Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Φεβρουαριου 2015


Greta

Recommended Posts

Κορίτσια με τα κιλά πως πάτε???

Νομίζω νορμάλ... Ξεκίνησα από 52 και σήμερα το πρωί η ζυγαριά έδειχνε 56.3...

====

2 εβδομάδες +1 για β' επιπέδου... αιώνες μακρυά μου φαίνεται....


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Boulitsa μου επειδή το έχω ακούσει από πολλές κοπέλες αυτό, το ρώτησα μέχρι και στον εμβρυολόγο ( ο οποίος πέθανε στα γέλια) και σε διαβεβαιώ ότι πρόκειται περί μύθου (που μάλιστα κυκλοφορεί μόνο στην Ελλάδα). Οι δε έρμες οι ανιψιές μου θα έπρεπε να έχουν βγει θεόκουφες, η μάνα τους σε όλη την εγκυμοσύνη με ένα ποτήρι κοκα κόλα ήταν :D

Τα ανθρακούχα αναψυκτικά (π.χ. σόδα, coca cola κλπ) δεν επηρεάζουν σε καμία περίπτωση την ακοή του μωρού. Προτείνετε να τα αποφεύγουμε γιατί πέρα από θερμίδες δεν έχουν να προσφέρουν κάτι, και ως γνωστό στην εγκυμοσύνη δεν έχουν ανάγκη από επιπλέον ζάχαρη ή καφεΐνη. Σε καμία περίπτωση όμως δεν απαγορεύονται και μάλιστα πολλοί γιατροί προτείνουν σόδα για την ανακούφιση της δυσπεψίας.

Μωρέ ακούμε ένα σκασμό λανθασμένες πληροφορίες και αγχωνόμαστε χωρίς λόγο!

Πω πω τρελαίνομαι για τορτελίνια και δεν αρέσουν σε κανέναν στο σπίτι ρε γμτ! Περαστικά σας κοπέλα μου!

Βάσω μ δν είπα ότι επηρεάζεται η ακοή τ, δηλαδή ότι παθαίνει κατι, απλά ενοχλείται. Η Γιατρος μ το εχει πει κ μ φαίνεται λογικό... Φαντάσου να είσαι για μια ώρα μέσα σε μια πισίνα με ανθρακικο, δν αντέχεται ο ήχος... Το ίδιο ειναι κ για το μωρο...


7qw0p2.pngbIK3p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μας είπαν ότι από Οκτώβριο θα έχουν νέες παραλαβές και ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει διαθέσιμο σε κανένα κατάστημα, ούτε ως δείγμα. Επίσης μας είπαν ότι στο κατάστημα Αλίμου έχουν ήδη 7 παραγγελίες για την παραλαβή που θα γίνει τον Οκτώβριο. Βέβαια για μέχρι Φεβρουάριο, με καθησύχασε ότι σίγουρα θα το βρούμε!

Αυτά ακριβώς σκέφτομαι, ότι αν τύχει και κάνω καισαρική, επειδή είμαι πολύ φοβίστρω, θα αγχώνομαι και θα θέλω να σηκώνομαι συνέχεια να δω το μωρό και δε θα μπορώ.

Βρε έτσι όπως το λες για το ανθρακικό, δίκιο έχεις και εμένα λογικό μου ακούγεται αλλά έλα που όσους ρώτησα μου είπαν ότι λέω βλακείες :cry: Μερικές σχετικές αναφορές είναι οι εξής Αυτό το άρθρο από το Vita και η απάντηση γυναικολόγου του Ιπποκράτειου εδώ Όπως και να'χει αφού τζάμπα θερμίδες είναι, τα αποφεύγεις και ξεμπερδεύεις :rolleyes:


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο κιλα και εγω καλα νομιζω ξεκινησα 60 και ειμαι 64....μου εχει ανοιξει η ορεξη ομως κ τη φοβαμαι λιγο τη δουλεια με... τα κιλα..ν.τελοσπαντω ν θα δειξει!Βρε κοριατσια συγγνωμη για την ερωτηση αλλα με τη τουαλετα πως τα πατε?εγω χαλια παω ανα 2 μερες με μεγαλη δυσκολια και καταφερνω μετα απο πολυ αγωνα--μη γελατε--ελαχιστα πραγματα,,ειναι κ μεσημερι σταμ αταω τις περιγραφες!ο γιατρος μου λεει οτι ετσι ειναι στην εγκυμοσυνη κ οτι κ αυτο που παω αρκετο ειναι......εγω παντως αισθανομαι μονιμως πρησμενη...η κοιλια μου δε φαινεται πολυ δε μοιαζω με εγγυο μαλλον......

Εγω το σαββατο πηγα μια βολτα απο τα πρεναταλ και τα λητω στη Πειραιως....εκει ειχε το next to me παντως,,,,εγω σκεφτομαι να παρω ενα απλο καροτσι ,μια καλαθουνα για μεσα στο σπιτι και χωριστα καθισματακι αυτοκινητου και ειδα οτι εχουν κατι κουνιες που το καγκελο κατεβαινει αν θες και το στρωμα της ερχεται στο ιδιο υψος με του κρεβατιοου,ισως καταληξω εκει και εχω τη κουνια το πρωτο καιρο διπλα στο κρεβατι μας με κατεβασμενο καγκελο κ μετα παει στο δωματιακι του,,τωρα δε ξερω θα κατσω να δω κ οικονομικα ποσο βγινουν ολα αυτα κ βλεπουμε.............εγω β επιπεδου εχω την αλλη τριτη.......μια βδομαδουλα....αντε θα περασει!!!!!!!!!

Περαστικα στα ζουζουνια σας,,,,,ποπο νωρις ξεκινησαν οι ιωσεις....ευχομαι να ειναι καλυτερη αυτη η εβδομαδα για τα παιδακια σας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια τι μου λετε με τα κιλα?Σας βρισκω ολες τελειες!Εγω αντιθετως ξεκινησα 55,7 (για να ειμαστε ακριβεις) και ειμαι 61,4...Κια προσεχω η καημενη οσο μπορω, με ενα γιαουρτακι τα βραδια και γλυκα τα αποφευγω!Ουφφφ..

Ερωτηση, οποια εχει κανει β' επιπεδου, ξεκινησε μετα τα διαδικαστικα με το ικα? Μου ειπαν θα πρεπει να κλεισω ραντεβου στο κεντρο προστασιας μανας και παιδιου για την Π.Η.Τ. και για να παρω καποια χαρτια για εργοδοτη κλπ..Ο ιδιωτης γιατρος μου δεν ειναι συμβεβλημενος..Κοριτσια ποτε ξεκιναμε τη διαδικασια?


F4oIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια μου... Τι κάνετε;; Εμείς το σ/κ το περάσαμε κάνοντας μετακόμιση. Τώρα το σπίτι είναι χάος αλλά σιγά σιγά θα το φτιάξω... παλι καλά έχω τη μαμά μου ;)

Από κιλά ξεκίνησα 59 και κάτι ζυγιστηκα προχθές και ήμουν 64,5... Δεν ξέρω αν είναι πολλά ή φυσιολογικά.. δεν κάνω υπερβολές όμως..

Την άλλη Δευτέρα έχουμε Β Επιπέδου... Αντε να περάσει ο καιρός...


NGf6p2.png

AFi6p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμας.

εγώ έχω πάρει 5 κιλά!5 μηνών =5 κιλά.απλα φαίνονται πολύ.σαν να έχω πάρει τα διπλάσια.έχει ανοίξει και η όρεξη πιο πολύ για σοκολατοειδη παρα για φαγητο.

Πάω να φτιαξω το καφεδακι μου τώρα!μουυυυτς


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Τι κάνετε??? χαίρομαι που δεν έχετε ξεφύγει με τα κιλά όπως έχω ξεφύγει εγώ για την ακρίβεια είμαι 10 κιλά πάνω.

Εγώ βʼ επιπέδου έχω την Παρασκευή και με έχει πιάσει το άγχος.

LITTLE_STAR Αν δεν κάνω λάθος (από μια συνάδελφο που μου είπε) κλείνεις ραντεβού με γιατρό του ΙΚΑ και πας με τον τελευταίο υπέρηχο( υπάρχει πιθανότητα να σου κάνει και ο γιατρός του ΙΚΑ) σου επιβεβαιώνει την κύηση και σου δίνουν κάποια χαρτιά (δεν θυμάται η συνάδελφος) στα οποία αναγράφεται η ΠΗΤ.

Δεν υπάρχει χρονικό περιθώριο απλά καλό είναι να το κάνεις πριν βαρύνεις αρκετά και κουράζεσαι.

Αν γνωρίζει κάποια περισσότερες λεπτομέρειες ας μας ενημέρωση, γιατί και εγώ ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα.

Φιλιά πολλά!!!!


Rn2Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

Adamanta με το θέμα της γκμχ γκμχ τουαλέτας έχω αποκτήσει μία σχέση αγάπης-μίσους. Το βράδια την αγαπώ τόσο πολύ που θα σηκωθώ μια-δυο φορές για κατούρημα γιατί η κοιλιά μου θα σκάσει. Οι ημέρες είναι πότε έτσι πότε αλλιώς. Πηγαίνω σχεδόν κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα. Πάντως, ενώ τρώω με πρόγραμμα το εντερικό κάνει ό,τι θέλει. Προ-εγκυμοσύνης ήταν ρυθμισμένο. Τώρα και με τον σίδηρο τα έχω παίξει! Πάντως τρώω κάθε μέρα 2-3 αποξηραμένα φρούτα (σύκο ή δαμάσκηνο). Λένε ότι επειδή είναι πλούσια σε ίνες βοηθάνε. Σε γενικές γραμμές είμαι καλύτερα από το 1ο τρίμηνο.

Little_star, η διαδικασία για εργαζόμενες - ασφαλισμένες στο ΙΚΑ έχει ως εξής.

1. Με τα χαρτιά της B' επιπέδου (στην οποία αναγράφεται η ΠΗΤ) και αντίστοιχη βεβαίωση του γιατρού σου (με την ίδια ΠΗΤ ή διαφορετική με αιτιολόγηση) πας και κλείνεις ραντεβού με γιατρό του καταστήματος ΙΚΑ της περιοχής σου.

2. Από το ΙΚΑ μου είπαν να το κάνω το ραντεβού πριν βγω σε άδεια ή λίγο νωρίτερα. Ο γιατρός του ΙΚΑ συμπληρώνει ένα χαρτί, το οποίο στη συνέχεια υπογράφεις εσύ.

3. Το χαρτί αυτό το δίνεις να το υπογράψει ο εργοδότης και στη συνέχεια το παραδίνεις στο ΙΚΑ. Το χαρτί αυτό είναι πρακτικά μια βεβαίωση που λέει ότι δεν θα εργαστείς 56 μέρες πριν τον τοκετό και 63 ημέρες μετά. Μαζί σου επίσης θα πρέπει να έχεις το βιβλιάριο του ΙΚΑ και αντίγραφο βιβλιαρίου τραπέζης που να αναγράφεται το ΙΒΑΝ και να είσαι εσύ η πρώτη δικαιούχος. Όταν τα καταθέσεις αυτά, σε 15 ημέρες θα σου καταθέσουν το επίδομα για τις 56 ημέρες.

4. Μετά τον τοκετό, καταθέτεις αντίγραφο της ληξιαρχικής πράξης γέννησης του μωρού, ώστε να σου καταθέσουν το επίδομα για τις υπόλοιπες 63 ημέρες. 5. Τέλος, με αντίγραφα από όλα τα παραπάνω χαρτιά, πας στο γραφείο του ΟΑΕΔ και κάνεις αίτηση για το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας, το οποίο σου καλύπτει τη διαφορά από αυτά του ΙΚΑ (τα οποία στο σύνολο βγαίνουν κάτι λιγότερο από τον μισθό σου).

Anna μη στεναχωριέσαι ακόμα για τα κιλά. Δες τι θα σου πει ο γιατρός σου και τα αποτελέσματα των αιματολογικών και βλέπεις. Μια συνάδελφος που ξεκίνησε 50 κιλά (είναι κοντούλα και λεπτούλα) έβαλε 30 κιλά συνολικά αλλά όλα ήταν καλά, δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα υγείας ούτε αυτή, ούτε το μωρό. Και τα έχασε κιόλας χωρίς δίαιτα. Είχε απίστευτο μεταβολισμό βέβαια.

have-a-good-tuesday-graphic-for-hi5.gif


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Μια ερωτηση μονο, θα ειναι υπερβολικο αν παρω να κλεισω ραντεβου αμεσως μετα την Β'επιπεδου?Υπαρχει περιπτωση να παω και να με διωξουν με την δικαιολογια οτι ηρθα πολυ νωρις?


F4oIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


vtgian ευχαριστώ για την ενημέρωση.

κορίτσια ερώτηση σας έχει τύχει να μην ακούτε το μωρό για κάποιες ώρες ή μέρα.

ρωτάω γιατί είμαι στην 21 εβδομάδα και 3 μέρες και από χτες το απόγευμα δεν έχω

κάποιο έντονο σημάδι και έχω λίγο αγχωθεί, βεβαία χτες κουράστηκα αρκετά.

μου είπαν ότι μπορεί να συμβεί.


Rn2Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

LITTLE_STAR Στο τοπικό κατάστημα του ΙΚΑ που πήγα, μου είπαν να πάω μία εβδομάδα πριν βγω σε άδεια. Και η συνάδελφος που βγήκε τώρα σε άδεια, το ίδιο έκανε σε άλλο κατάστημα ΙΚΑ. Και εγώ θα ήθελα να πάω νωρίς, να ξεμπερδεύω αλλά με αυτούς ποτέ δεν ξέρεις! Τουλάχιστον στο τοπικό κατάστημα μας, ο γυναικολόγος είναι τεράστιος !@#$% Πάντως δεν είναι απαραίτητο να πας η ίδια, μπορεί να πάει και ο σύζυγός σου μου είπαν.

anna 1999 από ότι έχω διαβάσει, ναι είναι φυσιολογικό σε αυτές τις εβδομάδες να μην ακούς συνέχεια το μωρό. Άλλωστε σκέψου ότι σε αυτή την ηλικία είναι ξύπνιο μόνο 6-7 ώρες την ημέρα!


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ok,θα το αφησω τοτε προς το παρον και θα ασχοληθω με τα του μωρου...δηλ παιδικο δωματιο...!

Ρουχαλακια, λευκα ειδη αργοτερα...

Αχ ψαχνω να βρω μια ολοκληρωμενη λιστα που να λεει πχ 5 κοντομανικα μεγεθος 0-3 και τετοια, για μωρακι Φεβρουαριου αλλα δεν..:(


F4oIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Anna μην αγχωνεσαι.αν φοβάσαι φάε ενα κομματι σοκολατιτσα.ο εμβρυολογος μου είπε οτι μιση ωρα είναι ξύπνια και μισή ωρα κοιμουνται!καποιες φορες κοιμούνται παραπανω βέβαια.αλλά Μπορεί να κουνιεται όταν είσαι ορθια και να μην το καταλαβαίνεις!


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομορφιές! Τι κάνετε; Πως είστε; Greta Boulitsa τα παιδάκια σας πως πανε;

Απο κιλα εγω ειμαι -3 απο οταν ξεκίνησα και +1 απο τα χαμένα. Όμως κατι μ λεει πως όσα γλίτωσα μεχρι τωρα θα τα βαλω μαζεμένα γιατι μπορεί να μην τρώω γλυκα γιατι Μ κάνουν χαλια το στομαχι αλλα άρχισα να μπορω να τρώω κ τρώω ψωμί πολύ κ πίτσες πολλές και ολα αυτά αργά το βράδυ πριν κοιμηθώ.

Έχουμε κ γιατρο αυριο κ θα κλείσω κ ραντεβού για την άλλη εβδομάδα για Β επιπεδου


KMwEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...