Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

Kοριτσια 40 ++ που προσπαθουν;


Recommended Posts

Τι είναι η κλομιφαινη? Και πώς ελέγχω για ενδομητρίωση? Συμφωνώ με αυτά που έγραψες πάντως και πάνω από όλα σε ευχαριστώ!

Καλημέρα!

Η κλομιφαίνη είναι μια ουσία σε μορφή χαπιού που προκαλεί ωρίμανση περισσότερων του ενός ωοθυλακίου στον κύκλο σου. Παρότι είναι χάπι δεν είναι λιγότερο επιβαρυντική για τον οργανισμό από τα φάρμακα της εξωσωματικής, πίστεψέ με... Απλά δίνεται αυτή η εντυπωση γιατί το ένα φάρμακο είναι υπό την μορφή χαπιού και τα άλλα ενέσιμα... Επίσης πολλοί γιατροί την δίνουν λες και είναι ψωμοτύρι! Δεν θέλω να σε φοβίσω αλλά να λέμε τα πράγματα ως έχουν!

Η ενδομητρίωση έχει κάποια συμπτώματα καταρχήν όπως αιμοραγίες στον καταμήνιο κύκλο, δυσμηνόρροια και άλλα τέτοια... Καθαρή διάγνωση νομίζω γίνεται μόνο με υστεροσκόπηση


vadKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι είναι η κλομιφαινη? Και πώς ελέγχω για ενδομητρίωση? Συμφωνώ με αυτά που έγραψες πάντως και πάνω από όλα σε ευχαριστώ!

Καλημέρα ΙΟΑΝΝΑ111

Πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας

Η πρόκληση της ωοθυλακιορρηξίας αποτελεί μια σχετικά απλή μέθοδο υποβοήθησης, η φαρμακευτική ουσία που συνήθως χρησιμοποιείται ως πρώτη επιλογή για την πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας είναι η κιτρική κλομιφένη η οποία δρά με σχετικά πολύπλοκο τρόπο έχοντας σαν τελικό αποτέλεσμα μια ήπια διέγερση των ωοθηκών.

Η ουσία αυτή χορηγείται με την μορφή χαπιών από το στόμα, τα οποία η γυναίκα τα παίρνει για 5 συνεχόμενες ημέρες στην αρχή του κύκλου της (συνήθως από την 2η ή 3η ημέρα έως και την 6η ή 7η ημέρα). Η κλομιφένη κυκλοφορεί σε δισκία των 50mg και η αγωγή ξεκινά με μικρές δόσεις.

Λίγες ημέρες μετά την λήψη του τελευταίου χαπιού η γυναίκα αρχίζει να υποβάλλεται σε διαδοχικό υπερηχογραφικό έλεγχο όπου παρακολουθείται η ανάπτυξη του ή των ωοθυλακίων στις ωοθήκες της και εκτιμάται το πάχος του ενδομητρίου. (Επειδή λεπταίνει το ενδομήτριο συμπληρώνω εγώ μπορεί να σου δοθούν και σικλακουρ, μόλις τελειώσεις συνήθως την κλομιφένη για ενίσχυση του ενδομητρίου).

Στη συνέχεια, όταν τα ωοθυλάκια έχουν φθάσει σε ικανοποιητικό μέγεθος, η ημέρα της επερχόμενης ωοθυλακιορρηξίας μπορεί είτε να προβλεφθεί με την διαπίστωση μιας αιφνίδιας αύξησης των επιπέδων της ωχρινοτρόπου ορμόνης (LH) στο αίμα η οποία συμβαίνει κάποιες ώρες πριν, είτε να οριστικοποιηθεί με την χορήγηση χοριακής γοναδοτροπίνης υπό μορφή ενέσεως η οποία προκαλεί την τελική ωρίμανση των ωοθυλακίων και την ωοθυλακιορρηξία.

Στην συνέχεια το ζευγάρι καθοδηγείται ώστε να έχει σεξουαλική επαφή κατά την προβλεπόμενη ημέρα ωοθυλακιορρηξίας.

Εαν οι ωοθήκες δεν ανταποκριθούν στην αρχική δόση κλομιφένης, η δόση αυτή αυξάνεται σταδιακά στους επόμενους κύκλους με μέγιστο τα 200-250mg ημερησίως.

Αντιθέτως, εάν η ωοθηκική ανταπόκριση είναι υπερβολική με μια συγκεκριμένη δόση κλομιφένης, αναπτυχθούν δηλαδή πολλά ωοθυλάκια, η σεξουαλική επαφή κατά τις επικίνδυνες ημέρες αποθαρρύνεται (για τον φόβο πολυδύμης κύησης), και η δόση ελαττώνεται στον επόμενο κύκλο.

Η κλομιφένη δεν προκαλεί σοβαρές παρενέργειες, και οι πιο συχνά αναφερόμενες είναι παροδικές διαταραχές της όρασης, εξάψεις, ναυτία, φούσκωμα στην κοιλιά και πονοκέφαλος.

Για να μην κάνω αντιγραφή επικόλληση συνέχεια διάβασε αυτό καλύτερα:

www.embryoart.gr/gr/reproduction/method.htm‎

Μπες και ενημερώσου σε διάφορα σάιτ κλπ, ιατρικά, επιστημονικά, αν googlάρεις θα σου βγουν άπειρα.

Επίσης βρες ένα γιατρό της προκοπής, της εμπιστοσύνης, να ξέρει από τέτοια θέματα, δεν είναι όλοι οι γυναικολόγοι άριστοι στα θέματα υπογονιμότητας.

Τώρα για την ενδομητρίωση υπάρχει ένας μόνος τρόπος, η λαπαροσκόπηση η οποία είναι επέμβαση και θες κανένα διχίλιαρο - τριχίλιαρο μαζί με αμοιβή γιατρού, μια βραδιά συνήθως μένεις μέσα στο νοσοκομείο κλπ κλπ

Υπάρχει και η εξέταση η Ca125 η οποία είναι απλή αίματος, κάποιοι λένε ότι δεν δείχνει, κάποιοι την παραδέχονται, ίσως αποτελεί το αποτέλεσμά της ένδειξη και όχι απόδειξη κλπ, δεν μπορείς να βασιστείς πάνω της.


DhOkp2.png

MSMSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για μια τέτοια μέθοδο μού είχε μιλήσει ο δεύτερος γυναικολόγος όταν τον επισκέφθηκα πριν ένα εξάμηνο που ακόμη δεν είχαμε διορθώσει το σπέρμα!

Τώρα που πήγαμε μάς είπε να προσπαθούμε μόνοι μας χωρίς άγχος 9-12 μήνες εφόσον είμαστε μια χαρά και μετά βλέπουμε!

Κι αυτό λέω να κάνω γιατί μού φαίνεται το πιο εύκολο και το πιο απλό!

:tongue::tongue::tongue::D:D:D :):):):P:p:p

Όλα τα άλλα καλά μού ακούγονται αλλά μού μπερδεύουν το μυαλό! Και το έχω και λειψό!8-)8-):cool:

Σας ευχαριστώ πολύ πάντως κορίτσια και μην χάνεστε!

Εσύ VISSI μου αυτήν την περίοδο σε τι φάση είστε με το γνωστό θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για μια τέτοια μέθοδο μού είχε μιλήσει ο δεύτερος γυναικολόγος όταν τον επισκέφθηκα πριν ένα εξάμηνο που ακόμη δεν είχαμε διορθώσει το σπέρμα!

Τώρα που πήγαμε μάς είπε να προσπαθούμε μόνοι μας χωρίς άγχος 9-12 μήνες εφόσον είμαστε μια χαρά και μετά βλέπουμε!

Κι αυτό λέω να κάνω γιατί μού φαίνεται το πιο εύκολο και το πιο απλό!

:tongue::tongue::tongue::D:D:D :):):):P:p:p

Όλα τα άλλα καλά μού ακούγονται αλλά μού μπερδεύουν το μυαλό! Και το έχω και λειψό!8-)8-):cool:

Σας ευχαριστώ πολύ πάντως κορίτσια και μην χάνεστε!

Εσύ VISSI μου αυτήν την περίοδο σε τι φάση είστε με το γνωστό θέμα?

Να προσπαθείτε μόνοι σας συμφωνώ αλλά πάρε κανένα τεστ ωορρηξίας σε παρακαλώ, τουλάχιστον μην βαράτε στο γάμο του καραγκιόζη!!!! Μια φίλη πίστευε για χρόνια ότι κάνει ωορρηξία 13η μέρα, έκοβε κεφάλι ότι την καταλάβαινε και τελικά έκανε 15 με 16η!!!! Please......

Και μετά βλέπετε τι θα κάνετε...........που δεν θα χρειαστεί!!!!

Πάρτε και καμιά βιταμίνη κανένα ενισχυτικό!!!

Άκουσε να σου πω, μην μπερδεύεις το μυαλό σου και φρόντισε να είσαι ενημερωμένη και αχρείαστα να είναι, μην πας από το ένα άκρο στο άλλο!!! Πριν κάποιους μήνες τα είχες πάρει κρανίο και ήθελες να πας βουρ για εξωσωματική και τώρα δεν θες να μπερδεύεις το μυαλό σου;;;; Διάβασε και ψάξε όσο μπορείς και όταν έρθει η στιγμή να είσαι διαβασμένη για να ξέρεις και τι σου λένε και για να μην σε κοροϊδεύουν οι κάθε είδους ειδικοί, όσο αυτό είναι δυνατόν βέβαια. Και αχρείαστα να είναι πάνω από όλα!!!!!!!!!!!!

Και ρώτα τον για την ενδομητρίωση τον γιατρό σου, είναι ύπουλη, έχω ακούσει τώρα τελευταία πολλά και έχω σαλτάρει!!!

Για το γνωστό θέμα δεν κάνουμε απολύτως τίποτα, σε φυσικό κύκλο που είχα πει κάποια στιγμή δεν έγινε τελικά και κουραστήκαμε πια να προσπαθούμε, αν έρθει μόνο καλώς να ορίσει, αλλιώς να είμαστε καλά και εμείς και το παλικάρι μας!!!


DhOkp2.png

MSMSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα το αφήσω μάλλον στην τύχη του αυτό το διάστημα γιατί ο γιατρός με έχει που με έχει για αγχωτική αν του κάνω κι άλλες ερωτήσεις θα με διαολοστείλει! Αν και για την ενδομητρίωση κι εγώ έχω ακούσει και μου έχουν μπει έννοιες! Λες?

Εσείς γιατί το αφήνετε στην τύχη του? Για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο δε σκέφτεστε? Δοκίμασέ το κι αυτό μια φορά κι αν δε σου κάτσει τότε άστο στην τύχη του! Άλλωστε είπαμε έχεις τον παληκαρά σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα το αφήσω μάλλον στην τύχη του αυτό το διάστημα γιατί ο γιατρός με έχει που με έχει για αγχωτική αν του κάνω κι άλλες ερωτήσεις θα με διαολοστείλει! Αν και για την ενδομητρίωση κι εγώ έχω ακούσει και μου έχουν μπει έννοιες! Λες?

Εσείς γιατί το αφήνετε στην τύχη του? Για εξωσωματική σε φυσικό κύκλο δε σκέφτεστε? Δοκίμασέ το κι αυτό μια φορά κι αν δε σου κάτσει τότε άστο στην τύχη του! Άλλωστε είπαμε έχεις τον παληκαρά σου!

Είπαμε στην τύχη του με τεστ ωορρηξίας!!!

Τι να σου πω βρε παιδί μου, συνήθως η ενδομητριωση έχει τα συμπτώματα που λέει η Zenia παραπάνω, αλλα έχω ακουσει και περιπτώσεις που δεν είχαν κανένα απολύτως σύμπτωμα και τελικά ήταν γεματες οι κοπέλες... Και εγώ έχω αρχίσει και το σκέφτομαι για τον εαυτο μου.... Τόσο καιρό, όλα μια χαρά και μπεμπέ γιοκ;;; Αλλα εγώ τώρα δεν μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες....Λαπαροσκοπήσεις , χειρουργεία κλπ

Μπα δεν έχουμε κουράγια ούτε για εξωσωματικές ούτε για αλλα τρεξίματα για την ώρα, ένα χρόνο έχω τρέξει σαν το σκυλί.....

Το αφήνουμε λοιπόν (για την ώρα;;; ) και θα δούμε....


DhOkp2.png

MSMSp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα. Ετοιμάζονται για εξωσωματικη αλλά δεν εχω ταμείο και δεν μπορω να πάρω τα φάρμακα απο την επιτροπή. Ψάχνω απεγνωσμένα είτε για gonal είτε για puregon. Οποία κοπέλα εχει και δεν τα χρειάζεται θα το εκτιμούσα να μου έστελνε ενα μήνυμα. Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσάρες μου, καλημέραααα .....

Όπως ξέρετε είχα εξαφανιστεί από το καφέ μας ....

Αυτή την στιγμή έχω δυο Υπέροχα μωρά, ένα Αγοράκι και ένα Κοριτσάκι !!

Η στιγμή που τα κοιτάζω είναι μοναδική, συγκινητική έρχονται στο μυαλό όλα όσα πέρασα,

δακρύζω μπροστά στο Θαύμα ....

Οι συνθήκες ήταν αρκετά δύσκολες ... Πέρασα όλη την εγκυμοσύνη ξάπλα στο κρεβάτι ...

οι μετακινήσεις ήταν μόνο στο γιατρό με πολλή προσοχή και πάλι ξάπλα στο αυτοκίνητο ...

Όσο για το τώρα, μετά από τόση ξάπλα, μαθαίνω σιγά σιγά να ξαναπερπατάω ...

μικρά και σταθερά βηματάκια .....

Θέλω να δώσω μια Ευχή μέσα από την Καρδιά μου ....

Όλες να ζήσετε την Χαρά της εγκυμοσύνης,

Το 2014 να είναι το Τυχερό σας Έτος, Να κρατήσετε Αγκαλιά το Θαύμα Σας !!

Όμως να έχετε μια εγκυμοσύνη Ανέμελη, πιο Χαρούμενη, και να Ζήσετε την κάθε της στιγμή !!!

Φιλάκια σε όλες πάω να διαβάσω νέα σας !!!


[sIGPIC][/sIGPIC]Πριγκιπέσααα μου, Ήρθες !!! Μαζί με ένα Πρίγκιπα για παρέα !! Αυτά τα Χριστούγεννα είμαστε μαζί !!!

Αγάπες μου.......

xP7up3.png

Link to comment
Share on other sites

TINA μου συγχαρητήρια μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου! Ειλικρινά χαίρομαι πάρα πολύ για σένα και συγκινούμαι ταυτόχρονα!

Να σου ζήσουν τα μικράκια σου και εύχομαι ότι καλύτερο!!!!!!!!!

Σαν χθες μοιραζόσουν μαζί μας την αγωνία σου και τώρα μας λες ότι έχεις διδυμάκια! Τι τέλεια! Η πίστη σου έκανε το όνειρο πραγματικότητα! Είσαι ζωντανό παράδειγμα για όλες μας!

Πώς είναι τώρα η ζωή σας που από 2 γίνατε....4?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγχαρητήρια! Τί να πω, βούρκωσα, συγκινήθηκα! Η πριγκιπέσσα ήρθε και έφερε και τον πρίγκηπα μαζί!!! ΥΠέροχα νέα! Να χαίρεσαι τα μωρά σου, να ζεις την κάθε στιγμή μαζί της, ακόμα και τα βάσανα που πάντα φέρνουν τα παιδιά θα περάσουν τόσο γρήγορα, μαζί με την βρεφική ηλικία τους!!!

Μας δίνεις κουράγιο!!!

ΙΩΑΝΝΑ τί νέα; χαθήκαμε! Τα άλλα τα κορίτσια; Εμείς δεν έχουμε νέα, πάντα ελπίζω όμως στο θαύμα!


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα, Evi μου σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας ....

Δεν ξέρω πως να το πω, πως να αρχίσω ... Η εγκυμοσύνη μου ήταν μέχρι τελευταία στιγμή ....

πολύ δύσκολη με αβέβαιο αποτέλεσμα ...

Ειλικρινά ότι και αν σας λένε

εμείς πιστεύουμε και συνεχίζουμε να πραγματοποιούμε τα όνειρα μας .....

Η ηλικία μου 40 ++ , 43 ....

Τι πάει να πει ''είσαι πάνω από 40'' ???

εεεε και τι έγινε δεν έχω δικαίωμα στο όνειρο ????

Όνειρα Όλοι κάνουν , Όλοι ζουν μέσα από τα Όνειρα ....

εεεε και τι πειράζει που ζούμε στο δικό μας Όνειρο ??

Κορίτσια Να Πιστεύετε στο Όνειρο Σας

και με την Βοήθεια των Αρχαγγέλων, Της Παναγίας, Όλων των Αγίων

Το Όνειρο ένα πρωί θα βγει Αληθινό !!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]Πριγκιπέσααα μου, Ήρθες !!! Μαζί με ένα Πρίγκιπα για παρέα !! Αυτά τα Χριστούγεννα είμαστε μαζί !!!

Αγάπες μου.......

xP7up3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Τι υπέροχα νέα είναι αυτά!Τίνα συγχαρητήρια,να σου ζήσουν,να είναι πάντα γερά και τυχερά στη ζωή τους!Τι καλά που μπήκες να μας δώσεις χαρά και ελπίδα!Να μπαίνεις να μας λες τα νέα σας,μην νομίζεις ,μπορεί να μην γράφουμε αλλά όπως βλέπω όλες μας εδώ είμαστε ακόμη,όλες με το ίδιο όνειρο....Την καλημέρα μου και στα υπόλοιπα κορίτσια...πάντα περιμένω ευχάριστα νέα και απο εσάς....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια ηθελα να μπω και εγω στην παρεα σας.. δεν ειμαι 40+ ακομα.. αλλα ειμαι κοντα. 37 και ηδη προσπαθω 3,5 χρονια.. την προηγουμενη Δευτερα εκανα την πρωτη σπερματεγχυση και περιμενω το σαββατο που ερχεται τα αποτελεσματα....


[B]It is only with the heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye.[/B]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...