Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Φεβρουαριου 2015


Greta

Recommended Posts

Γεια σας, γεια σας!!!

ξερω οτι εχω χαθει τοσο καιρο αλλά πιστεψτε με οτι με ολα αυτα που μου εχουν συμβει ειμαι δικαιολογημενη...

περιμενω το 4ο παιδι μου και ολα εχουν ξεκινησει στραβα,

εκανα την καμπυλη σακχάρου απο την 10η εβδομαδα διοτι ο γιατρος ειδε αυξημενο το σακχαρο νηστειας μου σε μια εξεταση, διαγνωστηκα με διαβητη κυησης!!! μετριεμαι καθημερινα πρωι-μεσημερι-βραδυ με το μηχανακι σακχαρου...και με μια διατροφη απο διαβητολογο εχω γλυτωσει την ινσουλινη...

πηγαμε το καλοκαιρι διακοπες και παθαινω αποκολληση...αιμα , τρεχω στο νοσοκομειο, ξεκουραση μου συνεστησαν και εφυγα...μετα απο 2 εβδομαδες ξεκουραση ξανα βλεπω αιμα...πηγα λοιπον στο νοσοκομειο που με παρακολουθουν και με κρατησαν μεσα για εξετασεις...ο υπερηχος εδειξε την αποκολληση αλλά εδειξε και εναν επιπωματικο πλακουντα που θελει πληρη ξεκουραση, μονο τουαλετα..μπας και καταφερει να μεταναστευσει προς τα πανω για να μην ερθουν τα χειροτερα..εφυγα απο το νοσοκομειο μετα απο νοσηλεια 2,5 εβδομαδων με την προυποθεση οτι θα καθησω ξαπλα....

εχω παρει αναρρωτικη απο τη δουλεια μου και καθομαι στο σπιτι ξαπλωμενη..

θα με παρακολουθουν καθε 15 ημερες στις κυησεις υψηλου κινδυνου...

Αν ο πλακουντας δεν μεταναστευσει μεχρι την 28η εβδομαδα θα πρεπει να νοσηλευτω στο νοσοκομειο μεχρι να γεννησω...

ειναι μια δυσκολη περιπτωση αλλά πιστευω να τα καταφερουμε...

στις υπολοιπες εγκυμοσυνες μου δεν ειχα κανενα προβλημα...τωρα σε αυτην εχουν συμβει ολα...

ΠΗΤ εχω 23/2/2015, περιμενω αγόρι και θα γεννησω στο ΠΕΠΑΓΝΗ!!!

..........................................................................................


Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Aik κοριτσι Μ τι πέρασες;! Τι να σ ευχηθώ; Θα σ ευχηθώ να πανε ολα ΚΑΤ ευχήν! Ο θεός μαζι σας να σας προσέχει κ να σας εχει γέρους! Να πανε ολα καλα! Κανε κουράγιο κ υπομονη κ κανε ο,τι σ λεει ο γιατρός σ! Ποσο εβδομαδων είσαι;


KMwEp3.png
Link to comment
Share on other sites

aik πω πω βρε κοπελα μου τι είναι αυτά ππυ περνάς?και με τρια παιδακια ακομα πιο δυσκολα ολα.εύχομαι να πάνε όλα καλα και να αλλάξει η κατασταση σύντομα.μην στεναχωριεσαι και οποτε θέλεις να μπαινεις να μας γραφείς τα νέα σου.και σκεφτόμουν οτι με ηδη τρια παιδιά που να βρεις χρονο να μπεις.

kashmam πάμε καλυτερα με τον μικρο ευτυχώς!

boulitsa εσείς?


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aik μ έν μέρει σε καταλαβαίνω, αν διαβάσεις τα παραπάνω πέρασα κ εγώ ένα δύσκολο μήνα με αποκολλήσεις κλπ έν μέσω τ γάμου μ κ της βάπτισης της κόρης μ, αλλα ως τώρα τα έχω καταφέρει... Επειδή διαβάζω πολυ, έχω δει περιπτώσεις με το δικό σ πρόβλημα π γεννάνε κανονικά στην ωρα τους, το σίγουρο ειναι ότι θελει ξεκούραση.... Για να δουλεύεις κανονικά, λογικά θ έχεις βοήθεια με τα παιδιά, οπότε μην κανεις τίποτα. Ξέρω ποσο δύσκολο ειναι κ εγώ σε αναρρωτική ειμαι τώρα κ τη μικρή τη φροντίζουν κυρίως οι άλλοι. Στην αρχή π έβλεπα αίμα για 15 μερες δεν σηκωνομουν ούτε για νερό. Κανε κουράγιο...

Οι εργαζόμενες μήπως έχετε ακούσει τπτ για το εξάμηνο του ΟΑΕΔ? κατι άκουσα ότι πανε να το καταργήσουν. Επειδή στο πρωτο παιδί το πήρα τώρα μ φαίνεται άδικο για το δευτερο να φύγω τόσο νωρίς για δουλεια... Ασε π αν λείπεις 8 ώρες, ο θηλασμος ειναι πρακτικά αδύνατος... Ξέρω, μπορείς να αντλείς γαλα κ να το αφήνεις, αλλα το βρίσκω εξαντλητικό...

Εγώ ειμαι επιτέλους καλύτερα, το κρυωμα έφυγε κ ανασαίνω κάπως... Όπως σας είπα δυστυχώς κόλλησα τη μικρή. Πήγαμε στην παιδιατρο χθες κ εχει βρογχιολιτιδα μαζί με λαρυγγιτιδα... Κάνουμε δυο διαφορετικά εισπνεόμενα για ν γλιτώσουμε την αντιβίωση... Το καμάρι μ δυσκολεύεται ν αναπνεύσει κ την πονάει ο λαιμός, με αποτέλεσμα να τρώει πολυ λιγο... Ειδικά το γαλα δεν το πίνει καθόλου γιατί δεν μπορεί να αναπνεύσει απο τη μύτη κ κοιμάται νηστικια.... Ειμαι πολυ στενοχωρημένη. Επίσης το βράδυ την κοιμιζουμε μαζί μας στο κρεβατι γτ υπάρχει κίνδυνος να πνίγει απο το βήχα μέσα στη νύχτα...:(:(: ειμαι ν σκάσω...


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ βρε boulitsa μου.τόσο σοβαρο?βρογχιολιτιδα?πω πω ταλαιπωρείται το ζουζουνι.τι υραβανε τα παιδάκια μας.μακάρι να γλιτωσετε την αντιβιωση και να περάσει σύντομα.περαστικά σας!

Τι έχουμε να τραβήξουμε εμείς που έχουμε ηδη παιδάκια!ουτε να το φανταστώ να κολλάνε τα νεογέννητα.με πιάνει ένας φόβος.θα την βγάλουμε όλη μέρα μέσα και επισκέψεις για εμένα θα απαγορεύονται..


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

♒ Τα υδροχοάκια

Papagalia: 06/02/2015 baby-girl.png

Greta: 08/02/2015 baby-boy-icon.pngHospital_Facility_Plain_Red.png Αλεξάνδρα

anna 1999: 08/02/2015

Boulitsa: 12/02/2015 baby-boy-icon.pngHospital_Facility_Plain_Red.png Ιασώ

D_Nasia: 15/02/2015 baby-boy-icon.pngHospital_Facility_Plain_Red.png Ρέα

Έλενα: 16/02/2015 baby-girl.pngHospital_Facility_Plain_Red.png Νοσοκομείο Μυτιλήνης

Little_Star: 17/02/2015 baby-boy-icon.pngHospital_Facility_Plain_Red.png Ιασώ

♓ Τα ψαράκια

Vtgian: 19/02/2015 baby-girl.pngHospital_Facility_Plain_Red.png Έλενας Βενιζέλου

Adamanta: 19/02/2015 baby-boy-icon.pngHospital_Facility_Plain_Red.png Ρέα

Quinsey: 20/02/2015 baby-boy-icon.png

Kashmam: 23/02/2015 baby-girl.pngHospital_Facility_Plain_Red.png Γέννεσις

Aik: 23/02/2015 baby-boy-icon.pngHospital_Facility_Plain_Red.png ΠΕΠΑΓΝΗ

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα!

Aik, τι έπαθες και εσυ βρε κορίτσι μου! Περαστικά! Όπως σου είπε ο γιατρός και τα κορίτσια, ξάπλα και πάλι ξάπλα. Το έχουν περάσει πολλές κοπέλες, θέλει μόνο ξεκούραση. Στρώσε εκεί μαμάδες-πεθερές-θείες να σε βοηθήσουν και όλα θα πάνε καλά!

Boulitsa, για τον ΟΑΕΔ το μόνο σίγουρο είναι ότι το 2014 είναι η τελευταία χρονιά που δίνουν επίδομα τέκνων. Για το εξάμηνο δεν έχει ειπωθεί ακόμα τίποτα, υπήρξε αρκετή παραπληροφόρηση γιατί ο κόσμος μπέρδευε τη μία παροχή με την άλλη. Αν τυχόν και γίνει, πρότεινε τους τουλάχιστον να σου δώσουν το μειωμένο μαζεμένο που είναι 3,5 μήνες, να σώσεις κάτι. Το να γυρίσεις πάντως στο 2μηνο είναι πολύ βάρβαρο ρε παιδί μου! Περαστικά σας και εσάς, αυτή η εποχή δε θα μας αφήσει ήσυχους φαίνεται!

Little Star, μια τέτοια λίστα θα βόλευε όντως πάρα πολύ! Θα ψάξω και εγώ μπας και βρω κάτι...

wednesday-042.gif


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Vtgian δηλαδή εννοείς ότι προς το παρόν ισχύει το εξάμηνο, αλλα χωρις λεφτά? κι αυτό τραγικό το βρίσκω, αλλα τι να πεις... Θα παει ο πατέρας μ ΟΑΕΔ σήμερα για κατι άλλο κ θα του πω να ρωτήσει, αν κ δεν περιμένω καμία απάντηση..... Μετα σ λέει γιατί δν κάνουμε παιδιά....

Τεσπα, καλημερουδια σας!


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Vtgian δηλαδή εννοείς ότι προς το παρόν ισχύει το εξάμηνο, αλλα χωρις λεφτά? κι αυτό τραγικό το βρίσκω, αλλα τι να πεις... Θα παει ο πατέρας μ ΟΑΕΔ σήμερα για κατι άλλο κ θα του πω να ρωτήσει, αν κ δεν περιμένω καμία απάντηση..... Μετα σ λέει γιατί δν κάνουμε παιδιά....

Τεσπα, καλημερουδια σας!

Όχι, όχι δε το έγραψα καλά. Και το εξάμηνο και τα χρήματα ισχύουν κανονικά (το έχει συνάδελφος και το έχει ζητήσει και 2η). Υπήρχε στον ΟΑΕΔ και ένα επίδομα τέκνων το οποίο και καταργούν φέτος, καμία σχέση με το εξάμηνο, και ο κόσμος μπέρδεψε τις παροχές και νόμιζαν όλοι ότι κόβεται το εξάμηνο με τα χρήματά του. Εγώ επέλεξα τους 3,5 μήνες με πλήρεις αποδοχές γιατί του ΟΑΕΔ είναι πολύ λίγα χρήματα και δε βγαίνουμε. Ευτυχώς όμως έχω τον άντρα μου που θα πάρει το 9μηνο στη συνέχεια οπότε καλυπτόμαστε.

Δεν ξέρω αν το διαβάσατε αλλά σύμφωνα με την ΕΛΣΤΑΤ το 2013 υπήρχε αρνητικό ρεκόρ γεννήσεων στην Ελλάδα. Εμ βέβαια, μας έχουν φορτώσει ένα σκασμό φόρους, η ανεργία έχει βαρέσει ταβάνι, απο κίνητρα μηδέν και περιμένουν ο κόσμος να κάνει παιδιά; Ένα απέραντο ΚΑΠΗ θα καταντήσουμε...


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα..

Παρακαλειστε όσοι με κάποιον τρόπο έχετε παροχές 9μηνου να μην μου το λέτε γιατί ανεβαίνει η πίεση μου και νιώθω ο ... μ@λ@κ@ς της υπόθεσης και δεν μου φταίτε και σε τπτ δλδ, καλώς τις έχετε αλλά το ηθικό δίδαγμα είναι ότι αμα δεν είσαι δημόσιο/τραπεζικός υπάλληλος εσύ ή ο άντρας σου να πρόσεχες να μην έκανες παιδιά παλιο-εγωίστρια, ακούς εκεί θες να μεγαλώσεις και παιδιά αντί να είσαι ταγμένη στη δούλεψή μας(!)

Εκείνη η ισότητα όλων των πολιτών κάπου χάθηκε στην πορεία μάλλον ε??

:evil::evil:

σορρυ ήθελα να γκρινιάξω μην μου δίνετε σημασία.... :rolleyes:

aik κοπέλα μου περαστικά και ξεκούραση!!! Τι τραβηξες απίστευτο...

περαστικά και στις υπόλοιπες αρρωστούλες!!!!!

Άν μάθετε τπτ για τον ΟΑΕΔ και το εξάμηνο ενημερώστε κι εμάς, σκέφτομαι μήπως πάρω ένα μέρος του (για να το πάρω όλο δεν παίζει καλά το παιδί θα τρώει επειδή- hopefully(!) θα θηλάζει, εμεις όμως θα πεινάσουμε οπότε ίσως 1 ή 2 μήνες μόνο..)

Βάσω, το συνεχές μειωμένο το έχεις ζητήσει ήδη; Από τον άμεσο προϊστάμενο σου ή από το hr? ή και από τους 2?

στο hr θα μιλήσω μετά την β' επιπεδου (εφόσον όλα είναι καλα), με τον προϊστάμενο δεν έχουμε ξαναμιλήσει για...διαδικαστικά και δεν ξέρω σε ποιον (και πως!) πρέπει να το ξεφουρνίσω... πρέπει να συμφωνήσουν και οι 2 έτσι δεν είναι; :?:


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα παρω το 6μηνο ΟΑΕΔ διοτι και ανθρωπο δεν εχω να μου το φυλαει τοσο μικρο (η μαμα δουλευει, η πεθερα αρρωστη) και ουτε εχω σκοπο να το αφησω τοσο μικρο, ειμαι και πρωτομανουλα..

Τους τρεισημισι μηνες δεν θα τους παρω συνεχομενα, διοτι σιγουρα θα μου τσινιξουν απο τη δουλεια, θα επιχειρησω να λειπω μια μερα την εβδομαδα μεχρι να ισοφαρισω τις ωρες...αραγε ποσες Παρακευες βγαινει να λειψω ετσι?


F4oIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Άστα ρε Αθηνά, έχω φτάσει να ντρέπομαι που το λέω για το εννιάμηνο! Να σε συγχύσω λίγο παραπάνω; Στην Κούβα, πέρα από το ότι έχεις ένα χρόνο άδεια, αν κάνεις τρίτο παιδί σου στέλνουν γυναίκα στο σπίτι για όσο τα παιδιά είναι ανήλικα, για να σε βοηθάει με τις δουλειές του σπιτιού (μαγείρεμα, καθάρισμα, συμμάζενα, baby sitting). Που, στην Κούβα! Και εμείς εδώ πάλι καλά να λέμε γιατί σκέψου να είμαστε καμιά Αμερική που η έννοια άδεια για να γεννήσω δεν υφίσταται καν! Γέννησε πρόσφατα η ξαδέλφη μου και σε 2 (!!!!) εβδομάδες πρέπει να γυρίσει στη δουλειά της!

Επειδή είμαστε μικρή εταιρία και λόγω θέσης έχω προϊστάμενο τον Διευθύνων Σύμβουλο, σε κάποια συζήτηση που είχαμε μου πέταξε ένα "Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ότι θα φύγεις" και άρπαξα την ευκαιρία και του είπα το εξής: "Μην ανησυχείτε, σκοπεύω να πάρω το αναγκαστικό του ΙΚΑ. Το εξάμηνο του ΟΑΕΔ δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το πάρω γιατί είναι ελάχιστα τα χρήματα και το μειωμένο ωράριο το θεωρώ ανώφελο αφού όταν έχουμε δουλειά έτσι και αλλιώς κάθομαι. Έλεγα λοιπόν να πάρω τους συνολικά τους 3,5 μήνες αντί μειωμένου και επειδή μένω πολύ κοντά αν με χρειάζεστε μπορώ να πετάγομαι 1-2 μέρες για κανά 4ωρο" Μου είπε οκ και ότι στη τελική μπορώ, αν χρειαστεί, να δουλέψω λιγάκι από το σπίτι. Επειδή HR έχουμε και δεν έχουμε και τα όποια δικαιολογητικά θα τα δώσω στο λογιστήριο κατευθείαν, μίλησα με την λογίστρια και της είπα ότι ο ΔΣ συμφώνησε στους 3,5 μήνες και μου είπε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ε στη τελική νομίζω τους συμφέρει περισσότερο αν σε έχουν ανάγκη, γιατί θα πας νωρίτερα στη δουλειά και με πλήρες ωράριο.

Κάθε εταιρία έχει την πολιτική της. Το εξάμηνο αν το ζητήσεις, είναι νομίζω υποχρεωμένοι να στο δώσουν. Τους 3,5 μήνες όμως αντί μειωμένου μπορούν να στους αρνηθούν. Το σύνηθες είναι 6μηνο και μειωμένο. Κάποιες εταιρίες έχουν και εναλλακτικά προγράμματα του στυλ αντί για μειωμένο, 1 ημέρα την εβδομάδα λιγότερο. Μπορείς να μιλήσεις απευθείας με το HR για να σε ενημερώσουν για το τι συνηθίζουν ή να μιλήσεις με τον προϊστάμενό σου να δεις την αντίδρασή του και τις ανάγκες του τμήματος (ανοιχτά project, μελλοντικά project) και στη συνέχεια μιλάς με το HR. Για καλό και για κακό, ενημερώσου πρώτα για τις νόμιμες επιλογές σου να είσαι προετοιμασμένη για κάθε "κοτσάνα" που μπορεί να ακούσεις (ειδικά από τον προϊστάμενο που μπορεί να μη ξέρει που πάνε τα τέσσερα).


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα παρω το 6μηνο ΟΑΕΔ διοτι και ανθρωπο δεν εχω να μου το φυλαει τοσο μικρο (η μαμα δουλευει, η πεθερα αρρωστη) και ουτε εχω σκοπο να το αφησω τοσο μικρο, ειμαι και πρωτομανουλα..

Τους τρεισημισι μηνες δεν θα τους παρω συνεχομενα, διοτι σιγουρα θα μου τσινιξουν απο τη δουλεια, θα επιχειρησω να λειπω μια μερα την εβδομαδα μεχρι να ισοφαρισω τις ωρες...αραγε ποσες Παρακευες βγαινει να λειψω ετσι?

Νομίζω ότι το παρακάτω άρθρο θα σας λύσει όλες τις απορίες


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

thx βάσω για τις πληροφορίες :D

σε 2 βδομάδες οι συζητήσεις το αργότερο :)

(το *πολύ* θετικό από πλευράς προϊσταμένου είναι ότι η γυναίκα του είναι "μανούλα απριλίου 2015" (όχι εδώ, γενικώς :tongue: ) οπότε τα ξέρει ... από την καλή ο ίδιος και ελπίζω (δεν είναι πρώτο παιδί) ότι θα τον πιάσω σε ... ευαισθησίες ;)

edit: διάβασα το λινκ πολύ βοηθητικό THX!!!!


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...