Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Επιτροπή ΙΚΑ για εξωσωματικη


Recommended Posts

Παλια απο οσο μου εχουν πει εγραφε ο γιατρος τα φαρμακα δηθεν για προκληση ωορηξιας κ ουτε επιτροπες ουτε τιποτα..τωρα ταλαιπωρια κ για σπερματεγχυνση?

Παντως οι εξετασεις που εκανα λογω επιτροπης αποδειχτηκαν απαραιτητες.ακομα κ αν στη σαλπιγγογραφια κοντευα να λιποθυμησω απο το φοβο!!!

Πραγματικά παλαιοτερα δεν χρειαζοταν επιτροπη για να παρουν φαρμακα για προκληση ωορρηξιας...τωρα ειναι καινουργιες ιδεες αυτες που ειχαν....

Οι εξετασεις φυσικά και ειναι απαραιτητες αλλα νομιζω πως οι περισσοτερες γυναικες τις εχουν ηδη κανει, πχ σαλπιγγογραφια νομιζω εχουν κανει ολες οσες εχουν μια υποψια πως κάτι συμβαινει με την γονιμοτητα τους.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κάπου διάβασα οτι γινεται χωρίς να περάσεις επιτροπή για τα φάρμακα αν έχεις περάσει ήδη μια φορά για την πρώτη προσπάθεια απλα δεν το βρίσκω... μηπως γνωρίζει καμιά να μου πει. Α ρε τι τραβαμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Κοριτσια μολις αρχισα να το ψαχνω.

Θελω να σας θεσω μερικα ερωτηματα γιατι αχγωθηκα παρα πολυ με αυτα που διαβασα.

  1. Πρωτον γνωριζετε εαν υπαρχει καποια προτεραιοτητα σε μεγαλυτερης ηλικιας ανω τα 40 ατομα, για να περασεις απο την επιτροπη?
  2. Πρεπει να μαζεψεις ολα τα διακαιολογητικα και μετα να κλεισεις ραντεβου?
  3. Η υπαρχει και η δυνατοτητα να κλεισεις και μετα να τα μαζεψεις και να τα στειλεις. Γιατι αντε να πεισουμε τους αντρες για σπερομοδιαγραμμα.
  4. Ποσα χρηματα δικαιολογουν? Για φαρμακα και για το γιατρο εξωσωματικης?
  5. Εαν δεν κανουμε ολοκληρη αυτη τη διαδικασια γιατι περιοριζομαστε απο χρονο και τλπ.
    Τιποτα δεν παιρνουμε??

Ευχαριστω πολυ ολες σας.

Link to comment
Share on other sites

κάπου διάβασα οτι γινεται χωρίς να περάσεις επιτροπή για τα φάρμακα αν έχεις περάσει ήδη μια φορά για την πρώτη προσπάθεια απλα δεν το βρίσκω... μηπως γνωρίζει καμιά να μου πει. Α ρε τι τραβαμε.

Αν καταλαβα σωστα λες για την αγορα φαρμακων για δευτερη προσπαθεια?Με το χαρτι της επιτροπης αγοραζεις φαρμακα για 2 προσπαθειες.


yBnwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Κοριτσια μολις αρχισα να το ψαχνω.

Θελω να σας θεσω μερικα ερωτηματα γιατι αχγωθηκα παρα πολυ με αυτα που διαβασα.

  1. Πρωτον γνωριζετε εαν υπαρχει καποια προτεραιοτητα σε μεγαλυτερης ηλικιας ανω τα 40 ατομα, για να περασεις απο την επιτροπη?
  2. Πρεπει να μαζεψεις ολα τα διακαιολογητικα και μετα να κλεισεις ραντεβου?
  3. Η υπαρχει και η δυνατοτητα να κλεισεις και μετα να τα μαζεψεις και να τα στειλεις. Γιατι αντε να πεισουμε τους αντρες για σπερομοδιαγραμμα.
  4. Ποσα χρηματα δικαιολογουν? Για φαρμακα και για το γιατρο εξωσωματικης?
  5. Εαν δεν κανουμε ολοκληρη αυτη τη διαδικασια γιατι περιοριζομαστε απο χρονο και τλπ.
    Τιποτα δεν παιρνουμε??

Ευχαριστω πολυ ολες σας.

Λοιπον παρε τηλ να κλεισεις ενα ραντεβου για επιτροπη κ αν σε ρωτησουν αν εχεις γιατρο του εοππυ κ τα χαρτια σου ετοιμα θα πεις ναι.Θα εχεις απλετο χρονο για να ετοιμασεις τις απαραιτητες εξετασεις.

Προτεραιοτητα λογω ηλικιας δεν υπαρχει.

Με το χαρτι της επιτροπης κανεις 2 φορες προσπαθεια εξωσωματικης.θα παρεις δωρεαν τα φαρμακα (τις ενεσεις) απο το φαρμακειο του εοππυ.Κ τα υπολοιπα τα φτηνα θα τα παρεις με συμμετοχη απο κοινο φαρμακειο.

Αν κανεις την εξωσωματικη σε ιδιωτικο κεντρο θα κρατησεις το γνησιο χαρτι της επιτροπης κ θα το προσκομισεις στο ικα μαζι με την αποδειξη απο κεντρο κ θα παρεις καποια στιγμη πισω 352 ευρω.

Ελπιζω να βοηθησα.Καλη επιτυχια


yBnwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου , Νικολ

Και τις εξετασεις για ελεγχο τις παω, οταν ειναι το ραντεβου?

Αρα ολη η δουλεια γινεται για τα φαρμακα.

Γιατι εγω θα κανω σε ιδωτικο κεντρο .

Αν ειναι να δωσω 2000 στο γιατρο τα 350 ευρω ειναι τιποτα.

Ομως τα δωρεαν φαρμακα ειναι σημαντικο ποσο γιατι απο οτι ξερω κανουν καμια 1500 ευρω. Μηπως ειναι πιο οικονομικα??

Βρε κοριτσια μηπως ξερει καμια αυτες οι καρτες υγειας μηπως μας καλυπτουν σε τιποτα????

Επισης για να κλεισω ραντεβου γνωριζετε τα τηλεφωνα και τις ωρες, που μπορουμε να τους βρουμε.

Γιατι φανταζομαι θα ειναι και δυσευρετοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή το πέρασα πρόσφατα πιστεύω ότι μπορώ να σε κατατοπίσω σε μερικά θέματα.

Θα σου πω πως έγινε στην δική μας περίπτωση και ελπίζω να βοηθήσω. Πήρα τηλ. στον ΕΟΠΥΥ σε ένα τηλέφωνο που μου έδωσαν από το κέντρο εξωσωματικής και έκλεισα ραντεβού, τότε ρώτησα για το ποια δικαιολογητικά χρειάζονται, αν και μου είχαν δώσει από το κέντρο ένα χαρτί αλλά καλού κακού γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

Μου έκλεισαν 2 μήνες αργότερα, όπου μέχρι τότε τα πήραμε όλα τα δικαιολογητικά και τις εξετάσεις. Να βγάλεις σε όλα φωτοτυπία γιατί θα σου πάρουν μάλλον τα πρωτότυπα και αν τα χρειαστείς κάποια στιγμή θα είναι δύσκολο να τα ξαναβρείς, όπως τη σαλπιγγογραφία. Εγώ τα σκάναρα και τα έχω στον υπολογιστή και όποτε τα χρειαστώ απλά τα εκτυπώνω.

Όλα τα χαρτιά, και το πιστοποιητικό γάμου πρέπει να είναι του τελευταίου τριμήνου, εκτός από κάποιες εξετάσεις όπου θα σε ενημερώσουν.

Μετά την ίδια μέρα, αφού είδαν τα χαρτιά και έκαναν κάποιες ερωτήσεις, ηλικία, αν είναι 1η εξωσωματική κλπ, μου έδωσαν 2 έντυπα. Αυτά ισχύουν για 2 εξωσωματικές. Μπορείς να περάσεις πάλι επιτροπή, αφού έχεις πάρει μια φορά το ΟΚ μετά από ένα χρόνο.

Έπειτα πήγα στο κέντρο , μου έγραψε ο γιατρός μια συνταγή για τα φάρμακα που χρειαζόμουν και πήγα στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ.

Εκεί μου έδωσαν μόνο τα menopur, τις ενέσεις δηλαδή για την ανάπτυξη ωαρίων, για 2 εξωσωματικές και όλα τα υπόλοιπα τα παίρνεις από φαρμακείο.

Αφού κάναμε την διαδικασία, ωοληψία και εμβρυομεταφορά, μας έδωσαν από το κέντρο αποδείξεις για κάθε διαδικασία ξεχωριστά και μετά πήγε ο σύζυγος μου στον ΕΟΠΥΥ νομίζω και έκανε αίτηση για να κατατεθούν τα χρήματα, τα οποία είναι 352,16?.

Πριν από λίγες μέρες που είδαμε, έχουν περάσει 2 μήνες, τα χρήματα πρέπει να είχαν κατατεθεί, αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Αλλά θα σου δώσουν τα χρήματα μόνο εάν κάνεις την εμβρυομεταφορά.

Δεν χρειάστηκε να κάνω 2η φορά όποτε δεν ξέρω τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Γεωργιανα σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.

Μου εδωσες κουραγιο με τους 2 μηνες που μου ειπες γιατι απογοητευτηκα πολυ απο αυτα που διαβασα.

Συγχαρητηρια για την επιτυχια.

Το ΕΟΠΠΥ καλυπτει ολο το ποσο των φαρμακων???

Εαν οχι ποσο ηταν τελικα η συμμετοχη?

Επισης εαν δεν σε πειραζει, μπορεις να μας πεις ποσο εδωσες στο κεντρο???

η ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙς ΜΕ Π.Μ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Κοίτα εμείς πήγαμε σε ένα κέντρο στη Θεσσαλονίκη, οπότε ΕΟΠΥΥ περάσαμε εκεί γιατί είμαι από Δράμα οπότε μάλλον για αυτό και οι 2 μήνες.

Τώρα η συμμετοχή για τα φάρμακα δεν είναι πολύ. Εμένα μου έδωσαν 9 διαφορετικά φάρμακα.

1. Τα menopur, που είναι οι ενέσεις για τα ωάρια

2. Utrogestan, που είναι κολπική προγεστερόνη

3. Folidex, που είναι φυλικό οξύ

4. Cyclacur , είναι οιστρογόνα αν δεν κάνω λάθος

5. Salospir, ασπιρινούλα

6. Pregnyl, είναι μια ένεση που την κάνεις στα οπίσθια, με το συμπάθειο, για να κάνεις ωορρηξία όταν πρέπει

7. Azivirus , είναι αντιβίωση για μετά την ωολιψία

8. Orgalutran, ο γιατρός μου είπε ότι είναι ο ανταγωνιστής, δηλαδή όταν μεγαλώσουν αρκετά τα ωάρια και για να μη σπάσουν κάνεις και αυτές τις ενέσεις

9. Lentogest, είναι συμπλήρωμα προγεστερόνης επειδή εγώ είχα έλλειψη

Τα πρώτα τα παίρνεις από τον ΕΟΠΥΥ, τα υπόλοιπα γράφονται, εκτός από το τελευταίο, αλλά αυτό το πήρα εγώ σαν συμπλήρωμα επειδή είχα έλλειψη, δεν είναι στάνταρ στην διαδικασία και για αυτό δεν γράφεται.

Επειδή είχα γυναικολόγο στην Δράμα και έκανα μόνο την ωολιψία και την εμβρυομεταφορά στη Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω εάν επηρεάστηκε η τιμή, η οποία είναι 3,600?.

Για να μην σου λέω ψέματα δεν θυμάμαι ακριβώς το κόστος των φαρμάκων γιατί τα πήρα όλα μαζεμένα και ειλικρινά εκείνη την περίοδο ήταν το τελευταίο που με ενδιέφερε! Αλλά δεν είναι πολλά, δεν μας τρέχουν από τα μπατζάκια μας, αν ήταν πολλά θα το θυμόμουν πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη 3600 μονο η διαδικασια εξωσωματικης χωρις τα φαρμακα, εαν καταλαβα καλα.

Ειναι αρκετα μεγαλο το ποσο. Αλλα τελικα το αποτελεσμα εχει σημασια.

Οταν το αποτελεσμα ειναι καλο, τα ξεχνας ολα.

Εκανες μικρογονιμοποιηση (εαν το λεω σωστα)?

Εμας μας ειπε οτι η απλη εξωσωματικη θα στοιχησει 2.000 και για μικρογονιμοποιηση 2500, με εκπτωση.

Δυσκολευομαστε παρα πολυ οικονομικα αυτη την περιοδο και ακομα και για το ποσο των 2000.

Επισης εγω υπαγομαι στην επιτροπη της Πατρας, οποτε ισως και εκει τα διαστηματα να ειναι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, με μικρογονιμοποιήση έγινε. Ήταν λίγο ακριβή η διαδικασία αλλά άξιζε τον κόπο. Μέσα στη τιμή είναι όλες οι επισκέψεις, οι υπέρηχοι ,η κατάψυξη σπέρματος και ωαρίων. Τα φάρμακα κοστίζουν ελάχιστα πάντως, δεν θέλω να σου πω ψέματα αλλά όλα μαζί πάνω από 150 δεν νομίζω ότι έκαναν. Μετά το θετικό τεστ όλα τα φάρμακα που θα πρέπει να παίρνεις είναι με μηδενική συμμέτοχη λόγο επιβεβαιωμένης εγκυμοσύνης.

Το καταλαβαίνω οτι το κόστος είναι τέραστιο, και εμάς μας βοήθησε η οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλα που μπορεσε να σας βοηθησει η οικογενεια σας.

Εμεις εχουμε ζητησει ηδη βοηθεια σε αλλα θεματα και εχουν στερεψει και αυτοι.

Σκεφτομαι να ζητησω απο το γιατρο, εαν υπαρχει η δυνατοτητα να του τα δινουμε με δοσεις.

Μπορει να δεχθει γιατι τον εχω γιατρο αρκετα χρονια και γνωριζομαστε πολυ καλα.

Η μικρογονιμοποιηση γινεται μονο οταν υπαρχει προβλημα με το σπερμα η γενικα την συνιστουν σαν καλυτερη μεθοδο με μεγαλυτερα ποσοστα επιτυχιας?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Η αλήθεια είναι ότι εμείς είχαμε πρόβλημα με το σπέρμα οπότε δεν ξέρω αν ήταν μονόδρομος ή απλά η καλύτερη τεχνική με τα καλυτέρα ποσοστά επιτυχίας. Από τη στιγμή που μας το σύστησαν οι γιατροί εμείς απλά το δεχτήκαμε χωρίς να ψάξουμε την αιτιολογία. Γνώριζα ότι υπάρχει και πιο απλός τρόπος εξωσωματικής αλλά αφού εμάς μας είπαν από την αρχή να κάνουμε μικρογονομοποίηση δεν σκεφτήκαμε αν ήταν λόγο σπέρματος ή λόγω καλύτερων αποτελεσμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Λεμονια εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να την κανεις σε δημοσιο νοσοκομειο?

Απο τον εοππυ θα παρεις δωρεαν δυο σκευασματα.εγω ειχα παρει menopur k puregon την πρωτη φορα κ gonal τωρα αντι για puregon.Τα υπολοιπα μου ειχαν στοιχισει 60 ευρω συνολικα αλλα ειχα αγορασει περισσοτερα.


yBnwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου , Νικολ

Και τις εξετασεις για ελεγχο τις παω, οταν ειναι το ραντεβου?

Αρα ολη η δουλεια γινεται για τα φαρμακα.

Γιατι εγω θα κανω σε ιδωτικο κεντρο .

Αν ειναι να δωσω 2000 στο γιατρο τα 350 ευρω ειναι τιποτα.

Ομως τα δωρεαν φαρμακα ειναι σημαντικο ποσο γιατι απο οτι ξερω κανουν καμια 1500 ευρω. Μηπως ειναι πιο οικονομικα??

Βρε κοριτσια μηπως ξερει καμια αυτες οι καρτες υγειας μηπως μας καλυπτουν σε τιποτα????

Επισης για να κλεισω ραντεβου γνωριζετε τα τηλεφωνα και τις ωρες, που μπορουμε να τους βρουμε.

Γιατι φανταζομαι θα ειναι και δυσευρετοι.

λεμονια μου, επειδη ειμαι διευθυντρια σε ασφαλιστικη εταιρια, κανενα συμβολαιο πλεον δεν καλυπτει φαρμακα. Περα απο αυτο επισης η υπογονιμοτητα δεν καλυπτεται στην ιδιωτικη ασφαλιση διοτι δεν ειναι αρρωστεια. Με ιδιωτικη ασφαλιση μπορεις να καλυψεις ενα μερος των εξοδων με συμβολαιο αγγλικής ή αμερικάνικης εταιρίας του οποίου ομως το κοστος ειναι ανω των 3000 ευρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...