; Ούτε που θα καταλάβεις πότε θα περάσουν.

Εγώ προσωπικά σηκώθηκα εντός 12 ωρών, πήρα το μωράκι στο δωμάτιο μου και δεν το ξανάφησα έκτοτε. Θα του πρότεινα ανεπιφύλακτα το rooming-in στη καισαρική για γρηγορότερη ανάρρωση.

Όσο για τις θηλαστικές κινήσεις εμένα με το που βγήκε έψαχνε βυζάκι το μωρό μου και στην μονάδα νεογνών που τον κράτησαν το πρώτο βράδυ έπρεπε να του δώσουν πιπίλα για να ηρεμήσει μιας και δεν μπορούσα να πάω να τον θηλάσω εγώ.

Και εννοείται επισκληρηδιο!!!!!!!!!!!!! Μπορεί να είναι λίγο άβολο να είσαι ξύπνια σε ένα χειρουργείο αλλά το δευτερόλεπτο που ακους το γατάκι σου να σου νιαουρίζει δεν μπορεί να συγκριθεί με καμιά άλλη στιγμή στη ζωή σου. Προσωπικά εκείνη τη στιγμή ένιωσα πως γεννήθηκα και εγώ *σνιφ*

Ο τοκετός με όποια μέθοδο και αν γίνει χρειάζεται να είσαι γενναία και δυνατή! Και σίγουρα με τόσα που πέρασες για να αποκτήσεις ένα μωράκι τα έχεις και τα 2! Μην φοβάσαι τίποτα!!!!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρα οπως τα λεει η Παπατρικος μας!

Βιντεο κλπ αστα για μετα :tongue: :tongue:.

Ξερω σε καταλαβαινω, αλλα μπρος στα μαναρακια μας ε??

Κοιτα ο πονος ειναι καθαρα υποκειμενικος, εγω μπορει να πονεσα εσυ μπορει οχι. Δεν υπαρχει κανονας, οκ ειναι ενα χειρουργειο.. Σ εμενα εκαναν ραχιαια κι οχι επισκληριδιο. Μαλλον στις προγραμματισμενες εκαναν επισκληριδιο..τωρα γτ κλπ ουτε ξερω!! Ολικη ουτε να το σκεφτεσαι. ειναι λυση μονο εκτακτης αναγκης αλλα ουτε οι γιατροι δεν τη θελουν γτ περναει στο μωρο!! Ασε που οπως λεει κι η Παπατρικος θα δεις και το μωρουλι σου και θα ξεχαστεις!! Εμενα με σηκωσαν στο 24ωρο.

Στο δωματιο το μωρακι !!!δεν το συζηταω με τπτ.!! Εμενα θηλασε μετα απο 4 ωρες περιπου γτ κοιμοταν ο χουζουρης μου και δεν ξυπναγε με τπτ :tongue: :tongue:.. Και καλυτερα να ειναι και στο στηθος, ουτε θα του δωσουν κρυφα γαλα και θα σου κατεβει και πιο γρηγορα, και θα ευχαριστηθεις μπεμπακι!!

Εγω επειδη ειχα ηδη μπει σε τοκετο, μου ειχε πιεσει το στηθος η μαια πριν το χειρουργειο κι εβγαζε ηδη πρωτογαλα!!!!!!

Μου κατεβηκε το πρωι της 4ης μερες..μια χαρα δηλαδη!!

Τα μπεμπακια μας να ναι καλα Μαιρουλα μου ε???;);)


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια και Χρόνια Πολλά!

Πετάγομαι σα την πορδίτσα από άλλο θέμα για να πω μόνο τούτο... Μαράκι μη σκας κι εμένα έτσι ήταν κοιτούσε ανάποδα.

Ο γιατρός μου ήταν αισιόδοξος ότι θα γυρνούσε παρόλα αυτά! Το προσπαθήσαμε αλλά η μικρή σφήνωσε λιγάκι άσε που τελικά ήταν μεγαλύτερη από ότι υπολογίζαμε.

Γενικά πάντως δεν είναι πολύ μικρές οι πιθανότητες να γεννήσεις φυσιολογικά ακόμα κι έτσι ;). Είναι θέμα γιατρού βεβαίως το πόσο θα το προσπαθήσετε:rolleyes:

Στο "γύρισμα" του μωρού μπορεί να βοηθήσει πολύ μια έμπειρη μαία (εκείνη την ώρα στην αίθουσα τοκετού αυτή "έκανε" κουμάντο.)

Παρόλα αυτά την εφαγα την καισαρική μου όταν επεσαν πολύ οι παλμοί της μικρής κ δεν ανέβαιναν (όταν ρίχνεις τα σπρωξίδια σου πάντα πέφτουν λίγο οι παλμοί αλλά ανεβαίνουν πάλι)

Rooming in εννοείται όπως και αν έχεις γεννήσει. Εμένα δυστυχώς με είχαν πειραξει πολύ τα φαρμακα της αναισθησίας και μπόρεσα να θηλάσω 7-8 ώρες μετα τον τοκετό αλλά επειδή η μικρή μου πεινούσε πολύ μου ήρθε το γάλα πάνω στο 48ωρο (οπότε να είσαι προετοιμασμένη)

Dr. Ross - Turning a Posterior Baby

Birth video - baby in posterior position - language warning

"Back labor is a backache during labor. It's often relived by very hard counter-pressure of the spot where the backache is felt. Most posterior babies will turn during labor, but a very few will be born face up - called "sunny side up!"

If the baby position is persistently posterior, avoid sitting back in chairs. Try to adjust yourself so that your belly is hanging in front of you, or lay on your side leaning slightly forward. This will encourage your baby to flip with his spine to the front."

πηγή http://www.naturalbirthandbabycare.com/baby-position.html


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...