Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΟΙ πρώτες αγωνίες


Recommended Posts

marsolan εγω ειμαι μπορω για καφε αν θελετε κυριακη απογευμα

τι λετε κοριτσια?

και δευτερα αμα θελετε αλλα δεν θα φερω την μικρη θα την αφησω

Αντε ρε κανονιστητε!!

ροζ μου , δηλαδη τι σταματησε η καρδια της μικρης ?

κοιτα στον φυσιολογικο τοκετο να ξερεις οτι περιμενουν να γεννησεις αλλα αν δουν οτι πεφτει ο χτυπος καρδιας του μωρου σε πανε αρων αρων για καισαρικη .

Ειχαμε παθει και εμεις αυτο το μικροσοκ γιατι εκανα 16 ωρες να γεννησω η μικρη κουραστηκε και επεφταν οι παλμοι , μολις την εβγαλα και φυσιολογικα ηταν ανυμπορη και να κλαψει ( αφου ο αντρας μου μονο που δεν λυποθυμισε με ολο αυτο γιατι νομιζε οτι δεν ανεπνεε)

παντως ο φυσιολογικος τοκετος μετα απο καισαρικη ειναι μια παρα πολυ δυσκολη υποθεση.

Με ρωτησες αν θηλασα , ναι θηλασα για 3 μηνες αλλα οχι αποκλειστικα , θα μπορουσα και να μην ειχα θηλασει καθολου αλλα καταφερα να βγαλω γαλατακι να δωσω στην μικρη .

Θυμαμαι οτι δεν ειχα κουραστει πολυ γιατι γενικα τα ειχα παρει και ολα στο ψιλοχαλαρο .Δεν δουλευα , καθομουν, οποτε ηταν παρα πολυ ευκολο να το κανω .

Οταν ηθελα να βγω εξω (για κανα μπανιο ή για ψωνια ) εβγαζα το γαλα με θηλαστρο και το εδινα με μπιμπερο ή της εδιναν ξενο και η επομενη δοση ηταν γαλα δικο μου .

Δεν εκανα αποκλειστικο θηλασμο οποτε γι αυτο και δεν πιεστηκα .Αν χρειαζοταν το παιδι γαλα και ελειπα της εδιναν ξενο (βεβαια σπανια ελειπα απο κοντα της).

Τωρα εκανα καλα που δεν πιεστηκα για αποκλειστικο? δεν ξερω.

Παντως θυμαμαι οτι εγω διενυα την καλυτερη φαση της ζωης μου τοτε και δεν ταλαιπωρηθηκα.

Κοριτσια η Ανδριανα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΗ ...ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ.

Ανυπακουη οταν ειμαστε εξω με αποτελεσμα να αγχωνομαι τρομερα οταν βγαινουμε ,

Της λεω σταματα και αυτη τρεχει περισσοτερο , δεν ξερω πως να το τιθασευω αυτο το αγριμη χαχαχαχα

παρολα αυτα ειναι απιστευτα γλυκια και ναζαρια -ψωναρα .

αντε βρε χαθηκαμε


Ηρθες και αλλαξες την ζωη μας μικρε αγγελε

The ticker URL: http://lbyf.lilypie.com/z19Fp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rosebaby

    1840

  • fairy baby

    1216

  • Mara-76

    1136

  • Dimitra83

    1086

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φαίρυ όταν λέω σταμάτησε η καρδιά της είναι ότι πάνω στις εξωθήσεις λίγο πριν το τέλος μόλις δηλαδή είχε αρχίσει να βγαίνει ξαφνικά ο τοκογράφος σταματά. Η μήτρα μου υπολειτουργούσε ευτυχώς η γιατρός μου το κατάλαβε στο δευτερόλεπτο και με πηγαν μέσα.

Μέχρι όμως να έρθουν οι μεταφορείς και να με πάρουν επικρατούσε πανδαιμόνιο.

Γιατροί να τρέχουν σαν τρελοί η γιατρός να φωνάζει τώρα είπα και να με πατάνε απο εδώ και από εκεί.

άστα να πάνε, φυσικά δεν έκλαψε αμέσως την πήραν την καθάρισαν μύτη και στόμα και μετά έκλαψε. Μετά εφαγα μια φρίκη αν είμαι εγώ καλά και τρέχαμε για ελέγχους γιατί με την βιασύνη μπορεί κάτι να πειράχτηκε.

Η μυρωδιά πάντως του μωρού δεν υπάρχει μπορώ να την ρουφάω όλη μέρα.

είναι τόσο γλυκιά και μαλακή με κοιτάει με εκείνο το βλέμμα που δεν καταλαβαίνει και πολλά και μου έρχεται να την φάω.

φωτό δνε μπορώ να βγάλω πολλές γιατί με τον θηλασμό χάνω πολλές ώρες και μετά το μωρό κοιμάται. Θα ανεβάσω όταν στρώσει λίγο το πράγμα.

εγώ θηλάζω αποκλειστικά δεν έχει πάρει γραμμάριο ξένο εδώ και το δικό μου μια φορά το έδωσα με μπιμπερό δεν ξέρει να πίνει με μπιμπερό και πνίγεται.

τώρα θα βγάλω αναγκαστικά να έχει η μάνα μου αύριο γιατί θέλω να πάω να δοκιμάσω ένα φόρεμα για τον γάμο και καλύτερα να το έχει παρά να τρέχω.


Αντώνης & Ελένη

c201207d47.png

rh2pp3.png

Link to comment
Share on other sites

και πως θα πιει αφου δεν πινει απο μπιμπερο?

ναι και μας ετσι επαθε , μολις της εβγαλαν τα υγρα απο την μυτη αντεδρασε .

Εν το μεταξυ δεν θα ξεχασω τον τυπο οποιος ειχε πεσει πανω μου να με βοηθησει να σπρωξω το μωρο (εγω δεν καταλαβαινα τιποτα απο την επισκληριδιο εν το μεταξυ) και ειχε πεσει με τοση φορα που δεν μπορουσα να αναπνευσω .

Ειναι επεισοδιακος ο φυσιολογικος τοκετος

εσυ πονεσες ή δεν σε προλαβε η επισκληριδιο?


Ηρθες και αλλαξες την ζωη μας μικρε αγγελε

The ticker URL: http://lbyf.lilypie.com/z19Fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφτασα μέχρι το τέλος έζησα όλο τον φυσιολογικό τοκετό. Η διαστολή έφτασε 10 μπήκα για εξωθήσεις τις οποίες μου έλεγε οι γιατρός τις έκανα τέλεια γιαυτό και το μωρό κατέβαινε γρήγορα. Αλλά κάποια στιγμή και μέσα σε δευτερόλεπτα όλα άλλαξαν.

Ξαφνικά είδα το πρόσωπο της γιατρού να μελανιάζει και να με πατάει δεξιά και αριστερά.

Εγώ να ρωτάω τι έγινε τι έγινε η μαία είχε πάει να φέρει την βεντούζα γιατί το μωρό αν και κατέβαινε ήταν ψηλά για να βγει και θα την τράβαγε με βεντούζα.

Οπότε μέχρι να πάει η μαία έγιναν όλα.

Εγώ να κλαίω και να φωνάζω το παιδί μου το παιδί μου ο άντρας μου πανικόβλητος να μην ξέρει τι να κάνει να έχουν πέσει πάνω μου να με τραβήξουν στο φορείο γιατί δεν ένιωθα να μεταφερθώ και καθώς με μετέφεραν είδα το πρόσωπο της αδερφής μου στον διάδρομο να κοιτάει πανικόβλητη. Δεν ήξεραν τι έγινε μόνο τους γιατρούς να τρέχουν και να φωνάζουν έβλεπαν. Άστα να πάνε.

Δεν θέλω ούτε να τα θυμάμαι.

Η μικρή αν και πνίγεται με το μπιμπερό με λίγη προσπάθεια καταφέρνει να βρει ρυθμό.

Υπάρχει και στο εμπόριο μια θηλή της μεντέλα που είναι ειδική για μωρά που θηλάζουν δηλαδή δεν χρειάζεται να κάνει το μωρό θηλαστικές κινήσεις για κατέβει το γάλα είναι ειδικά φτιαγμένο για να μην υπάρξει μπέρδεμα θηλών μου το σύστησε η μαία.

Το πήρα τώρα θα δούμε, αν και ελπίζω να μην χρειαστεί να την ταΐσει.

Πέρασε ρε παιδιά καιρός και ξέχασα πώς απασχολείς ένα 16 ημερών μωρό όσο είναι ξύπνιο ? αν δεν πρέπει να φάει ξανά ?

πω πω που να περάσουν και χρόνια.

Ο Αντώνης πάντως επίσης είναι ένα τερατάκι και νόμιζα μόνο ο δικός μου είναι τόσο ζωηρός αφού έχει άποψη και απο τι δρόμο να πάμε κάθε φορά. Διαλέγει την διαδρομή.

Άσε που ακούει στο δρόμο βρισιές και τις επαναλαμβάνει. Το γαμώτο ρε παιδιά το έχει στο εύκολο. Προχθές ξέρετε τι είπε ? Γαμώ την π....να μου.

Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό δεν ξέρω που το άκουσε αλλά θα μου πεις στον δρόμο δεν ακούς και τίποτα άλλο. Αλλά είναι και αυτός ένας παπαγάλος άλλο πράγμα.

Εσεις πώς αντιδράτε όταν βρίζουν ? δνε ξέρω πως να αντιδράσω έχω δοκιμάσει τα πάντα και αδιάφορη να το παίξω και να τον μαλώσω και όλα αλλά εκεί αυτός το γελοίο είναι ότι ξέρει και που μπαίνει η κάθε μια. Προχθές μου είπε '' δεν μπαίνει αυτο ρε γαμώτο'' άκου τώρα.


Αντώνης & Ελένη

c201207d47.png

rh2pp3.png

Link to comment
Share on other sites

ωχ καταλαβα , πω πω πως να μην τρελαθεις και εσυ εκεινη την ωρα .

Παντως τελικα ο φυσιολογικος τοκετος μετα απο καισαρικη ειναι παρακινδυνευμενο.

Εμενα δεν βριζει γιατι δεν βριζουμε γενικα και δεν αφηνω και τον αντρα μου να βριζει γιατι αμα βρισει αυτος θα τον βρισω εγω και καταλαβες τι θα γινει χαχαχαχα

Ναι θηλες μαντελα ειναι καλες να τις χρησιμοποιησεις και εγω τις χρησιμοποιουσα γι αυτο και η μικρη επινε και απο μπιμπερο , ειδες δεν το ειχα σκεφτει.Οπως καταλαβες ειχα κανει τα παντα ολα για να θηλασω χαχαχαχα


Ηρθες και αλλαξες την ζωη μας μικρε αγγελε

The ticker URL: http://lbyf.lilypie.com/z19Fp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι κανουτε?τσα!αχ βρε ροζ μου φοβηθηκατε ε?εμ δεν ειναι και λιγο εδω που τα λεμε.αλλα και αυτοι δεν επρεπε μπροστα σας να φωναζουν ετσι.ξερεις τι μπορει να παθεις εκεινη την στιγμη απο τον πανικο και μονο?!τελος καλο ολα καλα λοιπον η κορουλα σου ειναι μια γλυκα λεμε.εχει πολυ ομορφα ματια...πολυ ομως!φτου φτου σκορδα!Για ζωηραδα μη μιλατε..νομιζω εχουμε τα πρωτια!χαχαχαχα!το π..ανα το χει ψωμοτυρι δεν ξερω που στο καλο το ακουσε!και επισης δαγκωνει..τραβαει -τρεχει γενικα ειναι ο ntenis o tromeros!Για την δευτερα και γω μπορω...evitaki ela prospathise kai sy,na pioume ton kafe ekeinon pia.....


iA8hp3.pngWtKrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρε κοριτσια μονο εγω τον ειδα τον θηλασμο τοσο βουνο??!δε ξερω ισως δε με βοηθησαν οι καταστασεις(θηλες-μωρο-υπομονη-μαια).ευχομαι στο δευτερο να το προσπαθησω περισσοτερο...


iA8hp3.pngWtKrp3.png
Link to comment
Share on other sites

βανιλίτσα ο θηλασμός είναι δύσκολος στην αρχή ο πόνος είναι τεράστιος δεν το συζητώ έκλαιγα κάθε φορά όταν έπιανε το μωρό μέχρι να κατέβει το γάλα

αλλά τώρα είναι καλύτερα τα πράγματα μόνο που πρέπει να μάθω να μην την ταίζω συνέχεια γιατί κάθε φορά που είναι ξύπνια νομίζω πεινάει αλλά και τι να την κάνω πώς να την απασχολήσω ρε σεις ? αγκαλιά δεν γίνεται στην καλαθούνα δεν θέλει να κάτσει αρκετά.

όσο για τις βρισιές ο παππούς είναι ο πρώτος διδάξας που τον φωνάζουμε όλη την ώρα και μετά στον δρόμο ότι ακούσει το επαναλαμβάνει με την μια.


Αντώνης & Ελένη

c201207d47.png

rh2pp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τι κανετε ρε τρελιαρεεεεεεεεεεεες??????χαθηκαμε!καταρχην να ευχηθω στη ροζουλα μας να της ζησει η μπεμπουλα!εμεις ολα καλα!διακοπες δεν πηγαμε λογω δουλειας !αλλα εδω επαρχια μια χαρα ειναι το καλοκαιρι..την μικρη την καναμε καμμενα βουρλα 10 μπανακια οποτε οκ ολα!ποπη μου κι εμανα η κωνσταντινα ειναι ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΗ και δεν ακουει..οτι της κολαει στο μυαλο πρεπει να το κανει αλλιως σηκωνει τον τοπο απο τις φωνες...εχει και γιαγιαδες παππουδες ολους εδω κοντα που την κακομαθαινουν οποτε καταλαβαινετε!λεει 1500 λεξεις το λεπτο και πεντακαθαρα και χει μαθει ολα τα hit της εποχης απεξω.οσο για το θεμα πανα εχουμε καλη εξελιξη..την βαζω σταθερες ωρες στο γιογιο και κανει..αλλα ζηταει πολλες φορες και μονη της κακα και τσισα..μονο οταν παιζει και ξεχνιεται τα κανει πανω της..vanillitsa,marsolan και στις λοιπες φιλες μου φιλακια πολλα!αντε να μαζευομαστε σιγα σιγα..:-P:P:p


ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 21/5/2010 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι να σε κανω μαρι εσενα , σε εβλεπα ολο το σκ χαχαχαχαχαχα

οι αλλες που ειναι ??

οκ η ροζ θα τα χει φτυσει με τα δυο παιδια

οι αλλες??


Ηρθες και αλλαξες την ζωη μας μικρε αγγελε

The ticker URL: http://lbyf.lilypie.com/z19Fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα!!! εμείς εδώ όλα καλά... το κοριτσάκι μου έχει αρχίσει την εκμάθηση γιογιό. Στην αρχή τα πηγάιναμε τέλεια, τώρα έχει αρχίσει και πάει λίγο κόντρα... φυσιολογικό... ε την καλοπιάνω κι εγώ. Αλλά μεγάλο πνεύμα αντιλογίας βρε παιδί μου! Τι θα τραβήξω στην εφηβεία, Χριστέ μου...

Χαίρομαι που όλες είστε καλά... Σας φιλώ γλυκά!

Link to comment
Share on other sites

εδώ είμαι και εγώ

όντως τα έχω φτύσει ολίγον αλλά είμαι καλά

ο θηλασμός βασικά μεγάλο μανίκι και μεγάλη δέσμευση αλλά αξίζει

το θέμα είναι ότι δεν πάει πουθενά αλλού μόνο σε μένα δεν μπορεί να με ξεκουράσει δηλαδή ο άντρας μου που έχει αναλάβει τον Αντώνη ευτυχώς.

Η μικρή μεγαλώνει και ομορφαίνει χαχα κουκου κουκου τρώει όλη μέρα ευτυχώς όχι όλη νύχτα. Κοιμάται το πουλάκι μου καλά το βράδυ. Από το απόγευμα όμως μέχρι και τις 12 είναι ρεζερβέ στο βυζί δεν ξέρω γιατί τι πρόγραμμα έχει πάρει. Ένα καφέ να θέλω να πιω η γυναίκα για 2 ώρες μόνο και ενώ την έχω ταίσει για ώρα πριν βγω με το ζόρι την κρατάει η μάνα μου μέχρι να γυρίσω. Βέβαια αφήνω γάλα για καλώ και για κακό αλλά δεν ξέρω πόσο πίνει αυτό είναι το κακό με τον θηλασμό δεν ξέρεις πόσο να αφήσεις. Προχθές 55γρ τα έφαγε και πάλι πεινούσε. Τι στο καλό 40 ημερών παιδί πόσο πίνει σε κάθε γεύμα ?

Αυτά κατά τα άλλα από το μέτωπο πάνα εμάς τίποτα αρνείται να πάει και τα λέει μόλις τα κάνει και όσο τα κάνει φωνάζει μην τον πιάσεις τον Αντώνη, θέλει και να σφιχτεί το παιδί με την ησυχία του.


Αντώνης & Ελένη

c201207d47.png

rh2pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα!!! εμείς εδώ όλα καλά... το κοριτσάκι μου έχει αρχίσει την εκμάθηση γιογιό. Στην αρχή τα πηγάιναμε τέλεια, τώρα έχει αρχίσει και πάει λίγο κόντρα... φυσιολογικό... ε την καλοπιάνω κι εγώ. Αλλά μεγάλο πνεύμα αντιλογίας βρε παιδί μου! Τι θα τραβήξω στην εφηβεία, Χριστέ μου...

Χαίρομαι που όλες είστε καλά... Σας φιλώ γλυκά!

ελα να συμπεθεριασουμε......θα κανουν ενα ζευγαρι ΟΛΟ ΤΡΕΛΑΑΑΑΑ!!!!Πολυ μεγαλο ΠΝΕΥΜΑ ΑΝΤΙΛΟΓΙΑΣ;):rolleyes:!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑ......


iA8hp3.pngWtKrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...