Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , LeneL είπε:

      Λοιπόν, για τη θρομβοφιλια δεν ξέρω να σου πω, αλλά αν δε νοιωθετε καλά, να επιμείνετε να κάνει μια εξέταση, έτσι κι αλλιώς αίματος είναι.. 

      Με το τέστ Παπ δεν υπάρχει θέμα, πιο επικίνδυνο είναι να υπάρχει κάποιο μικρόβιο και να μη βρεθεί και γενικά καλλιέργεια κολπικού υγρού θα κάνει και σε άλλο στάδιο της εγκυμοσύνης γιατί λόγω της κατάστασης υπάρχουν πολλά υγρά στην περιοχή και ανθούν διάφορα πράγματα..

      Η αποκόλληση δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την κούραση. Σίγουρα την επιβαρύνει η κούραση και η έντονη δραστηριότητα, αλλά η αποκόλληση μπορεί να έχει να κάνει και με τον τρόπο που έπιασε ο σάκος πχ όταν αναπτυσσόταν. Μη σας αγχωνει αυτό. Μικρές αποκολλήσεις συμβαίνουν, αλλά με την ξεκούραση φεύγουν!

      Σε ευχαριστούμε πολύ αλήθεια η θα ζητήσω 30 Μαίου να της γράψει και για θρομβοφιλια η επειδή είναι μακριά ακόμα 12 μέρες μπορεί να  πάρω μια γνωστή μου που δουλεύει σε νοσοκομείο να της γράψει θα δω 

      • Ευχή 2

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

οι υπέρηχοι όντως έχουν απόκλιση (εμένα μου έλεγαν ότι δεν είναι πάνω απο 3 κιλά και τελικά γεννήθηκε 3210, ενώ από την άλλη στην συνυφάδα μου της έλεγαν ότι έχει ξεπεράσει τα 3 κιλά και τελικά το παιδί ήταν 2800), αλλά από ότι θυμάμαι μιλάνε για ένα +- 10% όχι για 30-40% που πρέπει να έπεσε έξω για να φτάσει 5.100 και να μην το πάρουν χαμπάρι! 

Τι να πω κουράγιο στους γονείς και να μην γίνονται αυτά... Να μπορείς να δεις καθαρά χεράκια στους υπερήχους σε έμβρυα 6cm και να μην μπορείς να μετρήσεις ενα παιδί 5 κιλα...απίστευτο...

Στο μεταξύ θέλω να ζυγιστώ να δω που βρίσκομαι και...φοβάμαι, τρώω του σκασμού τις τελευταίες μέρες...

Αλλά γενικά δεν κοιμάμαι καλά και μέχρι Τετάρτη βαριά την παλεύω την εβδομάδα...Σήμερα ήδη από τις 10 σέρνομαι...

Και θεωρητικά είμαστε σε καλό τρίμηνο και ο καιρός βοηθάει...

Μετά το Πάσχα δεν θα την παλευουμε με τπτ μάλλον(!) 

 


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην β επιπέδου της ειπε ο γιατρός οτι στα 3500 κιλα ο γιατρός πρεπει να βγαλει το μωρο αλλα εχω την εντυπωση απο τα λίγα που καταλαβα οτι δεν το ειπε στο γιατρο της αυτο αλλα να κου πεις κ παλι δεν βλεπεις οτι το παιδι ασφυκτιει εκει μεσα; Τεσπα η κοπέλα δεν ειναι καθολου καλα κ ελπίζω να το ξεπεράσει.

Ερωτηση σε ολες σας μέτρησαν τον τράχηλο στην αυχενική; γτ εμενα δνε μου τον μέτρησε.

Μουστοκουλουρο μην αγχωνεσαι παντα ετσι γινεται θα μπουν 30 κοπελες κ θα μείνουν μεχρι τελος οι 10-15...


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Calliope* said:

Ερωτηση σε ολες σας μέτρησαν τον τράχηλο στην αυχενική; γτ εμενα δνε μου τον μέτρησε.

Εμένα τον μέτρησε.. μέσω του υπερήχου βέβαια..

Είμαι 99% σίγουρη ότι στον γιο τον είχε μετρήσει με κολπική μέτρηση όμως..


Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Quinsey είπε:

Εμένα τον μέτρησε.. μέσω του υπερήχου βέβαια..

Είμαι 99% σίγουρη ότι στον γιο τον είχε μετρήσει με κολπική μέτρηση όμως..

Ειδα το χαρτί κ δεν λεει καπου οτι τον εχει μετρήσει κ ουτε μου ειπε κατι εκείνη την στιγμη...


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Calliope* said:

Ερωτηση σε ολες σας μέτρησαν τον τράχηλο στην αυχενική; γτ εμενα δνε μου τον μέτρησε.

Δεν τον μετράνε κανονικα, μονο στη β επιπεδου... εκτος κι αν εχεις θεμα... εμενα πρεπει να μου τον μετράει πχ καθε φορα που παω επισκεψη γιατι ειναι στο κατώτατο όριο... κατω απο κει κανεις περίδεση
παρπειπτόντως... στον γιο μου δε μου το ειχαν μετρησει ποτε... μονο σε εναν υπερηχο βρηκα να λεει τραχηλος κλειστος φυσιολογικου μεγεθους... αλλα νουμερακι τιποτα


nzQbp2.png fxUip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΕΕΕΕΕΕΣ!!!!

Νομίζατε ότι χάθηκα, ε;;; Όχι, όχι!!! Γέννησε τη Δευτέρα το βράδυ η αδελφή μου! Την έπιασαν οι πόνοι το μεσημέρι της Δευτέρας και μέχρι το βράδυ γέννησε. Όλα καλά, έκανε επισκληρίδειο (απορούσε πώς εγώ δεν έκανα, γιατί αυτή με διαστολή 5 τα είχε δει όλα, μου είπε) και ο ανιψιός 54 εκ. και 3950 γρ. Ολόκληρος παίδαρος! Ίδιος ο μπαμπάς του είναι, τουλάχιστον τώρα.

Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη ήταν στο μαιευτήριο, και επειδή είχα υποσχεθεί στη μαμά μου ότι θα είναι ελεύθερη να πάει να κάτσει εκεί όσο θέλει (και τη νύχτα), καθώς όταν γεννήθηκε ο δικός μου δεν είχε πλησιάσει καθόλου και της είχε μείνει καημός (είχε γρίπη), πήρα άδεια και έμεινα σπίτι για να κρατάω και τον γιο μου, αλλά και τη γιαγιά μου που έχει άνοια και είναι ένα δεύτερο μωρό. Είχα λοιπόν 2 άτομα για περιποίηση full time, μαγείρευα για 12 άτομα (2 ταψιά φαγητό κάθε μέρα), καθώς είχαν έρθει και οι γονείς του γαμπρού μου, καθάριζα ταυτόχρονα και το σπίτι, όσο μπορούσα κλπ, γενικώς έτρεχα και δεν έφτανα! Χθες όμως επέστρεψε η αδελφή μου σπίτι και εγώ στη δουλειά!

Εσείς τι κάνετε;;; Μια χαρά σας βλέπω όλες!

Καλά, αυτό που αναφέρετε κάποιες ότι δεν κάνετε τίποτα, στην περίπτωσή μου δεν παίζει. Εγώ κάθομαι μόνο στη δουλειά. Από τη στιγμή που φτάνω σπίτι το μεσημέρι, η επόμενη στάση είναι ο βραδυνός ύπνος. Ενδιάμεσα τίποτα. Ακόμα και μεσημεριανό τις περισσότερες φορές τρώω όρθια, πλένοντας πιάτα, μαγειρεύοντας, συγυρίζοντας κλπ.

Πέθανα στο γέλιο με το τσιουάουα του Καρμάκι!!! Είχαμε κι εμείς πολύ παλιά ένα χάσκι, αλλά όχι μέσα στο σπίτι, στην πιλοτή, και πέθανε από γηρατειά μετά από αρκετά χρόνια. Γενικώς τα σιχαινόμαστε όλοι λίγο τα σκυλιά και τα γατιά μέσα στο σπίτι. Σε όσα σπίτια έχω πάει, όσο καθαρά και να είναι, μυρίζουν. Βγάζουν μια... σκυλίλα να την πω; Τέλος πάντων, δεν έχουμε συνηθίσει να έχουμε μέσα στο σπίτι κάποιο ζώο. Κι ο δικός μας πάντως ήταν πολύ ζωηρός. Μια φορά, θυμάμαι, είχε ξεχάσει ο πατέρας μου όλα τα βιβλιάρια υγείας πάνω στο καπό του αυτοκινήτου και τα έπιασε και τα έκανε χαρτοπόλεμο! Έκτοτε όμως δεν μου έχει παρουσιαστεί η επιθυμία να αποκτήσω άλλο σκυλάκι. Ομολογώ όμως ότι θα ήθελα 2 κοτούλες σε ένα κλουβί. Είχαμε πολλές φορές κότες σαν παιδιά και τις αγαπώ πολύ! Ο άντρας μου όμως δεν έχει πειστεί ακόμα!

Στενοχωρήθηκα πολύ με την κοπέλα που έχασε το μωρό! Τραγικό! Ό,τι και να πούμε είναι λίγο.

  • Μου αρέσει 1

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Rosali επιτελους! Αντε και ανησυχησαμε! Να σας ζησει το νεο μελος! Μεγαλο παιδι πλεον με τετοιο υψος-βαρος! 

Καλα χαρα στο κουραγιο σου τοσες δουλειες! Εμενα τωρα, κατι θα κανει ο αντρας μου και εχω γυναικα να ερχεται να κανει γενικο καθε 2 εβδομαδες. Ενα συγιρισμα το κανω, αλλα γυρναω πολυ αργα σπιτι. Φευγω 8.30 το πρωι και γυρναω 7 το απογευμα. Αν σκεφτεις οτι ο μικρος παει για υπνο 8 με 9 ισα που προλαβαινω να τον δω λιγο και το πετυχαινω σε ωρα γκρινιας πλεον γτ ειναι κουρασμενος και θελει υπνο. Και μαγειρεμα στα μουλοχτα αφου κοιμηθει το παιδι. 

Αυτο με την σκυλιλα δεν εχεις αδικο, οσο ειχαμε γατα-σκυλο θυμαμαι καθε μερα σκουπισμα αφουγγαρισμα με χλωρινη η μαμα μου! Χαρα στο κουραγιο της! Ηταν ομως καθαρα σαν ζωακια, παντα την αναγκη τους εξω και ηταν και μικροσωμα, ισως επαιζε ρολο και αυτο. Αλλα βρε κοπελα μου οι κοτες δεν μυριζουν;;;; νομιζω οτι θα ειναι σαν κοτεττσι! χαχα αυτην την αισθηση εχω!


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Titin said:

Rosali επιτελους! Αντε και ανησυχησαμε! Να σας ζησει το νεο μελος! Μεγαλο παιδι πλεον με τετοιο υψος-βαρος! 

Καλα χαρα στο κουραγιο σου τοσες δουλειες! Εμενα τωρα, κατι θα κανει ο αντρας μου και εχω γυναικα να ερχεται να κανει γενικο καθε 2 εβδομαδες. Ενα συγιρισμα το κανω, αλλα γυρναω πολυ αργα σπιτι. Φευγω 8.30 το πρωι και γυρναω 7 το απογευμα. Αν σκεφτεις οτι ο μικρος παει για υπνο 8 με 9 ισα που προλαβαινω να τον δω λιγο και το πετυχαινω σε ωρα γκρινιας πλεον γτ ειναι κουρασμενος και θελει υπνο. Και μαγειρεμα στα μουλοχτα αφου κοιμηθει το παιδι. 

Αυτο με την σκυλιλα δεν εχεις αδικο, οσο ειχαμε γατα-σκυλο θυμαμαι καθε μερα σκουπισμα αφουγγαρισμα με χλωρινη η μαμα μου! Χαρα στο κουραγιο της! Ηταν ομως καθαρα σαν ζωακια, παντα την αναγκη τους εξω και ηταν και μικροσωμα, ισως επαιζε ρολο και αυτο. Αλλα βρε κοπελα μου οι κοτες δεν μυριζουν;;;; νομιζω οτι θα ειναι σαν κοτεττσι! χαχα αυτην την αισθηση εχω!

Ναι, εννοείται ότι μυρίζουν κι αυτές! Αλλά είναι έξω από το σπίτι, βέβαια! Μέσα στο σπίτι, εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα τίποτα.

Γυναίκα δεν παίρνω καθόλου. Κάθε εβδομάδα προσπαθώ να κάνω γενική ξεκλέβοντας χρόνο από δω κι από κει. Ευτυχώς το σπίτι δεν είναι μεγάλο και γίνεται εύκολα. Συνήθως μου μένει και λίγος χρόνος να βοηθήσω και τη μαμά μου στο καθάρισμα του δικού της σπιτιού, κάνοντας τα μπάνια κλπ. Σχεδόν πάντα είναι συγυρισμένο στην τρίχα το σπίτι μου γιατί κάθε μέρα 6-7 πμ κάνω συγύρισμα (μέσα στο σκοτάδι, φυσικά, γιατί ο άντρας μου και ο μικρός κοιμούνται). Όταν ξυπνήσουν ντύνονται και φεύγουν (ο άντρας μου για τη δουλειά και ο μικρός για τη γιαγιά). Οπότε διατηρείται. Αλλά όλη τη μέρα δεν κάθομαι πουθενά. Σαν να έχω duracell! Χαχαχα!!!

  • Μου αρέσει 2

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Αμ γι αυτο ! Εμενα ειναι ολη μερα το παιδι σπιτι, καταλαβαινεις τι επικρατει, παιχνιδια παντου! 

Οταν παω σπιτι οποιος κραταει τον μικρο φευγει. Ειτε πεθερα ειτε μαμα μου. Ο αντρας μου σχολαει 9.30 που ο μικρος κοιμαται ηδη. Δεν μπορω να κανω πολλα. Ροσαλι ειπαμε απ την δουλεια δεν μπαινεις FB εχεις ομως γενικα; 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Titin said:

Αμ γι αυτο ! Εμενα ειναι ολη μερα το παιδι σπιτι, καταλαβαινεις τι επικρατει, παιχνιδια παντου! 

Οταν παω σπιτι οποιος κραταει τον μικρο φευγει. Ειτε πεθερα ειτε μαμα μου. Ο αντρας μου σχολαει 9.30 που ο μικρος κοιμαται ηδη. Δεν μπορω να κανω πολλα. Ροσαλι ειπαμε απ την δουλεια δεν μπαινεις FB εχεις ομως γενικα; 

Δεν έχω, όχι.

Ωχ, είναι δύσκολο έτσι που το λες γιατί όσο λείπεις οι άλλοι ανακατεύουν. Μόνο αργά το βράδυ όταν κοιμηθεί ο μικρός ενδεχομένως μπορείς να μαζέψεις λίγο το σπίτι. Απλώς για να είναι λίγο πιο ξεκούραστο στο μάτι σου. Και το πρωί βέβαια πάλι τα ίδια. Σε καταλαβαίνω. Τι να πω...


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...