Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ξέρεις τι σκέφτηκα? Στην επόμενη προσπάθεια δεν θα κάνω κανένα τεστ και θα πάω μόνο για χοριακη.Επισης,αν δεν πιάσει ούτε το επόμενο,πιστεύω πως όλο και κάποιο υγιές θα έχουμε από την επόμενη ωοληψια.Ευτυχως έχω σούπερ γιατρό,τον εμπιστεύομαι 100%

      Εσύ τι έκανες για να μηδενιστεί η χοριακη? 

      Σε νιώθω...και ειλικρινά στεναχωρεθηκα πάρα πολύ...ήμουν τόσο σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά...εύχομαι τουλάχιστον να πεσει γρήγορα η χοριακη όσο γίνεται να μπεις ξανά στην κανονικοτητα σου.... μεγάλο βάλσαμο που έχεις το παιδάκι σου! Πάρε όσο χρόνο χρειαστείς και να ξέρεις θα τα καταφέρεις συντομα! 🥰Το σώμα έχει μνήμη..όσες έχουν γίνει ήδη μανούλες συχνά είναι πιο εύκολο.

      2 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εμένα ήταν στα ύψη η χοριακη 3 μέρες καθυστέρηση 4000 μετά έφτασε 10000 ημπγν Ελλάδα εδώ στηβ Αγγλία όταν γύρισα δεν μετρήσαμε χοριακη προχωρησαμε σε απόξεση μάλιστα  2 εβδομάδες μετά …Όοτε σκέψου τώρα τι τράβηξα στην αναμονή μέχρι τιν απόξεση … με αιμορραγίες φοβερές άστο ...  πρώτη εγκυμοσύνη μετά από τόσο καιρό και μ βγήκε από τη μύτη … το μετά δεν στο περιγράφω που είχα συμπτώματα έως και τρεις μήνες μετά .. έπειτα επιτέλους μας δέχτηκαν για εξωσωματική λόγω μεγάλης αναμονής και εκεί που συζητήσουμε ακόμα και για δωρεα ωαρίων γιατί δεν βλέπαμε πολλά ωάρια με αρξετα χαμηλή αμη έφτασα σε ένα καλό σημείο να μετράω 5 βλαστοκυστες … 4 τις βάλαμε κατάψυξη … τώρα τι να πω δεν σφιζω και από τύχη στο θέμα μητρότητα αλλά δεν χάνω τη πίστη μου … αλλά αισιόδοξη δ είμαι .. κάτι τρέλα μου κάνει π οργανισμός μου . Μια ξυπνάω με πόνους στήθος την άλλη τίποτα, μια είναι πρησμενο μια όχι … σήμερα δ έχω τίποτα δηλαδή . Το τεστ αχνο χθες  σήμερα η γραμμή ανάθεμα κ εάν ήταν εκεί .. και από τα βίντεο που βλέπω στο εξωτερικό οι γραμμές είναι εκεί κ μετά από ένα μήνα .. κάτι δηλαδή δ μ κολλάει .. όποτε ότι είναι να γίνει ας γίνει πραγματικά κουράστηκα …

      Τι πέρασες......😔 Πολλες φορες σκέφτομαι γιατί πρέπει να τα περνάμε όλα αυτά...πόση αναμονή,  πόσα φάρμακα, πόσος πονος, πόση απογοήτευση...μετά σκέφτομαι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει κάτι που το περνάει δύσκολα...Θα χαρούμε όλες πολύ στη θετική χοριακη σου!!!

Διαζυγιο και μεικτη οικογενεια


Tintail

Recommended Posts

Ευχαριστώ Λωρα μου, χτύπησες το καρφι στο κεφάλι που λένε.

To αναγνωρίζω ότι εγώ του επέστρεψα να μου κάνει όλο αυτό. Όπως είπα, βρίσκουν κ τα κάνουν κ το όλο θέμα πάει βαθύτερα φτάνει στο πώς είχα μεγαλώσει κτλ.

Επειδή όμως το αναγνωρίζω το δουλεύω κιόλας για να σταματήσει εδώ.

Δεν έκανα 20 εξωσωματικες. Υποβοηθουμενη αναπαραγωγη είναι κ άλλες μέθοδοι στις οποίες έχεις ιατρική βοήθεια για να συλλαβεις. Αρχίσαμε να κοιμόμαστε χωριστά όταν πάχυνα οχι πιο πριν. Αλλά ναι έχεις δίκιο. Ήθελα παιδί σαν τρελή αλλά κ πάλι πέφτει στην κατηγορία που είπες, θυσία. Το παράκανα ίσως αλλά δεν το μετανιώνω, είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί.

Εγω τα πλήρωσα φυσικά. Σύμφωνα με αυτόν, εμείς, γιατί θεωρούσε τα χρήματα μου κ δικά του αλλά τα δικά του, δικά του.

Τεσπα. Ο Τ. ειναι το αντίθετο. Καθε μέρα με εκπλήσσει ευχάριστα. Για να δούμε.


Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, ηρθαν!!

bPp7p3.png

Το τελειως αναπαντεχο θαυματακι μας!!

Xkx4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ασχεο κ οφ τοπικ...

να σε ρωτησω κατι...

ο γιος σου,με την διπληγια...γενικα,πως συμπεριφερεται?

σε ρωταω.γιατι εγω με ρικες φορες ενω δεν εχει καποιο προβλημα νοητικα,σκεφτομαι,νιωθω,οτι εχει καποιες διαφορες συμπεριφορας

δλδ ειναι πολυ μυγιαγγιχτος,μην τον αγγιξεις,τριζει τα δοντια του,κανει καποιες επαναλαμβανομενες κινησεις με τα χερια..δε ξερω,μπορει να ειμαι υπερβολικη...

εκει που καθεται,εχει μια υπερκινητικοτητα,πειραζει,ενοχλει...

Link to comment
Share on other sites

κ κατι ακομα...

αυτη η χρονια ηταν απογοητευτικη στο θεμα φυσικοθεραπειας

δεν ειδα καμια βελτιωση....

στεναχωριεμαι τοσο οταν τον βλεπω να περπαταει στις μυτες,κουνωντας τη λεκανη,κ να ειναι φτερο στον ανεμο..καμια ισορροπια...

αυριο εχουμε το τελευταιο μας μαθημα για φετος...παραγγειλαμε ναρθηκες,το ικα,δε ξερω αν θα μας δωσει κατι,εγω εσκασα 800ευρω..οι ναρθηκες φτανουν μεχρι το γονατο..ηρθε ο ανθρωπος σημερα κ καναμε προβα...τωρα που ηρεμησα με τα παιδια κ ολα...στεναχωριεμαι...δε μπορυοσε να περπατησει,μου ελεγε συνεχεια μαμα δωσμου το χερακι σου..ελα,ελα,του ελεγα αγγελακι μου,ελα...πηγαινε σαν ρομποτακι

κ τα αλλα δυο,ρωτουσαν,μαμα τι ειναι αυτο,γιατι το φοραει ο αγγελος?κ ο αγγελος με κοιταγε στα ματια κ μου χαμογελουσε

πρεπει να τα φοραει ολη μερα κ τη νυχτα....

δε ξερω,αλλα στεναχωριεμαι...

συνεχεια τρεχω για θεραπειες...στον ενα φυσικοθεραπειες,εργο,στον αλλο λογο,κ στον αλλο εργο κ ειδικη αγωγη...παω,ερχομαι,παω,ερχομαι...

δε ξερω,μαλλον στεναχωρηθηκα αποψε...

σορυ για το εκτος

Link to comment
Share on other sites

Νανσυ μου θα σου απαντήσω σε λίγο, γιατί από την ταμπλέτα δεν μπορώ να γράφω μεγάλα μηνύματα κ το πιτσι μου είναι για επισκευή. Θα πάω να το πάρω σε λίγο όμως.


Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, ηρθαν!!

bPp7p3.png

Το τελειως αναπαντεχο θαυματακι μας!!

Xkx4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νάνσυ μου, φαντάζομαι πώς νιώθεις... Μόνο φαντάζομαι κ παρόλα αυτά κ εγώ στενοχωρήθηκα που δεν τα έχω ζήσει.

Πόσο καιρό θα φοράει τους νάρθηκες? Απλά θεώρησε πως όλα αυτά (νάρθηκες, θεραπείες κλπ) είναι το μέσο για να γίνουν καλά τα παιδάκια σου.


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Νάνσυ μου, φαντάζομαι πώς νιώθεις... Μόνο φαντάζομαι κ παρόλα αυτά κ εγώ στενοχωρήθηκα που δεν τα έχω ζήσει.

Πόσο καιρό θα φοράει τους νάρθηκες? Απλά θεώρησε πως όλα αυτά (νάρθηκες, θεραπείες κλπ) είναι το μέσο για να γίνουν καλά τα παιδάκια σου.

γεια σου κλελια μου,

τους ναρθηκες,κηδεμονες,δε ξερω ποσο θα τα φοραει

σιγουρα ενα χρονο,μαλλον και παραπανω,μπορει κ συνεχεια,δε ξερω,αυτα δειχνοντας κ κανοντας....

σημερα πηγαμε στο τελευταιο μας μαθημα ,ευτυχως ηταν ετοιμα κ εκανα εναν αγωνα δρομου για να τα παραλαβω η ιδια κ να τα εχουμε στη θεραπεια π[ου θα πηγαινε...η αληθεια ειναι οτι νομιζω οτι θα τον βοηθησουν,ειχε καλυτερη στηριξη ο κορμος,κ καλυτερη βαδιση,πολυ καλυτερη,παει βεβαια λιγο περιεργα...αλλα....

μου λεει η μαμα μου να του παρω μακρια παντελονακια να φοραει,για νη μην φαινονται κ τον ρωτανε τα παιδακια κ νιωσει ασχημα...εγω απο τη μια λεω οχι,δε χρειαζεται πρεπει να μαθει να το αντιμετωπιζει γιατι θα τα εχουμε αυτα,απο την αλλη...το σκεφτομαι...

ρε παιδια...τα φοραγε κ ετσι οπως πηγε να σηκωθει,δε μπορουσε...με πονεσε η καρδια μου εκεινη την ωρα...

μαλλον θα πρεπει να μαθω κ γω να το αντιμετωπιζω ε?.....

δε θελω να τον κοροιδευουν,δε θελω να πληγωθει,δε θελω να κομπλεξαριστει...το ξερω οτι δε γινετε αλλιως,αλλα δε θελω,με πληγωνει

τα παιδια ειναι σκληρα,το ξερω...απο πρωτο χερι

δε θελω να περασει οτι περασα εγω(με αλλο προβλημα εγω βεβαια)

το καλο ειναι οτι με αυτους τους κηδεμονες,πηγαινε καλυτερα κ ετσι θα αποφυγουμε το χεορουργειο στα γονατα,βλεπετε κινδυνευε να φυγουν προς τα πισω ετσι οπως πηγαινε

πιστευω οτι θα βοηθησουν,η θεραπευτρια του μου ειπε οτι ειναι πολυ καλη κατασκευη

παντως για φετος τελειωσαμε...απο σεπτεμβρη παλι....

να ξεκουραστει λιγο κ αυτος...

Link to comment
Share on other sites

Νανσυ μου πηρα το Πισι μου και μπορω να σου γραψω.

Ναι τα κανει ολα αυτα που γραφεις ο δικος μου αλλα εμενα εχει και αλλες διαγνωσεις.

Πολλα προωρα το εχουν αυτο. Το αντιμετωπιζουμε καθημερινα. Και εμενα ειναι καπως οπως ειναι ο δικος σου. Το λενε "Δυσλειτουργια Αισθητηριακης Ολοκληρωσης". Δεν σημαινει οτι και ο δικος σου εχει κατι τετοιο, μπορει ασχετως προωροτητας να ηταν ετσι. Μερικα παιδια ειναι απλα ετσι (στο λεω γιατι ειμαι δασκαλα και εχω δει πολλα παιδια).

Οι κηδεμονες (να φανταστω ειναι χωρις συνδεσμο στον αστραγαλο ετσι?) θα τον βοηθησουν πολυ. Θυμησε μου ποσο ειναι παλι?

Και εμενα περπαταγε στις μυτες στην αρχη με τα χερια σηκωμενα ψηλα σε σταση "φυλαξης", και με τα γονατα καπως γυρισμενα, λογω υπερτονιας. Σιγα σιγα κατεβασε τις φτερνες και γλιτωσαμε του κηδεμονες και την επεμβαση στους τενοντες.

Ο συντροφος μου που επισης εχει εγκεφαλικη παραλυση (ημιπληγια), στο αριστερο ποδι εχει κανει επεμβαση επιμηκυνσης τεντονων και ναι μεν παταει την φτερνα αλλα θελεις επειδη ηταν πριν 30 χρονια, δεν περπαταει τελεια, κουτσαινει.

Δεν του εβαλαν ποτε κηδεμονες, ισως αν του ειχαν βαλει να ηταν καλυτερα σημερα στα 40.

Το ξερω οτι στεναχωριεσαι, τα εχω περασει και τα περναω ακομα και παντα θα τα περναω. Το μονο που μπορω να κανω για αυτον ειναι να του δωσω γερες βασεις και τον τροπο να το ξεπερναει. Γιατι σημερα ειναι αυτο, αυριο θα ειναι κατι αλλο...

Ο,τι θες εδω ειμαι! να μου τον φιλησει!


Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, ηρθαν!!

bPp7p3.png

Το τελειως αναπαντεχο θαυματακι μας!!

Xkx4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι 4μισή

Όταν λες σύνδεσμο τι εννοείς;

Γράφω από κιν κ δεν μπορώ να γράψω μεγάλΑ μην

Αυτό που λες με την ολοκλήρωση....για αυτό δε μπορεί να περπατήσει

Ξυπόλητος στην άμμο κ στα χαλίκια;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν δυο ειδων κηδεμονες. Αυτοι που κρατανε το ποδι σε ορθη γωνια (τον αστραγαλο) και δεν εχουν συνδεσμο:

http://www.korthotics.com.au/custom-made/images/lg/StaticAFO.jpg

Και αυτοι που εχουν συνδεσμο στον αστραγαλο:

http://www.nopcoclinics.com/images/customer-images/foot_orthosis/ArticulatedAFO.gif

Ναι γιαυτο δεν περπαταει ξυπολητος σε χαλικια κτλ, δεν αντεχει να διαχειρηστει το ερεθισμα ο εγκεφαλος του.

Εμεις ειχαμε δεκαδες τετοια "περιεργα" αλλα με τα χρονια με πολλη δουλεια και επιμονη (και ΥΠΟΜΟΝΗ!) εχουμε ξεπερασει τα περισσοτερα. Φετος τον καταφερα να φαει σαντυγι! Σε ποιο παιδι δεν αρεσει? Δεν ηταν οτι δεν του αρεσε η γευση. Αν το φαγητο του του φανει οπτικα περιεργο δεν θα το φαει, αν ειναι πρασινο αντι για κιτρινο, αν το ενα ακουμπησει το αλλο κτλ.

Σιγα σιγα τα παμε ομως καλυτερα, καθε μερα καταφερνουμε και κατι καινουριο!!


Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, ηρθαν!!

bPp7p3.png

Το τελειως αναπαντεχο θαυματακι μας!!

Xkx4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπαρχουν δυο ειδων κηδεμονες. Αυτοι που κρατανε το ποδι σε ορθη γωνια (τον αστραγαλο) και δεν εχουν συνδεσμο:

http://www.korthotics.com.au/custom-made/images/lg/StaticAFO.jpg

Και αυτοι που εχουν συνδεσμο στον αστραγαλο:

http://www.nopcoclinics.com/images/customer-images/foot_orthosis/ArticulatedAFO.gif

Ναι γιαυτο δεν περπαταει ξυπολητος σε χαλικια κτλ, δεν αντεχει να διαχειρηστει το ερεθισμα ο εγκεφαλος του.

Εμεις ειχαμε δεκαδες τετοια "περιεργα" αλλα με τα χρονια με πολλη δουλεια και επιμονη (και ΥΠΟΜΟΝΗ!) εχουμε ξεπερασει τα περισσοτερα. Φετος τον καταφερα να φαει σαντυγι! Σε ποιο παιδι δεν αρεσει? Δεν ηταν οτι δεν του αρεσε η γευση. Αν το φαγητο του του φανει οπτικα περιεργο δεν θα το φαει, αν ειναι πρασινο αντι για κιτρινο, αν το ενα ακουμπησει το αλλο κτλ.

Σιγα σιγα τα παμε ομως καλυτερα, καθε μερα καταφερνουμε και κατι καινουριο!!

Αχ βρε Τίνα....

Κ εξακολουθώ να αναρωτιέμαι: ποιες μπορώ να βοηθήσω κ πώς??? Αχ βρε αγάπες .... Ένα Αχχχχχ! είμαι εδώ κ 2 μήνες (για λόγους καθαρά προσωπικούς μου( κ πάλι διαβάζω για ευτράπελα που ΔΕΝ με αφορούν ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΡΕ!!

Εδώ είμαι κοριτσάρες μου! κ ναι θέλω να σας γνωρίσω να σας πω τα δικά μου!!!!


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...πάλι από το κιν γράφω...

Είναι με σύνδεσμο οι κηδεμόνες

Χθες τους βάλαμε 2ωρες το απόγευμα

Δεν τους ήθελε.....

Κ μένα ο αγγελάκι μου δεν τρώει πολλά

Του αρέσει πολύ η σοκολάτα,χαχα

Αυτά τα περίεργα που λες εγΩ βλέπω να αυξάνονται

Το τελευταίο 2χρόνο κ νόμιζα ότι εγΩ ήμουν υπερβολική

Σήμερα πάει με τη μαμά μου διακοπές στο εξοχικό μας

ΠερίμενεΙ πως κ πως...του έκανε κ ένα δώρο χθες η δάσκαλα του

Κ τρελάθηκε

Μου λέει μαμά ανυπομονώ να το ανοίξω

Χαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νάνσυ και Τιντέηλ (κ κάποιες άλλες άγνωστές μου μαμάδες), είστε μαμάδες-ήρωες. Απλά.

Θα ήθελα να αναφέρω το εξής:Πριν πολλά χρόνια θυμάμαι στο πατρικό μου έναν νέο άνθρωπο που περπατούσε κουτσαίνοντας, το ένα του πόδι ήταν γυρισμένο προς τα μέσα κ το χέρι του δεν το κουνούσε καλά. Από τις περιγραφές σας καταλαβαίνω ότι μπορεί να αντιμετώπιζε παρόμοιο πρόβλημα. Περνώντας ο καιρός, τον έβλεπα με μια επίσης νέα γυναίκα, με αντίστιχα κινητικά "θέματα".

Έφυγα από το πατρικό μου λόγω σπουδών, τεσπά άλλαξαν κ τα στέκια μου κ δεν τους ξανασυνάντησα στο δρόμο.

Μετά από κάποια χρόνια ξαναείδα αυτόν τον άντρα, ο οποίος περπατούσε ασύγκριτα καλύτερα-αν δεν τον θυμόμουν από παλιά δεν θα καταλάβαινα ότι είχε κάποιο "θέμα" με ένα μικράκι. Χάρηκα μέσα μου τόσο μα τόσο πολυ!

ΥΓ:Το παιδάκι περπατούσε κ κινούνταν κανονικότατα.

Δεν ξέρω αν αυτό που γράφω έχει σχέση με αυτό που αντιμετωπίζουν τα παιδάκια σας, για μένα όμως είναι μια ανάμνηση-πηγή χαράς που αφορά θέματα αντιμετωπίσιμα στην τελική.

Αν μου το επιτρέπετε, μια τρυφερή ιντερνετική αγκαλίτσα στα παιδάκια σας από εμένα. Σας σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

elin k klelia ειστε κ οι δυο πολυ γλυκες...

ελπιζω οτι τα παιδια μας θα πανε καλυτερα...ειναι νευρολογικο το θεμα τουλαχιστον το δικο μας κ δεν θα εξαλειφθει,απλα με πολλη προσπαθεια κ διαφορα βοηθηματα μπορει να καλυτερευσει,αυτο μου εχουν πει...

τα αλλα δυο παιδια μου,δεν εχουν καποιο κινητικο θεμα,παρα μονο θεματα που φτιαχνονται,κ αυτα λογω προωροτητας,να θυμισω τριδυμη κυηση ,γεννησα 28εβδομαδων

το αστειο ξερετε ποιο ειναι?οταν τα παιδια μου ηταν 3μηνες στην εντατικη,μονο ο αγγελος δεν εκανε καποιο χειρουργειο..με τους αλλους δυο αντιμεωτωπισαμε αρκετα προβληματα,ο ενας εκανε χειρουργειο στη καρδια,κ εσπασε το ποδι του(ναι,μεσα στη θερμοκοιτιδα) κ ο αλλος στο εντερο

τωρα το μικρο μου,τον λεω ετσι γιατι βγηκε τελευταιος,μου δειχνει τα σημαδια απο το χειρουργειο στη καρδια....εχει μια τομη απο μπροστα στη μεση του θωρακα μεχρι πισω τη μιση πλατη,κ απο τα σωληνιακια τρυπες στο πλαι κ στα ποδια..μου δειχνει λοιπν τα σημαδια κ μου λεει,μαμα ποναω εδω...κ του εξηγω τι εγινε,του φιλαω τα σημαδια του κ του λεω,να ειδες αγαπη μου,δε πονανε,τωρα εισαι καλα..κ μου λεει ναι,μαμα,δε ποναω πια...με συγκινησε...κ μου θυμισε...κ ελεγα τοτε μονο ο αγγελος δεν εχει τπτ......τεσπα,μη σας κουραζω με τα δικα μου,εχω βγει κ οφ τοπικ,σορυ τινταιλ

τωρα εχουμε μονο τα σημαδια να μας θυμιζουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...