Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ιοαnna καλησπερα!!Πολυ καλα εκανες και πηγες σε γιατρο γιατι οντως η TSH ειναι σε πολυ ψηλα επιπεδα!Αλλα ολα θα στρωσουν αφου σε ξεκινησε θυροξινη.Ρωτησε την αν θα πρεπει να κανεις υπερηχο.

εκανα υπερηχο και λεει οτι οι λοβοι ειναι στα φυσιολογικα πλαισια οριακα βεβαια, ο δεξης ειναι 18,6mm και ο αριστερος 19,9. υπαρχει ανομοιογενη συσταση με περιοχες μειωμενης και αλλοτε αυξημενης ηχογενειας, δεν υπαρχουν διογκωμενοι λεμφαδενες. Δεν καταλαβαινω και πολλα βεβαια αλλα δεν την ειδα να αγχωθηκε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολυ καλα Ioanna!!Αρα δεν βρηκε οζους και εισαι μια χαρα!!Τωρα και με την θυροξινη σε λιγο καιρο θα εισαι super!!!:)

μου ειπε μονο μεχρι να επανελθει λιγο να μην κουραζομαι και να μην καθομαι στον ηλιο. σ ευχαριστω για τις απαντησεις γιατι η αληθεια ειναι οτι με ειχε παρει απο κατω. Για να πω την αληθεια σερνομαι λιγακι εχω κι αυτη την υπνηλια που δεν μου φευγει με τιποτα, ελπιζω να καταφερω να κανω κανα μπανακι στη θαλασσα, περσι δεν εκανα κανενα λογω εγκυμοσυνης και φετος ελεγα να τα ξεκινησω νωρις και τωτα μου λεει οχι ηλιο

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα στη γιατρο γιατι μολις ακουσε το 68,9 της tsh εφριξε, θεωρει ακομα οτι μπορει να εγινε λαθος. Βρηκε θυροειδιτιδα που μπορει να ειναι και της λοχειας. μου εγραψε κι αλλες εξετασεις που θα κανω αυριο και να ξεκινησω euthyvox των 50 και τακτικη παρακολουθηση, δεν μου ειπε τιποτα για οζους

Εφοσον μπηκες σε φαση αγωγης υπο παρακολουθηση ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. Αν υπηρχε προβλημα θα σε ενημερωνε απο την πρωτη στιγμη (τωρα λενε τα παντα στα ισια). Αρα εχεις οντως μια μικρη δυσλειτουργια που πολυ πιθανον να οφειλεται και στην εγκυμοσυνη-λοχεια και σε μερικους μηνες που θα ρυθμιστει η TSH σου, θα εισαι περδικι!!! Η κοπωςση, η αδυναμια και κατ επεκταση η υπνηλια ειναι σημαδια του υποθυρ. που βρισκεσαι τωρα. Μολις στρωσεις θα εισαι ντουρασελ!!!! Οσων αφορα στον ηλιο, εγω πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο. Δεν ξερω ...... ισως δεν ετυχε σε μενα.

Στο χαπι σε περναω κατα 100 mg. Εγω παιρνω το Euthyrox 150mg ενω ειχα ξεκινησει με το 88αρι.

Προσεχε τη διατροφη σου γιατι σε τετοια φαση, βαζεις ευκολα βαρος και χανεις δυσκολα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον μπηκες σε φαση αγωγης υπο παρακολουθηση ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. Αν υπηρχε προβλημα θα σε ενημερωνε απο την πρωτη στιγμη (τωρα λενε τα παντα στα ισια). Αρα εχεις οντως μια μικρη δυσλειτουργια που πολυ πιθανον να οφειλεται και στην εγκυμοσυνη-λοχεια και σε μερικους μηνες που θα ρυθμιστει η TSH σου, θα εισαι περδικι!!! Η κοπωςση, η αδυναμια και κατ επεκταση η υπνηλια ειναι σημαδια του υποθυρ. που βρισκεσαι τωρα. Μολις στρωσεις θα εισαι ντουρασελ!!!! Οσων αφορα στον ηλιο, εγω πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο. Δεν ξερω ...... ισως δεν ετυχε σε μενα.

Στο χαπι σε περναω κατα 100 mg. Εγω παιρνω το Euthyrox 150mg ενω ειχα ξεκινησει με το 88αρι.

Προσεχε τη διατροφη σου γιατι σε τετοια φαση, βαζεις ευκολα βαρος και χανεις δυσκολα.

τουλαχιστον μου εφυγε η απορια γιατι δεν καταφερα να χασω κανενα κιλο της εγκυμοσυνης εκτος απο αυτα του παιδιου μολις γεννηθηκε και φαντασου που ημουν ατομο που οταν ελεγα οτι ηθελα να χασω απλως την αλλη μερα το εχανα, οχι οτι ειμαι παχια αλλα οταν απο τα 15 μεχρι τα 30 ειμαι 51 κιλα και ξαφνικα δεν πεφτω κατω απο τα 58 για μενα ηταν περιεργο. Οσο για τη δοση με ξεκιναει τωρα με χαμηλη για να βγουν και τα υπολοιπα αποτελεσματα και μετα βλεπουμε, μπορει και ν αλλαξει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ioanna καλημερα!Και εγω δεν ειχα ακουσει για τον ηλιο,αλλα ετσι κι αλλιως καλο δε θα σου εκανε με το μωρο σε πολυ δυνατο ηλιο!Οι καλυτερες ωρες ειναι απο τις 16.00 και μετα,και θα δεις οτι θα το απολαυσεις καλυτερα.Οσο για την δοση της θυροξινης,μαλλον και σενα θα στην ανεβασει σταδιακα,γιατι ποτε δεν σου δινουν αποτομα και με μιας την τελικη δοση που χρειαζεσαι.Ετσι ειχε κανει και σε μενα ο Ενδοκρινολογος στην αρχη οταν πρωτοπηγα,με υποθυρεοειδισμο.

Link to comment
Share on other sites

Ioanna καλημερα!Και εγω δεν ειχα ακουσει για τον ηλιο,αλλα ετσι κι αλλιως καλο δε θα σου εκανε με το μωρο σε πολυ δυνατο ηλιο!Οι καλυτερες ωρες ειναι απο τις 16.00 και μετα,και θα δεις οτι θα το απολαυσεις καλυτερα.Οσο για την δοση της θυροξινης,μαλλον και σενα θα στην ανεβασει σταδιακα,γιατι ποτε δεν σου δινουν αποτομα και με μιας την τελικη δοση που χρειαζεσαι.Ετσι ειχε κανει και σε μενα ο Ενδοκρινολογος στην αρχη οταν πρωτοπηγα,με υποθυρεοειδισμο.

το μωρο δεν θα το παρω στη θαλασσα ακομα ειναι πολυ μικρο και η παιδιατρος λεει μετα το εξαμηνο, τωρα ειναι 4 μηνων. Σημερα περιμενω αποτελεσματα απο tsh, ft3, ft4 και την παρασκευη απο αντισωματα. Αντε να δουμε, θελω να μπω σ ενα ρυθμο γιατι σερνομαι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ειμαι νεα στο φορουμ.αποφασισα να γραφτω γιατι η παρεα σας μου δινει πολυ κουραγιο το τελευταιο διαστημα παρόλο που δεν ειχα εγγραφει εχω διαβασει συζητησεις σας.εχω χειρουργηθει 21/05/2012 θυλωδες και ετοιμαζομαι για ιωδιο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ειμαι νεα στο φορουμ.αποφασισα να γραφτω γιατι η παρεα σας μου δινει πολυ κουραγιο το τελευταιο διαστημα παρόλο που δεν ειχα εγγραφει εχω διαβασει συζητησεις σας.εχω χειρουργηθει 21/05/2012 θυλωδες και ετοιμαζομαι για ιωδιο

ιωδιο κανουν μονο οσοι χειρουργουνται?

Link to comment
Share on other sites

ιωδιο κανουν μονο οσοι χειρουργουνται?

Καλησπέρα κι από εμένα. Καθημερινά παρακολουθώ τις συζητήσεις σας αν και δεν έχω γράψει αρκετές μέρες τώρα διότι μάλλον έχω μικρή εμπειρία στα περισσότερα θέματα. Εμείς περιμένουμε την 18η Ιουνίου για να κάνει ο άντρας μου την αξονική στο θώρακα και τη μαγνητική στο συκώτι για να δούμε εάν υπάρχουν καρκινικά κύτταρα σε αυτά τα όργανα.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όσες και όσους κάνουν θεραπεία για το θυροειδή και καλή υπομονή.

Ιωάννα μου απ'όσο γνωρίζω ιώδιο κάνουν όσοι έχουν χειρουργηθεί διότι το ιώδιο καταστρέφει τα καρκινικά κύτταρα του θυροειδή, οπότε εάν το σκέφτομαι καλά, εάν υπάρχει κακοήθεια γίνεται χειρουργείο, οπότε και ακολουθεί συνήθως ιώδιο. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα. Καλή επιτυχία και σε σένα και καλά αποτελέσματα!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μολις πηρα αποτελεσματα και εφριξα.

anti tg 1019 με ανωτερη τιμη 40

anti tpo 195 με ανωτερη τιμη 35

ft3 1,9 κατω απο τα ορια

ft4 3,7 κατω απο τα ορια

tsh 89

θυρεοσφαιρινη 33,8 η μονη φυσιολογικη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου.

καλησπερα σε ολους ειμαι νεα στο φορουμ.αποφασισα να γραφτω γιατι η παρεα σας μου δινει πολυ κουραγιο το τελευταιο διαστημα παρόλο που δεν ειχα εγγραφει εχω διαβασει συζητησεις σας.εχω χειρουργηθει 21/05/2012 θυλωδες και ετοιμαζομαι για ιωδιο

Χαιρομαι ειλικρινα που μεσα σε ενα φορουμ, οι ανθρωποι βρισκουμε το κουραγιο και γινομαστε συνοδοιποροι στον αγωνα των ανθρωπων που χρειαζονται μια παρεα.

Σου ευχομαι περαστικα και οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε. Υπαρχουν ατομα με εμπειρια στο θεμα βημα προς βημα.

ιωδιο κανουν μονο οσοι χειρουργουνται?

Ιωδιο κανουν μονο οσοι αφαιρεσαν τον αδενα και η ιστολογικη εδειξε κακοηθεια δηλαδη υπαρξη καρκινικων κυτταρων. Το ιωδιο ειναι η θεραπεια που πρεπει να ακολουθησει ο ασθενης ωστε να καταστραφουν τα καρκ.κυτταρα και τυχον υπολειμμα ιστου αδενα που απεμεινε απο το χειρουργειο.

Υπαρχουν περιπτωσεις που ο αδενας αφαιρειται χειρουργικα αλλα η ιστολογικη δε δειχνει κακοηθεια. Το ατομο λαμβανει εφ ορου ζωης θυροξινη και παρακολουθειται ανα τακτα χρονικα διαστηματα για τυχον αυξομειωση της δοσης.

Και στην περιπτωση του ιωδιου, επισης, το ατομο θα λαμβανει θυροξινη εφ ορου ζωης.

Καλησπέρα κι από εμένα. Καθημερινά παρακολουθώ τις συζητήσεις σας αν και δεν έχω γράψει αρκετές μέρες τώρα διότι μάλλον έχω μικρή εμπειρία στα περισσότερα θέματα. Εμείς περιμένουμε την 18η Ιουνίου για να κάνει ο άντρας μου την αξονική στο θώρακα και τη μαγνητική στο συκώτι για να δούμε εάν υπάρχουν καρκινικά κύτταρα σε αυτά τα όργανα.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όσες και όσους κάνουν θεραπεία για το θυροειδή και καλή υπομονή.

Ιωάννα μου απ'όσο γνωρίζω ιώδιο κάνουν όσοι έχουν χειρουργηθεί διότι το ιώδιο καταστρέφει τα καρκινικά κύτταρα του θυροειδή, οπότε εάν το σκέφτομαι καλά, εάν υπάρχει κακοήθεια γίνεται χειρουργείο, οπότε και ακολουθεί συνήθως ιώδιο. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα. Καλή επιτυχία και σε σένα και καλά αποτελέσματα!:P

Kisi, ξερεις οτι περιμενουμε παντα νεα σας. Ελπιζω και η αναγνωση να σου δινει τη δυναμη που χρειαζεσαι.

μολις πηρα αποτελεσματα και εφριξα.

anti tg 1019 με ανωτερη τιμη 40

anti tpo 195 με ανωτερη τιμη 35

ft3 1,9 κατω απο τα ορια

ft4 3,7 κατω απο τα ορια

tsh 89

θυρεοσφαιρινη 33,8 η μονη φυσιολογικη

:shock::shock::shock::shock:

Τι σου ειπε ο γιατρος??????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως τα γουρλωσα τα ματια κι εγω! ειπε οτι ηταν αναμενομενα τα αποτελεσματα και να παρω το χαπι οπως μου ειχε πει. Επομενη εξεταση 20 ιουλιου και ο θεος βοηθος. Με τετοια αποτελεσαμτα παλι καλα που εχω μονο υπνηλια. Ακομα ηρεμη ηταν παντως και μου κανει εντυπωση γιατι εγω τρελαθηκα. Ευχομαι παντως τα καλυτερα σε ολους μας και να ξεπεραστουν ολα τα προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα, ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου σου και εχε υπομονη. Θα στρωσουν ολα και θα χαιρεσαι τις ημερες σου χωρις....... να νυσταζεις.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα, ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου σου και εχε υπομονη. Θα στρωσουν ολα και θα χαιρεσαι τις ημερες σου χωρις....... να νυσταζεις.

:P εννοειται. Αν η θεραπεια ειναι μονο ενα χαπι πεταω απο τη χαρα μου και νυσταγμενη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...