Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

να μαι κ γω ο μικρος ζορικος λιγο κ δεν εχω πολυ χρονο ειδικα την πρωτη μερα ηταν αστα να πανε εκλαιγα κγω μαζι του.κοριτσια θηλαζω αποκλ αλλα δεν ξερω αν του φτανει δεν μοπυ εχει κατεβει εντελως το γαλα κανουμε συχνα γευματα ποια μερα κατεβαινει κανονικα το γαλα παιζει ρολο η καισαρικη?ολα τα μψρακια ειναι πανεμορφα .με το καλο κ οι υπολπιοπες

Σοφούλα κουκλος ο γιος σου και σου μοιάζει πολυ!! Να ναι γερός κι ευτυχισμένος!! Ναι στη καισαρικη κατεβαίνει λιγο πιο αργα το γάλα ομως μη σε ανησυχεί αυτο που πίνει το μωράκι τις πρώτες μέρες ειναι αρκετό μεχρι να σου κατέβει εντελώς. Εσένα ειναι και μικρούλης οπότε μια χαρά! Αν λερώνει αρκετές πάνες την ημέρα τρέφεται σωστα!! Υπομονη κι επιμονη χρειάζεται!! Αλλα όπου έχεις δυσκολία μιλά και με τη Μαια σου η πάρε τηλ σε αυτα που παρέθεσε το Λινακι αν Δεις οτι δεν χορταινει.


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κοριτσαρες γεια σας!!!

Να σα ς πω εγω νομιζω πως οταν κοψεις τελειως το μπουκαλι, θα πεινασει και θα φαει...εγω παντως αυτο εκανα. Μην ανυσηχειτε με το βαρος, εμενα μολις σημερα εφτασε τα κιλακια της γεννας!! Τα μωρακια που θηλαζουν μπορει σε μια βδομαδα να παρουν 250γρ ή ακομα μονο 50! Αυτο δεν ειναι κατι. Εφοσον βρεχουν πανες οπως λεει κι η Μαιρη και κανουν κακακια τους..ολα οκ!!

Εμεις υπνο αγκαλιτσα κι οσο τραβηξει. Δεν με νοιαζει καθολου. Στην μεγαλη αγχονομουν..ενιωθα ασχημα οτι κακομαθαινω το παιδι..τωρα απολαμβανω!! Η αληθεια ειναι οτι η εμπειρια βοηθαει παρα πολυ!! Τωρα γενικως νιωθω πιο χαλαρη σε ολα! Φανταστειτε οτι αυτο με τον υπνο ειναι και μοδα..beding νομιζω το λενε :confused: :confused:..... Αφηστε και λιγο ενστικτο κοριτσια και απολαυστε..αυτη η ηλικια δεν ξαναγυρναει...;););)


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγχωθει λόγω ίκτερου. Εσείς ποιο σύστημα ακολουθείτε? Πόση ώρα από κάθε στήθος? Γεύμα και στήθος ή μισό-μισό? Φοβάμαι ότι θα ανεβεί ο ίκτερος της αν δεν δώσω και ξένο. Έλεγα οτι θα είμαι χαλαρή αλλά οι ορμόνες έχουν χτυπήσει κόκκινο κορίτσια.. κάθε απόγευμα κλαίω. Ελπίζω να περάσει.

Όσο για το θέμα του θηλασμού η μαία ελεγε 30' και 30' λεπτά, άλλες λενε 15' και 15' άλλες γεύμα και στήθος οσο θέλει και ο γιατρός που έχουμε (τον πήραμε για καλό γιατρό, καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών..) μου λέει 10' και 10' και μετά και λίγο ξένο...


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα

αχ εγραφα τοση ωρα για την καθεμια ξεχωριστα, κ με πεταξε :cry::mad:

λινακι μου την καλυτερη δουλεια εκανες με την συμβουλο, ο θηλασμος εχει σημασια κ τιποτα αλλο

κ μεις στην κλινικη το γαλα το ξενο ηταν το φρεζιλακ οπως κ του σωκρατη, το βιολογικο κ δνε ειχε θεμα,αλλα ειπαμε εφοσον βρηκες λυση ακομα κ πολυυυυ καλυτερα

σωκρατη αρχισαν οι κολικοι ε?αμαν αμαν τους φοβαμαι πολυυυυ, εμας η παιδιατρος μας ειπε για κατι σταγονες

σοφη να σου ζησει ο μικρος!!!!!!!!

μαιρουλα μου κανε υπομονη με το σακχαρο, λιγο εμεινε, μην σε τρομαζουν οι τιμες, ολα καλα θα ειναι!!!κ κοιτα να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις;););)

κ οσο αναφορα αυτο που λες για πανες εχεις απολυτο δικιο ;););)

chot μου ολα καλα με το μικρο ε?τελεια αντε τωρα λιγακι ακομα υπομονη

παπατρικος κ εμεις ικτερο εχουμε, εγω θηλαζω με θηλαστρο, γιατι οι θηλες μου ανοιξαν απο τον μικρο, γιατι σε στεναχωρει οτι δεν κλαει?εμενα ας πουμε αν δεν ειναι ετοιμο το γαλα στην ωρα του ξεσηκωνει την πολυκατοικια..

παντως η μαια ειναι καλη λυση , αλλα δεν ηξερα οτι παει τοσο πολυ, απο την αλλη βεβαια χαλαλι, αν ειναι να σε βοηθησει κ να λυθουν κ οι αποριες

μπαρμπ μου οι τιμες σου τελειες!!!!ο μικρος καλα?

εγω παλι εχω αλλη απορια, το τσουτσουνακι ποσο κλειστο ηταν στα μωρακια σας?εμας αρκετα, κ χτες που το ανοιξε λιγο η παιδιατρος ετρεχε λοιγο αιματακι, κ το βαζω μπενταντιν, εσεις για πειτε ?

ζοφη τελειος ο μικρος σας , ωραια τα κιλακια του κ το υψος του, εμεις ειμαστε 54.5 κ πηραμε ολα τα γραμμαρια που χασαμε στην κλινικη.

τωρα για το προγραμμα των μικρων που λες, ισως ειναι κ αναλογα το καθε μωρακι

χαρα μου ο μικρος τηρει τελεια ωραρια φτου φτου!!!!κ πηρε κ τα κιλακια του τελειααααα

εμεις κοιμομαστε με τις ωρες μας, αλλοτε 3-4 ωρες, αλλοτε 1-2, φανταζομαι θα βρεθει η ισορροπια σε λιγο :rolleyes::rolleyes::rolleyes:


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγχωθει λόγω ίκτερου. Εσείς ποιο σύστημα ακολουθείτε? Πόση ώρα από κάθε στήθος? Γεύμα και στήθος ή μισό-μισό? Φοβάμαι ότι θα ανεβεί ο ίκτερος της αν δεν δώσω και ξένο. Έλεγα οτι θα είμαι χαλαρή αλλά οι ορμόνες έχουν χτυπήσει κόκκινο κορίτσια.. κάθε απόγευμα κλαίω. Ελπίζω να περάσει.

Όσο για το θέμα του θηλασμού η μαία ελεγε 30' και 30' λεπτά, άλλες λενε 15' και 15' άλλες γεύμα και στήθος οσο θέλει και ο γιατρός που έχουμε (τον πήραμε για καλό γιατρό, καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών..) μου λέει 10' και 10' και μετά και λίγο ξένο...

παπατρικο μου τι τιμη εχετε στον ικτερο?εμεις 1μερα πριν βγουμε ειχαμε φτασει 13,5 την μερα που βγηκαμε 10,5 κ χτες η παιδιατρος γυρω στο 12 κ εγω στεναχωριεμαι κ κλαιω, μας εδωσε τσαι να του δινουμε στα ενδιαμεσα γιατι θελει πολλααααα υγρα κ ηλιο ο ικτερος

κ μενα οι μαιες μου ελεγαν 15 κ 15 λεπτα απο καθε σηθος, τωρα που δινω θηλαστρο η γιατρος μου ειπε 60-80μλ γαλα σε καθε γευμα


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εμεις με ικτερο 11 και δεν μας ειπε τιποτα!!!

Η μικρη μου που εκανε και θεραπειες στη λαμπα, παλι δεν μας υποχρεωσαν με ξενο και μας περασε!!

Εγω τον βαζω στο ενα στηθος καθε φορα κι οσο κατσει. Αλλες 5 λεπτα, αλλες μιση ωρα!!

παντως αυτο μετο αν το βαζεις εναλλαξ ή στο ενα στηθος νομιζω ειναι αναλογα τι βολευεται η καθε μανουλα. Η αδερφη μου εκανε αυτο με το εναλλαξ...

Μην μου αγχωνεστε!!! :tongue: :tongue:

Παντως κι εμενα χθες με ταραξε στη μουρμουρα τη νυχτα και ξυπναγε καθε μιαμιση ωρα το ζουζουνι!!!

Για τα πουλακια τους που λες, του δικου μου ειναι λιγο ανοιχτουλι και δεν το πειραζουμε προς το παρον. Αυτο που λες το χω ξανακουσει..αλλα για να μαι ειλικρινης..ειμαι παντελως ασχετη σ αυτο το θεμα :oops:!!!


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

...σωκρατη αρχισαν οι κολικοι ε?αμαν αμαν τους φοβαμαι πολυυυυ, εμας η παιδιατρος μας ειπε για κατι σταγονες...

Προς το παρόν βάζω τίλιο/γλυκάνισο σε αναλογία 50% με το νερό στο ξένο που πίνει. Περνάει τους πόνους ηπιότερα έτσι.

Οι σταγόνες που λες είναι το infacolic το οποίο λαμβάνει μετά της 40η εβδομάδα, 1 σταγόνα / 8 ώρες όπως μας είπε η παιδίατρος.

Για τώρα είναι καλύτερα.

Το θέμα μας είναι πως το μωρό κοιμάται 12-14 ώρες και μετά θέλει να μένει ξύπνιο 4-5 ώρες οπότε πρέπει να είμαστε μαζί του και να το απασχολούμε.

Το οποίο σε αυτή την ηλικία σημαίνει συνήθως αγκαλιά...


Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια αυτο μου τη δίνει παρα πολυ. Καθε γιατρός, παιδιάτρος, μαία να λένε κάτι διαφορετικό για το θηλασμο!! Ακόμα και στα σεμινάρια η και στα βιβλία διαφορετικές απόψεις διαβαζω!! Εγω πιστεύω πέρα απο την άσχετοσύνη μερικών που σου λένε ξένο γάλα για να τελειωνεις, όλη αυτη η διαφορετικότητα των απόψεων οφείλεται στο γεγονός οτι καθένα ζευγάρι μαμάς-παιδιού στο πλανήτη ειναι διαφορετικό!! Αλλο μωρο θελει δέκα λεπτά για να χορτάσει αλλο 20 αλλο 30!! Ολα ειναι σχετικά!!!

Να σας πω προχτές που είχα πριβέ κιόλας μάθημα με τη Μαια μου μου ειπε οτι τις πρώτες 4 μέρες το μωρο πρέπει να τρώει εναλλάξ και τα δυο στήθη για να παίρνει οοοολο το πρωτόγαλα που ειναι τόσο χρήσιμο για τις πρώτες μέρες της ζωης του!! Μετα τη βδομάδα γεύμα απο καθε στήθος μεχρι να αδειάσει. Οταν τη ρώτησα πως αδειάζει μου ειπε το καταλαβαίνεις. Ειναι μαλακό κι αν το πιέσεις δεν στάζει. Εσείς τωρα οι ήδη μανούλες θα ξέρετε καλύτερα να μου πείτε αν καταλαβαίνετε ποτε όντως αδειάζει! Αν αισθανθουμε οτι εχει κι αλλο αρχίζουμε το επόμενο γεύμα απο το μαστο που έφαγε τελευταία φορα. Κι αυτο γιατι η σύσταση του γάλακτος αλλάζει κσι πρέπει να πάρει οπωσδήποτε αυτές τις ουσίες του τελευταίου γάλακτος. Συνήθως ειπε 15 λεπτα αλλα καθε μωρο επειδη ειναι διαφορετικο δεν υπάρχει κανόνας. Και φυσικα τις πρώτες 40 μέρες όσο και οπότε θελει μεχρι να εδραιωθει ο Θηλασμος! Χτες τσακωνομουν με τη κουμπάρα μου που επέμενε οτι το μωρο απο την αρχη πρέπει να τρώει με προγραμμα καθε 3-4 ώρες αυστηρά και να το αφήνεις να πλανταζει στο κλάμμα άλλιως δεν θα μάθει. Ε οχι επειδη έτσι μεγάλωσαν τα δικα της παιδια δεν θα το ενστερνίστώ εγω. Για αυτο σας λέω θα βρούμε όλες τους ρυθμούς μας. Απλα μονο για μένα να προσπαθήσουμε να βρούμε ανθρώπους για να μας βοηθήσουν που ΔΕΝ εχουν το ξένο γάλα ψωμοτύρι. Ειναι κρίμα να μην κάνουμε αυτο το θείο δώρο στα παιδάκια μας!!

Νενα σου ματωσαν οι θηλες;; Ο μικρός τραβούσε μονο θηλη κι οχι τη θηλαια αλω;

Κι οπως λέει η Χαρά πρέπει να το απολαύσουμε!! Ως ποτε θα ειναι μωρα;


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

μαιρουλα μου δεν εχουν ανοιξει οι θηλες ειναι τραυματισμενες κ πανω εχουν καυκαλακι, περιμενω να φυγουν τελειως κ να ξαναπιασει στηθος ο μικρος, στην κλινικη την 1η μερα που δεν ηξερα που πανε τα 5 εκει εγινε η ζημια, αλλα ενταξει διορθωνεται

τωρα σ αυτο που λες εχεις δικιο, καθε μωρακι ειναι διαφορετικο κ εχει αλλες αναγκες, η μαια καλα σου ειπε για το αδειασμα κ ναι πιστεψε με το καταλαβανεις, ποτε ειναι γεματο κ ποτε αδειο, ασε που φαινεται κιολας, επισης τις πρωτες μερες για να μην πω ολο το 40ντισμο ειναι πολυ δυσκολο να βαλεις προγραμμα σ ενα νεογνακι, εως κ ακατορθωτο, εκτος αν οντως το αφηνεις να κλαιει γοερα, εγω δεν μπορω με τιποτα κ νομιζω κ εγω στη θεση σου θα ερχομουν σε αντιπαραθεση για το θεμα αυτο


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αυτό που μένει πολλές ώρες ξύπνιος το έχουμε και εμεις. Τις απογευματινές ώρες θέλει να είμαστε όλοι μια ευχάριστη παρέα. Τον χαιρόμαστε πολύ εκείνες τις ώρες αν και γκρινιάζει! Επειδή θηλάζω ανευ προγράμματος και κανόνων την περισσότερη ώρα κάθεται στο στήθος μου. Μετά κοιτάει γύρω γύρω. Παίζουμε με ένα λούτρινο ελεφαντάκι που είναι τέλειο. Το παιχνίδι μας έχει ως εξής: Πατάμε το ελεφαντάκι και κάνει θόρυβο γυρνάει ο μικρός να το δεί και μετά όταν εστιάσει το γυρνάω απο εδώ και απο εκεί και το ακολουθεί με το βλέμμα. Αχ πόσο μ' αρέσει να παίζω με το γιό μου.

Όσο αφορά το θηλασμό εγώ ακολουθώ το ένα στήθος κάθε γεύμα και όταν αδειάσει αρκετά μπορεί να του δώσω και με το επόμενο στήθος. Στο επόμενο γεύμα ξεκινάω με αυτό που άδειασε λιγότερο. Απλά επειδή τα μωρά όπως πολύυυυυ σωστά επέμενες Μαίρη και μπράβο σου, δεν έχουν πρόγραμμα. Ούτε θα "μάθουν να μας εκμεταλλεύονται"(όπως μου λένε θυμωμένα οι συμβουλάτορες). Τα μωρά εφόσον είναι ξύπνια θέλουν αγκαλίτσες, ζεστασιά και γαλατάκι. Πόσο πιο απλά πρέπει να μας τα φτιάξει ο Θεούλης; Εμείς το έχουμε κάνει επιστήμη να μεγαλώσεις ένα νινάκι. 2 πράγματα χρειάζεται ο θηλασμός και γενικά η ανατροφή ενός βρέφους : υπομονή και αγάπη! Και φυσικά όπως πολύ σωστά επισήμανε η έμπειρη μάνα Χαρά πρέπει να ακούμε το ένστικτο μας και μόνο!!!!

Παπατρίκος μην ανησυχείς για τις ορμόνες σύντομα θα νιώθεις καλύτερα. Δεν είναι κακό να κλαίς θα σε ηρεμεί και θα είσαι πιο καλά στη ψυχολογία σου απέναντι στη μικρούλα σου! Την κουκλίτσα. Επίσης αν μιλήσεις και με σύμβουλο θα σου πει να επιμείνεις με τον αποκλειστικό θηλασμό για τον ίκτερο. Εμείς ήρθαμε απο το μαιευτήριο σαν κινέζοι απο το κιτρίνισμα και σήμερα με πολύ θηλασμό, αγάπη και ήλιο είμαστε ολόασπροι πια! :tongue:Όσο πιο πολύ χρησιμοποιείς ξένο τόσο μειώνεις την παραγωγή σου και είναι κρίμα!

Νενάκι και εμάς το πουλάκι είναι πολύ κλειστό αλλά ο γιατρός είπε να μην το πειράζουμε καθόλου. Επομένως δεν προβληματίστηκα ιδιαίτερα :rolleyes: Για τις πληγωμένες θηλες έχεις δοκιμάσει ψευδοθειλές ; Πρέπει να μιλησεις με σύμβουλο οπωσδήποτε είναι κρίμα να χάσει το μωρό τη δυνατότητα να θηλάζει.

Σοφάκι μπράβο που επιμένεις με τον αποκλειστικό θηλασμό όλα θα πάνε τέλεια!!!!!!!!!!!

Μαίρη ρώτησες για το θήλαστρο, εγώ χρησιμοποιώ της μεντέλα το χειροκίνητο μοντέλο. Για μη τακτικές αντλήσεις είναι αρκετά καλό! Α! Και η κουμπάρα σου είναι απαράδεκτη σαν χουντικό βασανιστήριο μου μοιάζει αυτό που έκανε στα παιδιά της.

Σας εναποθέτω και ένα άρθρο σχετικό με το θηλασμό πολύυυυ καλό!!! http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B2%CE%BB%CE%AC%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%BF-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C/


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


παπατρικο μου τι τιμη εχετε στον ικτερο?εμεις 1μερα πριν βγουμε ειχαμε φτασει 13,5 την μερα που βγηκαμε 10,5 κ χτες η παιδιατρος γυρω στο 12 κ εγω στεναχωριεμαι κ κλαιω, μας εδωσε τσαι να του δινουμε στα ενδιαμεσα γιατι θελει πολλααααα υγρα κ ηλιο ο ικτερος

κ μενα οι μαιες μου ελεγαν 15 κ 15 λεπτα απο καθε σηθος, τωρα που δινω θηλαστρο η γιατρος μου ειπε 60-80μλ γαλα σε καθε γευμα

Νενάκι μου εμείς τη Δευτέρα που μας πέρασε το βράδυ κάναμε 13,8. Είπαμε να κάτσουμε Τρίτη για να μπεί στη λάμπα. Τετάρτη που φύγαμε απο το Μητέρα είχαμε 12,5. Την Πέμπτη το πρωι πήγαμε για μέτρηση και είχε 15. Και πάλι μας άφησαν γιατι η τιμή ήταν χωρίς θεραπεία και δεν μας ανησυχούσε. Παρασκευή νέα μετρηση και ειχε πεσει 13,9. Δεν έχουμε ξαναμετρηθεί.. είμαι σε αναμμένα καρβουνα. Εσυ του δίνεις μονο μητρικό γάλα?


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για τους κολικους, η παιδιατρος λεει γαλατακι απ την μαμα !!! Τωρα για τα μωρακια που πινουν σκονη..υπομονη!!!

Λινακι Το αρθρο!!! Τα λεει ολα!!!............!!!

Κι εμενα ειχαν κανει πληγη τις πρωτες 4 μερες οι θηλες μου, αλλα μετα μου περασε..λιγο υπομονη κι επιμονη και σκληραινουν οι θηλες και μετα ολα καλα ;). Υπαρχουν κι αυτες οι θηλες σιλικονης. Δεν εχω δοκιμασει αλλα νομιζω ειναι μια καλη λυση..

Καλα Μαιρουλα η κουμπαρα...:shock::shock:Στντουπ!!!!! Αστη να λεει..


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα άρχισε να θηλάζει ξανά. Κάποιες φορές αρχίζει εύκολα κάποιες παίρνει πολύ ώρα και γκρίνια να πιάσει καλά. Εσας τα παιρνει ο ύπνος?

Μαιρουλα ολα στην θεωρία είναι πολύ διαφορετικά.. νομίζω πως οι ορμόνες κάνουν κουμάντο. Το στήθος πραγματικά το νιώθεις πολύ μαλακό και άδειο. Συμβουλή να σου δώσω την Τέταρτη μέρα δώσε βάση. Εμένα έπεσε στο μεταβατικό με το ξένο η μέρα που κατέβηκε το γάλα και έγινα τούμπανο. Γλίτωσα τη μαστίτιδα με μασάζ και ζεστά νερά.

Λινάκι εσείς έχετε βρει ρυθμό έτσι? Μπράβο σας!!

Απο σήμερα αποφάσισα να σταματήσω το ξένο παρά τα όσα μου είπε ο παιδίατρος... Θηλασμό όποτε θέλει και όσο θέλει.. ο Θεός βοηθός...


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα άρχισε να θηλάζει ξανά. Κάποιες φορές αρχίζει εύκολα κάποιες παίρνει πολύ ώρα και γκρίνια να πιάσει καλά. Εσας τα παιρνει ο ύπνος?

Μαιρουλα ολα στην θεωρία είναι πολύ διαφορετικά.. νομίζω πως οι ορμόνες κάνουν κουμάντο. Το στήθος πραγματικά το νιώθεις πολύ μαλακό και άδειο. Συμβουλή να σου δώσω την Τέταρτη μέρα δώσε βάση. Εμένα έπεσε στο μεταβατικό με το ξένο η μέρα που κατέβηκε το γάλα και έγινα τούμπανο. Γλίτωσα τη μαστίτιδα με μασάζ και ζεστά νερά.

Λινάκι εσείς έχετε βρει ρυθμό έτσι? Μπράβο σας!!

Απο σήμερα αποφάσισα να σταματήσω το ξένο παρά τα όσα μου είπε ο παιδίατρος... Θηλασμό όποτε θέλει και όσο θέλει.. ο Θεός βοηθός...

Μπραβο βρε κοριτσαρα!!! Καλη επιτυχια :D :D :D

Κ εμενα 99% τον παιρνει ο υπνος στο στηθος ;)


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Παπάτρικος μου συμφωνω σίγουρα στη πράξη θα φανούν ολα αλλα εγω το έχω πάρει κατάκαρδα με το θηλασμο και φρόντιΖω τουλάχιστον να ενημερώνομαι όσο μπορω. Μακαρι να αξιωθώ να τα καταφέρω! Αν δεν το έκανα αυτο θα άκουγα τη κουμπάρα και τη καθε κουμπάρα που λέει το μακρύ και το κοντό της, α επίσης μου ειπε οτι αν ειναι μεγάλο το μωρο το αφήνει 4 ώρες νηστικό και επουδενι δεν τα ξυπνάμε το βραδυ για φαί κι ας ειναι κι όλη νυχτα.. Ασχολίαστο... Η τη νύφη μου που βαριόταν κι έδωσε ξένο γάλα στις 10 μέρες... Ας ξέρουμε τουλάχιστον δυο βασικα πραγματάκια και όλες μας εδω είμαστε πολυ ενημερωμένες ακόμα. Σίγουρα δυσκολίες θα υπάρχουν αλλα με επιμονή και επιμονη θα τα καταφέρουμε! Οπως λέει και το Λινακι τα μωρα το μονο που χρειάζονται ειναι αγάπη, αγκαλια, ζεστασιά και γαλατάκι!! Ο Θεός ξέρει πολυ καλα πως τα έπλασε!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...