Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Nima21 είπε:

      Και εγώ την Πέμπτη η πρώτη μου προσπαθεια! Εχεις τπτ συμπτωματα; Εγω σχεδον τπτ.. και παει να με παρει απο κατω , αλλα προσπαθώ να το μην το σκέφτομαι...κατι ψιλοπονακια περιοδου και λιγο πρησμενο στηθος..

      Καλή μας επιτυχία!! 😍

      Καλησπέρα κορίτσι μου.Μην ψάχνεις για σύμπτωματα.Τα συμπτώματα της περιόδου μοιάζουν με της εγκυμοσύνης.Ειναι τόσα πολλά τα φάρμακα που τα περισσότερα είναι από εκεί.Σου εύχομαι καλή επιτυχία 🙏❤️🙏

ΟΙ πρώτες αγωνίες


Recommended Posts

Φιλεναδα...ακριβως το ιδιο συζηταγα με την μανα μου πριν κανα 2ωρο!

Στην παιδικη χαρα σημερα ηταν ενα κοριτσακι με 3 μερες διαφορα με τον δικο μου και μηλαγε εχω να σας πω κανονικοτατα!!" θελω τσουληθρα" να παμε στην γιαγια για μαμ" αυιο κολειο κτλ!!!

Τα παιξα..........

ελα ρε Ποπη δεν νομιζω μωρε να υστερουν τα παιδακια μας...απλα του καθε παιδιου του λυνεται η γλωσσα...καποια στιγμη!!...τ


iA8hp3.pngWtKrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rosebaby

    1840

  • fairy baby

    1216

  • Mara-76

    1136

  • Dimitra83

    1086

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φαιρακι,

σε παρακαλω μην αγχεσαι για κατι τετοιο!

Το καθε παιδι μιλαει οποτε αυτο θελησει..αλλα νωριτερα,κι αλλα λιγο αργοτερα.Στην τελικη,τα παιδια μας ουτε 2 ετων δεν ειναι ακομη..δεν μπορεις να φανταστεις τι μπορει να ξεφουρνισει ενα νηπιο μεσα σε 2 μηνες.

Σιγα μην απευθυνθεις σε ειδικο..υπαρχουν παιδακια 2.5 ετων και δεν μιλανε καλα-καλα..

Εχει δρομο ακομη για να ανησυχησεις.

Μην συγκρινεις.

Το παιδακι που ειδες μπορει να πηγαινει παιδικο,μπορει η γλωσσιτσα του να λυθηκε νωριτερα,χιλια δυο.Θελει ωριμανση η γλωσσα και δεν ειναι ιδια σε ολα τα παιδια.

Η Πηνελοπη ειναι γλωσσοκοπανα,αλλα κι αυτη δεν κανει προτασεις.Επικοινωνει απολυτα,επαναλαμβανει σχεδον οποια λεξη ακουει αλλα να πει π.χ "Μαμα θελω γαλα" δεν το λεει.Λεει απλα "Γαλα,μαμα".Η ας πουμε οταν γυριζω απο την δουλεια δεν λεει "Μαμα βγαλε το μπουφαν" αλλα πιανει το πανωφορι μου και μου λεει τις λεξεις μια μια "Βγαηε"-"Κοκολ"-"Γιαλια"-"Μπουα".Ετσι μπορει,ετσι κανει.

Η ουσια ειναι το παιδι σου να επικοινωνει,να σε καταλαβαινει και να προσπαθει..με τον δικο του ρυθμο.

Χαλαρωσε λοιπον καλη μου και ασε την μικρη να τα βρει οπως μπορεσει.Κι εσυ εννοειται δεν θα σταματησεις να της μιλας κι ολα θα γινουν!

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο κοριτσία προσπαθω να μην αγχωνομαι ..εχει επικοινωνια αλλα οταν θελει αυτη .Καποιες φορες μαλιστα δεν ειναι καθολου συνεργασιμη ...αρκει να περασει το δικο της ..καποιες αλλες φορες με αφηνει αναυδη με την συμπεριφορα της ..

σκεφτομαι σοβαρα το θεμα του παιδικου μηπως εκει το παιδι εξελιχθει καπως καλυτερα ...δεν ειναι οτι φταιει η πεθερα μου και εγω να ημουν σπιτι μαζι της ολη μερα δεν νομιζω να ασχολιομουν συνεχεια μαζι της ...δεν ξερω . μηπως δεν της μιλαει πολυ η πεθερα μου? και της μιλαει μονο οταν ειμαι εγω μπροστα?

δεν ξερω ειλικρινα ...


Ηρθες και αλλαξες την ζωη μας μικρε αγγελε

The ticker URL: http://lbyf.lilypie.com/z19Fp3.png

Link to comment
Share on other sites

φαίρυ είναι έτσι όπως τα λέει η μάρσυ

και ο Αντώνης λέει πολλά αλλά όχι ολοκληρωμένες προτάσεις.

δλδ γαλατάκι γαλατάκι και όχι μαμά θέλω γάλα ή μπουφάν μπουφάν και όχι βάλε μπουφάν. Κάπως έτσι λέξεις χωρίς τους συνδέσμους απλά εγώ τον καταλαβαίνω.

Σίγουρα το να μιλάς συνέχεια στο παιδί αυτό βοηθάει αφάνταστα. Ο Αντώνης είναι συνέχεια με ενήλικες που του μιλάμε ως ενήλικα πάντα.

Αλλά και πάλι είναι στο παιδί μην στεναχωριέσαι. Σκέψου ότι ο μέσος όρος των παιδιών περπατάνε μέχρι 13-14 μηνών και ο Αντώνης πήγε 16 για να πεις οτι περπάτησε.


Αντώνης & Ελένη

c201207d47.png

rh2pp3.png

Link to comment
Share on other sites

.

σκεφτομαι σοβαρα το θεμα του παιδικου μηπως εκει το παιδι εξελιχθει καπως καλυτερα ...δεν ειναι οτι φταιει η πεθερα μου και εγω να ημουν σπιτι μαζι της ολη μερα δεν νομιζω να ασχολιομουν συνεχεια μαζι της ...δεν ξερω . μηπως δεν της μιλαει πολυ η πεθερα μου? και της μιλαει μονο οταν ειμαι εγω μπροστα?

δεν ξερω ειλικρινα ...

αποκλειω το να μην της μιλα η γιαγια πολυ...μαλλον το αντιθετο φανταζομαι.Συνηθως οι γιαγιαδες που κρατανε τα εγγονια τους με ευχαριστηση και οχι ως αγγαρεια μιλανε στα παιδια μας περισσοτερο κι απο εμας μερικες φορες!Εμενα τουλαχιστον η πεθερα μου μπορω να πω οτι προσεχει το παιδι μου καμια φορα καλυτερα κι απο εμενα....ακολουθει το προγραμμα της μικρης κατα γραμμα,δεν περεκκλινει με τιποτε,ασε ρε φιλε μια ενεργεια που εχει.....πωωωω,αμα μποριυσε ολο στην παιδικη θα την ειχε:P

αποδεξου οτι ειναι θεμα της Ανδριανας και απλα αφου σε εχει προβληματισει προσπαθησε να της μιλας περισσοτερο.

Εμεις καθε βραδυ που ξαπλωνουμε παρεουλα εκει που μου κραταει το χερι και νανουριζεται βρισκουμε ευκαιρια και κανουμε "επαναληψη" καποιες λεξουλες σαν παιχνιδι...Ας πουμε της λεω να φωναξει τα ζωακια κι αυτη σε καθε ονομα απο ζωακι κανει την φωνουλα.Επισης την ρωταω και μου λεει τα ονοματα μας.."πως λενε την γιαγια,τον παππου,τον θειο κλπ."...Τα χρωματα παλι οποτε τα βλεπουμε την ρωταω και μου τα δειχνει..Γενικα προσπαθω σαν παιχνιδι να της το περασω...Καποιες φορες της διαβαζω και καμια ιστοριουλα,τωρα τελευταια την Κουκουβαγια και την Περδικα.

Αλλα και παλι μην νομιζεις...η Πηνελοπη οριζει το παιχνιδι:tongue:

Εγω λεει η μανα μου οτι 22 μηνων που γεννηθηκε ο αδελφος μου μιλαγα ολοκληρωμενα..στο μαιευτηριο που ειχα παει επισκεψη ειπα "Τωρα μπαμπας δεν αγαπαει εμενα,αγαπαει μπεμπη"..αλλα και παλι δεν μπαινω στην διαδικασια συγκρισης γιατι το παιδι μου ειναι ενας αλλος ανθρωπος που πιστευω οτι κανει πραγματα που εγω δεν εκανα ή που αλλα παιδακια δεν κανουν!

Οσο για τον παιδικο,σιγουρα θα βοηθησει σε πολλα το παιδι σου....δεν το συζητω.Η καλυτερη γιαγια και η καλυτερη νταντα ωχριουν μπροστα στην συναναστροφη με αλλα παιδακια..και τα δικα μας ως μοναχοπαιδια χρειαζονται επαφη στανταρ..Βλεπω την δικια μου πως κανει οταν συναντα αλλα παιδακια,καταχαιρεται..και λυπαμαι που δεν εχουμε αλλα συνομιληκα να παιζουνε παρεα!Παρολαυτα εγω αν μπορεσω(γιατι το οικονομικο ειναι πολυ δυσκολο) θα την κρατησω στο σπιτι αλλον εναν χρονο και σκεφτομαι να την στειλω στα 3...ειδαλλως απο Σεπτεμβιο θα παει στανταρ!!!Αυτα ολα θα τα αποφασισουμε το καλοκαιρι που θα ειμαστε με τον αντρα μου παρεα και θα εχουμε χρονο να ψαξουμε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalspera κι απο μας αγαπες μου!ολα καλα εμεις.εμενα η κωνσταντινα μιλαει πραγματικα πολυ και καλα.φτιαχνει προτασεις.με ρωταει διαφορα..αλλα πιστευω οτι το καθε παιδι ειναι διαφορετικο.η νυφη μου εχει παθει πλακα γιατι ο ανηψιος μου μετα τα 2,5 αρχισε να μιλαει λιγο καλα..αλα τωρα κι αυτος δεν βαζει γλωσσα..ρε ποπακι και ρουλιτσα μην αγχωνεστε..μια χαρα ειναι τα παιδακι σας..ολα θα γινουν..α εμας το αλλο καλο ειναι οτι μετα το κοψιμο του χαλινου βγαζει την γλωσσα τελεια εξω..και κοψαμε σχεδον και την πιπιλα δεν την θελει πια


ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 21/5/2010 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ..

Link to comment
Share on other sites

λεει πχ,μαμα ι κανεις.?.ο μπαμπας που ναι?γιαγια κανει νανι?ρωταει διαφορα..η κανει οτι μιλαει στο τηλ.και λεει¨ελα μπαμπα ποτε θαθεις?ναι ναι αντε γεια..και διαφορα τετοια.για την ηλικια της μιλαει αρκετα καλα μπορω να πω αλλα κανενα παιδι δεν ειναι ιδιο..αχ σε λιγο καιρο θα σας τρελανουν μωρε στην πολυλογια..μη βιαζεστε!!


ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 21/5/2010 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάρες!

Διάβασα γρήγορα γρήγορα τα νέα σας γιατί εχω χάσει επεισόδια!

Περαστικά στο Ιλιανάκι μας!

Rose μου, έτσι όπως στα λένε τα κορίτσια είναι τα πράγματα με το θηλασμό. Πάντως, αν ποτέ θελήσεις βοήθεια, θεωρώ ότι ξέρω κάποια βασικά πράγματα μια και θήλασα 12 μήνες περίπου, συν ότι πέρασα από την περιπέτεια της μείωσης γάλακτος κτλ... Δε θέλει πόρωση όπως λέει και το Σμουτσάκι, αλλά θέλει πείσμα με την καλή έννοια και δύναμη, διότι η αλήθεια είναι ότι καταρρέεις από την κούραση...

Φαιράκο μου, αδίκως ανησυχείς το κάθε παιδάκι έχει τους ρυθμούς του και η μικρή σου είναι απολύτως φυσιολογική!

Αχ κορίτσια, νιώθω πολύ κουρασμένη, θέλω να κοιμηθώ δυο μέρες συνεχόμενα χωρίς να με διακόψει κανείς... ζητάω πολλά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...

Ενα θα σας πω, κι εμενα η Ιλιανα μιλησε σχετικά γρήγορα και καλά. Τωρα όμως που πλεον μιλαει κανονικότατα, ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΓΛΩΣΣΑ ΜΕΣΑ.

Απολαυστε τοοοοοο


4Rnfp3.png
Link to comment
Share on other sites

μαρσολαν εχεις δικιο για την γιαγια γιατι πραγματικα και εγω δεν εχω αγχος με το θεμα της ανατροφης αλλα ισως σε κάτι να υστερει ..λεω μηπως ειναι αυτο , να μην της μιλαει παρα πολυ .Ισως να ειμαι και υπερβολικη ..δεν ξερω ισως και να χω τυψεις που στην ουσια 'λειπω'και να το ριχνω εκει ενω οντως να φταιω εγω.Εχθες παντως την εβαζα να κοιταμε εικονες να της λεω τα ζωακια και να μου τα δειχνει ..και μια χαρα τα παει σ αυτα , οπως τα παει πολυ καλα στο να συναρμολογει παιχνιδια.

οταν ξεκιναει να μιλαει ,μιλαει γρηγορα αλλα αλαμπουρνεζικα(μαλλον θελει να πει πολλα και τα λεει πολυ γρηγορα) .Ειδικα οταν κολαει σε κατι λεει πιτσι πιτσι μαμαπιτσι ..δεν ξερω τι εννοει ρε παιδακι μου χαχαχα ..

Παντως και μενα τρελαινεται για τα παιδακια ...

με την πιπιλα αλλλλοοοοο θεμα , δεν μπορουμε να κοιμηθουμε καθολου χωρις αυτην , πιστευω οτι ειναι ακομα μικρη να της την κοψουμε γιατι οσο και να μην της δινω το πρωι και να μην της μιλαω γι αυτην ολη μερα(το ιδιο και η γιαγια) δεν μπορει να κοιμηθει χωρις πιπιλα ...

με το θεμα γιογιο τι κανετε??

αααααααα και αλλο θεμα που ηθελα να σας ρωτησω ...οταν βγαινεται εξω κουβαλατε καρεκλακι φαγητου ? σκεφτομαι να παρω ενα τετοιο γιατι αν δεν εχουν τα μαγαζια δεν καθεται με τιποτα στο τραπεζι ..εχετε παρει ? σας εχει βολεψει?


Ηρθες και αλλαξες την ζωη μας μικρε αγγελε

The ticker URL: http://lbyf.lilypie.com/z19Fp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημεραααααα......

Τι νεαααα?????Ολα υπο ελεγχο????:tongue:;)

Εμεις πιπιλα δεν χρησιμοποιησαμε καθολου κανα 2ημηνο μονο!!!Δεν την ηθελε καθολου γι΄αυτο και την αλλη φορα που ειδα τον Ηρακλη παραξενευτηκα....ενω ειναι απολυτως φυσιολογικο αφου ακομη ειναι μωρακια!!!

το καρεκλακι το μικρο που ενσωματονεται στο τραπεζι λες??να σου πω το ειχα σκεφτει αλλα ειδατε για ποση ωρα καθεται ο Χρηστος...."δευτερολεπτα"....χαχαχαχχαχαχ!!!!

εμενα τωρα την ωρα που παω σπιτι...θελει παντα να με υποδεχεται στην πορτα, κραταει το μπουφαν του και ενα αυτοκινητακι που γουσταρει πολυ και λεει: Μαμαααα...ολτα..με μπου(που ειναι το αυτοκινητο)...στις κου.(κουνιες χαχαχαχ).....στην Παι!!!(Παι=Παιανια):tongue::tongue::tongue:εεε μπορεις να του το αρνηθειςςςςςς:cool:


iA8hp3.pngWtKrp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα, τι πλακα που εχουν ετσι που μιλανε τα ζουζουνια

καρεκλακι φαγητου ειχαμε και ακομα εχουμε και ισως τωρα που ειναι 2,5 στα 3 καποιες φορες μπορει και να βγουμε χωρίς (καταλαθος βεβαια). Αλλα το εχουμε απο πριν χρονίσει και εχει μαθει να καθεται σε αυτό.

πιπιλα εμεις κοψαμε 15 μηνών τη βραδυνή, ημερα δεν χρησιμοποιουσε καθολου πια.

Μπιμπερο επισης κοψαμε 20 μηνων και πινει απο ποτηρι με καλαμακι

Πανα κοπηκε 26 μηνών, αλλά αυτό εγινε στο σταθμο, οποτε δεν μπορω να σας δωσω οδηγίες


4Rnfp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσαρες

Ο μικρος μου ειναι παλι με πυρετο....(γμτ)..

απο χθες το μεσημερι ....39!!!

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!Που παει και τα κολλαει ρε πουτη μου!!!

Χιλιες φορες να τον στειλω παιδικο δηλ

Ο λαιμος του παλι.....δεν μπορει να καταπιει, και ειχε τρομερες κρυαδες ετρεμε σα Ψαρι!!!!:(

Τον αφησα για λιγο και ηρθα στη δουλεια γιατι γινεται χαμος!Ειμαι αυπνη και αδιαθετη...και εχω και ενα δοντι να με ποναει!!

Αυτα τα ωραια απο μας!!!

φιλακια σε ολα τα πατουσακιιιιιααα


iA8hp3.pngWtKrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σας Ρουλιτσα , γενικα κυκλοφορουν ιωσεις και τα πιανουν στον αερα και η δικια μου ειχε για μια μερα πυρετο και της περασε, μπορει να ηταν και απο τα δοντια της.

Απο καλαμακι πινει και μενα νερο , χυμους και τετοια αλλα γαλα δεν εχω επιχειρησει ..θα το κανω σιγα σιγα.


Ηρθες και αλλαξες την ζωη μας μικρε αγγελε

The ticker URL: http://lbyf.lilypie.com/z19Fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρουλάκι περαστικά σας.

Ποπη, εμενα μια παιδοψυχολόγος μου ειχε πει το εξής. Τα παιδιά μπορούν να κάνουν το επόμενο βήμα αρκεί να είναι ετοιμοι οι γονείς και να το ξεκινήσουν


4Rnfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...