Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

Cafe Μάρτιος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Κατερίνα, με παρεξήγησες. Θα εφαρμόσω τη μέθοδο σε 3,5 μήνες, όταν το μωρό θα έχει κλείσει τον 6ο, θα έχει μπει γιατα καλά στις στέρεες και δεν θα έχει λόγο να ξυπνάει κάθε τρεις και λίγο. Θυμάμαι στο γιο μου όλοι έλεγαν: πονάει, έχει τα δόντια του, έχει κολικούς, πεινάει, διψάει, ζεσταίνεται, κρυώνει, κα δεν θυμάμαι τι άλλο. Δεν ήταν όμως κανένας εκεί -ούτε ο άντρας μου -όταν 8μηνών ξυπνούσε κάθε 1 ώρα κλαίγοντας χωρίς ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο. Κι όταν έστρωσε μέσα σε 3 νύχτες, είπα δόξα τω Θεώ! Από τότε περάσαμε πολλές φάσεις με πολλά πισωγυρίσματα, κυρίως γιατί συναχωνόταν εύκολα και δεν μπορούσε να κοιμηθεί στο κρεβάτι, αλλά μόνο στο καρότσι. Έπρεπε να το ξανακάνω από την αρχή, αλλά τον λυπόμουν μετά. Αν και η μικρή εξελιχθεί έτσι, όχι, δεν έχω σκοπό να ξαναπεράσω τα ίδια. Μόλις σιγουρευτώ ότι ήρθε η κατάλληλη στιγμη, θα το κάνω!

Λυπάμαι για την παλινδρόμηση και σε θαυμάζω για το κουράγιο σου! Έχεις βοἠθεια; Εγώ δεν μπόρεσα δυστυχώς να θηλάσω πάνω από μήνα, γιατί για δεύτερη φορά έπαθα επιλόχειο και πήρα άμεσα φάρμακα. Ευτυχώς αυτή τη φορά την πρόλαβα στην αρχή!! Λυπήθηκα γιατο μωρό μου, αλλά δεν γινόταν αλλιώς. Είμαι μόνη μου με δυο παιδιά, δεν με έπαιρνε να κάνω διαφορετικά!

Και ειλικρινά, ούτε στο χειρότερο εχθρό μου δεν θα ευχόμουν να περάσει ούτε μια ώρα με επιλόχειο, είναι σκέτη κόλαση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άντα μου είμαι από τις τυχερες που έχω τη μαμά μου από πάνω και βοηθάει πάρα πολύ. Κυρίως με τον Γιώργο δηλαδή, γιατί το μωρό το έχω αναλάβει εντελώς. Και τι να κάνει η γυναίκα, αφού η μικρή είναι συνέχεια στο στήθος... Πραγματικά αν δεν είχα βοήθεια δεν ξέρω αν θα έκανα δεύτερο... Θεωρώ ότι είναι πολύ απαιτητικό και βλέπω ότι και τα μεγαλύτερα παιδάκια μας παθαίνουν ένα σοκ... Δηλαδή αν είχα τον Γιώργο εγώ όλη μέρα σπίτι με τη μικρή κολλημένη όλη μέρα στο στήθος, μάλλον τα πράγματα θα ήταν εντελώς τρελά...


H9ROp3.png

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την κατάθλιψη πρέπει να είναι φρικτό, στο Γιώργο πέρασα κι εγώ δύσκολα από ορμόνες, δεν ξέρω αν ηταν κατάθλιψη, αλλά αυτή τη φορά ήταν πολύ πολύ καλύτερα τα πράγματα. Και για τα φάρμακα που πήρες, έπρεπε να τα πάρεις γιατί αλλιως δεν θα ήσουν εσύ καλά, εσύ που στηρίζεις όλους τους άλλους.

Απλά λέω να μην σκέφτεσαι από τωρα για τόσο καιρό μετά γιατι τα πράγματα μπορεί να μην είναι τόσο δύσκολα όσο με τον μεγάλο σου και μπορεί να μην χρειαστεί τίποτα να κάνεις! Άσε που λένε, και το θεωρώ λογικό, ότι τα δεύτερα κοιμούνται πιο εύκολα και καλά γιατί είναι στο δωμάτιο με τα αδέρφια τους και δεν αισθάνονται μόνα. Θα δούμε σε λίγο καιρό κι εσύ κι εγώ!!


H9ROp3.png

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όλες: έχετε κάνει ή θα κάνετε το εμβόλιο του ροταϊού στα παιδάκια σας; Εμείς από λάθος δικό μας δεν το κάναμε στο Θανάση, τώρα όμως το σκεφτόμαστε για τη μικρή. Πρέπει να το ξεκινήσουμε την Τρίτη-αν το κάνουμε-αλλά δεν ξέρω, βρε κορίτσια, είναι ήδη πολλά τα εμβόλια που κάνει ένα παιδί, αξίζει να προσθέσουμε και αυτό;

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΑ μου το εμβολιο που αναφερεις ειναι αυτο που ειναι κατα της γαστρεντεριτιδας??? Αν ναι θυμαμαι οτι δεν το καναμε γιατι νομιζω οτι τοτε ο γιατρος μας ειχε πει οτι προφυλασσει απο ενα μονο ιο γαστρεντεριτιδας ενω ουσιαστικα στο περιβαλλον κυκλοφορουν πολλοι αλλοι. Επομενως αφου δεν μας το εθεσε ως υποχρεωτικο δεν το καναμε. Θυμαμαι οτι κατι αναλογο πρεπει να ειχα ακουσει και στην τηλεοραση απο παιδιατρο. Ελπιζω να σου τα λεω σωστα γιατι εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε και τα θυμαμαι αχνα ολα αυτα:rolleyes:

Οσο για την επιλοχειο θυμαμαι που τα ειχαμε συζητησει και απο κοντα αυτα που περασες, σου βγαζω το καπελο που τα καταφερες και πραγματικα σε θαυμαζω τωρα τη δευτερη φορα που το προλαβες και δεν σε προλαβε αυτο. Τα παιδακια θελουν πανω απο ολα γερη τη μανουλα τους και ας στερηθουν θεματα οπως το θηλασμο. Και αν μετραει αυτο που θα γραψω εστω και λιγο και το δικο μου παιδακι δεν θηλασε για πανω απο 40 ημερες και ως τωρα αναπτυσσεται φυσιολογικοτατα και Δοξα Το Θεο δεν εχουμε αρρωστησει παρα μονο μια φορα για δυο μερουλες και χωρις να παρουμε φαρμακα φυσικα. Οποτε κοιταξε τον εαυτουλη σου αφου εισαι μοναχουλα και εσυ θα κρινεις πως θα αντιμετωπισεις τα διαφορα θεματα που σε αφορουν οπως η αυπνοια της μικρης κτλ. Παντως εχεις ενα δικιο..τελικα ειναι και στο παιδι το ποσο γκρινιαρικο θα ειναι. Η κουμπαρα μου π.χ. τρια παιδακια μεγαλωσε και δεν ξενυχτησε καθολου με κανενα απο τα τρια. Ενω μια αλλη μανουλα με ενα και μπορει να εχει ταπαλιπωρηθει αφανταστα. Θελω να πω οτι αν εχει στο αιματακι του τη γκρινια Παναγια μου!!!!:tongue::tongue:Δειξε υπομονη και ολα θα πανε καλα!!!

Ελπιζω να τα σκεφτομαι και εγω αυτα σε λιγους μηνες που θα εχουμε το μωρακι αν και ευτυχως εχω τη μανουλα κοντα και με βοηθαει πολυ, αυτο δεν συγκρινεται με τιποτα η ΒΟΗΘΕΙΑ!


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

anta μου εγώ το εμβόλιο αυτό το έκανα στη μαίρη και με έσωσε!!!να σκεφτείς ότι η μαιρούλα που πάει παιδικό και εκεί θερίζει η γαστρεντερίτιδα δεν μου αρρώστησε ποτέ έκανε μια κακάκια της νερουλά και αυτό ήταν!!!και εννοείτε ότι το έκανα στην μπέμπα ήταν το πρώτο εμβόλιο!!!κάναμε μια δόση όταν ήταν 2 μηνών και θα ξανακάνουμε στον 4ο και στον 6ο και τέλος!!!


jclvp3.png?FolA72Tl

8Szcp3.png?F35yg9Ll

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είχαμε κάνει το εμβόλιο στον γιωργο και θα το κάνουμε και τώρα. Απ οτι ξέρω πάντως το προτείνουν στα παιδιά που πάνε παιδικό. Το θέμα είναι οτι μπορείς να το κάνεις μόνο μέχρι 6 μηνών...


H9ROp3.png

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια τι ωραία που περάσαμε σήμερα! Πήγαμε στη μαρίνα φλοισβου, το έχουν φτιάξει πολύ ωραία, είχε πολύ κόσμο, ποδήλατα, παιδάκια, έπαιξε εκεί στα παιχνίδια, η μικρή ήταν τέλεια, δεν μας ταλαίπωρησε καθόλου! Αν δεν έχετε πάει νομίζω οτι είναι πολύ ωραία βολτα!:-D


H9ROp3.png

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσακια!

στη μαρινα ειχαμε παει οταν ημουν εγκυος κ ηθελα να περπαταω!:Dτο ψαχναμε καποια στιγμη το χειμωνα, αλλα δεν βρισκαμε την εισοδο:confused: ειχε νυχτωσει κιολας..

εμεις πηγαμε σημερα εθνικο κηπο..καθησαμε ενα διωρο κ η μικρη ξεδωσε γιατι ειχαμε να παμε κουνιες μια εβδομαδα.

κατα τα αλλα κλασικα εικονογραφημενα....διαβασμα/δουλεια , κυνηγι της ερατως να ντυθει/χτενιστει/πλυθει/αλλαξει κτλ κτλ γκρινια ερατως, τσιριδες, απαιτησεις ..καλα παμε:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

...το μοναδικο που με στενοχωρει ειναι οτι ο αδενας της δεν λεει να ξεπρηστει εντελως...και εχω αγχωθει γμτ. ελπιζω να περασει γρηγορα, τιποτα αλλο..

α!χρονια μας πολλα μανουλες!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση!

Αναβάλλεται το ραντεβού με την παιδίατρο γιατί χθες είχαμε ιστορίες: ο Θανάσης πάλι με έντονο συνάχι, αφού έπεσε να κοιμηθεί και του είχαμε βάλει ορό, γάλα και οτριβίν, έκανε εμετό, λέρωσε τα πάντα δηλ. τον εαυτό του, τον άντρα μου, το χαλί του δωματίου και το πάτωμα, γιατί πρόλαβε ο άντρας μου και τον πήρε αγκαλιά επειδή φοβήθηκε μην πνιγεί και μετά με βάρδιες κοιμηθήκαμε στο δωμάτιό του, εγώ είμαι με δυο ώρες ύπνο γιατί έπρεπε να ταϊσω και τη μικρή και σήμερα μου έκανε και πυρετό 37,7 και φοβάμαι μην είναι κάτι άλλο, κάποια ίωση και κολλήσει και η μικρή, η οποία ακόμα έχει μυξούλες από το Πάσχα, κυρίως το πρωί...

Ψυχολογικά και σωματικά κομμάτια, κάνω υπομονή και λέω θα περάσει κι αυτό, θα μεγαλώσει η μικρή, θα φτιάξει ο καιρός και θα του περάσει και του Θανάση το συνάχι...ή ό,τι άλλο είναι αυτό που έχει...και προσεύχομαι να μην κολλήσει η μικρή...κάντε κι εσείς καμιά ευχή κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αντα καταρχήν περαστικα και εύχομαι να μην είναι τίποτα και κολλήσει και η μικρή!Μετά για το εμβόλιο που λες για να καταλάβω κι εγώ ποιο είναι?της γαστρεντερίτιδας?Αν ναι, ούτε εμείς το έχουμε κάνει και δεν ανήκει στα υποχρεωτικά εμβόλια. Συμφωνώ με την ΠΕΖΗ ότι είναι για ένα τύπου ιου γαστρεντερίτιδας, ενώ υπάρχουν πολλοί. Δηλ. μπορεί να κάνει το εμβόλιο αλλά πάραυτα να αρρωστήσει με γαστρεντερίτιδα.Το ίδιο ισχύει και για τη γρίπη.

daf ποιός αδένας είναι πρησμένος?και γιατί?Ευχομαι να μην είναι τίποτα σοβαρό.

Εμείς καλά με τη Χριστινούλα, κι εμείς όλη μέρα στο τρέξιμο, δουλειά, διάβασμα, να την ταίσω, να την αλλάξω, να μαγειρέψω, να σκουπίσω, να.. να... η λίστα με τις δουλειές τελειωμό δεν έχει. Δεδομένου ότι βοήθεια από το σύζυγο δεν έχω καμια και όλα περνάνε από τα χέρια μου!Πραγματικά σκέφτομαι αν είχα και δεύτερο παιδί τί θα γινόταν!!!!!!!!!Και η Χριστινούλα μου καλό κι άγιο παιδί αλλά δύσκολο. Τα πάντα γίνονται δύσκολα, από την πάνα μέχρι να κάτσει στο παιδικό καρεκλάκι στο αμάξι γιατί θέλει να κάθεται στην θέση του οδηγού, κάνει ότι οδηγάει, πατάει τη κόρνα, βάζει και το ράδιο και δεν ξεκουνάει με τίποτα. Παλι αυτές τις μέρες με πονάει φρικτά η μέση και η πλάτη, ουφουφουφφφ!!!Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι όσο μεγαλώνει τόσο και πιο ήρεμη γίνεται και συνεργάσιμη και με ακούει. ναι, με ακούει!!!!!κι εγώ της μιλάω σαν μεγάλο άνθρωπο, της κλείνω συμφωνίες όπου μετά φυσικά τις τηρώ πάντα.Αυτά με το κοριτσάκι μου, ελπίζω όλες να είστε καλά, με τα μεγάλα αδερφάκια, τα μικρά και τα σποράκια σας!!:D


yaeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολλη ησυχια βρε κοριτσια που χαθηκατε ολες???

Αντα μου περαστικα στα παιδακια σου και υπομονη!!!!

daf μου αν εχει ευαισθητο αδενα δεν θα ξεπρηστει τοσο ευκολα. Εχω και εναν στο λαιμο που πρηζεται με την παραμικρη ιωση ή ακομη και συναχι και αργει πολυ να ξεπρηστει μετα. Γενικα οσες φορες εχω ρωτησει γιατρο μου εχουν πει οτι παιρνουν μηνες ωσπου να ξεπρηστουν, οποτε μην ανησυχεις κοπελα μου αν δεν ανησυχησε ο γιατρος χαλαρωσε και εσυ. Δυσκολο το ξερω αφου και εγω καθε που τον ψηλαφιζω δεν μου ειναι και οτι πιο ευχαριστο:rolleyes:

Νεαμανουλα μου ετσι ειναι και ο νικολας ακριβως, καλος χρυσος αλλα και ζορικος πολυ. Χθες αφου αρπαχτηκαμε για τα καλα το μεσημερι πριν τον υπνο και απο τη συγχυση με πιασαν τα κλαμματα, αφου ξαπλωσαμε δεν μιλιομασταν για κανα 5λεπτο, ετσι λοιπον το θηριακι σκεπτικο με ρωταει: " γιατι κ(λ)αις μαμουλα??? εκανα β(λ)ακειες???? μας αγαπας τωρα πολυ???" μου ηρθε να τον πνιξω εκεινη την ωρα ξερει οι κανει βλακειες και χαζομαρες αλλα μετα το μετανιωνει...αχ τον εχω αδυναμια τι να κανω??? Παντως η συμπεριφορα του ειναι σαν εφηβου ενα πραγμα, αντιδραση, δεν με ακουει καθολου με εχει γραμμενη κανονικα ισως μονο τον μπαμπα του να φοβαται λιγακι, αγορακι το ξερω αλλα ευτυχως που εχει και τις καλες του στιγμες και τα ξεχναω (περιπου) ολα!


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκια μου και ο δικός μου έτσι, έκλεισε τα 2 και θυμήθηκε οτι μπορεί να λέει όχι σε όλα, να μην θέλει να αλλάξει παναή να ντυθει και γενικά να κάνει την επανάσταση του... ανυπακοη, κόντρα και νεύρα. :rolleyes:Ένα κλασικό δίχρονοδηλαδή! Καλά διάβαζα οτι στα 2 τους περνάνε φάση ανάλογη με αυτή της εφηβείας και ίσως ακόμα πιο δύσκολη αφού δεν μπορούν να ελέγξουν εντελώς τις παρορμήσεις τους και να σκεφτούν λογικά. Έλεγα του άντρα μου πρόσφατα οτι εκεί που μου έρχεται να τον πνιξω και να πάρω τα βουνά, από την άλλη χαίρομαι που μεγαλώνει όπως προβλέπεται, με την επανάσταση του βρε παιδί μου! Λένε οτι είναι μια φάση απαραίτητη για την ανάπτυξη της αυτονομίας τους. Τι να κάνουμε λοιπόν?: Υπομονή, κανένα βαλιουμ ίσως?:D Και να επιμένουμε στους βασικούς κανόνες του σπιτιού. Εμάς βέβαια είναι και ο ερχομός του μωρού ένας επιπλέον παράγοντας... Κατά τα άλλα, κάναμε τον υπέρηχο στη μικρή, όντως έχει παλινδρομηση, και θα πάμε γαστρεντερολογο για να μας δει. Πάντως βλέπω μεγάλη βελτίωση με αυτα που μου είπε να κάνω η σύμβουλος, αποχή από κάποιες τροφές που επιδεινώνουν το πρόβλημα, άντληση λίγα λεπτά πριν την βάλω στο στήθος. Το γλυκό μου το κοριτσάκι σας λέω είναι για φαγωμα τώρα που χαμογελαει έτσι πονηρά! Για την ερατούλα τα είπαμε και στο τηλ, ας πάρετε και μια άλλη γνώμη για να ξεαγχωθείτε. Φιλιά πολλά σε όλες


H9ROp3.png

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλες σας !!!!

Εχω τη μικρη στη πεθερα λόγω απεργιας 3μερης του παιδικού κ αρχιζω κ παθαινω στέρηση κοριτσακια ... Αχ το βασανάκι μου ευτυχως θα το δω αυριο .Eχει ξεσαλώσει εντελως μαθαινω όλο βόλτες είναι στις θαλασσες κ στις εξοχές .Αχ τον ασυμάζευτο θα έχει στην Αθήνα ..

Κατα τα αλλα δεν ξεκουραστηκα καθόλου αφου εχουμε τρεξιμο για τη γαμοβάφτιση που γινομαστε κουμπαροι τέλος του μηνα κ τα ειχαμε αφησει ολα τελευταια στιγμη αφου δεν υπηρχε διάθεση για τίποτα .. Ευτυχως νομιζω πως τελειωνουμε σιγα σίγα να ησυχασουμε λιγακι ... Εγω καλύτερα επιτελους αφου μπηκα στο 2ο τριμηνο απλά οι ζαλάδες συνεχίζονται....,

Λοιπον ελπίζω να βρεθουμε με κάποιες απο σας το ΣΚ ...

Κατερινάκι υπομονη με την παλινδρομηση της μικρής κ θα περασει με τους μήνες

Αχ δεν θελω να θυμαμαι το τι ειχαμε τραβηξει εμείς με την οισοφαγίτιδα που της είχε κάνει .. Το επαντορεν δεν της εκανε τίποτα κ διναμε λαπραζολ για 2 μήνες ....Αλλά μιλαμε για τεράστιο προβλημα οισοφαγίτιδας ...

Σας φι΄λώ κοπέλες μου ειμαι δούλεια βλεπετε.......


nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...