Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Terry1986 είπε:

       

       

      Μακαρι κορίτσια γτ η αληθεια ειναι πως με ολα οσα μου εχουν συμβει σκεφτομαι μονο τα αρνητικα σεναρια! Αυτη ειναι η 4η φορα που κανω ΕΤ και η 3η εμφυτευση..οποτε το μυαλο μ εχει μονιμα το χειρότερο σεναριο! Προσπαθώ να τα αγνοω αλλα δε τα καταφερνω πάντα!

      Ναιιι αρχες Φεβρουαρίου!!! Αντε να δουμε!!! Επαναληψη την Τετάρτη σε αναμονη του διπλασιασμου!

      Αν επιτρεπεται τι έγινε στις προηγούμενες εμφυτευσεις;  καταλαβαίνω ότι σου περνάνε αρνητικές σκέψεις αλλά να σκέφτεσαι θετικά ότι αυτή τη φορά ήρθε για να μείνει!!! Θα δεις που Τετάρτη θα χαρούμε με τον διπλασιασμό!!! Σκεψου όλα τα θετικά σενάρια και κάνε όνειρα! 💐

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

winter squash and apple soup

celery root and potato gratin

quinoa pilaf with cranberries and almonds

onion bacon and butternut tart

cheddar popovers

μερικά πιάτα από το thanksgiving που έχουμε την Πέμπτη εδώ

Τα δυο τελευταία....μπήκαν στη λίστα για δοκιμή ;):D

Mπιφτεκάκια με τηγανητές πατατούλες για σήμερα...! ;)

DSC00688.jpg

Μιαμμμμ μιαμμμμ :D:D μπιφτέκια μάλλον θα κάνω μεθαύριο

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κόρες, ρίχτε καμιά ιδέα για μοσχάρι ψαχνό σε κομματάκια, πέρα από κοκκινιστό και λεμονάτο που τα κάνω συνήθως. Θα καθίσουμε σπίτι Thanksgiving λογω μωρού, να φτιάξω κάτι της προκοπής...

Εγώ όπως είπε κ η φίλτατη Παλαντιν....:rolleyes::D

εγώ θα έκανα αυτό http://www.sintagespareas.gr/sintages/mosxari-me-kritharaki-stin-katsarola1.html

το καλαμάρι στάνταρ θα προτείνει κάτι σε http://www.sintagespareas.gr/sintages/mosxari-me-mpira-kai-moustarda.html

http://www.sintagespareas.gr/sintages/mosxaraki-giaourtlou-me-spanaki.html το έφτιαξα σήμερα! υπερμαμάτο!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν ξέρω αν είναι για το thanksigiving, αλλά είναι πεντανόστιμο! Το έκανα με μπασμάτι!

Στα υπόψη κ αυτό :D

ωωωωωωωωωωωωωωω ούτε το ένα ούτε το άλλο έχω κάνει ποτές!!

Μπορώ να πω το στρογκανώφ με φωνάζει έλα έλα έλα καλαμάρι χε χε χε

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ βλέπω τηλεόραση. Πλέκω.

Α πα πα χαράς το κουράγιο σου κ την πειθαρχία σου!

Εχω κάνει μικρη....αλλά μπα...δε με κέρδισε τότε. :D

Θέλει υπομονη πάντως....κ εγώ δεν την διαθέτω ως χάρισμα χε χε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλαμαριοοοοοοοοοοοον!!!!!!!

ερωτηση για τη τουρτα!!!!!!!

να υποθεσω οτι εχεις δυο ιδια ταψακια κ κανεις τα δυο παντασπανια? λοιπον εγω δεν εχω κ σκεφτομαι τα εξης....

1.φτιαχνω ενα με ολη τη ζυμη κ το κοβω στη μεση με το μαχαιρι του ψωμιου... αλλα ισως ειναι δυσκολο να το πετυχεις....

2.ψηνω το 1ο και μετα στο ιδιο ταψι ψηνω το 2ο... χρονοβορο κ ασυμφορο....

3.να αγορασω αλλα 2 ταψακια δε θελω με τη καμια! ααααν ομως εβρισκα 2 στρογγυλα τσερκια χωρις πατο ανοιγοκλειομενα στο μεγεθος που θελω καθε φορα???? πολυ ενδιαφερον εεεε??? αλλα πως κ που να το βρω.... αμαζον? πως να λεγεται το τσερκι αραγε?

τι λες???


Having a place to go is home, having someone to love is family, having both is a blessing...

NU1vp2.pngoz0Tp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλαμαριοοοοοοοοοοοον!!!!!!!

ερωτηση για τη τουρτα!!!!!!!

να υποθεσω οτι εχεις δυο ιδια ταψακια κ κανεις τα δυο παντασπανια? λοιπον εγω δεν εχω κ σκεφτομαι τα εξης....

1.φτιαχνω ενα με ολη τη ζυμη κ το κοβω στη μεση με το μαχαιρι του ψωμιου... αλλα ισως ειναι δυσκολο να το πετυχεις....

2.ψηνω το 1ο και μετα στο ιδιο ταψι ψηνω το 2ο... χρονοβορο κ ασυμφορο....

3.να αγορασω αλλα 2 ταψακια δε θελω με τη καμια! ααααν ομως εβρισκα 2 στρογγυλα τσερκια χωρις πατο ανοιγοκλειομενα στο μεγεθος που θελω καθε φορα???? πολυ ενδιαφερον εεεε??? αλλα πως κ που να το βρω.... αμαζον? πως να λεγεται το τσερκι αραγε?

τι λες???

εγώ έχω ένα ανοξείδωτο κ ένα γυάλινο πυρέξ, για δες μην έχεις κάτι παρόμοιο πχ ενα δυο εκ μικρότερο ή μεγαλύτερο.

Εγώ αν δεν ειχα θα την έκοβα στη μέση αφού την άφηνα όλο το βράδυ να κάτσει κ το πρωί θα την έβαζα μια ώρα χαλαρά στο ψυγειο να σφίξει λίγο για να την κόψω.

Μπορείς να κάνεις το γύρω γύρω λίγο με το μαχαίρι κ μετά να βάλεις οδοντικό νήμα κ να την κόψεις σιγά σιγά

Να κ ένα σχετικό βιντεάκι

Link to comment
Share on other sites

μπουχχαχαχαχαχαχα ο παρλιαρος 26,40 ευρω..... http://coozina.gr/store/product.php?productid=2621

vicko 6,50 ευρω αλλα δε το φερνει πια.... κριμα.... http://www.offerland.gr/el/normal/offer/463/offer.aspx


Having a place to go is home, having someone to love is family, having both is a blessing...

NU1vp2.pngoz0Tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλαμαράκι, έχω μια απορία. Όλη μέρα μαγειρεύεις; Πόσα θες να μου μαγειρεύεις κι εμένα; :-P
καλέ τα βασικά κάνει, προφανώς η οικογένεια της τρώει από όλα και το εκμεταλεύεται για να τους "ταίζει" υγιεινά. Μεγάλο πράγμα!

Η μαγειρική όταν σου αρέσει, ακόμα και στην κουζίνα να μην είσαι, την σκέφτεσαι,και θες να είσαι στην κουζίνα!

Είναι το,,,στέκι σου! Αλλος πχ λύνει σταυρόλεξα στην τουαλέτα, άλλος διαβάζει βιβλία, κι άλλος την βγάζει στη κουζίνα να σκέφτεται πως θα την οργανώσει καλύτερα, τί θα μαγειρέψει, πότε και πώς θα παρει τα υλικά της εβδομάδας οικονομικά, που θα φυλάξει κτλ κτλ

Περί ορέξεως...

Το ωραίο είναι κανείς να κάνει από όλα, αλλά η μέρα έχει μόνο 24 ώρες, και κάτι πρέπει να φάμε :tongue: το πιάσατε το υπονούμενο έτσι? :tongue::tongue:

Οχι...δεν μαγειρεύω όλη μέρα, αλλιώς δεν θα δούλευα :tongue:

χαχαχαχαχ σωστό κι αυτό

Μαγειρεύω τις καθημερινές το απόγευμα προς βράδυ για την επομένη.

Και το Σαββατοκύριακο προετοιμάζομαι συνήθως για τη βδομάδα, αφού πάω λαϊκή το Σάββατο....βράζω σαλάτες πλένω λαχανικά κ προγραμματίζω τα φαγητά της βδομάδας για να έχω όσο περισσότερο ελεύθερο χρόνο δικό μου

έτσι έτσι

Φτιάχνω πάντα ένα γλυκό τη βδομάδα, δεν έχω λόγο να ταίζω τη μικρή μου ετοιματζίδικα αφού μπορώ να της προσφέρω ένα κεικ...μια μπουγάτσα...μια πορτοκαλόπιτα.

μακάρι να με έχεις μάθει κανένα γλυκό της προκοπής μέχρι να μεγαλώσει το παιδί μου, άγαλμα άγαλμα θα σου κάνω

Φτιάχνω πάντα μια δόση κριτσίνια τη βδομάδα για σνακ στις λιγούρες μας κ της μικρής επίσης

Φτιάχνω πάντα καθε δυο βδομάδες μια δόση μπισκότα

Φτιάχνω πάντα μια πίτα, τεμπέλικη ή κανονική. Προτιμώ να της δώσω πίτα μου της μικρής παρά τοστ με κασέρι κ ζαμπόν....πχ

ωραία ιδέα

Και τέλος κάθε τρεις μέρες φτιάχνω ψωμί

Κοινώς για τη δική μου οικογένεια που θέλω να τρώνε από τα δικά μου χεράκια όσο δυνατόν περισσότερα κ να κόψω τα αγορασμένα βλέπε κριτσινια μπισκότα κ όλα αυτά που μπορώ να αποφύγω στην διατροφή της το κάνω με περισσή χαρά .

μπράβο σου έχεις και καλόφαγο παιδί, είναι κι αυτό σημαντικό. Αλλά άμα μοσχομυρίζει έτσι το σπίτι πως να μη φάει?:D

Εξάλλου σήμερα ήρθε η μανούλα μου.....κ έφαγε το τελευταίο κομμάτι μηλόπιτας μου......:evil::evil: κ είχα γυρίσει με μια χαρά να τσιμπήσω ένα κομμάτι...

εντιτ....κ η πορτοκαλόπιτα....μια ώρα υπόθεση ειναι αν έχεις τα υλικά!

Καλά με έκαψες, έχω τυχαία τα υλικά, και θα την κάνω, απλά εύχομαι αν βγεί καλή να τη μοιράσω γιατί δεν είμαι για να τρώω

εντιτ νο2 αύριο δεν έχω μαγείρεμα χε χε χε θα μου φέρει η μανούλα μου πάλι σούπα Σορβά χοχοχο

Δεν ξέρω τί είναι αλλά δεν μου έκανε κλικ να πω τη μαύρη μου αλήθεια (έτσι για να μην απορείς που δε ζήτησα συνταγή :tongue:)

Αααα εγώ έχω κάνει την κουζίνα γραφείο μου ;):rolleyes:

Εχω πάντα το λαπτοπ πάνω στο τραπέζι της κουζίνας μου, καφεδάκι από δίπλα, τσιγαράκι στο μπαλκόνι που κ που για διάλειμμα. Ερχεται η μικρή ενίοτε με βοηθάει, σήμερα πχ την εβαλα κ έτριψε τα φύλλα κ έστυψε τα πορτοκάλια στον στίφτη μου έσπασε τα αυγά ;) καλά πέταξε κ δυο τρια τσόφλια μέσα χε χε :shock:

Και όσο περιμέναμε την πορτοκαλόπιτα απλώσαμε τις χειροτεχνίες της, παλάμες ανθρωπάκια, στο τραπέζι της κουζίνας κ καθόμασταν μαζί :D

Για όλα υπάρχει τρόπος , από το να κάθομαι στην τηλεόραση το προτιμώ να μαγειρεύω, με χαλαρώνει απίστευτα γιατί νιώθω πως δημιουργώ , να χαζεύω συνταγές ιδέες κ να σερφάρω ;)

αχ το όνειρο μου, κουζίνα ξεχωριστή από το σαλόνι, και μεγάλη. Αλλά με τέτοια κρίση μας κόβω...κουζινάκι 1χ2...

Αν σώσουμε να βρούμε φτηνό σπίτι...βέβαια εδώ με έχει βολέψει η κουζίνα με το σαλόνι που είναι κυριολεκτικά ένα, γιατί επιβλέπω το παιδί ανα πάσα στιγμή.;)

Ούτε κι εγώ βλέπω τηλεόραση. Πλέκω.

Καθένας έχει τα χόμπυ του, προσωπικά ανα καιρούς έχω κι άλλο, μου τη βαράει και ασχολούμαι με κάτι και μετά ίσως με κάτι άλλο.

Μπορώ να πω το στρογκανώφ με φωνάζει έλα έλα έλα καλαμάρι χε χε χε

χαχαχαχ εμένα πάλι μούγκα...:cool:

Kalamari ο άντρας μου μου πήρε τα υλικά για την quiche της myKelly, αλλά με πέθανες με την φώτο της πορτοκαλόπιτας,

είδα δε θέλει καθόλου κόπο, ούτε μίξερ :tongue:

Τυχαία έχω όλα τα υλικά και θα την κάνω αύριο, έρχομαι με φώτο!

Αύριο θα πάμε για καφέ, και το βράδυ σινεμά, οπότε πρίν ή μετά τη δουλειά θα τα κάνω.

Σκέφτομαι αν αξιωθώ και σηκωθώ πρωί να τα κάνω γιατί οπωσδήποτε θα δοκιμάσω και δε θέλω να τρώω βράδυ :|


-7.5 κιλά :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ έχω ένα ανοξείδωτο κ ένα γυάλινο πυρέξ, για δες μην έχεις κάτι παρόμοιο πχ ενα δυο εκ μικρότερο ή μεγαλύτερο.

μακάρι να μπορούσα να δώσω της κοπέλας, έχω άπειρα πυρεξ, άπειρα.

Μάλλον ήταν φτηνά όταν παντρεύτηκα :tongue:

Να ρωτήσω, πως ακριβώς μπορεί κανείς να τα χρησιμοποιήσει?

Νομίζω η μάνα μου βάζει σε αυτά φαγητά να τα διατηρεί ζεστά, όταν κάνει πολλά μαζί, και τα βάζει πχ στον φούρνο.

Λογικά δεν θέλει προθερμασμένο φούρνο. Αλλά τί άλλο μπορώ να τα κάνω? Να ψήσω όχι έτσι?

Πορτοκαλοπιτα έτοιμη :wink:

Και επίσης ξέχασα να γράψω, για να μην είναι τα φύλλα σα βραστά μέσα κάνω το εξής

Την συμβουλή να "ψήσω" ελαφρά το φύλλο μου την είχε δώσει μια συνάδελφος, το ανοίγω το πατσαβουριάζω λίγο με τα χέρια το βάζω στο φούρνο στους 60βαθμούς για 15-20 λεπτά στα 10λεπτά το αναποδογυρίζω να αρπάξει κα από την άλλη, ΠΡΟΣΟΧΗ μη σας καεί, κ μετά με τα χέρια το θρυμματίζω κ ότι δεν έχει θρυμματιστεί το κόβω με το ψαλίδι.

ε τώρα το έχω βέβαιο ότι θα το κάψω χαχαχαχαχχα θα δείξει αύριο, ανυπομονώ να την κάνω!! Αχχχχ υπέροχη δείχνει, ας μου δείχνει χάλια εμένα δε με νοιάζει, ωραία γεύση να έχει την πρώτη φορά μου φτάνεΙ!


-7.5 κιλά :D

Link to comment
Share on other sites

καλαμαριοοοοοοοοοοοον!!!!!!!

ερωτηση για τη τουρτα!!!!!!!

να υποθεσω οτι εχεις δυο ιδια ταψακια κ κανεις τα δυο παντασπανια? λοιπον εγω δεν εχω κ σκεφτομαι τα εξης....

1.φτιαχνω ενα με ολη τη ζυμη κ το κοβω στη μεση με το μαχαιρι του ψωμιου... αλλα ισως ειναι δυσκολο να το πετυχεις....

2.ψηνω το 1ο και μετα στο ιδιο ταψι ψηνω το 2ο... χρονοβορο κ ασυμφορο....

3.να αγορασω αλλα 2 ταψακια δε θελω με τη καμια! ααααν ομως εβρισκα 2 στρογγυλα τσερκια χωρις πατο ανοιγοκλειομενα στο μεγεθος που θελω καθε φορα???? πολυ ενδιαφερον εεεε??? αλλα πως κ που να το βρω.... αμαζον? πως να λεγεται το τσερκι αραγε?

τι λες???

Γιατί δεν παίρνεις αλουμινένια ταψάκια μιας χρήσης; βέβαια για να παίρνεις συνέχεια δε συμφέρει, καλύτερα τα τσέρκια.... ;)


ImnOp3.png p7gjp3.png

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι.

Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites

Σοφρίτο ψηφίζω κι εγώ! Τρελαίνομαι...:tongue: με πουρεδάκι λαδολέμονο ή πατατούλες τηγανιτές...μμμμμμμ!

Αν και το Γουέλιγκτον ψήνομαι καιρό τώρα να το φτιάξω, αλλά δεν το σηκώνει η όρεξη της παρέας μάλλον ... :rolleyes:


ImnOp3.png p7gjp3.png

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι.

Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites

μπουχχαχαχαχαχαχα ο παρλιαρος 26,40 ευρω..... http://coozina.gr/store/product.php?productid=2621

vicko 6,50 ευρω αλλα δε το φερνει πια.... κριμα.... http://www.offerland.gr/el/normal/offer/463/offer.aspx

Αυτό;

http://www.cookshop.gr/ProductDetail.aspx?nodeSerial=001001001002002002&nodeId=123&productId=756


ImnOp3.png p7gjp3.png

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι.

Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να μπορούσα να δώσω της κοπέλας, έχω άπειρα πυρεξ, άπειρα.

Μάλλον ήταν φτηνά όταν παντρεύτηκα :tongue:

Να ρωτήσω, πως ακριβώς μπορεί κανείς να τα χρησιμοποιήσει?

Μαρή dimmi, τι είν' αυτά που ρωτας; Κόντεψα να πνιγώ με τον καφέ πρωινιάτικα! :lol::lol::lol::lol:

Όσο για την κουζίνα... εμένα με βολεύει μια πολύ μεγάλη ενιαία σαλοκουζίνα (την έχω) με μια άλλη γυναίκα μέσα να μου μαγειρεύει. Κατά προτίμηση το καλαμαράκι. :tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...