Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ντιτα, θυμαμαι που ελεγαν τα παιδια οτι στη φαση της προετοιμασιας για το ιωδιο, τρωνε αναλατα. Οσο πιο καλη προετοιμασια κανεις στον οργανισμο σου με σωστη διατροφη, τοσο καλυτερα θα αποροφηθει το ιωδιο συνεπως το ποσοστα επιτυχιας της θεραπειας θα ειναι μεγαλυτερα.

Καποιες ζυμωναν σταφιδοψωμα ΑΝΑΛΑΤΑ. Προσεχε τις αγοραστες συσκευασιες γιατι εχουν συνηθως αρκετο αλατι. Στα φαγητα θα δινεις γευση με ΛΕΜΟΝΑΚΙ. Συνηθεια ειναι ολα. Οσο πεφτεις σε υποθυρεοειδισμο, θα κουραζεσαι ευκολοτερα γι αυτο κανε οτι εχεις να κανεις εγκαιρα ωστε να ειναι ολα οπως τα θελεις.

Μολις ερθουν και τα αλλα παιδια, θα σου λυσουν πολλες αποριες. Εσυ ρωτα...... ελευθερα. Θα σου δωσουν και λυσεις σε διαφορα θεματακια που θα συναντας.

Εχεις ενα 10ημερο και κατι μεχρι την εισαγωγη. Τα λεμε....:P:p:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

giorgia, σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου, και έχω αρχίσει να σε νοιώθω σα μανούλα που έχει παντα τον καλο το λόγο για το παιδί της ( η δική μου που ηταν πάντα υποστηριτική και χαμογελαστη στις δυσκολίες, είναι κατάκοιτη μέ άνοια:( και δεν μπορεί να με στηρίξει. Ας είναι όμως.. να που ο Θεός πάντα έχει τις λύσεις, ακόμα και έξω απο το σπιτι, γιατί βεβαίως έχω τον άντρα μου και τα παιδιά μου, που ευτυχώς μεγάλωσαν τόσο (29 και 25 ετών) που να μην θέλουν αμεση φροντίδα!!!:)

Τελος πάντων κι εγώ τρώω ανάλατα και κάνω τη δίαιτα κατα γράμμα γιατί πιστεύω όντως οτι θα γίνει καλύτερη θεραπεία! Και απο σήμερα θα ζυμώσω και το ψωμάκι μου! Καλημέρα!!!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΙΤΑ καλημερα!εγω εχω κανει αξονικη εγκεφαλου μου την ειχαν ζητησει οι πυρινικοι του ''ΜΕΤΑΞΑ''.με την διαιτα εγω δεν εκανα τοσο αυστηρη απλα το πολυυυυ αλατι περιορισα.δηλαδη δεν ετρωγα αλλαντικα,πολυ αλατισμενα φαγητα,οτι εχει σχεση με κονσερβα,οχι θαλασσινα!!!!αυτα!μην ανυσηχεις ολα καλα θα πανε.εκει οταν παρεισ την καψουλα θα φας μετα απο 2 ωρες και μετα θα τρως ελευθερα τα παντα.το φαγητο σου να συνεχισεις να το εχεισ λιγο αναλατο.θα κανεις μπανια 3-4 φορες την μερα θα αλλαζεις πιτζαμες και εσωρουχα και θα πινεις πολυ νερο για να αποβαλεται το ιωδιο απο τον οργανισμο σου.ΑΥΤΑ!!!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!οτι θες ρωτας.......

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κι απο μενα Ντιτα!!Στο Θεαγενειο μου ειχαν απαγορευσει ολα τα ετοιμα προιοντα και κονσερβες που περιεχουν αλατι,τα θαλασσινα,γαλα το πολυ ενα ποτηρι ημερησιως και μου ειχαν προτεινει το αλατι της Φυτρο που δεν εχει ιωδιο(με ειχε σωσει αυτο)!!Επισης εφτιαχνα δικα μου ψωμακια και κεικ.Σε αλλους απαγορευονταν και οι κροκοι αβγων.Οσο για την αξονικη ,οχι δεν μου εκαναν.Θα σε συμβουλευα οταν θα πας για θεραπεια,να παρεις μαζι σου ρουχα και πραγματα παλια,οπου και θα τα πεταξεις.Το κινητο μου,το ειχαν τυλιξει σε σελοφαν,για μην μολυνθει απο την ραδιενεργεια.Οποτε παρε ενα παλιο μαζι σου.Ο,τι αλλο χρειαστεις ειμαστε στη διαθεση σου!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο και χαμογελαστό .. γειά σε όλους.:P κι από μένα. Χαίρομαι που είμαι πάλι κοντά σας. Εύχομαι να περάσατε καλά και ήρεμα τις γιορτές που πέρασαν ...και τώρα στην ρουτίνα... μα και εδώ , για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε όποιον περνά τις καταστάσεις που περάσαμε κι εμείς:P

Ντίτα, καλωσόρισες στην παρέα μας.Όπως σου είπαν οι φίλες μας, το ιώδιο είναι μια απλή διαδικασία . Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή. Εγώ πήρα ιώδιο τον Ιούλιο, έμεινα μακριά απο τα παιδιά μου( είναι απαραίτητο)για ένα μήνα, δεν έτρωγα πολύ αλατι - το λεμονάκι είναι μια εναλακτική λύση- ζύμωνα, και συνεχίζω, να ζυμώνω το ψωμάκι μου, τα ρούχα που φορούσα τα πέταξα( ήταν παλιά) 4 μήνες μετά. Τώρα παίρνω το Τ4, είμαι μια χαρά :D

όλα πέρασαν. Στις αρχές του επομένου μηνός θα κάνω κι εγώ τις απαραίτητες εξετάσεις καθώς και ολόσωμο σπηνθυρογράφημα,(το 2ο) ωστε να δούμε πόσο ιώδιο έχει μείνει στον οργανισμό μου.Όλα θα πάνε κατ` ευχήν αρκεί να είσαι ήρεμη και με καλή διάθεση είμαι σύγουρη θα περάσεις κι αυτό το στάδιο χωρίς πρόβλημα.Είμαι στην διάθεσή σουκι εγώ για ό,τι χρειαστείς.

φιλιά σε όλους :P:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω λογια ρε παιδια. Με συγκινησατε. Και φαντασου Ντιτα, δεν ηρθαν ακομη ουτε οι μισοι!!!!!! Ειδες, τι σου λεγα??????

Οπως σου λενε τα παιδια, η διαδικασια του ιωδιου ειναι μια διαδικασια που χρειαζεται καλη προετοιμασια, συνεργασια με τους γιατρους σου, υπομονη και ψυχραιμια. Συνηθως τα πραγματα κυλουν ομαλα και βγαινοντας απο το "δωματιο" σιγα σιγα μπαινουν ολα στον καθημερινο ρυθμο τους.

Θα ηθελα ομως να αναφερω οτι υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να δυσκολευτει ο οργανισμος σου στη ληψη ιωδιου, οπως ειχαμε μια και μοναδικη περιπτωση μεχρι τωρα που η Λενα μας, ζοριστηκε. Παρολ' αυτο ομως, το περασε και τωρα ειναι μια χαρα. (το αναφερω γιατι ...συνεβη και δεν ηταν προετοιμασμενη. Εκει ηταν και η δυσκολια της.)

Θα παρακαλουσα, τους εχοντες προσωπικη γνωση, αν μπορουν να γραψουν το χρονικο της διαδικασιας για ενημερωση καθως και με διαφορες συμβουλες για την καθε χρονικη περιοδο.

Αλεξανδρα, θα ανεβεις Αθηνα για τις εξετασεις???? Αν ναι, ειδοποιησηε με, γιατι υπαρχει περιπτωση να ειμαι κι εγω εκει και να βρεθουμε ολοι.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια... βρε κοριτσια!!!!! με συγκινείτε!! Τι τυχερη νοιώθω που με ωθησε ο Θεος στην αναζήτηση αυτή και σας βρήκα!!! Πραγματικά έχω κάποιον να τα λεω που με καταλαβαίνει!!! Κι εδω , στο σπιτι βέβαια, δεν μπορω να πω, μου συμπαραστέκονται αλλά στην αρχη, με όλο αυτό το αγχος που με διακατείχε ( ολο για το προβλημα μιλούσα παρ' ολο που με είχαν καθησυχάσει οι γιατροί απο την αρχη)) τους είχα ψιλοκουράσει μου φαίνεται... Μάλλον ήμουνα κι εγω υπερβολικη μέχρι να ενημερωθώ, δε λεω.....

Τωρα όμως που ξέρω οτι κι άλλοι έζησαν τα ίδια...εντάξει...δεν μοιάζει τόσο τρομερο όσο το είχα κανει μεσα στο κεφάλι μου!!! Ευτυχως! Καλά τα λέει ο Εκχαρτ Τολλε στη "Δύναμη του Τώρα" :οι σκέψεις μας καθορίζουν τη ζωή μας γι' αυτο κι εμείς πρέπει να καθορίζουμε τις σκεψεις μας, δηλαδή να εκπαιδευσουμε το νου στις θετικες σκεψεις και ΜΟΝΟ, ασχετως γεγονότων και καταστάσεων (θέλει δουλειά αυτό...)

Τέλος πάντων κοντος ψαλμός αλληλούια...λίγες μέρες έμειναν μην σας κουράζω άλλο....Thanks anyway!!! Καλη Κυριακη σε όλους!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πεινάω διαρκως; μηπως επειδη δεν τρωω γαλακτοκομικα, τυρια, κοτοπουλο, αλατι και το έχω ρίξει στις σαλάτες, τα φρούτα και τη σταφιδοπιτα (θεος!!!) που χλαπακιάζω για να χορτάσω;;;; πειράζει που τρώω ζάχαρη (με μέτρο;; γιατι να πειράζει ομως; την πιτα την εκανα χωρις αυγά και βούτυρο, με χυμο πορτοκάλι και ελαιόλαδο -δίνουμε και συνταγές-αααααααααχχ παω να φάω αλλο ένα κομματι.!!!!! Τρώω και ψωμι ( αλατισμένο εννοείται) πειράζει; :?::?:

Πάντως για να μαθαίνετε και κάτι, ο πυρηνικός μου, μου είπε οτι σχετικα με τη δίαιτα του ιωδίου, υπάρχουν δυο ''σχολές'', αυτοί που απαγορεύουν τα προαναφερθέντα, και οι αλλοι που δεν τους πολυενδιαφέρει η δίαιτα. Ο ιδιος μου είπε οτι δεν χρειάζεται να κανω πολύ αυστηρη. Εγω έκοψα τα παραπάνω (για καλο και για κακο!!). Αυτά είχα να σας πω, αν παρατηρήσω κάτι αλλο επανερχομαι!!!

Καλημερα Ντιτα και συγνωμη για την καθυστερηση.Εμενα η διαιτα που κανεις ήταν τον Αυγουστο που ουτως η αλλως με την ζεστη δεν σου κανει ορεξη να φας οποτε τωρα με το κρυο λογικο ειναι να πεινας περισσότερο.Εγω δεν ετρωγα καθολου αλατι και ψωμι αναλατο ζυμωνα μου ειχαν πει αν θελω οτι μπορουσα να παρω ενα υποκαταστατου αλατιου που δεν ειχε ιωδιο καθολου αλλα δεν το αγορασα συνηθησα στα αναλατα.Οσο για την ζαχαρη μου την ειχαν κοψει και αυτη οχι τοσο γιατι δεν επρεπε αλλα για να μην παρω αρκετα κιλα και με το πριξιμο.Εγραφες παραπανω για την αξονικη εγκεφαλου εχω κανει 2-3 φορες μαγνητικη.Ο λόγος που την θελουν ειναι καθαρα να δουν την γινεται με την υποφυση και να επιβεβαιωσουν οτι το προβλημα ειναι μόνο στο θυροειδη.Μην σε φοβίζει αυτα ειναι τα στανταρ που ζηταν σε θυλωδες καρκινωμα.Φιλάκια πολλά και θα σου απανταμε σε ότι χρειαστεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια... βρε κοριτσια!!!!! με συγκινείτε!! Τι τυχερη νοιώθω που με ωθησε ο Θεος στην αναζήτηση αυτή και σας βρήκα!!! Πραγματικά έχω κάποιον να τα λεω που με καταλαβαίνει!!! Κι εδω , στο σπιτι βέβαια, δεν μπορω να πω, μου συμπαραστέκονται αλλά στην αρχη, με όλο αυτό το αγχος που με διακατείχε ( ολο για το προβλημα μιλούσα παρ' ολο που με είχαν καθησυχάσει οι γιατροί απο την αρχη)) τους είχα ψιλοκουράσει μου φαίνεται... Μάλλον ήμουνα κι εγω υπερβολικη μέχρι να ενημερωθώ, δε λεω.....

Τωρα όμως που ξέρω οτι κι άλλοι έζησαν τα ίδια...εντάξει...δεν μοιάζει τόσο τρομερο όσο το είχα κανει μεσα στο κεφάλι μου!!! Ευτυχως! Καλά τα λέει ο Εκχαρτ Τολλε στη "Δύναμη του Τώρα" :οι σκέψεις μας καθορίζουν τη ζωή μας γι' αυτο κι εμείς πρέπει να καθορίζουμε τις σκεψεις μας, δηλαδή να εκπαιδευσουμε το νου στις θετικες σκεψεις και ΜΟΝΟ, ασχετως γεγονότων και καταστάσεων (θέλει δουλειά αυτό...)

Τέλος πάντων κοντος ψαλμός αλληλούια...λίγες μέρες έμειναν μην σας κουράζω άλλο....Thanks anyway!!! Καλη Κυριακη σε όλους!!:lol:

Καπως ετσι αισθανομαστε ολοι. Και αυτο ειναι το καλο της ομαδας μας. Οτι ειμαστε εδω ο καθενας για τους υπολοιπους και ολο αυτο καταληγει και σε εμας.

Και σιγουρα νιωθεις κι εσυ καλυτερα οταν μοιραζεσαι την συγκεκριμενη καθημερινοτητα με ανθρωπους που γνωριζουν απο προσωπικη εμπειρια αυτα που εσυ βιωνεις. Οι συγγενεις, οσο κι αν μας νοιαζονται....... ειναι λιγο εξω απο ολο αυτο συνεπως ..... δεν ειναι δυνατον να μας καταλαβουν απολυτα.

Θα συμφωνησω με τον Τολλε!!!!

Τελος, δεν μας κουραζεις καθολου....μη το σκεφτεσαι ετσι....... γιατι αν κουραζομασταν απο την παρουσια του καθενος εδω μεσα, δε θα παραμεναμε τοσο καιρο και με τη θεληση μας παρακαλω!!!

Επικοινωνητε και μεσω facebook κορίτσια, η το απαγορεύει η δεοντολογία του cafe, για προσωπικούς η άλλους λόγους του καθενός;...δεν ξέρω....

Δε νομιζω να υπαρχει σχετικη απαγορευση!!!

Εσυ εχεις FB?????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σε όλην την παρέα.:D

Είναι πολύ όμορφο και συνάμα ελπιδοφόρο, που όλοι μας έχουμε πάντα κάτι καλό στον νου μα και στον λόγο. Μόνον έτσι θα μπορέσουμε να ξεπεράσουμε τις δυσκολίες που παρουσιάζονται. Η παρέα λοιπόν αυτή, Ντιτα, έχει ανθρώπους από ...καλή πάστα !(έτσι έλεγε η συγχωρεμένη γιαγια μου).

Μοιραζόμαστε και τις χαρές μα και τις λύπες, όσο μπορεί να γίνει εφικτό αυτό. Όποτε χρειαστεί και για οτιδήποτε θελήσεις, με την συζητηση και την καλή μας διάθεση, θα το ξεπεράσεις πολύ καλύτερα. :P

ΥΓ

Γεωργία, το καθορισμένο μου ραντεβου με τον γιατρό, είναι

Δευτέρα 30-1-2012, στις 10.30. Όταν λοιπόν θα ανέβω στην Αθήνα

θα σου τηλ. πριν του ραντεβου μου, οκ?

φιλάκια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία, το καθορισμένο μου ραντεβου με τον γιατρό, είναι

Δευτέρα 30-1-2012, στις 10.30. Όταν λοιπόν θα ανέβω στην Αθήνα

θα σου τηλ. πριν του ραντεβου μου, οκ?

φιλάκια σε όλους

Εγω θα ειμαι κατω περιπου 11-14/2. Θα μιλησοπυμε στο τηλεφωνο. ΟΚ!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Εχω fb. Ομως δεν είμαι έτοιμη να το δωσω σε όλους ακόμα....θα το ξανασυζητησουμε...

Καπως ετσι αισθανομαστε ολοι. Και αυτο ειναι το καλο της ομαδας μας. Οτι ειμαστε εδω ο καθενας για τους υπολοιπους και ολο αυτο καταληγει και σε εμας.

Και σιγουρα νιωθεις κι εσυ καλυτερα οταν μοιραζεσαι την συγκεκριμενη καθημερινοτητα με ανθρωπους που γνωριζουν απο προσωπικη εμπειρια αυτα που εσυ βιωνεις. Οι συγγενεις, οσο κι αν μας νοιαζονται....... ειναι λιγο εξω απο ολο αυτο συνεπως ..... δεν ειναι δυνατον να μας καταλαβουν απολυτα.

Θα συμφωνησω με τον Τολλε!!!!

Τελος, δεν μας κουραζεις καθολου....μη το σκεφτεσαι ετσι....... γιατι αν κουραζομασταν απο την παρουσια του καθενος εδω μεσα, δε θα παραμεναμε τοσο καιρο και με τη θεληση μας παρακαλω!!!

Δε νομιζω να υπαρχει σχετικη απαγορευση!!!

Εσυ εχεις FB?????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους και όλες σας! Ειμαι καινουργια στην παρέα σας και χαίρομαι πολύ γι αυτό. Εγώ εκανα την επέμβαση το Νοέμβρη με διαγνωση θηλωδους ca και τώρα εδω και δυο μέρες εκοψα το Τ3, κάνω τη σχετική δίαιτα και θα κανω το ιώδιο στις αρχες Φλεβάρη. Η αλήθεια είναι οτι πέρασα μεγάλο στρεςς οταν έμαθα πως έχουν τα πράγματα, αλλα απο την αρχη ο χειρουργός (και φίλος μου) μου είπε οτι πράγματι, πολλοί θα ήθελα να είχαν τέτοιον καρκίνο (οσο παράδοξο κι αν ακούγεται) κι οτι είμαι πολύ τυχερη διοτι απλώς θα κάνω τη διαδικασία, και μετα να το βγάλω απ' το μυαλό μου! Μετα δε απ' οσα διάβασα στη σελίδα αυτη, νομίζω οτι θα πάω χωρίς αγχος στην απομόνωση! Αυτα εχω να σας πω προς το παρον...και θα τα ξαναποπούμε σύντομα. Ευχαριστω εκ των προτέρων για την υποστήριξη!!

Καλησπερα Ντιτα....ειμαι ο Νικος απο Αθηνα..

Παλιος ασθενης του θυρεοειδη,πρωτη εγχειρηση το 1975,καλοειθης οζος,δευτερη Δεκεμβρη του 2010,θυλωδης καρκινος..

Ολα θα πανε καλα Ντιτα,τα εχουμε περασει αυτα που περνας πολλοι εδω μεσα.

Η ληψη του ιωδιου δεν ειναι κατι το φοβερο,απλα η απομωνοση ποναει λιγο,στην ψυχη εε...ομως θα το δεις,θα περασει κι αυτο ΚΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ...

Για να δωσω εδω μεσα ενα αισιοδοξο μηνυμα,παιδια ο καρκινος του θυεροειδη ειναι 99% ιασιμος...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!! Ολων σας τα λόγια είναι βάλσαμο, και ξέρω πιά οτι σύντομα θα βγω υγιής και πλουσιότερη απ' αυτην την περιπέτεια!!! Σ' αυτό είμαστε πιο τυχεροι απο τους άλλους, γιατι μας δίνεται η ευκαιρία να εμβαθύνουμε σε πράγματα, να πετάξουμε τ' αχρηστα απο μέσα μας και να κρατήσουμε την ουσία!!! Αρκεί να μην ξεχάσουμε μετα..... (ανθρώπινο κι αυτό)... Ενας ξαδερφος πολύ καλος γιατρος στο New Jersey, νεος άνθρωπος και πολύ διαβασμένος-παθιασμένος, με την ιατρική, μου περιέγραψε την κατασταση ως καλοήθη- κακοήθεια (οπως μου το είπε χαρακτηριστικά) και δεν έχω να φοβαμαι τίποτα (ιδίως ο θυλωδης και θυλακιώδης). Ετσι είναι τα πράγματα λοιπόν.... αντε γιατί έχουμε κι άλλα σπουδαία να κάνουμε σ' αυτή τη ζωη εεε;;; (κοίτα που δίνω και μηνύματα πρίν ξεκινήσω τη διαδικασία και δω τις εξελίξεις...χαχαχα!!! το παιζω άνετη (ισως για να ξορκίζω το διαβολάκο το φόβο που ψάχνει χαραμάδα να μπει στην ψυχήμου!!! Δεν θα του κάνω τη χάρη!!:wink: Σας χαιρετω γι' απόψε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...