Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Angot εγω αυτο που εχω διαβασει για το επίδομα γέννας είναι οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν  ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα κάτω των 40.000 ευρώ ετησίως.

      Και παραθετω τον υπολογισμο:

      "Ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα είναι το συνολικό οικογενειακό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, από οποιαδήποτε πηγή στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή, προ φόρων και εξαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών και άλλων επιδομάτων, διαιρεμένο με συγκεκριμένη κλίμακα ισοδυναμίας.

       

      Στην περίπτωση μας, η κλίμακα ισοδυναμίας ισούται με το άθροισμα των μελών της οικογένειας, για καθένα από τα οποία ισχύει η εξής στάθμιση:

       

      α. δικαιούχος γονέας: στάθμιση 1,

       

      β. σύζυγος δικαιούχου γονέα ή συνδεόμενος με αυτόν δυνάμει συμφώνου συμβίωσης: στάθμιση 1/2 και

       

      γ. κάθε εξαρτώμενο τέκνο: στάθμιση 1/4."

      Στην ουσια δεν μιλανε για 40000 ευρω μεικτα αλλα έπειτα απο συγκεκριμένους υπολογισμους σε σχεση με την οικογενειακη κατάσταση.

Ειμαι εγκυος η οχι...συλληψη και γονιμες μερες


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 minutes ago, Τονι@ είπε:

Καλημέρα Ιωάννα μου! !είσαι έγκυος βρε! !! Συγχαρητήρια! !''πήγαινε κάνε μια χοριακη για να το πιστέψεις! !!! ☺

Ευχαριστώ τόνια!  Εσένα το πρώτο σου είναι;  Με το καλό..  Εμένα το δεύτερο,  η μικρή μου χρονιζει σε μια βδομάδα.  Δεν ξέρω πως θα διαχειριστών 2 βρέφη αλλά ίσως είναι για καλό. Ερώτηση: τη χοριακη στη γράφει ο γιατρός;  Δεν έχω ξανακάνει, δεν ξέρω πως γίνεται! 


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα συγχαρητήρια!!! Με το καλο!!! Πιστεψε το!!! Αντε να κανεις χοριακη και να μας λες!!!

Μουτζουριτσα μου καλη!!! Ναι, ποση χαρα!!! Και αισιοδοξια!!! Ερχονται και για εμας τα φλαμιγκο!!! Ειναιωκοντα!!! Εγω περιμενω τωρα να αδιαθετησω και να παω στη γιατρο για την πρωτη εξεταση μετα τις επεμβασουλες να δουμε αν ειναι ολα οκ. Και μετα φουλ βαρεμα!!!  Ευχομαι τον Απριλιο να ακουσουμε και αλλα ευχαριστα!!!

 

  • Μου αρέσει 2

k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, moutzoura2016 είπε:

Ιωαννα μου συγχαρητηρια κοριτσακι μου γλυκο με το καλο!!!!!βρε ηταν να μην παρουν μπρος τα σπορακια!

Ευχαριστώ πολύ μουτζουρα!  Αλλά ας μην το δένουμε κ κόμπο, δεν είμαι σίγουρη ακόμα :-P λέτε αν δεν ήμουν δε θα έβγαζε καθόλου δεύτερη γραμμή το τεστ; 


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nini84 είπε:

Ιωαννα συγχαρητήρια!!! Με το καλο!!! Πιστεψε το!!! Αντε να κανεις χοριακη και να μας λες!!!

Μουτζουριτσα μου καλη!!! Ναι, ποση χαρα!!! Και αισιοδοξια!!! Ερχονται και για εμας τα φλαμιγκο!!! Ειναιωκοντα!!! Εγω περιμενω τωρα να αδιαθετησω και να παω στη γιατρο για την πρωτη εξεταση μετα τις επεμβασουλες να δουμε αν ειναι ολα οκ. Και μετα φουλ βαρεμα!!!  Ευχομαι τον Απριλιο να ακουσουμε και αλλα ευχαριστα!!!

 

ωραια καρδουλα!!!οποτε τωρα τη περιμενουμε με ανυπομονησια να ερθει να εξαφανιστει κ να μην ξαναερθει!!!!!πηραμε μπρος τωρα δεν μας σταματα τιποτα!

Just now, IoannaMas είπε:

Ευχαριστώ πολύ μουτζουρα!  Αλλά ας μην το δένουμε κ κόμπος, δεν είμαι σίγουρη ακόμα :-P λέτε αν δεν ήμουν δε θα έβγαζε καθόλου δεύτερη γραμμή το τεστ; 

καρδουλα μου γλυκειααα!!!κομπο ναυτικο κιολας στο δενω!!!εισαι εγκυουλα και με το καλοοοο!θα τα εχεις κοντα κοντα ...τα παιδακια σου και ολα καλα θα ειναι!

δεν θα εβγαζε δευτερη γραμμη !!!! πιστεψε με!!!!

  • Μου αρέσει 2

RyZa.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 minutes ago, IoannaMas είπε:

Ευχαριστώ τόνια!  Εσένα το πρώτο σου είναι;  Με το καλό..  Εμένα το δεύτερο,  η μικρή μου χρονιζει σε μια βδομάδα.  Δεν ξέρω πως θα διαχειριστών 2 βρέφη αλλά ίσως είναι για καλό. Ερώτηση: τη χοριακη στη γράφει ο γιατρός;  Δεν έχω ξανακάνει, δεν ξέρω πως γίνεται! 

Ναι το πρώτο μου είναι.  Την γράφουν τη χοριακη αλλά μπορείς να την κάνεις και χωρίς να την γράψεις.  Στο πρώτο παιδάκι δεν σου ζήτησε? ?


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ κορίτσια, μακάρι να ήταν σε όλες μας όσο εύκολο έχει υπάρξει για μένα... Το πρώτο εντελώς απροσδόκητα, το δεύτερο με δύο φορές ελεύθερη επαφή. Νομίζω το βασικό είναι να μην αγχώνεστε ότι θέλετε να μείνετε έγκυες κ απλά να πάτε στα τυφλά χωρίς άγχος.  

Τόνια στο πρώτο όταν έμεινα έγκυος πήγα στο γιατρό στην 8η εβδομάδα πρώτη φορά κ τότε με απλό υπέρηχο ακούσαμε μέχρι κ καρδουλα.  Σπούδαζα εξωτερικό τότε κ το αμελησα να πάω σε γιατρό όσο ήμουν εκεί κ έτσι μόλις ήρθα...η χοριακη μου έλειπε!  Χαχαχα 

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, IoannaMas είπε:

ευχαριστώ πολυ κορίτσια, μακάρι να ήταν σε όλες μας όσο εύκολο έχει υπάρξει για μένα... Το πρώτο εντελώς απροσδόκητα, το δεύτερο με δύο φορές ελεύθερη επαφή. Νομίζω το βασικό είναι να μην αγχώνεστε ότι θέλετε να μείνετε έγκυες κ απλά να πάτε στα τυφλά χωρίς άγχος.  

Τόνια στο πρώτο όταν έμεινα έγκυος πήγα στο γιατρό στην 8η εβδομάδα πρώτη φορά κ τότε με απλό υπέρηχο ακούσαμε μέχρι κ καρδουλα.  Σπούδαζα εξωτερικό τότε κ το αμελησα να πάω σε γιατρό όσο ήμουν εκεί κ έτσι μόλις ήρθα...η χοριακη μου έλειπε!  Χαχαχα 

Α κατάλαβα. Χαχαχα!  Οκ. Οπότε ούτε με τα τεστ έχεις ασχοληθεί.  Αν δεν ήσουν έγκυος δεν θα έβγαζε καθόλου γραμμή.  Την χοριακη μπορείς να την κάνεις οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας και συνήθως κάνει γύρω στα 15 με 20 ευρώ.  Πάρε ένα τηλέφωνο στο μικροβιολογικο που είναι πιο κοντά σου να πας άμεσα ώστε να ηρεμήσεις. Και εννοείται να μιλήσεις με το γιατρό σου 

  • Μου αρέσει 2

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Τονι@ είπε:

Α κατάλαβα. Χαχαχα!  Οκ. Οπότε ούτε με τα τεστ έχεις ασχοληθεί.  Αν δεν ήσουν έγκυος δεν θα έβγαζε καθόλου γραμμή.  Την χοριακη μπορείς να την κάνεις οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας και συνήθως κάνει γύρω στα 15 με 20 ευρώ.  Πάρε ένα τηλέφωνο στο μικροβιολογικο που είναι πιο κοντά σου να πας άμεσα ώστε να ηρεμήσεις. Και εννοείται να μιλήσεις με το γιατρό σου 

Μπα δεν έχω πολύ γνώση,βέβαια είχα κάνει κ τότε ένα τεστ εγκυμοσύνης το οποίο αγόρασα από σούπερ μάρκετ της Γαλλίας με λιγότερο από ένα ευρώ παρακαλώ!  Μεγάλη επένδυση χαχαχα.. Πάλι μια δεύτερη αχνή γραμμή νομίζω έδειχνε..  

15 με 20 ευρώ είναι η τιμή χωρίς ΙΚΑ ή πρέπει να μου το γράψει γιατρός πρώτα; Να δω πότε θα πάω, δε μου λείψανε οι γιατροί για να είμαι ειλικρινής..  Ίσως να πάω φαρμακείο κ για φυλλικο κ σίδηρο γιατί έχω θέμα με το σίδηρο 

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


IoannaMas κατά τη γνώμη μου πρέπει να ενημερώσεις τον γιατρό που σε παρακολουθεί ότι είσαι εγκυος και εκείνος θα σε καθοδηγήσει ακριβώς για το τι πρέπει να κάνεις. Καλό είναι πάντως να κάνεις και μία χοριακή. 15 με 20 ευρώ κάνει αν δεν σου την γράψει ο γιατρός.


k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι ευχαριστώ!  Ρώτησα στη βιοιατρικη 13 ευρώ μου είπαν χωρίς ΙΚΑ, ίσως πάω κ σήμερα... Θα πάω βέβαια κ στο γιατρό αλλά αργότερα,  πάνω κάτω ξέρω τώρα τι πρέπει να κάνω. Νομίζω ο γιατρός χρειάζεται για να ακούσουμε κ καρδουλα έτσι δεν είναι;  κ αυτό είναι αργότερα! 

Ρενααα αντε μαζί μας βλέπω τελικά!!  Θα τα πάρουμε Χριστούγεννιατικα τα δωράκια :wink:

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου..έχω να σας ενημερώσω οτι έκανα το τεστάκι πρίν μία ώρα και ήταν αρνητικό ΠΑΛΙ. Την ξανα έφαγα την κρυάδα μου χαχαχαχαχ! Οπότε τώρα αναμένω να αδιαθετήσω! Για να δούμε...βάζουμε στόχο σε 10 μέρες πάλι!! :-D

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Evi_Arv είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου..έχω να σας ενημερώσω οτι έκανα το τεστάκι πρίν μία ώρα και ήταν αρνητικό ΠΑΛΙ. Την ξανα έφαγα την κρυάδα μου χαχαχαχαχ! Οπότε τώρα αναμένω να αδιαθετήσω! Για να δούμε...βάζουμε στόχο σε 10 μέρες πάλι!! :-D

Δεν πειράζει κοπέλα μου, μην αγχώνεσαι κ θα έρθει από μόνο του. Μακάρι να μπορούσα να το καθυστερήσω λιγάκι εγώ κ να συνέβαινε σε εσάς πιο γρήγορα, ειλικρινά το λέω! Είναι λίγο άδικο όλο αυτό αλλά ίσως φταίει κ η ηλικία;  Το άγχος σας πάντως πιστεύω παίζει σίγουρα ρόλο!  

  • Μου αρέσει 1

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, IoannaMas είπε:

Ναι ευχαριστώ!  Ρώτησα στη βιοιατρικη 13 ευρώ μου είπαν χωρίς ΙΚΑ, ίσως πάω κ σήμερα... Θα πάω βέβαια κ στο γιατρό αλλά αργότερα,  πάνω κάτω ξέρω τώρα τι πρέπει να κάνω. Νομίζω ο γιατρός χρειάζεται για να ακούσουμε κ καρδουλα έτσι δεν είναι;  κ αυτό είναι αργότερα! 

Ρενααα αντε μαζί μας βλέπω τελικά!!  Θα τα πάρουμε Χριστούγεννιατικα τα δωράκια :wink:

Φυλλικο να ξεκινήσεις από σήμερα και ίσως και σίδηρο. Ο γιατρός χρειάζεται αρχικά για να διαπιστωθεί ότι η κύηση είναι ενδομητρια.  Την καρδιά την ακούς ίσως στον πρώτο υπέρηχο αλλά ίσως και στο δεύτερο ανάλογα το έμβρυο.  Μόλις βγει η χοριακη μιλα μαζί του και εκείνος θα σου πει. 

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...