Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/16/2024 at 7:18 PM, marmaki said:

      Απο online φαρμακείο δεν έκανες την παραγγελία; Ισως αν τους τηλ να προλαβαίνεις να την ακυρώσεις/αλλαξεις. Το έχω κανει, έχω αλλάξει παραγγελία που είχα κάνει μες στην ίδια μέρα 

      Impryl έχει πάρει κάποια κοπέλα? Είναι συμπλήρωμα για αυτές που έχουμε χαμηλή ΑΜΗ. Εγώ κοιτάζω τώρα να τα πάρω, έχουν κάποιο υψηλό κόστος αυτά τα χάπια. 

ΤΟ FUN CLUB TΟΥ κ. ΧΑΣΙΑΚΟΥ


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα..ειμαι μονη στο σπιτι κ εχω τρελαθει απο την αγωνια μου...ενω ημουν μια χαρα κ ολη την ημερα σχεδον ξαπλα..σηκωθηκα κ χαζευα στο λαπτοπ...ξαφνικα αισθανομαι απο κατω να βγαινει κατι κ λεω,υγρα θα ειναι κ κοιταζω κ βλεπω καθαρο αιμα...τρεχω εντρομη στο μπανιο σκουπιζομαι κ πεφτουν κ 2-3 σταγονες καθαρο αιμα...12 το βραδυ κ ο αντρας μου ειναι νυχτα....ετρεμα ολοκληρη..σκουπιζομαι φορω σερβιετακι κ απο τοτε μεχρι στιγμης δεν εχω ξαναδει κατι...λετε να με πιασει κατι την νυχτα κ ειμαι εντελως μονη μου???τι να ειναι τωρα αυτο???κ δεν εχω τιποτα πονο στην κοιλια προς το παρον τουλαχιστον..τι να κανω ....δεν ξερω....κ που να βρω γιατρο τετοια ωρα...

Λάμπη μου συγνώμη που δεν ήμουν στο forum χθες, για να σε καθυσυχάσω και εγώ είχα αίμα την 10η εβδομάδα και ο γιατρός μας μου έδωσε Utrogestan.

Σε μία εβδομάδα από όταν άρχισα να τα παίρνω, το αίμα σταμάτησε και δεν ξαναφάνηκε.

Γράψε τι έγινε τελικά, έχω αγωνία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aγγέλα74 μην αγχώνεσαι καθόλου και εγώ είχα σακχαρώση διαβήτη κύησης, που μου παρουσιάστηκε στο τέλος της 27ης εβδομάδας. Είναι απλά μία αντίδραση του οργανισμού που έχει " τρελλαθεί" τελείως με την εγκυμοσύνη ! Το αστείο είναι ότι μέχρι τέλους, στις απλές βιοχημικές εξετάσεις το σάκχαρό μου ήταν μονίμως στο 70 !!!!!

Τέλος πάντων, δεν είναι τίποτα, θα κάνεις δίαιτα, δηλαδή θα τρως μικρά και συχνά γεύματα, καθόλου γλυκά :mad: και αυτό για να μην γεννηθεί τεράστιο το μωρό. Εσένα ποια τιμή είναι ανεβασμένη ; Εμένα ήταν η δεύτερη τιμή, αυτή στα 60 λέπτά.

Ακολούθησα την δίαιτα που μου έδωσε η ενδοκρινολόγος που μου σύστησε ο γιατρός μας.

Τελικά το "μπισκοτοζουζουνάκι" γεννήθηκε την 38η εβδομάδα + 5 ημέρες και ήταν μόνο 2600 κιλά, τόσο μικρούλι, σαν μινιατούρα ! Ο γιατρός μας ευτυχισμένος που γεννήθηκε μικρό το μωρό, εγώ να έχω μετανοιώσει που όλο τον καιρό ακολοθούσα πιστά την δίαιτα και δεν έκανα καθόλου παρασπονδίες !

Ααααα και σε ολη την εγκυμοσύνη πήρα μόνο 8 κιλά !

Ηλιαχτίδα μου καταλαβαινεις πως αισθάνθηκα την ώρα που πήρα τα αποτελέσματα...γιατι η αλήθεια είναι πως κι εμένα το σάκχαρο νηστείας μέχρι τώρα κυμαινόταν στο 78-79 και γενικώς έχω πάρει 8 κιλά που δεν είναι πολλά ενώ, εξάλλου, γλυκά έτρωγα πολύ σπάνια. Εγώ είχα πρόβλημα στην 2η ώρα, που παρέμεινε το σάκχαρο στα 163 (όπως και την 1η ώρα) και στην 3η που έπεσε μεν, αλλά στα 144 με όριο το 140...Πήγα χθες στη διαβητολογο, που μου σύστησε ο γιατρός μας (μαλλον στην ίδια πήγαμε) και ήταν καθησυχαστική. Μου είπε ότι με διαιτα δεν θα υπάρξει προβλημα. Ξεκίνησα σήμερα και τις μετρήσεις με το μηχανηματάκι. Ελπίζω όλα να πάνε καλά...:oops:


dMxip3.png eNortjKzUjI0NjM2sFCyBlwwFXsC0g,,10.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα..ειμαι μονη στο σπιτι κ εχω τρελαθει απο την αγωνια μου...ενω ημουν μια χαρα κ ολη την ημερα σχεδον ξαπλα..σηκωθηκα κ χαζευα στο λαπτοπ...ξαφνικα αισθανομαι απο κατω να βγαινει κατι κ λεω,υγρα θα ειναι κ κοιταζω κ βλεπω καθαρο αιμα...τρεχω εντρομη στο μπανιο σκουπιζομαι κ πεφτουν κ 2-3 σταγονες καθαρο αιμα...12 το βραδυ κ ο αντρας μου ειναι νυχτα....ετρεμα ολοκληρη..σκουπιζομαι φορω σερβιετακι κ απο τοτε μεχρι στιγμης δεν εχω ξαναδει κατι...λετε να με πιασει κατι την νυχτα κ ειμαι εντελως μονη μου???τι να ειναι τωρα αυτο???κ δεν εχω τιποτα πονο στην κοιλια προς το παρον τουλαχιστον..τι να κανω ....δεν ξερω....κ που να βρω γιατρο τετοια ωρα...

Ελπίζω όλα να πήγαν καλά. Πες μας τι έγινε....


dMxip3.png eNortjKzUjI0NjM2sFCyBlwwFXsC0g,,10.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα..ειμαι μονη στο σπιτι κ εχω τρελαθει απο την αγωνια μου...ενω ημουν μια χαρα κ ολη την ημερα σχεδον ξαπλα..σηκωθηκα κ χαζευα στο λαπτοπ...ξαφνικα αισθανομαι απο κατω να βγαινει κατι κ λεω,υγρα θα ειναι κ κοιταζω κ βλεπω καθαρο αιμα...τρεχω εντρομη στο μπανιο σκουπιζομαι κ πεφτουν κ 2-3 σταγονες καθαρο αιμα...12 το βραδυ κ ο αντρας μου ειναι νυχτα....ετρεμα ολοκληρη..σκουπιζομαι φορω σερβιετακι κ απο τοτε μεχρι στιγμης δεν εχω ξαναδει κατι...λετε να με πιασει κατι την νυχτα κ ειμαι εντελως μονη μου???τι να ειναι τωρα αυτο???κ δεν εχω τιποτα πονο στην κοιλια προς το παρον τουλαχιστον..τι να κανω ....δεν ξερω....κ που να βρω γιατρο τετοια ωρα...

Λάμπη μου,

ελπίζω όλα να πήγαν καλά. Όταν ηρεμήσεις και μπορείς γράψε μας τα νέα σου

Έχε πάντως στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι μπορείς να επικοινωνείς με το γιατρό μας ότι ώρα και να είναι.

Πολλά φιλιά


"Λέτε: είναι κουραστικό να συναναστρέφεσαι παιδιά".

Έχετε δίκιο.

Προσθέτετε: γιατί πρέπει να κατέβεις στο επίπεδό τους, να σκύψεις, να λυγίσεις, να γίνεις μικρός.

Εδώ έχετε άδικο.

Δεν είναι αυτό που κουράζει πιο πολύ.

Φταίει μάλλον το ότι είστε υποχρεωμένοι να φτάσετε στο ύψος των συναισθημάτων τους.

Να τεντωθείτε, να μακρύνετε, να σηκωθείτε στις μύτες των ποδιών.

Για να μην τα πληγώσετε".

JANUSZ KORCZAK

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηλιαχτίδα μου καταλαβαινεις πως αισθάνθηκα την ώρα που πήρα τα αποτελέσματα...γιατι η αλήθεια είναι πως κι εμένα το σάκχαρο νηστείας μέχρι τώρα κυμαινόταν στο 78-79 και γενικώς έχω πάρει 8 κιλά που δεν είναι πολλά ενώ, εξάλλου, γλυκά έτρωγα πολύ σπάνια. Εγώ είχα πρόβλημα στην 2η ώρα, που παρέμεινε το σάκχαρο στα 163 (όπως και την 1η ώρα) και στην 3η που έπεσε μεν, αλλά στα 144 με όριο το 140...Πήγα χθες στη διαβητολογο, που μου σύστησε ο γιατρός μας (μαλλον στην ίδια πήγαμε) και ήταν καθησυχαστική. Μου είπε ότι με διαιτα δεν θα υπάρξει προβλημα. Ξεκίνησα σήμερα και τις μετρήσεις με το μηχανηματάκι. Ελπίζω όλα να πάνε καλά...:oops:

Nα έχεις υπόψη σου ότι όταν ξεκινήσεις την δίαιτα θα χάσεις γύρω στα 2 κιλά, μετά όμως το βάρος σου θα σταθεροποιηθεί. Νομίζω ότι μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης δεν θα ξεπεράσεις τα 10 κιλά. Αυτό είναι καλό, γιατί το μωρό θα είναι μικρό και θα γεννήσεις εύκολα.

Μην τρελένεσαι και πολύ με την καθημερινή μέτρηση του σακχάρου .... άκου που σου λέω, εγώ και έξω έβγαινα και σε εστιατόρια έτρωγα !!!!

Αν έχεις χρόνο και χρήμα, ξεκίνησε ελαφριά άσκηση, yoga ή pilates για εγκυμονούσες θα ρίξει πολύ τις τιμές του σακχαρου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια κ ευχαριστω για το ενδιαφερον σας..τελικα απο εκεινη την στιγμη κ μετα δεν ξανα εβγαλα τιποτα μονο τωρα το πρωι στο σκουπισμα κατι καφε,εντελως καφε αυτη την φορα..ουτε να πονεσω καθολου,κανενα αλλο σημαδι..τον γιατρο ντραπηκα εκεινη την ωρα να του τηλ..ευτυχως εφυγε ο αντρας μου απο την δουλεια κ ηρθε κ με ηρεμησε λιγο..το στηθος μου ειναι πρισμενο κ αυτο για εμενα ειναι αρκετα σημαντικο κ καλο σημαδι..εκτος κ αν η σημερινη μερα μου επιφυλασει αλλα....θα τηλ αργοτερα στο ιατρειο του γιατρου να δω τι θα μου πουν..τα ουτρογκεσταν τα παιρνω ουτος η αλλος απο την αρχη...2 των 200 την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια κ ευχαριστω για το ενδιαφερον σας..τελικα απο εκεινη την στιγμη κ μετα δεν ξανα εβγαλα τιποτα μονο τωρα το πρωι στο σκουπισμα κατι καφε,εντελως καφε αυτη την φορα..ουτε να πονεσω καθολου,κανενα αλλο σημαδι..τον γιατρο ντραπηκα εκεινη την ωρα να του τηλ..ευτυχως εφυγε ο αντρας μου απο την δουλεια κ ηρθε κ με ηρεμησε λιγο..το στηθος μου ειναι πρισμενο κ αυτο για εμενα ειναι αρκετα σημαντικο κ καλο σημαδι..εκτος κ αν η σημερινη μερα μου επιφυλασει αλλα....θα τηλ αργοτερα στο ιατρειο του γιατρου να δω τι θα μου πουν..τα ουτρογκεσταν τα παιρνω ουτος η αλλος απο την αρχη...2 των 200 την ημερα...

Κοριτσάκι μου γλυκό θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά,

πραγματικά όμως δεν πρέπει να ντρέπεσαι να επικοινωνήσεις με το γιατρό μας. Την επόμενη φορά που θα τον δεις ρώτησέ τον και θα σε ξε-αγχώσει ο ίδιος.

Φιλιά


"Λέτε: είναι κουραστικό να συναναστρέφεσαι παιδιά".

Έχετε δίκιο.

Προσθέτετε: γιατί πρέπει να κατέβεις στο επίπεδό τους, να σκύψεις, να λυγίσεις, να γίνεις μικρός.

Εδώ έχετε άδικο.

Δεν είναι αυτό που κουράζει πιο πολύ.

Φταίει μάλλον το ότι είστε υποχρεωμένοι να φτάσετε στο ύψος των συναισθημάτων τους.

Να τεντωθείτε, να μακρύνετε, να σηκωθείτε στις μύτες των ποδιών.

Για να μην τα πληγώσετε".

JANUSZ KORCZAK

Link to comment
Share on other sites

Nα έχεις υπόψη σου ότι όταν ξεκινήσεις την δίαιτα θα χάσεις γύρω στα 2 κιλά, μετά όμως το βάρος σου θα σταθεροποιηθεί. Νομίζω ότι μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης δεν θα ξεπεράσεις τα 10 κιλά. Αυτό είναι καλό, γιατί το μωρό θα είναι μικρό και θα γεννήσεις εύκολα.

Μην τρελένεσαι και πολύ με την καθημερινή μέτρηση του σακχάρου .... άκου που σου λέω, εγώ και έξω έβγαινα και σε εστιατόρια έτρωγα !!!!

Αν έχεις χρόνο και χρήμα, ξεκίνησε ελαφριά άσκηση, yoga ή pilates για εγκυμονούσες θα ρίξει πολύ τις τιμές του σακχαρου.

Γιόγκα κάνω από τέλος 4ου μήνα...Γι αυτό σου λέω ότι το πήρα λιγακι επί πόνου, διότι έκανα και γυμναστική και έτρωγα προσεκτικά και μετρημένα αλλά φαινεται οι ορμόνες κάνουν τα δικά τους...:(


dMxip3.png eNortjKzUjI0NjM2sFCyBlwwFXsC0g,,10.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια κ ευχαριστω για το ενδιαφερον σας..τελικα απο εκεινη την στιγμη κ μετα δεν ξανα εβγαλα τιποτα μονο τωρα το πρωι στο σκουπισμα κατι καφε,εντελως καφε αυτη την φορα..ουτε να πονεσω καθολου,κανενα αλλο σημαδι..τον γιατρο ντραπηκα εκεινη την ωρα να του τηλ..ευτυχως εφυγε ο αντρας μου απο την δουλεια κ ηρθε κ με ηρεμησε λιγο..το στηθος μου ειναι πρισμενο κ αυτο για εμενα ειναι αρκετα σημαντικο κ καλο σημαδι..εκτος κ αν η σημερινη μερα μου επιφυλασει αλλα....θα τηλ αργοτερα στο ιατρειο του γιατρου να δω τι θα μου πουν..τα ουτρογκεσταν τα παιρνω ουτος η αλλος απο την αρχη...2 των 200 την ημερα...

Λάμπη μου πάντως να παίρνεις το γιατρό ακόμα και αν είναι 3 τη νυχτα. Κι εγώ είμαι δυστακτική γενικώς αλλά τον τέταρτο μήνα που είχα έναν περιεργο πονο χαμηλά στην κοιλιά πήγα 3 η ώρα στο ΛΗΤΩ. Ηταν εκει ένας γυναικολογος με εξετασε, προσπάθησε να βρει τον Χασιακο αλλά επειδη δεν απαντουσε πηρε την Αννα -Μαρία και την άλλη μέρα πήγα στο Αρεταιειο και με είδε και ο ίδιος...Αν είναι νύχτα και αισθανθεις ότι κατι δεν πάει καλα να παιρνεις το γιατρό ή πηγαινε στην αναγκη και στο νοσοκομείο (ΛΗΤΩ η ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ). Σιγουρα θα υπάρχει κάποιος γιατρός εκει για να σε εξετασει και να δει αν είναι σοβαρό ή οχι...


dMxip3.png eNortjKzUjI0NjM2sFCyBlwwFXsC0g,,10.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια κ ευχαριστω για το ενδιαφερον σας..τελικα απο εκεινη την στιγμη κ μετα δεν ξανα εβγαλα τιποτα μονο τωρα το πρωι στο σκουπισμα κατι καφε,εντελως καφε αυτη την φορα..ουτε να πονεσω καθολου,κανενα αλλο σημαδι..τον γιατρο ντραπηκα εκεινη την ωρα να του τηλ..ευτυχως εφυγε ο αντρας μου απο την δουλεια κ ηρθε κ με ηρεμησε λιγο..το στηθος μου ειναι πρισμενο κ αυτο για εμενα ειναι αρκετα σημαντικο κ καλο σημαδι..εκτος κ αν η σημερινη μερα μου επιφυλασει αλλα....θα τηλ αργοτερα στο ιατρειο του γιατρου να δω τι θα μου πουν..τα ουτρογκεσταν τα παιρνω ουτος η αλλος απο την αρχη...2 των 200 την ημερα...

Ουφ ! Τέλος καλό, όλα καλά ! :D

Πάντως Λάμπη μου, τον γιατρό μας μπορείς να τον παίρνεις τηλέφωνο κάθε ώρα και στιγμή ! Φαντάσου ότι εγώ πέρισυ το 15Αύγουστο τον πήρα τηλέφωνο και απάντησε αμέσως, παρ' όλο που ήταν διακοπές και ντρεπόμουν τόσο πολύ που τον ενοχλούσα :oops: (ο γιατρός μας βέβαια ήταν άνετος και καθησυχαστικός), ενώ δύο μέρες αργότερα με πήρε τηλέφωνο και ο ίδιος να δει τι γίνεται !!!!

Σε περίπτωση που την επόμενη φορά δεν θα αισθάνεσαι καλά ή θα είσαι πολύ αγχωμένη, πήγαινε αμέσως στο Αρεταίειο, χωρίς ραντεβού, στο κτίριο του "Μαγγίνειου Μαιευτήριου" του Νοσοκομείου, στην παραλαβή των επιτόκων και εκεί ο γιατρός στην υποδοχή θα ενημερώσει ο ίδιος τον γιατρό μας. Μην ντρέπεσαι το έχω κάνει και μόλις είπα το όνομα του γιατρού μας, αμέσως κινητοποιήθηκαν όλοι και ο γιατρός μας εμφανίστηκε αμέσως και από το πουθενά !

Link to comment
Share on other sites

Γιόγκα κάνω από τέλος 4ου μήνα...Γι αυτό σου λέω ότι το πήρα λιγακι επί πόνου, διότι έκανα και γυμναστική και έτρωγα προσεκτικά και μετρημένα αλλά φαινεται οι ορμόνες κάνουν τα δικά τους...:(

Εγώ έκανα yoga και pilates από πριν μείνω έγκυος, φαντάσου ....

Πάντως μην αγχώνεσαι, δεν πρόκειται να σου αυξηθεί και άλλο το σάκχαρο αφού κάνεις γυμναστική και δίαιτα ! Το ξέρω εκ πείρας !

Εξάλλου δες το θετικά, θα πάρεις λίγα κιλά που μετά την εγκυμοσύνη θα τα χάσεις γρήγορα ! Εγώ τα έχασα σε λιγότερο από ένα μήνα, μετά την γέννα !

Πάντως καταλαβαίνω το άγχος σου, να φανταστείς όταν πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης πήγα τρέχοντας στον γιατρό μας και έκλαιγα, ενώ αυτός γέλαγε !

Και μία συμβουλή, απέφυγε να τρως ρύζι ακόμη και αν είναι ολικής άλεσης, μία κουπα του καφέ αρκεί για να ανεβάσει μέσα σε μία ώρα το σακχαρώδη διαβήτη κύησης στα ύψη !

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,δεν ξερω εαν εχει τυχει και σε σας αλλα βρε κοριτσια εχω παρα πολλες ζαλαδες,στην πρωτη μου εγκυμοσυνη καμια σχεση,τωρα πολυ ατονια ζαλαδα και νυστα!ειναι φυσιολογικο?ο χασιακος μου εκλεισε ραντεβου στης 6 μαιου που θα μπορουμε να ακουσουμε την καρδουλα του!!:D λετε να τον παρω τηλ και να του πω το πως αισθανομαι η ειναι εντελως φυσιολογικο?αααααχ ας μου πει καποια....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,δεν ξερω εαν εχει τυχει και σε σας αλλα βρε κοριτσια εχω παρα πολλες ζαλαδες,στην πρωτη μου εγκυμοσυνη καμια σχεση,τωρα πολυ ατονια ζαλαδα και νυστα!ειναι φυσιολογικο?ο χασιακος μου εκλεισε ραντεβου στης 6 μαιου που θα μπορουμε να ακουσουμε την καρδουλα του!!:D λετε να τον παρω τηλ και να του πω το πως αισθανομαι η ειναι εντελως φυσιολογικο?αααααχ ας μου πει καποια....

Ολγάκι28, είναι φυσιολογικότατο, μην ανησυχείς καθόλου. Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Μια φίλη μου μού έλεγε ότι στην πρώτη της εγκυμοσύνη δεν είχε καθόλου ναυτίες και στη δεύτερη είχε από την αρχή ναυτίες και ζαλάδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...