Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/16/2024 at 7:18 PM, marmaki said:

      Απο online φαρμακείο δεν έκανες την παραγγελία; Ισως αν τους τηλ να προλαβαίνεις να την ακυρώσεις/αλλαξεις. Το έχω κανει, έχω αλλάξει παραγγελία που είχα κάνει μες στην ίδια μέρα 

      Impryl έχει πάρει κάποια κοπέλα? Είναι συμπλήρωμα για αυτές που έχουμε χαμηλή ΑΜΗ. Εγώ κοιτάζω τώρα να τα πάρω, έχουν κάποιο υψηλό κόστος αυτά τα χάπια. 

ΤΟ FUN CLUB TΟΥ κ. ΧΑΣΙΑΚΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας...Σήμερα την ώρα που περπατούσα αισθάνθηκα την κοιλιά μου να τεντώνει απίστευτα...σα να είχε γίνει τσιμέντο...Οταν έφτασα στο σπίτι πήρα στο ιατρείο και ήταν η αναστασία..μάλλον της είπα τι μου συνέβη και μου είπε να περιμένω και ΄τι θα με πάρουν αργότερα. Εχουν περάσει ήδη δυο ώρες και δε πήραν..Μήπως να ξαναπάρω? Φοβάμαι μήπως έχω αρχίσει να έχω συσπάσεις...αλλά δεν είμαι σιγουρη τι ακριβώς είναι αυτά τα τεντώματα της κοιλιάς...


dMxip3.png eNortjKzUjI0NjM2sFCyBlwwFXsC0g,,10.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γειά σας...Σήμερα την ώρα που περπατούσα αισθάνθηκα την κοιλιά μου να τεντώνει απίστευτα...σα να είχε γίνει τσιμέντο...Οταν έφτασα στο σπίτι πήρα στο ιατρείο και ήταν η αναστασία..μάλλον της είπα τι μου συνέβη και μου είπε να περιμένω και ΄τι θα με πάρουν αργότερα. Εχουν περάσει ήδη δυο ώρες και δε πήραν..Μήπως να ξαναπάρω? Φοβάμαι μήπως έχω αρχίσει να έχω συσπάσεις...αλλά δεν είμαι σιγουρη τι ακριβώς είναι αυτά τα τεντώματα της κοιλιάς...

Αγγέλα, ξαναπάρε. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι σημαντικό. Θυμάμαι ότι μια φίλη μου είχε από τον 6ο μήνα πετρώματα στην κοιλιά και όλα πήγαν καλά. Αν θεωρούσαν ότι είναι κάτι επικίνδυνο, θα σε είχαν πάρει τηλέφωνο, αλλά για να ησυχάσεις, ξαναπάρε.

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτα τα τσιμεντα τα ειχα κ εγω στην 1η αλλα δε γενναγα κ ειχα φαει ολες τις μερες κ αν δε μου στο παρω με καισσαρικη μου ειπε ο Χασ δε θα γεννησεις ποτε .

αλλα εχω φιλη μου που γεννησε κ τις 2 φορες της 6αμινα μωρα.ολα καλα να πανε.πολλες ευχες...

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera Koritsia.

Eimai sxetika kainouria sto parentscafe alla sxetika palia sto parents...

To parents htan auto pou me epeise na analavei thn genna toy 2ou paidiou mou o Kos Xasiakos.

Meta ta sxolia dusaresthmenwn manadwn omws sto troktiko shmera, exw arxisei kai provlimatizomai...

http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_3822.html

http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_7168.html

Ti trexei re koritsia?

Link to comment
Share on other sites

τα άρθρα αυτά αναφέρονται στη μη σωστη άσκηση της μαιευτικής από τον κύριο Χασιάκο καθώς επίσης και σε μια φιλοχρήματη συμπεριφορά....

το πολύ γνωστό όνομα του κου Χασιάκου που εχει προκύψει από τις τόσες γυναίκες που εχει ξεγεννήσει δε σημαίνει οτι ο άνθρωπος είναι θεός...ειναι άνθρωπος και κάνει λάθη και ειμαι τυχερή που δεν εκανε λάθος στη δική μου περίπτωση...ειδικά με τη δευτερη περίπτωση δεν πιστευω οτι φταιει αυτός μια που ειναι γυναικολογος και οχι νεογνολογος για να ξερει τι θα ειχε το εν λόγω μωρακι.

Σημερα πήγα στο ιατρειο για το τεστ ΠΑΠ μετα τον τοκετό...μαζι και μια φιλη η οποια ηθελε να ζητησει τη γνωμη του γιατι μετα από μια διακοπή κυησης στον 6ο μηνα λόγω συνδρομου...αλλοι γιατροι της λεγαν να προχωρησει σε νεα εγκυμοσυνη και άλλοι να βγαλει πρωτα τα ινομυωματα της...μολις ηταν η σειρα μας να μπουμε ο γιατρος εφυγε σφαιρα για να ξεγεννησει στο αρεταιειο...εμενα με ειδε η αννα μαρία και η φιλη μου περιμενε..την ειδε πρωτη φορα και δεν της πήρε χρηματα γιατι λεει περιμενε πολύ ωρα...ειμαι σιγουρη οτι δεν πήρε λεφτα από κανενα ραντεβού γιατι περιμενανε πολύ...ο ανθρωπος και κουραστηκε παραπάνω και δεν εβγαλε φράγκο....

εγω πήγα στο χασιάκο γιατι ο πρωην γιατρος μου δεν προσεξε στις εξετασεις μου πολυ ΣΟΒΑΡΟ προβλημα υγειας που μου προέκυψε, ενώ ο Χασιάκος το ειδε αμεσως με το φαξ που του εστειλα...ειχα μια εγκυμοσυνη υψηλού κινδυνου, γεννησα ενα υγιεστατο μωρακι και τον υπερευχαριστώ...μακάρι να μπορούσε να ειναι 100 % επιτυχης στα περιστατικά του...μακάρι για τις μανουλες και τα παιδάκια....


byXKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορει να εβγαζα και εγώ μισος αν αντιμετωπιζα τοσο σοβαρό πρόβλημα ειδικά οπως η δευτερη μανούλα...τι να πω...μπορει να μη φταιει ο γιατρος αλλα....

τεσπα..σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη..εναν φυσιολογικό τοκετό και ενα υγιεστατο μωράκι!


byXKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Τελικά πήγα χθες το βράδυ στο Αρεταίειο, όπως μου είπε η Αννα-Μαρία, με εξέτασε ενας γιατρός μου έκανε υπέρηχο και καρδιοτοκογράφημα το οποίο δεν έδειξε συσπάσεις...Βέβαια μόλις έφυγα από το νοσοκομείο πάλι άρχισα να αισθάνομαι την κοιλιά μου σαν μπετον...Θα το παρακολουθήσω και σήμερα. Ελπίζω να είναι απλώς το μωρό που σπρώχνει και τιποτα περισσότερο...Ο γιατρός πάντως χθες το βράδυ ήταν εκει. Απ' οτι είπε είχε γέννες και έφυγε από το ιατρείο και θα επέστρεφε πίσω μετα τις γέννες...Απορώ πως στέκεται στα πόδια του αυτός ο ανθρωπος. Ο Θεος να τον βοηθάει να έχει την υγεία του. Ισως θα ήταν καλύτερο να σταματήσει να αναλαμβάνει νέες περιπτώσεις και να τις στέλνει στους συνεργατες του...


dMxip3.png eNortjKzUjI0NjM2sFCyBlwwFXsC0g,,10.png
Link to comment
Share on other sites

tzia να χαιρεσαι το μωρακι σου.

Μαζι σου 100%. Ξερω επισης παρα πολλες παρομοιες περιπτωσεις με αυτες που προανεφερες για τον Χασ. για τα χρηματα κλπ κλπ. Κ δεν ειναι τυχαιο που πολλες κοπελες με προβληματα η χωρις,πανε στο γιατρο μας ακομη κ στον 8 οο μηνα! κ τις αναλαμβανει... Μακαρι ολοι οι γιατροι του κοσμου να ηταν πρωτα

Α Ν Θ Ρ Ω Π Ο Ι σαν τον Χασιακο. κ το να ριχνεις λασπη, ειναι το ευκολοτερο πραγμα.

μια κοπελια με 2 στην κοιλια κ πολλα προβληματα που δεν θελω να αναφερω κ εχοντας αλλαξει 2 η κ 3 γιατρους μου ειπε καποτε ''ξερεις ενας απο τους λογους που εμεινα στο χασιακο ποιος ηταν? επειδη ηταν ο μονος γιατρος που ειδε τα παιδια μου στον υπερηχο κ χαμογελασε....'' αυτη λοιπον η φραση μιλησε στην καρδια μου κ δεν νομιζω οτι θα την ξεχασω ποτε.

αν σημερα λοιπον υπαρχουν αγιοι, ο Δημητρης Χασιακος ειναι σιγουρα ενας απο αυτους......... καλησπερα.

Iολη που πηγες. any news?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να ξεκινήσει ένας πόλεμος κάποια στιγμή,γιατί ο Χασιάκος έχει δημιουργήσει μεγάλο όνομα και συμφέροντα άλλων γιατρών θίγονται!!Προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα αν δεν ακούσω και την άλλη άποψη.Για το φιλοχρήματο δεν το συζητώ,γιατί είναι κάτι που δεν ισχύει 100%!!Το έχω ζήσει σε προσωπικό επίπεδο πολλές φορές!!Γι αυτό αμφιβάλω λίγο για αυτές τις δημοσιεύσεις!!Όσο για την κοπέλα με το παιδάκι που είχε σύνδρομο μην ξεχνάμε ότι ούτε η αμνιοπαρακέντηση δεν τα καλύπτει όλα!!Υπάρχουν δεκάδες σύνδρομα που δε φαίνονται ούτε στους υπερήχους ούτε στην αμνιοπαρακέντηση!!Γι αυτό φωνάζω και ουρλιάζω στις κοπέλες που κάνουν αμνιοπαρακεντήσεις χωρίς λόγο ότι πχ ο αυτισμός δεν μπορεί να διαγνωστεί σε καμία περίπτωση και εμφανίζεται 1 στις 1.000 γεννήσεις,όσο περίπου και το σύνδρομο ντάουν!!Πόσο μάλλον αν ήταν σύνδρομο που συναντάται 1 στα 100.000!!Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα σε αυτή τη ζωή,ούτε οι γιατροί είναι θεοί!!Γι αυτό να κάνουμε και κανένα σταυρό μέχρι να γεννήσουμε!!Πάντως κρατώ τις επιφυλάξεις μου αν αυτά τα δημοσιεύματα είναι αληθινά ή απλώς κάποιοι προσπαθούν να του μαυρίσουν το όνομα!!

Αγγέλα μου,μήπως το σφίξιμο που νιώθεις είναι το μωράκι σου??Γιατί κι εγώ μερικές φορές όταν αλλάζει θέση η μπουμπού κάνει ένα βουνό σε ένα σημείο με το σωματάκι της και μετά πάλι αλλάζει θέση και χαλαρώνει η κοιλιά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και κάτι άλλο που μου "βρωμάει" στην υπόθεση είναι ότι όλες ξέρουμε πολύ καλά ότι στις προγεννητικές εξετάσεις ο Χασιάκος συνεργάζεται με τους γιατρούς του Embryocare και παλαιότερα στο Embryoart.Γιατί η συγκεκριμένη κυρία δεν αναφέρει κάτι για αυχενική ή β επιπέδου ή να κατηγορήσει πχ τον Ελευθεριάδη???Το αφήνει λες και ο Χασιάκος έκανε μόνο υπερήχους και απλώς δεν είδε κάτι και πού στον εγκέφαλο που κάνουμε τόοοοοοοοσες μετρήσεις!!!!!Δεν ξέρω πώς σας φαίνεται εσάς???

Link to comment
Share on other sites

Ευη μου πως είσαι? Το μπέμπάκι σου είναι σούπερ, έτσι? Κι εγώ εδώ και μια εβδομάδα που έχουν ξεκίνησει αυτά τα "πετρώματα" σκέφτομαι ότι είναι από τις κινήσεις του μωρού. Λέω μήπως σπρώχνει με τα χεράκια του ή τα ποδαράκια του αλλά χθες φοβήθηκα γιατι αυτό το πέτρωμα στο κέντρο της κοιλιάς διήρκεσε αρκετή ώρα, όση ώρα περπατούσα. Ενιωθα απίστευτη πίεση και γι' αυτό τηλεφώνησα στο γιατρό...Σήμερα είναι πιο ήρεμο το μωράκι αλλά θα το παρακολουθούμε. Εξάλλου, την άλλη εβδομάδα (3/5) έχω και το ντοπλερ.

Οσο για το άλλο θέμα των καταγγελιών θα ήθελα να πω το εξής. Η έλευση ενος παιδιού είναι συνυφασμένη με τη χαρά, την ελπίδα, το αίσθημα της ανανέωσης του ζευγαριού και πολλά άλλα ευχάριστα συναισθήματα. Κατανοώ, γι' αυτό, απόλυτα τη στενοχώρια και ενδεχομένως την οργή, που αισθάνονται οι άνθρωποι αυτοί, που το ονειρό τους να αποκτήσουν ένα παιδί μετετράπη σε ένα βασανιστήριο, έναν πραγματικό γολγοθα, από τον οποίο δε μπορούν ν' απαλλαγούν..Και φυσικά σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ο πρώτος υποψήφιος για να αποδωθούν οι σχετικές ευθύνες είναι πάντα ο γιατρός...Πολλοι γιατροί, που θεωρούνται κορυφαίοι στις ειδικότητες τους αντιμετωπίζουν κατηγορίες παρόμοιες και οι σχετικές υποθέσεις φθάνουν τις περισσότερες φορές στις αίθουσες των δικαστηρίων. Ωστόσο, πρέπει πάντα να έχουμε στο μυαλό μας ότι και οι γιατροί δυστυχώς είναι άνθρωποι και ακόμα και αν εξαντλούν τον επαγγελματισμό τους και την ευσυνειδησία τους δεν αποκλέιεται κατά την άσκηση του έργου τους να υποπέσουν σε λάθη ή παραλέιψεις ή να τελέσουντην ιατρική πράξη αρτια και παρόλα αυτά να επέλθει μια αδόκητη συνέπεια. Η ίδια η ιατρική από τη φύση της είναι μια επιστήμη εμπειρική, στηρίζεται κατά πολύ στα στατιστικά αποτελέσματα και δεν υπάρχει ουτε μια ιατρική πράξη που να εγγυάται 100% επιτυχία...Ακόμα και σε περιπτώσεις που θεωρούνται απλές ιατρικές πράξεις, όπως λ.χ. η εξαγωγή ενος δοντιού από τον οδοντιατρό, υπάρχει κίνδυνος ο ασθενής να παρουσιάσει κάποια επιπλόκή, να πάθει μόλυνση ή ακόμα και κάτι χειρότερο. Εν ολίγοις λοιπόν και για να μην μακρυγορώ θα ήθελα να πώ ότι όσο καλός και να είναι ένας γιατρός και όσο καλά και να κάνει τη δουλειά του, πρέπει να ευχόμαστε να μην ανήκουμε εμεις στις περιπτώσεις που συνιστούν στατιστικά απομακρυσμένες πιθανότητες αλλά πάντως πιθανότητες...Κατά το λαικότερον είναι να μη σου τύχει...


dMxip3.png eNortjKzUjI0NjM2sFCyBlwwFXsC0g,,10.png
Link to comment
Share on other sites

Αγγέλα μου,η απάντησή σου ήταν άψογη!!Ακριβώς αυτό συμβαίνει!!Αυτός ήταν και ο λόγος που παλαιότερα αν θυμάσαι που είχαμε συζητήσει για το θέμα της αμνιοπαρακέντησης τελικά δεν προχώρησα!!Γιατί λέω αν είναι να τύχει κάτι (και χωρίς ενδείξεις) μπορεί να τύχει ακόμα κι αν κάνω την αμνιοπαρακέντηση που δεν καλύπτει και το πιο απομακρυσμένο σύνδρομο!!Όλες οι κοπέλες θέλουμε να είναι υγιές το μωράκι μας!!Τώρα αν μας τύχει τέτοια ατυχία τι θα κάνουμε??Δε θα το αγαπάμε??Θα το αγαπάμε και πολύ μάλιστα!!Εγώ τονίζω όμως για άλλη μια φορά ότι μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρει τίποτα για προγεννητικό έλεγχο,όταν ξέρουμε όλες εδώ μέσα ότι ο Χασιάκος δεν κάνει τα ειδικά υπερηχογραφήματα!!Και άλλωστε όταν θέλουμε να ρωτήσουμε κάτι για τις μετρήσεις τον Ελευθεριάδη θα πάρουμε τηλέφωνο όχι τον Χασιάκο (εγώ όταν είχα απορία για μία μέτρηση τον Ελευθεριάδη πήρα και όχι τον Χασιάκο).Ο Χασιάκος παρακολουθεί την ανάπτυξη του μωρού,είναι μαιευτήρας!!

Έχω την εντύπωση ότι είναι το μωράκι σου!!Είναι μεγάλα πια και όταν αλλάζουν θέση τεντώνουν τη μήτρα!!Μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά αν παρατηρήσεις όταν νιώθεις αυτό το σφίξιμο, αν διογκώνεται σε αυτό το σημείο η κοιλιά σου (που οφείλεται ότι βάζει την πλατούλα του ή τον ποπουδάκι του πχ) ή αν η κοιλιά παραμένει ίδια και απλώς σφίγγεται η περιοχή και πονάς τότε είναι συσπάσεις.Όταν αλλάζει θέση η μπέμπα μου τεντώνει και διογκώνεται η κοιλιά μου και σε αυτό το σημείο βλέπω πεντακάθαρα ένα τμήμα του σώματός της και όταν της κάνω χαδάκια στο σημείο αυτό μαζεύεται και τότε μετά από λίγο η κοιλιά μου χαλαρώνει!!Για παρατήρησέ το αυτό αν σου συμβαίνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα.

Διάβασα όλες τις σημερινές δημοσιεύσεις το πρωί στο γραφείο αλλά δεν είχα χρόνο να απαντήσω. Ούτε και τώρα έχω χρόνο.

Όμως συμφωνώ με όλες τις προλαλήσασες, τη Τζία, τη Μαίρη, την Εύη26, την Αγγέλα74 και όποια άλλη έγραψε.

Έχω να προσθέσω ότι κάθε γιατρός μπορεί να έχει μια άτυχη στιγμή στην καριέρα του και σίγουρα έχει συμβεί και στον κ. Χασιάκο. Η προσφορά του καθενός συνεκτιμάται από πολλές παραμέτρους και δεν στεκόμαστε μόνο και μόνο σε κάποια άσχημα περιστατικά. Σίγουρα η μητέρα που γέννησε το μωράκι με το σύνδρομο down είναι δικαιολογημένη να πνέει μένεα εναντίον του κ. Χασιάκου, αλλά εγώ θα ήθελα να γνωρίζω και την άλλη πλευρά και γενικώς θα ήθελα να γνωρίζω αντικειμενικές λεπτομέρειες. Όταν συγγενικό μου ζευγάρι γέννησε μωρό με ένα σπάνιο σύνδρομο, δεν τα έβαλαν με το γιατρό (δεν έχουν γιατρό τον κ. Χασιάκο). Το σύνδρομο αυτό είναι εξαιρετικά σπάνιο. Βέβαια, το λάθος ήταν ότι δεν κάνανε αμνιοπαρακέντηση, παρότι η κοπέλα ήταν 37 ετών αλλά θεώρησαν ότι όλα θα πάνε καλά. Τελικά, δεν πήγαν καλά. Όμως δεν γνωρίζω αν ο γιατρός τους είδε κάποιες ενδείξεις και τους πίεσε για άμνιο κι αυτοί απλώς αρνήθηκαν ή αν ο γιατρός τους είπε ότι δεν χρειάζεται να κάνουν άμνιο, γιατί δεν βλέπει κάτι ανησυχητικό.

Όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο κ. Χασιάκος ζήτησε το ποσό της αμοιβής του έτσι "στεγνά". Γνωρίζοντας δεκάδες γυναίκες στον κύκλο μου που δεν τους έχει πάρει ούτε ευρώ για τον τοκετό, δεν μπορώ να πιστέψω ότι το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν να πάρει τα 1.000 ευρώ.

Και κάτι άλλο: του κ. Χασιάκου του γίνεται πόλεμος μέσα από το ίδιο το Αρεταίειο, από τους ίδιους τους συναδέλφους του, οι οποίοι δεν τον κατηγορούν ευθέως αλλά με φερέφωνα μαίες και νοσηλεύτριες διαδίδουν φήμες. Και έχω υπόψη μου 2-3 περιστατικά. Μάλιστα σε μία περίπτωση μου ειπώθηκε ότι ο κ. Χασιάκος παίρνει λίγα λεφτά, για να έχει πολλή πελατεία και σε άλλη περίπτωση ότι πηγαίνει πολλές γυναίκες στο Αρεταίειο, για να αναρριχηθεί στην έδρα του τακτικού καθηγητή. Τότε ήταν επίκουρος καθηγητής, τώρα είναι αναπληρωτής και στο μέλλον ίσως γίνει και τακτικός, όμως σίγουρα θα γίνει με το σπαθί του και την επιστημονική του αξία και όχι με γνώμονα το πόσες γυναίκες φέρνει στο Αρεταίειο.

Link to comment
Share on other sites

Ιόλη μου,μίλησες σωστά!!Κι εγώ έχω ακούσει ότι δέχεται πόλεμο μέσα από το Αρεταίειο για τις κλίνες,για τα λεφτά που παίρνει και για τα λεφτά που δεν παίρνει.Επίσης το άδικο της υπόθεσης είναι ότι κατηγορείται ότι του ξέφυγε όχι παιδάκι με σύνδρομο ντάουν που εμφανίζεται 1:700-1.000 γεννήσεις,αλλά ένα άλλο σύνδρομο που δεν το ονομάζει καν και εμφανίζεται 1:100.000.Δηλαδή ΈΛΕΟΣ!!Και αλήθεια να είναι οι γιατροί δεν είναι θεοί!!Μη δουν άνθρωπο να πάει να αγιάσει...Το συμφέρον κυβερνά τα πάντα!!!!!!!!

Να τον κατηγορούν για οτιδήποτε άλλο έχουν δικαίωμα αλλά για τα λεφτά??????για τα λεφτά???????Από εκεί πιστεύω ότι υπάρχει δάχτυλος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...