Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Cafe Μάρτιος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Κατερινάκι ευχαριστώ για τις πληροφοριες! και σε σας Αντα και valou!

Ο μικρος κοιμάται πολύ γρηγορα με την κοπέλα που έχω, αλλα φσικά δεν γίνεται αυτο βράδυ. Με τον μπαμπά του κλαιει και φωνάζει εμένα(Λαθη που εγιναν απο την αρχη, αφου τον έχει κοιμίσει ελάχιστες φορες!)

Τώρα ειμαι στη φάση που του λέω ότι "Η μαμα θα σε βάλει στο κρεβάι σου, θα σε φιλήσει στο μετωπάκι, θα σε σκεπάσει και θα σου πει καληνύχτα. Και εσυ θα κλεισιες τα μαάκια σου και θα κοιμηθεις!"...Για την ώρα έχει καταλάβει μόνο το φιλί στο μετωπάκι!!!!!!!

Και εγώ στο ίδιο θα τα βαλω...Πηρατε κουνια για τη μπέμπα ή κρεβατι για τον Γιώργο???

Καλε συμπεθερα..Περαστικα!Ξεχασα πριν...

vallou η άνοιξη ειναι ότι πρέπει για αλεργιες!!!! Υπομονη!!!!Α! Εχω ακομα 1,5 μήνα καλη μου! Αλλά έχω αγχωθει λιγάκι...


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα μανούλες!

χρόνια πολλά σε όλες Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όσες γιόρταζαν και στο Γιωγράκη!!!!

εμείς πρέπει να ομολογήσω ότι δεν καταλάβαμε φέτος πάσχα!

μ. πέμπτη μπήκε η πεθερά μου εισαγωγή στο νοσοκομείο και ο άντρας μου έτρεχε συνέχεια με αποτέλεσμα παρόλο που χαλάσαμε 2 μπουκαλια οινόπνευμα για αποστείρωση έχω την μαίρη με βήχα και μυξούλα αρχίσαμε φαρμακάκια αλλά δυστηχως την πληρώνει η μπέμπα η οποία την περνάει κλεισμένη μόνη της όλη μέρα η κακομοίρα!!! και σα να μην έφταναν αυτά εχτές πάνω που χαρήκαμε τα νέα ότι σήμερα θα έβγαινε η πεθερά μου παθαίνει εγκεφαλικό η γιαγιά του άντρα μου και έτρεχε πάλι μιας και δεν υπήρχε κανείς άλλος να την τρέξει!!! τι έχετε να πείτε ωραίο πάσχα εεεε!!!αφού το αρνί το κομματιάσαμε και θα το ΄ψήσουμε σε καμμιά εβδομάδα να ηρεμήσουμε πρώτα!!!

τώρα για τον ύπνο!!! αααα ρε παιδικέ σταθμέ!!!μου την έστρωσε την μαίρη μια χαρά!!! την αλλάζω την βάζω στο κρεββάτι μου ζητάει να κλείσω παντζούρια και φως μου λέει καλή ξεκούραση μαμά και πέφτει και κοιμάται!!!αν καμμιά φορά τύχει να θελει παρεούλα της λέω ξάπλωσε να πάει η μαμά να πιεί το γάλα της και θα ξαναέρθω!!!εεε κάθεται τραγουδάει μιλάει μόνη της και μετά από λίγο κοιμάτε!!!

τώρα για τα δωμάτια εμείς παρόλο που έχουμε και άλλη κρεβατοκάμαρα την έχουμε κάνει γραφείο και δεν θέλω να το χαλάσω και θέλω γενικώς τις θέλω μαζί επομένως θα πάρω άλλο κρεββατάκι στην μαίρη και θα την βάλω έκεί την μπέμπα!


jclvp3.png?FolA72Tl

8Szcp3.png?F35yg9Ll

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τι ήταν και αυτό July? Περαστικά σε όλους εύχομαι...

Κατερινάκι μου είχαμε 2 κούνιες γιατί είχε και η μαμά μου στο σπίτι της μία και κοιμόταν ο Γιώργος, οπότε θα κοιμηθεί εκεί η μικρή όταν γυρίσουμε από διακοπές. Πάντως δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να βάλεις κρεβτι στον Γιάννη τώρα, δηλαδή χωρίς κάγκελα γιατί θα έρχεται στάνταρ στο κρεβάτι σας όλη την ώρα τώρα με το μωρό. Σκέψου να είναι νύχτα, να είσαι με το μισό μάτι ανοιχτό και να έχεις να μαζεύεις και τον Γιάννη.. ΆΣε που είναι μεγάλη αλλαγή για τα παιδιά το κανονικό κρε΄βατι και σε συνδυασμό με τον ερχομό του μωρού θα του πέσουν πολλά για να διαχειριστεί... Από την άλλη αν του αρέσει πολύ το κρεβάτι μπορεί να πειστεί να μείνει κιόλας!! Ξέρω γω!!!


H9ROp3.png

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκέφτομαι Κατερινα...Ειναι μικρος.Οποτε ειπα να παρω μια κουνια ακομα..Αλλωστε η κουνια του Γιαννη γίνεται μονο κρεβατι και ετσι οταν παει 2,5 θα κάνω την αποπειρα.

Ηθελα όμως και τη δικιά σας γνώμη!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να βάλεις κρεβτι στον Γιάννη τώρα, δηλαδή χωρίς κάγκελα γιατί θα έρχεται στάνταρ στο κρεβάτι σας όλη την ώρα τώρα με το μωρό. Σκέψου να είναι νύχτα, να είσαι με το μισό μάτι ανοιχτό και να έχεις να μαζεύεις και τον Γιάννη.. ΆΣε που είναι μεγάλη αλλαγή για τα παιδιά το κανονικό κρε΄βατι και σε συνδυασμό με τον ερχομό του μωρού θα του πέσουν πολλά για να διαχειριστεί... Από την άλλη αν του αρέσει πολύ το κρεβάτι μπορεί να πειστεί να μείνει κιόλας!! Ξέρω γω!!!

Καλά φιλενάδα σαν να το βλέπω...τσουπ,τσουπ θα σου έρχεται!!!!:tongue::tongue::tongue:

Εμένα τον μικρό απο πολύ νωρίς-περίπου στο χρόνο επάνω ή γύρω στους 15 μήνες-τον έστρωσε η μαμά μου με τον ύπνο.Μεσημέρι βράδυ, ξέρει οτι ειναι η ώρα για ύπνο, τον βάζω στο κρεβάτι του, το βράδυ πίνει το γάλα, σε 2-3 δόσεις του 5λέπτου η καθεμια, και μετά είτε πεφτει ξερος-συνήθως έτσι γίνεται-είτε μιλαει ή τραγουδάει για κανένα μισάωρο και κοιμάτε....απλά ξέρει οτι εκτός απο την φάση με το γάλα, μετά κάνουμε "νανι" χωρίς παρέα!!!!Του πήρε περίπου 1 βδομάδα με κλάμα και ζόρι, αλλα τελικά το συνήθησε...ουσιάστικά το αφήνεις μόνο του, σαν την μέθοδο που λένε από το "κοιμησου παιδί μου" μόνο που η μαμά μου, του μιλούσε, πήγαινε ποιό συχνα κτλ...δική της μέθοδος και έπιασε!!!:D:D:DΣκέψου ότι μέχρι τότε ήθελα τουλάχιστον μισή ώρα κούνημα στα χέρία....(μιλάμε για έναμιση χρόνο πρίν).

July το μόνο που θα πώ είναι "περαστικά σας και άλλο κακό να μην σας βρει".....

Vallou πάλι άρρωστη μωρέ?Σε εχει ξετινάξει φέτος νομίζω....

Κατερινάκι, σε ποια εκπομπή ειναι ο σύζυγος?Στο "σεφ στον αέρα"?Για πές να τον δούμε τον άνθρωπο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο σκέφτομαι Κατερινα...Ειναι μικρος.Οποτε ειπα να παρω μια κουνια ακομα..Αλλωστε η κουνια του Γιαννη γίνεται μονο κρεβατι και ετσι οταν παει 2,5 θα κάνω την αποπειρα.

Ηθελα όμως και τη δικιά σας γνώμη!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

κοιμηθήκατε?

Link to comment
Share on other sites

απο τις 10:30...στις 12

καθε μέρα τα ιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!1:rolleyes:

καλα εισαι φιλενάδα??? Ολο λέω να εφαρμοσω και εγω κάτι αλλα αυτον τον καιρο δεν έχω δυνάμεις για γκρινια και κλαματα. Ουτε την πιπίλα δεν μπορώ να κόψω και όλοι μου "την λένε":(


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites

vallou marigia july περαστικα βρε κοριτσια σε σας και τις οικογενειες σας! Τι κακο σας βρηκε ολες Πασχαλιατικα???Η καθεμια με τα δικα της...αλλα ειναι ζορι ολα ετσι οπως τα διαβασα:rolleyes: Αντε να στρωσει ο καιρος επιτελους γιατι μπαινουμε Μαιο και σημερα φορεσα παλτο ειχε ψοφο το βραδακι και ετσι να αποφυγουμε τις ιωσεις σιγα σιγα!

Εμεις με τον υπνο εχουμε θεμα, κοιμαται ακομη μαζι μας και παρολο δεν με ενοχλει το παιδι σαν ογκος, φοβαμαι πλεον μη φαω καμια κλοτσια στην κοιλια κανα βραδυ και εχουμε αλλα:rolleyes: Το βραδυ τον κοιμιζει ο συζυγος , βασικα κοιμουνται μαζι οποτε δεν χρειαζεται νανουρισματα και το μεσημερι κοιμομαστε μαζι. Το ξερω οτι δεν ειναι λυση αυτο και σιγουρα πρεπει να παει στο δωματιο του καποια στιγμη πριν γεννηθει το μωρο ωστε να εχω το ελευθερο μεθαυριο να σηκωνομαι τα βραδια με την ανεση μου και στην τελικη οταν μεγαλωσει η κοιλιτσα να κοιμαμαι ανετα. Λογια και σκεψεις να δουμε ποτε θα βαλουμε μπρος να του παρουμε κρεββατακι να στρωθει στον υπνο. Και εμεις εχουμε δυο παιδικα αλλα το ενα και εμεις το εχουμε γραφειο και δεν θα ηθελα να το χαλασουμε. Εχω και το σκυλακι μεσα και οσο να ναι βολευει οποτε για αρχη θα ειναι μαζι στο δωματιο τους.

Α! Σημερα πηγαμε στο γιατρο , μεγαλωσε το μωρακι μου, εχει και τρισδιαστατο και ειναι ενα κανονικο μωρακι με χερακια ποδαρακια..χιχι το ειχα ξεχασει ποσο μικρα ειναι και περιεργα στην οψη:D:D:D


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

vallou marigia july περαστικα βρε κοριτσια σε σας και τις οικογενειες σας! Τι κακο σας βρηκε ολες Πασχαλιατικα???Η καθεμια με τα δικα της...αλλα ειναι ζορι ολα ετσι οπως τα διαβασα:rolleyes: Αντε να στρωσει ο καιρος επιτελους γιατι μπαινουμε Μαιο και σημερα φορεσα παλτο ειχε ψοφο το βραδακι και ετσι να αποφυγουμε τις ιωσεις σιγα σιγα!

Εμεις με τον υπνο εχουμε θεμα, κοιμαται ακομη μαζι μας και παρολο δεν με ενοχλει το παιδι σαν ογκος, φοβαμαι πλεον μη φαω καμια κλοτσια στην κοιλια κανα βραδυ και εχουμε αλλα:rolleyes: Το βραδυ τον κοιμιζει ο συζυγος , βασικα κοιμουνται μαζι οποτε δεν χρειαζεται νανουρισματα και το μεσημερι κοιμομαστε μαζι. Το ξερω οτι δεν ειναι λυση αυτο και σιγουρα πρεπει να παει στο δωματιο του καποια στιγμη πριν γεννηθει το μωρο ωστε να εχω το ελευθερο μεθαυριο να σηκωνομαι τα βραδια με την ανεση μου και στην τελικη οταν μεγαλωσει η κοιλιτσα να κοιμαμαι ανετα. Λογια και σκεψεις να δουμε ποτε θα βαλουμε μπρος να του παρουμε κρεββατακι να στρωθει στον υπνο. Και εμεις εχουμε δυο παιδικα αλλα το ενα και εμεις το εχουμε γραφειο και δεν θα ηθελα να το χαλασουμε. Εχω και το σκυλακι μεσα και οσο να ναι βολευει οποτε για αρχη θα ειναι μαζι στο δωματιο τους.

Α! Σημερα πηγαμε στο γιατρο , μεγαλωσε το μωρακι μου, εχει και τρισδιαστατο και ειναι ενα κανονικο μωρακι με χερακια ποδαρακια..χιχι το ειχα ξεχασει ποσο μικρα ειναι και περιεργα στην οψη:D:D:D

Αχ τι ωραια που μεγαλώσατε και εσεις!!!! ΜπΡΑΒΟ!

ΠΕΖΗ μου εχω φάει εγώ κλοτσιες...αστα. δεν ειναι λύση σίγουρα. Απλά εγώ κοιμάμαι πλεον με πλάτη προς τον μικρο.!! Αλλα ξυπνάει και με τραβάει να γυρισω προς τα εκεινον! Θα βρεις και εσυ τον τρόπο σου!

Καλε εχω γίνει νυχτοπούλι!!!!!!!!!!!!


cEyXp3.png

q61sp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας βρε κορίτσια!Πολλά τα νέα, σας διάβαζα τόση ώρα.

Αρχικά περαστικά σε όσους είναι άρρωστοι, μικροί μεγάλοι. Η αλήθεια είναι ότι εκεί που πάει να ζεστάνει λίγο ο καιρός, βγάζει πάλι κρύο με αποτέλεσμα οι ιώσεις να θερίζουν και πάλι. Προσοχή λοιπόν κορίτσια!

daf δικό σας είναι το σπίτι?πω ρε κορίτσι τί πάθατε!σε ποια περιοχή μένεις?

Πεζη πλάκα κάνεις που όλο αυτόν το καιρό κοιμάστε με το ΝΙκόλα!!!!!Κάνε κάτι πριν γεννήσεις, να μάθει στο δικό του δωμάτιο και κρεβάτι αλλιώς σας βλέπω να κοιμάσαι εσύ με 2 μωρά στο κρεβάτι και ο σύζυγος στον καναπέ όπως το έχει πάθει πολύ καλή μου φίλη που η μεγάλη της κοντεύει τα 4 και δεν ξεκουνά από το κρεβάτι της μαμάς.Ομοίως Κατερίνα μου εκπαίδευσε το Γιαννάκη στον ύπνο πριν τη γεννα αλλιώς θα είναι πολύ ζόρικα τα πράγματα. Δεν γίνεται να έχεις ένα μωράκι και να προσπαθείς 2 ώρες να κοιμήσεις το Γιαννη.

Το δικό μας το τεράστιο θέμα με τον ύπνο το ξέρετε. Απλά προσπαθώ σε γενική γραμμή και ακολουθώ τη μέθοδο "κοιμήσου παιδί μου". Κοιμάται μόνη της αλλά το βράδυ αλλά ξυπνά αρκετες φορές. Γύρω στην τρίτη φορά που ξυπνά γυρω στα χαράματα, νυστάζω τόσο πολύ που πολλές φορές τη παίρνω στο κρεβάτι, μέγα λάθος. Πρέπει και εκείνες τις φορές να ακολουθώ τη μέθοδο, δηλ. να την αφήνω να κοιμάται μόνη της. Έχω παρατηρήσει ότι όσο περνάνε οι μέρες ακολουθώντας τη μέθοδο (όπου οι πρώτες είναι πάντα δύσκολες), τόσο λίγότερο ξυπνά το βράδυ και φτάνει εώς και καθόλου, και τόσο πιο εύκολα κοιμάται μόνη της. Απλά όταν θα γίνει κάτι πχ. θα μείνουμε βράδυ αλλού, ή θα την πάρω στο κρεβάτι μου κα. χαλάει το πρόγραμμα και θέλει ξανά από την αρχή. Βασικά θέλει λίγη μεθοδο και υπομονή και στρώνει το πράγμα.Και φυσικά τώρα η επανεκπαίδευση κρατά πολύ λιγότερο από ότι στιος αρχες. Επίσης όσο πιο μικρό είναι το παιδί (από 6 μηνών και πάνω) τόσο καλύτερα για όλους. Ακόμη και τώρα η Χριστίνα δεν κοιμάται πολλές ώρες (10-11 ώρες το 24ωρο) και με πολλά ξυπνήματα πολλές φορές, αλλά έχω δει μεγάλη διαφορά με τη μέθοδο αυτή. Θέλει αποφασιστικότητα και οι πρώτες 2-3 μέρες είναι δύκολες, δοκιμάστε το δεν έχετε να χάσετε τίποτα. Και φυσικά όλη μέρα μπιριμπίρι ότι τώρα μεγάλωσε και πρέπει να κοιμάται στο δικό του κρεβάτι και μπλαμπλαμπλα. Επίσης όταν βλέπω ότι δεν νυστάζει το πιαδί για μεσημέρι (έχει ξυπνήσει το πρωί γύρω στις 9.30-10.00) το πάμε σερί όπου θα την κοιμήσω κατά τις 9 το βράδυ. Αλλιώς καμιά ώρα το μεσημέρι και μετά γύρω στις 23.00. Αυτά από εμάς για αυτό το πονεμένο θέμα του ύπνου που πραγματικά το έχω ψάξει, μελετήσει, φιλοσοφήσει τόσο πολύ. Δεν έχω και καμία βοήθεια από το σύζυγο οπότε πάντα ο κλήρος πέφτει σε εμένα. Κι έλεγα εξάλλου ότι πρώτα η Χριστίνα θα στρώσει σημαντικά στο ύπνο και μετά θα πάμε για δεύτερο παιδί. Με φαντάζεστε μόνη μου με ένα μωράκι και να προσπα΄θώ με τις ώρες να κοιμήσω τη Χριστίνα?Ούτε καν...

Τέλος η λογοδιάρροια καλό απόγευμα σε όλες.:D


yaeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νεμανουλα μου εχεις πολυ δικιο με τον υπνο, απλα η διαφορα μου με σενα ειναι οτι δεν μπορω ακριβως αυτο...να ξυπναω το βραδυ. Μπορει να κοιμομαστε μαζι αλλα κοιμομαστε σερι απο τις 23.00 μεχρι τις 10 και περιπου χωρις κανενα μα κανενα ξυπνημα. Επισης ετσι κοιμαται το μεσημερι για 2-2.30 ωρες τουλαχιστον, γι αυτο καλομαθαμε και εμεις και δεν κοιταμε πως να τον βαλουμε σε δικο του κρεββατι. Ειναι εγωιστικο αυτο και ξερω πως πρεπει να ξεκουνηθει απο διπλα μας γιατι αργα ή γρηγορα αυτο θα γινει και το μονο σιγουρο (το βλεπω...:rolleyes:) ειναι να κοιμομαστε μαζι αγκαλιτσα στο παιδικο του κρεββατακι. Κοριτσια στον υπνο ειμαι πολυ τεμπελα, αν δεν κοιμηθω ενα 9ωρο δεν μπορω..οποτε και γι αυτο τον καλομαθαμε και τον δικο μας για να κοιμομαστε εμεις ησυχα...:rolleyes::rolleyes: Μας παιρνει και ανετα το κρεββατι μας οποτε..την αρπαξαμε την ευκαιρια τρομαρα μας. Λαθη που ελεγα οτι δεν θα τα κανω και να που μου ηρθαν στο κεφαλι..γι αυτο ποτε μη λες ποτε τελικα:cool: Οταν θα εχω νεωτερα περι του υπνου θα σας τα πω αλλα βλεπω να αργουμε..κατα το καλοκαιρακι το βλεπω.


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσακια μου!

πολλα τα νεα σας!περαστικα καταρχας στους αρρωστουληδες!!ειμαστε κ εμεις σχεδον στο κλαμπ, η μικρη ειχε μυξα κ βηχα προχτες βραδυ καναμε ασχημο υπνο, αλλα χτες κ σημερα ηταν πολυ καλυτερα. ευτυχως το περασαμε κ οι δυο στο ποδι που λενε. πηγε κ στην παιδιατρο με τον μπαμπα της (εγω δουλευα, δυστυχως, κ ηθελα να τη ρωτησω καποια πραγματα που τα ξεχασε ο συζυγος:rolleyes:) κ μας εδωσε νεα αγωγη για ενα μηνα για το αδενακι της, για να δουμε....ουφ με αυτο το θεμα...παντως απο αναπτυξη φτου φτου, 93 ποντους κ 11,5 κιλα η ...συλφιδα μου:lol:...κ πρωτη φορα που ηταν αψογη , δεν γκρινιαξε καθολου, ακομα κ με το 'ξυλακι', παλι καλα!!!!

το σπιτι που λετε, ναι, ειναι δικο μας, ..κεντρο αθηνας μενουμε:rolleyes: μαριγια θα συμφωνουσα με αυτα που λες, αν δεν ειχα να προσθεσω κ μια κλοπη του σιντι μας απο το αυτοκινητο καθως κ τη διαλυση του μισου μηχανακιου του συζυγου πριν 1,5 χρονο!πταισματα παντως αυτα, δεν το συζητω!!

μωρε ειναι κ που η εισοδος της πολυκατοικιας ειναι σε εσοχη κ αμα θελει καποιος να κανει τη 'δουλεια' του δεν φαινεται απο πουθενα. ειμαστε κ σε στενο, οποτε ακομα καλυτερα...γκρρρρρρρρ....:mad: κ πολλοι χρηστες παιδια, παρα πολλοι χρηστες, χαμος γινεται.:-( κ καθε μερα ρακοσυλλεκτες περνανε με καροτσακια κ μαζευουν ο,τι σκουπιδι φανταζεστε....πολλα χαλια η κοινωνια μας πολλη μιζερια, ειναι σκ@#@ η κατασταση........αχ...

δεν λεω αλλα , τελος καλο κ ολα καλα, αυτο με ενδιαφερει γιατι πανικοβληθηκα εκεινη τη νυχτα...σκεφτομουν τρελα σεναρια διαφυγης, πχ να κατεβουμε απο τη διπλανη στεγη κ τετοια...τωρα βεβαια γελαω, αλλα τοτε:rolleyes:

θεμα υπνου λοιπον!χμμ νομιζω αν εξαιρεσουμε τα ξενυχτια λογω θηλασμου-δοντιων-ιωσεων κ 2-3 φασεις οπου την επιανε ενα αμοκ για λιγες μερες, δεν εχουμε κατι αξιομεμπτο!:tongue: τωρα με την πιπιλα περασαμε 2 βραδια οδυρμου, αλλα γενικα καλα. απλα δυσκολευεται να χαλαρωσει την ημερα κ για να κοιμηθει τη νυχτα θελει 'εξοντωση', πχ πολυ περπατημα, παιχνιδια και με αλλους εκτος απο εμας, επισκεψεις ..κ τετοια.. τρωει, μαζευουμε παιχνιδια, μπανακι/ντουζακι,βαζουμε πιτζαμες, παραμυθι στην αγκαλιτσα κ νανι..μονη της σπανια να κοιμηθει, αλλα αφου κοιμαται με το παραμυθι ειναι μια χαρα...

αυτο που νομιζω μας βοηθησε ηταν οτι την ειχαμε απο την αρχη στο κρεβατι μας κ σταδιακα στο δικο της (5 μηνων) κ μετα σταδιακα στο δωματιο της....δηλαδη δεν ειχαμε ποτε πισωγυρισμα σε καποιο σταδιο, ισα ισα πριν παει στο δωματιο της, καταλαβαμε οτι την ενοχλουσαμε οταν πηγαιναμε εμεις για υπνο κ γκρινιαζε απο τους θορυβους !!:shock: ετσι πηγε 13 μηνων, κ δεν εχει ζητησει ποτε να κοιμηθει μαζι μας, να ξαπλωσει στο κρεβατι το πρωι, φυσικα, αλλα για παιχνιδι μονο....αυτα τα λεω σαν ιδεες για οσες ρωτατε, το μονο απολυτο σε αυτα τα πραγματα ειναι οτι δεν υπαρχει απολυτα σωστο ή λαθος, αρκει να ταιριαζει στην οικογενεια!:tongue:

οσο για τις αλλαγες, μεταβαση σε κρεβατι απο κουνια, πιπιλα, πανα ειναι τεραστιες αλλαγες για ενα παιδακι, καλυτερα να μην γινουν μαζι με την ακομα πιο τεραστια αλλαγη , το καινουριο μωρο!!!:-P

ενα λαθος που καναμε ηταν οτι ακριβως μετα τις καλοκαιρινες διακοπες βαλαμε την ερατω στο μονο στρωμα, απο την κουνια, κ ενω δεν ειχε καλα καλα συνηθισει κ παλι το σπιτι..επρεπε να περιμενουμε 2-3 εβδομαδες ισως κ μετα να το κανουμε, δεν ειχαμε συνειδητοποιησει οτι ναι μεν συνηθιζουν, αλλα η μεταβαση πρεπει να γινεται σε ολα σταδιακα κ με πολλη κουβεντα. κ φυσικα, ενα βιβλιαρακι που σωζει την κατασταση, χαχα!!!:tongue:-τωρα πχ, πηγαμε κ πηραμε αυτο:http://www.greekbooks.gr/books/pedika/ikonografimena/i-pipiles-den-ine-gia-panta.product

καληνυχτα κορτσουδες, παρασκευη αυριο, γιουπι!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, διαβάστε πρόγραμμα ύπνου για τη συναχωμένη μπεμπούλα μου: χθες κοιμήθηκε 9-9:30, μετά 12, ξυπνάω 1 για να την ταίσω, ξυπνάει 3 γιατί ρουθούνιζε και γουργούριζε η κοιλιά της,κοιμήθηκε 4, ξύπνησε στις 6, την τρέναρα μέχρι 6:30 για να την ταίσω, κοιμήθηκε 7, εγώ σηκώθηκα 8 και αυτή στις 9 έκανε κακάκια και ξύπνησε. Από τότε, προσπαθεί να κοιμηθεί και κάθε τέταρτο ξυπνάει και κλαίει. Μισώ τα συναχὠματα στα μωρά. Δεν ξέρω πόσο κοιμήθηκα εγώ, πάντως απορώ με το 9ωρο της Πεζής! Από την ημέρα που γεννήθηκε ο Θανάσης, ζήτημα αν έχω κοιμηθεί 2 ή 3 8ωρα και το θυμάμαι γιατί όλη την υπόλοιπη μερα ήμουν σαν ζόμπι. Συνήθισα πια τον σπαστό 4 ωρο ύπνο, άντε στην κλύτερη περίπτωση 6ωρο και περιμένω απλώς να περάσουν οι 3,5 μήνες για να μάθω στην μικρή μου να κοιμαται μόνη της! Θα ειμαι πολύ πιο επίμονη απ'ότι στο Θανάση για τον οποίο δυστυχώς για την ώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι. Ήδη η αλληγή μετ ο μωρό στο σπίτι είναι πολύ μεγάλη για εκείνον, αν ακολουθήσει μετακόμιση ακόμα χειρότερα, οπότα πιπίλα, πάνα, μπιμπερό και ύπνος μόνος του αναβάλλονται για μετά το καλοκαίρι -εντάξει, ίσως όχι η πάνα. Πάντως έχω περάσει και νύχτες που δεν κοιμήθηκα καθόλου και φυσικά δεν ξεχνώ ποτέ το πρώτο εξάμηνο του γιου μου που ειχε φτάσει στο σημείο να ξυπνά κάθε 1 ώρα. Οποσδήποτε πάντως πριν γυρίσω στη δουλειά του χρόνου τα παιδιά θα μάθουν να κοιμούνται μόνα τους, ή τουλάχιστον αυτό ελπίζω να καταφέρω! Μέχρι τότε υπομονή και κάθε ώρα ύπνου δικού μου θεωρώ κέρδος και κάθε μέρα που περνάει με φέρνει πιο κοντά στη μέρα που θα ξεκινήσω την μέθοδο "κοιμήσου παιδί μου" στη μικρή. Εκτός κι αν μάθει νωρίτερα μόνη της, πραγμα που δεν το βλέπω! Και τώρα κλείνω, γιατί μόλις κοιμήθηκε και πρέπει να της βάλω τον ορό και να την ταϊσω. Να δούμε πόσο κρατάει το συνάχι σε αυτή....στο Θανάση 15 μέρες ακριβώς. Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα .

Πηγα δουλεια υστερα απο 3 βδομάδες σήμερα αφου ελειπα με αναρωτικες κ κανονικη άδεια . Καθολου δεν μου άρεσε ψέματα να πω .. παρολο που καθομουν τόσες μέρες ...

Λοιπον αυχενική ολα καλά απλά περιμενουμε και το αίμα κ πιθανον να εχουμε κ 2η κόρη !!! Μην το δεσουμε ομως μας είπε .. εγω απο τωρα κανω σχεδια και χαιρομαι κιολας μη σας πω αφου σκεφτομαι ποσα έξοδα γλιτωνουμε απο ρουχα κλπ . Ελπιζω να μην δουνε αλλα σε κανα μηνα τι να πω .....

ΑΝΤΑ το προγραμμα ύπνου της μικρής μοιάζει με σχέδιο εξόντωσης δικό σου .. πολύ ζόρι πράγματι . Παντως καλή μου η μέθοδος Κοιμησου παιδί μου γράφει απο 6 μηνων και πάνω δεν ξερω αν ενδεικνεται για ποιο μικρά ...

Κι εμεις εχουμε θέμα με τον ύπνο δηλ ξυπνα ενδιάμεσα και μας θέλει κοντά της ενω κοιμαται μονη της μετά απο κανά 10 λεπτο με τραγουδακια κ αγκαλίτσες . Πλησιάζουμε το στυλ Νεαςμανούλας δηλ κατά της 5 δεν αντεχουμε τα πηγαινε ελα και την παιρνουμε μαζί μας. Παντως εμας αν και κοιμαται σε κρεβάτι δεν σηκωνεται να έρθει σε εμάς Τωρα δεν ξέρω αν είναι απο τεμπελιά ή επειδή είναι ψηλό κ μακρύ το προστατευτικό του κρεβατιού Βεβαια αν ήθελε να κατεβει θα έβρισκε τρόπο ....

ΠΕΖΗ μεγαλωνουν τα σποράκια μας !!!!!


nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...