Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

2χρονα.. Μα, τι εχουν παθει ολα τους???


Recommended Posts

καλημερα κοριτσακια!τι κανετε?αχ ουτε εμεις μιλαμε......ακομα.λεει μονο"ντα"οταν κρυβεται,"ατα"και "η-η" για να βαλουμε την μπεμπε λιλι στο dvd!!!!!!!ουτε μπαμπα ουτε μαμα ουτε τιποτα αλλο......ενω τα καταλαβαινει ολα μα ολα!!!!!!!!ποτε πια θα μιλησει??????εσας κοριτσια σε τη ηλικια μιλησαν τα μπουμπουκακια σας?

είναι μικρό ακόμα το δικό σου καλέ...

εμείς από 20 μηνών ξεκινήσαμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 22,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • culte

    3929

  • Melduck

    3329

  • Γατουλα

    2320

  • Aeriko

    2256

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις στο χρονο δε μπορω να πω λεγαμε αρκετες λεξεις συνειδητα αλλες ολοκληρες και αλλες μισες.Βεβαια δεν εχει σημασια ποτε θα αρχισουν.Ξερω παιδακια που ξεκινησαν νωρις και συνεχισαν να τα λενε μισα ή λαθος για πολυ καιρο και άλλα που τα ειπαν μαζεμενα και σωστα απευθειας.Μην τρελενεστε αργα ή γρηγορα ολα θα μιλησουν και μετα ψαχνουμε το off χαχα!!!

Εμενα ο δικος μου δε σταματαει...μιλαει παντου..στο κρεβατι,στην τουαλετα,στον υπνο του...παντου!!!χεχε!


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι εχω λιγο αγχος για αυτο το θεμα!!!!!!δεν ξερω αν παιζει και η προωροτητα στο ολο θεμα.τι να πω.......ελπιζω να πει εστω μαμα-μπαμπα τουλαχιστον αμεσα!!!!!!!ριτα με εκανες και γελασα,μα και στην τουαλετα?χαχαχα!!!!!cult αληθεια,20 μηνων?αχ πηρα μια ανασα!!!!JENIA πολυ νωρις μιλησανε τα μωρα σου,να για αυτο αγχωνομαι εγω....εμεις ποτε?????????????


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι εχω λιγο αγχος για αυτο το θεμα!!!!!!δεν ξερω αν παιζει και η προωροτητα στο ολο θεμα.τι να πω.......ελπιζω να πει εστω μαμα-μπαμπα τουλαχιστον αμεσα!!!!!!!ριτα με εκανες και γελασα,μα και στην τουαλετα?χαχαχα!!!!!cult αληθεια,20 μηνων?αχ πηρα μια ανασα!!!!JENIA πολυ νωρις μιλησανε τα μωρα σου,να για αυτο αγχωνομαι εγω....εμεις ποτε?????????????

κορίτσια δεν ενοοώ συλλαβές μπα , μα και λοιπά..

εννοώ λεξούλες που να βγάζουν νόημα...χρώματα, αριθμοί κλπ...

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι εχω λιγο αγχος για αυτο το θεμα!!!!!!δεν ξερω αν παιζει και η προωροτητα στο ολο θεμα.τι να πω.......ελπιζω να πει εστω μαμα-μπαμπα τουλαχιστον αμεσα!!!!!!!ριτα με εκανες και γελασα,μα και στην τουαλετα?χαχαχα!!!!!cult αληθεια,20 μηνων?αχ πηρα μια ανασα!!!!JENIA πολυ νωρις μιλησανε τα μωρα σου,να για αυτο αγχωνομαι εγω....εμεις ποτε?????????????

θες να σου πω ομως τι εκανα στον γιο μου απο την χαρα μου που μηλησε νωρις γιαυτο σου λεω χαλαρα .... ενω το παιδι πηγενε πολυ καλα στα λογια και σε ολα κανει μια παυση σιγης τον 13 μηνα απο την χαρα μου που οσπυρος ελεγε αρκετα για τους μηνες του μια κινηση που εγω δεν καταλαβα τον εκανα να σταματησει και να αρχησει να περπαταει στις μυτες των ποδιων του επαθε διασπαση της προσοχης :(:(:( . απο εκει και περα συνεχεια πεδεβομαι τωρα κανει που ειναι 4+2 μηνων λογοθαραπεια και εργασοθαραπεια δεν θα πω σε ποσους γιατρους πηγα θα φυγεται τελειος μεχρι να καταλαβω τι εγινε με το παιδι .... γιαυτο σου λεω ολα θελουν τον χρονο τους και εμεις οι μαμαδες σε καποια θεματα ας ημαστε ποιο ανετες .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

JENIA ωχ αληθεια?τωρα μετα απο οσα περασατε πως ειναι το παιδι?

εχει διξει τεραστεια βελτιωσει ειναι πανεξυπνος βελτιωνει το βαδισμα του και ολα πανε καλα ..... αλλα εχει πολυ δουλεια και απο εκεινον αλλα και απο εμενα ....!!

καταλαβενω την αγωνια σου για το παιδι σου ξερω μανα ειμαι αλλα αστο θα δεις οτι σε ενα μηνα μπορει να σου κανει ολοκληρη προτασει χωρις να το περιμενεις την χαρα σου κρατα την μεσα στην καρδια σου και θα δεις το αγκελακι σου να γινεται ενα τελειο πλασμα ....

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσακι δε καταλαβα?? τι εγινε????? πως , σταματησε να μιλαει η κατι αλλο?

να σου πω γατουλα μου τα παιδια στην ηλικια την παιδικη ειναι πηλος περνει οτι μορφη θελεις ετσι οταν ενα παιδι κανει τα πρωτα του βηματα , θα πει την πρωτη λεξη και λοιπα .... θελει και μια φαση προσαρμογεις ο χρονος δεν μπορει να προσδιορησθει ετσι εμεις οι μανουλες κανουμε αυτο που πιστευουμε σωστο μερικες φορες ομως κανουμε το ακρος αντιθετο αυτο εκανα εγω στον γιο μου .. σαν να λεμε τον πειγα πισω ενα το μιαλο προχωραγε η ομηλια εκανε παυση εκει για να βγει το παιδι απο το αδιεξοδο του αρχησε να περπαταει στις μυτες των ποδιων ... και ετσι επαθε την διασπαση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν κατάλαβα..εσύ γιατί φταις??

γιατι φτεω εγω και γενικα ο χορος που ζει ενα παιδι θα σου πω η διασπαση της προσοχης δεν ειναι κατι το οποιο ειναι γεννετικο θεμα ειναι κατι το οποιο θα δημιουργηθει μετα απο καποιο συμβαν που μπορει να ειναι πολυ ασυμαντο για εμας τους μεγαλους αλλα για ενα πλασμα τοσο μικρο μπορει να ειναι κατι το οποιο θα το κανει να φοβηθη , να το ταρακουνησει γενικα ετσι οταν ειναι 13 μηνων δεν μπορει να επιρεστει πχ απο το σχολειο που δεν παει ειναι η οικογενεια γενικα !!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα ιδεα οτι μπορουμε να προκαλεσουμε κατι τετειο, χωρις την θεληση μας φυσικα ,στο παιδι μας, απο το αγχος μας η απο την χαρα μας!!!!!!:?:?:?


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα τι "θεωρεις" οτι το προκαλεσε, αυτο δεν εχω καταλαβει μωρε???

τον 13 μηνα απο την χαρα μου που οσπυρος ελεγε αρκετα για τους μηνες του μια κινηση που εγω δεν καταλαβα τον εκανα να σταματησει και να αρχησει να περπαταει στις μυτες των ποδιων του επαθε διασπαση της προσοχης

δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα τι "θεωρεις" οτι το προκαλεσε, αυτο δεν εχω καταλαβει μωρε???

τον 13 μηνα απο την χαρα μου που οσπυρος ελεγε αρκετα για τους μηνες του μια κινηση που εγω δεν καταλαβα τον εκανα να σταματησει και να αρχησει να περπαταει στις μυτες των ποδιων του επαθε διασπαση της προσοχης

δηλαδη?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!θα σου πω τι εννοω μια μερα ο σπυρος εκει στην ηλικια που λεω κανει μια ολοκληρη προταση με την ακριβια ειπε μπαμπακα θα πας στην δουλεια ? σουπερ προταση για 13 μηνων παιδι εγω απο την χαρα μου οπως ηταν τον αρπαξα και τον πεταξα ψιλα οπως τον εκανα εβαλε τα κλαματα οπως και καθε παιδακι αμα το παρεις αποτωμα και το σηκωσεις ψιλα , μετα την επομενη μερα ηταν μαζεμενος αλλα δεν εδωσα τοση συμασεια λεω ενταξη σιγα σιγα ο σπυρος αρχησε να μην λεει πολλα ελεγε συνεχεια οταν ηθελε κατι αυτο η εδιχνε με το χερι τιποτα αλλο δεν μου αρεσε και ετσι πηγαμε στην παιδιατρο μου λεει μπορει να φοβηθηκε αστον για ενα διαστημα και θα ληθει μονη της παλι η γλωσσα επειτα στρεσαριστηκα πολυ ειχα τρομερο ανχος και βεβαια ενιωθα πολυ ασχημα που του προκαλεσα τον φοβο αυτο ...το παιδι ομως στο διαστημα αυτο βλεπω οτι αλλαζει κατο βαδισμα του εκει που περπαταγε καλα περπαταει στις μυτες και οι λεξεις βεβαιως αυξανονται αλλα δεν ειναι πλεον προτασεις οπως πριν η παιδιατρος λογο του βαδισματος μας λεει να παμε σε παιδονευρολογο και να κανουμε μαγνητικη τομογραφια εγκεφαλου (για να δει αν το παιδι δεινει σωστες εντολες ο εγκεφαλος για το βαδισμα ) παμε στο παιδων κλεινουμε ραντεβου και γινεται η εξεταση δοξα το θεο ολα οκ... επειτα ο νευρολογος μας λεει οτι τα ποδια του παιδιου απο τον τροπο αυτο που περπαταει εχει σκληρινει πολυ το πελμα-γαμπες και λοιπα και μας λεει να κανουμε φυσιοθαραπιες για να μαλακοσουν και να του ερθει ποιο ευκολα να πατησει το ποδι και να μην δινει ολοι την προσοχη εκει .... ετσι γινονται 35 φυσιοθαραπιες και ο σπυρος συνεχειζει την συνηθεια του ποια και ο λογος του βελτιωνεται μερα με την μερα αλλα σε καποια θεματα ειναι λιγο ατσουμπαλος ....πλησιαζει τα 3 χρονια και ο σπυρος ακομα επειμενει να βαδιζει ετσι και να ειναι μερικες φορες λιγο νευρικος οταν εμεις δεν καταλαβεναμε τι ελέγε ... μια μερα ο πατερας μου παει σε εναν ορθοπαιδικο εκει παθενει ενα εγκεφαλικο ο συζιγος μου γιατι ειναι μαζι του και ο σπυρος μολις βλεπει ο ορθοπαιδικος τον γιο μου παει και λεει στον αντρα μου οτι ειναι εγκλιματιας που εχει αφησει ετσι το παιδι... του εξηγει τι εχουμε κανει για τον σπυρο ποσε ςεξετασεις κλπ του λεει να παει παιδων και να τον δει ορθοπαιδικος οκ και ο αντρας μου αφου του ειχε παει η καρδια στην κουλουρη λογο οτι του ειχε πει οτι το παιδι αυτο θελει χειρουργιο στα ποδια για να φτιχτει ... μας βλεπουν κανουμε τις εξετασους που μας λεει ο ορθοπαιδικος του παιδων και ολα ηταν φυσιολογικα για την ηλικια του (τα πελματα το παιδιων διαμορφωνιονται μεχρι τα 5 ετοι τους) φυγαμε και απο εκει ο σπυρος κανει μια ελαφρια βελτιωση και στα δυο θεματα και στο βαδιν αλλα και στο λογο (η εξυπναδα του τεραστια ) . ομως ειναι επιρεπεις στις τουμπες μεσα σε μια ωρα μπορουσε να πεσει 10 φορες δεν μου αρεσει καθολου ουτε αυτο παω ξανα στην παιδιατρο μου μου λεει το παιδι αυτο παθολογικα δεν εχει κατι ειναι αψογες οι εξετασεις του .. μας στελνει στα κεντρικα του ικα ψυχικης υγιεινης στην αθηνα παμε βλεπουν τον σπυρο ενας παιδοψυχολος -λογοθαραπευτης-εργασιοθαραπευτης και μια αναπτυξιολογος το συμπερασμα διασπαση της προσοχης με αποτελεσμα ο σπυρος εχει ενα εξαμηνο κανει λογοθαραπεια και εργασειοθαραπεια και εχει κανει μια βελτιωση της ταξης του 40 %% ξερει πολλα πραγματα και παραπανω για την ηλυκια του αλλα αυτο που θελουμε ειναι να μαζεψουμε τις γνωσεις του να τις βαλουμε μια ταξη αυτο ηταν το ολο θεμα .... ο φοβος που του προκαλασα εκανε συνχηση μεσα στο μιαλο του το οποιο προκαλεσε την διασπαση της προσοχης ειναι τετραπεραντος σε εξυπναδα ,πολυ γλυκο παιδι το μονο που χριαζεται ειναι τον χρονο του για να μπει η σειρα του ... γιαυτο ειπα οτι ολα εχουν τον χρονο τους και εμεις οι μαμαδες πρεπει να δινουμε το αναλογο περιθωριο για να κανουν τα παιδια μας τις κινησεις τους ... απο μια κινηση πολυ απλι δικια μου το παιδι μου το ετρεξα σε χιλιους γιατρους και βεβαια καλα εκανα γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να εχει αλλα καλο ειναι να μην αγωνιουμε στου στιλ γιατι το δικο σου μηλαει ενω το δικο μου δεν λεει τιποτα αφηστε το χρονο και οι παιδιατροι σιγουρα θα το δουν αν κατι παει στραβα η ρωτηστε την γιατρο σας ομως μην μεταφερεται αυτη την αγωνια -χαρα στο παιδι σας ολα θελουν το μετρο τους ... αυτα γατουλα μου ....

Link to comment
Share on other sites

βρε Ξενακι, δηλαδη σου εχουν πει γιατροι οτι οντως αυτο το πεταγμα το προκαλεσε???

μου φαινεται απιστευτο

για το βαδισμα εχε υποψη σου οτι ειναι παρα πολλα παιδακια που περπατανε συνεχως στις μυτες...της κουμπαρας μου και που τελειωσε το δημοτικο το συνεχιζε, αλλα το εκανε θα ελεγα και επιτηδες, του αρεσε

αλλα αφου λεει προτασεις ειναι εξυπνος κλπ η διασπαση οταν λεμε πως παρατηρειτε?

ξεφυγαμε λιγο απο το θεματακι μας

απλα εχω ξεκινησει και εγω λογοθεραπειες τον Β για βελτιωση της εκφρασης του λογου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...